h blal GEDENKEN WIJ IN DANKBAARHEID hamol weer P.B.O. GROEIT TE SLECHT ZEGT SENAAT Felle reacties op Chessmans dood A vandaag! Toch liever geen dwa vindt prof. De Quay Witn lbo: Wij voelen ons verschrikkelijk beledigd Geen luchtlijn tussen Keulen en Rotterdam Oberlaender treedt af Anne Frankhuis heropend GEVAARLIJK SPEL VAN JUFFERTJE VERONICA Grootscheeps proefalarm in Amerika Betogingen en protesten Zuid-Korea krijgt nieuwe grondwet Hoge functionaris van P.T.T. NATIONALE PROGRAM Receptie door mgr. Beltrami Brevier wordt ingekort eft? En dan n zijdeglans ct alle 85 DAGBLAD VOOR ZEELAND Amerikaan krijgt Leninprijs Overwegend zonnig j ERGERNIS. Zag U hem? Door vetovan Duitsers: Opleiding piloten in Kongo uitgesteld Grote tragedie (sstraat 17 Fa. Jiog. v. d. Leur, ï-Olmstraat H. ZE: Jos van Bey- Weststraat 6 IJDENBOSCH: M. V: J. B. Vromans auwstr. 59 ST. A. Zom-Janssen. ters-van Bommel, 'utstraat 12 AN DEK STEEN llhiti! 100e JAARGANG No. 23359 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 WOENSDAG 4 MEI 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. int Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN. IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 35) Boven de witte kruisen-straten, die bovengronds het dodenlint markeren in het Limburgse heuvelland bij Margraten, staat óók de hemel. Hij omspande en omspant dood en leven korter bij een dan 4 en 5 mei in eeuwige omarming. Boven de macabere rij van kruisen en een enkele Davidsster rij zen gehuld in de sluier des doods de gezichten van hen, die stierven voor de vrijheid. Zevenhonderd op dit plaatje. Tiendui- Foto KLM Aerocarto zenden in het Limburgse heuvelland. Miljoenen elders. En boven dat alles uit, boven de door tanks doorwoelde akkers, boven de geschonden bossen, boven de wolken, tot in de hemel, rijst onze dankbaarheid voor het offer dier miljoenen. Dat geden ken wij heden. Uit duistere rouw werd verlichte jubel geboren. Gedenken wij daarom in dankbaarheid onze doden. De Amerikaanse industriëel Cyrus ÏCaton en president Soekarno van Indo nesië behoren tot degenen, die de inter nationale Leninprijs voor de vrede heb ben gekregen. De Amerikaanse Eaton, die 77 jaar oud is, heeft in 1958 als gast van het Russische ministerie van Landbouw een bezoek aan de Sovjet-Unie gebracht. DE FRANSE en Westduitse ministers van defensie hebben in Bonn in beginsel goedkeuring gehecht aan een ontwerp overeenkomst over Westduitse militaire faciliteiten in Frankrijk. OP BEVRIJDINGSDAG zullen boven Ede op de Ginkelse heide veertig Engelse parachutisten uit een toestel van de RAF springen. DE WERELD heeft, voor deze eeuw voorbij is, nog één miljoen woningen nodig. Dit heeft de directeur van de Nederlandse Stichting Bouwcentrum, ir. J. van Ettinger, gisteren te New-York verklaard. OP DE ONBEWAAKTE te Silvolde, op de spoorlijn ArnhemWinterswijk, is gisteren een bestelauto in botsing ge komen met een trein. De chauffeur werd gedood, zijn bijrijder ernstig ge wond. MALENKOV, de Russische oud-premier, is van een krachtstation in Oost- Kazakhstan, naar een ander station overgeplaatst. In 1957 was hij beschul digd van tegen de partij gerichte activiteiten". TUNESIë en de Sovjet-Unie hebben be sloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen en ambassadeurs te benoemen. HET BESTUUR van het Landbouwschap heeft besloten 100.000,te storten in het Hulpfonds Droogteschade Land bouw. (Advertenties) Z Verwachting, van het K.N.M.I., tot woensdagavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur Droog en overwegend zonnig weer, Z met vooral in het binnenland hogere Z middagtemperaturen. Zwakke tot Z Z matige wind tussen zuid en west. l Verwachting van het Belgische Z Weerkundig Instituut Bewolkt tot mooi. Vrij zacht over- dag met een maximum-temperatuur l van 15 graden. Z Vandaag zon cnder 20.09 uur. Z Maan op 12.17 uur. J Morgen zon op 5.03 uur. Zon J Z onder 20.11 uur. Maan op 13.15 uur. Z Maan onder 2.34 uur. Z Vrijdag zon op 5.02 uur. Maan 5 onder 3.00 uur. (Van onze parlementaire redacteur) Enkele maanden gele den bestond de P.B.O. 10 jaar. „Geen reden voor feestelijk vlag vertoon", mopperde de Limburgse KVP-senator J. Maenen, gisteren in de Eerste Kamer. Het grootste deel van de Senaat bij de begro tingsbehandeling van Algemene Zaken in P.B.O.