Zwart o Wit VEILIGHEID VOOR ALLES Horecaf gaat zeventig jarig bestaan vieren Hoogstraten jaar geleden werd 750 stad een STEM-FEUILLETON Internationals lager Geldwolven op de -wasautomaat schenken is pas echt aan Moeder denken DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 29 APRIL 1960 Televisie Radio Radioprogramma Terugblik Spoor van Erics ontvoerders Onderzoek van rokers in Zweden j Een fakir in Pakistan, die ja- dus mooi worden voor het publiek. Zondag begint de herdenking 2oe^eze<^d Erief van een dode door Agatha Christie „Veronica"5 wordt gestoord Schip gezonken in Utrecht Siberische tijgers in Blij dorp geboren Na het programma „Attentie" van Peter van Campen brengt de NCRV-te- levisie vanavond een uitvoering door het Nederlands Ballet onder directie van Sonia Gaskell op het scherm. In de Singer Concertzaal wordt namelijk een vertolking gegeven van „De grillen van Cupido" van Vincenzo Galeotti, in gestudeerd door Harald Lander. De tweede film, die dit jaar in de se rie Disneyland wordt uitgezonden, is gewijd aan de wetenschappelijke expe ditie naar de Zuidpool in het kader van het Internationaal Geophysisch Jaar. In de rubriek „Wat ben ik" spreekt deze avond ten slotte Ir. W. Bakker, hoofd van de afdeling personeelszaken van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken in IJmuiden. België: Het Vlaamse televisiepro gramma begint met de avonturen van kapitein Mathias in de serie „Schipper naast Mathilde". Daarna wordt een uit zending gegeven van een lente-achtige amusementsbijeenkomst in Gent, waar men naast balletoptredens ook een mo deshow kan zien. Voor het laatste nieuws presenteert Roland Verhavert gedeelten uit nieuwe films. ZATERDAG 30 APRIL HILVERSUM I. 402 m. Nationaal pro gramma: 7,00 Gelukwens namens de omroep 7,07 Nws. 7,20 Gram. 8,01 Gelukwens namens de omroep 8,07 Nws. 8.20 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,35 Waterst. 9,40 Kinder-aubade 10,00 R.-k. uitz. 10,25 Gram. 10,50 Pianoduo en sol. 11,15 Reportageflitsen défilé voor het kon. paleis te Soestdijk 12.30 Land- en tuinb meded. 12,33 Instr. trio 13,00 Toespr. 13,05 Nws. 13.20 .15 jaar geleden, praatje 13,25 Pro- menade-ork. en sol. 14,00 Omr.ork. en sol. 14,15 Gelukwensen van overzee 14,30 Omr.- ork. 14.50 Gram. 15.00 V.d. jeugd 16,00 Gram. 16,10 Mozart in Den Haag, klankb. 16,50 De Italiaanse toernee van het Radiofilharm.ork. 17,10 Gram. 17.30 Lichte muz. 18,01 Nws. en weerber. 18.15 Lichte muz. 18,45 Gram. 19.00 Oevar. progr. 19,30 Meisjeskoor en instr. kwint. 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 21,30 Radiofilharm.ork. 22.15 Gram. 22,30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23,45 Dagsluiting 23,55- 24,00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. Nationaal pro gramma: 7,00 Gelukwens namens de omroep 7.07 Nws. 7,20 Gram. 8,01 Gelukwens namens de omroep 8,07 Nws. 8.20 Gram. 9.00 V.d. zieken 9.35 Waterst. 9.40 Kinder-aubade 10,00 Kamerork. en sol. 10,25 Morgend. Zie verder programma Hilversum I. RADIO VATIOANA 21.00 uur: Het Rozen kransgebed in het latijns. De serie klankbeelden van de KRO over de voor- en nadelen van het water in de Europese landen wordt vanavond voortgezet met een klankbeeld van Dick de Vree over het water in Duitsland. Mierbij zal sterk het accent komen lig gen op de waterverontreiniging van de Rijn welke catastrofale vormen gaat aannemen. Gezien de grote betekenis van deze rivier voor de Nederlandse wa terhuishouding -is hierbij tevens een groot Nederlands belang aan de orde In „Theater Andersom" komt een oor spronkelijk werk van Leo Nelissen, dat een satirische zelfkritiek op mjoezzik- kulitis genoemd wordt en als titel draagt: „..en dat er vruchten, vlinders. veulens, vogels, vissen zijn Twee KRO-uitzendingcn