LAR NA AARDSCHOK VAN AARDBODEM VERDWENEN Erger dan Agadir DRIEDUIZEND DODEN Gouden Tulp is „hoofdzaak" UNIEKE NIEROPERATIE GELUKT DANK ZIJ ATOOMWETENSCHAP SYNGMAN RHEE TOT AFTREDEN GEMAAND ONDERDUIKER CALS Laatste kans op vergelijk tussen OOST en WEST IK BEN EEN JONGEN BROOD EEN CENT DUURDER Papoea's terug naar N.-Guinea „Agressie'' zegt Djakarta de Kroest jev: zaak staat er goed voor Opnieuw doden in Zuid-Korea SKI-VREUGD IN ZERMATT £o°£ jaargang DAGBLAD VOOR ZEELAND w april m Den Haag vraagt Y.A.R. naar Goudswaard Geen muur meer overeind Gevaarlijk spelletje Jongetje onder auto gedood Noordelijke wind Hoofdredacteur blad op Cyprus ontvoerd De Gaulle tot Amerikaans congres: SOUSTELLE UIT PARTIJ GEZET EGYPTE DOOR ZANDSTORM GETEISTERD Roberts zuster bleef smeken: probeer het! Chaos in Seoel Gesprek Nehroe- Tsjoe zonder resultaat Weer arrestaties in Zuid-Afrika No. 23352 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs f 7.— per kwartaal, f 8.20 per post, 1 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Lo6se nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse EilandenGOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen HULST, DubbelePoort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 36) De bloemprijs heeft na de broodprijs verhoging van januari j.l. een zodanige I verhoging ondergaan, dat de kostprijs van het brood met ongeveer één cent is gestegen. De minister van Economische Zaken heeft daarom besloten akkoord te gaan met een verhoging van de prijs voor waterwitbrood, volkswitbrood en volks- bruinbrood met één cent per 800 gram. De verhoging gaat morgen in. In de plaatsen, waar thans hogere prijzen in rekening worden gebracht dan l op 17 januari 1959, moet de verhoging van de broodprijzen achterwege blijven. I De beschikking ..prijsstop brood 1960" (die o.a. in Middelburg geldt), zal wor- I den ingetrokken. Indien mocht blijken dat aan het bo- venstaande niet de hand wordt gehou den, zal een voor het gehele land gel dende prijsmaatregel voor brood worden afgekondigd, aldus het ministerie. Uit Hollandia in Nederlands Nieuw-Guinea is bericht dat tus sen eind maart en midden april 24 prauwen met 188 Papoea's zijn aangekomen. Zij zijn uitgeweken van de Indonesische eilanden in de omgeving. Deze Papoea's zijn vóór de oorlog op de eilanden werkzaam geweest op een kokosonderneming, waarheen zij getrok ken waren vanuit Biak, Noemfoor, Ja pen en de Radja Ampat-eilanden. Zij heb ben van de overheid in Hollandia toe stemming gekregen naar hun dorpen in Nederlands Nieuw-Guinea terug te ke ren. Een lievige aardschok lieeft - zoals wij gisteren in een deel van onze editie al meldden - de Perzische stad Lar geheel van de aardbodem weggevaagd. Bij deze ramp, de grootste wellicht die Iran ooit trof, zijn volgens de eerste schattingen zeker drieduizend mensen, meest vrouwen en kinderen, 0111 het leven gekomen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren in antwoord op vra gen meegedeeld, dat op woensdag 20 april de ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek, dr. Ali Assad Khandji, ten departemente van Buiten landse Zaken in een algemeen gesprek over een aantal onderwerpen, o.a. op merkzaam was gemaakt op de minder gebruikelijke gang van zaken met be trekking tot de arrestatie van de heer M. Goudswaard, die beschuldigd wordt i van spionage ten behoeve van Israël. Toen het de Nederlandse regering be I kend werd, dat de heer Goudswaard I vermist was, werd er bij de Egyptische I autoriteiten navraag gedaan, waarbij I bleek, dat de heer Goudswaard reeds enkele maanden in een Egyptische ge- r vangenis werd vastgehouden. Thans hebben de Egyptische autori teiten er in toegestemd, dat vertegen woordigers van de Nederlandse ambas- I sade contact onderhoudgp met de heer I Goudswaard. De eerste dhtmoeting heeft I Inmiddels plaatsgehad. Gebleken is dat I de heer Goudswaard in goede lichame- I lijke conditie is. De Nederlandse ambassadeur