Vijftien jaar geledenOKINAWA BOEKENPLANK BANKSTELLEN t De laatste slag uit de tweede wereldoorlog M. VAN HOUTEN MARKTEN DE Spii J. A. F. Schut G.I.J.M. Driebeek E. Klinker! A. Wilking Hulst Woninginrichting A. J. M. JACOBS De w Waar 100.000 Japanners sneuvelden BANKSTELLEN te kust en te keur BANKSTELLEN in iedere prijsklasse DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 MEI 1960 Leven met God Handboek voor luchtvaart Mijn eerste boek over God Van vrijheid en geloven Boekuiltjes Geen spreekuur Notaris G. L. de Kok WATERSTANDEN G. Reijnierse Markiezen Zonneschermen Venetian-Blinds L. HOEBEN N.V. DAGSCHOLEN VOOR KAPPERS AMSTERDAM ARNHEM EINDHOVEN DEN HAAG ALLEEN gevestigd te GOES II ZOI Einde 1944 was de opmars van de Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan in volle gang. Na drie oorlogsjaren hadden de Ame rikanen de Japanners eerst in bedwang weten te houden, om hen daarna van eiland tot eiland terug te drijven in de richting van Japan. Achtereenvolgens vielen de Gilbcrt-eilandcn met Tarawa en Makin in Amerikaanse handen, de Marshall-eilanden werden genomen en daarna de Marianen. Steeds dichter verplaatste de strijd zich naar het Japanse grondgebied en toen de commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in oktober 1944 het besluit nam om de Rioekioe-eilanden te veroveren, kwam de oorlog in een beslissende fase, omdat Okinawa als belangrijkste eiland van deze groep, de laatste springplank zou worden voor de uiteindelijke aanval op Japan. Daar, op Okinawa, werd 15 jaar geleden niet alleen een van de bloedigste gevechten van de tweede Wereldoorlog uitgevochten, maar tevens het laatste grote gevecht vóór het einde vdn de oorlog. Te pletter.... Okinawa ligt in het centrum an de Rioekioe eilandengroep, die zich over een afstand van 1200 km uitstrekt van Formosa tot Kioesjoe. Het zijn grillig gevormde eilanden van vulkanische oor sprong met moeilijk toegankelijke kus ten, die omgeven zijn door tal van rif fen. Okinawa heeft een lengte va cir ca 100 km en de breedte varieert van 3 tot 28 km. De voornaamste stad Naha, op een afstand van 10 km gelegen van dc zuidpunt van het eiland, was door de Japanners uitgebouwd tot een ba sis voor lucht- en zeestrijdkrachten. Trouwens het gehele eiland was op een aanzienlijke wijze versterkt met zware verdedigingswerken en een aantal vliegvelden. Talrijke voorbereidingen gingen aan de landing op Okinawa vooraf en de grondslag voor de operatie werd ge legd, toen van 19 tot 23 maart vlieg tuigen van de 5e Vloot een onafgebro ken bombardement uitvoerden op Oki nawa, de omringende eilanden en Ki oesjoe, waarna tot 31 maart de haven installaties, vliegvelden en verdedi gingswerken van Okinawa nogmaals met bommen werden bestookt. De Amerikanen wisten, dat het eiland werd verdedigd door het 32e Japanse leger, bestaande uit ervaren troepen, met een vermoedelijke sterkte van 70.000 man, terwijl door een gedwongen mobilisatie van de mannelijke eiland bewoners de sterkte met nog 30.000 man was opgevoerd. De landing Op 1 april 1945 le paasdag werd de landing op de westkust van Okinawa uitgevoerd, toen het 24e Ame rikaanse legerkorps en het 3e Amphi- biekorps van de Mariniers op het strand van Hagushi landden, ondersteund door sterke luchteenheden en door grote aan tallen oorlogsschepen. De landing verliep vlot. Er werd slechts verspreide tegenstand ondervon den en tegen alle verwachtingen in kon den de Amerikaanse legerkorpsen over een frontbreedte van 9 km doorstoten naar de oostzijde van het eiland, die op 5 april werd bereikt. Daar aangekomen trok het 24e leger korps in zuidelijke richting, waar de he vigste tegenstand werd verwacht, ter wijl het 3e Amphibiekorps in noordelijke richting afboog. Spoedig zou blijken dat het noordelijke gedeelte van het eiland op vrij gemakkelijke wijze veroverd kon worden, evenals het eiland Ic Shima, waar een vliegbasis werd ingericht. Maar met de operatie in zuidelijke richting begon de ellende. De Japanse 62e Divisie, die op een front ter breed te van het gehele eiland stellingen bezet hield, verdedigde zich op een fanatieke wijze, die het verdere verloop van de operaties zou blijven kenmerken. Iedere meter grond moest worden veroverd en toen de avond van de 8e april was gevallen, had men de bui tenste verdedigingsgordel van Shuri be reikt. Intussen had een Japans eskader, be staande uit 2 kruisers en 9 destroyers, op 9 april een aanval gedaan op het operatiegebied, maar door onmiddellijke actie van de Amerikaanse luchtmacht liep die aanval op niets uit en werden 2 kruisers en 3 destroyers tot zinken gebracht. Van 8-12 april liepen de Amerikaanse 7e en 96e Divisie zich