1 ROTTERDAMSE K. v. K. ACHTER KREEKRAKPLAN Vice-president Lee gedood met gezin „Zeer gevaarlijk besluit" DOKTER O. GEEFT TOE: IK DICTEERDE BRIEF zegt Djakarta KI Moeder doodt haar kind DRAMA IN SEOEL Brabantse steun inzake Rij n vaartpremiekwestie Commentaren Vijf doodvonnissen in Marokkaanse oliezaak LUXEMBURGSE GASTEN OP BEZOEK BELGIE COTY BERMUDAS BLUSH Honest John" vuurklaar VAN IN STAAT BELEG ANKARA Suezkanaal dicht voor Karei Doorman Minister ervoer nut van wegenwaclitstation GEZAMENLIJKE VERKLARING Oudste zoon loste schoten Negentienjarige bekent moord op Sir Paul Mason verlaat ons land Om vrij nieuws Vijf puzzelaars delen pot Vredelievendheid Geluidsband noteerde verspreking No. 23355 DAGBLAD VOOR ZEELAND In vlaag van verstandsverbijstering Aanhoudend koud weer de lijk rU ippels ■hapje. hakt v-snack nakelijk ïppeltje iaar zonder jeegaat VAN DER STEEN 'taken! '100e JAARGANG Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland s* tm V R IJ D A G 29 APRIL 1960 Abonnementsprijs f 7.— per kwartaal, 8.20 per post, t 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage i 0 40 oer mm ;ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 35) In een vlaag van verstandsverbijstering heeft de echtgenote van de veehouder L. V. te Sondel (Fr.) haar anderhalf- jarig dochtertje door middel van op hanging van het leven beroofd. Alvo rens dit drama zich voltrok had de vrouw een grote dosis verdovende ta bletten ingenomen. Een dokter heeft nog getracht de le vensgeesten bij het kind op te wekken, maar dit mocht niet meer baten. De vrouw is naar de psychiatrische in richting te Franeker vervoerd, waar zij reeds eerder verpleegd is geweest. „De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam schaart zich achter het Brabantse plan voor een industriegebied, zoals bedoeld in het Kreekrak-project, met een verbinding voor binnenschepen en coasters naar de Westerschelde bij Bath en naar de Oosterschelde, welke verbinding aan de eisen van de meest moderne scheepvaart moet kunnen voldoen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Stichting Ontwikkeling Brabantse Industrie zijn het er over eens, dat de voorbereiding en uitvoering van deze verbinding als nationaal project vanwege het Rijk derhalve door de Rijkswaterstaat moe ten geschieden. In de gedachtenwisseling over de Schelde-Rijnverbinding is door de Stichting Ontwikkeling Brabantse Industrie uitgesproken, dat zij de Rotterdamse eis van opheffing van Rijnvaartpremies en andere steunmaatregelen ten bate van de Belgische zeehavens billijkt". De oudste zoon van Lee Ki Pong, de Zuidkoreaanse vice-pre sident, heeft gisteren zijn vader, zijn moeder en zijn jongere broer met pistoolschoten om het leven gebracht en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Het drama speelde zich af in een bij gebouw van Syngman Rhee's paleis, waar Lee Ki Pong met zijn gezin een toevlucht had gezocht nadat het volk met steeds groter nadruk om zijn ver oordeling ging roepen. Men acht de door zijn zoon doodgeschoten vice-president verantwoordelijk voor het gewelddadig optreden van de politie in de afgelopen weken. Naast elkaar De 23-jarige zoon van Lee, die luite nant was in het leger, was een aange nomen zoon van oud-president Syngman Rhee, die zelf geen kinderen had. De families Rhee en Lee waren zeer met elkaar bevriend en naar gisteren na het drama bleek, heeft Rhee de vice-presi dent en zijn gezin onderdak verleend in zijn paleis. Ontwikkeling Brabantse Industrie, heeft dit gezamenlijk overleg tot bovenstaan de gemeenschappelijke