r ze TOPCONFERENTIE MISLUKTKROESTJEY NAAR JOOP S. VRIJ OOST-BERLIJN TOE Ligt het vredesverdrag met Oost-Duits land al klaar? KONINGIN IN ZEEUWSE PHAETON Hl EEN JAAR KABINET DE QUAY Wijze van opdienen zaak Nw-Guinea niet gelukkig Programma is binnen algemene beleidslijn gegroeid RUSSISCHE PREMIER KWAM NIET Een miljoen telefoon aansluitingen Toch ma» in ruimteschip? SER adviseert verhoging van uitkering A.W.W. en A.O.V. QUEMOY WEER ONDER VUUR Persconferentie op straat LOEMOEMBA VRAAGT BOUDEWIJN TREK TROEPEN TERUG Grieken melden Sovjetspionage Pater De Beaufort in Senaat Pleidooi voor minister Luns Oud-pol itiechef Seoel van moord beschuldigd DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaak „Magere Josje' Zwakke wind Geen „lift ers g> 100e JAARGANG No. 23370 Voor Cod, Koningin en Vaderland lNCESCG >P ZOOM Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v, 't Westende. BureausBreda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 W0RN5DAG 18 MEI 1960 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG^^ieuwstraat 41, telefoon 35) Hef gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren vervroegd uitspraak doende, de echtgenoot van „Magere Josje", de 42-jarige fabrieksarbei der G. A. J. A. S. uit de hoofdstad, bijgenaamd „Joop" vrijgesproken. Deze S. was op 8 december 1959 na een eis van twaalf jaar met aftrek wegens doodslag door de rechtbank terzake van zware mishandeling de dood tengevolge hebbende van zijn 34-jarige echtgenote, begaan op zondagmorgen 11 augustus 1957 1 in het souterrain van een perceel aan de Oude Zijds Voorburgwal, tot tien jaar met aftrek veroordeeld. In hoger beroep had de procureur-generaal daarvoor acht jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Het hof achtte het S. ten laste'gelegde niet bewezen en sprak hem deswege vrij. De voorlopige hechtenis (sedert medio april 1959) werd opgeheven. Het hof gaf bevel tot onmiddellijke invrijheidstel ling. „Edelachtbare heren, ik dank u" sta melde de man, die daarna snikkend werd weggeleid. Zijn raadsman, mr. H. G. Th. Keune, had zowel voor de rechtbank als voor het hof vrijspraak gepleit. Het nationalistisch-Chinese ministerie van landsverdediging heeft medege deeld dat het communistisch kustge- schut dinsdagochtend vroeg 56 granaten op de stellingen der nationalisten op het eiland Quemoy heeft afgevuurd. Het ministerie acht dit feit „belang rijk", omdat de communistische artille rie in de afgelopen maanden vrijwel niet in actie is geweest. „Ik vertrek woensdag, tenzij Eisenhower voor die tijd in het openbaar het incident met de U-2 veroordeelt en garandeert dat degenen die daarvoor verantwoordelijk zijn, gestraft wor den". Dat waren de woorden van Kroestjev, die daar mee de crisis rond de nog niet eens begonnen en ook gisteren niet op gang gekomen - top conferentie toespitste. De mislukking van het topoverleg was, naar de stand van zaken van gisteravond, volkomen. Westelijke diplomaten verklaarden 's avonds unaniem „De topconferentie is afgelopen". Kroestjev zal vanmorgen om 11 uur een afscheidsbezoek aan De Gaulle brengen. De Gaulle had gisteren tegen 3 uur in de middag een bijeenkomst van de Grote Vier uitgeschreven. Kroestjev kwam niet. Tevoren had Eisenhower laten weten dat hij het verschijnen van de Russische premier zou opvatten als een teken dat hij zijn voorwaarden inzake het U-2-incident zou hebben ingetrokken. De Amerikaanse president aanvaardde dan ook de uitnodiging van De Gaulle onder de voorwaarde dat het een bijeenkomst van de top conferentie zou zijn. Patrice Loemoemba, de leider van de Kongolese Nationale Beweging, heeft