TOPCONFERENTIE HALF GEHEIM Toch optimisme hamol weer vandaag! De aanklacht tegen Powers OVERHEID BLIJFT MIDDENSTAND HULP BIEDEN Pseudo-fotograaf vermoordt 16-jarig meisje WAT KROESTJEV NOG OP HET HART HAD. Nieuwbouw te Breda... iSr Eisenhower naar Rusland tenzij.... Ultimatum van de Abako *AKER 'IS! Brussel akkoord Economische Benelux-unie Verkeersprijsvraag I RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, DACBLAD VOOR ZEELAND ZS y p A O 13 MEI 1960 [eberlé Minder wind J. den Hertog bij Ned. Opera aangesteld Ontsnapt uit psychiatrische inrichting Russische poolstations door Canadezen gefotografeerd en te Eindhoven.... Dreiging in Kongo ïngskuur lit da special* I vernieuwt, achterome met |iltaat: schitterend, i da ogen: Voor God, Koningin en Vaderland 100e JAARGANG No. 23366 Uitgave N.V. Uitg. My. Neerlandia Directeur e. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureausBreda, Reigerstraat 16 TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Bureauvoor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat_24 - telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon Abonnementsprijs 7.— pee kwartatfl, 8.20 per post, f 0.54 per weefe Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Èfjj contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt 35? NAAL I crème voor Uw huid: I - Telefoon S4472 :ijn s H-SLASAUS ct. De Sovjetpremier Kroestjev lieeft een voorstel van de weste- Jijke leiders 0111 de besprekingen op de topconferentie van vol- j gende week geheim te houden - half aanvaard - zo wordt van gewoonlijk betrouwbare zijde in Londen vernomen. Het esten heeft het voorstel gedaan om de kans van slagen te vergroten. Het vreest, dat de discussie snel in een propagandaslag zal ont aarden als het besprokene gepubliceerd wordt. Diplomatieke waarnemers geloven, dat veel van het besproke- nen toch wel zal uitlekken. Kroestjev stelde, dat het begin van de conferentie geheim zou kunnen zijn, maar hij behield zich het recht voor openbaarheid n de besprekingen te geven indien hem dit noodzakelijk bleek. Kroestjev op de tentoonstelling van het neergehaalde Amerikaanse vlieg- tuigwaar hij een geïmproviseerde persconferentie hield. Deze radiofoto toont hem bij de vliegershelm van piloot Powers. EEN INTERNATIONALE dievenbende die in Frankrijk, België, Duitsland en Amerika opereerde, is in Parijs opge rold. De bende had zich gespecialiseerd in juwelen en auto's en had al voor ton nen bijeen gekaapt. TELEVISIE en welstand hebben nauwe lijks verband met elkaar, aldus de schrijver van een artikel in Economisch- statistische Berichten. Leeftijd en so ciaal milieu zijn van groter invloed op het aanschaffen van t.v. dan het inko- nen. IVOOR DE zuivelproblemen is door de minister van Landbouw en Visserij een studiecommissie ingesteld, onder voor zitterschap van oud-minister dr. Vonde ling. IDE K.L.M., DE P.A.A. en de Sabena (die tot nog toe het alleenrecht had), pogen rechten te krijgen op het binnen lands luchtnet in Kongo," dat straks on afhankelijk wordt, heeft de Sabena ver klaard. De K.L.M. ontkent. t>E P.T.T. HEEFT beslist geen stoor zenders in bedrijf, heeft het staatsbe drijf, op nieuwe beschuldigingen van de zijde van Veronica", nog eens met na druk verklaard. DE EERSTE „officiële" kleurenadvi- Seurs doen in september a.s. examen. Dan is een nieuw beroep geboren. Dictator Truj-iiio van de Dominicaan- J® r®Publiek heeft weer vier priesters uit het land gewezen omdat ze zouden „Komplotteren" tegen de staat. De ach tergrond is de sociale activiteit var de i' die strÜden tegen het onrecht jegens de