Aanval op gebouw Nederlandse legatie in Djakarta Britten bejubelen Margaret en Tony hamo! Vlag verscheurd, meubilair vernield Indonesische regering betreurt incident zeer er vandaag! Amerikaans vliegtuig op bevel van Kroestjev met raket neergehaald Vooroverleg topgesprek ALLEMAAL IN DE „REES"-BOOT Rassenkwestie Z.-Afrika geen interne kwestie ZOMER! BINNENKORT STANDPUNT REGERING K.V.P.-jongeren gaan advies van Romme opvolgen ure Dit droeg Margaret Verkeersprijsvraag DAGBLAD VOOR ZEELAND Magere buit voor drie rovers te Antwerpen Opnieuw zonnig j Elisabeth de Jong schreef ..De zalenman" Washington zeer verstoord „GODDANK, ZE ZIJN WEG" „TOP" IN GEVAAR? Voettocht Utrecht- Amsterdam van Pax Christi Buitenlandse Zaken stelt: Kinderbijslagwet 12 anvallers, die JM*"? 1 naderbij slu'pnen slechts één wape" niet verhinderen, o it eiland wemelt va n en al spoedig Tim enkele krijg® huilplaat» van dichk :n. 100e JAARGANG No. 23361 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H B. Bi ader HoofdredacteurJ J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tei. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 7 MEI 1960 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt 3^eau~yöör~dë~zëëüwsë~EilandenGOES. Westsingel 98 - telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HÜX^TDubbelePoort 7 - tel^T^T^- (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwste 41, tclefoon_35)^ Foto geheel boven: koningin Eliza beth, gevolgd door de koningin moeder en prins Charles, in de Westminster Abdij. Hiernaast: een stralende bruid en bruidegom verlaten de Abdij na het voltrekken van hun huwelijk. (Van onze correspondent) Drieduizend Belgische franks (225 gul den) was de magere buit van de'drie rovers, die tijdens de nacht van donder dag op vrijdag opereerden te Wommel- gem, een landelijke gemeente vlakbij Antwerpen. Omstreeks middernacht drongen zij binnen in de fraaie woning van drie be jaarde dames, alle drie ongehuwd geble ven zusters. Zij verschaften zich toegang langs het w.c.-raampje, braken de keu kendeur open en zochten hun weg naar de verdieping, waar de dames sliepen. Twee jonge, netgeklede, maar gemas kerde mannen dwongen Marie en Con stance de plaats te tonen waar zij het geld bewaarden, terwijl de derde inbre ker zich in het duister ophield. De jong ste zuster, Louise (64), maakte in het vertrek er naast luidkeels alarm. Be dreigd door een geïmproviseerd wapen, wezen de andere twee zusters de kleer kast aan, waarin zich een bedrag van ongeveer 3000 franks bevond. Wellicht verontrust door het gerucht dat Louise bleef maken, gingen de jon gelui daarop aan de haal, nadat zij de telefoonleiding hadden doorgesneden. De ioude dames waren zodanig van streek, 'dat zij pas 's ochtends toen het licht was geworden, hun woning durfden ver laten om de politie te verwittigen. 55 Wie gisteren in Londen was, zal voortaan niet meer over ,,die nuchtere Engelsen" spreken. De honderdduizenden Brit ten, die in Londen sa mendromden op de trottoirs en Clarence House belegerden, ge droegen zich allesbehal ve flegmatisch. Ze juichten, zongen, ver trapten glimmende schoenneuzen van poli- tie-agenten en vielen flauw. Twaalfhonderd keer moest de EHBO aantreden. Maar hoe dan ook: geen van allen hebben ze er spijt van gehad. Want een sprookje was het. Margaret en Tony: een prinses die trouwde met een „gewone meneer". Vierhonderd jaar was het geleden dat Engeland dit had beleefd. En Margaret is bovendien niet een prinses. Voor de Engelsen is het DE prinses, hun prinses, met wie ze zich nu extra-so lidair voelen omdat ze niet te hooghartig is .geweest om te bekennen, dat prinsessen van fotografen kunnen gaan houden. TE VATICAANSTAD zijn gisteren 23 re kruten van de Vaticaanse Zwitserse gar de beedigd. De H. Vader schonk de jon ge gardisten zijn zegen vanaf het bal- kon. IN WAGENINGEN is gisteren de hon derdste aansluiting op het aardgasnet van het