te pletter tegen de formidabele stellingen van Shuri, waarbij vooral de grote kracht van de talrijke Japanse artillerie opviel, die met grote nauwkeurigheid haar dodelijke projectielen op dc Amerikanen afvuur de, vanuit de ingang van grotten, waar in ze bescherming zochten als hei Ame rikaans vuur te geconcentreerd werd. Het Japanse verdedigingssysteem was op een ingenieuze manier opgebouwd. De bewoners van Okinawa hadden de gewoonte om hun doden in diepe grot ten te begraven en de Japanners had den deze grotten verbreed en onderling met tunnels verbonden, waarbij onder gronds ook machinegeweren waren op gesteld. Zij konden zich zodoende snel en on gezien verplaatsen en bij hevig vuur trokken de Japanners zich in de grot ten terug waarvan de ingangen op mees terlijke wijze waren gecamoufleerd, om daarna op een heel andere plaats en masse te voorschijn te komen om een onverwachte tegenaanval te doen. Gebruik makend van het feit, dat de Amerikaanse opmars was vastgelopen, lanceerden de Japanners in de nacht van 12 op 13 april een tegenaanval op de stellingen van de 96e Divisie ge steund door een ongekend hevig artil lerie- en mortiervuur. Het gevecht duur de tot 14 april, maar de Amerikanen hielden stand en wisten de Japanners zware verliezen toe te brengen. Op 19 april nam het 24e legerkorps weer het initiatief. Versterkt door de 27e Divisie werd de aanval ingezet, na een langdurig bombardement van ma rine, luchtmacht en artillerie. Na negen dagen verwoede strijd waren de Amerikanen maar 1500 meter opgerukt! Want vooral het Japanse artillerievuur, dat vanuit goed gekozen en zwaar versterkte stellingen dood en verderf zaaide onder de Amerikaanse soldaten, ver oorzaakte een verliescijfer van 913 man per dag. Maar daar stond te genover dat blijkens binnengekomen inlichtingen al een 40.000 Japanners waren gesneuveld. Door moedig volhouden van de Ame rikanen, voorai door gevaarlijke fron tale aanvallen, werd de Japanse com mandant echter ged' ongen zijn troe pen in de nacht van 23 op 24 april 1945 terug te trekken in de 2e verdedigings gordel. ding spaak liep en de troepen in voor ste lijn vanuit de lucht moesten wor den bevoorraad. De strijd bleef een hard en bloedig karakter houden cn de gemiddelde Amerikaanse verliezen over de periode 1 april tot 13 mei bedroegen nu 737 man per dag. Zelfmoord Mei behulp van tanks, waarop vlammenwerpers waren gemonteerd, rukten de Amerikanen gestadig op, zy hei dan dat dc vorderingen soms slechts in meters moesten worden uitgedrukt. Veel Amerikaanse tanks werden uitgeschakeld door fanatieke Japanners, die zich voorzien van an- tank mynen in ondiepe putten ver borgen, op plaatsen waar de tanks moesten passeren. Als de tank dan over de put reed lieten de Japari- ners zich met de tank in de lucht vliegen. Op 20 mei werden 10.000 ton granaten op Shuri afgevuurd. Te pantserwagens begonnen de aanval, de infanterie trok daarna met vlammenwerpers voor waarts en brandde de ene schuilplaats na de andere uit, maar door geweldige stortregens, die dagen achtereen aan hielden, konden tanks en voertuigen niet meer optreden en werd alle ver voer lamgelegd. Bevoorrading kon slechts met dragers geschieden en door middel van vliegtuigen. Maar op 24 mei werd Naha bezet en op 30 mei werd Shuri eindelijk ingeno men. Een volle maand was dus nodig geweest om iets meer dan 3 km voor uit te komen. En nog was de strijd niet afgelopen, omdat een groot aantal Ja panners van het 32e Leger zich uit de greep van de Amerikanen had weten los te maken en zich had verschanst in de laatste verdedigingslinie in het uiterste zuiden van het eiland. Nog 21 dagen werd er gevochten on der erbarmelijk slechte weersomstan - digheden, voordat het eens zo sterke garnizoen geheel was vernietigd. De Op 11 mei a.s. hopen onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders Jan Vrraonk dag om Okinawa eindigde op 21 juni 1945 om 2 uur in de middag. De prijs De prijs die voor de verovering moest worden betaald, was hoog. Het Ameri kaanse ieger verloor 50.000 man, waar van 12.500 gesneuvelden; 36 schepen zonken, 368 werden er beschadigd, voor namelijk tengevolge van luchtaanvallen en 736 Amerikaanse vliegtuigen gingen verloren. Deze hoge verliescijfers waren een gevolg van het feit, dat de Japanners over uitstekende soldaten beschikten, die sterker in aantal waren, dan men had verwacht, terwijl het terrein on noemelijk zwaar was en voorzien van enorme versterkingen. Verhoudingsgewijs waren de verlie zen op Okinawa dan ook hoger dan bij enige andere operatie in de Pacific. Maar de tol die de Japanners be taalden was nog veel hoger. Naar schating sneuvelden 100.000 Japan ners