Vernietigend oordeel A.B.G. te Bergen op over Zoom Katholieke vloog kerk van Eede de lucht in Twee gebroeders Duvekot onderscheiden bii jubilee Sanering niet mogelijk op redelijke M. O. B. krijgt nog veel te weinig aandacht in de mei-dagen van 1940 (iii) Aardenburg door Duitsers zwaar gebombardeerd Honderdjarig bestaan werd waardig gevierd rapport van drie deskundigen Tachtigjarige man overreden onder Putte ZELDZAAM WEEK-END KOOPJE Twee redenen Een zorgenkind Nieuw kantoor houtvesterij voor Zeeland en Het Markiezaat Federatief muziekconcours te Clinge Kanongebulder nadert y&;/ j2 I 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 MEI 1960 11 Voorkomen Doel Samenspel Afwijkingen Negen gezelschappen Antwerpse koekjesfabriek naar Beveren-Waas ZUIVER WOLLEN DAMES ZOMERVEST ALLEEN DIT WEEKEND VROOM DREESMANN Oostduitse spion veroordeeld Droeve dag I860 - 1960 Waar bloedbad Walen in toren Radioserie over Brabants orgels (Van onze verslaggever) Een door het bestuur van het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom benoemde commissie van drie deskundigen is eenstemmig tot de conclusie gekomen, dat „het Algemeen Burger Gasthuis niet op re delijke wijze te saneren is, noch tot een ziekenhuis van 150 bedden, an> nex inrichting voor het verplegen van chronische zieken, noch tot een ziekenhuis van 150 bedden alleen". De commissie, die bestaat uit ir. H. Hoekstra, oud-rijksbouwmeester te Den Haag, de heer B. de Jong, di recteur-geneesheer van het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht en de heer S. ten Brink, econoom-directeur van het St. Bonifatiushospitaal te Leeuwarden, is van plan zich in een tweede rapport uit te spreken over de vraag of het Algemeen Burger Gasthuis kan worden omge bouwd tot een inrichting, uitsluitend bestemd voor het verplegen van chronische zieken. het ziekenhuisbedrijf". De loopwegen Samenvattend wordt in het rapport opgemerkt, dat het gehele ziekenhuis complex sterk verouderd is en niet aan de eisen voldoet, die men tegenwoordig aan de verpleging en aan de medische verzorging moet stellen. Ook wordt het ziekenhuisterrein (1 3/4 hal aan. „de zéér kleine kant" geacht. Sanering zal op eenvoudige wijze niet mogelijk zijn. De commissie is van oordeel, dat een belangrijk gedeelte van de gebouwen waaronder het gehele hoofdgebouw, zou moeten worden af gebroken. Het ziekenhuisbedrijf zou dan tijdelijk in noodgebouwen moeten worden ondergebracht. Sanering op deze wijze zou aanzienlijk meer bedragen dan het bedrag van drie miljoen gulden, dat eind vorig jaar tijdens een bespreking over deze kwestie is genoemd, aldus de com missie. Zij is daarbij van mening, dat het nog twijfelachtig zal zijn of het resultaat evenredig zou zijn aan de zeer hoge investeringskosten. Wat de toestand der gebouwen betreft wordt in het rapport o.m. gezegd, dat het hoofdgebouw de kentekenen van zijn ouderdom draagt, zoals slechte vloeren op de begane grond, enkele scheef getrokken buitenmuren, ongeschoten daken en gebrekkige installaties. Wat het laatste betreft worden genoemd een primitief aangelegde elektrische instal latie, een waterleiding, die geheel of gedeeltelijk vernieuwd moet worden, een centrale verwarmingsinstallatie met ver spreide stookplaatsen en onvoldoende geieoleerde heetwatarleidingen en het geheel ontbreken van personenliften. Deze bezwaren gelden volgens de com missie niet of in mindere mate voor de verbouwingen van zusterhuis, kinder afdeling en zonne-afdeling, die sedert 1930 werden gesaneerd en evenzo niet of in mindere mate voor de neven van de hoofdkeuken naar de verpleeg afdelingen zijn te lang. De afdelings gangen