armen. b^and aan boord van een Libe- Hn^er' voor de Franse kust, zijn opgegeven."8 opvarenden a*s vermist (Advertentie) Het incident met het Ameri kaanse spionage-vliegtuig heeft de vooruitzichten op enige vooruit gang op de komende topconferen tie eerder verbeterd dan verslech terd. Tot deze conclusie komt de correspondent van het Ameri kaanse persbureau UPI bij het State Department in Washington, Stewart Hensley. Hij bevindt zich in Parijs in verband met de komende topconferentie. Voor hij (Advertentie) half zwaar die lekkere shag in de handige doos 95 ct. 4 Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- I avond 23.15 uur: zonnig en slechts hier en daar J bui. Overwegend matige wind, t hoofdzaak tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. 4 i ei wachting van het Belgisch weer- i kundig instituut: i arnVr»max'mum temperaturen t van 19 tot 25 graden. Zwakke tot 4 4 matige wind uit oost en zuid. Be- wolkt tot zwaar befcwolkt. Enkele t ncerslaêvlagen en plaatselijk on- t t weer. J Vanda?S: onder 20.24 uur, maan I op 22.59 uur. a'0r.e?.: 70n op 449 uur> maan on- i i «er 7.55 uur. uit Washington vertrok, besprak hij met regeringsfunctionarissen het mogelijk ef fect van het vliegtuig-incident op het verloop van de topconferentie. Later be sprak hij hetzelfde onderwerp met Fran se en Britse functionarissen. Enkele van zijn indrukken volgen hier: „De schok die de partijen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn te ver werken kreeg door de realisatie dat nie mand een totale kernoorlog zou kunnen winnen, heeft zijn kracht als een stimu lans om de vrede te bewaren opnieuw aangetoond. De Amerikaanse bekentenis over spionage-vluchten boven de Sovjet unie, hoe pijnlijk zij ook moge zijn, heeft opnieuw de nadruk gelegd op enkele van de naakte feiten van het internationale leven in de tweede helft van de 20e eeuw. Eisenhower Opnieuw heeft men kunnen constateren dat een schokkend incident tussen Oost en West als het onderhavige, dat niet lang geleden een oorlog had kunnen ver oorzaken, slechts is uitgelopen op be schuldigingen over en weer. Nog geen week na de sensationele onthullingen van de Russische premier blijkt het debat in Europa zich eerder te concentreren op de politieke dan op de militaire impli caties van de affaire. Kroestjev protesteerde heftig tegen het vliegen van een verkenningsvliegtuig boven Rusland op een hoogte van tien mijl (16 km). Maar hij heeft niet ge protesteerd tegen het feit dat de Ame rikaanse satelliet „Tiros I" elke dag op een hoogte van 400 mijl boven Rusland vliegt, foto's makend, die wellicht even goed zijn als die welke met de U-2 wer den gemaakt. Er zijn sterke aanwijzingen dat zowel Eisenhower en Kroestjev tot de erken ning zijn gekomen dat het vliegtuig-inci dent een symptoom is en geen kwestie op zichzelf. De wijze waarop het inci dent in Moskou en Washington werd be handeld ondersteunt deze veronderstel ling". Tot zover Stewart Hensley. Eisenhower heeft gisteren, tijdens een onderhoud met een groep Congresleden gezegd, dat hij van plan blijft om naar Rusland te gaan, tenzij Kroestjev zijn uitnodiging intrekt. Volgens het Republikeinse congreslid Arch Moore had Eisenhower hieraan toe gevoegd: „Maar als Kroestjev zijn uit nodiging inderdaad intrekt, vind ik het ook best". Hij zou dan zijn tijd „elders nuttig kunnen besteden". Antwoord a Een Amerikaans antwoord op de Sov jet-nota over het neergeschoten vliegtuig is gisteren in Moskou overhandigd. Kroestjev heeft woensdag, zoals wij gisteren al schreven, ter gelegen heid van de tentoonstelling van de wrakstukken