EISENHOWER ONTVANGT DE GAULLE I Para's niet welkom VECHTPARTIJ IN PARLEMENT VAN ZUID-KOREA Mr. Arendsen Hein vraagt ondersoek Welk café bezocht vermoorde Engelina Feenstra in Rugby-tonelen Rijksdag Japan w V.S. Lachende Tsjoe in India Vliegramp in Kongo: 35 doden Hartelijk welkom m Fanfani geeft het op NA HONDERDEN VERHOREN. Barkeeper kan spoor wijzen Castro Leon aangehouden In de schaduw der topconferentie 1 mei Westerse 5 mei beraad te Moskou I...r DAGBLAD VOOR ZEELAND Opklaringen Westberlijnse politie slaags met collega's uit Oost-Berlijn Rockefeller voor contact met Moskou Hakenkruis-Greta weggesleept DC 8 Albert Plesman gedoopt 100e JAARGANG No. 23350 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A_ Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. R M L de Rech ter, P. V. M. Ver eau ter en, L. J. V. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 Uinen) Postgiro 278K41 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 23 APRIL 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Burean voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) DE GAULLE Een viermotorig: vliegtuig van de particuliere Belgische luchtvaart maatschappij „Sobelair" is op een vlucht van Brussel naar Elisabeth- stad in Kongo neergestort. De 28 pas sagiers en de 7 leden van de beman ning, onder wie twee stewardessen, zyn allen om het leven gekomen. Het toestel, een DC-4, werd volko men vernield. Onder de slachtoffers zijn geen Nederlanders. Aan boord van het vliegtuig waren 13 mannelijke en 10 vrouwelijke pas sagiers, vier kinderen en een baby. Met uitzondering van een Duitse vrouw en een echtpaar uit Italië of Spanje, war en allen Belgen. Het toestel kwam terecht tegen een berg op honderd meter van de top nabij Boenia, de hoofdstad van de Kongolese provincie Itoeri, Boenia ligt in het noordoosten van Belgisch Kongo op ongeveer 500 kilometer van Stanleystad. Het vliegtuig, bestuurd door een Britse piloot, maakte een charter vlucht. De „Sobelair" is een Belgi sche onderneming, die geen lijndien sten uitvoert en behalve over de verongelukte DC-4 over enkele klei nere toesteilen voor chartervluchten in Kongo beschikt. Dit ongeluk heeft onder meer ook rouw veroorzaakt in de procure der Witte Paters van Afrika te Antwer pen: drie paters-missionarissen zijn om het leven gekomen bij deze vlieg ramp. De paters waren woensdag te Antwerpen via Meisbroek naar Kon go afgereisd. Voor een hunner, de 63-jarige pater Peters, uit Bree in Belgisch Limburg, was het de vierde afreis, voor de 47-jarige pater Van Reeth uit Antwerpen en de 48-jarige pater Rommelaer uit Roesselaere was het de derde afreis. in 120.000 mensen aan malaria INDONESIË sterven Deze ziekte veroor- een verlies van 3,6 aan verloren werk- dertig miljoen. I zaakt elk jaar biljoen roepiah ■Uren. Een VLIEGTUIG van de Sabena, jen Boeing 707, had gisteren boven e Noprdzee moeilijkheden met het neuswiel. Het toestel liet 75.000 liter kerosine weglopen, keerde terug naar Brussel (vanwaar het op weg was naar New York) en landde vei lig- Verwachting van het K.N.M.I. J tot vanavond, opgemaakt giste- J renavond 23.15 uur: I 2 Aanvankelijk veel bewolking met 2 nier en daar enige regen of mot- 2 regen, later van het noorden uit* 2 opklaringen. Dezelfde temperatu- JJn als gisteren of iets lagere. by^rwegend matige noordweste- 1 'Oké wind. Verwachting van het Belgisch 2 weerkundig instituut: Weinig verandering in tempera- ;u.ur10met een maximum van 14 18 graden. Afwisselend zwaar °.ew°lkt met mooie opklaringen. Nevelig 's morgens en hier en 1 daar zelfs mist. 2 Va"daag: zon onder 19.51 uur, Ri maan onder 17.11 uur. J I °r^n: zon °P 5.25 uur, zon on- aer 19.52 uur; maan op 5.06 uur, I 2 ï}aan onder *8.19 uur. j J**aandag: zon op 5.23 uur, maan 2 2<>P 5.32 uur. J Met de topconferentie in het vooruitzicht is er sprake van een toenemende activiteit aan het diplomatieke front. Gisteren vroegen in dat