en werden er 7400 krijgsgevan gen gemaakt. Voorts werden 7800 Japanse vliegtuigen neer gehaald. Onmiddellijk na de verovering werd begonnen met het aanleggen van vlieg velden voor de invasie van Japan. Temidden van de koortsachtige voor bereidingen kwam de ontknoping ech ter onverwachts. Nadat Japan op 26 juli 1945 een ultimatum van de Verenig de Staten. Engeland en China had af gewezen, werd op 6 augustus 1945 een atoombom op Hiroshima geworpen, waarvan de gevolgen ontzettend waren. Op 8 augustus verklaarde Rusland de oorlog aan Japan en nadat op 9 augus tus een tweede atoombom op Nagasaki was neergelaten, volgde op 15 augustus 1945 ie onvoorwaardelijke capitulatie van het Rijk van de Rijzende Zon. Litt.Appieman, Okinawa; the war in the Pacific. 1948. Tijdschrift voor mili taire documentatie nos. 11 (1947) en 45 (1951). Military review - augustus 1951. H. J. WOLF (Bibliothecaris aan de KMA) Het meditatief gebed is voor alle christenen het geschikte middel om hun verschillende verplichtingen naar beho ren na te komen en om het hoofd te bieden aan de bijzondere moeilijkheden van het hedendaagse leven; het komt ook tegemoet aan de diepste aspiraties van de moderne mens. Meer dan ooit lijkt de meditatie in onze dagen onmis baar. Wij leven steeds zo gejaagd en zo gehaast, dat men stilaan behoefte heeft gekregen aan gejaagdheid. Wij worden opgenomen, zelfs meegenomen in het groot gecompliceerd raderwerk. De wetenschap, de geschiedenis, de technische vindingen overstelpen ons met hun verrassingen en ontdekkingen. Waar blijft de mogelijkheid om in de ze toestand van gespannenheid de nodi ge rust te vinden om ons te concen treren op het ,,enig noodzakelijke?" Hoe komen we als Kind van God tot een gesprek met de Vader in de he mel? Het providentiële middel om bestand te zijn tegen de moeilijkheden en de in gewikkelde problemen van het moder ne leven is; als eerste van al onze be zigheden te noteren: de overweging van het woord van God, de verheffing van de ziel tot God, het stellen van de geest op het niveau van de plannen van diezelfde God. Deze verheffing, die soms een totale omkeer te weeg zal brengen, wordt geen werkelijkheid, ten zij door de kracht van het meditatief gebed: een regelmatig gehouden, niet al te korte overweging. Aan deze (gelukkig) door velen ge voelde behoefte komt dr. B. Naaykens m.s.c. tegemoet met zijn „meditaties voor elke dag van het jaar." Wie deze eenvoudige overwegingen die de loop van het kerkelijk jaar volgen, regelmatig ter hand neemt om zich eni ge tijd op God te richten, zal de heil zame invloed ervan spoedig bemerken. Uitgave Ned. Boekhuis, Tilburg. J. H. Als „Vraagbaak voor luchtvarend Ne derland" is er geen beter boekje te vin den dan het Handboek van de Konink lijke Vereniging voor Luchtvaart (K.N. V.v.L.). Zo pas is de editie voor 1960 verschenen. Als altijd in een handig zakformaat en deze keer in een zilver grijze kleur. Het handboek bevat alle mogelijke en denkbare gegevens op luchtvaartgebied. Alle luchtvaartinstanties die in Neder land zijn gevestigd of vertegenwoordigd vinden cr een plaats met alle over hen te melden wetenswaardige bijzonderhe den. Grote aandacht is besteed aan de luchtvaartsport. Het zweefvliegen, het motorvliegen. Het boekje is verlucht met een aantal fraaie foto'h. Een alfabetisch register maakt het opsporen van het gewenste onderwerp gemakkelijk. Ook de koninklijke luchtmacht en de marineluchtvaartdienst hebben zoals ge woonlijk een plaats gevonden in deze editie. Er is een lijst met volledige ge gevens over de Nederlandse vliegvelden voor burgerluchtvaart. (Rotterdam, Eelde, Hilversum en Schiphol) en er staan gegevens in over eisen en oplei dingen voor allerlei functies en beroe pen die iets met de luchtvaart te ma ken hebben. Kortom: het Handboek van de K.N.V. v.L. is nog steeds het meest omvatten de luchtvaartvademecum dat in Neder land verschijnt. Bij de uitgeverij Cantecleer te Utrecht verscheen dit pittige boekje door John Torenbeek. Op een vijftigtal bladzijden wordt het scheppingsverhaal uitgebeeld en toegepast op de kinderlijke situatie. In sobere tekeningen en korte teksten in forse letters vindt het kind hier en kele wezenlijke trekken van de verhou ding tussen God en mens. Naar onze mening een voortreffelijke uitgave, waarin eerste klassers graag zullen le zen en kijken, terwijl de prenten zich uitstekend lenen, om er aan de aller kleinsten bij te vertellen. Warm aanbe volen. A. G. Dit boekje is samengesteld uit een keuze van radio-causerieën, die onder de titel „Peilingen" van september 1957 tot juli 1959 door de K.R.O. werden uitge zonden in het programma van de „Zon nebloem" onder