GROMIKO TREKT FEL VAN LEER IN Y.-RAAD Al meer dan 350 doden in Chili Vermiste vrouw lag in tuin begraven Russen eisen directe maatregelen Cabot Lodge: ook alles publiceren nu T.v.-oog helpt politie Allemaal om die neus! Bijna alle stemmen voor twee grote partijen Verrassing voor Irene LEKKERE HAPJES..... Na nieuwe aardbeving Massabotsing op Belgische autoweg In Kongolese steden: Vloedgolven overspoelden Hawaii EICHMANN IN ISRAEL GEGREPEN Meer koopjes afbetaling Lugubere vondst in Krommenie DAGBLAD VOOR ZEELAND „Oooo... Is het afgelopen VERGELIJKING MET PEARL HARBOUR meer wind Komend weekend: eerste nieuwe op Malakka verbiedt landing Nederlandse straaljagers Aart onze ADVERTEERDERS Nieuw straalvliegtuig na start in brand 100e JAARGANG No. 23375 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureausBreda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor Qod, Koningin en Vaderland DINSDAG „-ui,..- nAfn, 24 MEI 1960 Abonnementsprfj* 7.— per kwartaal, 8.20 per post, t 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. L.lij contract aanzienlijke reductie. VoBed) ge tarieven ai Algemene Voorwaarde) worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN. IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 44, telefoon^ 35) GROMIKO „...Kroestjev deed al het mogelijke.. Op het eiland Guam in de Stille Oceaan is nog een Japanse soldaat gevonden die in de jungle nog be zig was met de tweede wereld oorlog. De man gaf zich zonder meer over, nadat hij ontdekt was door een immigratiecommissie. Hij bevindt zich nu in een Amerikaans marinehospitaal, waar zich ook zijn medestrijder bevindt die zich een week geleden overgaf. De Veiligheidsraad moet de spionagevluch- ten van de V.S. verbie den en van de regering te Washington eisen dat zij onmiddellijk maatre gelen neemt om aan de ze vluchten een einde te makenDeze eis was vervat in de ont werpresolutie die de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, gisteren bij de raad indiende. De tribunes in de zaal waar de Veiligheidsraad in bijzondere zitting ging waren overvol, toen Gromiko en Cabot Lodge temidden van de andere afgevaardigden hun plaatsen innamen. De Amerikaanse gedelegeerde zei, dat de Amerikanen voor aanvaar ding van de door de Sovjets voorgestelde agenda zouden stemmen en hij daagde de Russische pers en radio uit het besprokene in de raad volledig weer te geven. Cabot Lodge kwam aan het woord nadat de voorzitter van de V-raad, de Ceylonees Claude Corea, een aanzienlijke hoeveelheid olie op de golven had trachten te gieten. Hij vond dat de grote mogendheden de onderhandelingen maar spoedig moesten hervatten. Alle mensen van goede wil, zei hij, zijn ontmoedigd en teleurgesteld door de onverwachte ont wikkeling in Parijs. „De Russische do cumenten waarin van agressie gewaagd Na de ramp in het afgelopen weekeinde is Chili maandag op nieuw door een zware aardbeving getroffen, die het dodencijfer van 350 nog deed stijgen. In de gedeeltelijk verwoeste stad Cas tro op het eiland Chiloe ontstonden nieuwe branden en de brandweer moest bij gebrek aan water dynamiet gebrui ken om het vuur in bedwang te krij gen. In Ancud, in het noordelijke deel van het eiland, waar zondag 100 mensen DE N.S. hebben, in het kader van de modernisering van het goederenwagen park, bij Werkspoor (Verenigde Machi ne Fabrieken) een miljoenenorder ge plaatst voor de bouw van 600 goederen wagons. PROF. W. Asselbergs, hoogleraar in de Ned. literatuur te Nijmegen, en de schrijfster Clara Eggink, zijn gisteren Per K.L.M. naar de West vertrokken om enkele lezingen te houden ter gelegen heid van de