koning Boudewijn van België een tele gram gezonden, waarin hij onmiddellijke terugtrekking van de naar Kongo ge stuurde Belgische troepen vraagt. Loemoemba verklaarde: „Deze invasie is een poging om. de bevolking vrees aan te jagen en de verkiezingeji te beïnvloe den ten gunste van de kandidaten van het bestuur. Vele van mijn leiders zijn in de afgelopen dagen gearresteerd. Deze inva sie bewijst, dat de bevolking geen ver trouwen in de Belgen heeft". De eerste Belgische eenheden van ba ses in België en Duitsland zijn gisteren op de basis Kamina in zuid-Kongo aange komen. Loemoemba wil onmiddellijke over dracht van de macht door de Belgen, die hij ervan betichtte de huidige verkiezin gen in hun voordeel te willen doen door slaan door gebruikmaking van de natio nale vooruitgangspartij. Een kwartier voordat de besloten bij eenkomst der Grote Vier moest begin nen, was er van Kroestjev nog geen ant woord binnen. Rond die tijd kwam hij juist, met een vaart van ver over de honderd km, de stad binnensuizen. Hij had met zijn gevolg een uitstapje naar Sezanne gemaakt. Om vijf over drie begon de bijeen komst. maar Kroestjev was er niet. Hij had, informeel tegen een groep jour nalisten verklaard, dat hij pas zou gaan als Eisenhower zijn eisen inwilligde. „Ik wil wel naar het Elysée gaan, om voorbereidende besprekingen te hou den", zei hij. De reactie van de Franse president was daarop: „We zijn hier voor een topconferentie, en voor niets anders". Kroestjev verlaat vandaag, woens dag, Parijs. Naar hij, ook al in een gesprek met journalisten, had laten weten, gaat hij naar Oost-Berlijn. Hij is door de Oostduitse regering I uitgenodigd voor een bezoek tijdens zijn terugreis. In diplomatieke kringen neemt men! aan, dat nu de topconferentie mislukt is, de Russen meteen het vredesverdrag j met Oost-Duitsland, waarmee Kroestjev voordien al vaak gedreigd heeft, zullen i sluiten. De tekst, zo gelooft men, ligt al langi gereed en hoeft alleen nog maar gete-i kend te worden. j I Bandietenstreek zei de topconferentie nog niet als geopend te beschouwen. Toen hij later nogmaals onverwacht buiten de hekken der Sovjetambassade verscheen, wuivend naar voorbijgan gers, vroeg een verslaggever of alles nu afgelopen was. „Nee, nee, nee", zei Kroestjev Hij komt terug..,. Eisenhower, zo heeft Hagerty laten weten, heeft geen „reisplanpen voor woensdag". De westelijke deelnemers aan de topconferentie hebben de gehele dag, 's morgens en 's middags en 's avonds na de weigering van Kroestjev om te komen, druk overleg gepleegd. Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, sprak ook met Gro- schenen die plaatsvervangend burgemeester van Dijon is, en die gisteren een bezoek aan Kroestjev bracht, orakelde: „Kroestjev gaat nu weg, maar hij zal terugkomen, na de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Dan zal de atmosfeer rustiger zijn". Op de Parijse beurs trok men zich gisteren nog niet zo erg veel aan van de jongste ontwikkelingen. In Frankfort daarentegen daalden de noteringen aan zienlijk. Wel reageerde de Parijse goud- markt. Volgens autoriteiten van de Griekse marine heeft een Russisch marineschip van 400 ton „spionage tegen de Noord- atlantische verdragsorganisatie in de Middellandse Zee" gepleegd. De „Lots 97" zou vijf maanden geleden voor het eerst in de Aegeïsche Zee zijn waarge nomen en het zou herhaaldelijk in de Griekse territoriale wateren zijn ver- miko. Dit gesprek heeft geen bemoedi gende resultaten opgeleverd, werd be kendgemaakt. Gromiko was van mening dat men in derdaad maar beter een maand of zes tot acht naar huis kan gaan. „Dan