leiding van Alex van Wayenburg. Niet docerend maar verhalend peilt Luud Stallaert naar de diepste lagen in de mens. In elk opstel gaat hij uit van menselijke belevenissen en langzaam voortschrijdend weet hij aan de begrip pen „vrijheid en geloven" hun diepste zin te geven. Deze behandelingswijze boeit, men wil verder lezen, men wil weten wat eigen lijk vrijheid is, wat geloven. En op het eind van het boekje constateert men met verbazing dat zijn eigen zicht op deze twee begrippen tevoren gebrekkig, zo niet onjuist was. Stallaert vertelt rustig, onderhoudend en stijlvol. Paul Brand gaf het boekje keurig uit. J. H. Als elfde deeltje in de reeks Vlaam se pockets (uitgeverij Heideland te Has selt) verscheen een bloemlezing uit de „Boekuiltjes", die Raymond Herreman sinds 1929 in het Vlaams dagblad Voor uit schrijft. Deze keuze, gemaakt door Bert Ranke, beslaat de jaren 1944 tot 1948. In overeenstemming met de op zet van de Vlaamse pockets heelt de samensteller zijn selectie beperkt tot kronieken, die handelen over het letter kundig leven in Vlaanderen. Daarbij heeft hij gestreefd naar een min of meer logische indeling in rubrieken. In de eerste overziet Herreman vluchtig de boekenproduktie tijdens de bezetting. Daarop volgt de herdenking van enke le overledenen: Lode Zielens. Vermey- len, August van Cauwelaert, Felix Tim mermans en Toussaint van Boelaere. Vooral in deze afdeling voelt men dat de schrijver niet gelovig is. Zijn her denkingen doen wel erg koud aan, daar er nergens de troost van een beter hier namaals uit spreekt. In een derde hoofd stukje vernemen we interessante bijzon derheden over het leven der Vlaamse tijdschriften. Noemen we voorts nog een uitvoerige afdeling over poëzie en een over de roman. Alles bijeen een leerzaam boekje van een zeer oorspronkelijke kroniekschrij. ver, dat goed aansluit bij de bloemle zing, die in 1944 verschenen is en da het dagwerk van 1929 tot 1940 besloeg. (Advertentie) Deze besproken boekwerken zijn verkrijgbaar bij: BOEKHANDEL WILHELMINALAAN 8 Ette n Tel. 867 Verse troepen De Amerikanen brachten nu echter verse troepen in het veld, die meteen hun bruikbaarheid konden bewijzen, om dat de Japanners op 4 mei een tegen aanval op grote schaal inzetten, ge- steuid door massa's zelfmoordvliegtui gen (Kamikaze's) en het zwaarste ar tillerievuur tot op dat ogenblik Tegelijkertijd voerden Japanse am- phibieeenheden aanvallen uit op de oost en westkust van Okinawa. Er ontwikkel de zich een zeeslag waarbij verbitterd werd gevochten, maar ondanks het feit dat 17 Amerikaanse schepen zonken of zwaar werden beschadigd, werd deze aanval voor de Japanners een groot fiasco, omdat bijna al hun tanks en een grote hoeveelheid geschut verloren gin gen. 131 Japanse vliegtuigen werden naar beneden gehaald, de amphibievaartui- gen werden in de grond geboord en aan mankracht verloren ze duizenden men sen. Omdat de Amerikanen nu de 6e Ma riniersdivisie inschakelden, opereerden maar liefst 4 divisies op een front van 10 km breedte. De Japanners bleven zich echter hardnekkig verdedigen. Zo zelfs, dat de Amerikaanse bevoorra- KAPELLE, 6 mei Aardb. p. doos van 2 ons 1 130-160, 2 98-114. Groenten: bl.kool 35-119, radijs 5-7, spin. 26-46, ra barber 22-24, seld. 40 p. kg. MIDDELBURG. 4 mei Nw aardapp. grote 97-102, kriel 87. Groenten: bl.kool 3 st. p. kist 111-130, 4 st. p. kist 81-120. 6 st. p. kist 61-104, 8 st. p. kist 42-81, 10 st. p. kist 20-53. 12 st. p. kist 16-43, sla 1 23-34, 2 16-28, C2 5-20, spin. 39-63. rabar ber 14-22, and. 105-110, prei 48-63, pos telein 106-114, komk. A 49-51 B 46-47, bosradijs 6-13, bospeen 84-104, dubb. prins, (glas) 350 p. kg. Heden werden de eerste dubb. prinsessen (glas) aangevoerd door de heer P. D. Zoutewelle, Noordweg 76. Serooskerke. GOES, 6 mei Groenten: per stuk: bl.kool Al 81-151 A2 67-108 BI 78-101 B2 50-91 Cl 61-75 C2 39-47 afiv. 25-91. kropsla 1 29-30, 2 20-32, Cl 19-22 C2 12-21 afw. 15, aardb. 9-15: p. bos: radijs 1 5-12, 2 5, rammenas 16, uien 9; per kg: stoofsla 70. spin. 1 41-50, 2 37-42, and. 2 119, rabar ber 1 23-28, uien 16, peen 35; per doos: aardb. 130. LEEUWARDEN, 6 mei Aanvoer en notering: 185 stieren 2,85-3.10-3.35 p. kg slachtgew. 1100 vette koeien 2,40-2,80-3,15 p. kg slachtgew., guste koeien 675-750. zware tot 860 p. st. 604 melk- cn kalf- koeien 650-850-1050 p. st. 400 pinken lichte pinken 450-525, zware pinken 550-725 p. St., enterfokstiertjes 700-850. stamboek waardig 860-1050 p. st., graskaifstiertjes 2.75-3,25 p. kg slachtgew., vette kalveren 2.20-2,40-2.60 p. kg lev. gew. 370 graskal veren 300-400, zware tot 460 p. st. 1184 nucht. kalveren 30-42, zware 46-58 p. st., mesters boven notering. 