staatsgasbedrijf officieel in ge bruik genomen. EEN PLAN tot het verlenen van econo mische en financiële hulp aan onderont wikkelde Afrikaanse landen is gisteren te Londen op de conferentie van de eer ste ministers van staten-leden van het Britse Gemenebest goedgekeurd. DE ZWEEDSE tenor Jusei Björling (49) is gisteren uit Stockholm in ons land aangekomen. Morgenavond werkt hij mee aan een concert, dat het Amster damse Operakoor in het Concertgebouw zal geven. Vroeg in de morgen stond er al een enorme menigte bij Clarence House, de residentie van Margaret. Toen de prin ses in de glazen koets stapte steeg er een donderend gejuich op. Margaret vocht kennelijk met haar bruidsjapon, want degenen die vooraan stonden hoor den haar zeggen; ,,Een ogenblikje, ik kan zo niet gaan zitten Dat gaf de nodige vrolijkheid en prins Philip, die naast de prinses plaats nam lachte hartelijk mee. Op het ogenblik waarop de koets het terrein van Clarence House verliet, kwam koningin Elisabeth, vergezeld van de koningin-moeder en prins Charles in de abdij aan, waar de bruidegom al eerder was gearriveerd. Tezamen sloe gen zij, met 2000 andere aanwezigen, de huwelijksplechtigheid gade. De ko ningin zat op een vergulde troon, slechts enkele meters verwijderd van het bruids paar. Toen de prinses de kerk betrad, klonk er trompetgeschal. De bruid, gekleed in een japon van witzijden organza, droeg een kleine boeket witte en rose orchi deeën en lelietjes van dalen. (Advertentie) Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Droog, zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind tussen "oord en oost, maar in het uiterste noorden van het land lagere mid- dagtemperaturen dan landinwaarts Verwachting van het Belgisch weer- i kundig instituut: Mooi en zonnig weer met plaatselijk enige bewolking. Temperaturen tot 24 graden. Vandaag: zon onder 20.14 uur, maan op 15.32 uur. ™°reen: zon op 4.58 uur, zon onder -0.16 uur; maan op 16.46 uur, maan 5 onder 3.52 uur. I Maandag: zon op 4.57 uur, maan on- der 4.20 uur. Voor de betoverende bruidsjapon, mei een wijde rok van drie lagen organdie, die prinses Margaret gis teren droeg, heeft zij de Londense ontwerper, Norman Hartnell zelf enige aanwijzingen gegeven. Ook de bruidegom heeft zijn persoonlijke voorkeur bij het tot stand komen van het model doen meespreken. De japon van witzijden organzawas geheel gemodelleerd op stijve tule en toonde een strak lijfje met V-hals, uitstaande rok en nauwe mouwen, een modeldat door de zuiverheid van lijn het slanke figuur van de bruid goed deed uitkomen. De rok was kunstig samengesteld uit twaalf banen elke baan afgebiesd met witte organza, waarmee ook de korte sleep rondom was omboord. De korte sluier van witte tule, eveneens met organza gebiesd, werd bijeengehou den door een diamanten tiara. Het haar onder de sluier was in geheel nieuwe stijl opgemaakt door de Franse haarstilist René Moulard. De prinses bewoog zich op wit sa tijnen pumps met een hakhoogte van zes centimeter. Voor Margaret en prins Philip uit lie pen de geestelijken van de abdij. Achter hen kwamen de acht bruidsmeisjes met als laatste prinses Anne, dochter van de koningin. Toen de prinses de treden van het priesterkoor had bereikt, kwam de brui degom naar voren en ging naast haar staan. Zij aan zij gingen zij de treden op. De aartsbisschop van Canterbury en de deken van Westminster stonden bij het, altaar. Het werd doodstil in de kerk. Langzaam en duidelijk sprekend las de aartsbisschop de huwelijksformules voor. Tony zei met een bijna onhoorbare stem ,,I will", ook het antwoord van zijn bruid was nauwelijks hoorbaar. Toen de trouwgeloften werden gehaald hoorde men slechts de antwoorden van Tony, die sprak zonder naar zijn bruid te kijken. Ook Margaret sprak met zachte stem en keek eerder naar de aartsbisschop dan naar haar bruide gom. Vervolgens stapte dr. Gilliatt naar voren en plaatste de ring op het gebe denboek