zijn de scherpe kanten misschien weggesle ten", zei de Rus. Kanunnik Kir, de bekende geestelijke Het schip, dat van een basis in Alba nië afkomstig zou zijn, heeft naar men gelooft speciale apparatuur aan boord om kuststellingen op Kreta en het Griek se vasteland te fotograferen, aldus de Griekse marine-autoriteiten. KROESTJEF gemoedelijk praatje op straat (Telefoto) De grootste stunt van de Russische premier was een „persconferentie" mid den op straat. Rond negen uur in de morgen kwam hij uit de Russische ambassade gelopen en op het trottoir maakte hij voor de vuist weg een praatje met de voorbijgangers en de journalisten die daar stonden. Mali- novsky en Gromiko waren bij hem. Kroestjev deed heel vriendelijk en ge moedelijk, maar herhaalde intussen de aan Eisenhower gestelde eis. De V.S. moeten, zei hij, hun excuses aanbieden voor de „bandietenstreek" die zij tegen de Sovjet-Unie uitgehaald hebben. Bij die gelegenheid kondigde hij ook aan: Als Eisenhower niet toe geeft, ga ik morgen naar huis. Hü (Van onze parlementaire redactie) De katholieke minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft dinsdag in de Eerste Kamer van mr. M. de Niet Gz. (P.v.d.A.) in be dekte termen te horen gekregen dat hij maar beter kan heengaan. Deze opmer king was het slot van een korte be spreking van het Indonesiëbeleid door de socialistische afgevaardigde. Dit be leid noemde hij onverstandig en nog sterker: hij sprak over een desastreus beleid. De opmerking van de heer De Niet was voor pater De Beaufort (K.V.P.) aanleiding van zijn groot vertrouwen in minister Luns te getuigen. Hij kwalifi ceerde de verwijten van de heer De Niet als „hinderlijk volgen". Nederland heeft De voormalige bureauchef van de po litie in de Zuidkoreaanse hoofdstad Se oel, Jioe Tsjoeng Joel, is gisteren ge arresteerd op beschuldiging van moord. In de aanklacht wordt hij verantwoor delijk gesteld voor het bevel om op 19 april het vuur te openen op demonstran ten met het gevolg dat ruim 140 men sen de dood vonden. Het openbaar ministerie overweegt nog een soortgelijke aanklacht in te die nen tegen het voormalig hoofd van de landelijke politie, Tsjo In Koe. PRODUCT EEN OOSTDUITSE politie-officier, die in een roeiboot de Oostzee was opgeva ren en door een Deens schip werd op- gepikt, heeft bij aankomst in Aalborg aan ae Deense regering asiel gevraagd. OP TWEEHONDERD meter van het huis van de Franse resident-generaal voor Algerië, Paul Delouvrier, is gisteren te Algiers een bom ontploft. Er vielen geen slachtoffers. I PRESIDENT TUBMAN van Liberia heeft' aan alle onafhankelijke Afrikaanse sta- j x -m voor?t-el gedaan een organisatie' voor Westafrikaanse samenwerking op te richten. DE BEMANNING van een Wieringse kot ier trof gisteren een grote mijn in haar net aan. Onmiddellijk liet zij het net weer zakken. De kapitein stelde de mijn- opruimmgsdienst op de hoogte. JEANPIERRE in Puttingny «dij Metz) holde naar de post van de Plaatselijke gendarmerie, om te vertellen aat hij onder de vloer van zijn huis een Kist granaten had gevonden. Toen hij roet een gendarme terug kwam, vond hij Ajn achtjarig zoontje dood in de kamer. jongen had met een van de granaten gespeeld. Verwachting van het K.N.M.I. tot opgemaakt gisterenavond £>.15 uur: 2 Bewolkt maar ook enkele opklarin- gen en op de meeste plaatsen droog 2 weer. Dezelfde temperaturen als gis- 2 jeren of iets hoger. Zwakke tot ma- 2 j «ge wind uit noordelijke richtingen. J 1 ^erwachting van het Belgisch weer- J •kundig instituut: Zwaar bewolkt met kans op on- weer. Geen merkbare temperatuurs- veranderingen. 