van de roemruchte U-2, een persconferentie geïmproviseerd waar hij nogal op Eisenhower en Ame rika heeft ingehakt. Naar gisteren bleek is meer dan de helft van al het fraais dat de Sovjetpremier, theatraal naar de verwrongen stukken van de U-2 wijzend, uitriep door de censuur achtergehouden. Pas later druppelden stukken van de tekst door. En we willen niet nalaten, alsnog met verschuldigde eerbied aan te stippen wat Kroestjev allemaal nog op het hart had: „Als weer zoiets gebeurt zullen wij de betrokken luchtbasis ver nietigen, en dat zou oorlog kunnen betekenen. Zo nodig zullen wij hen met atoombommen bestoken, in de eerste minuten". ,,De verklaring van Herter, dat spionage noodzakelijk is, is brutaal en gewaagd. Het is een openlijke bedreiging van de. vrede. En als de Amerikanen oorlog ontketenen zullen ze zien wat het betekent als er in hun land een atoombom valt". Wijzend op het vliegtuigwrak riep hjj uit: „Ziet u daar misschien instrumenten voor het nemen van lucht monsters? Wat voor ogen moeten zij daar in Washington hebben om dit verhaaltje te verzinnen. Wij kunnen in hun ogen spuwen en zij zullen zeggen dat het Gods regen is". En de westerse journalisten ried hjj aan: „Verkoop uw ziel niet aan de duivel, heren. De communistische leer is de beste waarborg voor de verbetering van de maatschappij. En alle wegen leiden naar het communisme. Sommigen van u flansen verhalen tegen het communisme in elkaar uit gebrek aan werkelijk begrip. Moge God u hiervoor vergiffenis schenken". En in antwoord op de vraag of hjj Eisenhower nog wil ontvangen: „Hoe kan ik mijn volk nog vragen hem hartelijk te ontvangen? Men zal zeggen: bent u niet goed snikWat is dat voor een dierbare gast, die een vliegtuig stuurt om ons te bespioneren?" En tenslotte over de kansen van de topconferentie: •jf. ,,lk houd mijzelf voor een onverbeterlijke optimist De Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers keurde giste ren na een bespreking van nauwe lijks vier uur het verdrag voor de Economische Beneluxunie met 123 tegen 11 stemmen bij 3 onthoudin gen goed. Tegen stemden 10 leden van de land- bouwfractie van de Christelijke Volks partij en een communist. Twee CVP-ers en een liberaal onthielden zich van stem ming. De Belgische minister van Buitenland se Zaken, Wigny, leidde de behandeling. Hij wees op hetgeen de afgelopen tien jaar reeds in de samenwerking tussen de drie landen is bereikt en belichtte de nog bestaande vraagstukken. De piloot van het Amerikaanse vlieg tuig, dat boven Rusland werd neerge haald, Powers, is aangeklaagd ingevol ge een artikel van het Russische wet boek van strafrecht dat handelt over de „misdadige verantwoordelijkheid voor misdaden, die tegen de staat zijn ge richt", zo meldt Tass. Volgens het Russische persagentschap zegt de aanklacht, dat Powers „als pi loot in dienst van de Amerikaanse in lichtingendienst op 1 mei 1960, komend uit Pakistan, in een speciaal uitgerust vliegtuig, de Russische grens schond om "strategische inlichtingen te verkrijgen en dat hij door middel van de appara tuur waarover hij beschikte verschei dene Russische districten, waaronder in dustriële en militaire doelen, fotogra feerde en ander spionagemateriaal ver zamelde". Tass meldt, dat Powers op de vraag of hij wist dat hij schuldig was, ant woordde: „Ik erken dat ik schuldig ben aan het vliegen boven Russisch grond gebied en boven de punten die men op mijn routekaart had aangegeven". Verder verklaarde hij, dat hij de aan klacht zoals die geformuleerd was, be greep en dat hij door middel van een tolk kennis had genomen van artikel „twee" (van het wetboek van straf recht). Hij voegde er aan toe, dat de inhoud van dit artikel „hem was uit gelegd en dat dit hem duidelijk was". Francis Powers heeft zijn getuigenis ondertekend. Radio Moskou „De Sovjet-Unie heeft goede redenen om de V.S. ervan te verdenken dat spoedig Amerikaanse bommenwerpers met atoombommen in plaats van ver kenningsvliegtuigen boven Sovjet-grond gebied zullen verschijnen", aldus radio Moskou, in een uitzending bestemd voor de V.S. Radio Moskou deed een felle aanval op wat werd genoemd de „Herterdoc- Dit is piloot Francis Polvers, gefoto grafeerd te Moskou. Hij is hier ge kleed in zijn vliegeroverall. trine", i.e. „het recht" om het lucht ruim van andere landen te schenden voor spionagedoeleinden. De U-2's Het Amerikaanse blad ,,New York Daily News" heeft gemeld, dat de V.S. behalve de op 1 mei in de Sovjet-Unie neergekomen U-2, drie vliegtuigen van dit type hebben ver loren. Het blad schreef van „zeer goede zijde" te hebben vernomen dat een van de drie spoorloos is verdwenen, een tweede is vernield waarbij de vlieger vermoedelijk zijn leven heeft opgeofferd Met ingang van 1 september a.s. is Joh. den Hertog voor de tijd van drie jaar aangesteld bfj de Nederlandse Opera. Per jaar zal hij een aantal voorstel lingen dirigeren. Gedurende het eerste jaar zal hij tevens met de dagelijkse muzikale leiding zijn belast. De plaats van de algemene muzikale leider blijft voorshands vacant. Joh. den Hertog is van 1948 af gedu rende tien jaar eerste dirigent geweest van de Koninklijke Vlaamse Opera te I Antwerpen. (Van onze parlementaire redacteur) De middenstand kan er van ver- zekerd zijn, dat de overheid op tal van gebieden hulp zal blijven bie den. De overheid voelt zich echter niet geroepen om de eigen taak van de individuele middenstander en van het georganiseerd bedrijfs leven over te nemen. De midden stand moet zelf de handen uit de mouwen steken. Ontbreekt die zelfwerkzaamheid, dan mist de overheidshulp haar uitwerking. Met deze woorden gaf de speciaal met middenstandszaken belaste staatssecretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp, gisteren bij het middenstandsdebat in de Twee de Kamer de richtlijn aan voor het verdere middenstandsbeleid van de overheid. Goede zaken Het gaat de middenstand op het ogen blik in het algemeen niet slecht. Staats secretaris Veldkamp gaf enkele cijfers: liet gemiddelde inkomen van de belang rijkste branches in de detailhandel is van 1952 tot 1957 gestegen van 4.590 tot 7.400 en bfj het ambacht van 4.500 tot 7.700. Steekproeven van recente datum wij zen op verdere inkomensstijgingen. De reeds in 1959 gestegen omzetten zijn in de eerste twee maanden van dit jaar nog verder toegenomen: bij de groente- en fruithandel met dertien procent, textiel drie procent, schoeisel acht procent, huis houdelijke artikelen vijf procent en krui denier en slager met één procent. Daarnaast is ook de structuur van de middenstand verbeterd. De bedrijfs- en om zijn opdracht geheim te houden, en ondernemingseenheid is groter geworden de derde heeft men boven „neutraal' gebied zien ontploffen nadat de piloot geseind had dat hij moeilijkheden met de motor had. Het aantal handbedrijven vermindert. Deze in het algemeen gunstige situatie mag de middenstanders echter niet de ogen doen sluiten, waarschuwde dr. Veldkamp, voor de dynamische ontwik- De 16-jarige Joke Groenendaal Een 16-jarig meisje uit Venlo, Johanna van Groenendaal, die eer gisteren door de 24-jarige K. G. W. M., die zich als persfotograaf voor leed, werd ontvoerd, is vermoord. Gistermiddag werd M. in