N KROESTJEV RANGEERT „TOP" OP DOOD SPOOR Vandaag verder overleg....of Op één dag: vier broers, vier bruidjes Nieuw onderzoek in zaak-O. Eisenhower moest beloven van spionagevluchten af te zien JOKE VAN GROENEND AAL BEGRAVEN Troepen naar Kongo om veiligheid te verzekerén Elf dagen oud moest spanning opvoeren Bouwcentrum bouwlustig We hadden best mogen schieten... BLOEMEN VAN FLORIADE Proces tegen Goudswaard Minister bracht bezoek aan Rijks inrichtingen Tientallen doden bij treinongeluk te Leipzig KINDEREN NA ONTPLOFFING ONGEDEERD RECHTBANK IN LEEUWARDEN BESLIST Beheerder van postagentschap aangehouden Zuidafrikaanse gezinnen in moeilijkheden K.P.M. herstelde zich goed LEREN HOED. Dichterschap en werkelijkheid spoor ?'r eciaat ;her! DAGBLAD VOOR ZEELAND I ^LS urgentielijst van af te hande- I m11 z^€n niet te groot wordt, zal de weede Kamer 7 juli a.s. op reces gaan. Vrij zonnig TIJDVERSPILLEN GEEN DATUM (in laatste weken vóór overdracht) België helpt met miljarden franks I.v.m. ontvluchtingen Psychiatrische rapporten zijn te oud Duizenden oude munten gevonden Drheid en leven** naderende einde) l.vend door een} geeft Uw haar i lodig heeft, o.a.' pmoonpreparaat, i Vitaminen. Ir jong en yd oen de 'lit val N HOORT WASTAFEL N.V. I deling enkele ETTEN Ierse lijke tnae )er. Haastig ir binnen en kniel a, die met een wild® ogstaart en aheri® tngende klanken 100e JAARGANG No. 23369 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 fel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 DÏKSDAG 17 MEI 1960 Abonnementsprijs f 7 per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. j^êau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 35) KROESTJEV verder praten is tijd verspillen Door van Eisenhower de verzekering te eisen dat de V. S. geen vluchten meer boven Sovjet- russisch gebied zullen maken - de Amerikaanse president moest dit in het openbaar verklaren - heeft premier Kroestjev gisteren de topconferentie al meteen bij de aanvang in het slop gerangeerd. Na een drie uur durende bijeenkomst in het Elysee is de - bepaald niet zo rooskleurige situatie als volgt J Kroestjev wil de topconferentie zes tot acht maanden uitstellen. 2 De Russische premier heeft, naar in Parijs verluidt, de uitnodiging aan Eisenhower tot een bezoek aan Rusland ingetrokken. MacMillan en De Gaulle pogen te redden wat er te redden valt; de Engelse premier zou Eisenhower gevraagd hebben een bepaalde „toezegging" inzake de spionagevluchten te doen. Er is nog geen aanvangsuur of -datum voor de volgende bijeenkomst bepaald. Of het topoverleg van daag wordt voortgezet, is dus nog niet zeker. Het Bouwcentrum te Rotterdam heeft volgens de gisteren uit Amerika terug gekeerde directeur, ir. J. van Ettinger, uitbreidingsplannen, waarmee een be drag van 22 miljoen gulden gemoeid is. Als de plannen gerealiseerd worden zou het bestaande complex uitgebreid wor den met een ambachtscentrum, waar van al jaren sprake is, een toren van achttien verdiepingen en een onder grondse garage. De directeur zei te ho pen dat het volgende jaar de eerste paal kan worden geslagen. Bij de aanvang van de conferen tie heerste reeds een zeer gespan nen sfeer. De bijeenkomst begon een uur later dan was bepaald. De reden daarvan was, zo bleek later, de eis van Kroestjev inzake de spionagevluchten. Kennelijk om dc spanning rond de "top conferentie nog wat op te voeren, kwam er gisteren een Russisch protest bij de commandanten der Britse, Franse en Amerikaanse troepen in West-Duitsland binnen. Vol verontwaardiging betoogden de Russen dat er ee:- vliegtuig zonder kenmerken boven Oost-Duitsiand had ge vlogen. Het toestel was, zeiden zij, ten oosten van Hamburg over de grens gevlogen en was negentig km in Oost-Duitsland doorgedrongen. Jagers van de Sovjet