heeft een 1 Egyptische advocaat aangezocht en be- I reid gevonden de belangen te beharti- I gen van de heer Goudswaard in het I proces, dat vermoedelijk binnenkort zal aanvangen. Het op 800 km van Teheran ge legen Lar, dat 17.000 inwoners tel de, was een landbouwgemeente. De meeste mannen waren, toen de aardschok zich voordeed, buiten de stad op het land aan het werk. Dat de reden waarom de meeste slachtoffers vrouwen en kinderen zijn. In een school in Lar werd juist een groot kinderfeest gehouden. Onder het puin moeten alle vijf honderd kinderen gedood zijn. Boven de stad hangt nog steeds een dichte stofwolk, die de eerste groepen redders bijna fataal werd. Het zicht is in de gehele omgeving sterk belem merd. Lar is moeilijk bereikbaar en was slechts gebrekkig verbonden met de hoofdstad. Vandaar dat de melding van de ramp, die naar men in Iran zq^t, die van Agadir nog in omvang overtreft, zo laat binnenkwam. Daarom ook zijn er nog slechts summiere en on volledige berichten voorhanden. De eerste melding kwam binnen van een door de ramp hysterische gouver neur, die per radio seinde wat er ge beurd was. In de stad staat, aldus de eerste meldingen van inderhaast vertrok ken reddingsploegen, geen muur meer overeind. Gisteren zouden al vijfhonderd lijken zijn uitgegraven. Het leger is opgeroepen om bij dit droeve werk te helpen. Men schat minstens drie weken nodig te heb ben om het bergingswerk tot een einde te brengen. Bij de berging heeft de politie van Lar zelf niet kunnen helpen: slechts één politieman heeft de aardbeving over leefd. De burgemeester van de stad en vele andere autoriteiten moeten onder het puin van de officiële gebouwen, die evenals de houten en lemen huizen der bevolking, geheel verwoest worden, be graven liggen. Allen dakloos Behalve de minstens drieduizend do den zijn er zeker evenveel gewonden. Praktisch de gehele verdere bevolking werd dakloos. Buiten de stad zijn de eerste noodlegeringen voor de daklozen ingericht. Velen van de daar opgeno- menen lopen toch telkens weer als ver- Gisteren is in Den Haag het vijfjarige jongetje Freek Hofman om het leven gekomen toen hij van de trekstang tus sen een vrachtauto en een aanhanger viel. De vrachtauto had op het Oranjeplein geparkeerd gestaan. Toen de chauf feur bij zijn wagen terugkwam vond hij twee jongetjes op de trekstang zitten. Hij joeg de kinderen weg en zag ze even later bij een koffietent staan. Toen hij gestart was kwam echter een meisje de vrachtauto achterop rennen en be duidde de chauffeur te stoppen. Eén van de twee jongetjes bleek toch weer kans te hebben gezien op de trekstang te klimmen, waar hij af viel toen de auto ging rijden, zo bleek uit de verklaring van het andere jongetje. FRANCO OVERWEEGT, althans vol gens een Duitse krant, spoedig af te treden ten gunste van „Don Juan of diens zoon". NKROEMAH heeft, zoais verwacht werd, bij de verkiezingen in Ghana een grote overwinning behaald. Ook de grondwet die hij opstelde werd aan vaard door de Ghanezen. MINISTER LUNS is. na een weekeinde in ons land (hij was juist terug uit Pa rijs) naar Athene vertrokken om er te spreken over de mogelijke toetreding van Griekenland tot de E.E.G. MISS MAKE UP van ons land wordt op 5 september gekozen: het hoeft geen schoonheidsfenomeen te zijn, die de ti tel krijgt, want het wordt een wedstrijd- van-de-goede-smaak. ALS EISENHOWER op 19 juni in Tokio aankomt zal hij op het vliegveld vijf duizend studenten vinden om tegen hem te betogen. Hun leider heeft nu al ge dreigd dat de studenten met stenen zul- I ten gooien. i Weersverwachting van het K.N.M.I. J tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: t Wisselend bewolkt met enkele ver- 0 spreid voorkomende buitjes. Zwakke 4 J t0* matige, langs de kust echter vry jachtige noordoostelijke wind. 4 Koud weer met middagtemperatu- J ren van 8 tot 10 graden. verwachting van het Belgisch weer- t Kundig instituut: i Zwaar bewolkt, met enkele opkla- J