ng DREIGENDE TAAL VAN J Boodschap Kroestjev aan De Gaulle Was piloot Powers overloper MOSKOU Brand te Bonn in Beethovenm useum Protest van Den Haag in Djakarta Tweede zullen Kamer en Minister Cals mammoetwet doorzetten Wonderen'' bij een sprong VIERKANTE VERKLARING HERTER NA HET_SPIONAGE- VL1EG-INCIDENT van T I 1 Enige cijfers uit de begroting Nieuw-Guinea Brand bedreigde jongensdorp Beperking aanvullende werkgelegenheid Géén Indonesische excuses Ondanks C.H.-dr KVP wil constructief werken Grote veenbrand in Schoonebeekl Verkeersprijsvraag DAGBLAD VOOR ZEELAND 49. ten bij i KET Veranderlijke bewolking Grootste bulldozer ter wereld Protestdemonstratie „De Vrije Boer" Zestien personen dakloos door brand te Bolsward 100e JAARGANG No. 23363 Voor Qod, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 i Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 2X8841 Ma9 DINSDAG 10 MEI I960 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrek! Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 35) ten - odellen! |n gelukkig naten meer. blijn is óók te vrouwen iterpreteerd ïgdig model- s. I bij Lampe. |:nte service, 1 laag- grote maten pon van super lie fraaie voor- rok, achter ge- I xlcl met stijl. 75 Te Parijs is gisteren van gewoon lijk betrouwbare zijde vernomen, dat president De Gaulle een bood schap van de Russische premier Kroestjev heeft ontvangen, waarin deze de wens uitspreekt de ggede betrekkingen te handhaven, die tussen hem en de Franse president werden gevestigd tijdens het be zoek, dat Kroestjev kortgeleden aan Frankrijk heeft gebracht. „Het is hierdoor, dat wij kunnen verwachten dat op de komende topconferentie een of ander posi tief resultaat zal worden bereikt," aldus Kroestjev in zijn boodschap, die door de Sovjet-ambassadeur te Parijs aan De Gaulle werd over handigd. Het spionage-vliegincident boven Siberië is voor Moskou aanleiding bijzonder drei gende woorden te bezigen. Die dreigende taal wordt niet alleen gesproken door Kroestjev, die gedreigd heeft met onmiddellijke vergeldingsmaatregelen bij een eerst volgend incident, maar ook door Maarschalk Malinovski, de Russische minister van defensie. „De eerste maal, dat zich weer een incident landen op gebied van een dezer landen, de f Heerlen - Leiden ?t u een unt u de irdt uit- iparaten. levat dit en, snel- van een elstrijker t er nog :htingcn. De begroting voor 1960 van Nieuw- Guinea vermeldt een totaal van ruim 143 miljoen gulden, waarvan bijna 46 miljoen voor personele uitgaven, ruim 71 miljoen voor materiële uitgaven en bijna 26 miljoen voor kapitaalsuitgaven. Voor regering en hoge colleges is 6,9 miljoen uitgetrokken, voor binnenlandse zaken 18,2 miljoen, voor financiën 27,9 miljoen, voor sociale zaken 1 miljoen, voor gezondheidszorg 9,9 miljoen, voor culturele zaken 14,8 miljoen, voor eco nomische zaken 8,7 miljoen, voor ver keer en energie 18,5 miljoen en voor wa terstaat en opbouw 35.9 miljoen gulden. De rijksbijdrage ter dekking van het na delig saldo van de gewone dienst wordt geraamd op 55 miljoen gulden en voor de kapitaaldienst op 5,8 miljoen gul- f den. Meer jarenplan i Het beleid inzake Nederlands Nieuw- L* Guinea zal voor de toekomst meer dan tot dusver moeten en kunnen worden K gericht op een snelle systematische ver- I wezenlijking van het oei van de Neder- landse regering: de sociale, culturele, economische en politieke ontwikkeling van de bevolking, en verder de opvoe ding tot zelfbestuur in overeenstemming met het handvest van de Verenigde Na ties, zo staat in de memorie van toe- lichting. Thans wordt een meerjarenplan ont worpen voor de ontwikkeling van het ge bied als geheel, terwijl daarnaast voor bepaalde delen die zich daartoe lenen, bovendien een meer streeksgewijze plan ning wordt ontworpen. voordoet, als dat van de eerste mei, zal de Sovjet-Unie vergeldingsmaatregelen nemen te gen de