RHEE BLIJFT HOOFD VAN DE REGERING Acht bemanningsleden Astrid Naess ontslagen NEDERLANDS ATOOM DESKUNDIGE IN V.S. VERONGELUKT K.V.P. definitief toto zonder voor maximum Wal is er mei de krant? Het eerste en enige van Rijvers Koreanen in eisen aftreden ambassadeur VREEMDE SCHUIVER M, (Rutdwill President bleef weg bij dodenherdenking Geen winnaar in Stem-toto Dr. Kooy lid International Academy GEEN WRAAK Sport-allerlei Kleine al vijf dagen soek Godsdienst feller vervolgd in S.U. VAAK BRAND OP TANKER Opmerkelijke toestanden.... Ontploffing op Nederlandse kustvaarder Bommen tegen Indonesische rebellen Op weg naar geheime bestemming Dr. C. Bakker was voorzitter CERN WAT KOST DIE TROUWPARTIJ? Tsjoe stelt India oplossing voor CONCLUSIES YAN GESPREK OVER SPORT Overheid moet veel meer doen DAGBLAD VOOR ZEELAND Aanhoudend koud Hoge onderscheiding 200e JAARGANG No. 23351 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter. P. V. jL Vercauteren, J. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, ■jel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland bla» "Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Viaanderen: HULST jaaiANDAG 25 APRIL I960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. n.w. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.k Bi) contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstretat. no. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon hó. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft gisteren bekend ge maakt dat hij zijn partij-politieke activiteiten neer zal leggen maar hoofd van de regering zal blijven. Rhee, wiens kabinet onder voortdurende druk heeft gestaan sinds de bloedige onlusten, kondigde voorts aan dat hij het ontslag van zijn ge hele kabinet zal accepteren. J5 „Ik ben thans bezig nieuwe en be kwame mannen te vinden om aan het hoofd van de ministeriële departemen ten te plaatsen", aldus Rhee. De president pleitte voor „onpersoon lijke berechtiging" van hen die bij de relletjes, welke het leven kostten aan meer dan honderd personen, betrokken waren. „Wij wensen geen vergelding", ver volgde Rhee, „maar wel willen wij hen bestraffen die gemoord en geplunderd hebben". Geen winnaar in de Stem-toto. De En gelse wedstrijden waren kennelijk te moeilijk. En BelgiëNederland zal ook wel door de meesten verkeerd ingevuld zyn.... De pot blijft staan en voor de volgen de week komen er 25 bij, zodat het to taalbedrag nu 75 bedraagt. Terwijl het Nederlands voetbalelf tal in Antwerpen met 21 verloor van het Belgische team, klopte het Nederlandse heren-hockey-elfta 1 in Amstelveen Wales met 30. Het Ne derlands dameselftal zegevierde in Breda met 21 over de Belgische dames. In Beek ging Sjef Lahaye na 184 km als eerste over de finish in de eerste rit om het kampioenschap van Nederland wielrennen op de weg. Frans Künen voegde in Rotterdam een nieuwe triomf aan zijn lange erelijst; hij won op de Nenijtobaan de 10 km. Zaterdag tenslotte speelde het Ne derlands B-elftal (voetbal) in Venlo gelijk tegen België B. Hij liet niets blijken van eventuele voornemens om nieuwe verkiezingen voor het presidentschap uit te schrijven. Lee Ki Poong, de omstreden gekozen vice-president van Zuid-Korea en me destander van president Rhee, heeft besloten nog niet af te treden omdat „Rhee en het land" hem nodig hebben. Lee heeft onder sterke druk gestaan om zich uit het openbare politieke le ven terug te trekken wegens beweerde fraude bij de verkiezingen van 15 maart. Zijn besluit veroorzaakte alge mene verrassing daar Lee's secretaris eerder op de dag zijn aftreden in het vooruitzicht had gesteld. In Seoel is gisteren officieel mede gedeeld dat de censuur voor de natio nale dagbladpers met ingang van maan dag wordt opgeheven. Op perstelegram men naar het buitenland was geen re geringscontrole ingesteld. Het uitgaansverbod binnen de bepa lingen van de wet op de staat van be leg, wordt eveneens met ingang van maandag verkort en begint om midder nacht zoals sinds vijftien jaar het ge val is. De generaal, die belast is met de toe passing van de noodmaatregelen, heeft verklaard, dat nu de staat van oorlog van kracht is. Twintigduizend mensen hebben gisteren in Seoel boeddhistische rouwdiensten bijgewoond voor