N K! RHEE BELOOFT: „IK GA" Dodencijfer aanzienlijk LAR lager thermometer TONNIE IS TERECHT! Wat speelde zich af in cel 54? méié r dan lekker! VREUGDE Juwelendief was in vele landen (en safes) thuis 50 ct Nieuwe presidentsverkiezingen op komst stoort loodsdienst Weer staat van beleg Zuidkoreaanse steden in TWEEDE R.T.C. IN BRUSSEL COÖPERATIES BOYCOTTEN ZUID-AFRIKA Gevaarlijk spel raket" met Delegaties voor het eerst bijeen Sterke troepen aan Tunesisch- Algerijnse grens m VERONICA Ca. vijfhonderd STUDENTEN: we hebben gewonnen GOODMAN MET GAS DE BAAS Nieuw vergiftigingsproces tegen veroordeelde arts O. Stier voor Franco VLAGGENINCIDENT IN „FRISCO" limonade (DUCT DAGBLAD VOOR ZEELAND Aanhoudend koud Onrust aan beide zijden SCHELDE-RIJN grote gezinsfles ct. citroen - frambozen - sinaasappel champagnepils - cider let op de handige beugelslulting Vruchten limonade jOÓe JAARGANG No. 23353 TTtigave N.V. Uitg. Mij. Neerland ia DirecteurE. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C J. v- Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 27 APRIL 1960 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. e*. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1 LBij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bjureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. telefoon 35) (Van onze correspondent) De commerciële radiozender Vero nica, die vanaf het gelijknamige schip bij Noordwük opereert, stoort met zijn uitzendingen de verbindingen van het Nederlandse Loodswezen te Vlissingen op ernstige wijze. De uitzendingen van Veronica gaan de lucht in op ongeveer dezelfde golflengte waarop het Loodswezen in Vlissingen opereert (108 meter), dat verbindingen onderhoudt met de loodskotter bij Westkapelle, de beton- ningsvaartuigen en het lichtschip Noord-Hinder. Vooral de verbindingen tussen de Roeicrswacht Vlissingen en de loods kotter bjj Westkapelle ondervinden zeer veel hinder van de uitzendingen van Veronica. Het volume van de zender op zee is zo sterk dat vele berichten pas na vele herhalingen ontvangen kunnen worden. De radiotelefonisten zijn wel ver plicht naar de urenlange muziekpro gramma's le luisteren, omdat anders berichten verloren kunnen raken. Er is tegen de storing door de Veronica niets te doen. Want zelfs indien men tegen de commerciële zender een stoorzender zou inzetten. ZOU het Loodswezen daarvan in gelijke mate de dupe worden Het aantal slachtoffers van de aard- bevingsramp in Lar in Perzië blijkt veel lager te zijn dan uit de eerste, tame lijk vage en verwarde berichten viel op te maken. Het Perzische Rode Kruis (Rode Leeuw en Zon), noemt een getal van ongeveer vijfhonderd doden. Tot nog toe zijn drie. a vierhonderd lijken geborgen. Gisteren is de stad op nieuw door een schok getroffen, tenge volge waarvan leden van de reddings ploegen gewond zijn geraakt. Dank zy de Duitse televisie is giste renavond het zesjarige jongetje, dat sinds vorige week woensdag uit Lïchte- voorde werd vermist, teruggevonden. Het kind bleek te zijn opgenomen in een weeshuis in Wezel, even over de Nederlandse grens in Duitsland. Men had de Westduitse televisie verzocht een foto van het kind te ver tonen. Een half uur, nadat in het Duitse journaal „Wir und heute" het beeld van het kind was verschenen, werd de bur gemeester van Lichtevoorde opgebeld met de mededeling, dat hel kind vorige week vrijdag in een weeshuis in Wezel was opgenomen. Een beeld van de ongeregeldheden in Seoel in Zuid-Korea. Gedekt door politie mannen met geweren richten achter een prikkeldraadbarricade verschanste brandweerlieden forse waterstralen op demonstrerende studenten in de buurt van de residentie van de president. DE KONGOLESE eigenaar van een Brus sels café is gisteren vermoord in zijn zaak aangetroffen. De moord heeft vol gens de politie geen politieke achter gronden. NA ZIJN REIS naar India is Tsjoe En, Lai gisteren in Nepal aangekomen. Ookj met dit land heeft China „grensproble men". De nationale vergadering van Zuid-Korea heeft gisteren de reso lutie