633 vette en wei- deschapen, slachtschapen (oudere) 210- 2,30 p. kg geschat slachtgew. 668 weide- lammeren 38-53 p. st., exportenters 3.30- 3,75, extra tot 3.90 p. kg geschat slacht gew., zuig- en slachtlammeren 56-66. zwa re tot 70 p. st. 57 vette varkens (oude varkens) 1,15-1.30, extra vlees 1.40 p, kg lev. gew., slachtvleesbiggen 1,35-1,45, ex tra vlees tot 1,50 p. kg lev. gew., zouters tot 1,50 op de markt p. kg lev. gew. (op levering volgende week vijf cent p. kg hoger, boven het gewicht volgende week tien cent p. kg hoger), 169 biggen, biggen 30-42, zware tot 46 p. st., dracht, zeugen 200-265 p. st. 64 bokken en geiten 1.80- 2,00 p. kg slachtgew., dracht, en melk- geiten 35-55 p. st. 1 )4 paarden, werkpaar den 650-900 extra tot 1050 p. st„ jonge slachtpaarden 2,10-2,35 extra vlees 2.45 p kg geschat slachtg'w., oudere slachtpaar den 1,70-1,90 p. kg geschat slachtgew. To tale aanvoer 5538 sijks. Overzicht: bij een geringere aanvoer van rundvee ver liep de handel in kalfdragende en nieu we melkkoeien zeer slecht. Het te droge weer en de geleden verliezen in het zuiden van het land door de handelaars was daar debet aan. De guste koeien ble ven dank zij de ruim standhoudende slachtveeprijzon op een behoorlijk niveau. Oudere slachtstieren cn ook het aangebo den jongvee bleven flink aan de prijs en door exportinkopen zelfs iets duurder. Vette kalveren een tikje duurder. Nucht. kalveren flink op prijs. Schapen bij geen grotere aanvoer werden vlot en prijshou dend verhandeld. Alleen de oude slacht schapen brachten minder op. Zuiglam- meren schraal prijshoudend. Weidelam meren flink prijshoudend. Varkens: bij iets ruimere aanvoer waren de bacort- dieren iets hoger in prijs andere soorten schraal prijshoudend en de biggen een tikje duurder, bij korte aanvoer. Drach tige zeugen weinig vraag en een moeilij ke verkoop. Bokken en geiten, willige handel zowel voor het leven als voor de slacht. Paarden waren weer in een groot, aantal aanwezig. Jonge paarden voor de slacht bijna prijshoudend. Oudere slachtpaarden lager in prijs voor ge- bruikspaarden te weinig animo en een slechte handel. TERNEUZEN. 6 mei 1960. Groenten per 100 st. in centen: Sla 1 17.1026; II 1122.70. per stuk in centen: bloemkool A 81—120, A 2 80—106, B 68—70, B 2 47— 77, C 2 4554, afw. 680. groene kom kommers B 5155, C 40—42. Per bos in centen: selderij 2 68, peen 71—76, radijs 1 78 2 57. sjalotten 2 12. Per kg in centen: Alla 12.9013.30, andijvie afiv. 2030, asperges B 190234, B 2 120 204, C 2 100—110. alw. 94100 waspeen B 2 17. rabarber 2531. spinazie 2 2445. afw. 8.514. tomaten A 222225, B 199, C 203220, glasaardbeien per stuk 67 cent. Magdalena Verdonk- van den Dries hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Receptie van 4 tot 5 uur, Stoolweg 4. 's-Hecrenhoek,, 7 Mei 1960. Burg. Timansweg 33. DANKBETUIGING Langs deze weg betuigen wij onze .rtelijke dank voor de felicitaties. bloe men en cadeaus die wij mochten ontvangen ler ge legenheid van ons 25-jarig huwelijk. A. Wouters-Borgt en kinderen Sluiskil, Veldstraat 9. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Overledende heer Jos van Unen, 82 jaar, Roosen daal'. De heer P. J van Sprundei, 74 jaar. Oud-Gas tel. De heer W. J A. Man- ders, 75 jaar, Roosendaal Mej. L. de Voogd. 77 jaar. Vlissingen. Mej. A. M. E. v. d. Hout. 86 jaar, Til burg Voor straks aan de kust... biedt de nieuwe TWEKA collectie een rijke keuze Meisjes en gehuwde dames kunnen, bij de N.V. Biscuit en Chocoladefabriek „Victoria" te Dordrecht worden geplaatst als verpakster of op één van onze produktieafdelingen.Voor gehuwde dames gelden specia le werktijden en een aantrek kelijke regeling voor de inkom stenbelasting. U ontvangt een goed basisloon. Bovendien kunt u een ruime premie verdienen. De meisjes kunnen desgewenst een kook- of naaicursus volgen Ouders indien 11 voor uw doch ter een betrekking zoekt, infor meert cian eerst bij de r.k. Vereniging ter Bescherming v. Meisjes, In alle kerken hangt een kerkkaart, waarop staat waar u voor inlichtingen tc recht kunt.47278 R.-k. huishoudster b.z.a. voor pastorie of rectoraat. Br. ond no 47J73 2 keeshondjes, 2 Duitse staau- üe herders en fox te koop. lies beneden het jaar. O Schnei Groeweg 2, Kloetinge, post 's-Gravenpolder. Tel. 01100-4330 23657 KI. bungalow of vrijst. land huisje gevr Br. met opgave prijs, beschrijving enz. adres: Oude Arnnemseweg 18 Lante ren (Gld.) 47174 Houten bungalow te koop aan geboden. Dubbelw., uitneem- baar (ook fundering) 9 x 6,5, zeer mooi, geheel voorzien van elektriciteit, geiser, douche enz. (gemonteerd te bezichtigen). Telefoon K1658-C25. Vak. bij zee mooiste omg. den Haag, z.sl.ka. m. vr. kookgel., va 25 p w, alles inbegr Juli, aug 10 meer. L. van Meerderv. 