verband drie dingen Speciaal de aandacht het bezoek van De Gaulle aan Washington de aankondiging van het Foreign Office, dal op 1 mei te Istanbul de Westerse ministers van buitenlandse zaken zullen samenkomen en de bekendmaking, dat Kroestjev de Opperste Sovjet tegen 5 mei in een speciale zitting zal bijeenroepen. tenlandse zaken, Herter, De Gaulle arriveerde per vliegtuig uit Canada in Wash ington. Zijn bezoek van vier da gen aan Canada eindigde giste ren in Toronto, waar de Franse president door een grote menig te hartelijk werd toegejuicht. De Franse president en zijn echtgenote werden op het vlieg veld van Washington verwel komd door president Eisenho wer. Ook de minister van bui- was aanwezig. Toen zij uit het vliegtuig stapten, losten kanon nen 21 saluutschoten. Eisenhower zei in zijn welkorfist- rede, dat Frankrijk en de V.S. sinds lang zeer speciale betrekkingen met elkander onderhouden. De Gaulle antwoordde, dat hij nood zakelijk met de president van de V.S. cverleg moet plegen vóór het begin van de topconferentie. Beide presidenten reden door de met vlaggen versierde straten van Washington naar Blair House, waar generaal De Gaulle en zijn echtge note hun intrek zullen nemen. De belangstelling voor De Gaulle was enorm. Op sommige plaatsen stonden de mensen wel in tien rijen achter elkaar. De Gaulle werd overal lang durig toegejuicht. Men schatte dat er wel 200.000 mensen op de been wa ren, een aantal dat de intocht van Kroestjev evenaart. Wat de conferentie op 1 mei te Is- stanbul betreft: Eerst komen de mi nisters van buitenlandse zaken van de I PATER PIRE, Nobelprijswinnaar I 1958 voor de vrede, heeft op de rege- I ring van de Unie van Zuid-Afrika j een beroep gedaan te zoeken naar een oplossing van het rassenvraag stuk. INDONESISCHE sigarettenfabrikan- j ten hebben een project van 1!4 mil- I joen gulden goedgekeurd voor massa- j le aanplanting van kruidnagelen in rnidden-Java. Kruidnagelen worden j gebruikt als vervanging van tabak in goedkope inlandse sigaretten. j DE NASPORINGEN naar het zesja rig jongetje, dat sinds woensdag j.l. jn Lichtevoorde wordt vermist, heb- I ben nog geen resultaat gehad. EISENHOWER Verenigde Staten. Engeland en Frank- rijk, resp. Christian Herter, Selwyn Lloyd en Maurice Couve de Murville samen. Later voegt zich de Westduit- se minister van buitenlandse zaken, Heinrieh von Brentano, bij hen, ter bespreking van de kwesties Duitsland en Berlijn, in samenhang met de voorbereidingen van de top-conferen- tie. In een nog later stadium zullen ook de ministers van buitenlandse za ken van Italië en Canada aan het vooroverleg deelnemen. De ministers van buitenlandse zaken van het Westen zullen allen in Istan bul zijn, voor een zitting van de mi nisteriële raad van de Nato, welke op 2 mei zal beginnen. Russisch overleg Naar aanleiding van de bijzondere zitting van de Opperste Sovjet werd in westelijke diplomatieke kring de verwachting uitgesproken, dat Kroes tjev van de gelegenheid gebruik zal maken om een overzicht te geven van de Russische buitenlandse politiek in het licht van de conferentie van staatshoofden op 16 mei in Parijs. De communistische leiders in Oost-Euro pa zouden naar Moskou zijn ontboden om over de topconferentie te spreken. Het hoofd van de Poolse communisti sche partij Gomulka heeft reeds be kend gemaakt, dat hij enkele dagen ..rust" in Moskou zal doorbrengen. Ook Tsjoe En Lai zou nog Kroestjev confereren. met Drie Oostduitse politiemannen, die in West-Berlijn jacht maakten op vluchtelingen, zijn gisteren door hun Westberlijnse collega's overmeesterd en gearresteerd. Tien Westberlijnse politiemannen kwamen in actie toen de gewapende patrouille uit Oost-Duitsland langs het spoor van de bovengrondse spoor baan naar het Wannsee-station in de Amerikaanse sector liep. Het is het laatste station voor de trein Oost- Duitsland binnenrijdt en een van de voornaamste kruispunten die door naar