luchtmacht hebben het vliegtuig herhaal delijk geseind te landen, maar daaraan gaf het geen gevolg. ,.We zouden het volste recht ge had hebben het toestel neer te schie ten", zeiden de Russen, „maar we hebben dat nagelaten. We hopen dat u deze geste op de juiste waarde schat". In de protestnota was ook de bedrei ging vervat, dat bij herhaling „de aller krachtigste maatregelen" zullen worden genomen om een eind te maken aan der gelijke schendingen van het Oostduitse luchtruim. V erdwaald Het leek dus wel een ernstig incident. Maar kort nadat de Russische protest nota binnen was, kwam van westelijke zijde de laconieke verklaring, dat het vliegtuig zonder kenmerken een Frans particulier toestel is geweest, dat op weg van Straatsburg naar Malmö was ver dwaald. De Fransen hadden er hun ex cuses al voor aangeboden. En bovendien, zo luidde het com mentaar, was het incident al elf da gen oud! De Russen hebben het dus kennelijk zuinig bewaard tot de eer ste dag van de topconferentie. VIJF WINNAARS In Nederland van een K.L.M.-prijsvraag mogen op 13 juni met een DC-8 gratis naar hun kinderen in Canada. Vijf emigranten, die in dezelfde prijsvraag als winnaars uit de bus kwa- men, mogen op hun beurt naar familie m Nederland. IN AMSTERDAM is op 78-jarige leeftijd I de journalist C. J. Schotel overleden, tot zijn pensioen redacteur van het Alge- meen Handelsblad. De heer Schotel was ook bekend als conservator van het I persmuseum. PAUL HASLUCK, de Australische mi- ï't OA V001- Gebiedsdelen, brengt van 24 tot 26 mei een bezoek aan Den Haag. Hij wil met onze regering overleg ple gen over zaken van wederzijds belang met betrekking tot Nieuw-Guinea. BURMESE politietroepen maken mo menteel jacht op een bende rebellen, die een dorp hebben platgebrand, waarbij verscheidene slachtoffers vielen. DE parlementsverkiezingen in wu^teQf«s£rg en de gemeenteraadsver kiezingen Saarland hebben de Duitse socialisten fen aantal zetels veroverd op de christen-democraten. IN DEN HAAG vergaderen momenteel de ministers van Landbouw der E.E.G.- ianden met vertegenwoordigers van de Europese commissie. Mogelijk maken zij vandaag een excursie naar de Delta werken. EEN MOEDER van vijf kinderen werd gisteren in Druten door een van de weg geraakte zwaar beladen trailer gegre Pen en op slag gedood. Weersverwachting van het K.N.M.I. lot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Vrjj zonnig en op de meeste plaat- droog weer, maar in de vroege ochtend op vele plaatsen nog mist, i!1a^ï aan zee langs de kust van Holland en Zeeland ook overdag af i .1 Jot' 111 'st met temperaturen van U tot 14 graden. Elders middagtem- peraturen van 17 graden in de kust- provincies tot 23 graden in het zuid- oosten van het land. Weinig wind. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: j Meer opklaringen, maximum tem- peraturen van 16 tot 23 graden. Vandaag: zon onder 20.30 uur, maan onder 11.28 uur. Me/gen zm op 4.43 uur, maan op 1.53 uur. Eisenhower heeft de gevraagde ver zekering niet gegeven, maar in zijn ver klaring heeft hij gezegd dat de V.S. na het incident met de U-2 al hadden be kendgemaakt dat de inlichtingenvluch- ten boven de Sovjet-Unie waren opge schort en niet zullen worden hervat. Maar, zo voegde hij er aan toe Kroestjev heeft alle verstandelijke ar gumenten opzij geschoven, hetgeen erop duidt dat hij slechts naar Parijs is ge komen met het voornemen de conferen tie te doen stranden. Aan zijn eis had Kroestjev ook vast gekoppeld dat Engeland en Frankrijk zouden moeten verklaren het niet eens te zijn met de Amerikaanse politiek om gegevens te ver' rijgen door vlieg tuigen boven Rusland te sturen. Het was dus meteen duidelijk dat de Russische premier het volle pond wilde hebben: een „mea culpa" van Eisen hower en een openlijke