een hotel te ■laastricht gearresteerd. Hij heeft be- end het meisje om het leven te hebben cbracht in de bossen van Tcgelen. De noordenaar is op 5 mei uit een psychia- rische inrichting te Heiloo ontvlucht. K. M., uit Tilburg afkomstig, had zich maandagmiddag aan een snackbar te Venlo vervoegd, waar hij zich voordeed als persfotograaf. Hij deelde mee, dat hij voor een damesweekblad een fotomodel zocht. Een vriendin van de serveuze, de 16-jarige Joke Groenendaal, voelde daar wel iets voor en kreeg toestemming van haar ouders om daags erna als fotomodel te poseren. Toen zij dinsdagavond nog niet naar huis was teruggekeerd, waar schuwde haar vader de politie. Uit mededelingen van M. wist men zich te herinneren, dat hij in een foto zaak in Venlo filmpjes had laten ontwik kelen. Op een van de negatieven herken de de fotograaf, die de rolletjes had moeten ontwikkelen, de pseudo-persfoto- graaf M., die hem de opdracht had ge geven. Gisterenmiddag werd de politie te Maastricht door een hotelier van de Ho ge Brugstraat verwittigd van het feit, dat deze M„ bekend uit een signalement in de pers zich vermoedelijk, in zijn hotel ophield. Vijf rechercheurs togen op pad en wisten met een list de deur van M.'s kamer te forceren. Als motief voor zijn daad gaf M. op, dat hij zijn gezellinnetje van wie hij foto's had gemaakt tot bedaren wilde brengen, toen zij in de eenzaamheid van „de snelle sprong" te Tegelen (voorheen een vuilnisbelt) begon te gillen. Hij sloeg haar met zijn shawl, die zich, volgens M.s' lezing, rond de hals van het meisje strikte. Door wurging kwam Joke om het leven Met twee officiers van justitie, mr. Uiterwaal en mr. Bartels, en andere po- litie-autoriteiten heeft M. gisterenavond de plaats van de misdaad bezocht. keling, die zich met name bij het mid den- en kleinbedrijf bezig is te voltrek ken. Hij wees in dit verhand o.m. op de opkomst van zelfbedieningszaken, de toenemende penetratie van het waren huis in de provincie en de bezetting van strategische punten in nieuwe wijken door het grootwinkelbedrijf. Brandend probleem Deze ontwikkeling bij te houden vergt van de middenstander een grote inspan ning, constateerde de staatssecretaris. „Brengt hij die niet op, dan raakt hij achter en dreigt hij uitgeschakeld te worden". Dr. Veldkamp's advies: „Produk- tiviteitsverhoging en samenwerking op organisatorisch en commercieel vlak". Dit is eerder een brandend pro bleem, oordeelde dr. Veldkamp, dan bijv. het Tandbedrijf, waartoe nog bijna de helft van het midden- en kleinbedrijf behoort. Onder het randbedrijf bestaan n.l„ aldus de staatssecretaris, niet op grote schaal onaanvaardbare wantoestanden. Het overgrote deel wordt gevormd door dwergbedrijfjes, waarbij de eigenaar bij het ontbreken van een volle dagtaak tijd beschikbaar heeft om andere inkomsten te verwerven. Waar zich wel problemen voordoen moet de oplossing gezocht wor den in een op welvaartstoename gericht regionaal beleid. Soepel beleid Ook de soepele toepassing van het ves tigingsbeleid zal voor bedrijven met be perkte mogelijkheden soms uitkomst kunnen bieden. Enkele afgevaardigden hadden de staatssecretaris verweten, dat het vesti gingsbeleid te soepel wordt toegepast. Dr. Veldkamp wees dit verwijt af. In 1959 zijn 38 bedrijven wegens het ont breken van een vestigingsvergunninj stilgelegd. In de eerste drie maanden van dit jaar 23. Wordt dus toezicht op de naleving van de wet uitgeoefend, voor een al te stringente beperking van de vestigingsvrijheid voelde dr. Veldkamp echter ook niet. Er moet ook rekening worden gehouden met de belangen van jonge ondernemers en de consument. De staatssecretaris deelde verder mee. dat hij van plan is ontheffingsbevoegdheden over te dragen aan p.b.o.