819, tel. 338159. Logies aangeboden met ontbijt met medegebruik van keuken 6,50 per dag P. Roodbergen Hyacinthstraat 30, Sassenheim dichtbij Noordwijk. 47213 Aangeboden te Haarlem, goe de stand 4 k.flat, huur 77,85 p. mnd. Gevraagd te Breda vrije woning met 4 slaapka mers, huur plm. 85,-. Brie ven onder no. 47270. Ruilwoningen in Breda. Gere geld ca. 150 ruilwon., herenh., flats, middenstw., arbeidersw. Proefn. Gids verkrijgbaar a 50 c. Regentesselaan 14, tel.39682 Breda. 46932 De praktijk van wijlen DR. Vrouwenarts te Axel wordt voortgezet door Vrouwenarts - Axel. v. Middelhovenstraat 14, Tel. 01155—834 TANDARTS - GOES HEDEN Kom die vlotte mo dellen, die spran kelende kleuren en dessins bewonde ren bij... 2-wielige aanhangwagentjes te koop voor auto's; 2 3 tons luchtbandenwagens, zware en lichte luchtonderstellen. J. Tijs Talmastr. 61, Breda, tel.37670. NOTARIS te IJZENDIJKE zal ten verzoeke van de ge meente Biervliet op maan dag; 16 mei a.s. des avonds om half acht in het café van W. Crince te Biervliet in het openbaar in één zit ting verkopen: HET WOONHUIS met bijbehoren en tuin, aan de Gentsestraat 86 te Bier vliet, groot ong. 2,- aren. Vrij te aanvaarden na be taling koopsom. Voor bezichtiging te wen den tot gemeente-secreta ris. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemde no taris. King Shirts Ateliers, Bergstr. 24a, Arnhem (3 minuten van het station) tel. 21343 vragen een bekwamt en een aanko mende iintmessnijder. Schrifte lijke of persoonlijke soil, aan bovenstaand adres. Albert Heijn vraagt een jon gen. Leeftijd 16-19 jaar. Goed loon, eventuele reiskosten wor den vergoed. Gratis bedrijfs kleding Persoonlijk aanmelden bij de bedrijfsleider van filiaal Markt 1 te Oosterhout. Konstanz 290 1), Rheinfelden 209 11), Ottenheim 274 2), Straatsburg 202 (—10), Maxau 384 (+1), Mannheim 207 (—3), Mainz 204 (—3), Bingen 133 1), Kaub 141 (+4), Trier 114 (—2). Koblenz 147 2), Keulen 94 4), Ruhrort 269 2, Lobith 875 1), Nij megen 654 (onv.), Arnhem 701 1), Eefde IJssel 212 (onv.), Deventer 124 1), Monsin 5530 (—8). Visé 4932 15) Borgharen 3870 10), Belfeld 1090 (+8) Grave beneden de sluis 500 (+3). WAARN. NOTARIS (Kantoor notaris J. Meijüng te Axel) zal op dinsdag 10 mei 1960 nam. 2 uur, in hotel „Het Gulden Vlies", te Axel, Noordstr. 4. ten verzoeke van zijn opdrachtgever publike verkopen: HET WOONHUIS met aanbehoren en erf te Axel. Nieuwendijk 62, groot 65 c.a. Bezichtiging op aanvraag bij genoemde waarn. nota ris. Vrij van huur te aan vaarden bij betaling koop som. Betaling: onkosten binnen 6 dagen, koopsom uiterl. 10 juni 1960. Adverteren doet verkopen Net meisje gevr. voor dag en nacht. Hoog loon. Hotel-Café- Restaurant, Wernhouiseweg 94, Wernhout. Tel. K1696-761. Keurig r.-k. meisje gevr. in gez. met 2 kinderen voor d. of d. en n. Mevr. Paping, Pr.Fre- denklaan 9, Breda 47237 Meisje gevraagd. Werkzaam en eerlijk. Goed loon.Zich aan bieden of schrijven meneer en mevr. Lepzer, Mechelsesteen- weg 211, Antwerpen. 2639 Mevr. Lockefeer de Groen,Fr. v Waesberghestr. 32, Hulst, vraagt tegen 1 juni 'n meisje v.d.e.n, boven 16 jaar Aan melden per brief of zelf aan huis 16781 Meisje in moderne villa gevr. (2 kinderen). Intern. Speler laan 78, Kapellenbos (statie). België. 2653 Naaimachine-filiaalhouder ge vraagd Voor energiek .<er- soon, moderne zaak beschik baar, moet in bezit zijn diplo ma's en rijbewijs B. Br. on der no. 20097. Albert Heijn vraagt een ?tte jongeman. Leeftijd plm. 17 j. Goed loon. eventuele reiskos ten worden vergoed. Gratis bedrijfskleding. Persoonlijk aanmelden bij de bedrijfslei der van filiaal Grote Markt 6 te Bergen op Zoom. Nette, goed bespraakte verte genwoordiger gevraagd voor N.- en Z.-Beveland en Schou wen. Vast loon en prov. Voor bestellingen op te nemen van goederen door blinden en m. validen gemaakt. Brieven aan postbus 56, Goes. 23669 Mevrouw Margry vraagt we gens huwelijk der tegenwoordi ge een keurig meisje voor dag en nacht, leeftijd tot 40 jaar. Goede condities, eigen kamer, centr. verwarming en radio. Werkster aanwezig. Cimburga- laan 131 (bungalow), Breda. Tel. 35876. 47312 Mothershelp gevr. in Enge land in Engels gezin. Mrs. J. Shabetai, 9 Pine Road, Man chester 20. 46971 Bijverdienste-tippen voor thuis werk, folders bez. enz. Inl. „De Tipgever", Paulusweg 115, H. I. Ambacht. 47246 Kinderwagen hoog model te koop. 1 jaar oud. Te bevr. v. Waesberghestr. 6, Hulst. s Werelds beste elektr. naai machine Necchi, spreek uit Nekkie 2.25 per week alleen bij Bekkers, Baronielaan 222 Breda, naaim., import. Tel. 40725 ml. en dem. na af spraak. 