fungeren teveel als hoofd' verkeersruimten, zelfs voor de polikli nische verkeersstroom. Voor patiënten, artsen, personeel en bezoekers is slechts één ingang.. De gehele onfcvapgstafdeling voor patiënten is onvoldoende. En dan volgt er een weinig bemoedi gende bloemlezing van de gebreken in de verschillende afdelingen van het hoofdgebouw. De verpleegafdelingen, vooral de zaalafdelingen, hebben onvol doende bij- en nevenvertrekken. De Zalen gebouwen In vergelijking met het hoofd gebouw worden deze laatste van ge ringe betekenis geacht, zodat de com missie van verdere bespreking hiervan heeft afgezien. Noodvoorzieningen Om de inrichting in de bijna tachtig jaar van haar bestaan aan te passen aan de steeds toenemende eisen van het ..gecompliceerde, medisch-technisch en verpleeg-technisch hooggeorganiseerde ziekenhuisbedrijf" van heden, heeft men voorzieningen moeten treffen, die slechts een tijdelijke noodvoorziening gaven, zo schrijft de commissie. Bovendien moes ten noodoplossingen geïmproviseerd worden voor de voortdurend wassende stroom van patiënten. Noodoplossingen, die „slechts als zodanig en dan nog slechts tijdelijk aanvaardbaar zijn" De commissie noemt het aantal noodbedden onverantwoord groot. (In het hoofd gebouw zijn ca 230 en in de bijgebouwen ongeveer 60 bedden ondergebracht). De situering van de verschillende af delingen en onderzoekruimten wordt zeer ongunstig geacht. Er is „een verbrokkel de verzameling van ruimten ontstaan, die functioneel gezien, niet meer beant woordt aan de tegenwoordige eisen van maar voldoen evenmin aan de huidige eisen. De kinderafdeling is „hokkerig en onaanvaardbaar uit het oogpunt van moderne hygiëne". Een speelzaal ont breekt. De temperatuur op de baby kamer zal 's zomers aanmerkelijk te hoog zijn. De papkeuken voldoet niet. De ziekenkamers aan de overloop van de trappenhuizen zijn onaanvaardbaar, De operatievleugel zou, wil zij goed worden. volledig herbouwd moeten worden. De röntgen-afdeling is te krap bemeten. De donkere kamer moet tevens als natte en droge bekijkruimte dienen. De poliklinieken zijn geheel onvoldoende. De administratieruimten zijn te klein. De kamer van de econoom ligt ongun stig. De ligging van de diëetkeuken ten opzichte van de hoofdkeuken is onge schikt. De voorraadruimten zijn te laag. De groentekeuken is volstrekt onvol doende. De technische dienst is slecht en té verspreid gehuisvest. De huisvesting van de religieuzen is onvoldoende. De daarboven gelegen verpleegsterskamers zijn onaanvaardbaar. De verpleegsters ruimte is ook niet meer dan „dit woord aangeeft". Voor de culturele verzorging en het onderwijs zijn te weinig ver trekken beschikbaar. De radio-installatie is primitief. V itzonderingen Het laboratorium is goed en vormt „een uitzondering op het geheel", zoals in het rapport wordt opgemerkt. De hoofdkeuken op zichzelf is ook goed. Hetzelfde wordt nog gezegd van de wasserij en van de kamers van de directeur-geneesheer en de rector. De commissie heeft het rapport opge steld nadat zij op 7 april jl. het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom had bezocht. De voorzitter van het Algemeen Burger Gasthuis, de heer D. Nijpels, wilde gisteren nog geen commentaar geven op dit rapport, dit i.v.m. in het verleden zijn weinig aantrekkelijk, verouderd en gerezen tegenstellingen over wat bekend te smal om te verbeteren. De klasse- is geworden als „de ziekenhuiskwestie" afdelingen zijn weliswaar iets beter, I te Bergen op Zoom. den gedaan om het kind van brek af te helpen. De dienst Geestelijke Volksgezondheid van de Provinciale Bond van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis, is