landen, die toestaan dat van hun vlieg velden vliegtuigen opstijgen en landen, die spionagevluchten hoven de Sovjet-Unie ma ken". Dit zei de Russische premier gisteren op een receptie ter gelegenheid van de Tsjechi sche nationale feestdag in de r.sjeclioslowaakse ambassade te Moskou tegenover een aantal ambassadeurs. Zich met name richtend tot de diplomatieke vertegenwoordigers van 1 urkije, Perzië, Pa kistan en Noorwegen, verklaarde Kroestjev nadrukkelijk dat in geval van een nieuw inci dent, waarbij bewezen zou worden dat het schendende vliegtuig afkomstig was of zou Algemeen overheerst in perscommentaren de mening, dat de Russen een kostbare diplomatieke overwinning hebben behaald. Een enkele krant, waaronder het Franse rechtse blad „PAurore", oppert de mogelijkheid, dat piloot Francis Harry Powers met de Russen onder één hoedje heeft gespeeld. De gevangenneming van de vlieger en de inbeslagneming van de foto's zouden nl. onmogelijk zijn geweest als Powers niet een overloper was. leefd, vrij te laten en ongedeerd naar huis te laten teruggaan. Powers senior zei dat hij meende te weten dat Kroestjev mijnwerker is ge weest. „Dat ben ik ook vijftien jaar geweest. Als wij niet op andere manier met elkaar kunnen praten, dan kan dat misschien wel als mijnwerker tot mijn werker", aldus de vader van de piloot. De vrouw van de neergeschoten pi loot, Barbara Powers, is inmiddels uit Tukrije in Milledgeville, Georgia, aan gekomen. Zij werd in Turkije verpleegd voor een gebroken been, een gevolg van een ongeluk met skiën. Mevrouw Po wers weigerde echter de pers een ver klaring af te leggen. Sovjet-Unie vergeldingsmaatregelen zou ne men tegen de - buitenlandse bases - in dat land. „De strooptochten van Amerikaanse vlieg tuigen boven Rusland zijn bedoeld om de kou de oorlog nieuw leven in te blazen", zo gaf Malinovski te kennen op een bijeenkomst, waarop het feit werd herdacht, dat het Duits land van Hitier vijftien jaar geleden op de knieën werd gedwongen. „Jullie zullen niet over ons land vliegen. Wij zijn geen Guatemala, Zuid-Korea of Pakistan... Onze strijdkrachten kunnen elke onwelkome gast, op welke hoogte dan ook, het hoofd bie den. Wij zullen zo nodig maatregelen nemen, die van jullie vliegvelden niets overlaten" al dus Malinovski. keus te stellen van laffe capitulatie of vernietiging door kerngeweld", aldus Herter. Volgens Herter zou de Amerikaanse regering in haar verantwoordelijkheid tekort schieten als zij, bij uitblijven van Russische medewerking, niet die maat regelen treft die eenzijdig genomen kun nen worden om het gevaar van een on verhoedse aanval te verminderen en te overwinnen. Ook Britten.... weg, want de I"' weer uit hu jen opgedoken- ij 1 Agua zijn musk male laat kooXien, j niet, dat op korte boogschutter ach- r kano's opduikt..» DE OUDSTE directeur van het Vroom en Dreesmanconcern in Nederland, de 79-jarige heer J. B. A. R. Rosenmöller te Maastricht, is benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote, PROF. ROMME spreekt vandaag voor de radio over de aanpassing van de ambtenarenpensioenen. Dit gebeurt in de aan de K.V.P toegewezen zendtijd voor politieke partijen van 18 20 tot 18 30 uur over Hilversum I <402 meter). TWEE BOERDERIJEN en een kap schuur werden te Vlagtwedde door brand vernield. Zes varkens en 21 big gen kwamen in de vlammen om, veel landbouwwerktuigen gingen verloren. Verzekering dekt maar heel gedeeltelijk de schade. DE REGERING-Castro op Cuba zal, nu Soekarno daar een bezoek brengt, wellicht proberen een akkoord met In donesië te bereiken wat betreft de op richting van een „derde macht" in de wereld, die onderontwikkelde naties om vat. DE PREMIERS van de landen van het Britse Gemenebest, in vergadering te Londen bijeen, hebben er gisteren mee ingestemd, dat Nigeria lid van het Ge menebest wordt nadat het op 1 oktober onafhankelijk is geworden. DE VERENIGING „Nederland-Indone sië" heeft de Tweede Kamer een tele gram gezonden over de uitzending van dienstplichtigen naar Ned. Nieuw-Guinea en de Kamer verzocht die maatregel op nieuw te bekijken en „alles na te laten wat tot een mlitair conflict met Indone sië zou kunnen leiden". J Weersverwachting -an het K.N.M.I. f tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: 4 Veranderlijke bewolking. Op de 4 J nieeste plaatsen droog weer. Zwakke 4 f tot matige wind tussen oost en zuid- J t oost. Ongeveer dezelfde middagtem- 4 peraturen als gisteren. 