TWEEDE KAMER AKKOORD REGERINGSBELEID Vertrouwen in VS. en Australië MEDE VOOR DE SJAH Russisch protest BB wacht spanning in af BOLLENSPROOKJE IN V.S. VERSTERKING N VS.: bondgenoten trouw! Mooi en héél duur r dan lekker! 50 Tegenargumenten P. v. d. A. bleken onhoudbaar Onze burgerlijke verdediging SabelgerinkeL. Fans van Elvis Liefde kent geen grensposten EPOORT" DAGBLAD VOOR ZEELAND Rotterdam handhaaft aanspraak op universiteit Min. Visser: Logisch gevolg van vijf kabinetten Drees!" Oostenwind MET LANTAARN DOOR ZOLDER Logisch „Triton" maakte reis om de wereld onder zee toet., srote gezinsfles ct. citroen - frambozen - sinaasappel champagnepils - cider let op de handige beugelsluiting t Vruchten» limonade GOES TELEFOON 01100-?#/ 100e JAARGANG No. 23364 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureausBreda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG U MET I960 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, 1 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bü contract aanzienlijke reductie. Voüedi- ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST,"Dubbele"Poort 7 - telefoon~23:77~^(Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon_ 2601 -_OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 8$ Mr. BURGER: „Het spreekt mij niet aan." (Van onze parlementaire redacteur) Hoe dwaas het is Nederland agressieve bedoelingen jegens In donesië toe te dichten, werd tref fend geïllustreerd door de sfeer in de loges der Tweede Kamer tij dens het Nieuw-Guinea-debat van gisteren. In plaats van sabelgerin- kel klonk daar het nijver getik van breipennen. Mevr. Van Hou ten, de echtgenote van de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, die met enkele andere echtgenoten van bewindslieden achter de rege ringstafel het debat volgde, had een breiwerkje meegenomen... (Van onze parlementaire redacteur) alleen bedoeld zijn om onze beloften waar te De Tweede Kanier heeft gisteravond met gro- maken, dat Nieuw-Guinea - zonder beinvloe- te meerderhied haar fiat gegeven aan het be- ding van buitenaf - over haar eigen toekomst sluit van de regering de verdediging van zal kunnen beschikken". Nieuw-Guinea te versterken met wat straalja- Geen zinnig mens kan denken, betoogde lin gers, luchtdoelartillerie en een detachement nister Visser, dat Nederland met Indonesië een van 'de Kon. Landmacht. bewapeningswedloop wil aangaan of een Pa- Met minister Visser (Defensie) stelde de Ka- cific-oorlog zou willen ontketenen. „Wij moe nier zich op het standpunt, dat het hier gaat ten echter voorkomen, dat weerloosheid een „bescheiden, minimale maatregelen, die aansporing tot agressie zal worden". om B. en w. van Rotterdam achten het niet verantwoord op grond van het in oktober j.l. door de „commissies sprei ding hoger onderwijs en technisch ho ger onderwijs" aan de minister van O., K. en W. uitgebrachte rapport over de spreiding van het hoger onderwijs tot 1970, de Rotterdamse aanspraken op een universiteit prijs te geven. Zij wen- sen, dat Rotterdam als vestigingsplaats voor een nieuwe universiteit wordt aan gewezen, aldus een nota, waarin b. en w. genoemd rapport aan een beschou wing onderwerpen. Is de houding van Amerika en Australië zodanig, dat deze nieuwe Nederlandse defensie-inspanning gerechtvaardigd is? Deze door oud staatssecretaris Moorman (KVP) gestelde vraag werd door ir. Visser nadrukkelijk bevestigend beantwoord. Wij kunnen op hulp van bond genoten rekenen, verzekerde de bewindsman tot driemaal toe. „Met eigen middelen moeten we echter een begin van agressieve handeling kunnen keren; wanneer we zelf niets doen is buitenlandse hulp zinloos". stateerde minister Visser. Die indruk Deze belangrijke mededeling, ge combineerd met de verklaring, dat de versterking van de defensie rond Nieuw-Guinea „begrip en in stemming" heeft gevonden in Na- vo-kringen, sloeg de tegen onze maatregel opponerende socialisten alle tegen-argumenten uit handen. De heftigheid, waarmee de socialisti sche fractievoorzitter, mr. Burger, in eerste termijn tegen een versterking van onze defensie geopponeerd