REGERING TREKT TEUGELS STRAKKER Moordenaar Lina Feenstra bekent Zonnig feest op Soestdijk Investeringsfaciliteiten worden beperkt Chessman naar wachtcel Hoffelijk welkom voor Jacqueline Turkse troepen houden geweer in de aanslag STEM-totopot blijft staan Echter geen algemene bestedingsbeperking VIER MAATREGELEN Enorme brand in Kameroen, 500 doden Politiek en raketten op één mei Direct na arrestatie DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen kans meer Vervroegde aflossing lening en Aanhoudend koud Vrouw gedood bij schietpartij in woonwagenkamp Niet leuk voor Britse pers Ongelukken met dodelijke afloop Istanboel moest binnen blijven Mislukte inval in Paraguay Aan onze ADVERTEERDERS 100e JAARGANG No. 23357 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 tent M A A N D A G 2 MEI 1960 Abonnementsprijs f 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 4R telefoon 35) Caryl Chessman zal hedenoch tend in de gaskamer sterven als een laatste stap van zijn advocaten geen succes heeft. De advocaten hebben zaterdagavond het hoogge rechtshof van Californië om een nieuw onderzoek gevraagd. Het hof deelde mee, dat het he denochtend om acht uur twee uur voor het tijdstip dat voor de terechtstelling is bepaald over het verzoek zou beslissen. In het nieuwe verzoek wordt gezegd, dat een verslaggever van een tijdschrift de advocaat-generaal van de staat de namen van drie personen heeft meege deeld, die zouden kunnen bewijzen, dat Chessman zich niet in het bewuste park te Los Angeles bevond toen de misda den, waarvan hij beschuldigd wordt, wer den gepleegd. De ware schuldige zou een zekere Charles Terranova zijn, die sinds 1955 wordt vermist. De verdediging vroeg een nieuw onderzoek en een nieuw uit stel van de terechtstelling. Het hooggerechtshof had eerder een nieuw beroep van Chessman van de hand gewezen. Het verklaarde, dat de afwij zing definitief was en dat het geen be roep meer in overweging zal nemen. Vier rechters stemden voor en drie tegen af wijzing van het beroep. Ook de vorige keren was de stemverhouding vier tegen drie. Chessman is gisteren overgebracht van de dodencel naar de wachtcel, dertien passen verwijderd van de gaskamer. Daar kreeg hij gezelschap van een bewaker. Hij zou er ook zijn laatste maaltijd ge bruiken. Ook de gevangenisaalmoeze nier, pater Edward Dingberg zou bij Chessman in de cel komen. Kort voor zijn executie wordt de terdoodveroordeel- de enkele minuten alleen gelaten. Uit alle delen van de Verenigde Staten kwamen gisteren berichten binnen over betogingen tegen de executie van Chess man. Talrijke verzoeken om uitstel of gra tie bereikten gouverneur Brown van Californië. De STEM-totopot is weer blijven staan. Dat zal trouwens niemand ver bazen. Immers, de uitslagen waren gis teren zó bizar, dat zelfs de grootste voetbalkenner er versteld van stond. De pot is voor komende zondag ge groeid tot een bedrag van f 100.-, omdat bij de f 75.- de traditionele f 25.- wor den gevoegd. (Van onze parlementaire redactie). Koninginnedag heeft voor het bedrijfsleven een onaangename verrassing gebracht. De regering heeft namelijk met het oog op de naar overspanning neigende economische situatie van ons land, die met name sterk tot uitdrukking komt in een tekort aan arbeidskrachten en spanning op de bouwmarkt, besloten de faciliteiten van vervroegde afschrijving en investeringsaftrek met ingang van 30 april drastisch te beperken. I De mogelijkheid van vervroegde afschrijving wordt voor alle bedrijfsmid- delen in beginsel van 16 2/3 procent teruggebracht tot maximaal 8 1/3 procent per iaar van de aanschaffings- of voortbrengingskosten. O De vervroegde afschrijving voor personenauto's (niet voor beroepsvervoer) en kantoorinventarissen, waarvoor tot nu toe een temporisering gold tot tien procent per jaar, komt geheel te vervallen. J Voor alle gebouwen wordt de mogelijkheid van vervroegde afschrijving beperkt tot maximaal zes procent. 