een zorg van deze instelling, waarover het laat ste woord nog niet is gesproken. Het is een onderdeel van het Wit-Gele Kruis, dat misschieen wel de meeste aandacht heeft. Met heel veel zorgen en inspan ning is het tot stand gekomen. Nu is men zover, dat het de enige officieel er kende dienst in Zeeland is. Er wordt aan verdere uitbreiding ge werkt. Over één ding is mer het bij het Wit-Gele Kruis wel eens: de mensen weten nog te weinig wat het M(edisch) O(pvoedkundig) B(ureau) behelst en van welk groot nut het is. De dienst Geestelijke Volsgezondheid omvat zowel de zorg voor de volwasse nen als voor het kind. Geloof niet, dat een leek zo maar zeg gen kan, waarom een kind stottert. Het kan een lichamelijke afwijking zijn maar in zeer vele gevallen is het dat niet. Waarom steelt een kind uit een gezin, waar eerlijkheid boven alles staat! Waarom zijn er nagelbijters? Er zijn tientallen oorzaken, die niet zonder meer door ouders of onderwijzers wor den ontdekt. Het is een zaak van lang durige studie en jarenlange ervaring, van nauwkeurige observatie en samen werking van een team van deskundi gen. Meestal zijn zij het die na een serieus onderzoek de oorzaak aan kun nen wijzen en het middel ter genezing kunnen geven. Gistermorgen is in de achtertuin van houtvester J. F. A. Molenaars, aan de Halsterseweg bij Bergen op Zoom, het nieuwe kantoorgebouw van de houtveste rij voor Zeeland en Het Markiezaat offi cieel geopend. De opening geschiedde door ir. A. Stof fels uit Utrecht, de adjunct-directeur van staatsbosbeheer. Ook de heer Molenaars heeft tijdens deze bijeenkomst nog het woord gevoerd. Het nieuwe kantoor heeft een opper vlakte van zeventien bij zeven meter. Be halve vijf werkvertrekken en een keuken is er voorzien in een bergplaats voor ar chiefstukken. Het nieuwe kantoor geeft de idee van een bungalow. In het verleden was een gedeelte van het kantoor in het woonhuis van de hout vester ondergebracht. Dertig jaren geleden zag men vaak mensen van allerlei leeftijden met een lichamelijk gebrek. Dit is nu veel min der het geval. Niet omdat er geen men sen met afwijkingen worden geboren, maar omdat de wetenschap gelukkig zo ver is gevorderd, dat bij vroegtijdig in grijpen een gebrek heel dikwijls kan worden verholpen. Op lichamelijk ge bied is dit zo, maar ook heel vaak op geestelijk gebied. In het kort kan het doel van het Me disch Opvoedkundig Bureau zo worden samengevat, dat het hulp biedt bij de opvoeding van de kinderen, waar zich opvoedings- en leermoeilijheden voor doen. Om bij het laatste te beginnen: maar al te vaak denken ouders en zelfs on derwijzers wanneer een kind niet mee kan op school, dat dit een gebrek aan intelligentie is. Dit is lang niet altijd het geval. Ouders stuurden een kind naar het M.B.O. omdat het last had met de studie. Meerdere malen hadden de ouders de raad gekregen (van goed menende vrienden) het kind B(ijzonder) L(ager) O (derwijs) te laten volgen. Tot grote verbazing, niet in het minst van de ouders, bleek bij het onderzoek op het M.O.B., dat het kind over een in telligentie beschikte, waarmee het later universitaire studies kon volgen. De oorzaak van het niet kunnen (of niet willen) leren lag dus op een geheel an der terrein. Als er bij het Wit-Gele Kruis op één gebied wordt samengewerkt, dan is dit zeker het geval bij het M.O.B. Wordt een geval gemeld, dan krijgen de ouders op de eerste plaats bezoek van de Psychiatrisch geschoolde Maat schappelijk Werkster. Daarna wordt het kind door de psycholoog getest, onder zocht door een psychiater en eventueel door een kinderarts. Als deze tot een eensluidende conclu sie zijn gekomen wordt aan de ouders medegedeeld, waardoor de moeilijkhe den zijn ontstaan en wat er moet wor- zijn ge De fanfare Weldoen door Vermaak te Clinge heeft het aangedurfd om het Fe deratief Bondsconcours van de r.