boekenweek aldaar. KOLONEL Maurice Rogers, een Ameri kaanse deskundige op het gebied van de verdediging tegen raketten, heeft ge zegd. dat het Amerikaanse leger over raketten beschikt, die van de grond af een doel kunnen raken op 22 kilometer hoogte, dat zich met een snelheid van •1.380 km per uur voortbeweegt. TE TOKIO zijn gisteren handelsbespre kingen begonnen tussen Japan en de Benelux. TSJOl JOENG Hoei is benoemd tot op volger van generaal „Tijger" Song uit Auid-Korea, die als opperbevelhebber 7- de staat van beleg in Zuid-Korea had afgekondigd en de vorige week is afgetreden. TWEE verkenningsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn, kort na ,sl£rt voor een oefenvlucht boven oost-Frankrijk, met elkaar in botsing gekomen. De beide piloten kwamen om net leven. KONING Mohammed van Marokko 5e? V.. maandagavond bekendgemaakt, aat hij zelf de leiding van de regering SF Zilc- t neemt. Hij heeft kroonprins ïvioeiai Hassan belast met het vice-voor- zitterschap. door een vloedgolf zouden zijn meege sleept, werden nieuwe verliezen geleden evenals in Puerto Monti, 500 km ten zuiden van het vernietigde Concepcion. Daar zouden zestig mensen vermist worden en minstens honderd zwaar ge wonden zijn. Het leger heeft tenten verschaft voor de bevolking van Concepcion die naar de bossen en velden gevlucht is. Volgens onofficiële cijfers bedraagt het aantal gewonden 3000 en het aantal daklozen 50.000, maar het zal nog wel enige tijd duren voordat de juiste cij fers bekend zijn. Schepen en vliegtuigen komen het rampgebied te hulp. Ooggetuigen die uit Concepcion in Santiago aankwamen vertelden dat de bevolking zaterdagochtend in paniek naar open plaatsen vluchtte na eën „verschrikkelijk ondergronds gerom mel". De straten gingen als „zware zeeën" op en neer terwijl er een hevige stortregen viel. Huizen stortten in. Het enige licht dat reddingsploegen hadden kwam van de lampen der met puin overdekte auto's. Er ontstonden grote branden. Militairen hadden order op plunderaars te schieten. J Verwachting van het K.N.M.I. tot t X?1ï?von(^* °Pêemaakt gisterenavond t 23.15 uur: p t Half tot zwaar bewolkt met kans op i t enige regen of motregen, maar te- gen de ïivohH vïhihii Hoi HraciAn s<? ('e av°nd vanuit het westen enkele opklaringen. Aanvankelijk matige -* - wordt, hebben betrekking op „belang rijke kwesties, die verband houden met agressie, schending van de grenzen van een soevereine staat en een bedreiging van de wereldvrede". Het was de plicht van de raad om deze kwesties grondig te onderzoeken. Maar een dergelijk on derzoek diende „met gematigdheid te geschieden, in de sfeer van kalmte en waardigheid". Gromiko trok na de rede van de Ame rikaanse afgevaardigde fel van leer. Kroestjev, betoogde hij, heeft al het mogelijke gedaan om Eisenhower de kans te geven zich uit een precaire si tuatie te redden maar de Ameri kaanse president greep die kans niet aan. „Hij dreigt de Verenigde Naties te gebruiken", aldus Gromiko, „als dek king voor zijn eigen agressieve politiek. De spionagevluchten vergeleek hij met de situatie rond Pearl Harbour. Terwijl de Japanse vliegtuigen onderweg wa ren, stonden diplomaten uit Tokio de Amerikanen vriendelijk te woord. ,,Ik beweer niet", zei Gromiko, „dat Amerika op dit moment oorlog wenst, maar vandaag zijn het spionagevlieg- tuigien die onze grenzen overschrijden, morgen zijn het oorlogsschepen en over morgen Amerikaanse divisies". De agenda werd aanvaard zonder dat bezwaren waren geopperd. mocratcn, de senatoren John Kennedy, Stuart Symington en Adlai Stevenson, die donderdag deze kritiek in een toe spraak in Chicago