ringen en plaatselijk ook enkele bui- J en. Fris weer. i Vandaag: zon onder 19.55 uur, f jjaan onder 20.31 uur. i Morgen: zon op 5.19 uur, maan op J 5.58 uur. dwaasd naar de stad om naar hun ver wanten te gaan zoeken. Keizerin Farah Diba heeft gelast dat alle wezen uit de rampstad naar Teheran gebracht moeten worden, waar de keizerlijke instellingen zich geheel over hen zullen ontfermen. De in de nabijheid gelegen stad Ga- rash is ook door de schok getroffen. Hoeveel slachtoffers daar te betreuren zijn is nog niet bekend. In het gehele gebied heerst een on beschrijfelijke verwarring. Hulp Het ,,Nederlandsche Roode Kruis" heeft zijn zusterorganisatie in Per- zië 410 sets gedroogd bloedplasma toegestuurd. De per vliegtuig ver zonden bijdrage in de hulp aan de getroffenen heeft een waarde van 18.500 gulden. Volgens het K.N.M.I. heeft de op zich niet zo bijzonder hevige schok de seismograaf registreerde de sterk te 8, op een schaal van 12 zulk een verschrikkelijke uitwerking gehad om dat het epicentrum ervan zich waar schijnlijk juist recht onder de stad Lar heeft bevonden. Antonis Pharmakides, de vijftigja- ge hoofdredacteur van het Grieks-Cy priotisch dagblad „Ethniki", dat ge kant is tegen aartsbisschop Makarios, is gisteren uit zijn woning in Nicosia ont voerd. De politie trof bloedsporen aan in het huis. Volgens de politie werd de hoofdre dacteur door een auto van zijn krant aan zijn huis afgezet. De chauffeur van deze wagen zag dat Pharmakides door enkele mannen werd overvallen, De ontvoering van Pharmakides is de nieuwste en meest drastische actie tegen zijn krant. Ethniki is beschuldigd van pogingen om een wig te drijven tus sen president aartsbisschop Makarios en de vroegere leider van de onder grondse verzetsbeweging Eoka, Grivas. Zaterdag bestormden een aantal man nen de kantoren van Pharmakides' krant en vernielden zetsels. Later vielen zij de hoofdartikelenschrijver van Eth niki aan. Zondag hielden gemaskerde mannen twee bestelauto's van de krant a?n en verbrandden drieduizend exem plaren van het blad. In de grote zalen van ,,Bellevue" in Amsterdam zijn gisteren internatio nale kapwedstrijden om ,,De gouden tulp" gehouden. De foto toont de da meskappers in actie tijdens het z.g. „inleggen", waarvoor veertig minu- nuten waren uitgetrokken. Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren de be schuldiging geuit, dat Nederland voor nemens is „agressie te plegen tegen Indonesië". Het vervoer door de „Karei Doorman" van Hawker-Hunter-vliegtui- gen werd een „uitdaging aan de Indo nesische weermacht en het Indonesische volk" genoemd. Men beschuldigde Nederland ook van schending van de Indonesische territo riale zeegrens van twaalf zeemijlen en deed een beroep op de Indonesische weermacht en het volk „om zich op te maken de Nederlandse actie te beant woorden". President de Gaulle van Frank rijk heeft gisteren in een rede voor het Amerikaanse Congres de Senaat en het Huis van Afgevaar digden verklaard, dat vernieti ging van de kernwapens onder in ternationaal toezicht de enige hoop is „voor de toekomst van het mensdom". Maar, zo liet de Gaulle hier onmiddellijk op volgen, Frankrijk zal verplicht zijn om zelf een voorraad kernwapens aan te leggen, als Engeland, de V.S. en Rusland niet van de kernwapens afzien. In de groeiende onzekerheid, waarin de angst de volkeren bevangt, groeit het gevaar dat de dingen uit de handen lo pen van hen, die de rede gehoorzamen en dat de ernstigste catastrofen ontke tend worden door krankzinnigen, aldus de Franse president. i 1 Een aantal ministers heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Rijks universiteit te Leiden. Foto: In het lokaaltje, waar een maquette stond opgesteld van de uitbreiding Rijks universiteit dook minister Cals we gens ruimtegebrek bijna onder, het geen de hilariteit opwekte bij de andere bewindslieden. Het partijbestuur van de Franse U.N. R. heeft besloten Jacques Soustelle te royeren omdat