4 J Verwachting van het Belgisch weer- f kundig instituut: 1 Lichte wind uit oostelijke richtingen, f 4 later veranderlijk. Bewolkt tot be- 4 2 trokken, later kans op onweer. Lich- f te daling van de temperatuur. J 4 Maximumtemperatuur van 18-22 f 4 graden. 4 J Vandaag: zon onder 20.19 uur, maan op 19.21 uur. J 4 Morgen: zon op 4.54 uur, maan on- 4 i der 5.25 uur. 4 „Er zijn", aldus l'Aurore, „won deren in dit geval gebeurd, nl. dat de vlieger zich van 8.000 tot 12.000 meter hoogte heeft kunnen redden uit een door een raket vernield vliegtuig, dat de piloot tijd heeft gehad een injectiespuitje, een re volver en zakken met geld en levensmiddelen mee te nemen en dat hij, toen de raket met 5.000 tot 7.000 kilometer per uur kwam aan suizen, ook nog tijd had om de fotografische apparatuur van het vliegtuig los te maken Buitenlandse waarnemers in Moskou verwachten, dat de Russen binnen enke le dagen voor een nieuwe sensatie zul len zorgen door de gevangen Francis G. Powers op een persconferentie te laten verschijnen. Premier Nikita Kroestjev heeft te ken nen gegeven, dat er een persconferen tie gehouden zal word voordat de top conferentie in Parijs begint. Powers.... Er schijnt weinig kans op te bestaan dat Powers vrijgelaten zal worden als een gebaar van goede wil met het oog op de topconferentie, aldus de waarne mers. Een dergelijk gebaar is praktisch onmogelijk gemaakt doordat het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken de mogelijkheid heeft toegegeven dat Powers aan het spioneren was. Inmiddels heeft de vader van ka pitein Francis Powers, Oliver Po wers, een beroep op Kroestjev ge daan zijn zoon, die het Amerikaans- Russische luchtincident heeft over- Verklaring Herter De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, heeft gisteren meegedeeld, dat de Verenigde Staten reeds jaren op uitgebreide schaal de Sovjetgrenzen uit de lucht hebben ver kend en „nu en dan" het Russische luchtruim zijn binnengedrongen. Het verkenningsprogram, dat door on gewapende burgervliegtuigen was uit gevoerd, had ten doel te waken tegen een onverhoedse aanval, krachtens een instructie van president Eisenhower tot liet verzamelen van inlichtingen met al- ïe mogelijke middelen. Volgens Herter zijn evenwel bepaalde opdrachten van deze ongewapende bur gervliegtuigen niet onderhevig geweest aan de presidentiële goedkeuring. Herter heeft verder gezegd, dat het blijkbaar geen geheim was voor de Rus sische leiding, dat dergelijke Ameri kaanse verkenningen werden uitge voerd. „De vraag rijst nu, waarom zij (de Russische leiders) op dit ogenblik proberen het huidige incident als een propagandaslag in de koude oorlog uit te buiten", aldus Herter. Volgens de Amerikaanse minister zou het vliegtuigincident in plaats van af breuk te doen aan de topconferentie die de volgende week in Parijs wordt ge houden, de wereld de betekenis moeten inprenten van een ernstige poging in Parijs om tot doeltreffende waarborgen te komen tegen een onverwachte aanval en agressie. ,,ïk zeg ronduit, dat het onaan vaardbaar is, dat het Russische po litieke stelsel de kans moet krijgen in het geheim voorbereidingen te treffen om de vrije wereld voor de Een enorme bulldozer wereld is op zijn meer dan twee meter hoge wielen log door het Franse departement Seine naar het