tekst geleid. Zij hebben daarvan met het oog op de be sprekingen tussen de Nederlandse en Belgische delegaties over een verbeter de Schelde-Rijnverbinding aan de Ne derlandse onderhandelaars mededeling gedaan. Onderstaand geven wij korte com mentaren van enkele west-Brabantse autoriteiten op de Rotterdams-Bra bantse verklaring, voor zover wij hen gisterenavond telefonisch heb ben kunnen bereiken. Zeer verheugd over deze mededeling was mr. dr. C. N. M. Kortmann, com missaris van de koningin voor de pro vincie Noordbrabant. Beide industriële clubs hebben het belang van het Bra bantse standpunt ingezien, aldus mr dr. Kortmann, en hieruit kunnen slechts goede dingen voortspruiten. Men moet goed begrijpen, dat west-Nederland niet gebaat is met tegengestelde belangen maar met een harmonie van belangen. Daarom ook is deze verklaring op een zeer gelukkig tijdstip gekomen. Burgemeester P. B. M. Alberts van Rucphen, voorzitter van de Stichting Welvaartsbevordering Groot-west-Bra- bant, noemde de verklaring een merk waardige zaak. Hij wilde er gisteren avond nog geen goed- of afkeuring over uitspreken. Hij merkte op, dat de uit eindelijke beslissing over het wel dan niet doorgaan van het project bij de provinciale overheid berust. Indien iedereen zijn mening blijft verkondigen, waar blijft men dan", aldus de heer Albers. „Een sterk staaltje", vond burgemees ter F. J. A. T. Vos de Wael van Os- sendrecht. Hij toonde zich verheugd over het Rotterdamse standpunt, al meende hij, dat de eis, die Rotterdam betreffende de Rijnvaartpremies stelt, een domper op die vreugde zet. Zijn aanvankelijk sceptische houding over de uitvoering van het Kreekrakplan is nu ten goede gekeerd. Het gezin had in gezamenlijk over leg besloten de dood te kiezen. Lee, zijn vrouw en de twintigjarige jongste zoon gingen naast elkaar op een bank zitten, waarna luitenant Kang Suk van twee meter afstand hen doodde. Tenslotte sloeg hij de hand aan zichzelf. Toen Syngman Rhee het drama tisch nieuws hoorde, barstte hij in snikken uit. Hij verliet wat later zijn paleis om als ambteloos burger in een particulier huis verder te leven. Hij had, door de ver nederingen van de laatste dagen dee moedig geworden, te voet willen gaan, maar men wist hem te bewegen zijn kogelvrije wagen te gebruiken. Op weg naar zijn particulier verblijf betoonden talrijke Zuidkoreanen toch hun aanhankelijkheid jegens zijn per ion. Kabinet De voorlopige president Hoe Tsjoeng heeft gisteren voorlopig zes ministers benoemd, die het tijdelijk zakenkabinet zullen vormen. Het Zuidkoreaanse parlement was juist bijeen om de ontslagaanvrage van Syngman Rhee te behandelen, toen het nieuws van de dood van Lee bekend werd. De zitting werd daarop geschorst. Dit is de letterlijke tekst van een ge zamenlijke verklaring die de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam en de Stichting Ontwikkeling Brabantse Industrie na maandenlang gezamenlijk beraad over het Kreekrak- project, dat begin 1959 door het pro vinciaal bestuur voor Noordbrabant werd uitgebracht. Onder het wisselend voorzitterschap van mr. dr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam, en mr. M. P. L. Steenberghe, waarnemend-voorzitter van de Stichting In Rabat heeft gisteren de recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen de 24 oliehandelaren die spijsolie vermengden met afge werkte vliegtuigolie, waardoor een aantal Marokkanen om het leven kwam en duizenden met voor het merendeel ongeneeslijke ziekten verpleegd worden. Vijf verdachten werden ter dood veroordeeld, drie