van alle partijen aangenomen, waarin van president Syngman Rhee wordt geëist dat hij al zijn officiële functies neerlegt. Men wil voorts een nieuwe grondwet met een premier en een kabinet dat de nationale vergadering verantwoording schuldig is. Verder is een re solutie aangenomen, waarin de verkiezingen van 15 maart ongeldig worden verklaard. Gisteren kwam het in de hoofdstad Seoel en ook in Poesan weer tot heftige betogingen. Officiële gebouwen werden vernield. De politie trad niet op en de militairen hadden de toestand niet in de hand. Studenten trachtten het volk te kalmeren. ,,Wij hebben de eerste ronde gewonnen en laten wij nu niet vernielen wat van ons is", riepen zij van daken en uit auto's. President Syngman Rhee heeft zich bereid verklaard onmiddellijk af te tre den als het volk dat wenst. Hij zei dat hij opdracht had gegeven nieuwe pre sidentsverkiezingen voor te bereiden, F.EN BOM van 500 kg is gisteren bij I graafwerk in Doctinchem gevonden. Het ding lag bijna pal onder een fabriek die in 1945 gebombardeerd is. ARABISCHE infiltranten die op Isra ëlisch gebied binnendrongen hebben een Israëli gedood. DE EX-KONING van Afghanistan, die in 1929 na een opstand moest aftreden, is gisteren op 68-jarige leeftijd in Zürich overleden. BIJ DE verkiezingen in I.aos hebben de rechtse, pro-westerse partijen zich ver zekerd van een ruime meerderheid in de assembiée. PANAMA en Liberia hebben gisteren voor het Internationale Gerechtshof Den Haag fel geprotesteerd tegen het feit dat beide landen niet vertegenwoor digd zijn in de Internationale Maritieme Raadgevende Organisatie, waarin de acht landen met de grootste handelsvloten (w.o. Nederland) zitting hebben. Onder de goedkope vlaggen van Liberia en Pa nama varen talrijke schepen. i Verwachting van het K.N.M.I. tot J vanavond, opgemaakt gisterenavond J J 23.15 uur: J t Veranderlijke bewolking en plaatse- lijk enkele buien. Zwakke tot mati- J ge noordelijke wind. Aanhoudend J t vrij koud weer. Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: Lichte daling van de temperatuur. J f Regen of zelfs sneeuwbuien. Na van- i daag minder koud. i J Vandaag: zon onder 19.57 uur, maan J onder 21.33 uur. f Morgen: zon op 5.17 uur, maan op f i 7.02 uur. i i omdat hij vernomen had dat de verkie zingsuitslag van vorige maand was ver valst. Officieel is meegedeeld, dat er bij de ongeregeldheden van 19 april 138 do den en 1428 gewonden zijn gevallen. Naar verwachting zullen er van de ge wonden nog 140 sterven. Het Hooggerechtshof heeft het grote dagblad van de oppositie, dat verboden was, toestemming gegeven voorlopig weer te verschijnen. De nationale vergadering heeft be sloten een kabinetstelsel te vestigen en zich dan vrijwillig te ontbinden. De maandag opgeheven staat van beleg is gisteren weer ingesteld voor Seoel, Poesan, Taegoe, Taedjon en Kwandjoe. De Amerikaanse ambassadeur, McConaughy, bracht een bezoek aan de president. De ambassade gaf een verklaring uit, waarin gepleit werd voor onmiddellijke genoegdoe ning voor de „gerechtvaardigde grieven van de bevolking". De Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington, Joe Tsjan Jang, heeft gis teren zijn ontslag aangeboden. Hij zei fouten te hebben begaan en vroeg ex cuus voor het feit dat hij de communis ten verantwoordelijk had gesteld voor de jongste gebeurtenissen. Gisteren in in Brussel de tweede Belgisch-Kongolese Ronde Tafelconfe rentie geopend. De bekende politieke lei ders van Kongo, zoals Kasavoeboe en Loemoemba, zijn niet onder de afge vaardigden. Premier Eyskens zei in zijn openings rede dat deze tweede conferentie ,,een zekere ongerustheid aan Belgische en aan Kongolese zijde" heeft veroor zaakt. De Kongolezen, aldus de Belgi sche premier, vrezen dat België zal po gen de toekomstige Kongolese regering een soort van voogdij op te dringen, ter wijl men aan Belgische zijde ongerust is over financiële belangen in het straks zelfstandige Kongo. ..België denkt er niet aan de aan te bieden steun gepaard te laten gaan aan politieke