had, smolt tenslotte, via de erkenning, dat Neder land zich niet aan zijn verplichtingen jegens Nieuw-Guinea kan onttrekken, weg tot de verzuchting: „Het spreekt mij niet aan". DE EERSTE Kamer heeft gisteren z.h.s. het tweede boek van het B.W. vastgesteld. IN BAAIEN bij Hollandia op Nieuw- Guinea is een schrikwekkend grote tij- gerhaai gesignaleerd, waarop de politie dagenlang jacht heeft gemaakt. Het on dier is onschadelijk gemaakt. ANTWERPEN en Rotterdam gaan in gezamenlijk overleg een tentoonstelling van olieverfschetsen en tekeningen van Antoon van Dijck organiseren: van 1 juli tot 3 september in de Sinjorenstad en van 10 september tot 6 november in de Maasstad. GISTEREN is de TV-zender Smilde, die noordelijk Nederland bedient, officieel in gebruik gesteld. DE GEMENEBEST-conferentie in Lon den is volkomen vastgelopen op de kwes tie van de apartheid in Zuid-Afrika. EEN 72-JARIGE vrouw is gisteren in Den Haag, toen zij uitkeek naar familie die haar zou komen opzoeken, uit het raam gevallen en ter plaatse overleden. DE MINISTERS van de zes E.E.G.-lan- den komen op 18 juli in Den Haag op nieuw bijeen om politiek overleg te ple gen. TWEE TOESCHOUWERS werden door de bliksem gedood en veertig gewond, bij een voetbalwedstrijd in een Para- guaanse stad. wilde de P.v.d.A.-fractie nu ook weer niet laten bestaan. Mr. Burger kwam met een motie, waarin werd aangedron gen op nader beraad over de brief, waarin de maatregelen inzake Nieuw- Guinea zijn aangekondigd. Mr. Burger kreeg alleen de steun van de C.P.N, en P.S.P. Zijn motie werd daardoor met 71 tegen 41 stemmen ver worpen. Eigenlijk stond mr. Burger he lemaal alleen. De P.S.P.'ers en C.P.N.' ers hoonden hem om de „politionele bo ter" op zijn hoofd. De buiten-parlementaire agitatie der socialisten tegen de bescheiden ver sterking van onze defensie op Nieuw- Guinea had een feller optreden van de P.v.d.A.-fractie bij dit debat doen ver wachten. De noodzaak van de voorge stelde maatregelen werd echter uitein delijk niet door mr. Burger in twijfel getrokken. Van al zijn bezwaren bleef tenslotte weinig meer over dan het ver wijt, dat de regering door de op mili taire snit gesneden wijze, waarop zij haar maatregelen heeft aangekondigd, een „gevaarlijke politieke blunder" zou hebben begaan, die Soekarno nieuwe troefkaarten in het internationale spel zou hebben verschaft. Die blunder had Het gaat dus alleen om het spel, over voorkomen kunnen worden, betoogde de knikkers zijn wij het wel eens, con- mr. Burger, als de regering voorover- Toen de sjah van Perziè tijdens zijn officiële bezoek aan Zweden een boot tocht maakte najar het Sko-klooster. enige kilometers ten noorden van Stockholm, gaf een lieftallige Zweedse hem mede te drinken uit een echte Vikingen-hoorn. De sjah genoot zicht baar van deze traditionele traktatie. i i J Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: J Perioden met zonnrschijn, maar op f I enige plaatsen ook een bui. Matige, i t en vooral langs de Waddenkust af J f en toe krachtige oostelijke wind. J J Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. i Verwachting van het Belgisch weer- J J kundig instituut: J J Mooi tot bewolkt, lichte stijging van i de temperatuur tot maximum 26 i graden. J Vandaag: zon onder 20.21 uur, maan op 20.39 uur. i t Morgen: zon op 4.52 uur, maan on- i der 6.06 uur. In Diepenveen is gisteren een boerde- iij, bewoond door de landbouwer G. Koetert totaal afgebrand. Een knecht, die met een stormlantaarn op de vlie ring aan het zoeken was, zakte door de vloer en kwam op de deel terecht, waar bij de lantaarn brand stichtte. De Die- penveense brandweer en die uit Deven ter waren spoedig ter plaatse, doch kon den niet verhinderen dat boerderij en schuur tot de grond toe afbrandden. u bluswater moest één kilometer ver gehaald worden. Het in de schuur aan wezige vee werd gered. De opstallen van boerderij en schuur, eigendom van ba ron E. A. Stratenus te Diepenveen, waren voor 90.000 gulden verzekerd. leg met bondgenoten en het parlement had gepleegd. Boemerang De socialistische oppositieleider nam het de