zijn aan de Ariënsherdenking gewijd, namelijk de reportage van de Plechtige Hoogmis die Kardinaal Alfrink vanochtend ir Utrecht zal opdragen (half 11) en de rede, die Prof. Rogier vanavond (aan vang 10.40 uur) zal houden over de Dienaar Gods. die ook wel „Apostel van de kentering" wordt genoemd. Drie nieuwe deelnemers zal men kun nen horen in de radio-hobbyquiz van de Vara, „Je neemt er wat van mee", ge presenteerd door Theo Eerdmans. De nieuwe kandidaten worden aan de tand gevoeld over de volgende onderwerpen: Tour de France, Johann Sebastian Bach en Egyptologie. In verband met het feit, dat het vraag- en antwoordspel voor dit seizoen ten einde loopt, zullen de kandidaten ieder in deze uitzending in twee ronden hun kennis over hun on derwerp moeten spuien. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Praatje 12.45 Gram. .13.00 Nws. 13.15 Muz. caleidoscoop 14,30 Radio- joum. 15.00 Oram. 15.15 Gram. 15.45 Gram. 16,00 Lichte muz 16,30 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Dagkla-pper en lit. 'kal. 17.20 Liturg, gezangen 17,30 Gram. 17.45 Eng. les 18,00 Or- gelrec 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Gram. 20.45 Gram. 21,00 Oram. 21,15 Amus.muz. 22,00 Nws. 22,15 Verz.progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL 484 m.— 12,17 Lichte rouz. 12.52 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Bel Canto 14,23 Disco club 15,23 Gram. 15,30 Rep. Initem. tennis- wedstr. Davis-cupZwitserlandBelgiO 17,00 Nws. 18,53 Oram. 19.10 Lichte muz. 19,30 Nws. 20.30 Gram. 21,00 Eïscoparade 22.00 Wereld- nws. 22.10 Jazamuz. 22,55 Nws. 23,00 Gevar. muz. 23,55 Nws. Televisiepro gr oma's ZATERDAG 30 APRIL NTS: 10.35-11,45 Gelukwens door Z.E. Prof. dr. J. E. de Quay Daarna: Reportage bloe- mendéfilé langs paleis Soestdijk VARA: 17.00-17,30 V.d. kind. NTS: Nationaal progr. 20,00-20,20 Journ. en weeroverz. 20,20-21,00 Herh. telerecording défilé te Soestdijk 21,00 Artistencafé. VLAAMS BELG.17,00-18„00 V.d. jeugd 19,00 TV-album 19,05 Luchtvaartrubr. 19,30 Nws. 19.45 De week in beeld 20,15 Teken>- film 20,20 Disney-film 21.05 Filmklucht 21,25 TV-feuill. 21,50 Eurovisie Zweden: rep. volks feesten 22,15 Quizprogr. 22,45 Nws. FRANS BELG.: 19,00 Uitz. instituut v. fi losofie en lekennioraal 19,30 Feuill. 20,00 Nws. 20,35 Het zoutvat 21.00 Braziliaanse folklore 21.45 Eurovisie Zweden: Rep. volksfeesten 22^30 De Vous a moi 22,40 Een camera in Parijs 23,00 Nws. Een stuk, dat vanwege zijn bijzonder moeilijke strekking slechts zeer spora disch en dan nog steeds na vele aarze- lingen voor ervaren schouwburgpubliek op de planken werd gebracht, is gis.te- renavond, na een ampele toelichting door de AVRO, aan honderdduizenden T.V.-kijkers voorgezet als een onver teerbare koek, die men nu maar eens moest proberen te slikken. Wel, de fervente toneelkenners zijn daarin natuurlijk geslaagd. Voor hen zal „Zoals je me wilt", van de Nobelprijs winnaar Pirandello, na lezing van de denkbeelden van deze acteur, geen pro blemen meer hebben opgeroepen. Zij I zullen hebben doorzien dat er situaties kunnen ontstaan, waarin de mens ge dwongen wordt het masker af te wer pen, waarmee hij moet lopen om zich aSvp zijn levensomstandigheden te kun nen aanpassen. Zij zullen hebben begre pen. dat de onbekende vrouw, die met geweld uit haar camouflagewerelden was bevrijd, niet meer werd herkend, aanvaard en begrepen, omdat ze puur haarzelf was geworden en niet reageer de zoals de omstandigheden dat wense lijk hadden gemaakt. Zij zullen hebben genoten van de rag fijne dialogen, waarmee Pirandello deze gevoelens gestalte gaf. De vele anderen? Zij hebben zich moeizaam door de zware praatkost heengewerkt, het gemis aan handeling ernstig betreurd en zijn geërgerd, om dat hoofdrolspeelster Heieen