ONVERZOENBARE^ VERLATEN PARIJS GASEXPLOSIE LEGT WOONHUIS IN PUIN Hoge gasten uit de West Politie viste voor zestig mille juwelen uit water MIKOJAN uit de gunst? „Boeh"riepen journalisten tol woedende Rus KROESTJEV. DE HOND EN ZIJN ETENSBAKJE Chief Whip VAASA (Nog) geen verdrag Rusland - Oost-Duits land Eisenhowernaar Portugal Kroestjev: „naar vrienden op nders ny ZONDE VAN DIE VIER MILJOEN jEensgezindheid meer dan ooit noodzakelijk Verkeersprijsvraag DAGBLAD VOOR ZEELAND VAN HOUTEN Gasvergiftiging moeder en baby overleden Drie jaar tegen ondernemende dieven geëist Spanning tussen Italië en Argentinië Voorstander van verzoenende politiek jegens Westen wordt doodgezwegen Plaatselijk een bui j krokantbrood Uitslag bekend De ellende van weeskinderen vroeger Hebt U dit artikel gemist? Jammer! SCHORRE DONALD DUCK IN RUIMTESCHIP 100e JAARGANG No. 23371 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader Hoofdredacteur J J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 DONDERDAG 19 MEI 1960 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 35) ?5 Kroestjev is gisteren nog niet uit Parijs vertrokken. Vandaag, om 11 uur in de morgen, vliegt hij uit de Franse hoofdstad nap Oost-Ber- Jijn, („naar mijn vrienden", zei hij) dat zich gisteren al druk mooi maakte om de Sovjetpremier te verwelkomen. Iedereen werd er opgetrommeld om Kroestjev hartelijk en „spon taan" te verwelkomen. De man die de topconferentie met zijn onsympathieke „propaganda- bom" torpedeerde heeft eerst afscheid genomen van De Gaulle en MacMillan en van de pers. Dit laatste is hem zie elders op deze pagina minder goed bekomen vernedering waaraan de Amerikaanse Na zijn afscheidsbezoeken aan ie Franse president en de Britse premier was Kroestjev klaar Eisenhower bestond voor hem niet. Men neemt aan dat de Russische pre mier Eisenhower definitief heeft afge schreven als onderhandelaar namens de Verenigde Staten. Dit feit. en ook de Als de Russische premier de kans kreeg zich populair te maken hij de bevolking, liet hij die niet voorbij gaan president door Kroestjevs toedoen bloot gesteld werd, zal zeker niet nalaten, in vloed uit te oefenen op de komende pre sidentsverkiezingen in de V.S, Wel is de gemiddelde Amerikaan so lidair met Eisenhower, maar toch wint de mening veld dat het vliegtuiginci dent op onbeholpen wijze is behandeld, Men meent, in de V. S., dat door de ontwikkeling van de laatste dagen de kansen voor Nelson Rockefeller geste gen zün als republikeins kandidaat. Kennedy, die zich uitdrukkelijk soli dair met Eisenhower heeft verklaard kan nu zijn kansen als kandidaat voor de de mocratische partij zien dalen. Men acht hem bovendien met zijn 42 jaren wat erg jong om als partner te dienen voor de, naar nu weer gebleken is, zo sluwe Kroestjev. Persconferentie Toen Kroestjevs grote „Zis" na het af scheidsbezoek aan De Gaulle van het Elysee wegreed, werd de Russische pre mier door het toekijkende publiek na gefloten en uitgejouwd. Datzelfde over kwam hem tijdens de persconferentie, waar hij het bekende thema liet horen: de Amerikanen zijn verantwoordelijk voor het mislukken van de „top" (de Russische kranten waren het daar giste ren ook allemaal braaf over eens) en hij uitte de bekende dreigementen. Het voorlopig opschorten van de spio- nagevluchten tot januari 1961 aan vaardde hij niet, zei hij. Internationale overeenkomsten mogen niet afhankelijk zijn van de ambtsperiode van één man. „Wij vragen geen gunst van de Amerika nen, maar een veroordeling van bandie- tenvluchten" Op de voorstellen van de V.S. inzake wederzijdse waarnemingen uit de lucht I doelende, zei Kroestjev: „misschien had het Pentagon het plan in de toekomst dergelijke spionagevluchten te maken onder de dekmantel van de V.N. Maar dat zal niet gaan". Beledigingen, zei hij, kunnen de Russen die hun trots en waardigheid hebben, niet over hun kant laten gaan. Hij zei te hopen over zes of acht maanden, mis schien zelfs wel eerder, met de andere gesprekspartners samen te kunnen komen om te onderhandelen. Hij prees De Gaulle en MacMillan. Over de ontwapening zei