Parijse vliegveld Le Bourget gerold, waar het stalen monster zal worden tentoonge steld. Het enorme gevaarte afkom-, uit Benton Harbor in de Ameri kaanse staat Michigan, weegt 40 ton, heeft een kracht van 600 pk en is 8,20 m lang. De reus zal worden ge bruikt bij grondwerkzaamheden in het Rhöne-dal. Vliegtuigen van de Britse lucht macht hebben ook verkenningsop drachten boven de Sovjet-Unie en andere communistische landen uit gevoerd, aldus meldden gisteren vooraanstaande Britse bladen. Volgens de conservatieve „Daily Mail" hebben speciaal ingerichte bom menwerpers van de V-klasse vluchten tot ver boven Rusland gemaakt om ac curate kaarten te krijgen van doelen voor de Britse V-bommenwerpers die met atoombommen kunnen worden uit gerust. Het Britse ministerie van luchtvaart heeft geen commentaar willen geven op deze persberichten. Een door onvoorzichtigheid gisteren bij Horn uitgebroken bosbrand heeft ge ruime tijd het vorige week door prinses Beatrix geopende r.-k. jongensdorp „Be- thanië" bedreigd. De samenwerkende brandweren van Horn, Heythuizen en Roermond, toevallig in de buurt aan wezige militairen en personeel van het jongensdorp hebben echter weten te voorkomen dat paviljoens van het dorp door vuur werden beschadigd. De brand duurde van twee uur tot half vijf en verwoestte ongeveer 2 hec tare 25-jarige dennen. CS5BS* W - i, Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft medegedeeld, dat in verband met de stijgende vraag naar arbeidskrachten in het vrije bedrijf in verschillende streken van het land de aanvullende werkgelegenheid gesloten is of de leeftijdsgrenzen verhoogd zijn. Dit betekent, dat in sommige streken deze werken niet meer voor jonge ar beiders zullen open staan. In andere ge bieden zullen in de komende maanden in het algemeen geen aanvullende wer ken in uitvoering zijn. (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering heeft onze zaakgelastigde in Djakarta, mr. W- A. Frowein, opdracht ge geven bij de Indonesische regering een formeel protest in te dienen tegen de aanval (de vorige week vrijdag) op het gebouw van de Ne derlandse diplomatieke missie in Djakarta, waarbij de Nederlandse vlag werd vernield en in de ambts gebouwen grote schade is aange richt. In de nota van Nederlandse zijde, die waarschijnlijk vandaag wordt overhan digd, wordt van Indonesië de garantie verlangd, dat er maatregelen genomen zullen worden om een herhaling van dit ernstige incident te voorkomen. Tevens vraagt de nota voorlopige vergoeding van de schade. Soewito Uit Djakarta wordt voorts gemeld, dat de secretaris-generaal van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken, Soewito, gisteren heeft ontkend, dat de Republiek Indonesië haar verontschuldi gingen aan Nederland heeft aangeboden voor het incident van vrijdag. Eerder was gemeld, dat dit wel zou z(jn geschied. Indonesië betreurt de schade die er is aangericht, zo zei Soewito, maar indien het hoofd van de Nederlandse missie de demonstratie rustig had opgevat, „zou den er geen ongewenste dingen zijn voor gevallen", zo meende genoemde secreta ris-generaal. Op twee plaatsen in de gemeente Hoogveen is gisteren een protestdemon stratie gehouden door de „Vereniging voor bedrijfsvrijheid in de landbouw", beter bekend onder de naam „De Vrije Boer". Deze demonstratie is georgani seerd naar aanleiding van het feit, dat drie landbouwers uit Alteveer en twee landbouwers uit Achterom door de ge meentepolitie in hechtenis zijn genomen. Zij waren door de economische politie rechter veroordeeld, omdat ze gewei gerd hadden de inventarisatieformulie ren van het Landbouwschap te tekenen. Ook hadden ze de opgelegde boete niet betaald. Ongeveer tachtig landbouwers, waar onder velen uit Elburg en Doornspijk, onder wie de voorzitter van genoemde organisatie, de heer H. Koekoek, namen aan de demonstratie deel. Terwijl de betrokken