4 De investeringsaftrek wordt voor verplichtingen of gemaakte voortbren- gingskosten, na 29 april aangegaan voor de verwerving of verbetering van bedrijfsmiddelen, teruggebracht van tweemaal acht procent tot tweemaal vijf procent. vesteringsaftrek terzake van investerin gen, die vóór die datum hebben plaats ge vonden, onaangetast. Wat de vervroegde afschrijving betreft blijft, zover voor de verwerving of verbetering van bedrijfs middelen vóór 30 april verplichtingen zijn aangegaan, of voortbrengingskosten ge maakt, de thans bestaande regeling gel den, ook indien de verwerving of ver betering op of na 30 april mocht plaats vinden. Voor de investeringsaftrek blijft eveneens de bestaande regeling gelden ten aanzien van vóór 30 april aangegane verplichtingen of gemaakte voortbren gingskosten. In het communiqué, waarin de beper king van investeringsfaciliteiten is aan gekondigd, verklaart de regering zich ervan bewust te zijn, dat de thans ge troffen maatregelen bezwarend zijn voor het bedrijfsleven, mede tengevolge van de verstoring van de op zichzelf wen selijke continuiteit van het fiscale re gime. De regering acht deze bezwaren ech ter minder groot dan die welke zouden voortvloeien uit een overspanning van de economie. Zij staat echter, aldus het communiqué wel op het standpunt, dat er aan de fiscale investeringsfaciliteiten zoals deze thans zijn vastgesteld, niet verder getornd zal mogen worden, ook niet indien de ontwikkeling van de be stedingen in een later stadium tot ver dere beperkingen daarvan zou nopen. De maatregelen zijn mede gebaseerd op een onlangs uitgebracht interimrap port van het Centraal Economisch Plan bureau. In Duitsland worden maatregelen over wogen om de snel opgaande conjuncture le lijn bij een vrijwel uitgeputte arbeids markt in bedwang te houden. Men denkt daar aan temporisering van de vervroeg de afschrijvingen. Italië en België hebben bij een snelle expansie nog altijd een (vrij) ruim ar beidspotentieel. In Engeland echter zijn inmiddels ook maatregelen aangekon digd. De economische situatie van Neder land is zeer gunstig, zo werd gezegd. De expansie gaat echter zo ver, dat de pro- duktiereserves uitgeput dreigen te ra ken. De arbeidsmarkt gaat op die van 1956 lijken. IN DE CHRISTENWIJK van Beiroet hebben zich zondag ongeregeldheden voorgedaan, waarbij zeventig mensen gewond zijn geraakt. KARDINAAL Roegambwa zal een dezer dagen het ziekenhuis in Rome mogen verlaten. Hij werd daarin kort na zijn kardinaalscreatie opgenomen wegens een ernstige hartaanval. PROF. DR. A. Pannekoek, oud-hoog leraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam en bekend publicist, is °P 87-jarige leeftijd overleden. BINNENKORT zullen in de Sahara een aantal muizen met een kleine Franse raket naar een hoogte van 200 km wor den geschoten. ZES MENSEN kwamen om het leven, toen een Canadees vliegtuig brandend in het Michiganmeer stortte. Onder de in zittenden bevond zich brigade-generaal Stephenson. COLUMBIA heeft de diplomatieke be trekkingen met de Dominicaanse Re publiek verbroken, omdat laatstge noemd land steun heeft verleend aan de Venezolaanse rebellen van Castro Leon. WOENSDAG a.s. zal. naar men ver wacht, de Floriade-postkoest in ons land arriveren. Vandaag wordt hij in Keulen, verwacht. VIER LEDEN van een Duitse familie, J?le ®en bezoek hadden gebracht aan ae bollenstreek, zijn gisteren bij een bot sing te Haarlem ernstig gewond. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Bewolkt met enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tus- sen noordwest en noord. Aanhoudend koud weer. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Vrij sterke wind uit noordwestelijke dichtingen. Bewolkt met brede op- klaringen. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 20.06 uur, maan J op 10.06 uur. Morgen: zon op 5.07 uur, maan on- 5 der 1.32 uur. Voor de schatkist betekenen deze maatregelen in 1961 een voordeel van naar schatting 350 tot 400 miljoen gulden. Dit bedrag - het vermindert door de wer king van de vervroegde afschrijving na '62 vrij sterk - zal voornamelijk worden gebruikt voor de vervroegde aflossing van een aantal leningen. Desgevraagd werd ons van bevoegde zijde te verstaan gegeven, dat er onder de huidige con juncturele situatie niet aan te denken is het bedrag van 350 miljoen a 400 miljoen te gebruiken voor de verhoopte belas tingverlaging in 1961 of voor een opvoe ring van de overheidsbestedingen. Uit regeringskringen vernemen wü nog dat de maatregelen niet beschouwd mo gen worden ais voorlopers van maatre gelen ter beperking van bestedingen in de consumptieve sfeer. Indien de parti culiere bestedingen zich, wat verwacht wordt, op het huidige peil handhaven, zal een algemene bestedingsbeperking van een omvang als in 19561957 zeer waarschijnlijk niet nodig zijn. De beperking van de investeringsfaci- liteiten per 30 april laat de mogelijkheid van vervroegde afschrijving op een in- Volgens berichten uit Kameroen zijn bij een catastrofale brand in Douala vijfhonderd mensen om het leven zijn gekomen. Meer dan vijf duizend personen zijn dakloos ge worden. De brand schijnt te zijn aangesticht door leden van de Housa-stam, die wraak wilden nemen voor de moord op een van hun stamhoofden door het guerrillaleger dat in Kameroen opereert. Mensen, die uit de brandende stadswijken wegvlucht ten, werden door strijders van de stam opgewacht en neergeschoten. De brand duurde vijf uur. Vooral arbeidersgezin nen zouden er de dupe van zijn gewor den. In het woonwagenkamp te Gennep heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een schietpartij plaatsgehad, waar bij de 38-jarige gehuwde vrouw L. do delijk werd gewond. Zij was in de loop van de avond met haar man en de 29- jarige P. R. uit geweest. Teruggeko men in het kamp blijkt er in de woon wagen een woordenwisseling te zijn ont staan. De 29-jarige P. R., die nog pas enkele dagen in het kamp was, heeft daarbij een vijftal schoten gelost, waar van het tweede schot de vrouw heeft ge troffen. Buiten de wagen zakte zij ineen. Ze was onmiddellijk dood. De rijkspolitie heeft R. gearresteerd. De juiste beweegredenen van de dader zijn nog niet bekend. De moord op het zeven tienjarige Leeuwarder meisje, Engelina Feenstra, schijnt te zijn opgelost. Als verdacht van deze moord heeft de Amsterdamse poli tie de 28-jarige los werkman J. J. T. in zijn woning aan de Grote Kattenburgstraat gearresteerd. Hij was totaal overrompeld toen hij werd gearresteerd. Een uur na zijn arrestatie legde hij reeds een vol ledige bekentenis af. De officier van justitie, mr. W. P. Bak hoven deelde tijdens een persconferen tie mede, dat de Amsterdamse politie hiermee een van de moeilijkste moordza ken na de oorlog heeft opgelost. De heer Bakhoven deelde mede, dat het onderzoek in deze zaak zeer moeilijk is geweest. Hij had grote waardering voor het speurwerk van de Amsterdam se politie. Met name noemde hij de rechercheur van de dactyloscopische dienst, de heer J. R. Minnen, aan wiens speurwerk het te danken is, dat uitein delijk de dader kon worden opgespoord. Het enige houvast daarbij was de afdruk van één vinger op een gitaar, die in Li- na Feenstra's kamer stond. Toen dit ge geven vrijdag j.l. bekend was geworden, is men in de kaartenbak van de politie gaan speuren van wie deze vingerafdruk afkomstig zou kunnen zijn. Dit speur werk werd ook nog bemoeilijkt door het feit, dat T. weliswaar eerder met de po litie in aanraking is geweest, maar niet wegens een zedendelict. (Hij werd al eens wegens diefstal veroordeeld). De politie heeft een geschikt tijdstip voor de arrestatie uitgezocht. Op een ge geven moment verzamelden zich 12 poli tiemensen in de omgeving van T.'s wo ning. Hij was totaal verrast. T. is gehuwd en heeft vier kinderen. Hij heeft de po litie meegedeeld, dat hij Lina Feenstra niet kende, zodat „Wim van den Berg" die geregeld in deze moordzaak is ge noemd, wel eeuwig een mysterie zal blij ven. Ook was het T. niet bekend, dat hij de woning van een hoofdinspecteur van politie was binnengedrongen. Hij had omstreeks het middernachtelijk uur in de omgeving van de woning aan de Ter Gouwstraat wat rondgewandeld en hier en daar naar binnen gekeken. Hij had ook een blik in de kamer