-k. Bond van Harmonie- en fanfaregezel schappen in het bisdom Breda te orga niseren. Op zondag 22 mei a.s. zullen in het parochiehuis St. Aloysius de di verse fanfares en harmonieën voor de j.ury, bestaande uit de heren H. Arends Amsterdam, ir. H. Badings, Bilthoven en Jos de Klerk, Haarlem, verschijnen. De jury zal oordelen naar zuiverheid, klankgehalte, samenspel en ritmiek, techniek en articulatie, nuancering, dy namiek en frasering en opvatting en tempo. Het maximum te behalen aan tal punten bedraagt 360. Indien minder dan 216 punten behaald worden, volgt degradatie naar een lagere afdeling. Om half twee zal het gemeentebe stuur van Clinge voor de genodigden en de gezelschappen een officiële ontvangst houden. Daarna zal de burgemeester van Steenbergen mr. J.M. van der Meer voorzitter van de r.-k. Bredase Bond het concours openen. De deelnemende gezelschappen zul len ieder een verplicht werk spelen en een keuzewerk, hetwelk door de jury beoordeeld zal worden. De deelnemen de gezelschappen zijn: Derde afdeling fanfare: Excelsior te Terhole met 20 muzikanten. Derde afdeling harmonie: R.-k. har monie St. Cecilia te Kruisland met 30 muzikanten. Tweede afdeling fanfare: St. Francis- cus van Aassisië te Sluiskil met 23 mu zikanten; Albrechts Vrienden te De Klinge (B) met 25 muzikanten; Con Affezzione te Kwadendamme met 24 muzikanten; St. Jan te St. Jansteen met 20 muzikanten; Eikels worden bomen te Westdorpe met 25 muzikanten. Afdeling uitmuntendheid fanfare Weldoen door Vermaak te Clinge met 39 muzikanten. Ere afdeling harmonie: Kon. Stede lijke Harmonie te Hulst met 40 muzi kanten. Nadat ieder gezelschap voor de jury verschenen is, zal er om half zeven een uitreiking der prijzen plaatshebben. De 80-jarige G. van Wijk, gepensio neerd veldwachter van Putte en woon achtig in Ossendrecht, is gistermiddag om vijf uur op de Putseweg gegrepen door een PTT-montagewagen die vanuit Putte op weg was naar Bergen op Zoom en op slag gedood. De PTT-ambtenaar A. B. uit Bergen op Zoom, die de wagen bestuurde, kon de oude man niet meer ontwijken toen hij zonder richting aan te geven plot seling de weg overstak met zijn fiets. De heer v. Wijk werd ongeveer vijftien meter meegesleurd. Hij was van Putte op weg naar Ossendrecht. Bij „Meer zicht" op de Putseweg wilde hij linksaf slaan om via een binnenweg naar zijn woonplaats te fietsen. In Ossendrecht woonde de heer van Wijk in bij zijn dochter en schoonzoon, de kleermaker F. Timmermans. Hoewel de bestuurder van de mon tagewagen krachtig remde en geheel naar de linkerzijde van de weg uitweek kon hij een aanrijding niet meer voor komen. De wagen kwam tegen een boompje tot. stilstand. De fiets brak in tweeën. Op de plaats van het ongeval waren vrij spoedig dokter Edixhoven uit Ossen drecht en twee doktoren van de leger plaats aanwezig. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd naar Ossen drecht gebracht. De heer van Wijk kwam nog vaak in Putte. Hij verzorgde er o.m. de graven op het r.