hij dat de besprekingen normaal moeten doorgaan. Maar als het bij het huidige getalm blijft zal hij de algemene vergadering der V.N. vragen de zaak in behandeling te nemen. DE VERONICA zendt sedert dinsdag uit op een andere golflengte, om de stoorzender te ontlopen, zoals de heer Oswald verklaarde. IR. LOHMANN, president-directeur van de N.S., is naar Johannesburg gereisd om er het 100-jarig bestaansfeest van de Zuidafrikaanse spoorwegen bij te wo nen. DE BAKKER R. uit Vaesrade, die van uit zijn kippenhok met zes revolverscho ten een dorpsgenoot met wie hij in on min leefde doodde, is gisteren door het gerechtshof in Den Bosch tot een jaar met aftrek veroordeeld. De rechtbank van Arnhem had hem vier en een half jaar opgelegd. Hij is gisteren in vrijheid gesteld. BIJ VEROLME op Rozenburg is giste ren de eerste paal geslagen voor een combinatie van twee gegraven reuzen- dokken. EEN PASSERENDE automobilist ont dekte gisteren dat een boerderij bij As sen in brand stond. Hij waarschuwde de brandweer, die echter niet verhinderen kon dat het gebouw geheel uitbrandde. (Advertentie) 20 STUKS F I- De doodgeboren topconferentie heeft naar schatting ongeveer vier miljoen gulden gekost, zo hebben Franse functionarissen uitgere- J kend. t De vernieuwing van het Palais de Chaillot om gebruikt te worden als internationaal perscentrum voor een drieduizend journalisten van kranten, radio en televisie al- leen al kostte 2,5 miljoen gulden. Voor faciliteiten voor de bezoeken- de delegaties werd ongeveer 1,5 J miljoen uitgetrokken. Russen wordt terechtgesteld", zo zei Nixon in antwoord op een vraag, zal Amerika zijn politiek tegenover gearres teerde Sovjetspionnen moeten herzien". De effectenbeurzen van Frankfort en New York reageerden gisteren scherp op de nieuwe internationale politieke situa tie. In Wall Street kwam het tot een „verkoopgolf". De Noorse minister van buitenlandse zaken Lange, heeft een particulier be zoek dat hij eind mei aan Moskou zou brengen, afgezegd. „Het was van het begin af aan duidelijk, dat de Russen geen top conferentie wilden". Dit zei giste ren staatssecretaris Van Houten in de Eerste Kamer. Hij voegde er aan toe, dat het mislukken van de besprekingen een teleurstelling is voor de gehele westerse wereld. Waarom heeft de heer Kroestjev geen behoefte meer aan een topgesprek? Daar voor zijn vele verklarigen mogelijk. Het gebeuren te Parijs wijst echter in elk ge val op de noodzaak van een krachtige eensgezindheid van het Westen, Aarze ling vergroot de kans op een conflict. Wij moeten rustig en vastbesloten voortgaan langs de weg die we tezamen hebben vastgesteld". De heer Van Houten betoogde dat de regering zich al verschillende malen voorstander heeft verklaard van de op richting van een Navo-parlement, iets waartegen de Verenigde Staten bezwa ren hebben geopperd. Hij verklaarde voorts, dat de Ameri kaanse vliegtuigen op Soesterberg uit sluitend bestemd zijn voor de luchtver dediging. Mevrouw Van Ommeren-Ave rink van de CPN was namelijk bang dat ze voor spionagevluchten gebruikt wer den. De staatssecrtaris zei er van over tuigd te zijn dat er in de Duitse Bonds republiek een democratische gezindheid heerst. Berlijn In Oost-Berlijn werd gisteren intussen met nadruk ontkend, dat er een afzonder lijk vredesverdrag Rusland—Oost Duits land zou worden gesloten. Eerst zouden onderhandelingen met de twee Duitse staten en de landen die met Duitsland in oorlog zijn geweest, mislukt moeten zijn, zo werd betoogd. In Parjjs antwoordde Kroestjev op een vraag aangaande de kwestie Berlijn dat hij bij zijn plan blijft van Berlijn een „vrije stad" te maken. Eisenhower gaat vandaag naar Portu gal, dat hij pas op 23 juni zou gaan be zoeken. Een bezoek aan Chartres, dat de Amerikaanse president gisteren zou bren gen, werd afgelast wegens het slechte weer. Vanmorgen komen nog de ministers van buitenlandse zaken van de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk samen in de Navo-raad om een uiteenzetting te ge ven over de mislukte conferentie. Er zal nog druk overleg zijl. tussen de westerse mogendheden. De