kregen levens lang en dertien werden wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken. Te gen drie beklaagden wordt nader DE SCHIPPER van het Duitse schip die met een hakenkruisvlag in top ons land wilde binnenvaren, is volgens de rechtbank in Duisburg „niet goed bij zijn hoofd" en is onder psychiatrische behandeling gesteld. DE DIRECTEUR van de Nederlandse Bioscoopbond, de heer J. Bosman te Aerdenhout, viert op 1 mei zijn zilveren jubileum in dienst van de bond. De bioscoopexploitanten gaan dat vieren. EEN NEDERLANDSE kustvaarder voer in Newport in Zuid-Wales tegen een brugpijler op, waardoor „beide par tijen" schade opliepen. VOLGENS EEN Poolse commissie van onderzoek zijn in West-Duitsland nog vierhonderd rechterlijke ambtenaren in functie die onder Hitier aan ter dood veroordelingen van onschuldige Polen meewerkten. IN AMSTERDAM heeft gisteren het kort geding gediend inzake de beslag legging op gelden van „De Waarheid". Op 6 mei doet de rechtbank uitspraak. OP DE tentoonstelling „Ons dagelijks brood in de wereld", van 10 tot 19 mei in Amsterdam, kan men o.a. een ver steend brood uit de tijd der oude Egyp- tenaren en een hypermodern diepvries brood zien. „In de toekomst", zeggen de bakkers, „gaat versgebakken brood in de diepvries en bij ontdooiing is het dan later ovenvers". nn A *55 „liJger-Annie Na maandenlang ontkend te hebben heeft de 19-jarige S. R. uit Rotterdam bekend de 28-jarige juffrouw A. van der S„ die op Katendrecht bekend stond als „Tijger Annie", op 11 februari j.l. in een hotel te Rotterdam te hebben ver moord. Na een onenigheid heeft hij haar gewurgd. Deze jongeman werd, zoals destijds gemeld, aangehouden, omdat hij ervan verdacht werd geld uit flatgebou wen te hebben gestolen. Daar hij krab ben in het gelaat had achtte men het zeer wel mogelijk, dat hij aan het ge beurde in het hotel debet zou zijn. (Advertenties) Voor u uit Parijs Franse parfums eaux de cologne make up huidverzorging 0 J Verwachting, meegedeeld door het f K-N.M.I., geldig tot vanavond, op- t gemaakt gisterenavond 23.15 uur: 0 Veranderlijke bewolking- en plaatse- jijk enkele buien, 'latige tot vrij j krachtige wind tussen noord en 0 noordoost. Aanhoudend koud weer. 1 Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: J Zwaar bewolkt met opklaringen en 0 enkele regenbuien. 0 Vandaag: zon onder 20.01 uur, maan J onder 23.25 uur. J Morgen: 8.22 uur zon op 5.13 uur, maan op -PARIS De van groothertogin en prins Felix Luxemburg brengen een staatsiebezoek België. Foto: Op het stadhuis in bood burgemeester Lucien Cooremans de groothertogin Brussels Brussel kant aan, terwijl koning Boudewijn zich met prins Felix onderhield. Ook de stad Brugge heeft het Luxemburgse paar gisteren hartelijk verwelkomd. uitspraak gedaan na een onder zoek. De verdachten hadden verklaard niet te weten, dat de machine-olie bij gebruik gevaar zou opleveren. Ook hadden zij aangevoerd dat de Marokkaanse wet vermenging van plantaardige en mine rale olie in bepaalde verhouding toestaat. De vonnissen werden geveld overeen komstig een in november door koning Mohammed de Vijfde afgekondigde wet, die het uitspreken van de doodstraf te gen „personen, die de volksgezondheid in gevaar brengen", mogelijk maakt. Deze wet werd met terugwerkende kracht af gekondigd toen het onheil veroorzaakt door de verkoop van de ondeugdelijke spijsolie, reeds was geschied. Verscheidene veroordeelden braken in tranen uit toen het vonnis werd uitge sproken, maar andere leken onbewogen. Sir Paul Mason, de Britse ambassa deur in Nederland, is