TROEPEN NAAR NIEUW-GUINEA Lentesneeuw OOK VRIJWILLIGERS RHEE HET VERLAAT TONEEL Waar bleef restant cyaankali? Eerste dienstplichtigen in augustus scheep Breuk oorzaak waterleidingbuis ramp Tuindorp Tonnie weer in eigen bed VAASA Real Madrid won met 3-1 van Barcelona VEILING WERKEN MEESTER ADOLF HITLER Indonesische agressie noopt regering tot versterking positie schilder zelf met Door toilet gespoeld, zegt familie van slachtoffer s DAGBLAD VOOR ZEELAND Eisenhower: Geen ultimatum s.v.p. Kroestjev Geen reden tot strafvervolging Officiële cijfers ramp in Lar Steeds nieuwe arrestaties in Zuid-Afrika Weinig verandering k.N.M.I., geldig tot vanavond, op- gemaakt gisterenavond 23.15 uur i veranderlijke bewolking met hier f en daar enkele buien. Matige, aan f ae kust tijdelijk vrij krachtige wind Djakarta verbiedt linkse krant MINDER WERK, I MEER GLANS? Tachtig gram teruggevonden Jan Musch ter aarde besteld Droogte-miljoenerv passeren Senaat krokantbrood E i n opnieuw voor van inspanning It U thans ge- seel bergmeubel ide, mooi en... opgebouwd uit en indeling naar .aat Uw woning- I demonstreren I postgiro 879531 nieuwe Gispen- to's en prijslijst, mers: lam, Lijnbaan 60 100e JAARGANG No. 23354 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland vuur \juu>t w» f IlafiWaD e Stem DONDERDAG 28 APRn. I960) Abonnementsprijs 7.— per kwartaal,, 8.20 per post, t 0.54 per week.. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. aMM* Advertentieprijs voor de gehele oplage- 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Zeeuwsch-VlaanderenHULST. Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 35) :au voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus Het weer doet maar ruig, de laatste dagen. In plaats van een heerlijk zonnetje en een zoel wind je, waarop we eind april toch recht hebben, snerpt een koude wind over het land. En dan mogen we nog niet eens mopperen. In andere delen van Europa is het nog heel wat erger: sneeuwbuien overal, zelfs aan de Italiaanse Rivièra. In Frankrijk tobt men met een koudegolf en wijngaar den liepen er, wat in deze tijd hoogst ongebruikelijk is, nog vorstschade op. In de Belgische Ardennen ligt meer dan 2 cm sneeuw en ook in Duitsland sneeuwt het hier en daar, evenals in noord- Europa. En het moet over enkele dagen al mei worden.... In Barcelona heeft Real Madrid de finale van de Europese beker bereikt, door met 3-1 van C. F. Barcelona te winnen De Madrilenen maakten beter gebruik van de geschapen kansen en hadden voor de rust een 0-1 voorsprong bevochten. In de tweede helft vergrootten zij deze tot 3-0. Kort voor slot redden de gastheren de eer (1-3 dus). De Nederlandse regering heeft besloten de positie van Neder lands Nieuw-Guinea te versterken door er land- en luchtstrijd krachten heen te zenden. Er worden straaljagers, lichte luchtdoelarlillerie en grond strijdkrachten van de Koninklijke Landmacht heen gezonden. De eerste detachementen zullen in augustus gereed zijn. De dienstplichtigen zullen ongeveer twaalf maanden in Nieuw- Guinea verblijven, het ongehuwde kader anderhalf jaar en het gehuwde kader, met gezin, drie jaar. sterking van de verdediging van Ne derlands Nieuw-Guinea zal dienen te worden gebaseerd op de uitzending van daartoe aan te wijzen beroeps- en dienst plichtig personeel. Dit neemt echter niet weg, dat ik, mede ter voldoeninge aan de desbe treffende toezegging van mijn ambtsvoorganger S. J. van den Bergh in de Eerste Kamer, de ge legenheid tot vrijwillige uitzending zal openstellen. Reserve In officiële kringen te Canberra heeft men het besluit van de Nederlandse re gering om de militaire defensie van Eisenhower zei gisteren tijdens zijn persconferentie niet te geloven dat men Kroestjevs jongste waarschuwing over Berlijn al te ernstig moet nemen. Ik geloof niet dat Kroestjevs verkla ring een