Pimentel een dramatische oase was in een ver tolking, waarin vrijwel alle andere me despelenden met enkele korte uitzon deringen beneden de gebruikelijke verwachtingen bleven, ondanks het feit, dat de slotepisode met sterke effecten naar schijnbare geladenheid werd ge voerd. Pirandello heeft voor hen waarschijn lijk afgedaan, zoals Homerus voor de schooljongen, die veel te vroeg met de Ilias werd geconfronteerd. Hij zal geen poging doen er ooit nog van te gaan houden. Het schijnt dat het spoor van de ont voerders van Eric Peugeot naar Zwit serland leidt. In Altdorf heeft een bank directeur bezoek gehad van de politie, die hem vroeg naar bepaalde bankbil jetten die deel zouden hebben uitge maakt van het losgeld. De familie Peugeot komt vaak in Zwitserland en op het moment, waarop de Zwitserse politie zich met de zaak ging bezighouden zou de vader van de ontvoerde Eric in het land aanwezig ge weest zijn. Ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van de Nederlandse bond van werk gevers in hotel-, restaurant-, café- en aan verwante bedrijven „Horecaf" worden op 10, 11 en 12 mei in Den Haag bondsdagen gehouden, die onder meer bestaan uit een jaarlijkse congresvergadering op woens dag 11 mei in Scheveningen en de offi ciële opening op donderdag 12 mei van de internationale Horecaf-tentoonstelling .Gast en gastheer", die, zoals gemeld, tot 24 mei in de Houtrusthallen te bezichti gen is. Tien jaar voor het einde van de 19e eeuw verenigden zich een aantal Neder landse hoteliers ter verdediging van hun bedrijfsbelangen, die zij bedreigd zagen door een toenemende belastingdruk. Daarmee begon de Nederlandse hotel- houderbond zijn bestaan, die ongeveer dertig jaar later onder de nieuwe naam „Horecaf" zou worden voortgezet. Van het begin af aan heeft de bond gestreefd de bedrijfstak aan zijn bestemming te doen beantwoorden, de ondernemingen op een hoger niveau te brengen en de wel vaart der ondernemers te bevorderen Ter bevordering van de vakbekwaam heid heeft de bond in 1899 een leerling stelsel ingevoerd, een initiatief waarmee de bond kwam voor de overheid zich met het leerlingstelsel in het algemeen ging bezighouden. Aangezien het Centraal Bureau voor de Statistiek zich in die dagen nog op be perkt gebied bewoog, heeft de bond in 1910 zelf door middel van een grote enquête het benodigde statistische mate riaal bijeengegaard. In dat jaar verscheen ook de officiële hotelgids van de Neder- landsche Hotelhoudersbond, waarin de prijzen voor logies met en zonder ontbijt, (Advertentie) voor diner, voor pension en verdere bij zonderheden waren opgenomen. Besloten werd toen tot jaarlijkse publikatie van de prijzen over te gaan. Omdat het 25-jarig bestaan van de bond in de eerste wereldoorlog viel, werd van feestelijke viering afgezien. Het vijftigjarig bestaan zou in 1940 wor den herdacht. Een grote tentoonstelling in het RAI-gebouw in Amsterdam was bijna gereed, toen op 10 mei de tweede wereldoorlog voor Nederland begon, waardoor ook dit jubileum niet kon wor den gevierd. Na de tweede wereldoorlog heeft de hotellerie in Nederland zich snel her steld. In 1947 keerde de bond terug. Het hoofdbestuur was vrijwel ongewijzigd De jongste jaren hebben zich geken merkt door een stijgende belangstelling voor het internationale toerisme en de hotellerie. Bij het „geval van de Hilton hotels" heeft „Horecaf" zich niet onbe tuigd gelaten. „De slag moge dan verlo ren zijn, er werd niettemin morele winst geboekt", aldus Horecaf. Alle rokers in de grootste steden van Zweden kunnen, desgewenst, een medisch onderzoek van longen en hart ondergaan. Men kan daartoe een in de sigarenwin kels verkrijgbaar formulier invullen. Zonder kosten kan men zich dan laten onderzoeken op ..rokerslongen" of „ro- kershart". Het