distantiëring van de Amerikaanse spionage door de bond genoten. Deze eisen zou Kroestjev zondag al te genover De Gaulle en MacMillan ken baar hebben gemaakt. Vandaar het merkbaar afgenomen optimisme in Pa rijs Toen de geëiste verklaring van de zijde van Eisenhower uitbleef, verklaar de Kroestjev dat het beter zou zijn de topconferentie zes tot acht maanden uit te stellen. Hij viel Eisenhower persoon lijk fel aan, omdat deze de spionage vluchten had gesanctioneerd. „Dergelij ke praktijken passen alleen in tijd van oorlog", beet Kroestjev. Hij weigerde met de Amerikaanse president in besloten zitting te con fereren, zo lang deze de belofte tot het staken van alle inlichtingen- vluchten niet heeft gegeven. „Wij betreuren het dat deze conferen tie niet dt resultaten heeft opgeleverd die alle landen ervan verwachten", die er op wijst dat hij weinig genegen is het overleg voort te zetten. „Het is onder deze omstandigheden tijdverspil ling nog verder te praten", zei hij. Wat de Russische deelnemers aan de conferentie kennelijk verschrikkelijk dwars zit, is de figuur van Adenauer. „De moeilijkheden zijn daaraan te wij ten", zeiden diplomaten uit Kroestjevs gevolg, „dat Adenauer als adviseur van de westelijke grote mogendheden op treedt. Er zijn drie westelijke regerings hoofden aan de conferentie, en één er onder: Adenauer", betoogden zij. „Ik zie geen reden om het incident met de U-2 als aanleiding te gebruiken om de conferentie te doen stranden", zei Eisenhower in zijn verklaring. Hij kondigde aan dat hij binnenkort bij de V.N. een plan zal indienen voor de op richting van een V.N.-organisatie voor luchtinspectie, die voorbereidingen voor een aanval moet ontdekken. Hij had dit plan in de loop der besprekingen ken baar willen maken, maar had de hoop gekoesterd dat het niet behoeft door te gaan. Wanneer de Russen het vraagstuk waarom het inzake de inliehtingenvluch- ten in feite gaat, zouden willen begrij pen, zou het onnodig zijn, aldus Eisen hower. Hij zei ook bereid te zijn óf de bespre king' van het U-2-incident op te geven óf bilaterale besprekingen tussen de Sovjet-Unie en de V.S. te beginnen, ter wijl de hoofdconferentie wordt voorge zet. De Gaulle stelde, bij zijn poging de conferentie te redden, voor de bijeen komst voor 24 uur op te schorten. Mac Millan deed een dringend beroep op de drie andere deelnemers aan het overleg het gesprek voort te zetten. Van uitstel komt afstel, meende hij. Na de besprekingen werd nog druk overleg gepleegd tussen de westelijke Grote Drie. MacMillan bezocht 's avonds De Gaulle en daarna Eisenhower. Ook aan Kroestjev bracht hij een bezoek. Van zijn bemiddelingspogingen zal hij waarschijnlijk vanmorgen in een nieuwe bijeenkomst van de westelijke Grote Drie, verslag uitbrengen. Om tien uur komen Eisenhower, De Gaulle en Mac Millan bijeen. Een tijdstip voor de (eventuele) voortzetting van de topcon ferentie zelf is niet vastgesteld. Een lunch die De Gaulle vanmiddag aan Kroestjev, Eisenhower en MacMillan de Russische premier, een terminologie zou aanbieden, is afgelast. De Floria.de te Rotterdam heeft bij het begin van de topconferentie een bloemengroet aan de vier top politici gebracht, Er is namelijk een hoeveelheid geselecteerde voorjaarsbloemen in grote man den naar Parijs verzonden en al daar officieel aanvaard. De bloe men waren vergezeld van een kaartje waarop in drie talen, En gels, Frans en Russisch, de wens stond: „Mogen deze bloemen van de Floriade in Rotterdam u bege leiden op de weg naar duurzame vrede". In Cairo is gisteren het proces tegen de 67-jarige Nederlander, Meewis Goudswaard, en tegen twee Italianen begonnen. Zij zouden ten behoeve van Israël hebben gespioneerd. Goudswaard zei in antwoord op een vraag van de president van het opper- gerechtshof voor