Opstand in Venezuela al bedwongen Slechts drie doden SPOOR IN FRANSE KIDNAP-ZAAK Zuidkoreaans kabinet trad af Volledig akkoord bij De Wit s Textiel Wilde tonelen tijdens j in Rabat Nog steeds arrestaties in Zuid-Afrika Koninklijke familie geniet van vakantie Prins Philip van Doden bij Loeloeaburg Doodstraf geëist tegen Goudswaard TOMADO Rhee moet inbinden VRON was in de lucht Puzzelpot biedt béste kans dagblad voor zeeland Oberlander wil parlementaire commissie van onderzoek Generaal Leon waarschijnlijk gevlucht De spionage in de VAR Paul Fort overleden mengbeker Vrij koud Toga verscheurd Sovjet-Unie wil samenwerken met V.S. en O.E.E.S. De landingsrechten Nederlandse nota aan de V.S. Nieuw Frans verkeersvliegtuig 2000 km per uur Hongersnood in China ONTWAPENINGS CONFERENTIE m BO sk. lOOe JAARGANG No. 23349 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A G v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A. J. J. M. Mes. mr. H M L de Rech ter, P. V. M. Vercameren, L. J. v. ■t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 27KH4! Voor God, Koningin em Vaderland VRIJDAG 22 APRIL 1360 Abonnementsprijs 7.per kamp taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 et Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST^Dubbele Poort 7^elefoon^2377^—^Bjjbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De omstreden Westduitse minister van vluchtelingenzaken, Oberlander, heeft gisteren onverwacht verzocht om instelling van een parlementaire commissie voor een onderzoek naar zijn politiek verleden. In een brief aan de voorzitter van de Bondsdag, dr. Gerstenmaier, schrijft prof. Oberlander, dat deze commissie moet onderzoeken welke rol hij direct of indirect heeft ge speeld tijdens en na de bloedige ge beurtenis te Lwow (Lemberg) in de oorlog. Verder moet deze commissie nagaan, aldus prof. Oberlander, of hij na de oorlog rassentheorieën en de politiek van de nationaal-socialis- ten jegens het oosten heeft bepleit en of hij een vertegenwoordiger is geweest van de onderdrukkings- en uitroeiingspolitiek in het oosten. Ten slotte zou de commissie moesten vast stellen of er bewijzen bestaan dat hij persoonlijk verantwoordelijk is voor in Oost-Europa gepleegde misdaden. Tien leden van de Loeloeastam zijn bij aanvallen van Baloebastrijders op dorpen in de omgeving van Loeloea burg woensdag omgekomen. Meer dan dertig Loeloea's werden ernstig gewond. In Nganza werden driehon derd hutten in brand gestoken. Kon golese militairen hebben tachtig per sonen gearresteerd. Loeloeastamhoofden van Demba, Dibaja en Kasoemba, niet ver van Loeloeaburg, hebben de Belgische autoriteiten in een ultimatum ge- j vraagd de Baloeba binnen drie dagen j uit hun gebied te verbannen. Als dit niet gebeurt, zouden de Loeloeastrij- ders naar Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai, opmarche ren. Gisteren omsingelden opgewonden Loeloeastrijders de gebouwen van de r.-k. missie in Demba. Zij wilden tot de aanval overgaan maar ontdekten dat de politieke leider Balouji, die zij zochten en die stamhoofd van de Baloeba is, niet aanwezig was. een aanval op het plaatsje Rubio, dertig kilometer van San Cristobal en het dorp San Antonio. Deze aanvallen liepen op niets uit. De opstandelingen trokken zich daarop terug op San Cristobal, waar ze het aan de stok kregen met scho lieren van een middelbare school. Toen de regeringsstrijdkrachten la ter aan de rand van de stad stonden, was de opstand afgelopen. (Advertentie) De opstand van ex-generaal Jesus Maria Castro Leon tegen president Romulo Betaneourt van Venezuela heeft weinig meer dan 21 uur geduurd. De opstandige strijdkrachten van Castro Leon te San Cristobal (800 km ten westen van de hoofdstad Caracas), in het uiterste westen aan de Colombiaanse grens, hebben zich gisterenmiddag aan de regeringstroepen overgegeven De ex-generaal zelf en vier of ficieren zijn naar Colombia uit geweken. Dit laatste is echter gisteravond door Colombiaanse autoriteiten tegengesproken. Bij de gevechten tussen de rege ringstroepen en de opstandelingen zijn volgens officieuze gegevens, drie men sen