het Westen vluchtende Oost duitsers wordt gebruikt. De drie Oostduitse politiemannen negeerden het bevel van een enkele Westberlijnse politieman naar het Oosten terug te keren en stonden op het punt hun Westberlijnse collega I aan te vallen toen tien Westberlijn-1 se politiemannen aankwamen, ge alarmeerd door reizigers op het Wannsee-station. Het was de tweede achtereenvol gende dag dat de communistische po litie trachtte haar rechten in de wes telijke sector uit te oefenen. Zij deed dit in een poging de stroom van vluchtelingen uit het Oos ten naar West-Berlijn tegen te hou den. Ondanks de verscherpte politie controle wisten gisteren toch enkele honderden naar het Westen te vluch ten. Het parlement van Zuid- Korea is gisterochtend begonnen met een debat over de recente onlusten. Al onmiddellijk na de verklaring van de minister van defensie over de noodtoestand, ontaardde dit debat in ei grootscheepse scheld- en vecht- Mr. G. W. Arendsen psychiater van de inrichting „Groot Batelaar" te Lunteren van het Leger des Heils, heeft zich gewend tot het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie met het verzoek een commissie ad hoe te willen benoemen om een onderzoek in te stellen naar de achtergronden van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen en een oordeel te willen uitspreken over zijn handelwijze. Dit deelt mr. Arendsen Hein mede in een verklaring, welke hij heeft uitgegeven naar aanleiding van de de zer dagen in de pers gepubliceerde Een beeld van het bezoek van Tsjoe En Lai aan India, lachend maken Tsjoe en premier Nehroe een auto rit door New Delhi Hein verklaring van de heer H. Moraal te Zaandam, broer van de heer C. Mo- 1 raai, die als sociaal ambtenaar op de inrichting werkzaam is geweest en die voor een psychiatrische behandeling thans elders is opgenomen. De heer Arendsen Hein zegt in zijn verklaring o.m. de heer H. Moraal niet ten volle verantwoordelijk te wil len stellen voor de „heilloze gedach- tengang", omdat hij hem daarmee slachtoffer acht van anderen. „Even als in de zaak Meulenbelt" zo zegt de heer Arendsen Hein in zijn verkla ring „laat men nu opnieuw na een klacht tegen mij in te dienen bij een bevoegde instantie, zodat mij geen forum openstaat, ten overstaan waar van ik mij kan verdedigen". En hij besluit zijn verklaring: „Maar de betekenis van de gedane aantijgingen raakt ook veel grotere belangen, dan die van mijn persoon al leen: het vertrouwen in de artsenstand het morele recht van een weerloze pa tiënt op bescherming tegen schadelijke publiciteit, zijn in het geding". ieder jaar op de Amintore Fanfani, leider van de linkervleugel der Italiaanse christen democratische partij, heeft zijn po gingen om een coalitiekabinet van christen-democraten, sociaal-demo craten en republikeinen te vormen, opgegeven. Nelson Rockefeller, de gouverneur van de staat New York en een der mogelijke kandidaten van de Repu blikeinse partij voor het Amerikaan se presidentschap, heeft gisteren ver klaard. dat de Ver. Staten steeds „contact en samenwerking'met de Sovjet-Unie moeten zoeken als dit de zaak van de vrede zou dienen. (Advertentie) De recherche van het politie bureau Linnaeusstraat in Am sterdam, die onder leiding van commissaris W. J. G. A. Binnen dijk, een onderzoek instelt naar de op 7 april j.l. gepleegde moord op het Leeuwarder meis je, Engelina Feenstra, wil gaar ne in contact komen met een Amsterdamse caféhouder of bar keeper, die op 1 april j.l. een ge sprek heeft gehad met Lina Feenstra. Zij bezocht toen tussen 20.00 en 22.30 uur in gezelschap van Wim van den Berg (of een zich zo noemende jonge man) een café in Amsterdam, nadat zij tevoren met deze jongeman bij het Muiderpoortstation had afgesproken. Deze caféhouder of barkeeper heeft het tweetal bezig gehouden met het vertellen van zijn levensverhaal of een hemzelf betreffende geschiedenis. Deze man kan in het belang van het onderzoek