staatsveiligheid dat hij „rapporten voor de Israëlische geheime dienst" had opgesteld. De benoeming van een nieuwe minister voor Afrikaanse zaken, het zenden van militaire versterkin gen en uitbreiding van de bevoegd heden van de rijkspolitie in Bel gisch Kongo behoren tot de maat regelen, die de Belgische regering heeft getroffen ter verzekering van rust en orde in de zes weken, die Kongo in Afrika nog van de onaf hankelijkheid scheiden. Koning Boudewijn heeft gisteren de heer W. Ganshof van der Meersch be ëdigd als minister zonder portefeuille, belast met de algemene zaken in Afrika. Hij zal in Leopoldstad optreden als ver tegenwoordiger van de Belgische rege ring. In Brussel is gisteren ook bekend ge worden, dat de eerste Belgische troepen versterkingen per vliegtuig naar Kongo zijn vertrokken. Het zijn beroepsmilitai ren en vrijwilligers die in Kongo gereed zullen worden gehouden om in geval van een crisis te worden ingezet. Over enke le dagen zullen meerdere militairen naar de Belgische militaire bases in Kongo vertrekken. Het is de laatste dagen weer rustig geweest in de Kongolese hoofd stad. Gisteren is in Brussel de Belgisch- Kongolese rondetafelconferentie, die drie weken heeft geduurd, gesloten. Besloten is het Belgisch aanbod om Kongo, na totstandkoming van zijn on afhankelijkheid, financiële en technische hulp te verlenen, te aanvaarden. Doch België kreeg geen waarborgen dat de resoluties geaccepteerd zullen worden door de toekomstige Kongolese regering. België en Kongo dienen na de vor ming van de Kongolese regering ten spoedigste een vriendschapsverdrag op te stellen. In een poging zijn in Kongo gedane kapitaalinvestering welke op 150 miljard frank wordt geschat te be veiligen, heeft België aangeboden te helpen de begroting van Kongo gedu rende de komende twee jaar in even wicht te brengen door 5.2 miljard frank naar Kongo over te maken. Aan de Belgische hulp zouden geen politie ke voorwaarden worden verbonden. België heeft ook aangeboden een fonds voor economische ontwikkeling te fi nancieren en wel met een bedrag van 1 miljard frank per jaar gedurende de komende 15 jaar. De conferentie heeft er de Kongolezen op gewezen dat het voor de ontwikkeling beslist benodigde buitenlandse kapitaal op een afstand wordt gehouden indien aan Kongolese firma's voorkeursbehan deling wordt verleend t.o.v. Europese firma's. In resolutie no. 2 wordt gezegd: „de Kongolese regering dient enigerlei discriminatie tegen particuliere onder nemingen, op grond van de nationaliteit van de eigenaar of de bedrijfsleider, te vermijden". In de zelfde resolutie wordt gezegd, dat het „gewenst" is dat de Kon golese regering waarborgen geeft wat betreft de vrije overmaking van onder nemingswinst en van individuele spaar» gelden naar het buitenland. De minister van Justitie heeft een oriëntatiebezoek gebracht aan enkele rijksinrichtingen, waar delinquenten worden verpleegd die ter beschikking van de regering zijn gesteld. Deze be zoeken hielden verband met maatrege len, die hij naar aanleiding van enkele recente ontvluchtingen in overweging heeft. De Tielse en de Amsterdamse politie zijn er intussen in geslaagd drie van de vier jongens, die dezer dagen uit het jongenstehuis „Welkom" in Arnhem wa ren ontsnapt, te arresteren. De Tielse politie arresteerde de 17- jarige P. S„ die onlangs een zestienja rig Tiels meisje had aangerand en daar voor in „Welkom" was opgenomen. De Amsterdamse politie greep de 16-jarige C. T. van der V. en de 15-jarige N. G. B. in de kraag, toen ze in Amsterdam uit waren. Laatstgenoemd tweetal had ingebroken in een villa van een leraar in Oosterbeek. De vierde jongen, een zekere M., is nog zoek. Hoe de jongens hebben kun nen ontvluchten is tot op heden onbe kend. Het stoffelijk overschot van