wijziging van de Russische po litiek inhoudt. In zie in de rede, die de Russische premier in Bakoe heeft ge houden, niets meer dan een herhaling van het oude thema, aldus Eisenhower. Maar mocht Kroestjev weer een ulti matum hebben willen stellen, dan zal ik op dezelfde wijze moeten antwoorden als voorheen. Ik zal dan zeggen dat ik nooit naar een bijeenkomst, welke dan ook, zal gaan onder bedreiging met ge weld. Ik zal naar de topconferentie gaan als de vertegenwoordiger van een vrij land. Eisenhower zei dat men op dit ogen blik van het topoverleg niet veel meer kan verwachten dan een ontspanning en een of ander teken dat Oost en West wat dichter tot elkaar komen. De Regeringsvoorlichtingsdienst gaf gisteren de volgende verklaring uit: ,,De agressieve elementen in het bui tenlands beleid van de Indonesische re gering. gepaard aan de versterking van het militaire potentieel van Indonesië hebben de regering na diepgaand beraad genoopt tot de conclusie, dat versterking van de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea geboden is. De regering heeft daarom besloten tot de versterking van de luchtverdediging door het sta tioneren van straaljagervliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht en het uit breiden van de vliegveldbeveiliging met lichte luchtdoelartillerie van de Konink lijke Landmacht. Voorts tot vergroting van de mogelijkheden tot luchtverken- ning der Koninklijke Marine met mari tieme verkenningsvliegtuigen ter ver vanging van de Martin Mariners en tot de versterking van de directe gebieds- verdediging door middel van grond strijdkrachten van de Koninklijke Land macht. De beoogde versterking van de verde diging zal worden gebaseerd op de uit zending van daartoe aan te wijzen be roeps- en dienstplichtig personeel. De gelegenheid tot vrijwillige aanmelding zal echter openstaan en aan de vrijwil ligers zal zo mogelijk voorrang worden gegeven. Uit de jongste lichtingsploegen, die thans in opleiding zijn in de in- fanterie-depots dan wel by parate ondérdelen. zal een aantal infante- rie-detachementen worden gevormd. De eerste detachementen zullen worden geformeerd in de Saksen- Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST sikkens-tjallema produkt Weimar-kazerne te Arnhem en na een korte voor het doel geschikte opleiding naar Nieuw-Guinea wor den verplaatst. Latere aanvulling zal geleidelyk geschieden door selectie van geschikte dienstplichtigen. Voor deze dienst in Nieuw-Guinea zullen dezelfde voorwaarden gelden als voor de dienst, die het reeds in dit gebiedsdeel verblijvende personeel van de strijdkrachten aldaar vervult". De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft in een brief aan de voor zitter van de Tweede Kamer uitleg ge geven over de versterking van de ver dediging van Nieuw-Guinea. Hij zegt daarin o.a.: Daar de eerste detachementen in de loop van de maand augustus voor ver trek gereed zullen zijn, heb ik mij ver plicht geacht het stellige voornemen mijner ambtsvoorgangers tot het mijne te maken en meen ik door het richten van deze brief tot de voorzitters der beide Kamers van de Staten-Generaal op de meest geëigende wijze aan dit voornemen uitvoering te hebben gege ven. Zorgvuldige studie van de aanwezige mogelijkheden en de ervaring, geduren de enige tijd opgedaan met de uitzen ding van personeel op basis van vrij willige aanmelding voor het op sterkte houden en de aflossing van het bataljon van de Koninklijk Landmacht in Suri name en van de reeds in Nederlands Nieuw-Guinea gestationeerde eenheid lichte luchtdoelartillerie, hebben geleid tot de conclusie, dat de beoogde ver Nederlands Nieuw-Guinea te versterken met grote reserve ontvangen. De voornaamste ministers achten de huidige situatie tussen Nederland en In donesië uiterst delicaat. De Indonesische ambassadeur in Can berra wilde evenmin commentaar