hij zich „zonder uitzon dering en op alle terreinen de politiek van generaal De Gaulle ondersteunt". Het punt van wrijving tussen De Gaul le en de U.N.R. is, zoals bekend, de Algerijnse kwestie. De Gaulle verklaarde dat, afgezien van alle mogelijke resultaten bij het overleg tussen Oost en West, de. vrede in gevaar zal blijven als de dreiging van een kern oorlog blijft bestaan. Hij pleitte voor toezicht op raketten en vliegtuigen en schepen, die kern wapens kunnen vervoeren. Op deze wijze moet volgens Frankrijk met de ontwa pening worden begonnen. Het laatste ogenblik, zo vervolgde hij, waarop een overeenkomst mogelijk lijkt, is aange broken. Kroestjev heeft op een bijeenkomst van de Opperste Sovjet van Azerbeid- sjan gezegd dat volgens de Russische regering, de internationale toestand op het ogenblik goed is. De gesprekken met buitenlandse politieke leiders heb ben, aldus de Sovjetpremier, geleid tot vermindering van de spanning in de wereld. Over zijn besprekingen met president Eisenhower, president De Gaulle en mi nister-president MacMillan zei Kroest- j-ev: ,,Wij hgbben de indruk dat zij in zien dat het nodig is de spanning in de wereld nog meer te verminderen en in ternationale problemen op te lossen door middel van onderhandelingen plaats van door oorlog". In de afgelopen dagen heeft geheel Egypte te lijden gehad van een zware zandstorm. Bijna, tweeduizend huizen werden vernield en alle havens en vlieg velden in de Nijldelta konden anderhal ve dag niet worden gebruikt. De scheep vaart in het Suezkanaal lag geheel stil. Tengevolge van grote wolken fijn zand die met een snelheid van hon derd km over het land werden ge blazen, verminderde het zicht tot slechts enkele meters, waardoor ook het wegverkeer ernstig werd gehinderd. Met behulp van sterke en gevaar lijke kernstraling is in Parijs een opmerkelijke, tot nog toe unieke ope ratie uitgevoerd. Bij de 41-jarige Ro bert Coquerel, die nog slechts één nier had en wiens leven acuut werd be dreigd omdat ook deze ene nier ernstig was aangetast, heeft een uitgelezen team specialisten een nier van Odette Coquerel, de jongere zuster van de pa tient, ingezet. Een dergelijke ingreep was tot nog toe slechts mogelijk gebleken wanneer de patiënt en de donor tweelingen wa ren. Werd een nier van een andere bloedverwant, hoe nauw de relatie ook geweest mocht zijn, overgebracht, dan zouden de sterke antistoffen in bloed en beenmerg het vreemde element spoedig geheel verwoest hebben. Dat de overplanting van een nier tus sen met-tweelingen nu toch gelukte, is te danken aan de kernwetenschap Na dat de chirurgen onder leiding van de bekende nierspecialist dr. René Kusu de zieke nier van Robert Coquerel had- den weggenomen en terwijl een zoge naamde kunstnier de functie van het lichaamsdeel tijdelijk overnam, werd het lichaam van de patiënt met een z.g. „kobaltbom" bestraald. De sterke, bijna dodelijke stra ling, vernietigde alle antistoffen in het lichaam, zodat er geen gevaar meer was dat deze het vreemde element dat de nier van Coquerels zuster vormde zouden afbreken. De natuurlijke afweerstoffen zijn ech ter ook nodig om de ziektekiemen, die altijd in de lucht welke wij inademen aanwezig zijn, te bestrijden. De patiënt, bij wie de nieuwe nier langzaam begon te functioneren, liep dus ernstig gevaar door allerlei ziekten te worden aange tast. Daarom werd de lucht in zijn kamer geheel ontsmet door ultraviolette stra len, opdat het lichaam zich langzaam zou kunnen aanpassen. Robert Coque rels toestand verbetert nu geleidelijk en de nieuwe nier functioneert thans al voldoende ora te mogen hopen dat hij in leven zal kunnen blijven. De beslissing om tot deze hoogst op merkelijke, van de enorme vorderingen der wetenschap getuigende operatie, over te gaan, nam dr. Kusu pas nadat Odette hem herhaaldelijk had gesmeekt het te proberen, teneinde mogelijk haar broer, bij wie in 1956 reeds een nier was weggenomen, het leven te redden. Die