van de aartsbisschop, die de ring zegende en aan Tony overhandigde. ,,Met deze ring huw ik u", zei Tony, terwijl hij de ring aan Margarets vin ger schoof. De aartsbisschop bracht hun handen bij elkaar, bedekte deze met een geborduurde doek en sprak: ,,Wat God verenigd heeft, zal geen mens schei den. Ik verklaar u man en vrouw". (Vervolg op pag. 3) Het Boekenweekgeschenk 1960, de no velle ,,De zalenman", is geschreven door mevrouw Elisabeth de Jong-Kee- sing uit Amsterdam. Het publiek kon deelnemen aan een prijsvraag waarbij de auteur van de no velle moest worden geraden. Van de 4989 inzendingen waren er 406 goed. Ongeveer vijfhonderd Indonesische jongeren hebben gisteren in de tuin van de Nederlandse missie te Djakarta de Nederlandse vlag neergehaald. Vervolgens drongen zij het gebouw binnen en richtten daar grote vernielingen aan. Het meubilair werd stukgeslagen en de betogers rukten portretten van koningin Juliana van de muren. De demonstranten droegen spandoeken mee met leuzen als: „Ver drijf de Nederlanders uit West-Irian" en „Neem alle Nederlandse eigen dommen in beslag". De Indonesische regering, die door haar agitatie van de laatste weken voor de vandalenstreek verantwoordelijk moet worden gesteld, liet na het incident het gebouw van de Nederlandse vertegenwoordiging door een cordon militairen afzetten. woordde, toen hem telefonisch enkele vragen gesteld werden over de demon stratie, kennelijk opgelucht: ,,De de monstranten zijn weg, Goddank". Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde later mee, dat de demonstratie vrijdagmorgen begon, toen een 250 studenten en scholieren zich in de omgeving van de legatie ver zamelden onder geroep als „Jaag de Nederlanders weg". Omstanders sloten zich bij de jongelui aan en kort na tien uur (plaatselijke tijd) forceerden studenten de poorten van de legatie of klommen over het hek. Zij haalden de Nederlandse vlag naar beneden, scheurden deze stuk, maakten van de blauwe baan een In donesische vlag en hesen die toen weer. Ook werd het Nederlandse wapenschild vertrapt en het huis beklad met de leuze: „Jaag de Nederlanders weg". De zelfde leuze werd op een auto geschil derd. Twee ramen van het legatiege bouw werden vernield en ook twee rui ten van de auto. Naar in kringen van het Indonesische leger verluidt, zijn geen arrestaties verricht, hoewel er nog wel verricht kunnen worden. Twee uur na de demonstratie werd de weg voor de legatie weer vrijgege ven voor het publiek. Er lagen toen nog veel plakkaten en andere herinneringen aan de demonstratie. Mr. W. Frowein, de Nederlandse zaak gelastigde te Djakarta, heeft Den Haag intussen een rapport gezonden over het incident. „Het ministerie bestudeert thans de vraag, op welke wijze op dit ernstige incident zal worden gereageerd" aldus een woordvoerder van Buitenlandse Zaken. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat het ministerie het incident zeer betreurt en aat er een diepgaand onderzoek zal worden ingesteld. De aanstichters wor den voor ondervraging bij de militaire autoriteiten ontboden. Een Nederlandse legatiebeambte ant- Premier Kroestjev heeft per soonlijk bevel gegeven het Ameri kaanse vliegtuig neer te schieten, dat zondag j.l. boven Russisch ge bied verscheen. Het toestel is door een raket neergehaald. Dit deelde de plaatsvervangend minister van Defensie van de Sovjet-Unie, maar schalk Grentsjko, gisteren in de Opperste Sovjet mee. „De raket is een pracht wapen" zei hij. Intussen is in Washington twijfel ge rezen aan de nationaliteit van het vlieg tuig. Men houdt rekening met de moge lijkheid dat het niet het vliegtuig van de N.A.S.A. is, zoals men aanvankelijk veronderstelde. Van dit toestel zijn na melijk nog berichten ontvangen enige uren na het tijdstip waarop het volgens Kroestjev werd neergeschoten. Het vliegtuig droeg op de staart bovendien het embleem van de N.A.S.A. De Sovjet premier had verklaard dat de