reeds inluidde, heb ben zich achter deze verklaring gesteld. Ook oud-president Truman sloot zich aan bij de kritiek. Een vierde mogelijke democratische presidentskandidaat, Lyndon B. Johnson, heeft zich van de verklaring gedistancieerd. In een televi sie-interview stelde hij zich op het standpunt, dat de regering Eisenhower weliswaar „ongelukkige fouten" heeft gemaakt, maar dat deze kwestie buiten de partijpolitiek moet blijven en dat so lidariteit nu uiterst belangrijk is. Eisenhower zal woensdag a.s. een half uur voor radio en televisie spreken over de mislukte topconferentie in Parijs. Ere-doctor Twee mensen van naam blijven volko men onberoerd door al het politieke la waai. Cyrus Eaton, Amerikaans miljo nair en een persoonlijke vriend van Kroestjev, liet zich in Praag een ere doctoraat aansmeren (in de rechten) compleet met een gouden ketting, ter wijl oud-maarschalk Montgomery bij Hongkong de grens met communistisch- China overschreed voor een reis naar Peking. „Ik hoop dat u me terugziet", zei hij, „nadat hij westerse journalisten bij de grenspaal de hand had gedrukt Gevaarlijk.... Intussen hebben de democraten m Amerika het mislukken van de topcon ferentie bij hun verkiezingspropaganda betrokken. De adviesraad van de Amerikaanse democratische partij gaf een verklaring uit waarin de regering Eisenhower be schuldigd wordt van een „serie blun ders", die Rusland in staat stelden de topconferentie te torpederen en waarin gevraagd wordt om een groot debat over de buitenlandse politiek. Drie mo gelijke presidentskandidaten van de de- Een geweldige kettingbotsing op de autoweg van Oostende naar Brussel heeft zondagavond een dode en zes zwaargewonden geëist. Tegen elf uur 's avonds werden de bewoners van de huizen in de nabijheid van de verkeersweg opgeschrikt door een hevige knal, gevolgd door hulpge- roep.Zij vonden over een afstand van 200 me*c' een twintigtal auto's verspreid, die tijdens een dichte mist op elkaar waren gereden. Een van de voertuigen lag gekanteld op het midden van de weg. Tot zeven uur maandagochtend is de Belgische politie bezig geweest met het opruimen van de ravage. Het is moge lijk, dat er nog meer slachtoffers zijn. De autoweg van Brussel naar Oosten de heeft vier banen en is ruim 110 km lang. Het is een van de weinige ver keersaders in België waar tijdens het weekeinde de maximumsnelheid van 80 km per uur niet geldt. Vandaag zal de verkeerspolitie te Am sterdam een proef nemen met het re gelen van het drukke verkeer op het traject Spui-Weteringcircuit door mid del van televisie. Op vijf punten langs deze route staat dan een camera, ter wijl in Carlton, waar op dat moment de jaarvergadering wordt gehouden van de vereniging van hogere politie ambtenaren het verkeer kan worden waargenomen via vijf groepen van vijf beeldbuizen. Een verkeersagent zal, eveneens vanuit het Carlton-hotel de stoplichten naar behoefte kunnen be dienen, Maandag was men reeds de gehele dag met het testen van de om vangrijke apparatuur bezig. Boven: een camera boven op het Carl ton-hotel wordt op het Muntplein gericht. Onder: de waarnemers in Carlton. Een Oostenrijkse bakkersknecht, aan wie drie moorden en twee po gingen tot moord ten laste zijn gelegd, heeft maandag voor een rechtbank in Wenen verklaard, door te zullen gaan met moorden totdat hij een operatie heeft ondergaan aan zijn misvormde neus. De betrokkene, de dertigjarige Jo- hann Bergmann, zei, dat zijn neus de werkelijke reden was dat hij Oosten rijks openbare vijand nummer een was geworden. Hij had een vrouw ver moord in een vlaag van woede omdat zij om zijn neus had gelachen. Bergmann