-k. kerkhof. (Van onze correspondent) Te Antwerpen staat men voor het merkwaardige verschijnsel dat, terwijl de stad grootscheepse pogingen aan wendt om nieuwe industrieën op haar grondgebied te vestigen (pogingen die herhaaldelijk met welslagen werden be kroond) een aantal traditionele Antwerp se nijverheden, vooral uit de voedings branche, de stad verlaten. Zo bouwt een belangrijke onderneming die vleesex tracten produceert een nieuwe fabriek te Schoten, terwijl een grote Antwerp se koekjesfabriek (een paar generaties geleden door uitgeweken Noordbraban ders gesticht) naar Herenthals wordt overgebracht. Thans wordt medegedeeld dat de on derhandelingen die gevoerd werden tus sen een andere Antwerpse koekjesfa briek en het gemeentebestuur van Be veren-Waas, tot een gunstig resultaat hebben geleid. Die gemeente heeft een industriezone ontworpen waarin voor de firma een terrein van circa 19 ha is gepland. De bouwwerken zullen nog dit jaar begonnen worden. Bedoelde fa briek kan werk verschaffen aan 1200 personen. De Antwerpse voedingsnijverheid is voor een aanzienlijk gedeelte in het stadscentrum gevestigd, zodat uitbrei ding bezwaarlijk kan geschieden. Daar enboven gaat de werving van perso neel met moeilijkheden gepaard. In de Antwerpse Kempen en in Waasland zijn die arbeidskrachten wél aanwezig. van extra fijne wol Fully fashioned, d.w.z. geheel op maat geminderd, dus een uitstekende pasvorm Kies uit 9 modetinten Met flatteus kraagje. voor slechts BREDA - BERGEN OP ZOOM Op 20 mei 1940, weer een prachtige zonnige dag, kwamen er steeds meer Bel gische militairen in Aardenburg en omgeving. Ook Eede zat vol met Belgen. Vele vliegtuigen vlogen over. De Fransen begonnen zich al gereed te maken voor de aftocht. Auto's en paarden werden gevorderd, rijwielen werden meegenomen. De volgende dag deden geruchten de ronde, dat de Duitsers aan het kanaal van Gent naar Terneuzien zouden zijn. Er werd nu ook geregeld kanongebulder in het oosten gehoord. De Fransen vertrokken bij groepen en in de nacht van 21 op 22 mei waren zij allen uit Aardenburg weggetrokken en bleven alleen Belgen over. Dat zij nogal wat hadden gestolen en vernield laat zich denken. Een rechtbank in West-Berlijn heeft de 32-jarige Oostduitse smid Losch tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Verklaard werd, dat hij door de Russische geheime dienst naar West-Berlijn was ge zonden om contact te leggen met de Ame rikaanse geheime dienst teneinde mis leidende en verzonnen inlichtingen te verstrekken. Ook onder de Belgische troepen, die wa ren achtergebleven en die door angst en vrees waren overmand, deden aller lei geruchten de ronde. Op 22 mei 'i avonds zouden door een der Belgen lich ten zijn gezien in de toren van de Sint- Baafskerk. De militaire overheid die gewaarschuwd was geworden, zou ér een Duitse spion hebben gevonden, die tekens gaf aan de Duitse vliegtuigen om het stadje te bombarderen. Daarom ook ver wachten de Belgen 'n Duits bombarde ment en wilden zij de hoofdstraat doen evacueren naar de Elderschans. Het kanongebulder uit het oosten ver plaatste zich naar het zuidoosten en werd steeds heviger en duidelijker hoor baar. Op 23 mei was ook geschut te horen langs de Schelde en stroomden steeds meer Belgische troepen Aarden burg, Eede en Sint-Kruis binnen. Toen brak ook het oorlogsgeweld los over dit laatste stukje vrij Nederland. Duitse vliegtuigen wierpen een aantal bommen op Sint-Kruis. Gelukkig werden slechts 3 huizen beschadigd. De mensen durfden niet meer in hun huizen te blijven. Over al, maar vooral in Eede en Sint-Kruis had men op het erf of in de tuin een schuilkelder gemaakt, een kuil in de grond gegraven en met pakken stro, bal ken en planken zo goed en zo kwaad als het ging een onderkomen gemaakt en dit met de uitkomende grond afgedekt. Hierin meende men veilig te zijn. Men sliep er 's nachts in, meestal zittend en wanneer men vliegtuigen hoorde aanko men snelde men er haastig naar toe. Bij het naderen van het oorlogsgeweld trok ken de meeste vluchtelingen weer weg om elders een