leve ren. Toen men hem van het Nederland se besluit op de hoogte bracht was zijn antwoord: ,,Ik heb niets te zeggen". Amerikaanse functionarissen hebben gezegd niet te geloven dat Indonesië van plan is zijn toevlucht tot geweld te nemen om zijn aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea te verwerkelijken. Er is geen officiële reactie van het „State Department" gegeven. Dc oorzaak van de dijkdoorbraak die de overstroming; van Tuindorp-Oostzaan tot gevolg had, is het breken van de in het dijklichaam liggende waterleiding buis. Dit breken is veroorzaakt door de samenloop van een aantal omstandighe den, welke door de betrokken instanties niet te voorzien en zeker niet te voor komen is geweest. Dit zijn de voornaamste conclusies van een onderzoek, dat prof. ir. J. Th. Thijsse, hoofd van het waterloopkundig laboratorium te Delft, heeft ingesteld naar de oorzaak van de overstroming op verzoek van het hoofd van het ar rondissementsparket te Amsterdam. De ze heeft gisteren op een persconferen tie in Amsterdam meegedeeld dat hij op grond van deze conclusie geen straf vervolging zal instellen omdat de ge volgen van de uitgevoerde werken door de betrokken instanties zoals gezegd re delijkerwijs niet waren te voorzien en er derhalve geen sprake is van grove onvoorzichtigheid of grove nalatigheid. Hiermede is het justitieel onderzoek naar de schuldvraag afgesloten. In Teheran zijn gisteren de officiële cijfers gepubliceerd van het aantal slachtoffers van de twee aardbevingen op zondag in de Perzische stad Lar. Volgens de verklaring werden 320 do den geborgen en werden 600 personen met verwondingen in ziekenhuizen op genomen. De toestand van twintig van hen is ernstig. Sjah Mohammed Reza Pahlevi en zijn gemalin worden vrijdag per vliegtuig in Lar verwacht. Sommige Perzische kranten houden vol dat het aantal doden hoger ligt. In de lokasie West Bank te East London (Z.-Afrika) zijn gisteren 312 na turellen aangehouden. Sedert paasmaan dag zijn in East London al 1183 arresta ties verricht. Het gaat volgens de over heid om „wetteloze elementen", waar onder mensen die zich niet houden aan de verplichting tot het dragen van een pas. In Njanga en Langa bij Kaapstad zijn eveneens razzia's gehouden waarbij 141 mensen zijn gearresteerd. Het merendeel van de arrestanten bestaat volgens de politie uit werkloze „straatslijpers" die zonder toestem ming in het gebied van Kaapstad ver blijven. De oorzaak van het breken van de asfaltbetonnen buis is geweest: een ze kere beweging in het dijklichaam, zo neemt de deskundige aan. Ten behoeve van de aanleg van een ligplaats voor woonschepen in het zij kanaal zijn enkele werkzaamheden uit gevoerd. 'Bij het plaatsen van twee damwanden, loodrecht op de as van het zijkanaal, die dienst moesten doen als golfbrekers, is geheid in het talud van de dijk. De damplanken konden slechts een meter in de dijk doordringen en moesten worden afgezaagd. Door dit al les is het kanaaltalud in de omgeving van de waterlijn aangetast. Dit „roeren" in het dijklichaam is later doorgegaan, telkens als passerende schepen een sterke golfbeweging veroorzaakten en daardoor het aangebrachte schot enigs zins in beweging brachten. De eerste opnamen van de dyk- breuk, door persfotografen ge maakt, hebben belangrijk bijgedra gen tot het slagen van het onder zoek. traat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, teieioon ód, •er 1- ""W^- zesjarige Tonnie Krabbenborg uit Zieuwent by Lichtenvoorde is, zoals we gisteren al meldden, weer thuis by zijn overgelukkige ouders, die de hoop om kleine Tonnie weer te zien al bijna hadden opgegeven. Toen het jongetje, dat over de Duitse grens verdwaald was geraakt en toen in Wesel in een weeshuis was opgeno men, 's avonds laat door de burge meester van Lichtenvoorde zelf naar huis werd gebracht, toonde het