landbouwers naar de politie auto werden gebracht, klonken uitroepen als „Leve de vrije boer" en „Weg met het Landbouwschap", waarna de gehele groep twee coupletten van het „Wilhel mus" zong. Volgens de bijschriften uit officiële Russische bron zouden deze per radio uit Moskou ontvangen foto's wapens en ammunitie tonen, welke zijn gevon den in het Amerikaanse vliegtuig, dat op 1 mei door een raket boven Rus sisch gebied is neergeschoten. Boven: een pistool met houder en 5,5 mm randvuur munitie. Onder: een klein vergiftigd pennetje dat eveneens in het vliegtuig zou zijn. gevonden. Zestien personen zijn gisteren dakloos geworden toen te Wonseradeel door een felle uitslaande brand twee woningen, een schuur en een onbewoonde woning werden vernield. Door de straffe wind sloeg het vuur ook op de alleenstaande historische dorpstoren in Greonterp over. Met veel moeite is men er in ge slaagd, deze toren te behouden, hoewel in het inwendige veel schade door het vuur is aangericht. Het vuur is vermoe delijk ontstaan door het omvallen van een brandend petroleumstel. Een 60-jarige man heeft giste ren brand gesticht in het geboorte huis nu museum van Beet hoven in Bonn. Hij gaf zich later bij de politie aan. De politie heeft meegedeeld, dat zij nog niet achter de motieven is kunnen ko- (Van onze parlementaire redacteur) Op het Binnenhof verluidt, dat de Tweede Kamercommissie, die de parlementaire behandeling voorbereidt van de mammoetwet van minister Cals, eind mei - begin juni het voorlopig verslag inzake dit wetsontwerp zal doen verschijnen. Aangenomen kan worden, dat de commissie een groot aantal bezwaren tegen het voorstel van minister Cals naar voren zal brengen, maar tezelfdertijd onder verwijzing naar mogelijke oplossingen voor bestaande moeilijkheden (in meer derheid) zal aandringen op een spoedige afhandeling van dit, het gehele voortgezet onderwijs omvattende wetsontwerp. De Kamercommissie (en de Tweede Kamer als geheel) verwerpen namelijk in grote meerderheid de opvatting, waar aan mr. Beernink, de voorzitter der CHU, onlangs uiting heeft gegeven, te weten, dat de mammoetwet ingetrokken dient te worden. Mr. Beernink verbond aan deze uitspraak het dreigement, dat voort zetting van behandeling politieke consequenties zou hebben. Voor dit dreigement zal, volgens onze infor maties, ook minister Cals niet zwich ten. In politieke kringen vraagt men zich overigens af, hoe de CHU het dreigen van mr. Beernink denkt waar te maken. De CH-ministers heb ben immers het regeringsprogram, waarin de mammoetwet een belang rijke plaats inneemt, onderschreven Je mammoetwet, op 29 oktober 1958 in gediend, wil het gehele voortgezette onderwijs in nieuwe banen leiden en mogelijkheden bieden voor vernieuwing in studierichting en methoden. Heeft de ze doelstelling ieders instemming, de wijze waarop minister Cals de onderwijs vernieuwing denkt aan te pakken, stuit bij alle politieke partijen op min of meer ernstige bezwaren. Aan protestant-chris telijke zijde zijn de bezwaren het grootst. Daar voorziet men in de grote invloed, welke minister Cals bij de vernieuwing en reorganisatie van het voortgezet on derwijs aan zijn departement wil toe kennen een gevaar voor de vrijheid van het bijzonder onderwijs. In die kringen wijst men er verder op, dat de plan procedure, die (met zijn huidige crite ria) de mogelijkheden voor het stichten en in stand houden van scholen rigoureus zal beperken, moeilijk te verteren ge volgen voor het bijzonder onderwijs zal kunnen hebben. Constructief Deze bezwaren leven niet alleen in CH- en AR-kringen. Ook in de KVP- gelederen bestaan ernstige beden kingen tegen verscheidene onderde len van de mammoetwet. Terwijl men met name bij de CHU volstaat met een afwijzing van het wetsvoorstel, beijvert men zich echter bij de KVP om oplossingen te zoeken. Van PvdA- en VVD-zijde, waar men