het zestien jarige Venlose meisje Joke v. Groenen- daal, dat zoals bekend vorige week door een uit een inrichting ontsnapte werd gewurgd, is gisteren na een plechtige uitvaartdienst ten grave gedragen. Foto: Een overzicht op de begraafplaats in Venlo. Zondagavond laat zijn in Leipzig, naar gisteren bekend is geworden, twee treinen tegen elkaar gereden, waarbij 59 mensen de dood vonden. Honderd an dere werden gewond. Het ongeluk gebeurde even buiten het station van Leipzig. De ene trein kwam het station binnenrijden en de andere vertrok juist. Talrijke wagons ontspoor den. De Oostduitse minister van vervoers- zaken is zelf naar de plaats van het ongeluk gegaan. De oorzaak van de ramp was volgens het Oostduitse pers bureau nog niet bekend. Gisteren is in de kelder van de boer derij van de heer G. Jansen te Nieuw Scheemda een fles gas ontploft. Door de explosie werden enkele muren ontzet en gescheurd, twee binnenmuren en een stuk buitenmuur werden weggeslagen. Een kind dat boven de kelder in de keuken speelde werd weggeslingerd en kwam onder tafel terecht. Een ander kind dat in de bijkeuken stond kwam onder een stoel terecht. Geen der kin deren liep letsel op. De boerderij, die het vorig jaar door brand verwoest werd, was sedert augustus van het vo rig jaar weer bewoonbaar. De rechtbank in Leeuwarden heeft de zaak van de Berkelse arts O. teruggewezen naar de rechter commissaris, met het verzoek een psychiatrisch onderzoek in te stel len. Omtrent de schuldvraag is nog geen enkele beslissing gevallen. Zoals men weet stond O. terecht op beschuldiging van gifmoord in februari 1958 in de gevangenis gepleegd op zijn medegevangene A. L. De rechtbank heeft overwogen, dat blijkens de beraadslagingen het onder zoek niet volledig is geweest en de rechtbank voor het geven van een juis te uitspraak niet voldoende gegevens ten dienste staan ter beoordeling van de geestelijke gesteldheid van verdach te. Daardoor kan men zich geen juiste indruk vormen van zijn intellectuele begaafdheid en de mate van zijn over wicht op anderen, vóór en tijdens het tijdstip van de misdaad. Evenmin is een oordeel mogelijk over de vraag van zijn toerekeningsvatbaarheid i.v.m. het hem ten laste gelegde feit, als dit be wezen mocht worden verklaard. De rechtbank is ook van mening dat er niet genoeg gegevens beschikbaar zijn met betrekking tot de vraag, of men verdachte een zodanige straf kan geven, dat deze niet resulteert in een afschrijving van pogingen tot geeste lijk en moreel herstel. Een zodanige afschrijving immers aldus de recht bank verdraagt zich niet met de geest van het Nederlandse strafrecht, dat met de strafoplegging óók altijd de verbetering van de delinquent be oogt te bevorderen. Een nader onderzoek acht men des te meer noodzakelijk omdat er psy chiatrische rapporten gebruikt zijn, die ten dienste van de vorige strafzaak (de moord op zijn echtgenote) waren opge maakt. De verdachte verkeerde toen in een andere levenssituatie dan sedert zijn detentie. Men kon nu geen reke ning houden met mogelijke geestelijke deformaties van O. als gevolg van het onherroepelijk worden van zijn ver oordeling tot levenslang en het on dergaan van die straf. De rechtbank verklaarde er prijs op te stellen, dat het nadere psychiatrische onderzoek zal geschieden door, of in elk geval in nauwe samenwerking met en onder leiding van prof. dr. mr. P. A. H. Baan, hoogleraar te Groningen. De president, mr. H. J. van Maanen, deed een beroep op de verdachte zijn volle medewerking te geven bij het psychia trisch onderzoek, waaraan hij zal wor den onderworpen. In een dorp op de berg Carmel b(j Haifa, in Israël, zijn duizenden Phoe- nische en Romeinse zilveren munten ge vonden, daterend tot het begin van de christelijke jaartelling. Volgens oudheidkundigen