dorp zijn vreugde over Tonnie's terugkeer door luid gebeier van de kerkklokken. En Tonni's moeder kon, na zes dagen van ondraaglijke spanning, haar spruit weer lekker onder de dekens stoppen. In zijn eigen bed. Syngman Rhee heeft zijn belofte gestand gedaan en is gisteren afgetreden. De 85-jarige president, telg uit een vijf eeuwen oud ge slacht (de Ri-dynastie die Korea sedert de vijftiende eeuw regeerde), die zijn politieke carrière, ironisch genoeg, als rebellerend student begon, sloot zijn diplomatieke loopbaan af met een slechts 31 woorden tellende verklaring. Hij wordt voorlopig opgevolgd door de nieuwe minister van Buitenlandse Za ken Hoe Tsjoeng, die verklaarde te zul len ijveren voor goede betrekkingen met de V.S. en die de verwachting uitsprak dat Eisenhower toch zijn eerder aange kondigde bezoek aan Zuid-Korea op 22 juni zal brengen. Hij zou onmiddellijk een nieuwe uitnodiging naar de Ameri kaanse president sturen. Tijdens zijn persconferentie van gis teren heeft Eisenhower al gezegd dat de gebeurtenissen van de laatste da gen in Zuid-Korea geen enkele wijzi ging brengen in zijn reisplan. Hoe Tsjoeng verklaarde ook dat hij een zakenkabinet zal vormen, zo mogelijk met personen die geen partijbindingen hebben en die geacht mogen worden het vertrouwen van het volk te hebben. Problemen Syngman Rhee's aftreden kwam na een reeks voorzichtige tegemoetkomingen aan verschillende eisen, welke echter de gemoederen niet hebben kunnen doen be daren. De laatste dagen werd de toestand in het land en vooral in de hoofdstad Seoel bepaald chaotisch. Dat heeft de bejaarde staatsman er toe gebracht vol ledig te capituleren. Stanley Wilson, een 40-jarige meu belmaker in Huil getrouwd en va der van twee jonge kinderen heeft in een Engelse voetbalpool voor een inzet van een penny een prijs van ruim een miljoen gulden gewonnen. Het zou de grootste prijs zijn, die ooit met een zo kleine in zet is gewonnen. Foto: Overgeluk kig toont de meubelmaker zijn che que van 100.000 Engelse ponden. SYNGMAN RHEE ...ambteloos burger... Zijn heengaan is het slot van een reeks van hevige onlusten die enkele weken het land in opschudding brach ten. Nu Rhee heengaat, vindt de toe komstige nieuwe regering een verza meling van netelige problemen die zij zal moeten oplossen. ZATERDAG vallen in verband met ko ninginnedag verscheidene forensentrei nen uit. DE PROGRAMMALEIDER van radio- Veronica, Max Appelboom, heeft zijn functie neergelegd. DE ,,SEA DRAGON", een Amerikaanse atoomonderzeeër, zal in augustus als eerste duikboot in oost-westrichting on der de noordpool door varen. EEN BABY, die dinsdag werd geboren een half uur nadat de moeder door haar jttan was doodgeschoten, is gisteren in Torrance, in Californië, overleden. ADENAUER is gisteren door het con gres van zijn Christen-Democratische partij als voorzitter herkozen. de hut drie blanken liaan reeds in '?Jit ;en Aram, met»® de handen °P top van het eila over zijn vrienden onde Indiaan.. k- ir meegedeeld door het i riUSSjn, noord en noordwest. Aanhou- J dend koud weer. t erwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J ,^aJcke _tot matige noordwestelijke met. Zwaar bewolkt, afgewisseld E* enkele regen, of sneeuwbuien. Ia"daaf=Z«n onder 1959 uur> maan t onder 22.31 uur. J ?I,°„rgen: zon °P 5*15 uur. maan op t J 7.39 uur. 1 t Het legerbevel in Djakarta heeft de toestemming tot publikatie van het linkse blad ..Republik" ingetrokken. Dit betekent volgens Reuter, dat dit blad wellicht nooit meer zal kunnen verschii- nen. J Volgens een officiële bekendmaking heelt het blad voortdurend „tenden tieuze" berichten gepubliceerd over de Chinezen in Indonesië. Het verbod op „Republik" is strengste maatregel tegen de pers Indonesië tot dusver. de (Advertentie) Handelsonderneming Gerard Roovèrs - Breda (Van onze speciale verslaggever) In een