-debat gewikkeld viel hem bij. De P.B.O. groeit te lang zaam. De regering wacht op een S.E.R.-ad- vies terzake, maar de S.E.R. schijnt geen haast te hebben. Wordt het geen tijd om dan zo maar in te grijpen, en waar een minderheid de P.B.O. tegenhoudt, een „schap" bij de wet op te leggen „Dat kan inderdaad mogelijk en soms noodzakelijk zijn" beaamde de minister-president De Quay, die ais minister van Algemene Zaken primair verantwoordelijk is voor de uitbouw der P.B.O. „Maar", zo oordeelde de minister-president, „met dwang moeten we hier de grootst mogelijke voorzichtigheid betrachten. De PBO is niet te forceren door maatregelen van bovenaf." Prof. De Quay ut kabinet heeft vertrouwen in de werkzaamheden van de vrije krachten in het bedrijfsleven" ging met zijn afwijzing van dwang met de P.B.O., verder dan zijn staats secretaris, drs. Schmelzer, die belast is met de dagelijkse gang van zaken rond de P.B.O. De heer Schmelzer heeft n.l. in de Tweede Kamer en ook in de begrotingsstukken van de Eerste Kamer de indruk gewekt, dat zijn vingers wel 'ns jeuken van ergenis over de halsstar righeid, waarmee minderheden hier en daar de voortgang der P.B.O. blokkeren. De Senaat voelde overigens ook niet veel voor dwang, behalve dan de N.V.V.- secretaris Van Wingerden (P.v.d.A.). Zijn pleidooi voor een „krachtiger aan pak" werd echter beslist door prof. Wit- teveen (V.V.D.) afgewezen. Dwang zou een dodelijke slag toebrengen aan de toch al tanende sympathie voor de P.B.O. meende hij. Prof. Witteveen vond het wel begrijpelijk, dat de P.B.O. zo langzaam uitgroeit. Het economisch gezichtspunt wordt nog al eens uit het oog verloren, meende hij. De schappen staan bovendien nog al eens op gespan nen voet met het alger. een belang. In dit verband wees de Rotterdamse hoog- Advertentie) Die zelfbewuste man met dat hagelwitte overhemd en die keu« rige boord? Toen wassen niet meer hielp, ging z'n vrouw no'iron overhemden be handelen zoals het moet. Volgens het recept in de verpakking van echfa-wit. Dank zij echfa-wit blijft de no- iron nu hagelwit en zo glad, dat ze nooit meer hoeft te strijken. leraar op het bekende conflict tussen een Zeeuwse mosselkweker, die door verbetering van zijn produkt in conflict is gekomen met het desbetreffende be- drijfsschap. Wat moet er dan wel ge beuren Prof De Quay gaf als antwoord op deze vraag een beleidslijn aan, die ge richt is op uitbreiding en ontplooiing van de^ P.B.O. „met alle ten dienste staande middelen". Hieronder verstond hij „het is ons ernst met deze zaak" een P.B.O.-praktijk, ook in de sfeer van de overheid, het toekennen "an meer taken en bevoegdheden aan de schapper en meer voorlichting. De S.E.R. zal zo veel mogelijk in geschakeld worden als advies-orgaan, beloofde de minister-president verder. ,,Wij zullen hierbij natuurlijk grenzen in acht moeten nemen. Ieder vraagstuk heeft wel een sociale of economische kant en we kunnen toch niet alles aan de S.E.R. om advies voorlegger. ..Bezitsvorming is en blijft een essen tieel element in het regeringsbeleid." Met deze uitspraak onderstreepte de minister-president gisteravond in de Eerste Kamer nog eens het grote be lang, dat het kabinet aan de bezits vorming hecht. Prof. De Quay verzeker de de Senaat, dat de in de bezitsvor mingsnota aangekondigde gesubsidieerde spaarregeling ondanks de vele daaraan verbonden technische en administratie ve moeilijkheden, er zal komen. De K.V.P.