kenteke nen van het toestel met verf waren be dekt. De Amerikaanse regering heeft Tur kije en Perzië gevraagd of misschien één van hun vliegtuigen wordt vermist. Voorts zijn aan de Sovjet-Unie nadere bijzonderheden over het incident ge vraagd. De felle aanval van de Russische pre mier op de V.S. is door de Amerikanen hoog opgenomen. Het Amerikaanse blad „New York Daily News" schreef, dat het luchtinci- dent voor president Eisenhower aanlei ding moet zijn voor het vragen van een doorslaggevend bewijs dat het neerge schoten vliegtuig een militair toestel was en dat het boven Russisch gebied vloog. En bovendien moet de president de topconferentie torpederen tenzij Kroestjev dadelijk en onomwonden zijn verontschuldigingen aanbiedt voor zijn beledigingen en dreigementen. De „New York Herald Tribune" schreef, dat de premier zich achter „dit moorddadig optreden" heeft ge plaatst in „de opruiendste rede die se dert het einde van de tweede wereld oorlog van de lippen van de verant woordelijke leider van een land is ge komen". De Russische pers heeft intussen een foto gepubliceerd van het neergeschoten vliegtuig en ook van de zes militairen, „die zich met succes gekweten hadden van hun taak om de luchtpiraat neer te schieten". Op de woordvoerder van het Witte Huis in Washington \frerd een lawine vragen afgevuurd over de kwestie of president Eisenhower nog van plan is deze maand voor de topconferentie naar Parijs te gaan en in juni de Sovjet- Unie te bezoeken. Hij antwoordde niets te weten over wijzigingen in de plannen van de president. Verder had hij geen commentaar. Voor de eerste maal zal de Neder landse afdeling van de Pax-Christi-bewe- ging op 18 en 19 juni a.s. een voettocht houden vanuit Utrecht naar het Begijn hof in Amsterdam. Als gespreksthema is gekozen: Onze oecumenische houding. Deelname staat open voor alle jonge ren tussen 20 en 30 jaar. Ouderen zullen meetrekken als gesprekspartner. Op za terdag 18 juni komen de deelnemers op eigen gelegenheid naar Utrecht waar rector J. Keet pr., rond 14 uur in de Augustinuskerk een korte inleiding geeft op het gespreksthema. In de rubriek Aan de rol vindt d« le zer vandaag de vijfde en laatste se rie vragen van onze Verkeersprijs vraag. Na deze aflevering kunnen dus de oplossingen worden ingezonden. Dat is erg eenvoudig. U neemt een briefkaart en schrijft daarop onder elkaar de nummers 1 tot en met 25. Achter deze nummers een a, b of c als antwoord op de gestelde vragen. Uiterlijk 14 mei, volgende week za terdag dus, verwachten we uw inzen dingen in Breda of bij een van onze bijkantoren. U weet het: de tien beste oplossingen winnen een jaarabonnement op het flaaie tijdschrift Auto-Visie. Mocht u een of meer series vragen, dan zijn er nog genoeg voorradig bij onze kantoren. Eisenhower, De Gaulle en Mac Millan zullen op 15 mei, aan de vooravond van de topconferentie, overleg plegen. Dit heeft een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Hij zei op een persconferentie dat de Westduitse bondskanselier, Adenauer, zich waarschijnlijk voor deelneming aan een deel van dit overleg bij hén zal voe gen. Op zaterdag veertien mei zullen de vier westelijke ministers van Buitenlandse Zaken .Herter, Selwyn Lloyd. Couve de Murville en Von Brentano bijeenkomen. Eerder in de week, waarschijnlijk begin nend op donderdag .zullen de vijf wes telijke leden va nde ontwapeningscom missie van tien landen vergaderen even als een aantal Britse, Amerikaanse, Fran se en Westduitse deskundigen op het ge bied van de Duitse kwestie. In het Amsterdamse Amstelhotel is vrijdagmid dag een korte bijeenkomst voor de pers geweest met de deelnemers aan het „Festival de la Coupe d Europe du Tour de Chant" dat dezer dagen in Knokke gehouden zal worden. In de raceboot van impresario Lou van Rees |1 (die hier achter het stuur zit) zien we Corry g Brokken, Rita Reys, Teddy Scholten, Willy Al- 1 berti en Ton van Duinhoven, een