2 Jdaa&: zon onder 20.31 uur, maan 2 onder 12.40 uur. 2 £?gen: zon °P 4.41 uur, maan op 2 «.22 uur. PREMIER DE QUAY ....goede teamgeest.... (Van een onzer redacteur) De 19e mei 1959 was een merkwaardige datum in de na oorlogse politieke geschiedenis van Nederland. De breuk van de brede basis was definitief bezegeld. Een kabinet trad aan, dat geen enkele socialist in zijn gelederen telde. Het was een extra-parlementair kabinet, dat zich niet eerst in overleg met meespelende fracties een program aanmat. Dit is vandaag juist een jaar geleden en dat leek ons een goede gelegenheid om eens bij de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay aan te kloppen in zijn rustige werkkamer aan het stille Plein 1813 in Den Haag. We gebruiken hier de woorden „rustig" en „stil", maar er hebben in een jaar tijds al heel wat stormen ge waaid om de persoon en het kabinet van deze markante Brabander. De oppositie wacht te de daden niet af. Bij voor baat stond voor haar vast, dat dit nieuwe schip een hopeloos avontuur en een spoedige mis lukking tegemoet ging. De minister-president is er niet van onder de indruk ge komen en hij meent een dui delijke verandering van poli tiek klimaat in dit eerste jaar te mogen vaststellen. „We hebben een scherper, duidelijker oppositie tegen dit extra-parlementair kabi net". „Dus u heeft de telefoon tjes met professor Romme niet nodig, waarmede de so cialistische pers schermt?" Prof. De Quay zegt glimla chend: „Dit is bepaald niet zo. U weet, dat van het begin af aan dit kabinet een extra-par lementair karakter had, vooral om twee redenen. Ten eerste was het wel bijzonder moeilijk bij een formatie als deze waar in zich zo talrijke vraagstuk ken opdrongen, onmiddellijk tot vaste formules te komen. Ten tweede leven we in zulk een dynamische tijd met zo snei wisselende omstandighe den. dat een vooraf vastgesteld program tussentijds toch tal van wijzigingen zou moeten ondergaan. Daarom moesten er voorshands wel een aantal vraagstukken openblijven en zijn daaromtrent geleidelijk standpunten bepaald. Merk waardig is, dat ten aanzien van de „mammoetwet" in den beginne juist wel naar een be paalde formule is gezocht. Een en ander neemt niet weg, dat er wel een grote lijn was: met handhaving en uit bouw van het sociaal beleid meer ruimte voor het particu lier initiatief, meer nadruk op de persoonlijke verantwoorde lijkheid, een verder terugtre den van de overheid althans waar mogelijk en verantwoord. Het was geen abrupte breuk met het verleden. Het kabinet- Drees had reeds belangrijke stappen gedaan tot afbraak van consumentensubsidies. Toch meen ik, dat een nieuwe koers zichtbaar werd zoals in het gedifferentieerde loonbeleid. de nieuwe woningpolitiek, het landbouwbeleid en de versnel ling van de bezitsvormende maatregelen. Geleidelijk aan heeft deze nieuwe koers vorm gekregen en er heeft zich al werkende ook een echt goed team gevormd, al zijn er na tuurlijk wel eens verschillen van opvatting". „Ziet u grote gevaren voor het kabinet in wat wel eens de knelpunten zijn genoemd: de toto en de mammoetwet?" „Wat de toto aangaat geloof ik zeker dat de moelijkheden aanwezig zijn om eikaars standpunt te begrijpen en te waarderen. Met de mammoet wet ligt het moeilijker. Doch ik heb goede hoop. dat ook hier met wederzijds begrip een op lossing gevonden kan worden. Ik onderschrijf het woord van dr. Berghuis, dat het wel bij zonder dramatisch zou zjjn, als de christelijke partijen juist op dit punt uiteen zouden gaon". „Hoe ziet u de toekomst met betrekking tot de noodzaak van grote werken en de stand der middelen?" „Er zal in de toekomst veel van ons