-er J. Maenen, had van de rege ring „mijn vertrouwen in dit kabinet is sinds het eerste ogenblik gehand haafd, en zelfs versterkt" niet anders verwacht. Maar wat zouden de liberalen er van zeggen nu de (liberale; grote werkgeversbonden zich tegen gepre- miëerde spaarregelingen hebben uitge sproken Prof. Witteveen (V.V.D.) zorgde voor een aange ne verrassing door zich tegen de werkgeversbonden te keren. Ik kan er volkomen mee in stemmen, verklaarde hij, dat er een extra stimulans nodig is om mensen die nog niet of bijna niet kunnen sparen, tot sparen te brengen. Als de werkgeversbonden beducht zijn voor discriminatie moeten zij eens iets gaan doen aan de lonen van de mini mumlijders, adviseerde de heer Maenen. Gisteren is in Amerika de tweedaagse ..Oefening Alarm 1960" begonnen, een grootscheepse alarmoefening voor de Amerikaanse B.B. Alle Amerikaanse radio- en t.v.-zenders gingen na de afkondiging van het alarm uit de lucht. Hun plaatsen werden inge nomen door „Conelrad", een netwerk van radioverbindingen dat in tijd van nood zal fungeren. Voor deze zender zul len president Eisenhower en minister Ga tes van Defensie op de band opgenomen toespraken laten uitzenden. De voornaamste regeringsfunctionaris sen worden uit Washington overgebracht naar ondergrondse schuilplaatsen, van waar zij gedurende de twee dagen die het alarm duurt via speciale noodvoorzienin gen zullen doorwerken. Ongeveer 25 tot 30 gouverneurs zullen uit hun hoofdsteden eveneens naar schuilplaatsen gaan. De politie zal in de steden de burgerbevolking naar schuil plaatsen leiden. De executie van Caryl Chess man heeft in verschillende landen heftige reacties opgeroepen, die vaak gekeerd waren tegen een plaatselijk aanwezige Amerikaanse instelling. In Lissabon werd de Amerikaanse ambassade met ste nen bekogeld. Een aantal ramen ging stuk. In Stockholm demon- Als woordvoerder van de zes ar tiesten, die oorspronkelijk zouden meewerken aan het nationaal tv- en radioprogram op 5 mei, maar zich later terugtrokken, heeft Wim lbo gisteren enige mededelingen gedaan over de kwestie. De betrokken artiesten zijn Corry Brokken, Hetty Blok, Mieke Verstraete, Cees de Lange, Johnny Kraaykamp en Wim lbo zelf. Karei Prior kon niet aanwezig zijn om dat, aldus Wim lbo, anders zijn positie in gevaar zou worden gebracht. Nadat maandag de NRU en de NTS een communiqué over deze zaak hebben uitgegeven, terwijl was afgesproken, dat dit in gezamenlijk overleg zou worden opgesteld, is, aldus lbo, van die zijde woordbreuk gepleegd en achten wij ons niet langer gehouden aan de zwijgplicht die alle betrokkenen zich zo was ge zamenlijk besloten zelf hadden opge legd. „Wij voelen ons verschrikkelijk bele digd en onrechtvaardig behandeld", aldus lbo, die vervolgens de gang van zaken schetste. Toen Karei Prior de teksten had voorgelegd aan de nationaal pro gramma-commissie (NPC) werd hem meegedeeld, dat drie van de teksten moesten worden geschrapt. Dat is ons bezwaar tegen deze vorm van tekstkeuring van boven af. De opdracht gever heeft natuurlijk het recht de tek sten te keuren. Wat wij vragen is mede zeggenschap daarin om onze opvattingen te kunnen verdedigen. Die medezeggen schap hebben wij niet. Toen Prior zijn opdracht teruggaf hadden wij het gevoel dat wij niet meer konden meewerken. De eis dat die drie liedjes moesten verval len is voor ons onredelijk en onaanvaard baar. Wij konden aanvaarding niet in overeenstemming brengen met ons artis tiek gevoel. Wim lbo deelde nog mee, dat een com promisvoorstel is aangeboden, inhouden de aanvaarding van Tonny Schifferstein als mede-producer, schrapping van pas sages uit twee der niet-aanvaarde lied jes en het doen vervallen van het derde. Dit voorstel is besproken, doch niet aanvaard. De Pauselijke internuntius te Den Haag, mgr. G. Beltrami heeft in zijn woning aan de Carnegielaan een recep tie gehouden ter gelegenheid van de kardinaalsbenoeming van Z. Em. Ber nard. kardinaal Alfrink. De receptie be hoorde