regering vooral kwalijk, dat zij de Kamer niet tevoren heeft geraadpleegd. Dat verwijt bleek echter ongegrond. Vooroverleg met het parlement werd onmogelijk, verklaarde minister Visser, toen de (socialistische) voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, de aan de voorzitters der beide Kamers ge richte brief inzake Nieuw-Guinea op eigen houtje tot een openbaar stuk had verklaard. Opluchting Met zijn verwijt, dat er in bedoelde brief teveel met sabels gerinkeld is, stond mr. Burger overigens niet alleen. Wij hebben die brief ook niet met ge juich begroet, zei bijv. de heer Moor man. Minister Visser steldt zich even wel op het standpunt, dat gezien de hoogst agressieve uitlatingen van Indo nesische kant moeilijk een meer sobere toon gevonden had kunnen worden. Ir. Visser gaf een uitvoerige opsomming van die uitlatingen. Ook deed hij een greep uit de lange lijst van Indonesische infiltratiepogingen. „Door deze acties hebben onze men sen op Nieuw-Guinea een gevoel dat wij op deze tiende mei 1960 gelukkig niet meer hebben", zei ir. Visser. „Geen wonder dus, dat de komende militaire versterkingen opluchting onder de be volking hebben gewekt De socialisten werden bij hun op positie ook zwaar gehinderd door het feit, dat de versterking van Nieuw- Guinea een logisch gevolg is van het beleid van vijf kabinetten- Drees. Het enige verschil tussen het huidige en het vroegere beleid is, gnuifde mi nister Visser, dat wij de conclusies uit voeren, waartoe men vroeger reeds ge komen is. Oud-staatssecretaris Moorman po neerde „uit eigen ervaring", de stelling, dat oud-minister-president Drees zeker met de huidige omstandigheden rond Nieuw-Guinea rekening zou hebben ge houden. De heer Moorman stelde als militair specialist nog een groot aantal vragen over uitrustingen, personeelbeleid en financiële gevolgen die echter uit veiligheidsoverwegingen door minister Visser niet in het openbaar beantwoord werden. De bewindsman beloofde echter de defensiecommissie vertrouwelijk na dere inlichtingen te zullen verschaf fen. Dat zal waarschijnlijk donder dag reeds gebeuren. Mr. Burger probeerde ook nog politie ke munt te slaan uit de omstandigheid, dat minister-president De Quay bij dit debat ontbrak. Via kamervoorzitter Kor- tenhorst verzocht hij prof. De Quay als nog naar de Kamer te komen. Deze gaf echter geen gehoor aan de uitnodi ging. Prof. De Quay heeft onlangs in de Eerste Kamer gezegd, dat hij bij za ken, die hem niet direct aangaan, zo veel mogelijk afzijdig wil blijven, om dat anders de indruk gevestigd zou kun nen worden, dat de betrokken bewinds man niet voor zijn taak berekend zou zijn, of een overtrokken belang aan een bepaalde kwestie gegeven zou worden. „Ruggespraak" in de Kamer tijdens het Nieuw-Guinea-debat. Op de foto zien we hoe minister Visser de staats secretaris van buitenlandse zaken, dr. Van Houten, raadpleegt. De staats secretaris van marine, de heer P. J. S. de Jong, moet er voor bukken. De Amerikaanse atoomduikboot „Tri ton", de grootste onderzeeër ter wereld (7750 ton), is gisteren teruggekeerd van een reis om de wereld in 84 dagen, waarvan 58 geheel onder water, op een gemiddelde diepte van 90 meter en met een gemiddelde snelheid van 18 knopen. De gehele afstand bedroeg 36.000 mijl. Dit is te Washington, waar de gezag voerder, kapitein Edw. Beach, uit han den van president Eisenhower de ver sierselen van het Legioen van Verdien ste ontving, officieel bekendgemaakt. De onderscheiding is een der hoogste in de V.S. De „Triton", met ongeveer 150 be manningsleden aan boord, volgde onge veer de route van Magelhaen op diens tocht van 1519-21. Rusland heeft gisteren bii de sische regering verzocht om een gesprek met de piloot van het neergeschoten toe- Amerikaanse ambassade in Mos kou een formeel protest ingediend tegen de vlucht van het Ameri kaanse vliegtuig boven Russisch gebied op 1 mei. In de nota wordt gezegd, dat Po wers te kennen heeft gegeven, dat hij volledig in overeenstemming met de hem verleende opdracht heeft gehandeld. Hij verklaarde deel uit te maken van een eenheid der Amerikaanse