initiatief hiertoe is geno men door het Zweedse staats-tabaksmo- nopolie en zijn raad van medische des kundigen. Op deze foto de intocht van presi dent Charles De Gaulle in New York blijkt wel hoe de Franse Staatsman door rechercheurs wordt omgeven. De president zelf tracht echter wel eens te ontkomen aan de speurende blikken. Hij heeft graag contact met het pu bliek zei maandag dat hun gage zou afhangen van de lengte van het zwaard dat z$j kunnen slikken, en de hoeveelheid vuur die zy bereid zijn te „eten". Dat kan Echt dood renlang op spijkers lag, degens inslikte en zwaarden door zijn J lichaam stak. werd onlangs dood qevonden in een steeg. Hij uias j i u~+ Z Even ernstig nu Ambulance-chauffeur Dennis misschien wel? vermoord met een mesHet doodzijn was geen komedie; de Kelly, Gosport, kon het maandag zwaardenprikkerij in de theaters niet meer redden tot het zieken huis en hielp mevrouw Margaret Payne in de auto haar baby krij gen. Twee jaar geleden overkwam hem hetzelfde met dezelfde Bijgeloof Hoewel de hoogste verdieping van het nieuwe Time-Life-gebouw in New patiënte. York aangegeven is als „48ste verdie ping" telt het gebouw en slechts 47. De reden? Bijgelovigheid! In het gebouw is geen 13de verdieping, draagt althans dit ongeluksnummer niet. Internationaal De commissie-jongens, de organi satiemaniakken en dergelijke figuren winnen nog steeds veld. Op nationaal gebied schijnt niet veel meer te fik sen te zijn dus moeten de organisa ties geïnternationaliseerd worden. Zo kwam onlangs de International Pata- to Chip Institute tot stand. Patato chips zijn gedroogde frietstengeltjes in cellofaan. Naar prestatie Theaterproducent Ian Hunter, op zoek naar vuurvreters en zwaardenslikkers, „Schiet op. Brullende Muis. het nieuws is net begonnen." (Advertentie) Vraagt inlichtingen bij Uw handelaar of bij Imp. voor Nederland: Gebr. Timmermans N.V. Kessel bij Venlo, tel. 325 (4 lijnen Hoogstraten, het rustige stadje in de Antwerpse Kempen op luttele kilometers van de Nederlandse grens, opent zondag 1 mei een reeks schitterende feestelijk heden ter herdenking der verheffing, 750 jaar geleden, tot „Stad en Vrijheid". Hoogstraten behoorde destijds tot het hertogdom Brabant, dat zich uitstrekte, zoals men weet, over de Nederlandse pro vincie Noord-Brabant en de huidige Bel gische provincies Antwerpen en Brabant. Alle inwoners van het hertogdom waren afhankelijk van de hertog. De Kempische gouwen waren hertog Hendrik I zeker niet onbekend, want ten einde die schaars bevolkte streken te begunstigen en meer te bevolken ver leende hij in 1210, nadat Herentals het jaar tevoren reeds tot Stad en Vrijheid was verheven, aan verschillende gemeen ten zoals Oosterwijk, Arendonk, Turn- Er zat een man in de wachtkamer die een redacteur moest spreken, want hij had een uitvinding gedaan en die moest in de krant. Kijk, meneer, zei hij toen ik binnentrad om het jongste stukje technisch vernuft te aanschou wen, ik heb een apparaat uitgevonden dat je maar in je auto behoeft te leg gen om voortaan rustig het water te kunnen inrijden. Er gebeurt niks, me neer, ja, er gebeurt wèl wat: zodra de wagen het water inplenst gaat mijn apparaat (hij haalde het uit een juten zak) het was vervaardigd van een oude warmwaterkruik) aan het werk. Het spuit een hele klets lucht in de auto en je kunt stilletjes, zonder te stikken, blijven wachten tot de brandweer je eruit takelt. Als u nou even een emmer water geeft, zal ik mijn uitvinding demon streren. zei hij, een tikkeltje bevelend. Ik zei dat ik echt zo wel geloofde dat het een vernuftig apparaat was, maar hij moest en zou een emmer water en ik heb moeten zeggen dat juist de Waterleiding gestoord was. Toen zou hij een droge demonstratie geven: luis- ter, hij gaat lucht