voorwaarden", aldus Eyskens. In Perzië hadden behalve de onjuist gebleken berichten over duizenden do den ook geruchten gecirculeerd als zou den enorme aantallen gifslangen in het rampgebied gesignaleerd zijn. die de overlevenden bedreigden. Ook dit blijkt niet waar te zijn. Het centrum en de oostelijke wijken van Lar zijn het zwaarst getroffen. An dere wijken zijn vrijwel onbeschadigd gebleven. De Sjah van Perzië laat zich ieder uur op de hoogte stellen van de toestand in het gebied van de aardbe ving. In de hoofdstad zijn nog slechts weinig gewonden uit Lar aangekomen, omdat bij de getroffen stad slechts kleine vliegtuigjes, die hoogstens zes personen kunnen vervoeren, kunnen lan den. Een piloot heeft gezed dat, vanuit de lucht gezien, ongeveer een tiende deel van de huizen in de stad is verwoest De rust in Seoel is inmiddels weer gekeerd. De bevolking heeft, in de over tuiging dat de belangrijkste doelen van de opstandige beweging zijn bereikt, de straten verlaten. Het State Department in Washington verklaarde dat de recente onlusten een zuivere uiting van de volksontevreden heid waren. De woordvoerder van het Witte Huis zei, dat veilig kan worden aangenomen dat het V.N.-commando dag en nacht waakzaam is aan de grens tussen Noord- en Zuid-Korea. ,,Coöp Nederland", de centrale der Nederlandse verbruikscoöperaties, heeft besloten zich voorlopig van de aankoop van Zuidafrikaanse goederen te onthou den. De aangesloten coöperaties zal ge vraagd worden hetzelfde te doen. De boycot is niet gebaseerd op poli tieke overwegingen, aldus een verkla ring, maar zij geschiedt om de mense lijke en morele waarden die bij de ge beurtenissen in Zuid-Afrika in het ge ding zijn. Proces In het verraadproces in Pretoria heeft zich gisteren op verzoek van de ver dachten, de verdediging teruggetrokken. Dit is gebeurd omdat de verdachten, naar één hunner tijdens de zitting van gisteren zei, de verklaring van Erasmus dat getuigen a decharge niets te vre zen hebben niet vertrouwen. De 15-jarige Enschedese jongen A. Mensink is ernstig gewond bij een poging om een namaakraket te lanceren. De jongen had met een paar vriend jes een ontplofbaar mengsel, bestaande uit natriumchloraat en. suiker, in de buis van de voorvork van een fiets gestopt. Deze vork hadden ze rechtop in de grond gezet. De buis zou worden afgesloten met een stukje ijzer, dat precies in de opening paste. Dit stukje Ijzer zon in de lucht worden geschoten. Het mengsel ontplofte echter op het moment, dat het ijzer erop werd gedrukt. Daarbij werd de linkerhand van de jongen totaal ver brijzeld. Gisteren is tijdens een bespreking op het departement van Buitenlandse Za ken in Den Haag het Nederlands-Bel gisch overleg inzake de Schelde-Rijn- verbinding voortgezet. Dit was de eer ste ontmoeting van de beide, onlangs aangewezen delegaties. De volgendoe bijeenkomsten worden op toerbeurt in Brussel en Den Haag gehouden. Het Tunesische opperbevel heeft grote troepeneenheden bij de grens met Al- gerië samengetrokken. Men heeft lange colonnes vrachtwagens waargenomen, op weg naar de „ligne Morice", de Franse vestingwerken langs de grens tussen Tu nesië en Algerië. In Tunis is nadrukkelijk ontkend dat eenheden van het Algerijnse bevrijdings leger van Tunesisch grondgebied af aan vallen hebben ondernomen of dat Franse stellingen door in Tunesië opgestelde ar tillerie zijn beschoten. De Tunesische regering heeft officieel! medegedeeld dat de Algerijnen die zich in Tunesië bevinden vluchtelingen zijn. Onafhankelijke waarnemers menen ech ter dat Tunesië wel degelijk gastvrijheid verleent aan Algerijnse troepen, die zich thans zouden opmaken voor een groot voorjaarsoffensief. De Tunesische regering bevindt zich in een moeilijk parket. Enerzijds kan zij zich niet veroorloven Frankrijk dermate in het harnas te jagen dat het de handelsbe trekkingen verbreekt, anderzijds kan zij niet werkeloos blijven toezien bij ,,de bevrijdingsstrijd van ons broedervolk", zoals Bourguiba de oorlog in Algerië her haaldelijk heeft genoemd. Dinsdag