brief, welke de vrouw van een medegedetineerde uit de strafgevangenis had gesmokkeld en welke op uitdrukkelijk verzoek buiten Leeuwarden werd gepost, heeft de Berkelse arts O. aan zijn in Gent wonende aangetrouwde neef V. gevraagd hem cyaankali te bezorgen. Deze heeft, zo is gisteren tijdens de verhoren voor de Leeuwarder rechtbank gebleken, daaraan ook voldaan en is in een apotheek honderd gram van dit vergif gaan kopen. gelaat staan de spieren gespannen. Zijn ogen gaan zenuwachtig heen en weer. Met een wat gebolde rug gaat hij zit ten, enkele blaadjes papier nerveus door zijn handen draaiend. Onmiddellijk daarna treedt de recht bank binnen. De president, mr. Van Maanen, verleent aanstonds het woord aan de ambtenaar van het O.M. voor het uitbrengen van de dagvaarding. Daarin wordt O. ervan beschuldigd L. opzettelijk door vergif van het leven te hebben beroofd. Stilte Nauwelijks is hij uitgesproken of ver dachte vraagt het woord. Mijn laatste voornaam is niet Maria maar Marinus, klinkt het scherp door de luidspreker. Daar nemen wij nota van, klinkt rustig de stem van de president, en hij ver volgt: „Wij kunnen de pijnlijkheid, wel ke deze zaak omgeeft, zeer beperken, als u ons zoudt willen zeggen dat het geen u is ten laste gelegd inderdaad zo is geschied of ongeveer zo is gebeurd". Verdachte: Nee. President: Ook niet ongeveer? Verdachte: Nee. De president memoreert dan de dood van L. Hier is een mens ontij dig tot de eeuwigheid opgeroepen. Ons past eerbied voor de dood en uit eerbied voor de gevoelens van de nabestaanden enige ogenblikken stilte. Dan begint het verhoor van de ge vangenbewaarders en ziekenverplegers. Velen kunnen zich moeilijk meer alle details herinneren. O. ontwikkelt meer- Tien gram daarvan heeft hij in een soort aspirinebuisje verzonden naar de moeder van de overleden gedetineerde L. Deze dosis werd in Sas van Gent door V. gepost. Een afzender werd niet vermeld. Zowel de moeder van L. als haar tweede echtgenote, hielden vol, het buisje met zijn inhoud door het toilet te hebben gespoeld en de ver pakking in de kachel te hebben ver brand. Zij hadden L. niets van deze zending laten weten, hoewel er een brief in zat, waarop vermeld stond „van (of voor) Piet". Het waas van geheimzinnigheid wordt nog groter als uit de verbalen blijkt, dat in Gent tachtig gram van het gif is teruggevonden. Tien gram zijn in Voor burg terechtgekomen; waar zijn de an dere tien dan gebleven? Zijn die dan in Leeuwarden terechtgekomen? Proeven nebben n.l. uitgewezen, dat de cyaan kali welke L. doodde, van dezelfde sa menstelling is als die, welke in Gent in beslag werd genomen. Wanneer zo tegen half tien de zit tingzaal van de arrondissmentsrecht- bank bijna geheel gevuld is verstomt op een gegeven moment alle geroeze moes als door de rechterzijde de ver dachte O. door een politieman wordt binnengeleid. Op zijn bleek en mager malen een grote agressiviteit. Vooral als de gevangenbewaarder M. de J. wordt gehoord, de man, die op de morgen van 5 februari 1958 om goed zeven uur L. dood in zijn cel heeft aangetroffen. Deze verklaart, dat O. hem, toen hij deze om half acht thee verstrekte, op gewonden gevraagd had: „Wat is er met L. aan de hand?" Op zijn antwoord dat het iets heel ernstig was had O. een grove vloek uitgestoten. President: Hoe was de intonatie van die vloek? Getuige: Eén van verwondering. Dan komt verdachte met een stroom van woorden getuige er aan herinneren, dat hij op diens vraag wat er met O. aan de hand was had geantwoord: „Iets heel ernstigs, maar als ik jou was zou ik er maar over zwijgen. Het wordt een nare zaak". Waarom zei u dat allemaal tegen mij en scherp keek verdachte de getuige aan. Maar deze kan er zich niets van herinneren. L. bleek de indruk te hebben achter gelaten van een prettig, opgewekt mens, van wie allerminst verwacht kon wor