de studenten die dinsdag bij de onlus ten werden gedood. Noch president Rhee, noch zijn omstreden rechterhand vice-presi dent Lee Ki Poong, woonden de plechtigheid bij. Zij hadden kransen gestuurd. Een aantal Koreanen die in Japan woonachtig zijn, is de Koreaanse am bassade te Tokio binnengedrongen en heeft van de ambassadeur verlangd dat hij aftreedt. De schreeuwende groep droeg borden met leuzen die verkondig den clat president Syngman Rhee moet worden afgezet. De wanhopige familie Krabben- borg uit Zieuwent bij Lichtenvoor de heeft duizend gulden uitgeloofd aan degene, die inlichtingen kan geven die leiden tot opsporing van het 6-jarige zoontje Tonnie. Het kind is, zoals bekend, woensdag morgen om tien uur het laatst ge zien in de Raadhuisstraat te Lich tenvoorde en ondanks zoeken van politie, militairen en burgers tot op heden niet teruggevonden. De ,,Osservatore Romano" heeft een artikel gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat de Russische leiders kortgeleden be volen hebben de strijd tegen de gods dienst te verscherpen. Dit bevel betekent het einde van het voorzichtige beleid dat Kroestjev zes jaar geleden als secretaris van de Russische communistische partij begon, om zijn medewerker in die dagen, Malenkof, het gras voor de voeten weg te maaien. Kroest jev, die nu vast in het za del zit, meent dat een voorzichtig optre den tegenover de godsdienst en zijn aan hangers niet meer nodig is. Uit de partij circulaires en andere drukwerken, die da gelijks in Rusland verspreid worden blijkt dat er een nieuwe fase van vervol ging begonnen is, aldus de „Osservatore Romano". De directie van de Noorse rede rij „Norness" in New York, waar van de Nederlandse Nornessmaat- schappij het tankschip „Astrid Naess" exploiteert, heeft de acht bemanningsleden op staande voet ontslagen. Zij zijn per vliegtuig in ons land aangekomen. De directie van de Nederlandse Nor- ness-maatschappij in Amsterdam ver klaarde van het ontslag op de hoogte te BEN GOERION zal in juni een par ticulier bezoek aan ons land brengen. NA DE BOEREN komen in Oost-Duits- lana de artseii aan de beurt om te col lectiviseren: iedere dokter krijgt zijn eigen wijk". Vrije keuze is niet meer mogelijk. DE POLITIE van Hengelo krijgt als eerste in Nederland fluorescerende jas sen: op onverlichte wegen kunnen de mannen dan toch gezien worden. EEN FELLE bosbrand in het natuur reservaat Campina te Oisterwijk heeft vijftien ha bos verwoest. Veel wild is omgekomen. BRITSE GELEERDEN zouden een uit vinding gedaan hebben die bommenwer pers onzichtbaar maakt voor radar. Daarom zo weet een Engelse krant, ziet Londen at van de Blue Streak. TUNESIE hoeft de Franse strijdkrach ten in Algerië ervan beschuldigd sabo- tage-overvallen op Tunesisch gebier uit te voeren. DE VENEZOLAANSE politie heeft op ;^LV3?i?e reS?«ng 78 mensen gearres teerd. als gevolg van de samenzwering van Castro Leon. IN GUATEMALA is eveneens een sa menzwering tegen het regime ontdekt. „Rusland leidt het komplot, via Cuba" aldus een regeringsmededeling. GISTEREN IS minister Korthals terug gekomen van zijn reis naar de Antillen en Suriname. zijn, maar geen commentaar te willen geven. Zoals bekend deed zich op 13 april jongstleden op de „Astrid Naess" een hevige ontploffing voor in de machine kamer, waarbij zeven bemanningsleden ernstige brandwonden opliepen. Zij wor den momenteel nog steeds verpleegd in enkele ziekenhuizen te New York. De vader van een der assistent-machi nisten, de heer N. A. de Groot uit Baarn, heeft uit de pers moeten verne men dat zijn zoon zich onder de zeven gewonde bemanningsleden bevond. Hij stelde zich met dc Nederlandse maat schappij in verbinding teneinde in de gelegenheid te worden gesteld op maat- schappijkosten zijn zoon te bezoeken. Dit werd geweigerd, waarop hij besloot op eigen kosten naar New York te vliegen. Dit brieven van zijn zoon was gebleken, dat in de laatste tijd herhaaldelijk branden op de „Astrid Naess" uitbraken en de be- minningsleden zich ernstig bezorgd maakten over hun veiligheid op de tanker. De heer De Groot constateerde New York, dat de maatschappij geen enkele aandacht aan de gewonde be manningsleden schonk. Waarschuwing De tweede steward, de heer John Vos, verklaarde dat