veiliger onderkomen te vinden. Vrijdag 24 mei 1940 werd voor deze streek een droeve dag. Belgische mili tairen trokken door Aardenburg en le- (Van onze correspondente) Op waardige wijze is gisteren in Goes het honderdjarig bestaan van de fa. gebr. Duvekot gevierd. In aanwezigheid van het voltallig col lege van b. en w. en naaste familie en bekenden, werd de heer C. Duve kot, commissaris en oudste familielid van de N.V. Duvekots Graanhan del, evenals zijn neef J. J. Duvekot, medefirmant van de Grosco, be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. voortgezet. Lauw, Willem en Sam breid den het bedrijf, vooral nadat hun moe der zich in 1901 uit de zaken terugtrok, sterk uit. Liep de vader nog menigmaal van Rilland naar Goes, zijn zoons reden als welvarende zakenlieden met paard en wagen door het Zeeuwse land- Hun fir manaam was nu geworden Gebroeders Duvekot. Het bedrijf groeide en groeide: in 1907 splitsing van graanhandel en handel in koloniale waren. Duvekot werd ver trouwd in Zeeland, in Nederland. Nu in 1960 omvat Grosco 150 le- vensmiddelenbedrijven. De naam Duvekot is over de hele we reld bekend door de export van granen èn door de familie. Het feit dat deze riddering niet 30 april heeft plaatsgevonden, heeft twee redenen: De viering van het honderdja rig bestaan was allang gepland op 18 mei en daarenboven geldt het hier niet uitsluitend verdiensten van de onder scheiden personen maar ook, en vooral de twee bedrijven door Duvekotten nu 100 jaren met succes geleid. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan is in de silomuur aan de J. A. van de Goeskade, een fraaie herden kingsplaquette aangebracht. „De geschiedenis van de nu interna tionale bedrijven begint in Vrouwenpol der." 2io begon de heer Laporte zijn inlei ding gistermorgen in de Korenbeurs. Toen in 1860 op de 16e mei Cornelis Duvekot met zijn vrouw besloot Vrou wenpolder te verlaten en zich in Goes te vestigen, zal hij stellig gedacht heb ben aan een oud Zeeuws rijmpje: De heren van ter Goes zijn zo zacht als ap pelmoes. Of het aan de zachtheid van de Goese heren heeft gelegen, dat Cornelis' krui denierswinkeltje in de Nieuwstraat tot een dergelijk bedrijf is uitgegroeid we ten en geloven we niet. De stichter heeft ongetwijfeld een zware tijd doorgemaakt, maar hij had veel steun van zijn vrouw, zijn drie zo nen en acht dochters. Geen wonder, dat de familie wel eens de tafel van dertien werd genoemd. Hij werkte met dubbel tjes en stuivers. Maar het is aan zijn service en volstrekte eerlijkheid te dan ken, dat het nu een miljoenenbedrijf ge worden is. Cornelis stierf in 1897 en de zaak werd Gods zegen door zijn weduwe met de drie zoons werden gehouden. Burgemeester H. K. Michaelis zei in zijn toespraak, bijzonder blij te zijn met een dergelijk bedrijf -in Goes. Al loopt het bedrag van salarissen en lonen op tot een miljoen per jaar, de waarde van dit energieke actieve bedrijf is niet in geld uit te drukken. Na de plechtige ogenblikken van de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau dankten de beide heren Duvekot Hare Majesteit, het provinciaal bestuur, dat hieraan zijn medewerking verleende en niet in het minst het ge meentebestuur van Goes waarmee altijd op zo'n prettige wijze is samengewerkt. „Echter alleen Gods zegen kan ons dit geven", zei de heer Cornelis Duve kot en hiervan zijn zij zich al deze hon derd jaren door diep bewust geweest. Voor al de Grosco-klanten ongeveer 325 werd in de Korenbeurs een enorm feestmaal aangericht, terwijl de gehele dag door in verschillende Goese gebou wen voor personeel en gasten recepties gerden zich langs de straten en wegen. Een drietal Duitse vliegtuigen, die over kwamen, werd door hen beschoten. De vliegtuigen, die kennelijk de opdracht hadden de terugtrekkende troepen te bombarderen keerden terug en begon nen een bombardement op Aardenburg. Het was ongeveer 10 uur in de morgen. De eerste bommen vielen nabij een groep Belgische soldaten langs de weg naar St.