zei, dat hij in 1947 het verlangen koesterde als acteur be roemd te worden. Maar toen hij be greep, dat hij dit nooit zou worden, besloot hij dan maar „de grootste bandiet" te worden. „En ik ben de grootste bandiet in Oostenrijk", zei hij. De eerste uitslagen die bekend gewor den zijn van de verkiezingen die zondag in drie grote Kongolese steden en omge ving werden gehouden, hebben de Aba- ko-partij van de 50-jarige oud-semina rist Josef Kasavoeboe de eerste (ver wachte) overwinning geschonken. De havenstad Matadi in neder-Kongo stemde nagenoeg als één blok op Aba- ko-kandidaten van wie er twee zullen worden afgevaardigd naar het toekom stige parlement. Een andere vooraanstaande Kongolese leider, Loemoemba, behaalde in zijn dis trict Stanleystad een indrukwek kende overwinning. Niet alleen kreeg de door hem geleide vleugel van de Na tionale Kongolese Beweging hier 23.000 van de 24.000 stemmen, die voor de ver kiezing van leden van provinciale sta ten werden uitgebracht, maar hij wist al en 'oe vrij krachtige J™u tussen zuid en zuidwest, maar H. watige wind uit westelijke rl°hting. Dezelfde temperaturen als t t maandag of iets lagere. Verwachting van het Belgisch weer- J J kundig instituut: iAnu!t, het westen raakt de hemel t J betrokken. Kans op een weinig re- gen of motregen. lichte daling van nLtemperatuur met niettemin toch vJLTJ1 maxlmum van 19 graden. nnH». laoï011 °nder 20 ,11 our'- maan J onder 19.24 uur. J Mn OP 4-33 uur; maan op J Vloedgolven, veroorzaakt door aardbeving in Chili, hebben gisteren en kele eilanden van de Hawaii-grocp ge teisterd. Er zijn verscheidene slachtof fers. De bevolking van Hawaii was uren te voren voor de aanstormende vloedgol ven gewaarschuwd, maar niettemin be vonden zich veie inwoners van Hilo op het strand toen zij toesloegen. De golven waren vee] hoger dan was voorspeld. Een inwoner van Hilo zag vanuit zijn raam de mensen rennen en schreeuwen met achter zich de aanstormende vloed golven, die een lorverdovend lawaai maakten. Auto's en wrakstukken van huizen dreven als kurken in het rond Een half uur nadat Hilo door een vloedgolf was getroffen, overstroomde deze Kahului op het eiland Maui. Sche pen en kleine vaartuigen die langs de kusten van het hoofdeiland voor anker lagen, kozen ijlings de open zee. Voor de Californische kust is de alarmtoestand afgekondigd. Vloedgol ven sloegen daar schepen los, maar richtten verder weinig schade aan. Prettig verrast keek prinses Irene gisteren naar een foto van haar vader, die tijdens de bevrijdings dagen genomen werd. De prinses opende het nieuwe oorlogsmuseum te Overloon (zie ook elders in dit blad). De foto heeft daar een ere- paats gekregen. op bovendien 19.000 voorkeurstemmen zich te verenigen. In de zuid-Kongolese stad Kamina is het tijdens de verkiezingen tot bloedige botsingen gekomen tussen aanhangers van concurrerende partijen. Vier Afrika nen kwamen om het leven, drie werden ernstig, elf minder ernstig gewond. De mensen gingen elkaar te lijf met grote kapmessen. In de hoofdstad van Katanga, Elisa- bethstad, en het nabijgelegen Jadotstad, is het rustig geweest, evenals in Leo- poldstad. In Leopoldstad laat de uitslag van de verkiezingen nog op zich wach ten, omdat de stemmentellers in twee van de 119 stemlokalen hun werk gedu rende de nacht in de steek lieten. Zij vonden dat de autoriteiten niet van hen konden verwachten dat zij voor honderd franks ook de nacht nog doorwerkten. Maandagmorgen zijn zij weer op het werk verschenen. Op bevel van minister De Schrijver moest de telling dadelijk plaatshebben, omdat het elders gebeurd is dat er ge