hij op staande voet was ontslagen omdat hij op verzoek van een aantal bemanningsleden de havenauto riteiten op de hoogte had gesteld van het feit, dat de tanker in de haven van New York werd schoongemaakt, terwijl in de onmiddellijke omgeving van het schip twee Amerikaanse marineschepen in reparatie lagen, waarbij elektrisch en autogeen werd gelast. Hij vreesde, door de vrijkomende dampen uit de tanker een nieuwe ontploffing en meende op grond van zijn ervaringen met de kapi tein deze te moeten passeren bij het waarschuwen van de havenautoriteiten. De werkzaamheden aan de tanker wer den na het bezoek van de havenautori teiten, volgens de heer Vos, onmiddel lijk gestaakt. De kapitein van de „As trid Naess" toonde zich zeer verbolgen over het eigenmachtig optreden van de heer Vos en gaf hem in overleg met de Amerikaanse directie van de maat schappij op staande voet ontslag. Ook anderen moesten de laan uit. Op het Nederlandse schip „Theano" heeft zich zaterdag op 30 mijl van Dover een ontploffing voorgedaan in de vries- machinekamer. De eerste machinist raak te als gevolg van deze ontploffing ge wond. Een helicopter van de Royal Air Force heeft het 29-jarige slachtoffer H. J. Versteeg, opgepikt. De patiënt afkom stig uit Rotterdam is naar Ramsgate getransporteerd. Hij heeft ernstige brandwonden opgelopen. Als gevolg van brand in de machinekamer zijn de moto ren van de kustvaarder defect geraakt. Bredase Kees is op deze foto niet te zien, des te beter echter doel man Seghers, die wanhopig en tevergeefs naar de keihard door Rijvers ingeschoten bal greep. Het betekende de gelijkmaker (1-1). Na de rust ging Oranje ten onder (2-1 teleurstellend en onvoorzien. De Indonesische luchtmacht is een strafcampagne, gepaard gaande met bom bardementen, tegen rebellen op West-Ja va en Noord- en Zuid-Celebes begonnen, zo heeft een woordvoerder van de Indo nesische luchtmacht in Djakarta meege deeld. Dr. Cornelis J. Bakker, een Ne derlandse atoomdeskundige uit Ge- nève, is zaterdag bij een ongeluk met een luchttaxi op de route New YorkRed Bank gedood. Dr. Bakker was eerder op de dag per vliegtuig uit Europa in New York aangekomen. Hij nam op de luchthaven een luchttaxi, welke hem naar Red Bank zou brengen. Het s.s. „Sverige", eigendom van de Zweedse en Deense spoorwegen, is ge kanteld toen het voor een onderhouds beurt op een helling van de Nordhavn- vverf in Kopenhagen werd gesleept. Vijftig man hadden juist het schip ver laten; op het moment dat het kapseisde bevonden zich slechts drie mensen aan boord, die geen ernstige verwondingen opliepen. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, t flnffomnnlrf .1 Leden van het Britse Lagerhuis zul len deze week vragen stellen over de kosten van het huwelijk van prinses Margaret en de huwelijksreis. Marcus Lipton wil weten wat de totale uitgaven voor het huwelijk zullen zijn, in vergelijking met die voor het huwe lijk van koningin Elizabeth in 1947. Emrys Hughes zal vragen hoeveel leden de bemanning van de „Brittannia", het koninklijk jacht, aan boord waarvan het jonge paar naar het Caraibische gebied gaat, telt en wat deze verdienen. Tenslotte wil de socialistische Tom Dri- berg de regering vragen, of de afgevaar digden op de dag van het huwelijk vrije toegang zullen hebben tot het parlement, dat vlakbij de abdij van Westminster ligt waar de huwelijksplechtigheid op 6 mei plaats vindt. Volgens de „Sunday Graphic" heeft koningin-moeder Elizabeth aangeboden, de volledige kosten van de huwelijksreis van prinses Margaret met het koninklijk jacht uit haar eigen middelen te betalen. Het blad schatte de kosten op „niet min der dan 420.000 gulden". J opgemaakt gisterenavond: t Wisselend bewolkt met verspreid J voorkomende buien. Matige, af en 4 I toe krachtige wind tussen noordwest t t cn noord. Koud weer met middag- f temperaturen van 9 tot 12 graden. J verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut; J t Matige tot sterke wind uit het noord- 0 oosten tot noorden. Zwaar bewolkt J f afgewisseld met opklaringen. Kans J op neerslagvlagen. Temperatuur van t t 7—12 graden. i 1 Vandaag: zon onder 19.34 uur; maan J 5 onder 19.26 uur. J J Morgen: zon op 5.21 uur; maan op t 5.58 uur. i Premier Tsjoe En Lai van