luchtmacht, die verkenningen op grote hoogte uit voert De V.S. hebben op hun beurt de Rus- (Van onze parlementaire redacteur) Voor de totale burgerlijke ver dediging is dit jaar op de rijks begroting vijftig miljoen gulden beschikbaar gesteld. Van die pot is tot dusverre 37 miljoen hetzelf de bedrag, dat in 1959 in totaal voor de civiele verdediging be schikbaar was verdeeld over de departementen, die op dit gebied een taak hebben. Over de verde ling van de resterende dertien mil joen zal, zo vernemen wij, de Alge mene Verdedigingsraad nu binnen kort een voorstel doen aan de mi- Een of meer Elvis Presley-fans in Oslo zijn er in geslaagd alle foto's van de rock 'n rollkoning uit het foto archief van het Noorse persbureau te stelen. Zelfs geen pasfoto bleef achter. Het persbureau heeft dadelijk een nieuwe serie foto's besteld. Een van de prachtigste particuliere tuinen ter wereld zal deze week offi cieel voor het publiek geopend wor den, met een kleurenpracht die maar zelden buiten de Nederlandse bloem- bollenvelden is gezien. Anderhalf miljoen bollen zullen te gelijkertijd in bloei staan. De eerste bloembol werd geplant door prinses Beatrix tijdens liaar bezoek aan de Verenigde Staten in de herfst van 1959. De Sterling Forest Gardens in New York, aangelegd ten koste van miljoen gulden, is de verwezenlijking van een droom van Robert Dowling, een met ar tistieke neigingen behepte makelaar in onroerende goederen. Een leger van 350 arbeiders legt de laatste hand aan de tuin voor de openingsplechtigheden, die morgen plaatsvinden. Een stuk grond van meer dan 500.000 vierkante meter werd gereserveerd om het natuurschoon te bewaren en te ver hogen. De omgeving is zo romantisch dat men zich moeilijk kan indenken dat dichtbij een atoomreactor gebouwd wordt. Er staan duizenden gele narcissen, tulpen, hyacinten, krokussen en rozen in abstracte patronen langs de oevers van vier meren en op de heuvels tus- de inheemse plantengroei. Er zijn 175 tulpenvariëteiten geplant en 25.000 bloeiende bollen zijn gereserveerd om open plaatsen op te vullen. Dit is slechts het begin van wat in de loop der maan den moet uitgroeien tot wellicht de grootste bloemententoonstelling in de openlucht in de Verenigde Staten. (Advertentie) Het ontwerp van Sterling Forest Gar den werd pas verleden zomer voltooid door de Nederlandse tuinarchitect Carl van Empelen jr. „Het gehele gebied was een moeras", vertelde van Empelen, „en het moei lijkste werk was draineren en opvullen. Een van de problemen was de tuin te beschermen tegen knaagdieren en andere schadelijke dieren, vooral tegen herten. Dit probleem werd opgelost door schilderachtige hekken te bouwen, die tot ruim een halve meter onder de grond uitlopen in prikkeldraadver sperringen tegen mollen. Het wild werd gevangen en buiten de hekken geplaatst, maar de vogels worden aangemoedigd om in de tuin hun nestje te bouwen. Bezoekers moeten een klein bedrag betalen om hun vervoer over de kron kelwegen met een van de drie treintjes te dekken. In de tuinen, waar men dit jaar al een half miljoen bezoekers ver wacht, zijn radio-ontvangers onder de grond geplaatst zodat men vragen kan stellen en per koptelefoon antwoord krijgen van deskundigen. nister-president. In BB-kringen verwacht men, dat van het nog te verdelen bedrag een niet onaan zienlijk deel aan de BB ten goede zal komen. Indien het kabinet dan tevens nog tot een uitspraak zou komen over de evacua tie en de zelfbescherming der bevolking met het oog op de uitwerking van kern wapens in oorlogstijd zou de BB terzake maatregelen, onder meer op het punt van de voorlichting, kunnen nemen. Het advies van de Algemene Verdedi gingsraad is mede gebaseerd op de ziens wijze van de chefs van staven inzake de omvang en uitwerking van een eventuele vijandelijke aanval op ons land. Deze mi litaire veronderstellingen vormen de grondslag voor het organisatiepatroon der civiele verdediging. Zij worden periodiek aan nieuwe ontwikkelingen en denkbeel den getoetst, zodat de regering haar be leid terzake steeds aan de zich voort durend wijzigende