benoemd tot per manent vertegenwoordiger van Groot- Brittannië bij de NAVO te Parijs. Hij volgt sir Frank Roberts op, die ambaS' sadeur te Moskou wordt. De tegenwoordige Britse ambassa deur in Moskou, sir Patrick Reilly, wordt plaatsvervangend onderminister van buitenlandse zaken in Londen. In de Turkse hoofdstad Ankara en in Istanboel is gisteren de staat van beleg afgekondigd. In Istanboel waren in de ochtend on geveer duizend studenten met de politie slaags geweest. Daarbij zouden vijf men sen om het leven zijn gekomen en een twintigtal gewond. De studenten protesteerden tegen de schorsing van Ismet Inonu, de leider der republikeinse volkspartij, en twaalf an dere leden van de oppositie. De Natio nale Vergadering had nl. bepaald dat Inonu twaalf vergaderingen niet mocht bijwonen omdat hij in een rede zou heb ben aangezet tot rebellie en verzet te gen de wetten van het land. De andere oppositieleden werden voor drie tot zes vergaderingen geschorst, omdat zij her haaldelijk met de deksels van hun lesse naars hadden geklapt en „walgelijke taal" hadden gebezigd. De oppositieleden werden ge schorst, toen de vergadering een wetsvoorstel behandelde, dat commis sies van onderzoek het recht geeft het publiceren van alle nieuws te verbieden, bladen die dit verbod overtreden te sluiten en de mensen, De 109e afdeling Veldartillerie Honest John" heeft gisteren op de heide bij de legerplaats 't Harde in Oldebroek voor de pers gedemonstreerd met het nieu we dodelijke raketwapen van het Neder landse leger, de „Honest John". De foto toont een „Honest John", opgesteld in de hei om te worden afgevuurd. De eerste werkelijke lancermg zal op een buitenlands proefterrein geschieden. die zich tegen de maatregelen en besluiten van de commissies verzet ten, in de gevangenis op te sluiten. Het voorstel is later aanvaard. LAR IN PERZIE werd gisteren weer- door enkele lichtere en één tamelijk krachtige aardschok getroffen. Er vielen geen slachtoffers. Vijf puzzelaars vier in Limburg en één in Bergen op Zoom delen deze week de pot. Zij stuurden allen een foutloze oplossing in en krijgen per man het altijd nog lieve som metje van f 2.643.06. In Bergen op Zoom gaat dat be drag naar de heer P. A. M. Wee- maes, aan de Oude Wouwsebaan 52. We beginnen dus volgende week weer met frisse moed aan een nieu we pot. Doen we allemaal weer mee, puzzelvrienden? Hoe meer hoe lie ver. Het gerucht wil dat Indonesië Nasser heeft verzocht het Suezkanaal te sluiten voor de „Karei Doorman" en de begeleidende Nederlandse marineschepen, als zij naar Nieuw-Guinea varen. Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten dat van een dergelijk verzoek niets bekend is, en op de Indonesische ambassade in Londen zei men ook van niets te weten. Bermuda Blush, de nieuwe mode- tint in nylons voor dit seizoen. In Nederland exclusief verkrijgbaar in Hi-life. En u weet: Hi-life bete kent ook kwaliteitsgarantie. „Bermuda Blush" nylons - met of zonder naad - reeds vanaf 2.95 In alle betere zaken. (Van onze speciale verslaggever) De Berkelse arts O. is gisteren middag onder druk van feiten moeten terugkomen op zijn steeds volgehouden verklaring, dat hij niets van doen gehad had met de samenstelling van de tekst van de afscheidsbrief, welke L. hem in de gevangenis heeft geschreven. Hij erkende, dat hij L. had gezegd wat hij in die brief moest schrijven. „Maar dat klopt niet", wedervoer prof. dr. C. J. F. Böttcher „Want hoe is het dan mogelijk, indien u zich zou hebben beperkt tot het „aangeven van de be langrijkste punten", dat vele