in deze moordzaak de po litie belangrijke aanwijzingen geven omtrent de identiteit van de bedoelde Wim van den Berg, die mogelijk tot zijn opsporing en aanhouding kunnen leiden. Ondanks een uitgebreid onderzoek heeft de politie nog niet kunnen vast stellen welk café Engelina en haar vriend hebben bezocht. „Wim van den Berg....,, Commissaris Binnendijk vertelde gisteren op een persconferentie, dat hij en zijn medewerkers tot nu toe hon derden personen hebben verhoord. De oproep om gegevens omtrent de iden titeit van Wim van den Berg heeft de politie wel veel namen opgeleverd, maar van de gezochte Wim van den Berg of de zich zo noemende man ontbreekt nog elk spoor Uit alle tot nu toe gedane naspeuringen is komen vast te staan,: ten eerste dat Lina E eenstra op 26 maart voor de eerste maal de zogenaamde Wim van den Berg heeft ontmoet. Zij is toen met hem. naar een Cineac geweest. Deze afspraak is zo goed als zeker gevolgd door een bezoek aan de bioscoop Nög- gerath. Ten tweede: op 1 april heeft Lina de jongeman weer ontmoet bij het Muiderpoortstation (omstreeks 8 uur 's avonds). Zij hebben toen het café bezocht, grammofoonplaten ge draaid (zo goed als zeker een juke box) en geluisterd naar het verhaal van de caféhouder of barkeeper. Ten derde :op 4 april zou Lina haar vriend weer ontmoeten in de Ter Gouwstraat Wim is toen niet komen opdagen. Dit heeft de politie kunnen vast stellen aan de hand van de nauw keurige aantekeningen in Lina's agenda en de verklaringen van haar vriendinnen en kennissen, die zij geregeld op de hoogte stelde van haar afspraken met de zoge noemde Wim van den Berg. Aanranding Commissaris Binnendijk deelde voorts mede. dat hij thans overleg pleegt met zijn collega van Nieuwer Amstel, die op zoek is naar een 25 a 30 jarige man, die eergisteren in het Amster damse bos een 24-jarig meisje aan randde en ernstig mishandelde. Het is uiteraard niet uitgesloten, dat beide zaken niet geheel los van elkaar staan, hoewel de aanwijzingen daarvoor vooralsnog ontbreken. partij, waarbij de voorzitter on der de voet werd gelopen. Aanleiding tot de ongeregeldheden was een opmerking van minister Kim Chung Yul, die door de leden van de (in oppositie zijnde) democratische partij werd uitgelegd als een beledi ging van de studenten, die dinsdag j.l. in Seoel hebben gedemonstreerd. Terwijl in het parlement de verwarring heerste en tenslotte een reces voor de tijd van een uur werd aangekondigd, begon in de havenstad Intsjon een demonstratie van 28.000 studenten en scholie ren. Een student en twee politiemannen werden gewond. De politie in Intsjon scheen overigens goed te willen ma ken wat zij, naar beweerd wordt, in Seoel hebben misdaan. De demon stranten werden door haar van drink water voorzien en een ambulance volgde de menigte om eventuele ziek tegevallen op te nemen. Zelfs toen de parlementszitting was onderbroken, duurde het schreeuwen voort. Sommige parlementsleden be gonnen elkaar hevig uit te schelden. Het kwam zelfs tot een kleine vecht partij. Toen de zitting hervat werd, werd twee minuten stilte voor gebed voor de slachtoffers der wanordelijkheden betracht. Bekend werd gemaakt, dat de agenda-commissie besloten had een speciale commissie van twintig man op te richten, die de situatie moet be studeren en die de regering aanbeve lingen moet doen voor herstel van de politieke stabiliteit en beëindiging van de staat van beleg. De commissie zal ook onderzoeken of de staat van be leg wettig is afgekondigd. Tegen maandag moet het rapport gereed zijn. In de Italiaanse stad Livorno is Let, zoals wij elders in deze editie heb ben gemeld, tot een ernstig tref fen gekomen tussen de burgerbe volking van dit communistische bol werk en een groep parachutisten van het Italiaanse leger. Deze para's hebben naar de mening van het pu bliek, tijdens verlof in de stad te veel aandacht besteed aan het vrou welijke bevolkingsdeel.... Deze te- lefoto