commu nistisch China zou premier Nehroe van India een voorstel hebben gedaan ter beëindiging van het conflict over de Chinees-Indiase grens. De inhoud van het voorstel is niet bekend en regeringsfunctionarissen weigerden zich er over uit te laten. Volgens waarnemers was men in In diase regeringskringen riet zeer enthou siast over het voorstel van Tsjoe. (Van onze sportredacteur) De KVP heeft zich definitief uitgesproken ten gunste van een sport- toto zonder maximumprijzen. De KVP staat hierin praktisch alleen als politieke partij. Slechts een beperking ten opzichte van inzet en leeftijd der deelnemers zou een punt van bespreking kunnen uitmaken. Ove rigens is realisering van de toto, te bevorderen met alle middelen, het streven van de partij. Dit verklaarde voorzitter mr. van Doorn zaterdag in Berg en Dal voor de talrijke deelnemers aan het K.V.P.-ge sprek over sportvraagstukken. Hij stel de vast, dat de sport en de lichamelijke vorming tot nu toe een veel te kleine plaats heeft gevonden in het brede aan dachtsveld der overhe len en de politie ke partijen, de K.V.P niet uitgesloten. Wij zijn nu duidelijker gaan zien, dat de katholieke partij een der eersten moet zijn om de bestaande tekorten weg te werken. Bevorderd dient te worden met alle middelen om de mentaliteit van de jeugdige mens te brengen in de richting van jeugdig christen tot echte, bewuste staatsburgers. Behalve door de toto zal de sport door subsidie op veel groter schaal dan tot nog toe gesteund dienen te worden, meent mr. van Doorn. Hij stelde ook vast, dat in de Sportnota met name aan de zo gewichtige medische aspecten van het sportvraagstuk onvoldoende aan dacht is geschonken. Niet op de laatste plaats op dit stuk is er een merkwaar dige achterstand in het overigens zo moderne en vooruitstrevende Neder land. Discussiegroepen Geruggesteund door de behartigens waardige woorden van mr. van Doorn gingen de aangezochte deskundigen ter bespreking van de preadviezen in de (zeven) discussiegroepen. Na een bij eenkomst van de gespreksleiders in deze groepen kwamen de conclusies in dis cussie. Ten overstaan van een forum, ge vormd door de heren G. Kruiver, voor zitter K.V.P.-sportcommissie, mr. F. Crijns, dr. C. Miermans dr. J. Rolink (arts) en Ed. Sebregts, directeur van een opleidingsinstituut. Er zijn op deze zeer belangwekkende slotbijeenkomst dingen gezegd, die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten. Het is bepaald ondoenlijk er uitvoerig bij stil te staan. We maken echter uitzondering voor het indringend en helder betoog van burgemeester Alberts van Rucphen. „Een ding overheerst: er moet méér begrip bij de overheid komen. De cen ten ontbreken, maar ook de liefde en het inzicht, ten aanzien van de onderhavige problemen, waarmede Nederland overdekt is. De tot nog toe verstrekte subsidie is onbegrijpelijk gering. Er moet meer geld beschik baar worden gesteld en het subsidie beleid moet voor de neutrale en de bijzondere sectoren hetzelfde wor den". Resoluties In de tenslotte aangenomen resoluties wordt o.m. aangedrongen op een glo bale landelijke behoeftepeiling door de rijksoverheid met inschakeling van het maatschappelijk leven, gemeenten en provincies. Daarmee dient een financie ringsprobleem opgesteld te worden, dat de bestaande tekorten zo snel mogelijk kan opheffen. De subsidie dient te wor den berekend op basis van een bepaald percentage van de exploitatiekosten. Zo dra de achterstand is ingehaald, kan rekening gehouden worden met de om vang van de toto-opbrengst bij het be palen van de grootte der overheidssub sidies. In het onderwijs dient een dage lijkse lestijd te worden besteed aan de lichamelijke vorming; bij het bouwbe leid dient daarmee rekening gehouden te worden. De financiële gelijkstelling dient ook te worden toegepast op de opleidingsinstituten voor sportleiders. Tenslotte wordt aangedrongen op het scheppen van mogelijkheden voor een sociaal-medische en psycho-hygiënische begeleiding van de sportbeoefening, op de totstandkoming van sociaal-medi sche sportcentra en op meer aandacht in het hoger onderwijs aan de sociaal- medische begeleiding. Het toestel, aan boord waarvan zich naast dr. Bakker nog twee katholieke geestelijken als passagier