spuiten. Hij ram welde en drukte hier en daar en er gebeurde niets. Wacht, hij is onderweg zeker leeggelopen, zei hij opgewekt. Je moet, als je zo'n apparaat in de wagen meeneemt, ook ioei een fietspomp bij de hand hebben, bekende hij, dat i Wel veiliger. Dan kun je hem af en toe I oppompen. Verkoop de vinding aan een fabriek, adviseerde ik, als het in de krant komt, iwgint iedereen het na te maken en daar gddt je patent! Tien mille moet 'k ervoor hebben, zei hij beslist, geen Pont minder. Maar denk je dat ze be talen? Ik ben bij vier fabrieken ge weest. Maar ze doen net of het niks is. Ze moeten het zelf weten: dan gaat de uitvinding de zolder op, bij al de an dere. Hij liep, mij aankijkend of ik r,0k een fabrikant was, naar buiten, bond de uitvinding op de bagagedrager en fietste onbegrepen weg 17) De salon riep herinneringen op uit het verleden. Er hing een vage geur van gedroogde bloemen. Het sits was versleten en het patroon van rozenguir- landes was verschoten. Aan de muur hingen prenten en waterverftekeningen. Er was veel porselein: broze herders en herderinnen. Er waren met wol ge borduurde kussens en verschoten por tretten in mooie, zilveren lijsten, veel ingelegde naaidozen en theebussen. Wat mij het meest van alles bekoorde waren twee prachtig uitgesneden zijde papieren dames onder glazen stolpen; een met een spinnewiel en een met een poes op haar schoot. Ik werd opgenomen in de sfeer van een voorbije en rustige tijd van verfij ning, van „deftige dames en heren." Dit was wat men inderdaad kon noe men een „salon". Hier zaten de dames met haar hand werkje en, als er ooit een sigaret werd gerookt door een bevoorrecht lid van de mannelijke kunne, hoe zou men daarna de gordijnen uitschudden en de kamer luchten! Mijn aandacht werd door Bob getrok ken. Hij zat 'in een intens aandachtige houding vlak bij een sierlijk tafeltje met twee laden. Toen hij zag dat ik op hem lette, jankte hij even klagend en keek van mij naar het tafeltje. „Wat wil hij?" vroeg ik. Onze belangstelling voor Bob deed de dienstbode kennelijk plezier; ze hield blijkbaar veel van hem. „Het is zijn bal, mijnheer. Die werd altijd in die la bewaard. Daarom zit hij er om te vragen." Haar stem veranderde. Met een fal setstem sprak ze Bob aan. „Die is er niet meer, liefje. Bobs bal is in de keuken. In de keuken, Bobsie." Bob liet zijn blik ongeduldig naar Poirot gaan. „Dat mens is niet wijs", scheen hij te zeggen. ,,U ziet er verstandig uit. Ballen worden op bepaalde plaatsen be waard en deze la is een van die plaat sen. Er is daar altijd een bal geweest en daarom moet die bal er nu nóg zijn. Dat is toch duidelijke hondenlogi ca, niet?" „Hij is er nu niet jongen," zei ik. Hij keek me weifelend aan. Toen we de kamer uitgingen, volgede hij ons langzaam en niet overtuigd. Er werden ons verschillende kasten getoond. Een vestiaire beneden en een kleine bijkeuken, „waar de juffrouw meestal de bloemen verzorgde, mijn heer." „Bent U hier lang geweest?" vroeg Poirot. „Twee en twintig jaar, mijnheer." „Ik en de keukenmeid, mijnheer." „Is die ook lang bij miss Arundell geweest?" „Vier jaar, mijnheer. De oude keu kenmeid is gestorven." „Stel nu eens, dat ik het huis kocht, zou U dan bereid zijn om te blijven?" Ze bloosde licht. „Heel vriendelijk van u mijnheer, dat moet ik zeggen, maar ik schei uit met dienen. De juffrouw heeft me een aar- PRAET-MAECKERdig sommetje nagelaten, weet u, en ik ga naar mijn broer. Ik blijf hier alleen maar voor het gemak van miss Law- son totdat het huis verkocht is om voor alles te zorgen." Poirot knikte. In het ogenblik stilte dat volgde hoor den we een nieuw geluid. „Boem, boem, boem." Een eentonig geluid, dat sterker werd en van boven naar beneden scheen te komen. „Dat is Bob, mijnheer." ze