laat zien hoe heethoofden een jeep van de para's omverwer pen. Ex-generaal Jesus Maria Castro Leon, die de opstandige beweging in San Cristobal leidde, is in een dorp op tien kilometer v-n de Columbiaan- se grens aangehouden. Hij bood duizend bolivars als men hem toestond naar Columbiaans ge bied te gaan. Met Castro Leon werden twee offi cieren gevangen genomen. Het Rijnsleepschip Greta", dat voor de paasdagen met de Duitse keizersvlag in top en een haken- kruisvlag op het dek gespreid bij Lobith Nederland kwam binnenva- re... is gisterenavond te 18.30 uur door de Duitse sleepboot ..Fraucnlob V" opgehaald om naar Wcst-Duits- land teruggesleept te worden. Zoals gemeld is de schipper Wilhelm Störb reeds enige dagen geleden door de Duitse rivierpolitie van boord ge haald en in Emmerik verhoord. De zitting van de Japanse Rijksdag gisteren heeft niet bepaald een nor maal verloop gehad. Aan de orde was de behandeling van het in ja nuari j.l. in Washington gesloten Ja pans-Amerikaanse veiligheidsver drag. De socialistische oppositie is hier fel tegen gekant. Zij beschouwt het verdrag als een militair bond genootschap en zij wil dat Japan het recht van veto krijgt met betrekking tot bewegingen van de in Japan ge legerde Amerikaanse troepen. In het verdrag is bepaald, dat de regerin gen van Japan en Amerika overleg zullen plegen, voordat troepenver plaatsingen worden uitgevoerd. Dit gaat de socialisten dus niet ver ge noeg. De oppositie meent ook dat, na de tachtig uur, die het parlement reeds aan de behandeling van het verdrag heeft besteed, vele punten nog niet duidelijk zijn. De regering had nu woensdag j.l. besloten vrijdag deskundigen verkla ringen voor het parlement te laten afleggen, waarin aanvaarding van de overeenkomst wordt aanbevolen. De socialisten waren het hiermede niet eens en zij zagen hun kans schoon toen de voorzitter van de Rijksdag commissie, die de behandeling van het verdrag heeft voorbereid, zijn ze tel moest innemen. Socialistische afgevaardigden na men voor de stoel plaats en beletten de voorzitter te gaan zitten. Te hulp geroepen zaalwachten namen de voorzitter op de schouders en poog den, met hun kostbare last, door de haag van opgewonden parlementa riërs te dringen. Dezen verzetten zich echter uit alle macht en het resultaat was een voor rugby-wedstrijden ge woon, doch voor een parlement in zitting zeer bijzonder schouw spel. De eerste stormaanval van wach ten met „zwevende voorzitter" mis lukte. Een nieuwe charge werd ge waagd, doch ook nu gaven de so cialistische volksvertegenwoordigers geen krimp. De liberaal-democratische rege ringspartij besloot daarop de zitting te verdagen. Er was een onschuldig slacht offer van deze vechtpartij. Een ver slaggever, die zich gelukkig prees zijn krant uit de eerste hand een sappig verhaal te kunnen leveren, werd door de socialistische parlementariërs, die hem aanzagen voor een door de libe rale democraten gehuurde „gang ster", afgerost. De doop van de eerste DC-8, die de K.L.M. uit Amerika ontvangen heeft, de „Albert Plesman", is gisteren in straaltempo geschied. De plechtig heid was een kwartier voor schema- tijd ten einde. In de reusachtige hanger 10 op Schiphol weerklonk kort na 5 uur het ijle stemmetje van de 4-jarige Albert Plesman, kleinzoon van wijlen dr. Plesman. die de doopformule keurig uit zijn hoofd geleerd had: ,,Ik doop u Albert Plesman en wens u behou den vlucht". Hoog op een roltrap staande, goot hij daarop, bijgestaan door zijn va der. de hoofdvertegenwoordiger van de K.L.M. in Italië, A. Plesman, zoon van de overleden directeur, enkele deciliters champagne over de neus van het toestel. 60 al, sk. m- jen kit. ier- Ise J. ing xa- aan taar blij- der- art, gen her- is lim- ïde- ïlijk Von het trijs eeft ?en, we- tal; lap- len. rerd ter be ten, lien nde tij- ïpo- ïnd- ko- de het rote t? et fls «fa en ds le. (id in en ns in- 'r- et

de Stem | 1960 | | pagina 1