-Kruis. De vliegtuigen vervolg den hun weg naar het westen en wier pen verder bommen in de Weststraat, nabij het postkantoor, de Kaai, de Heren- dreef en de Elderschans. In totaal kwa men 62 bommen van klein kaliber elk met een gewicht van ongeveer 25 kg op Aar denburg neer waarvan er een 20-tal in de kom der gemeente vielen. De gevol gen waren verschrikkelijk. Ofschoon de aanval volkomen onverwacht kwam had den vele burgers toch nog een goed heenkomen kunnen zoeken in kelders, schuilkelders of op de onmogelijkste plaatsen Desondanks eiste dit bombar dement zijn burgerslachtoffers. Een ouder man die nabij het postkantoor m zijn tuin aan het werken was werd ge dood; een andere oudere man zat toe vallig op de w.c. toen 't bombardement plaatsvond. Zijn huis aan de Herenderrf kreeg een voltreffer en ook hij werd ge dood. De meeste bommen waren juist achter de huizen terechtgekomen in de tuinen, maar andere troffen ook wonin gen of kwamen op straat terecht. Een huis werd volkomen vernield, een tweetal werd onherstelbaar beschadigd terwijl aan een honderdtal andere huizen gro tere of kleinere schade werd aangericht. De meeste kregen alleen glasschade. Ook de Kaaipoort werd door een bom getroffen. Het ergst waren de Belgische troepen er aan toe. Nabij het gebouw van de N. C.B. vlak buiten Aardenburg langs de weg naar Sint-Kruis was 'n soldaat van 't 19e Artillerieregiment dodelijk getroffen. Zijn gehele bovenlichaam was wegge rukt. Hij werd door zijn makkers ter plaatse begraven in een perceel bouw land vlak bij een hangaar. Onder de troepen, die zich op het Kaaiplein be vonden en die op vliegtuigen hadden geschoten en onder de soldaten, die langs de Herendreef lagen, waren eveneens doden en gewonden te betreuren. De ge wonden werden naar het Wit-Gele Kruis- gebouw gebracht en daar verbonden. Op de Elderschans was een waar bloedbad aangericht. Gecamoufleerd onder de ho ge bomen en het vele groen aldaar hadden zich daar een groot aantal Belgische militairen genesteld. Ook de staf was daar ondergebracht. Hier vielen de meeste bommen en het grootste aan tal slachtoffers. Het juiste aantal gesneu velden en gewonden is niet bekend ge worden, maar berichten spraken van een twintigtal gesneuvelden, vooral van het 2e regiment gidsen. De gewonden en de meeste doden van de Elderschans werden met wagens en karren via Mid delburg in Vlaanderen naar België ver voerd. Een tweetal werd ter plaatse be graven. Vijf in Aardenburg getroffen sol daten werden op het katholieke kerkhof ter aarde besteld, waarnaar later ook de drie veldgraven werden overgebracht. Twee bommen die in het bouwland langs de Herendreef terechtkwamen, waren niet ontploft. Na het bombardement van Aarden burg bleek duidelijk dat de luchtbe schermingsdienst en de ambulancedienst op papier mooi was opgezet en geor ganiseerd, maar dat er in de praktijk niets van terechtkwam. Er was sedert verscheidene dagen geen stroom doordat Middelburg was gebombardeerd en Wal cheren reeds bezet was. Hierdoor kon de sirene niet in werking worden gesteld en kon dus geen luchtalarm worden ge geven toen de vliegtuigen naderden. De ordonnansen, die zoals was geregeld, na dergelijke voorvallen terstond naar het gemeentehuis moesten komen om het apparaat in werking te zetten, kwa men niet opdagen. Zo goed en zo kwaad als het ging trachtte men toen met ge- meentepersoneel een hulpverlening te organiseren en boden particulieren hier en daar hulp waar die nodig was. llië St.