moeilijkheden heeft met de voorgestelde regeling voor het openbaar voortgezet onderwijs, worden die pogingen onder steund. Bij de AR leeft eveneens een ge neigdheid tot constructieve medewer king. Suggestie Een van de mogelijkheden om uit de huidige impasse te komen ligt in de in schakeling van maatschappelijke orga nen. Een suggestie ter zake is onlangs reeds gedaan door prof. Romme op het Overijsselse appèl der KVP, De invloed van de overheid op het onderwijs zou daarmee afgezwakt kunnen worden. Verder wordt onder meer gedacht aan een regeling, die het mogelijk zal ma ken in afwijking van de criteria der plan procedure scholen te stichten en te be houden als de noodzaak daarvan op be paalde wijze kan worden aangetoond. Van KVP-zijde verwacht men verder, dat meer inzicht in de hoofdlijnen van het overgangsrecht, dat de huidige si tuatie tot. het tijdstip van de volledige inwerkingtreding van de wet zal over bruggen, vele bezwaren van protestant- christelijke zijde zal wegnemen. Te ver wachten is dan ook, dat de Kamer in het voorlopig verslag op de mammoet wet aan minister Cals nadere inlichtingen op dit punt zal vragen. Het voorlopig verslag zal zeventig a tachtig bladzijden gaan tellen. De be schouwingen die daarin gehouden en de vragen die gesteld worden, zullen door minister Cals niet in een handomdraai beantwoord kunnen worden. De minister en zijn naaste medewerkers hebben zich echter dusdanig in de mammoetwet in geleefd. dat men in parlementaire krin gen toch over enkele maanden wel het antwoord meent te mogen verwachten. Mir. Cals zal ongetwijfeld al het moge lijke doen om die verwachting te reali seren. Hij ziet de mammoetwet als de bekroning van zijn langdurig en vrucht baar ministerschap. men die de man tot zijn wandaad hebben geleid. Meubilair en verscheidene ma nuscripten, waarvan de waarde bijna niet te schatten is, gingen verloren. De brandstichter een zekere von Steegen die door „sociale zaken" on derhouden wordt, kwam gewoon met een toegangskaartje het museum binnen. Hij weigerde echter de kleine „kampeertas", die hij bij zich droeg, af te geven. Hij zei aan de kassa dat zijn boterham er in zat. Hij ging toen naar de zogenaamde „Bonn-kamer". Even later hoorden an dere museumbezoekers een bons. Toen zij gingen kijken wat er aan de hand was, zagen zij de man gebogen staan over de tas, terwijl hij bezig was de benzine, die in de tas zat, met een sigarette- aansteker in brand te steken. De bezoe kers sprongen op de man af, die hen echter terugduwde met de woorden: ..Maak je niet druk. Ik ga zelf naar de Koelstrasse (het hoofdbureau van poli tie) De Bonn-kamer" ligt onder het zolder kamertje waar Beethoven in 1770 werd geboren. Het grootste deel van Beethovens manuscripten bevindt zich echter in het voorste gedeelte van het huis en is onbeschadigd gebleven. Het vuur kon snel om zich heen grijpen door de windvlaag die door het open raam naar binnen kwam. Een aan het museum verbonden assistente zei: Ik was doodsbang. De man was beestachtig om te zien. Hij probeerde niet weg te lopen, maar bleef daar maar staan met een kwaadaardige grijns op zijn gezicht". Aan de Zuidersloot in Weiteveen (ge meente Schoonebeek) is gisteren een veenbrand uitgebroken welke zich giste renmiddag had verbreid over een opper vlakte van twee- tot driehonderd hecta ren. De brandweren van Emmen, Schoo nebeek, Klazinaveen en Nieuw-Schoone- beek streden tegen het vuur. Negen wo ningen. die gevaar liepen door het vuur te worden vernield, werden ontruimd. Het loopt al aardig met de oplos singen van de verkeersprijsvraag, die vorige zaterdag is geëindigd. Maar er kan nog veel meer bij. Denk er aan: de termyn van in zending loopt zaterdag a.s. af. Alles wat later dan zaterdagochtend in ons bezit is doet niet meer mee. Wedstrij.dformuliereii zijn by o®ze kantoren nog te krijgen.

de Stem | 1960 | | pagina 1