durende de nacht overvallen op de stem lokalen gedaan werden. li 11 Onze Hollandse vissers hebben „de wind op De Bilt en, wanneer het de eer ste dagen zo blijft, zullen ze tijdig de visgronden bereiken om woensdag aan schot te kunnen gaan". Dit wil, vertaald uit de zeemanster men zeggen, dat onze haringvloot giste ren is uitgevaren bij prima weer: uit Vlaardingen, Scheveningen, IJmuiden en Katwijk. Woensdag wordt er gevan gen en.vrijdag verwacht men de „eerste nieuwe" op de markt. Het weekend biedt dus gunstige pers pectieven! (Van onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris Veldkamp consta teert in een brief aan de Tweede Ka mer een belangrijke stijging van het af betalingskrediet en consumptief krediet. Hij heeft aan de Kamer een overzicht gegeven van de indexcijfers voor ver strekte kredieten in 1959, vergeleken met voorgaande jaren. De stijging van de afbetalingsverko pen was groot voor de postorderbedrij ven en de grootwinkelbedrijven. Afbeta lingsverkopen van de overige detailhan delszaken en de kredietverlening door betaalzegelkassen bleven nagenoeg op hetzelfde peil als in 1958, De autoriteiten van de Israëli sche veiligheidsdienst hebben Adolf Eichmann, die hoofd van de joodse afdeling der gestapo van de Nazi's is geweest, aange houden. Hij zal in Israël voor de rechtbank verschijnen. Dit heeft premier Ben Goerion in het Isra ëlische parlement meegedeeld. Eichmann, die verantwoordelijk zou zijn voor het vermoorden en martelen van zes miljoen Europese joden, ver dween aan het einde van de jongste we reldoorlog. Volgens onbevestigde be richten zou hij toen naar Koeweit ge gaan zijn. Eichmann werd in Palestina geboren. Hij organiseerde in 1936 op bevel van Hitier een Arabische opstand en hield ook toezicht op de wapenleveranties aan de Arabieren. In 1938 keerde hij terug naar Berlijn, waar hij hoofd werd van de „Joodse afdeling" van de Gestapo en het „uitroeiingsstelsel" organiseer, de. Over de toedracht van de arrestatie wordt het stilzwijgen bewaard. Slephts werd bekendgemaakt, dat Israëlische agenten Eichmann hadden gegrepen en dat hij terecht zal staan op beschuldi ging van oorlogsmisdaden. Het kabinet was slechts een uur voor de bekendma king in het parlement op de hoogte ge steld. De bekendmaking bracht in het parlement de nodige opschudding te weeg. Agenten van de Israëlische geheime dienst hebben vijftien jaar lang jacht gemaakt op de man, die wel „de grootste in leven zijnde vijand van het joodse volk" wordt genoemd. Als SS-leider stelde Eichmann in het bezette Boedapest in 1944 voor „bloed tegen geld" te ruilen. Als de joodse autoriteiten de Duitsers 10.000 legervrachtauto's zouden geven, zou den een miljoen joden in vrijheid wor den gesteld. De ruil was dus één auto tegen honderd joden. In de tuin van haar huis te Krom menie heeft men gisteren het stof felijk overschot gevonden van de 58-jarige weduwe Dijkers, die al enkele dagen werd vermist. Het li chaam was in een jutezak gewik keld en in de tuin begraven. In ver band met de lugubere vondst werd later op de dag een vroegere kost ganger van de vrouw aangehouden, de 28-jarige H. van Z., die enige tijd verpleegd is geweest in de stichting St. Willebrord te Heilo. De man werd in Amsterdam aan getroffen. Sinds donderdag 12 mei hadden de bu, ren de wduwe Dijkers, die aan de mili- tairenweg 150 woont, niet meer gezien. Aanvankelijk werd hier geen aandacht aan geschonken, daar de vrouw wel eens meer onverwacht een weekje naar fa milie in België ging en weinig contact had met haar omgeving. Zondag vervoeg de zich een dochter aan de woning, die juist teruggekeerd