glimlachte. „Hij heeft zijn bal te pakken gekregen en laat hem nu de trap afstuiten. Dat is zo zijn spelletje." Toen we onderaan de trap kwamen, rolde er een zwarte, gummi bal met een plof op de onderste tree. Ik nam hem op en keek naar boven. Bob lag op de van het gezin. Het was wel vreemd, dat zij haar zuster vóór moest gaan." „Dan was ze, denk ik, niet zo sterk als haar zuster." „Nee. mijnheer, dat is nu juist het vreemde. Mijn miss Arundell, miss Emily, is altijd zwak van gezondheid geweest. Ze heeft haar hele leven ge dokterd. Miss Agnes is altijd even sterk geweest en flink en toch is die het eerst gestorven; mis Emily, die van kind af aan zwak is geweest, heeft de familie overleefd. Wat kan het toch raar gaan." „Het is verbazend hoe vaak dat het geval is." Poirot begon daar ben ik zeker van een totaal verzonnen verhaal over een invalide oom; ik zal maar niet de moeite nemen het hier te her halen. Het is voldoende, te zeggen, dat het uitwerking had. Discussies over de dood en dergelijke zaken maken de bovenste tree, met zijn poten uitge spreid, vriendelijk kwispelstaartend. Ik wierp de bal naar hem toe. Hij ving hem keurig, kauwde er even sma kelijk op, legde hem toen tussen zijn poten en duwde hem langzaam met zijn neus vooruit, tot de bal eindelijk over de rand rolde en opnieuw de trap afstuitte. Bob kwispelde woest met zijn staart, terwijl hij de bal volgde. ,Dat' kan hij nu uren lang doen, mijnheer. Dat is zo zijn vaste spelletje en hij zou er de hele dag mee door kunnen gaan. Maar nu is het genoeg. Bob. De heren hebben wel iets anders te doen dan met jou te spelen." Een hond is een belangrijke factor ter bevordering van een gezellig praat je. Onze belangstelling en sympathie voor Bob hadden de natuurlijke terug houdendheid van de dienstbode geheel doen verdwijnen. Toen wij naar de ver- ieping gingen waar de slaapkamers waren, praatte onze geleidster honderd uit over Bobs verbazende schrander heid. De bal was beneden blijven lig gen. Toen we hem voorbij liepen, wierp Bob ons een blik van intense verach ting toe en stapte trots en waardig naar beneden om hem weer op te ha len. Toen we rechts afsloegen, zag ik hem langzaam weer naar boven ko men met de bal in zijn bek; zijn hou ding was als die van een stokoude man, die door onnadenkende mensen gedwon gen was zich onredelijk in te spannen. Toen we de slaapkamers doorliepen begon Poirot geleidelijk aan onze bege leidster uit te horen. ,,Er hebben hier toch vier misses Arundell gewoond?" „Oorspronkelijk wel, mijnheer, maar dat was vóór mijn tijd. Toen ik hier kwam, waren hier alleen miss Agnes en miss Emily; miss Agnes is spoedig daarna gestorven. Ze was de jongste menselijke tongen eerder los dan elk ander onderwerp. Poirot was nu dn staat vragen te stellen, die twintig mi nuten eerder met achterdochtige vijan digheid beschouwd zouden zijn. ,,Is miss Arundells ziekte lang en pijnlijk geweest?" ,,Nee, dat kan ik niet zeggen, mijn heer. Ze is lang sukkelend geweest, begrijpt u al die tijd sinds eerver leden jaar winter. Toen is ze er met die geelzucht erg aan toe geweest. Dan word je helemaal geel in je gezicht en het wit van je ogen...." ..Ja, ja, natuurlijk...." (Toen volgde het verhaal van een neef van Poirot, die het Gele Gevaar in eigen persoon bleek te zijn geweest.) Preciesprecies zoals u zegt mijn heer. Ze was zo verschrikkelijk ziek, de arme stakker. Kon niets binnenhou den. Als u het mij vraagt, heeft dr. Grainger gedacht, dat ze het bijna niet zou halen. Maar hij ging op een verba zingwekkende manier met haar om. Hij ging tegen haar te keer, ziet u. „Hebt u besloten te blijven liggen en uw grafsteen te bestellen?" vroeg hij meestal. En dan zei zij: ,,Ik heb nog wel een beetje fut, dokter,.' en dan zei hij: ,,Dat is goed, dat