-organen en een beroepsmogelijkheid voorbereidt. Het SER-advies over het levensmiddelenbe- drijf wordt over enkele maanden ver wacht. V eelbelovend Over de zeer vele andere bij dit debat aan de orde gestelde kwesties gaat dr. Veldkamp nog een nachtje slapen. Dins dag a.s. komt hij er in de Kamer op terug. De Limburger Peters (KVP) kreeg echter reeds te horen, dat zijn suggestie in navolging van studiebeurzen onder- nemersbeurzen in het leven te roepen een gedachte is, die aanspreekt. Dr. Veldkamp beloofde dit voorstel in nadere overweging te zullen nemen. Het Canadese ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat onbewapende vliegtuigen van de Canadese luchtmacht foto s hebben gemaakt van drijvende Russische poolstations in de internatio nale wateren van het noordpoolgebied. Deze foto's zijn openlijk gemaakt. De Russen op de posten konden de toestel len, viermotorige „Lancasters", duide lijk herkennen. (Van onze verslaggever) Een tamelijk ernstige instorting heeft in de nieuwbouw van het St.-Ignatius- ziekenhuis te Breda grote schade aan gericht. Een muurtje op de tweede ver dieping in aanbouw viel over een lengie van ongeveer tien meter om en stortte neer op het plafond van de overloop van het oude naar het nieuwe gedeelte van het ziekenhuis. Het plafond bezweek. Grote stofwolken en enorm geraas schrikten de patiënten en bezoekers, die rond elf uur in het ziekenhuis waren, op. Aanvankelijk dacht men, dat er ge wonden waren, maar dit bleek gelukkig niet waar. De vermoedelijke oorzaak is de sterke wind, die het muurtje heeft doen omvallen. De bouw is met onge veer twee weken vertraagd. Bovenstaan de foto geeft een indruk van de ravage. Om twaalf uur gisterenmiddag is voorts bij het in aanbouw zijnde Motel aan de Vestdijk te Eindhoven het pla fond van de ondergrondse garage door tot nu toe onopgehelderde oorzaak inge stort. In de garage waren enkele schil ders aan het werk. Toen zij plotseling een hevig gekraak hoorden, namen ze de vlucht, doch een hunner, de ongehuw de 23-jarige G., die in een andere rich ting een goed heenkomen zocht, raakte zodanig bekneld, dat een van zijn voe ten werd verbrijzeld. Het slachtoffer is naar het Binnenziekenhuis overge bracht. Vandaag is de laatste dag, waar op u uw inzendingen op de ver keersprijsvraag nog kunt insturen. Zaterdagmorgen sluit de inschrij ving en dan Is het onverbiddelijk afgelopen. Hoe groot het aantal briefkaarten ook is: er kan nog meer bij. Voor wie afleveringen mist; bij onze kan toren zijn nog formulieren voorra dig. De Abako, een van de belang rijkste politieke partijen in Bel gisch Kongo, heeft gisteren een ultimatum gepubliceerd, dat aan koning Boudewijn is gezonden. Daarin wordt het Belgisch bestuur verweten, Kongolese stammen te gen elkaar op te zetten, hetgeen bloedvergieten, plundering en moord tot gevolg heeft. De Abako dreigt in het ultimatum met boycot van alle besluiten van de Brus selse ronde-tafelconferentie over het toe komstig bestuur van het land als niet onmiddellijk een voorlopige Kongolese regering ter vervanging van het Belgi sche bestuur wordt gevormd. Gezegd wordt, dat herhaalde eisen van de Abako- leider Kasavoeboe tot het instellen van een voorlopig bewind, van de hand ge wezen zijn. (Het wordt mogelijk geacht, dat Kasavoeboe het hoofd wordt van de nieuwe regering, die de .volgende maand het bewind zal overnemen na de ver kiezingen die thans gehouden worden.)

de Stem | 1960 | | pagina 1