tot de drukst bezochte welke ooit op de nuntiatuur gehouden zijn, meer dan 400 personen kwamen hun op wachting maken bij mgr. Beltrami en de kardinaal. Onder hen waren alle bisschoppen van Nederland, behalve mgr. Mutsaerts, een groot aantal hofdignltarissen en ver scheidene vertegenwoordigers van de regering. De herziening van het dagelijks bre viergebed, welke zoals bekend is, in Rome op het ogenblik in bewerking is, zal naar wij uit goede en betrouwbare bron vernemen, bestaan in een aan zienlijke verkorting van het brevier. Verwacht wordt, dat binnenkort deze verkorting zal ingaan. De omvang van het brevier zal worden teruggebracht van vier delen voor elk seizoen een tot twee. Professor Oberlaender, de West duitse minister van Vluchtelingen zaken, heeft bondskanselier Aden auer zijn ontslag aangeboden. Dit werd dinsdagavond in Bonn ver nomen. Als gevolg van de overdracht van de soevereiniteit op 30 juni is de opleiding van Nederlandse piloten voor de Konink lijke Luchtmacht in Belgisch Kongo voorlopig uitgesteld. Nederlands perso neel van de luchtmacht zou in december naar de Belgische basis Kamina in de zuidelijke provincie Katanga van Bel gisch Kongo vertrekken, waar al voor bereidingen waren getroffen voor een gezamenlijk NederlandsBelgische op leiding voor militaire vliegers. streerden een dertigtal mensen voor de Amerikaanse ambassade. In Milaan belde iemand het bureau van United Press op en riep: „Een schande voor Amerika. De eerste Amerikaanse toerist die ik tegenkom op straat, spuw ik in het gezichtbarbaren!" In Ko penhagen belde iemand een krant op met de boodschap dat hij een bom had ge plaatst in de Amerikaanse ambassade. De politie stelde een onderzoek in, maar vond niets. De Italiaanse televisie wijdde gis ter- (maandag)avond een forumuitzen ding aan de terechtstelling. In nagenoeg alle Europese landen was de executie voorpaginanieuws voor de kranten. In commentaren spraken de bladen hun af schuw uit over dit voltrekken van een doodvonnis, twaalf jaar nadat het uitge sproken werd. Zij stemden alle overeen in de mening, dat deze jarenlange dood strijd een voldoende straf was. Sommige bladen spraken de hoop uit, dat deze executie de „doodstraf wordt voor de doodstraf". De barbaarsheid van de doodstraf is zelden op zulk een gru welijke wijze bewezen als gedurende de twaalf jaar, voorafgaande aan deze exe cutie, aldus het Zweedse „Svenska Dag- bladet". De Zweedse „Dagens Nyheter" noemde de executie een nederlaag voor de democratie en een overwinning voor onwetendheid en blinde bevooroordeeld heid. Een Amerikaans echtpaar in Roms heeft zijn paspoorten ingeleverd uit pro test tegen de executie van Chessman. De moeder van een door Chessman ont voerd en aangerand meisje heeft ve.- kiaard, dat de executie van Chessman „rechtvaardig, maar tevens een grote tragedie" was. „Het was Gods wil. Thans is alles voorbij", aldus mevrouw Ruth Shaw, wier dochter Mary Alice thans in een inrichting voor geesteszieken ver toeft. Het lichaam van Chessman is dinsdag in alle stilte te San Rafaël in Califor nia gecremeerd. Op verzoek van Chess man is er geen godsdienstige plechtig heid gehouden. Het Zuidkoreaanse parlement heeft zonder tegenstemmers het aftreden van ex-president Syngman Rhee goedge keurd. Hiermee is formeel een einde ge komen aan het bewind van de 85-jarige Rhee, die de eerste president van Zuid- Korea werd op 15 augustus 1948. De voorlopige president Hoe Tsjoeng, minister van Buitenlandse Zaken, heeft te kennen gegeven dat hij geen nieuwe presidentsverkiezingen zal uitschrijven voordat de Nationale Vergadering de grondwet zodanig zal hebben gewijzigd, dat van het presidentiële bewind wordt overgeschakeld op het parlementaire bewind. Uit de verklaring van Rhees aftreden is niet duidelijk geworden of de ex- president alleen is teruggetreden voor de rest van zijn ambtstermijn, welke eerst op 15 augustus van dit