47079 Rijksgedipl. zigzag specialist gratis testen van uw naaim. aan huis, event, kleine rep. 2.50. Bekkers Baronielaan 222 Tei. 40725. Wij leveren alle merken nieuw en z.g.a.n. Gro te voorraad en keuze in de nieuwste modellen. 150- voor oude naaim. bij inruil. Onbeperkte kredieten voor aankoop van meubelen en wo ningtextiel van eigen fabrieken dus lage prijzen en volledige garantie. Bovenstaande kredie ten tegen zeer soepele betaling zondei verdere kosten en on der uiterste geheimhouding. Inl. geh. vrijblijvend. Postbus 87, Rotterdam. 47037 Nu of nooit! Wasmachines! Langzaamwassers 199. Snel- wassers 95, 5 dagen jicht. De nieuwste wascombinaties, 320. Waanders, Ruilstraat 4 en 8, Rotterdam, tel. 55826. Kostuumdozen, rokkendozen, broekdozen, taartdozen, souve nirdozen, 17 verschillende for maten in voorraad bijWest- strate. paier, Middelburg, tele foon 2453. 23647 Kool- en slaplanten in alle soorten te koop. G. de Theije, Nieuwstraat 35, Koewacht. In iedere luiermand een plas tic broekje S.G.A. 47277 Schrijfmachines. Nw. koffer schrijfmachines v. a. 137.50. Diverse gereviseerde machi nes oa. Remington, Under wood enz. v.a. 75 met volle garantie, reeds vanaf 10 per mnd. Betaling in 6 maanden zonder rente. „Wilson", Utrechtsestr. 133, Amsterdam- C, tel. 38395-729154. Vrijbl. de monstraties door geheel Ne derland^^ 47276 Iedereen in Nederland een „Remington" kofferschrijfma chine 255,-. 1 jaar Reming- ton-garantie. Te betalen met 3, p.w. Gratis demonstratie. Vr. inl., geheimh. gegaran deerd. Brieven onder no. B4 bureau van dit blad Verschillende soorten honden te koop tegen kostprijs; ook op proef. Groeweg 2, Kloetin- ge. Telef. 01100-4330. 23649 Wasmachinefabriek heeft eni ge lichtbeschadigde wasma chines gloednieuw m. garantie 125, en 145,-. Centrifuges v.a. 145,. Vraagt demonstra tie: Postbus 24. Zwijndrecht. Kamers gevraagd zowel in Breda als oml. plaatsen, prijs klasse 40 100 p.m. Gese lecteerde adressen. Regentes selaan 14, Breda. tel. 39682. Kamers aangeb. voor keurige echtparen en alleenstaanden. Regentesselaan 14, Breda, tel. 39682. 46931 Aan de rand van Breda klei ne houten bungalow te koop, vrijkomend. Brieven onder no. 47244. Woningruil? 4000 adressen door het gehele land in handi ge 2-maandelijkse gids, die uit sluitend cn gratis aan inge schrevenen wordt verstrekt. Eenmalige bemiddelingskosten slechts 10, voor 12 maanden service. Vraagt inschrijfformu lier of nadere informaties aan Stichting Interlocale Woning- ruil-Centrale, Utrecht, Sta- tionsstr. 20, Postbus 2006, tel. K30-11831. Prettig typen leren op moder ne schrijfmachines. Elke dag kunt u met uw cursus begin nen. Lesgeld lp. avond. Opi. praktijkex. 10-vingersyst. o. 1 v staatsbevoegd leraar Vorig jaar 1146 geslaagden in geheel Nederland Schoolcur- sussen speciale tarieven. Aan- m. en inl. gratis. Instituut St. Jozef, Kant. Breda, Piet Avon- tuurstr. 45, tel. 01600-40328. Zomerhuisje te Zoutelande 8 sl.pl, 100 m van Z.strand. Nog vrij voor 9 juli. Burg. Buijsen- str. 19, Breda Tel 34325 Zomerhuisje te huur te Zoute lande (Walch.) juni nog vrij en na 27 aug. Te bevr. Poortu gaalstr. 20, Souburg. 23668 Vakantiehuis voor jongens en meisjes boven 17 jr. „De He- melbergh" Kemperberger- weg 11 Arnhem tel. 08300-24604 Tc huur te Zoutelande bunga low voor 6 personen. Geheel compleet ingericht. Vanaf 14 mei-28 mei, 50 per week; Vanaf 28 meiü juli 65, per week en na 28 augustus ƒ45, per week. L. Kortekaas, Zus terstraat 43, Middelburg. Tele foon 01180-3435. Uitstuifreizencompleet ver zorgd. Uitstuifhotels: Tiptop. Uitstuifdeelnemers: Hele bus sen vol gezellige jonge men sen, r.-k., vanaf 17 jaar, on gehuwd. Uitstuifadres: Joh. Verhulststraat 101, Amster dam. Of u belt 020-733463. 5 dg. De Koog. fiets, 37,50; 8 dg. Kestert, bus, ƒ104,-; 8 dg. Arnsberg, bus, 115,; 9 dg. Goslar, bus, 132,50; 10 dg. Fügen, bus, 153; 10 dg. Steinen, bus, 169,-; 10 dg. Briënz, trein, 195,; 12 dg, Sitges, trein, 287,50; 8 dg. Delden, fiets, 67,50; 8 dg. Gondorf, bus, 104,-; 9 dg. Consdorf, bus, 151,50; 9 dg. Seebach, bus, 142,50; 10 dg. Kuchl, bus, 159,; Het betere adres voor Volks- wagenbü3jes, bestelwagens en Piclc-ups is en blijft Belcrum- service Minister Kanstraat 16 -20, Breda, telef. 01600-39900. Vlakbb Groenteveiling. Bestel tijdig uw turfstrooisel en draineerbuizen met of zon der kraag bij J.C. Sneep Dzn., tel. 280, Kon. Wilhelminastr. 4, Willemstad. 7331 Mestkuikens in elk kwantum het gehele jaar door leverbaar Wit en geelbenig. Franco huis Broederij Wim Jespers, Telef. 04249-246 Ulicoten. 47272 Grote schieting op zondag 8 mei. Vooruit 75,- verdeling hoge 12,-, zijvogels 8,-, 10 prijsvogels verh. met 2,50, 22 prijsvogels verh. met 1.