Grote Drie zijn giste ren voor het laatst bijeen geweest. Nixon heeft het torpederen van de top conferentie Kroestjevs grootste fout uit zijn politieke loopbaan genoemd. Hij her innerde aan enkele gevallen waarin spi onnen voor de Sovjet-Unie in de V.S. militaire en andere inlichtingen hadden verzameld. „Als piloot Powers door de De beide Kamers der Staten generaal hebben woensdagmiddag in de Ridder zaal in Den Haag een gemeenschappelijke bijeenkomst gehouden met de delegaties uit de staten van de Antillen en Surina me, die op uitnodiging van het Neder landse parlement een bezoek aan Neder land brengen. De foto toont tijdens deze bijeenkomst op de voorzitterszetels v.l.n.r.: Z.E. J. A. D. Bikker, voorzitter van de staten en van de delegatie van de Antillen, Z.E. J. S. P. Kraag, voorzitter van de staten en de delegatie van Suriname, mr. J. A. Jonkman, president van de Eerste Ka mer en dr. L. G. Kortehorst, president van de Tweede Kamer. Toen voor de schoonvader van de be woonster van een perceel aan de Wil lem Klooslaan in Leiden op herhaald bellen niet werd open gedaan, waar schuwde hij zijn zoon, die bij aankomst in de woning tot ie ontdekking kwam, ciat zijn echtgenote, een zoontje van twee jaar en een baby van vier maanden door gas bedwelmd op de vloer van de keuken lagen. Onmiddellijk werd de po litie gewaarschuwd, die constateerde, dat de levensgeesten bij de moeder en de baby reeds waren geweken. Het tweejarig zoontje werd overgebracht naar het academisch ziekenhuis, waar zijn toestand thans nog zorgwekkend is. Drie leden van de Amsterdamse onder wereld zagen op 19 januari hun kans schoon: de auto van de vertegenwoordi ger in dure sieraden, de heer V., op wie z(j ai zo lang loerden, stopte weer voor het huis van diens moeder. Met een nagemaakte sleutel openden zij, nog voordat de vertegenwoordiger goed en wel binnen was, de wagen en re den ermee weg. Een eind verder roofden zij de inhoud van vijf koffers vol sieraden en juwelen: ruim tweeduizend gouden ringen, arm banden, oorbellen, zilveren horlogeban den, manchetknopen en nog veel meer, tot een totale waarde van zestigduizend gulden. De Argentijnse ambassadeur te Rome, Videla Balaguer, is overhaast terugge keerd van een bezoek aan Argentinië. Dit houdt verband met het incident dat ontstaan is rondom een eis tot schade vergoeding die een Italiaans zakenman heeft ingediend tegen de Argentijnse re gering. De zakenman wist gedaan te krijgen dat beslag werd gelegd op een Cornet 4 straalvliegtuig van de ,,Aero- linas Argentinas". Na een dag vorderde de Italiaanse luchtmacht de Cornet, en retourneerde die lan de eigenaars. Maar later is# beslag gelegd op een Argentijns schip, en werden bij twee grote bankinstellingen alle Argentijnse rekeningen geblokkeerd, alweer op ver zoek van de zakenman. Hierdoor is een crisis ontstaan in de betrekkingen tussen Italië en Argentinië. Ambassadeur Videla Balaguer zal bij de Italiaanse regering stappen ondernemen om de kwestie te regelen. Door een geweldige gasontploffing is gisteren een woonhuis, deel uit makend van een dubbel woonhuis onder één kap aan de Enterstraat in Rijssen volkomen verwoest. De ex plosie deed zich voor, toen de bewo ner, de heer J. Scholten, 's morgens het flessegas aan wilde steken om warm water te maken. Een seconde later dreunde het huis op zijn grond vesten, stenen muren vielen in gro te brokken uiteen en alle pannen vlogen van het dak. De heer Schol ten rende met brandende kleren de tuin in, waar hy, door zich op de grond te rollen de vlammen in zyn kleren wist te doven. In de andere helft van het dubbele woonhuis, bewoond door de familie G. Kreijkers, vielen grote brokken puin in een kinderledikantje, waarin nog enkele minuten tevoren een baby had gelegen. Mevrouw Krejjkers werd in de keuken door enkele brok stukken geraakt. De andere bewo ners van beide panden kwamen met de schrik vrij. De heer Scholten is in een ziekenhuis opgenomen. Er is enorme schade aangericht. De Russische experts van twee Britse bladen, David Floyd van de „Daily Telegraph" en Stephen Constant van de „Daily