onbelang rijke zinnen geschreven zijn in een stijl, welke geheel van u en volkomen vreemd van die van. L. is". Toen ging de ver dachte zitten. Even tevoren had zich een merk waardig incident voorgedaan. Tijdens een discussie tussen de genoemde ge tuige en verdachte viel in de gehele zaal via de geluidsinstallatie duide lijk verstaanbaar uit de mond van O. de zin: „Toen ik L. de brief dicteerdeOnmiddellijk kwam rechter W. J. Borgerhoff-Mulder uit zijn zetel omhoog en wendde zich tot de president met het verzoek de geluidsband terug te laten draaien om precies te vernemen wat O. ge zegd had. Deze maakte met zijn han den afwerende gebaren maar de pre sident beduidde hem te gaan zitten. Onder doodse stilte, terwijl aller ogen waren gericht op de verdachte, die zo mogelijk nog bleker dan hij al is naast zijn bewaker stond, werd de apparatuur ingeschakeld. Toen bleek dat er een dis cussie gaande was geweest over het over schrijven van de afscheidsbrief, waarbtf O. de tekst aan L. had gedicteerd. Onomstotelijk staat nu vast, dat het geen O. in mei 1958 aan zijn voormalige verdediger, mr. Huygens in Den Haag, heeft geschreven over hetgeen er in de dagen voor de dood van L. in de straf gevangenis is gebeurd, niet op waarheid berust. En daarmee heeft hij de officier van justitie een stevig wapen in handen gegeven om zijn gehele afweer, die toch in hoofdzaak op dit stukje is gebaseerd, te verwerpen. Cyaankalipsychose Tijdens de. ochtendzitting is uit ver klaringen van gedetineerden komen vast te staan, dat de Berkelse arts O. beze ten was van een cyaankali-psychose. Ve len van hen had hij er toe trachten te bewegen via hun familieleden hem dit vergif in handen te spelen. Hij had het nodig, zo zei hij er telkens bij, om aan de hand van te nemen proeven vast te stellen, dat er op wetenschappelijke gronden reden was om revisie van zijn proces te verkrijgen. Dit bleek trouwens ook uit de brief, niet minder dan negen foliovellen getypt, die O. drie maanden na de dood van L. aan zijn voormalige verdediger, mr. Huygens uit Den Haag, zond. Daarin verklaarde O., dat de stief vader van L. bereid was om cyaankali in ontvangst te nemen, dat hem uit Bel gië zou worden toegezonden. Het was half januari 1958, dat O. tegen over een der gedetineerden verklaarde dat zijn zaak er goed voorstond. Hij moest nog maar tien procent „versieren" om het zover te krijgen. Kort nadien had O. bezoek gehad van zijn neef V. uit België; de reiskosten van bijna zestig gulden had verdachte hem zelfs vergoed. Bij die gelegenheid had V. gebruik ge maakt van het toilet, zoals gedetineerden hebben gezien. Anderen hebben daarop O. in dit toilet zien verdwijnen. Zou dit het moment zijn geweest, waarop de Belg een hoeveelheid cyaankali in de gevan genis heeft binnengesmokkeld? Want hoe de ware toedracht ook geweest moge zijn, vast staat, dat O. aan zijn celbezoeker G. cyaankali heeft meegegeven dat in zijn bezit was. Deskundigen Aan het einde van de ochtendzitting begon de rechtbank met het horen van de deskundigen. De eerste was de 53- jarige patholoog-anatoom, de gerechte lijke geneeskundige J. Zeldenrust uit Den Haag. Zijn conclusie was na uit- en in wendige schouwing van het lijk, dat Adriaan L. is overleden tengevolge van vergiftiging. De vergiftigingsverschijnse len waren in overeenstemming met die, welke na het innemen van de cyaan- kaliën kunnen ontstaan. Een nauwkeuri ge bepaling van het tijdstip van het over lijden kon niet worden gegeven. Het moet volgens dokter Zeldenrust in de late avonduren of kort na middernacht