wil ik nu juist horen." We hadden toen een verpleeg ster. En die had het in haar hoofd ge zet, dat het afgelopen was die zei zelfs op een keer tegen de dokter, dat ze dacht, dat het maar beter zou zijn de oude dame maar niet te veel lastig te vallen door haar tot eten te dwin gen. Maar de dokter ging tegen haar te keer. ..Onzin," zei hij. „Haar lastig vallen? Je moet haar een grote mond geven, wanneer ze eten moet." Bouil lon zo en zo laat, vleesextract en thee en lepeltjes cognac. En tenslotte zei hij nog iets, dat ik nooit vergeten heb. ,,Je bent nog jong. meisje," zei hij tegen haar, ,,je beseft nog niet, wat voor prachtig materiaal er in de ouderdom zit. Het zijn juist de jongelui, die hun tenen omhoog steken en dood gaan omdat ze niet voldoende belangstelling hebben in het leven. Kijk maar naar iedereen, die ouder dan zeventig jaar is geworden.... dan zie je een vechter Iemand, die de wil heeft om te leven". En dat is waar, mijnheer. We zeggen altijd tegen elkaar, hoe wonderbaarlijk flink oude mensen nog zijn, zo levens lustig, en de manier waarop ze alles nog kunnen doen. Maar het is precies, zoals de dokter zegt; dat is ook juist de reden, waarom ze zo lang hebben geleefd en zo oud móésten worden." „Maar wat u daar zegt is zo waar zo helemaal waar! En was miss Arun dell zo? Erg levenslustig? Belangstelling voor alle dingen en zo?" ,,Nou, mijnheer, en óf. Ze had een zwakke gezondheid, maar haar ver stand was zo goed als wat. En, zoals ik al zei, ze is die ziekte van haar te boven gekomenen wat was die ver pleegster verbaasd! Dat was een pe dant jong ding; ze droeg van die stijve boorden en manchetten, ze had zoveel noten op haar zang, en op alle tijden van de dag wou ze thee hebben ,,Een prachtig herstel." ,,En óf, mijnheer; de juffrouw moest natuurlijk in het begin erg oppassen met haar dieet: alles moest gekookt en gestoofd zijn, er mocht geen vet in het eten en ze mocht ook geen eieren. Dat was wel erg eentoning voor haar." hout en Hoogstraten stadsrechten. Die verheffing betekende dat de stads bewoners voortaan onafhankelijk zouden zijn van de heren, graven en hertogen die elkaar opvolgden. Tot op dat ogen blik hadden de bewoners uit de omliggen de streken verplichtingen tegenover de bewoners van het Kasteel van Hoogstra ten. Zij konden worden opgeëist om de oogst in te halen of te dorsen, bossen te rooien en hout aan te voeren, wegen aan te leggen, enz. Van 1210 af werden die verplichtingen in het gebied van „Stad en Vrijheid" afgeschaft. Hoogstraten kreeg een wet, schepenen en stadszegel. De inwoners, vrij van het karweirecht, werden ook op een andere wijze gevonnist. Terwijl er voor de inge zetenen een „binnenbank" bestond, die recht sprak over de inwoners der stede, werden de mensen uit het omliggende ge vonnist door een „buitenbank". Geleide lijk namen de stadsrechten ook uitbrei ding. Men denke aan het ontstaan der markten, schuttersgilden, ambachten en neringen. Om te Hoogstraten het recht op het poor terschap te verwerven moest men waar borgen geven van vredelievendheid en goed gedrag. Later moest men poorter geboren, of bij vergunning van de wet houders geworden zijn. Om als poorter aanvaard te worden moest men tenminste één jaar en één dag de Vrijheid bewonen en een bepaalde belasting betalen. De poorter mocht niet meer dan driemaal zes weken per jaar uit de stad afwezig zijn, zoniet dan verloor hij zijn rechten, Honderden jaren lang hebben de poor ters van Hoogstraten van hun rechten genoten. Dit blijkt o.m. uit het feit dat, toen de prachtige kerk in de 16e eeuw gebouwd werd, de poorters vrij waren van het karweirecht, zodat de graaf de bewoners der omliggende dorpen koste loos de bouwmaterialen deed aanvoeren en later de slotgrachten deed ruimen Toen, in