den, dat hij zelfmoord zou willen ple gen. Integendeel, hij studeerde hard om bij zijn verhoopte vrijlating weer een positie in de maatschappij te kunnen innemen. Vaak samen Omgang met O. was hem door zyn celbezoeker nadrukkelijk ontra den omdat deze in de gevangenis bekend staat als een slecht mens. Maar blykbaar kon L. zich niet aan diens invloed onttrekken, want zy werden dikwijls samen gezien. L. heeft de rol vervuld van amb tenaar van het O.M. toen rond Kerstmis 1956 de gevangenen een opvoering gaven van het proces, dat indertijd tegen O. is gevoerd. Lugubere grapjes, oordeelde de president hierover. Er blijken niet minder dan 161 pro cessen-verbaal over deze zaak te zijn op gemaakt; daarnaast zijn er de uitvoe rige rapporten van de deskundigen, welke tezamen een boekdeel beslaan. In de middagzitting worden eerst de broer van de overleden L., diens echt genote, zijn moeder en stiefvader ge hoord. De stiefvader, van D. genaamd, had zijn vrouw bezworen het pakje uit Bel gië met zijn mysterieuze inhoud te laten verdwijnen en er met niemand over te praten. Vervolg pag. 5 3e kolom Onder zeer veel belangstelling is gis teren op de algemene begraafplaats aan de rand van de heide te Laren het stof felijk overschot van de toneelspeler Jan Musch ter ruste gelegd. Als slippedra- gers fungeerden Albert van Dalsum, A. Defresne, Marie Hamel, Paul Huff en mevrouw van Kerkchoven-Kling. Onder de vele sprekers aan de groe ve was Albert van Dalsum die zei, dat Musch altijd een toneelspeler is geweest, die nimmer gebonden was aan de tekst die hij moest spelen. Hij vergeleek de overledene met wijlen Frits Bouwmees ter en Cor Ruys en constateerde, dat Musch onverbrekelijk met het theater verbonden was, zoals Chaplin met zijn films. Vóór de begrafenis hadden honderden Amsterdammers een laatste groet ge bracht aan wijlen Jan Musch, wiens stoffelijk overschot was opgebaard in de als chapelle ardente ingerichte hal van de Stadsschouwburg. Onder de velen die langs de baar trokken, waren tal rijke acteurs en actrices. (Van onze parlementaire verslaggever) De aanvullende begroting van 27,5 miljoen gulden voor de hulp aan door droogteschade getroffen boeren is zonder hoofdelijke stemming door de Eerste Kamer goedgekeurd. Namens de ande re fracties zei ir. Geuze (C.H.U.), dat het feit dat hij alleen sprak niet bete kende, dat er in de Kamer algemene tevredenheid over het voorstel van mi nister Marijnen bestond. Hij hoopte dat de minister met het Landbouwschap tot overeenstemming zal komen over de verdeling van de twee miljoen gulden, die ten behoeve van individuele ge vallen boven de algemene schadere geling zal worden uitgekeerd. De Kamer zag af van een verdere dis cussie om de uitbetaling niet nog ver der te vertragen. DE ..HARPFJELL" van een Noors-Ne derlandse rederij, heeft als eerste schip na de opening van het scheepvaartsei zoen 1960, de Grote Meren in Canada bereikt. De rederij heeft daarmee een jubileum bereikt: het was de tiende achtereenvolgende keer dat een van haar schepen dit presteerde. (Advertentie) VAASA is Uw ideaiedagelijks brood, voedzaam en licht verteerbaar. Verrukkelijk met ieder beleg op elk uur van.de dag. uit Finland Imp. Fa. E. van Vliet Ezn, Amsterdam Peter Wilson van de Londense vei lingmeesters Sotheby en Co., zal twee waterverfschilderijen te koop aanbieden van de hand van een al gemeen bekend, maar universeel veracht kunstschilder, Adolf Hitler. Volgens Wilson hebben documen ten aangetoond dat de doeken als authentieke werkstukken van de Führer mogen worden beschouwd. Hitler, die voor de eerste wereld oorlog m Wenen zijn brood als schil der trachtte te verdienen, zou 250 van zijn overige 300 werken vernie tigd hebben toen hij in Duitsland aan de macht kwam. Wilson kon niet zeggen wat de twee doeken zouden moeten opbren gen.

de Stem | 1960 | | pagina 1