bevonden, stortte neer in het Raritanbekken. De pi loot en de twee priesters werden gered, maar dr. Bakker werd gedood. Dr. Bakker zou in de komende week een ontmoeting met president Eisenho wer hebben gehad. Het was niet bekend waarover, maar aangenomen werd dat het zou gaan over onderwerpen die ver band houden met de ontwapeningscon ferentie in Genève. Brigade-generaal b.d. van de Ame rikaanse legerreserve Joseph Heinrich bij wie dr. Bakker het weekeinde zou doorbrengen verklaarde tegenover de pers, dat dr. Bakker voor een privé- verbiijf in Amerika was. maar tegen de politie zou hij gezegd hebben, dat de geleerde naar een „ultra-geheime" bestemming op weg was. De atoomgeleerde, dr. C. J. Bakker, die op 11 maart 1904 te Amsterdam werd ge boren, werd in 1933 benoemd bij het na tuurkundig laboratorium van Philips te Eindhoven. In 1946 kwam hij als hoogle raar in de natuurkunde aan de universi teit van zijn geboortestad terug. Tot 1955 was prof. Bakker daar tevens belast met de leiding van het laboratorium voor kernphysisch onderzoek te Amsterdam. Toen volgde zijn benoeming tot directeur- generaal van Europese organisaties voor kernfysisch onderzoek der 13 landen te Genève, het „Centre Europeënne des re cherches Nuclèaires" (SERN). Bij het vernemen van de noodlotstijding zei dr. J. H. Bannier, directeur van de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek ZWO: „Het verlies van dr. Bakker is een ontzaglijke slag, zowel voor Nederland als voor de Cern. De verongelukte atoomdeskundige laat vrouw en drie kinderen achter. (Advertentie) BIN N ENVER! NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED (Van onze verslaggever) „Een ware verrassing" reageer de zondagavond de Nederlandse ruimtevaartdeskundige dr. ir. J. Kooy te Breda op zijn benoeming tot lid van de „International Aca demy of Astronautics". „Hoe de academie precies zal gaan werken is me nog niet bekend, maar mijn taak zal wel baanberekening blij ven". Dr. Kooy, voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Ruimtevaart, houdt zich met dergelijke berekeningen al geruime tijd bezig. Hij heeft er her haaldelijk over gepubliceerd, en is thans bezig aan een boek, dat de ruim tevaart van de toekomst zal behande len. De academie is een wetenschappelijk genootschap, waarvan prof. Th. Von Karman president is en waarvan het secretariaat vermoedelijk in Parijs wordt gevestigd. Het genootschap heeft drie secties: algemene wetenschappen, ten hoogste zestig leden; technische we tenschappen met hetzelfde ledental; medische en aanverwante wetenschap pen met ten hoogste vijfenveertig leden. Tijdens een bijeenkomst in Londen werd vorig jaar de academie opgericht ter deskundige en gemeenschappelijke be studering van ruimtelijke vraagstukken. Alle leden zijn academici, bovendien kent het genootschap corresponderende leden. De benoeming van dr. Kooy werd tij dens een in Den Haag gehouden sympo sion over lucht- en ruimtevaart bekend gemaakt door de voorzitter van de ko ninklijke vereniging voor Luchtvaart, de Rotterdammer C. Kolff. Hij noemde het lidmaatschap van dr. Kooy een grote onderscheiding. De lezer zal zich vandaag wellicht afvragen: Wat is er met mijn krant? Ze lijkt wel anders dan anders. Dat is ook zo. We drukken vandaag voor het eerst op groter formaat. Het is een uitvloeisel van het feit, dat we sinds enige tijd een nieuwe grote rotatiepers in gebruik hebben genomen. Na enig geëxperimenteer konden we nu overgaan tot het vaststellen van een formaat, dat zich aansluit bij hetgeen in het moderne perswezen steeds meer gebruikelijk is geworden. Dit komt de opmaak, het aanzien ten goede. Het is de uiterlijke begeleiding van een innerlijke groei, welke zowel inhoud als lezersaantal betreft. Het is voor ons een spoorslag ook die inhoud in gehalte nog verder op te voeren en naarstig te werken aan het vergroten van de lezerskring. De omschakeling naar het groter formaat heeft nogal wat hoofdbrekens gekost, vooral technisch. Mochten er aanvankelijk nog enkele tekortkomin gen uit voortvloeien, dan vragen we daarvoor begrip. We zijn echter over tuigd. dat het nieuwe formaat de lezer al spoedig zal bevallen. Zo gaat het met Dagblad De Stem steeds beter, steeds hoger!

de Stem | 1960 | | pagina 1