Epress" hebben gisteren gewezen op de mogelijkheid, dat de Rus sische vice-premier Anastas Mikojan uit de gunst is en dat de val van deze belangrijke adviseur verband houdt met de plotselinge wijziging van de Rusische politiek tegenover het Westen. Beiden baseren hun vermoeden op het feit, dat in het Russische blad „Partijle ven" Mikojan volkomen doodgezwegen is in het artikel over het veertigjarig be staan van het Sovjet-bewind in Azer beidsjan. In de Sovjet-encyclopedie wordt Mikojan nog genoemd als ,,de meest vooraanstaande leider van de communis tische beweging in Azerbeidsjan". In het herdenkingsartikel in „Partijle ven" wordt nu in de meest prijzende be woordingen de rol genoemd, die Stalin en Worosjilov in Azerbeidsjan gespeeld hebben en Mikojans naam wordt niet ge noemd. IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: J Veranderlijke bewolking en hier en 2 daar een bui. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen l noord en oost. Dezelfde temperatu- 2 ren als gisteren of iets hogere. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: I Zwaar bewolkt met enkele opklarin- I t pj1- Maximum temperaturen van 15 tot 22 graden. I Vandaag: zon onder 20.33 uur, maan l onder 13.51 uur. 81011zon °P uur, maan op J 2.47 uur. - Waarom heeft Kroetsjev de topconfe rentie, enkele dagen nadat hij Moskou verklaard had dat het incident met de „U-2" voor de Sovjet-Unie geen belem mering zou vormen om alles in het werk te stellen, om het topoverleg te doen slagen, toch laten mislukken De Londense psycholoog William Sargent beantwoordt deze vraag in de „Times" van gisteren als volgt „Men moet", aldus Sargent, „voor de beantwoording van deze vraag niet bij Karl Marx, en evenmin bij de „Pravda" zijn, maar wèl bij de Russische geleerde Pavlof. Deze heeft proeven met honden genomen, waaruit is gebleken dat het zekerste middel om het zenuwgestel van een hond in verwarring te brengen, is het dier tegenstrijdige bevelen te geven. Indien een hond b.v. gewend is na een bepaald teken zijn eten te ont vangen, zal hij in verwarring geraken wanneer hij na dit teken géén eten krijgt en ook zal hij de kluts kwijt raken wan neer hem zijn voedsel wordt voorgezet zonder dat eerst het bewuste teken ge geven wordt. Hoe meer de hond probeert dit te be grijpen, des te groter wordt zijn ver warring. Zijn wil vermindert en het wordt gemakkelijk hem te temmen. Wat nu voor honden geldt, kan ook op mensen worden toegepast, Vandaar dat Kroestjev een „strategie van het tegengestelde volgt", aldus Sargent. De Britse psycholoog besluit ,,Het wordt hoog tijd dat de Westerse staats lieden zich bewust worden van het spel dat Kroestjev speelt, willen zij de „slag van de geest" niet verliezen De grote verdediging tegenover de methode Pavlof is onverschilligheid „Pavlof bereikte niets met honden, die onverschillig bleven tegenover de proef nemingen, waaraan hij ze onderwierp". Overigens heeft de Russische premier gisteren tijdens zijn persconferentie een incident beleefd, dat kennelijk hèm, de politicus met de stalen zenuwen, toch uit het evenwicht gebracht heeft. De man die in eigen land geen tegen- evenals vorig jaar in Amerika, ervaren spraak ontmoet, moest ook nu weer, dat men in het Westen gewoon maar laat merken wat men ervan denkt. Toen Kroestjev enkele van zijn meest opzienbarende verklaringen liet horen in de stampvolle zaal, waren er onder de honderden journalisten vele die hem uitjouwden. „Boeh, boeh" klonk het door de zaal, vaar tegelijkertijd bewonderaars van tie Sovjetbaas applaus aanhieven. Het gejouw vermengde zich met het ge klap en met luid geschreeuw dat weer uit andere hoeken opklonk. Kroestjev maakte zich woedend. Hij beheerste zich echter en hij zei, nadat de rust weer wat hersteld was „Adenauer heeft een deel van het uit schot dat niet bij Stalingrad in de pan gehakt is naar hier gestuurd om mij uit te jouwen. Maar wü, wij zullen jullie zo uitjouwen dat jullie nooit meer de lust zult voelen om ons uit te jouwen." „Jullie kleine groepje vertegenwoor digt de plunderaars die naar de Sovjet- Unie kwamen om