worden gevergd. De defensie blijft heel grote uitga ven vragen. Er is nog geen te ken van ontspanning, dat in de richting van vermindering wijst. De Deltawerken, wegen, waterwegen in verschillende delen van het land, het tunnel- probleem, de Europoort, de IJmond, ze vragen enorme uit- (Zie vervolg op pagina 3) in internationale delegaties een zeer goede naam om zijn positieve en con structieve bijdragen. Dit heeft ons land juist te danken aan de leider van de Nederlandse missies, minister Luns. Het debat in de Eerste Kamer had weinig hoogtepunten. De ontwikkelingen rondom de topconferentie te Parijs wa ren de Kamer nog niet bekend om hier aan besprekingen te wijden. Het enige optimistische geluid kwam van de heer Vixseboxse (C.H.), die het vertrouwen uitsprak dat deze topconferentie een be gin zal zijn van een beperkte bewape ning. Over de vredeskansen ln de wereld waren trouwens vrijwel alle afgevaar digden, die dinsdag het woord voerden, vrij optimistisch gestemd. De heer De Niet stelde zich op het standpunt dat in de kleine wereld waarin wij leven geen andere mogelijkheid is dan te streven naar vreedzaam naast elkaar leven. Pa ter De Beaufort vroeg oog voor de rea liteit. Wanneer de vrees voor onver hoedse agressie zou kunnen worden weg genomen zou dit het vreedzaam naast elkaar leven bevorderen. Een beperkte doelstelling dus, maar juist daarom een die getuigt van een grote werkelijkheids zin. Nieuw-Guinea Pater De Beaufort, sprekend over de voorgenomen versterking van de defen- 1 sie op Nieuw-Guinea, stelde zich met de K.V.P.-fractie achter het regerings beleid. De defensie-inspanning is, vol gens deze K.V.P.-afgevaardigde, ook verantwoord wanneer de voorgenomen versterking zou moeten gaan ten koste van de Nederlandse militaire inspanning in Nato-verband. Hier moet het priori-' teitenbeginsel gelden. Minder gelukkig, zo oordeelde pater! De Beaufort, is de wijze waarop de re-- gering haar besluit inzake de defensie- versterking in Nieuw-Guinea heeft op-| gediend. De katholieke woordvoerder laakte dei ongelukkige woordkeuze. Eerder was een dergelijke kritiek ook geuit door de heer De Niet. De socialis tische afgevaardigde stelde een aantal vragen, waarop minister Luns zal moe ten antwoorden. De vragen waren: Is de minister van Buitenlandse Zaken gekend in de publi- katie en de formulering van het besluit, de defensie op Nieuw-Guinea te verster ken, en: Is de indruk die minister Vis ser heeft gewekt juist, dat de bondgeno ten van Nederland in de NATO zich ak koord hebben verklaard met het zenden van versterkingen naar Nieuw-Guinea? Het is niet duidelijk wat Nederland nog zal moeten doen om de verhouding met Indonesië te verbeteren. Met deze klacht begon minister Luns zijn ant woord aan de Eerste Kamer. De minis ter deelde de Kamer mede, dat met belanghebbenden overleg wordt ge pleegd over de procedure om schade vergoeding te verkrijgen voor de gecon fisqueerde eigendommen in Indonesië. Sprekend over de versterking van de defensie in Nieuw-Guinea zeide minis ter Luns dat deze Nederlandse maat regel volledig in overeenstemming is met de standpunten van de Navo-part- ners. Met name zei hij, dat het stand punt zoals dat in de Tweede Kamer ver tolkt is door minister Visser, door hem volledig wordt onderschreven. Koningin Juliana heeft gisteren, ter gelegenheid van de feestelijke opening van de nieuwe provinciale griffie, ondergebracht in het eeuwenoude, na vele jaren van wer ken gerestaureerde Abdijcomplex, een bezoek aan Middelburg ge bracht. Door de grote bronzen deuren te ontsluiten verrichtte zij de officiële opening. Minister E. Toxopeus van binnenlandse zaken droeg het ge bouw over aan het provinciaal be stuur. Een der hoogtepunten van de dag was de rijtoer door de stad, waar bij de koningin plaats nam in de ruim honderd jaar oude „Phaeton" van boer Wisse uit St.