-. Inleg 3.10. Terug 2,50. Kor ting 13 man. Begin 3 uur bij W. v. Swaal. 16782 m /-)-< t-icpuuiv nuisi. vooruit J /O,-. 10 dg. Gargnano, bus, 191,, inleg 3 - Beg 3 u Het he in Rome tt i=.h w. j o, oeg. j u. net oe- 10 dg. Rome. trein, 257,58 14 dg. Noorwegen, kampeer reis 290,-. Reist met jonge lui. Reist met katholieke jon gelui. Reist met de Uitstuif. Grote schieting op zondag 8 mei bij P. Leeraert, Dubbe- lepoort 2, Hulst. Vooruit 75,-. stuur Fl. Nijs. 16783 Schieting op zondag 8 mei bij C. J. Cocgheijt. Begin 3 u. Bij slecht weer binnen. 16784 (alum, jalouzieër leveren wij u BETER en GOEDKOPER BESTELT NU I Zuid Ned. Dekkleden- en Tentenlabriek KORTE SCHIJFSTE. 8 Te). 04250-20312 2286Ï TILBURG Lourdes - Cliartres - Rocoma dour-Nevers met VI. Bedevaart ook per vliegtuig 6-13 juni. 5- 13 aug. 7-13 aug. Inl. Thielen, j Frans Broosstraat 22, Roosen daal. 7317 Zonder chauffeur: nieuwe Fiats 600. C. Jonker. M.A. de Ruyterlaan 86. tel. 3066, b.g.g. 3104, Goes. 23643 Motor B.M.W. 250 cc. R 26 te koop, bouwjaar 1956, wegens omstandigheden. 10.500 km ge lopen. Adres: Vinkstr. 10 Goes Citroen Ideal 19 demonstratie wagen te koop, 10.000 km. Hul- sterweg 38. Kloosterzande. Tel. 01148-383. 16779 Opel Kapitan te koop. Pracht conditie. Hulsterweg 38, Kloos terzande. Tel. 01148-383. 16778 B.M.W motor R. 26 te koop, 26.000 km niet van nieuw te onderscheiden Hulsterweg 38, Kloosterzande. Tel. 01148-383. Renault Juva Stationcar 1954, Standard 1950. Taunus 15 M bestel '55; Taunus 12 M be stel '54. Hillman Minx '55. Mo torrijwiel Sparta met Victoria motor 250 cc 1956. Alles i.pr. st. Brouwers, Past. v. Breugel- str. 150, Bosschenhoofd. Telef 01652-905 7322 Nieuwe autobanken te koop voor V.W. en alle andere soor ten busjes 300 compleet. L. Réyntjes, Bredaseweg 86, Oosterhout, tel. 3382. 14580 Aamelding van cursisten, voor de dagscholen te is vanaf heden mogelijk Opgeleid wordt voor het bediendendiploma en het diploma vakbekwaamheid. Vervolgens bestaat de gelegenheid zich te bekwa men in onderdelen van het vak. Het cursusgeld voor de volledige opleiding (9 maanden) bedraagt 1000. Een prospectus ter zake de opleidingsmogelijk heden wordt op verzoek toegezonden. Stichting Vakopleiding in het Kappersbedrjjf, Stationsplein 15 Utrecht Tel. 14444 Wij hebben een sortering waar we zelf trots op zijn. Het is de moeite dubbel en dwars waard om die eens te komen bekijken. Ze staan er in alle mogelijke uitvoeringen. Met 2-zits of 3-zits banken. Met stugge of soepele zit. Strak of gebogen, enz. Er is voor elke beurs keus genoeg. Reeds voor 159 gulden kunt U een bankstel kopen, maar ook voor 1490 gulden kunt U terecht EEN HELE KLEINE GREEP Degelijk Bankstel met 3-zits bank Hoge rugleuning Bekleed met sterke moderne epinglé Compl. 239 Teakhouten Bankstel geheel gestoff. met schuimrubber 3-zits bank Hoge en lage faut. Bekleding n. keus Compl. 539__ Zeer modern Kubus-bankstel Geheel schuimrubber Ideale zit 3-zits bank c°mpl. 850.- Artifort bankstel Het neusje van de zalm Uiterst comfortabel Stoffen naar keus Compl. 995 Gratis advies van onze binnenhuisarchitect Lange Kerkstraat 11-17 - Tel. 2684 (t 15 jaar ge De Duitse Door het Hitiers le De koning Ze had oc Overal gii Ook voorg De Zeeuw» Maar ze Toen kwaï ook de Vi Toen was en vrijheii Piet B Marijk „Hé Lo ste, Iris maande n| dochter a: Louise dri Met een n teruit en 1 tig ruimde fel af. Iri haar overl van Iris ee Italië moe zolang bij heer en nu vonden en Met haar ten, maar zo goed v: erg jaloers gen kreeg, de enige Dat hij ha mand heir een leuk, een dadeli even oud men in de Eerst was de klas moest ze daar helen er zo gew laatste van nog veel j; geen onaar greep ook haar nicht. Op een w der met li bleef lievei dood, haar daar had nu spijt va gaan. Dat coat hebbe drie verset had er ook „Nee, Loui pas een nil was moedei kend had I legd.... „Ringggg" opende de c „Alsjeblieft hij. Een pa: voor moedi haar vader Niet alle maken een prooi te vaag spinnen die ven en zij ve buit op een De valdeur-s smalle diepe grond en bel zijden spinsel van deze kui met een dei maakt is v: tenresten en nenzijde van wordt ook n kleed en dat loopt aan de deksel dó wand van de 17) Er was nier Van buiten geweerknaller was Iets ergs moest zich vinden.... W zat boven op gezien wat er In de kamer liep er naar ti hij in de kast het donker e> Tommy w keek rond en geschoten wei sloeg hjj zich zag hij hoe ei een auto stop) Hoe kwaï geen tijd daa deld worden, misschien z'n 1 nog doen kón enkele minute roer. Trouwer komen. Toen bleek en met hij van de ci Comité van Z< was verdwem nagereden, ma Misschien zou de auto doder Tommy huide

de Stem | 1960 | | pagina 4