van Lina ge worpen op het moment dat zij zich stond te ontkleden. Hij is toen nog een blokje omgegaan en na een uur via het tui melraam van Lina's kamer de woning van de heer Schipper binnengedrongen. Het schijnt, dat Lina hiervan niets heeft gemerkt. Toen zij de indringer in haar kamer ontdekte, wilde zjj gaan schreeuwen, zo heeft T. aan de politie verteld. T. trachtte dit te beletten door haar keel dicht te knijpen en het meisje te slaan. Zij is toen bewusteloos geraakt, waarna T. Lina met een beeldje, dat in de kamer stond, ook nog enige klappen gaf. Volgens mr. Bakhoven heeft het meis je slechts heel kort geschreeuwd, maar in huis heeft men daarvan niets gemerkt. Terwijl het meisje reeds in bewusteloze toestand was, heeft T. haar met het lint van een in de kamer staande gitaar, ge wurgd. De afdruk van een vinger op de gitaar is hem tenslotte noodlottig ge worden. Volgens mr. Bakhoven was T. een zgn. „gluurder". t De Britse pers toont zich nogal t J onthutst over het feit, dat de Ame- J rikaanse modeblad „Women's Wear Daily" een gedetailleerde beschrij- J ving heeft gegeven van het bruids- toilet dat prinses Margaret bij haar huwelijk zal dragen. Het blad gaf t ook bijzonderheden over de toiletten van de koningin en de koningin- i moeder. Sommige Britse bladen j Schrijven dat „spionnen de gehei- J men van de bruidskleding gestolen hebben". J Ook dit jaar heeft het Nederland se volk Koninginnedag weer met animo gevierd. Hoogtepunt was ook' nu weer het défilé voor de jarige vorstin op Soestdijk. De padvinders' en verkenners was daarin een grote rol toebedeeld. Zij overhandigden de koningin als verjaarsgeschenk een cheque van 10.000 gulden, voor lopig resultaat van de actie die zij voor de vluchtelingen hebben ge voerd. Ook de drumband Oudenbosch was van de partij. Een groep onder leding van de heer P. M. Janssen, voorzitter van de band, bood de ja rige vorstin twee poppen aan, die in het uniform van de drumband waren gekleed. Het gehele défilé bood een bonte en vrolijke aanblik en talrijk waren de verrassingen die de deelnemers voor de koningin in petto hadden. Foto boven: koningin Juliana dankt voor de cheque. I Hiernaast: Een klein meisje wan delde tijdens het défilé onbevangeni het bordes op, wuifde met het ko ninklijk gezin naar de menigte en daalde vervolgens weer af Op de Grote Marktstraat in Den Haag raakte de vierjarige Paultje van der Lans onder een stadsbus van de H.T.M. Het kind werd op slag gedood. De jongen zat bij zijn vader achterop de fiets in een kinderzitje. Bij een stop licht stond mevrouw van der Lans met haar fiets vóór die van haar echtge noot. Op het moment dat het stoplicht op groen sprong, zetten zowel de auto bus als de beide fietsen zich in bewe ging. Daarbij raakte de heer van der Lans met zijn voorwiel het spatbord van de fiets van zijn echtgenote. Hij begon daardoor te slingeren waardoor zijn zoontje uit het stoeltje viel, juist naar de kant van de optrekkende bus. In de Schoolstraat te Musselkanaal moest een auto plotseling uitwijken voor een oude man, die de weg overstak. Op dat moment kwam uit tegenoverge stelde richting de 30-jarige bromfietser J. Hoving uit Stadskanaal. De botsing was zo hevig dat auto en bromfietser in het Stadskanaal verdwenen. De drie in zittenden van de auto konden nog tijdig op het droge gehaald worden, doch de heer Hoving verdronk. Op de rijksweg Maarssen-Breukelen botste een personenauto op een voor hem rijdende auto. De 33-jarige bestuur der J. B. uit Amsterdam kwam hierbij om het leven. De Turkse generaal Ozdilek, bevel hebber tijdens de staat van beleg, heeft zondag verklaard, dat hij zijn troepen opdracht heeft gegeven „zelfs bij de kleinste" bijeenkomsten het vuur te ope nen. Na de onlusten van de afgelopen dagen zijn alle bijeenkomsten verboden. Zaterdag was het in Istanboel nog zeer onrustig. Bij de betreurenswaardige demonstra ties zijn de militairen verdraagzaam ge weest, aldus de opperbevelhebber, maar zij zouden dat niet opnieuw kunnen zijn. De generaal deed op de bevolking een beroep niet naar