is dit moge lijk wei de grootste ontdekking van dit soort welke tot nog toe in dit gedeelte van de wereld is gedaan. Het trok enkele maanden geleden de aandacht, dat steeds meer oude mun ten op de markt verschenen waardoor hun verkoopprijs aanzienlijk daalde. Voorzichtig onderzoek van het Israëli sche departement voor oudheden en de politie leidde tot ondervraging van een der dorpelingen. Deze zei eerst zeven tig munten van zijn veder geërfd te heb ben, maar bekende later twee grote aarden kruiken vol munten te hebben opgegraven. Op vermoeden van manipulaties met P.T.T.-gelden is te Enschede gearres teerd de 46-jarige G. K„ beheerder van een postagentschap. Op 25 april, terwijl het postkantoor juist was gesloten, brak er brand uit. Deze greep met grote snel heid om zich heen en vernielde het ge hele interieur, waarbij een schade van enkele tienduizenden guldens werd aan gericht. Bij een uitgebreid onderzoek door de postale recherche is thans, ruim veertien dagen na de brand, overgegaan tot de arrestatie van K., die inmiddels heeft bekend met P.T.T.-gelden te heb ben gemanipuleerd. Hij ontkent echter de brandstichting. Ruim vijftienhonderd gezinnen in Zuid- Afrika zijn in behoeftige omstandighe den komen te verkeren tengevolge van maatregelen in verband met de noodtoe stand. Dit blijkt uit een oproep om bij dragen die werd uitgevaardigd door de tijdelijke voorzitter van de stichting van maatschappelijk werk die de zorg heeft voor de slachtoffers van de noodtoe stand. Alleen in de westelijke Kaapprovincie zijn 400 gezinnen zonder bron van in komsten gekomen door de arrestatie van de kostwinner. In Boekei, Oost-Brabant, zijn vier broers uit het gezin Van Haandel op dezelfde dag getrouwd. V.I.n.r.: Jan van Haandel koos Nolda Bevers tot zijn bruid, Wim trouwde Sia van Ma ren, Bert Antje van der Aa en Harry Doortje Kandelaars. De reeds eerder aangekondigde reor ganisatie bij de Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam, n.l. de aanpassing van het bedrijf aan de ver anderde omstandigheden, is inmiddels grotendeels voltooid en beantwoordt aan de daaraan gestelde verwachtingen, al dus deelt de directie mede in het jaar verslag over 1959. Wanneer in aanmerking wordt geno men dat de K.P.M. moest trachten zich nieuwe vaargebieden te verwerven met schepen, welke deels niet naar de eisen van de nieuwe lijndiensten werden ge bouwd, terwijl de resultaten in hoge mate de terugslag van de algemene de pressie in de scheepvaart ondervonden, is het resultaat van deze slechts gelei delijk door te voeren heroriëntering van het bedrijf niettemin bevredigend te noemen. Dit geeft de directie vertrou wen in de toekomst van een scheep vaartbedrijf onder eigen vlag. Tijdens een modebeurs in Berlijn werd het nieuwste snufje op het gebied van dameshoedjes getoond: een hoofddeksel gemaakt van >«"er. Wat doet een schrijver van de tectiveverhalen. wiens helden steeds onvervaard en zonder hulp van buiten de misdaad bestrijden. als in zijn eigen huis ingebroken wordt? De Engelse auteur Rex Hardinge, geestelijke vader van een onverschrokken Paul Vlaande ren-figuur, Sexton Blake genaamd, ging als een haas naar de politie, toen hij dezer dagen ontdekte, dat iemand had ingebroken in zijn schrijversverblijf, dat vlak bij de gevangenis van Dartmoor gelegen is. De politie zorgde ervoor, dat de dader, een ontsnapte gevangene, binnen de kortste keren gegrepen werd. Sexton Blake zou het heel Anders gedaan hebben, aldus de schrijver, hij zou er met een revolver op los getrokken zijn en een hele bende gangsters en spionnen ontdekt heb ben op eigen gelegenheid, maar ik heb mijn hoed opgezet en ben naar de politie gerend. Dat is werkelijk het beste wat men onder dergelijke omstandigheden kan doen.

de Stem | 1960 | | pagina 1