van vier op vijf februari 1958 zijn geweest. De president vroeg aan dokter Zelden rust verder nog over de proeven met cyaankali, die de Berkelse arts steeds wilde doen om revisie van zijn vonnis te verkrijgen. Dokter O. beweert dat hij kan bewij zen, dat het mogelijk is, dat hij, door zijn vrouw een morfine-injectie te geven, al leen ongewild aansprakelijk gesteld zou kunnen worden voor de dood van zijn vrouw. Hij had zijn vrouw suikerpoeders gegeven, en deze zouden de werking van cyaankali stuiten, maar de morfine-injec tie die zijn vrouw daarna van hem kreeg, zou deze stuiting weer hebben opgeheven. De Indonesische regering heeft giste ren verklaard, dat het Nederlandse com muniqué, waarin een versterking van de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw- Guinea wordt bekendgemaakt, „een zeer gevaarlijke toestand kan veroorzaken". De heer Boes Effendi, woordvoerder van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft de Nederlandse zaakgelastigde te Djakarta, de heer W. A. Frowein, meegedeeld: „Indien de tekst van het communiqué juist is weergege ven zal dit er niet toe bijdragen om rond om het vraagstuk West-Nieuw-Guinea een goede atmosfeer te scheppen. Integen deel, het zal aanleiding geven tot een zeer gevaarlijke toestand, in het bijzon der in het licht van de opzienbarende mededeling van de Nederlandse regering over haar voornemen, de „Karei Door man" en andei^e oorlogsschepen naar West-Nieuw-Guinea te zenden". De heer Effendi zei ook, dat men op het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken zich afvraagt, wat de Ne derlanders bedoelen met „agressieve elementen" in het Indonesische beleid, aangezien het Indonesische leger bij herhaling onlangs nog zijn be reidheid heeft te kennen gegeven me de te werken aan de buitenlandse poli tiek van de republiek die er een is van vredelievendheid. Hij noemde de inhoud van het Neder landse communiqué agressief „en wat de Nederlandse regering ook moge denken van West-Nieuw-Guinea, het maakt deel uit van het grondbeleid van de republiek Indonesië", voegde hij eraan toe. Sir Garfield Barwick, de Australische waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, zei in het huis van afgevaardig den dat de Australische regering geen reden heeft te veronderstellen dat er ook maar de minste agressieve bedoeling schuilt in het Nederlandse besluit weste-. lijk Nieuw-Guinea te versterken. Telegram De afdeling Nijmegen van de jongeren organisatie van de KVP vreest dat tussen Nederland en Indonesië een bewape ningswedloop zal beginnen, nu de Ne derlandse regering besloten heeft de de fensie van Nieuw-Guinea te versterken. In een telegram aan het partijbestuur van de KVP in Den Haag en de Centrale Jongeren werkgroep in Waalwijk (het hoofdbestuur van de KVP-jongerenorga- nisatie) vraagt het bestuur van de Nij meegse afdeling een duidelijke afkeuring van de regeringsmaatregel. (Advertenties) voor heet water. Vergen weinig ruimte. Gisteren heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. Korthals, het eerste wegemvachtsta- tion van de A.N.W.b., „Pelmolen" op rijksweg 13 tussen Rotterdam en Delft, officieel geopend. Hij heeft zich daarbij kunnen over tuigen van het nut van het station: de minister had juist de openings rede uitgesproken en de wegenwach ten op pad gestuurd om de meldings- posten in werking te gaan stellen, toen de allereerste melding al met een binnenkwamer zaten drie auto's op elkaar. Het viel trouwens nogal mee: het bleef hij fikse schade en gewonden waren er niet.

de Stem | 1960 | | pagina 1