is op de Dam te Amsterdam de vreugde-thermometer in gebruik genomen, waarop de stand bijgehou den wordt van het aantal bevrijdings- kaarten, dat aan de koningin is ge zonden. Gisteren was de stand 25.060. De 31-jarige juwelendief H. B., die onlangs in Den Haag is aange houden, blijkt een internationale carrière van misdaad achter zich te hebben. een psychiatrische kliniek in Utrecht, Op 30 maart 1958 ontvluchtte B. uit waar hij was opgenomen in verband met andere misdrijven. De volgende dag bel de hij vanuit Brussel op, en zei dat hij niet meer terugkwam. Dit heeft hij in derdaad gedaan, want hij is sinds dat De Deense boer Viggo Petersen is de trotse eigenaar van een aardgasklari net. By de boerderij bevindt zich een aardgasbron. Via een lange slang kan de heer Petersen ziin muziekinstrument bedienen en wel zó dat Benny Good man het niet kan verbeteren. (Van onze speciale verslaggever) Wat heeft zich afgespeeld in cel 54 van de Leeuwarder strafgevangenis op de avond van de vierde of in de nacht van de vijfde februari 1958? Heeft de 34-jarige Goudse bouwkundige A. L., wegens vergiftiging van zijn echtgenote tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld, toen zelfmoord gepleegd door het innemen van cyaankali? Een door hem geschreven brief, wel ke in het bezit gevonden werd van de 43-jarige Berkelse arts O., eveneens wegens gifmoord op zijn echtgenote tot levenslange opsluiting veroordeeld, wil dit doen veronderstellen. Maar prof. dr. C. J. F. Böttcher is na diepgaand onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de tekst van deze brief, de zgn. afscheidsbrief, geheel of althans nagenoeg geheel door O. werd opgesteld en door L. is overgeschreven. Welke invloeden heeft O. kunnen aan wenden om zijn slachtoffer zo ver te brengen zal in de komende dagen moe ten blijken, nu de Leeuwarder recht bank er zich toe heeft gezet om vonnis te wijzen. Vast staat, dat verdachte de gene is geweest, die met behulp van derden, onder wie een Belgisch familie lid, dat naar Argentinië is uitgeweken en sindsdien spoorloos is, de dodelijke dosis cyaankali in de strafgevangenis in zijn bezit heeft gehad. En het bezit hiervan heeft O. reeds lang begeerd. Want blijkens een brief, die hij op 14 mei 1958 heeft gezonden aan mr. Huygens, zijn raadsman tijdens het tegen hem gevoerde proces, dat tot zijn veroordeling leidde, schrijft O.: „Dat hij in proeven met cyaankali een mogelijkheid zag voor revisie van zijn zaak". Vandaag staat hij weer voor de recht bank, maar niet om de oude moord zaak behandeld te zien maar om zich te verantwoorden voor een gilmoord. Een zeldzaam voorkomende gebeurte nis, dat iemand voor de tweede maal voor zo'n zwaar vergrijp moet terecht staan. Briefjes en flesjes, zij vormen het hoofdbestanddeel van het schuldbewijs, dat de officier van justitie, mr. M. H. Gelinck, zal construeren. Op de ochtend van de vijfde februari werd naast het ontzielde lichaam van L. op zijn bed een zo goed als leeg me dicijnflesje aangetroffen. Hierin bevond zich nog een klein restje in water op geloste cyaankali. Er lag een briefje bij van deze inhoud: „Ik heb een me dicijn ingenomen, gekregen van O. Deze heeft het dinsdagmiddag van zijn re- classeerder gehad". Onmiddellijk werd O. gefouilleerd. Daarbij vond men de afscheidsbrief van L. gericht aan de dokter. Omstandig vertelt L. daarin, dat hij onder de val se naam P. B. een verhouding heeft ge> had met de vrouw van O. Om de ge volgen daarvan op te heffen had hij haar aangeraden cyaankali te nemen. In zijn bijzijn had mevr. O. toen een dosis in (Advertentie) haar schortzak gestoken. De volgende dag was zij overleden. Omdat L. de overtuiging had dat O. van de juiste toedracht op de hoogte was gekomen, zo gaat de brief voort, „heb ik getracht u te vergiftigen om van u af te zijn zonder resultaat. Ik kon daarom niet anders meer doen dan zelfmoord ple gen". Naast de wetenschappelijke onderzoe kingen heeft overigens het justitiële on derzoek uitgewezen, dat mevr. O. een ingetogen leven leidde, waarin voor