was van vakantie. Haar moeder had beloofd haar tijdens de vakantie te bezoeken maar was niet verschenen. Buren maakten de dochter na haar te rugkeer opmerkzaam op een gat dat ach ter in de tuin gegraven was. Even voor de twaalfde mei was dit gegraven door mevrouw Dijkers, die daarbij terzijde werd gestaan door een vroegere kostgan ger. Op dinsdag 17 mei was deze kost ganger achter in de tuin gezien, toen hij omstreeks het middaguur bezig was het gat, dat bestemd leek te zijn voor het begraven van afval, dicht te werpen. Zo als achteraf bleek had de man een schop geleend bij een naburig café. Zonder dat de politie van de vermissing in kennis werd gesteld, is die echtgenoot van de dochter, de heer T. uit Krommenie maan dagmorgen vroeg, voor hij naar zijn werk ging, eens in het gat gaan spitten. Op De regering van Malakka heeft ge weigerd toestemming te verlenen voor de landing van twee voor Nederlands Nieuw-Guinea bestemde straaljagers. Een reden voor die weigering naar men hier meent de eerste welke door de Maleise regering is gericht tegen vlieg tuigen van een bevriende natie is niet gegeven. Het verzoek was ingediend door de Nederlandse legatie. Men mag aannemen, dat de toege nomen spanning tussen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea een rol heeft gespeeld. ongeveer een halve mter diepte vond hij het lijk van zijn schoonmoeder. Onmid dellijk werd toen de politie verwittigd. In de loop van de morgen, toen mensen van het karpet dr. Zeldenrust en autori teiten der rijkspolitie uit Den Haag en Amsterdam aanwezig waren, is het stof felijk overschot verder uitgegraven. Het onderzoek is in volle gang. Mevrouw Dijkers had enige tijd gele den een kleine erfenis gekregen. Zij liet haar kostganger in haar nieuw verwor ven welvaart meedelen. Zo ging zij wel eens met hem uit in een taxi, hetgeen de buren was opgevallen, maar dan maakte zij daar grapjes over dat het er nu wel af kon. De kostganger heeft ettelijke delicten op zijn straflijst, maar de justitie wil geen mededelingen hieromtrent doen voordat vaststaat dat de vrouw inder daad door geweld is overleden en de kost ganger de dader is. Men heeft nog niet kunnen vaststellen wat en hoeveel er uit de woning van de weduwe Dijkers wordt vermist. In verband met Hemelvaarts dag, donderdag 26 mei, op welke dag ons blad niet zal verschijnen, verzoeken wij onze adverteerders hun ad vertentieopdracht voor onze uitgave van vrijdag 27 mei a.s. uiterlijk op woensdag 25 mei 's middags om 12 uur in ons bezit te stellen. Voor advertentieopdraehten, welke ons na dit tijdstip be reiken kunnen wij niet in staan dat opname in onze uitgave van vrijdag 27 mei kan worden bewerkstelligd. Dagblad De Stem Afd. Verkoop Een Convair 880, het nieuwste Ameri kaanse straalpassagiersvliegtuig, is maandag bij het opstijgen voor een proefvlucht van het vliegveld van Atlan ta in brand gevlogen. De vier leden van de bemanning zijn in de vlammen om gekomen. Het vliegtuig had verder geen inzittenden. Er is in Gainsborough (Eng.) een goede golfbaan, doch voor de golf- spelers wil het ongeluk dat aan hun baan de weide van boer Tom Fieldson grenst en dat de koeien van Fieldson dol op golfballen zijn. Tijdens het afgelopen weekeind hebben zij ongeveer 200 ballen verorberd. Fieldson zegt dat het hem spijt, dat de weide de enige plek is waar hij zijn 15 koeien kan laten grazen. De trainer van de club, Arthur Barns, zegt dat al geprobeerd is de goeien af te schrikken, doch het resultaat was negatief. Het leek dat de koeien met mosterd en peper ingesmeerde ballen zelfs nog lekkerder vinden.

de Stem | 1960 | | pagina 1