-Laurens, die, zoals men op deze foto ziet, naast de vorstin gezeten trots de teugels voert. (Eigen foto) Waarschijnlijk zal in het begin van de volgende week in ons land de miljoenste telefoonaansluiting worden gemaakt. Op de centrale directie van de PTT in Den Haag waar in verband met de objectie ve vaststelling van de „één mil joenste" de registratie van de nieuwe aansluitingen tijdelijk is ge centraliseerd, werden tot en met maandag 16 mei 997.995 aansluitin gen geboekt. Prof. Robert L. Brown, hoofd van het maanohservatorium van Connecticut, heeft de veronderstelling geopperd dat er zich een menselijk wezen in de jong ste Russische satelliet bevindt. Brown zei, dat do Russische bewering dat er zich „een pop" aan boord van de grote raket bevindt, waarschijnlijk slechts propaganda is. Als alles goed gaat zal Rusland spoedig kunnen be kendmaken dat er een man aan boord van de satelliet is, aldus Brown. Hij herinnerde in dit verband aan het feit dat de Russen toen zij Loenik III lanceerden, verklaarden dat de satelliet niet bedoeld was om foto's te maken, maar later kwamen zij met foto's van de andere zijde van de maan. Het Russische persbureau Tass gaf gisteren te verstaan dat de aanbie dingen van „vrijwilligers uit het bui tenland" om in een Russische raket de ruimte in te gaan, zijn afgewe zen. Er zijn veel brieven uit weste lijke landen binnengekomen met zul ke aanbiedingen, aldus Tass. Rus land kan hier natuurlijk niet op in gaan, zei hij, omdat een mensen leven hier hoger geschat wordt dan al het andere en daarom zijn de aanbiedingen ook afgeslagen. (Van onze Haagse redactie) De Sociaal Economische Raad heeft de regering geadviseerd de AOW-uitkering voor gehuwden en de AOW-uitkering voor weduwen met kinderen met terug werkende kracht tot 1 april j.l. te ver hogen met 120 gulden per jaar voor on- gehuwden en voor weduwen zonder kin deren adviseert de SER een verhoging van 108 gulden per jaar. Deze verhogin gen, die bedoeld zijn als compensatie voor de laatste huurverhoging, zijn royaler dan die Sociale Zaken in een ontwerp advies aan de SER heeft voorgelegd. De SER gaal akkoord met de voorge stelde compensatie van de melkprijs met resp. acht gulden per jaar voor een be jaard echtpaar en vier gulden voor on gehuwde bejaarden en voor weduwen met of zonder kinderen. Wordt het SER- advies aanvaard, dan wordt de AOW-uit kering 1764 gulden per jaar voor gehuw de en 1122 gulden per jaar voor onge huwde bejaarden. De AWW-uitkering komt dan op 2172 gulden per jaar voor een weduwe met en op 1494 gulden per jaar voor een weduwe zonder kinderen.' Het SER-advies doet de AOW en Affff- uitkeringen op jaarbasis stijgen met resp. 129 en 18 miljoen. Het regeringsvoorstel ging uit van een stijging met resp. 103 en 15 miljoen gulden. Dat de SER een hogere compensatie berekent dan de regering komt voort uit de omstandigheid, dat de raad aan de hand van CBS-cijfers voor weduwen en bejaarden van de huurverhoging een grotere kostenverzwaring verwacht. De SER legt er overigens in zijn advies de nadruk op. dat de geadviseerde nieuwe pensioenbedragen als voorlopige bedra gen beschouwd moeten worden Zij zijn gebaseerd op schattingen van de index cijfers van de lonen per 1 april 1960 De werkelijke indexcijfers zullen de grond slag vormen voor de definitieve vaststel ling van de pensioenbedragen.

de Stem | 1960 | | pagina 1