een vrouwenjager als L. geen plaats was. Trouwens, bij het eerste proces tegen O. is er ook onverwacht een papiertje op tafel verschenen, waarin zijn vrouw verklaarde zelfmoord te hebben ge pleegd. De echtheid daarvan is door de rechterlijke macht echter ontkend. den, werden dichtgelikt door iemand met de bloedgroep AB. En L. behoorde tot de bloedgroep A, de verdachte arts O. tot AB, welke slechts bij 3.2 procent van de Nederlandse bevolking voor komt. Vele punten in deze zaak zijn nog minder duidelijk. Zij vooral zullen tij dens de verhoren, die hedenmorgen om half tien beginnen, opgehelderd dienen te worden. Het verhoor van mede-ge detineerden zal misschien opheldering kunnen brengen. De officier van justitie heeft 25 getuigen gedagvaard. Er zijn geen getuigen a decharge opgeroepen. Alle verklaringen worden op de band vastgelegd. De vraag is gerezen, of iemand, die reeds tot levenslange gevange nisstraf is veroordeeld, opnieuw straf kan worden opgelegd. Er be staat voor deze zaak een bijzonder grote belangstelling. Er mag in de rechtszaal niet worden gefotogra feerd. Bloedgroep Onderzoekingen van prof. A. Pond man te Groningen en prof. dr. W. Froentjes, directeur van het gerechte lijk laboratorium, hebben nog meer be zwarende feiten aan het licht gebracht. Vast staat, dat en het plakband om de afscheidsbrief en de enveloppe van een brief aan de directeur der stragevange- nis, welke op de ochtend van de dood van L. in de brievenbus werd gevon- ogenblik gaan zwerven door Oostenrijk en Zwitserland. In Zwitserland kwam hij in contact met een jonge vrouw, met wie hij een dure villa kocht. B. was Inmid dels weer aan de kost gekomen door het plegen van diverse inbraken, doch voor deze villa had hij geen geld genoeg. Toen vertrok hij maar naar Zürich met de bedoeling daar een flinke slag te slaan en zodoende uit de moeilijkheden te ko men. Hij maakte dezelfde avond bij een inbraak juwelen, effecten en geld buit. B.. en de vrouw werden begin 1959 aan gehouden en uitgeleverd aan Zwitser land. In Genève werd het tweetal in een psychiatrische kliniek in voorarrest ge houden en eind april van dit jaar zou den zij worden berecht. Op 31 maart j.l. echter ontvluchtte B. en hij reisde regel recht naar Nederland. Nauwelijks over de grens pleegde hij in Maastricht zijn volgende inbraak en daarop ook nog in Velp, Arnhem en Bloemendaal. Bij al zijn inbraken bemachtigde hij juwelen en geld. Op 9 april is hij in Den Haag aangekomen en diezelfde avond reeds brak hij in bij een juwelier. Zijn buit: juwelen ter waarde van 30.000. Het bleek echter niet eenvoudig deze ju welen in geld om te zetten. Daarom wil de B. bij de verzekeringsagent de juwe len terugbrengen tegen een „losprijs" van 12.000. Hij kwam de juwelen laten zien, maar werd die avond door de po litie gearresteerd. De Nederlanlse ambassadeur in Ma drid, mr. W. Cnoop Koopmans, en de heer M. Verschuyl, lid van de Neder landse economische missie, hebben aan generaal Franco een Nederlandse stier overhandigd als dank voor de goede ont vangst van de Nederlandse economische missie in Spanje in januari van dit jaar. Het dier werd in de tuinen van het Prado aan het Spaanse staatshoofd overhandigd. Vandaag, woensdag, brengt De Gaulle op zyn rondreis door de V.S. een bezoek aan San Francisco, waar men de Franse president bij zonder wilde eren door de stad vol te hangen met Franse vlaggen. De Gaulle zal echter zijn ogen wel uitkeken: er is precies geen enkele echte Franse vlag b\j. Het atelier dat opdracht kreeg de vlaggen te maken raakte kennelijk stevig in de war. Nu hangen overal rood-wit-blauwe vlaggen waarvan de banen horizon taal lopen, hier het rood boven en elders het blauw. De juiste verti cale banenloop van de Franse trico lore was onbekend in San Fran cisco. In deze heraldische verwarring blijkt de Nederlandse vlag te domi neren. Maar ach, De Gaulle is vol gens sommige historici eigenlijk van Nederlandse afkomst M W«v.v.v.v. //.V.W.W.'.V.V.V.V *v.v.v«*»v.v*v.v •»>I''MvM-XvIvJ

de Stem | 1960 | | pagina 1