sterke Neder- B landse vertegenwoordiging dus! De Nederlandse regering; kan, wan neer daartoe aanleiding bestaat, onom wonden haar standpunt over de Zuid- afrikaanse rassenpolitiek uiteenzetten opdat daarover in Zuid-Afrika geen mis verstand kan bestaan. Dit zegt de mi< nister van Buitenlandse Zaken in zijn memorie van antwoord inzake de begro ting van zijn departement voor 1960 tot de Eerste Kamer. De regering houdt zich daarbij steeds voor ogen, dat alles wat de Nederland se regering zegt of doet in de eerste plaats gericht moet zijn op een vreedza me en rechtvaardige oplossing van het vraagstuk. Het uitgangspunt van het Nederland se beleid is niet, dat het hier de interne aangelegenheden van een bevriende en van oudsher met ons verbonden natie betreft, doch dat het rassenbeleid van die natie in strijd is met de rechtsop vattingen van het koninkrijk en de be palingen van het handvest van de Ver enigde Naties. (Van onze parlementaire redacteur) Het standpunt van het huidige kabinet ten aanzien van de algemene kinderbij slagwet wordt nu tegen juni—juli ver wacht. Minister Van Rooy (Sociale Za ken) had het parlement aanvankelijk be loofd, dat zijn memorie van antwoord op dit wetsontwerp, die inzicht moet geven in de opvattingen van het kabinet De Quay terzake, reeds in begin mei zou verschijnen. De voorbereidingen van dit regerings stuk er wordt reeds meer dan een jaar aan gewerkt heeft echter nog meer tijd gevergd, dan minister Van Rooy had voorzien. Als de memorie van antwoord verschenen zal zijn, zullen van KVP-zijde in de Tweede Kamer ongetwijfeld pogin gen in het werk worden gesteld, om de verdere behandeling en afhandeling van het wetsontwerp inzake de algemene kin derbijslag te bespoedigen. De partijen, waarop het kabinet De Quay steunt, den ken weliswaar nogal genuanceerd over een algemene kinderbijslagverzekering, maar voor de KVP is deze, zoals profes sor Romme herhaaldelijk heeft bevestigd een „hoofdzaak". Een andere vraag is of het Neder landse volk iets nuttigs kan verrichten. Wat dat aangaat is de minister van oor deel dat het, juist gezien de nauwe his torische banden tussen de twee landen, van belang kan zijn, indien vanuit het Nederlandse volk een beroep op het Zuidafrikaanse volk wordt gedaan om te streven naar rechtvaardigheid en on derling vertrouwen. (Van onze parlementaire redacteur) De Centrale Jongerengroep van de K. V.P. gaat zich binnenkort beraden over een contact met andere jongerenorgani saties over het vraagstuk van de kies gerechtigde leeftijd. De K.V.P.-jongeren hopen te komen tot een gezamenlijke actie van alle jongerenorganisaties voor de verlaging van de kiesgerechtig de leeftijd (thans 23 jaar). Zij handelen daarmee in de geest van prof. Romme, die de jongeren op de laatstgehouden partijvergadering van de K.V.P. gead viseerd heeft, zelf de handen uit de mou wen te steken en van een verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd niet alle heil te verwachten van staatscommissies e.d, Het wordt warm dit weekeinde! Een grote langgerekte gordel van hoge lucht druk strekt zich uit van het zeegebied ten zuiden van de Azoren, via de Golf van Biscaye en de Noordzee, naar Scan dinavië en West-Rusland. Niet alleen dat dit hogedrukgebied het weerbeeld bij ons blijft beheersen, maar het be lemmert ook de oceaandepressie, of randstoring daarvan, verder door te dringen dan tot over Ierland en Schot land. Daar de dagelijkse verwarming boven het vasteland groter is dan de nachtelij ke afkoeling, worden de middagtempe- raturen regelmatig iets hoger. In de middag kwam het kwik op veie plaat sen in den lande al tot 23 graden, even als in België, Frankrijk en Duitsland. In het huidige weerbeeld komen vrijwel geen wijzigingen, zodat opnieuw een droge zonnige warme dag in het voor uitzicht kan worden gesteld, waarop het kwik plaatselijk tot de zomerse waard* van 25 gr. kan oplopen.

de Stem | 1960 | | pagina 1