omstandigheden kan aanpassen. Volgens onze inlichtingen is het niet te verwachten, dat de chefs van staven ditmaal tot ingrijpende wijzigin gen op het gebied van de burgerlijke verdediging zullen adviseren. Beziet men het „fall-out"-patroon, dat als gevolg van A-bomaanvallen op vlieg velden in Nederland, mogelijkerwijs over ons land gelegd kan worden, dan blijkt, dat wij in tijd van oorlog rekening moe ten houden met de kans, dat geheel Ne derland door radioactieve neerslag be dreigd wordt. Tegen dit radiatie-gevaar kunnen beschermende maatregelen geno men worden. De voorlichting hierover en op het punt van eventuele evacuatie is echter bij gebreke van een duidelijke regeringsuitspraak tot dusverre zeer ge brekkig geweest. Autoriteiten die belast zijn met de voorbereiding van de burger lijke verdediging spreken in dit verband van een gevaarlijke lacune. Men hoopt nu, dat het komende kabinetsberaad over de burgerlijke verdediging het ook moge lijk zal maken deze lacune weg te nemen. stel, Francis Powers, die volgens Kroest- jev in Moskou gevangen zit en aldaar ook berecht zal worden. Kroestjev heeft beloofd, dat een lid van de Amerikaanse ambassade „te ge legener tijd" de piloot Powers mag spre ken. Belofte Het State Department heeft ver klaard, dat de V.S. hun bondgeno ten, die door Kroestjev geïntimideerd zijn of worden, zullen bijstaan. Het staat vast dat de V.S. hun verplich tingen tegenover hun bondgenoten zullen nakomen, zo zei de woordvoerder van het ministerie, Lincoln White. Hij voegde hieraan toe, dat Pakistan, Turkije en Noorwegen geen enkele ver antwoordelijkheid dragen in verband me* het vliegtuigincident. ,,Het is wel typisch, dat de Russische regering de kleinere landen van de vrije wereld tot mikpunt van haar dreigemen ten kiest, die geen verantwoordelijkheid dragen voor het incident", aldus Lincoln White. Expositie Personeel van de Russische luchtmacht is begonnen met de inrichting van een expositie die gewijd is aan dit vliegtuig incident. In de schaakzaal van het Gorki- park zullen een vleugel van de U-2 en andere wrakstukken en delen van het instrumentarium van het vliegtuig wor den geëxposeerd. Ook de voorwerpen die op Powers werden aangetroffen, zullen te bezichtigen zijn. Het officiële orgaan van de Russische strijdkrachten. Rode Ster, onthulde gisteren nieuwe details van de mislukte spionagevlucht. Stukken van het vliegtuigwrak werden gevonden over een wijde omtrek, aldus het blad. De romp had zich in de grond geboord. Powers droeg verschillende foto's van zijn vrouw Barbara bij zich en een Rus sisch soldatenhemd, maar niet in de ge bruikelijke kleur. „Het toestel had een vernietigings apparaat een grote staaf TNT dat in werking zou komen zodra de handel voor het vrijmaken van de schietstoel zou worden gebruikt. Een interessant detail werd ontdekt bij het bestuderen van dit systeem. De cata pult bleek gemerkt te zijn met een stem pel volgens hetwelk de laatste controle in 1956 werd uitgevoerd. Dit betekent dat het apparaat oud was en gefaald zou hebben indien de piloot de handel had overgehaald in een poging zijn leven te redden". „Rode Ster" beschreef Powers als een „typische Amerikaanse vliegerlaf, corrupt, van geld bezeten en eert avon turier in uniform". (Advertentie) A>Ufi Een zestienjarig meisje stond vo rige week in Oost-Berlijn terecht wegens een deviezendelict. De rechter achtte haar schuldig en gaf bevel haar naar een opvoe dingsgesticht voor meisjes te stu ren, waar zij tot haar achttiende had moeten blijven. Op de zitting was ook haar 22- jarige verloofde, een Westberlijner, aanwezig. Nadat het vonnis was geveld, bood hij de bewaker van het meisje aan hem en zijn gevan gene naar de gevangenis terug te rijden. De bewaker ging hierop in en het drietal stapte in de wagen. Met volle vaart ging het toen langs de Oostduitse grenspost naar West- Berlijn. De verbouwereerde bewaker moest alleen naar Oost-Berlijn terug keren. ;'vX\\vX\vXv wjj/jXvlvX'! '.V.'AVi'W.'iVi' «VA'.ViV.V.V.V.V.V.V.'.V.V PiVAVAVIVAVA •'»VIY»ViViV»ViV»ViV ct 'r.v.v.vi' k%V/.V*VM

de Stem | 1960 | | pagina 1