bijeenkomsten te gaan. Anders zou zij de gevolgen daarvan moeten dragen. Hij vroeg de ouders hun kinderen de raad te geven bijeenkom sten te mijden. Gisteren was er een uit gaansverbod in Istanboel. Fatin Zorlu, de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, zei op een perscon ferentie dat de republikeinse oppositie partij pogingen deed om het proces van democratisch bestuur te saboteren en te ondermijnen. De minister gaf een overzicht van het- Een van de hoofdfiguren in het nationale cabaret- dit jaar in Londen heeft gewonnen, programma „Artiestencafeest", dat «aterdagavond De foto laat zien hoe zij op de generale door Willy door de N.T.S. is uitgezonden, was het Franse zan- Walden (links) en Piet Muyselaar werd begroet. geresje Jacqueline Boyer, die het Song-festival van Tal van lauden hebben zondag één mei gevierd met parades, bijeenkomsten en andere feestelijkheden. In de beide delen van Berlijn droeg deze viering wel een zeer politiek karakter. In het westelijk deel van de stad hield burgemeester Brandt een toespraak voor honderdduizenden Westberlijners, waar in hij zei, dat Berlijn alleen maar belang heeft bij een vreedzame gang van zaken. Een afzonderlijk vredesverdrag tussen Moskou en Oost-Duitsland, betoogde hij, zou een ongehoorde uitdaging aan het gehele Duitse volk zijn. In Oost-Berlijn vierde men één mei met een militaire parade en veel leuzen. De westelijke commandanten in Berlijn gaven een verklaring uit, waarin zij het militaire karakter van de plechtigheden betreurden en in strijd verklaarden met de status van de stad. In Moskou was er een indrukwekken de parade met veel staal en gigantische raketten. En met de gebruikelijke rede van Malinovsky over de Russische vre deswil en de noodzakelijkheid van een sterke strijdmacht. Peking deed het dit jaar zonder para de. Inplaats daarvan waren er optochten en demonstraties in verschillende delen van de stad. De H. Vader hield een rede ter gele genheid van het feest van St. Jozef, de werkman. „De arbeid", zei hij, ,,is een hoge opdracht voor de mens. De Kerk rekent op de arbeiders om in de wereld van de arbeid de leer en de vrede van Christus de verspreiden". geen het Turkse volk onder de huidige regering had gepresteerd. In de laatste tien jaar was het bruto nationale «pro- dukt in Turkije met 70 procent toegeno men. ,,Ons volk heeft het nog nooit zo goed gehad", zei hij. In antwoord op vragen zei Zorlu, dat het uitgaansverbod in Istanboel, een stad van 2 miljoen inwoners, noodzake lijk was omdat het één mei was. Het is beter, zei hij, preventieve maatregelen te nemen dan onderdrukkingsmaatrege len achteraf. ,,Het is niet omdat wij bang zijn voor onze bevolking". Volgens Zorlu worden 200 tot 300 stu denten van de universiteit van Istanboel in een kamp vastgehouden. Negen studenten, die tijdens de relle tjes waren gewond, zijn in het zieken huis overleden. De minister van Binnenlandse Zaken van Paraguay heeft zaterdag te Asun cion bekendgemaakt, dat een poging van opstandelingen om van Argentinië uit Paraguay binnen te dringen, is mis lukt. Hij zei dat de rebellen, die ruim 150 man sterk waren, aan boord van twee vaartuigen waren gevlucht, nadat zij bij het dorp Carlos Antonio Lopez, aan de rivier de Parana, grote verlie zen hadden geleden. Aan de overkant van de rivier ligt de Argentijnse pro vincie Misiones, vanwaar zij donderdag waren gekomen. De minister sprak de geruchten van Argentijnse zijde tegen, als zouden de opstandelingen zich meester hebben ge maakt van het dorp Colonia Otano. Hij betreurde de „medeplichtigheid" van enkele Argentijnse autoriteiten. In verband met Bevrijdings dag (donderdag 5 mei) ver zoeken wij onze adverteerders hun advertentie - opdracht voor onze uitgave van vrijdag 6 mei a.s. uiterlijk op woens dag 4 mei, 's middags om 12 uur in ons bezit te stellen. Voor advertentieopdrachten, welke ons na dit tijdstip be reiken, kunnen wij niet in staan dat opname in onze uit gave van vrijdag 6 mei kan worden bewerkstelligd. Dagblad De Stem Afd. Verkoop

de Stem | 1960 | | pagina 1