jaar zou zijn verstreken, of dat hij ook heeft moeten afzien van zijn kandidatuur voor de ambtsperiode van vier jaar daarna. De voorzitter van het parlement was van mening dat uit de verklaring duide lijk naar voren kwam dat Rhee voor altijd had afgezien van het president schap. In verband met bevrijdings dag, zullen wij morgen 5 mei niet verschijnen. Directie Dagblad De Stem De reeds definitieve plannen van de Swiss Air om de bestaande luchtlijn Zürich Stuttgart Keulen gedurende de komende zomerdienstregeling tot Rotterdam door te trekken zijn plotse ling door de bevoegde Duitse autori teiten de grond in geboord. Zij hebben de Swiss Air thans medegedeeld daar voor geen toestemming te kunnen ver lenen. Duitsland grondt deze weigering ,,op het bestaande Duits-Zwitserse lucht vaartverdrag, dat in zulke verbindingen niet voorziet". In Nederlandse luchtvaartkringen men van mening dat Duitsland weinig of geen schade zou lijden bij het ver lenen van toestemming. Dat deze niette min aan Swiss Air onthouden wordt, wijt men aan de rivaliteit tussen de Air Union (waarbij met de Lufthansa een viertal andere Europese maatschap pijen zijn aangesloten) enerzijds en de combinatie S.A.S. en Swiss Air ander zijds, waarmee de K.L.M. nauw contact onderhoudt. „Dat lastige juffertje Veronica speelt een heel gevaarlijk spel". Aldus een commentaar van de plaatsvervangend directeur-gene raal van PTT, mr. J. J. Klaassesz op deze wilde zender voor de Noordwijkse kust. „Ten onrechte", zeide hij. „worden de P.T.T.-bezwaren in het licht gesteld van een oordeel over commerciële om roep. Dat is echter niet zozeer een zaak. die P.T.T. aangaat. Ons gaat het om de technische en organisatorische kwesties" De heer Klaassesz wees daarbij op de bijzonder ingewikkelde verdelingssche ma s op het gebied van radiofrekwen- ties. Geen enkel land is met zijn portie tevreden. Tal van kanalen zijn zodanig verdeeld, dat door verschillen in modu- latie, vermogen, richting en zendtijden een zo intensief mogelijk gebruik van het te geringe aantal frekwenties in Europa wordt gemaakt. De beschuldiging, dat P.T.T. een stoor zender in werking zou hebben gesteld! wees de heer Klaasesz van de hand. ..Het zou ook bepaald geen aantrekke lijke methode zijn een „piratenzender" met dezelfde methoden te bestrijden", zo zeide hij. Peilingen van P.T.T. hebben aange toond, dat de stoorzender in kwestie hoogstwaarschijnlijk buiten onze oost grenzen ligt. P.T.T., zo werd voorts gesteld, is aan internationale afspraken gebonden, waarby de verdeling van frekwenties zoverkeersveiligheid bedreigt' goed mogelijk is vastgelegd. Nog on langs is besloten het voorhanden hebben van omroepzenders op zee te verbieden. Deze internationale afspraak wordt op 1 mei 1961 van kracht. Geen vlag zal dan nog een radiopiraat kunnen dekken. „De uitzendingen van Veronica be dreigen de veiligheid op zee in zeer ernstige mate. Reddingdiensten, loods wezen, kustradio's en lichtschependien- step van Duitsland, Engeland en Neder land Worden door Veronica gestoord. Deze zender zal blijven storen op elke frekwentie en zelfs bij zo zuiver moge lijke modulatie. Er zijn mensen, die Veronica blijkbaar wel grappig vinden, maar men zal wel anders praten als deze zender in geval van een scheeps ramp het reddingwerk zou verhinderen" aldus de heer Klaasesz. „De veiligheid op zee wordt door Veronica bedreigd zoals een linksrijdende automobilist zonder licht op een duistere avond de Burgemeester van Hall van Amster dam heeft aan de vooravond van de bevrijdingsherdenking het geheel gerestaureerde Anne Frankhuis aan de Prinsengracht geopend. Na de opening werd in het daarnaast ge legen pand de eerste paal geheid voor de bouw van een studentente huis. Op de foto v.l.n.r. burgemees ter van Hall, de heer O. Frank (va der van Anne) en de voorzitter van de Anne Frankstichting, de heer F. B. Bakels.

de Stem | 1960 | | pagina 1