te roven, over wie het Duitse volk zelf beschaamd is. Jullie gejouw sterkt mijn zelfvertrou wen en het zegt mij dat ik op de goede weg ben." „Ik houd ervan met de vijanden van de arbeiders slaags te raken, ik hoor graag de razernij van de lakeien van het imperialisme. Maar niets zal hun batten. De Sovjet-Unie is als een rots, niets zal haar stuiten in de opmars naar het communisme." De persconferentie duurde twee uur en twintig minuten. Toen zei Kroestjev, die zijn ontstemming over het incident zo goed mogelijk verborgen had en die zoveel grapjes maakte ais hem maar te binnen schoten „Nu moet ik ophouden ik zou wel willen doorgaan, maar de tolken zeg gen dat hun werkdag voorbij 's en ik moet mij aan hun arbeidsovereenkomst :ouden". Kroestjev af. Achter hem klonk op- ueuw geschreeuw, wat geklap hier en 'aar, en het geroep dat hem zo kwaad had gemaakt: boeh..,. Zulk een weglating kan geen toeval zijn, zo menen de twee experts. De be slissing zijn naam weg te laten moet gevallen zijn tijdens een wijziging in de partijhiërarchie vóór 4 mei, want op die datum ging „Partijleven" ter perse. Volgens de experts zijn er ook andere aanwijzingen voor een terugzetting van Mikojan. Hij was niet aanwezig bij de herdenking op 9 mei van de overwinning op Duitsland, evenmin bij het vertrek van Kroestjev naar Parijs en ook heeft hij -niet gesproken op de recente zitting van de Opperste Sovjet. Mikojan gold steeds als een voorstan der van een verzoenende houding tegen over het Westen en als een goede vriend van Kroestjev. Mikojan effende de weg voor Kroestjevs bezoek aan Amerika. (Advertentie) VAASA is Uwidealedagelijks brood, voedzaam en licht verteerbaar. Verrukkelijk met ieder beleg op elk uur van.de dag. uit Finland Imp. Fa. E. van Vliet Ezn, Amsterdam De buit was mooi, maar de Amster damse recherche bleek vernuftiger dan de drie dieven dachten en toen zij in de gaten kregen dat de politie wel erg dicht op hun 'hielen zat, lieten zij de buit „in de plomp" verdwijnen, zoals dat in Am sterdam heet. Met andere woorden: de goud- en zilverschat ging „verpakt" het water in. Al de gouden en zilveren voor werpen waren met een hamer in elkaar geslagen om de verkoop te bevorderen. Zo ver kwam het echter niet want de politie kwam ook daar achter en liet een kikvorsman de boel weer ophalen. En gisteren stonden de drie, de ca féhouder M. P., de monteur A. de J. en de rijschoolhouder M. v. S., voor de rechter. De officier van justitie eiste tegen alle drie een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Hij beschreef de geraffineerde opzet van de diefstal en loofde de knappe wij ze waarop de recherche de zaak wist op te lossen. Ook stonden nog twee helers terecht In deze zaak: een broodjesverkoper en een betonvlechter evenals een metaalbewer ker die zijn vakkennis had aangewend om het sleuteltje na te maken. Ook tegen hen werden strenge staffen 'geëist. Over veertien dagen wordt uit spraak gedaan. Er waren bij de honderden inzen dingen op onze verkeersprijsvraag: precies tien inzendingen zonder fout. Deze tien deelnemers krijgen dus een gratis abonnement op het fraaie tijdschrift Auto-Visie, dat op 1 juni a.s. ingaat. Wij wensen hun van harte geluk met dit succes. Hun namen staan op pagina 5 van dit blad vermeld. Er waren een kleine twintig inzen ders, die maar één fout hebben gemaakt. Zij krijgen dus geen prij zen. Maar we vinden hun prestatie toch wel zó knap, dat we ook hun namen in de krant er bij hebben ge zet. (Advertentie) Zit er dan toch een man in het Russische ruimteschip? De Russen zelf beweren van niet; het is maar een pop, zeggen ze. Maar er is al weer een geleerde die daaraan ern stig is gaan twijfelen. Professor Landon in Springvale zegt dat uit zijn bandopnamen van de signalen van de satelliet blijkt dat er een menselijk wezen aan boord is. De menselijke stem die hij beweert te hebben gehoord was kennelijk ..kunstmatig vervormd opdat ze niet verstaan zou kunnen worden". En het geluid van die stem, zegt de professor, klonk precies als dat van „Donald Duck met een schorre keel".

de Stem | 1960 | | pagina 1