het jaar 1210, de wapenheraut van hertog Hendrik I Hoogstraten nader de om er de oorkonde tot instelling van Stad en Vrijheid af te kondigen, werd hij met gejuich onthaald. Thans, 750 jaar later, maakt Hoogstraten zich op om met evenveel uitbundigheid de heraut te be groeten die, met historische proclamatie zondag a.s. het sein zal geven voor de reeks herdenkingsfeestelijkheden. De afgelopen dagen worden de tech nische proef uitzendingen van „Radio Ve ronica" herhaaldelijk gestoord. Volgens de heer Oswald zijn het amateurs, die morsesignalen uitzenden of zomaar wat op een seinsleutel zitten te tikken. Woens dagavond, toen de Veronica zelf niet in de ether was (men is nu de eindtrappen van de zender aan het instellen), heeft men geprobeerd met een peilwagen een vrij krachtige zender op te sporen, die de voorafgaande avond een soort tele- graafsignaal uitzond, dat het effect had van een stoorzender, precies op de golf lengte waarop de Veronica werkte. Naar de indruk van de heer Oswald moet deze zender zich ergens tussen Amsterdam en Zaandam bevinden, ter hoogte van Tuin- dorp-Oostzaan. Woensdagavond kwam deze zender echter niet in de lucht. Toen de avond tevoren de Veronica te midder nacht ophield, bleef deze zender nog enkele minuten werken. In het Amsterdam-Rijnkanaal, ter hoog te van de aluminiumfabriek in Utrecht, is donderdagochtend het 186 ton metende vrachtschip „Coad" gezonken. Het schip had een lading van 117 ton: voor en ach ter kunstmest en in het midden balen en zakken papier. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De Coad werd losgetrokken door een. zusterschip en begon daarna onmiddel lijk te zinken. Men vermoedt, dat het schip aan de voorkant vastgezeten heeft en door het trekken lek is geslagen. De Utrechtse brandweer heeft nog gepro beerd de Coad leeg te pompen. Het lek was echter zo groot, dat het schip niet meer te redden viel. De bemanning, drie koppen, kon worden gered. In diergaarde Blijdorp in Rotterdam zijn vier Siberische tijgers geboren. Als deze goed opgroeien betekent dit dat in deze diergaarde in tien jaar tijds 101 tij gers gefokt zijn. De in Blijdorp gefokte tijgers bevinden zich in dierentuinen, die over de gehele wereld verspreid zijn. Het is wel aardig te weten, zo zegt de Rotterdamse diergaarde, dat dierenvan- gers in Azië hun opdrachten vaak vol doen met in Blijdorp gefokte tijgers, om dat dit met minder kosten en moeite ge paard gaat dan het vangen in de wil dernis. Dit is met Siberische tijgers in verhoogte mate het geval vanwege hun grote zeldzaamheid. De handel was zeer ongeanimeerd en de koersen van alle internationale waarden vertoonden een daling ten op zichte van de vorige slotkoersen. Door de onregelmatige tendentie van Wall Street gedurende de laatste dagen wordt het vertrouwen in Amsterdam in de aandelenmarkt steeds op de proef ge steld. Wall Street sloot eergisteren lusteloos, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen, al vielen de Philipsaandelen erg mee. Toch waren de elektrowaarden op het Damrak op 933 tien punten beneden de slotkoers van eergisteren. De affaire was minimaal en dit moet ook gezegd worden van de overige internationale waarden. In de scheepvaartmarkt viel weder om heel weinig te beleven. Cultures vooral lager voor certificaten Deli. 27/4 28/4 414 314 A cA GBA cA A A A cA NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 46514 g.l.—460; Kon. Olie 146.50 g.b.—149.30; Philips 918—937; Unilever 812826; Hoogovens 660 g.l.646 g.b. Ned. '59 Ned. '47 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie Schpv. Unie A'dam Bk. Kon. Zout 97 9/16 97 7/16 92 7/8 92 15/16 472 1/2 463 1/4 679 657 1/2 942 3/4 931 1/2 836 821 152.15 149.50 141 1/2 141 1/4 338 3/4 337 725 729

de Stem | 1960 | | pagina 13