- v r «jfe. De katholieke kerk te Eede. voordat de Walen ze in de lucht lieten vliegen. oorlog was gestorven. Waalse troepen waren op doortocht in het dorp. Tijdens de uitvaartdienst drongen verscheidene soldaten de kerktoren binnen. Steeds maar liepen soldaten tijdens de dienst de torentrappen op en af, zich niet sto rend aan de kerkelijke plechtigheid. De gelovigen in de kerk keken al eens ach ter zich en werden ongerust. De dienst werd haastig tot een einde gebracht en de overledene begraven, doch voordat dit was geschied kwam het bevel, dat de hele buurt rondom de kerk moest worden ontruimd. De mensen kregen een uur tijd om zich uit het dorp te ver wijderen want men zou de kerktoren in de lucht laten vliegen. Inderhaast spoed de men zich gepakt en gezakt met het meest nodi-ge naar de boerderijen buiten of naar de rand van het dorp. Het was een droeve uittocht, Wagens en kar ren vervoerden mensen en dat wat men in de korte tijd die gegeven was had kunnen meenemen. Guur uitziende sol daten van het Waalse regiment pa trouilleerden in vrachtauto's door het dorp. Toen, om half twaalf van die droeve vrijdag 24 mei 1940 volgde een hevige explosie en vloog de kerktoren van Eede in de lucht. De gevolgen waren ontzet tend. De lading die door de Walen was gebruikt was veel te zwaar geweest om alleen de toren te doen springen. Niet enkel de toren maar de hele kerk was vernield. De omgeving toonde een vre selijke ravage. De pastorie was van haar dak beroofd, de muren waren gescheurd. Het schoollokaal voor de lagere klassen was ingestort, de Mariazaal, het zuster klooster en de bewaarschool, die alle in de nabijheid van de kerk stonden, waren zwaar gehavend. Het normale gebruik van al deze bouwwerken was onmogelijk geworden. Verder werden 68 woningen en 22 boerderijen beschadigd. De schade aan al deze gebouwen werd door deskun digen geschat op f 54.409,(vooroorlog se guldens), de schade aan de kerk op f 51.209,en die aan de pastorie f 10.000 vooroorlogse guldens). Ook de Dorps straat werd door de ontploffing en door het neerkomend materiaal van de kerk beschadigd. Al spoedi-g deden geruchten de ronde dat deze troepen niet uit mili taire noodzaak hadden gehandeld, doch dat zij dit hadden gedaan uit haat tegen de godsdienst. Naar men zei had dit re giment ook reeds in Sas van Gent en omgeving huisgehouden en ook de kerk van Westdorpe in de lucht laten vliegen. De inwoners van Aardenburg, Eede en Sint-Kruis gingen een bange nacht in. In Aardenburg durfde men 's avonds niet meer binnen te blijven, maar trok men 's avonds weg de polders in om op de boerderijen en in de schuren de nacht door te brengen. In Eede en Sint-Kruis zocht men de schuilkelders op, waar men dicht opeen zittend trachtte te slapen. Het kanongebulder in het oosten, zuiden en noorden was niet van de lucht en dit hield de hele volgende zaterdag 25 mei 1940 aan. Talrijke vliegtuigen vlogen over. Men voelde het onheil naderen. Te zelfder tijd dat zich dit drama te Aardenburg afspeelde, vond in de katholieke kerk te Eede de begrafenis plaats van een jongeman uit De Biezen, die door de schrik als gevolg van de De Avro begint dinsdagavond 24 mei aanstaande met een radioserie getiteld „Brabants Orgelpracht", die voortaan regelmatig zal worden uitgezonden. Bernard Bartelink heeft de redactie van deze reeks, die zal worden geopend met een concert op het orgel van de paro chiekerk van Sint-Martinus te Cuyk.

de Stem | 1960 | | pagina 7