kans lijkt nu, dank zij Odettes offer en dank zij de kernwetenschap al heel groot. Het is gisteren tegen middernacht op nieuw in Seoel tot grote betogingen ge komen. Het was de gehele dag al on rustig geweest, als gevolg van een de monstratie van onderwijzers. Voor het huis van Syngman Rhee zowel als dat van Li Ki Poeng dromden duizenden mensen tezamen, die eisten dat Rhee zou aftreden. De politie, die urenlang had toegeke ken en met minder drastische middelen had gepoogd de orde te bewaren, open de later het vuur. Drie mensen zijn daarbij om het leven gekomen en ver scheidene gewond. Het beeld van de hoofdstad van Zuid- Korea was „chaotisch". Een enorme mensenmenigte drong op naar de oost poort. Troepen die op het punt stonden terug te keren naar de stellingen bij de Noordkoreaanse grens, moesten in Seoel blijven. Kort voordat er opnieuw schoten vielen, had de militaire com mandant van de hoofdstad verklaard dat degenen die vorige week op de de- Tsjoe En Lai en Nehroe hebben gis teren hun laatste gesprek over de grensgeschillen gehad. Naar wat bekend geworden is, heeft het bezoek van de communistisch Chinese premier weinig of geen resultaat opgeleverd. Tsjoe wil niet ingaan op Nebroe's eis dat de rode troepen uit het gebied van Ladakh wor den teruggetrokken alvorens verder over de grensgeschillen kan worden ge praat. Tsjoe zou nu gevraagd hebben of Nehi-oe naar Peking komt om daar ver der te overleggen. De Indiase premier zou toegestemd hebben in september naar de Chinese hoofdstad te komen. Over enkele punten zouden beide staatslieden in de afgelopen dagen over eenstemming bereikt hebben. monstrerende studenten geschoten had den. voor de krijgsraad moeten ver schijnen. Motie Er is gisteren opnieuw zware druk op Syngman Rhee uitgeoefend, heen te gaan. Een deel van de aan het bewind zijnde liberale partij bedankte, zodat de partij de meerderheid in het parlement niet meer bezit. Ook het Zuidkoreaanse vakverbond heeft zich losgemaakt van de liberale partij. De democratische partij heeft in het parlement het aftreden van Rhee geëist. „Alleen als hij heengaat kan de rust in het land terugkeren", zei de fractieleider. Tenslotte werd de eis tot aftreden in een spoedmotie vervat. Rhee maakte gisteren de namen van drie ministers van het aangekondigde zakenkabinet bteakend. Er der nieuwe bewindslieden verklaarde dat eerst zal worden aangestuurd op herstel van wet en orde. Hij beloofde waar nodig hervormingen. In Duncan in Zuid-Afrika hebben po» litie en leger gisteren een razzia van twee uur gehouden. Er werden 165 Ban toes gearresteerd. Het aantal negers dat in deze omgeving sinds de eerste razzia van een week geleden werd aangehou den, bedraagt thans meer dan duizend. De gearresteerden werden onder vraagd wegens het niet bezitten van persoonsbewijzen, het niet betalen van belasting, het zich in de lokasies ophou den zonder toestemming en het zich be vinden in het gebied zonder de ver eiste papieren. Een aantal der arrestan ten werd na verhoor weer vrijgelaten* De anderen zullen voor het gerecht ver schijnen. Intotaal bevinden zich nu 1650 perso nen in hechtenis. Daaronder zijn 81 In diërs. In de Soedan is gisteren een boycot begonnen op de invoer van goederen uit Zuid-Afrika. Alle invoervergunningen zijn ingetrokken. Pakistan overweegt de handel met Zuid-Afrika eveneens te verbieden, heeft de Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken meegedeeld. Koningin Juliana en prins Bernhard begeven zich in Zermatt op pad om een nieuwe dag vol skivreugd tegemoet te gaan. Acteur Donald Houston, gestoken in wapenrusting voor zijn roï in Ber nard Shaw's „Saint Joan", werd met een opgemerkt toen hij een raam opende in het Londense Old Vic thea ter. „Wie ben jij?", vroeg een jongetje op straat. „Ik ben de koning", antwoordde Houston, „en wie ben jij?" Er was een korte pauze. Toen zei het jongetje: „Ik ben een jongen", en zette het op een lopen.

de Stem | 1960 | | pagina 1