gedood en twee gewond. Dadelijk nada' Castro Leon woens dag de opstand had ontketend schaar den de politieke partijen, de vakbon den, de studenten en de boeren zich achter het regime van Betaneourt ter wijl de militaire leiders en de troe pen eveneens het gezag van het begin af steunden. De regeringsstrijdkrachten hebben woensdag dadelijk een paar grensste den bezet en regeringsvliegtuigen hebben steunpunten van de opstan delingen met machinegeweren bescho ten. Geen kentering De opstandelingen hebben giste renochtend nog getracht het ini tiatief in handen te krijgen door Egyptische bladen hebben gisteren nadere bijzonderheden gepubliceerd over de Israëlische spionagebenden die, zoals wij hebben gemeld, volgens een officiële Egyptische bekendma king van woensdag zijn ontdekt. De gearresteerde Nederlander, Meewis Goudswaard, een gerant van een hotel in Alexandrië, was de lei der van de samenzwering, aldus deze berichten. De twee Italianen die ge arresteerd zijn, waren zijn directe ondergeschikten. Voorts zijn twee j Grieken en, blijkens de persberichten van gisteren, ook nog een Duitse chi rurg, dr. Fritz Katz, aangehouden. De openbare aanklager heeft reeds de doodstraf geëist voor Goudswaard en de twee Italianen, Raimondo di Pietro en Ferdinando Pacciolla, en levenslang voor dr. Katz, aldus de kranteberichten. De Franse balladendichter Paul Fort is gisteren op 88-jarige leeftijd in zijn woning bij Parijs overleden. In 1912 werd hij voor zijn werk be loond met de titel „prins der dich ters". Paul Fort werd in Reims geboren. Al jong voelde hij zich aangetrokken tot de literatuur van de middel eeuwen. De vorm die de meeste mid deleeuwse dichters voor hun poëzie kozen de ballade nam hij voor zijn eigen werk over. Zo ontstonden die kleine en fijnzinnige gedichten, die hem beroemd maakten. De Parijse politie heeft mis schien een spoor in de zaak van de ontvoering van de kleine Eric Peugeot. Zij heeft een leegstaan de woning ontdekt, waar Eric wellicht is vastgehouden. (Advertentie) Hebt u een 9 TOMADO Koffiemolen JA Dan hebt u voor slechts f -'9.50 ook een handige Junior mixer! Koop bij uw Tornado koffiemolen een daarop passende mengbeker. U maakt daarmede vliegensvlug de heerlijkste milkshakesomelettes cocktails, nagerechten enz. in geschenkverpakking met receptenboekje, slechts 9.50 IN HOOFDDORP heeft een felle brand gewoed in de benzine- en oliehandel van de n.v. gebrs. De Boo. De schade bedraagt ongeveer een half miljoen gulden. BIJ PHILIPS in Nederland werden m het eerste kwartaal van dit jaar 2.818 ideeën ingestuurd, meer dan ooit te voren. Een kwart daarvan werd be loond met in totaal 51.335 gulden. j DE SJAH van Perzië zal vier mei a.s. I naar Europa vertrekken voor 't bren- gen van officiële bezoeken aan Oos- tenrijk, België en Zweden. Zijn echt genote, Farah, die in verwachting is, zal hem niet vergezellen. KONING Mohammed van Marokko heeft aan president Eisenhower een persoonlijke brief gezonden, waarin j hij hem vraagt bij zijn komende be sprekingen De Gaulle ervan te over tuigen ,dat het recht van het Algerijn se volk op vrijheid en onafhankelijk heid erkend dient te worden. EEN GOLFSPELER heeft met één slag een groot deel van Winsted (Con- necticut) meer dan een uur van elek-1 triciteit beroofd. De golfstok van de speler glipte hem bij de zwaai uit de hand en kwam op een kabel van het elektriciteitsnet Vandaar.... BRUSSEL zal binnenkort kunnen bo gen op een wolkenkrabber van 30 ver diepingen. In 1957 werd met de bouw van dit object, dat 117 meter hoog is, begonnen. De wolkenkrabber is op- j getrokken aan het Rogierplein, op de plaats van het oude Noordstation. IN BERGAMO (Noord-Italië) is gis teren het proces begonnen tegen de 41-jarige Vitalino Morandini, die be- kend heeft, negen personen te hebben Prinses Pao la heeft op Goede Vri j- vei moord. dag het leven geschonken aan Het is een een-kamerwoning op no. 52 in de Rue Jacques Dulud in de wijk Neuilly. Deze woning bevindt zich niet ver van het huis van de familie Peugeot aan de Avenue Victor Hugo, waar Eric j.l. vrijdag veilig is terug gekeerd, nadat zijn vader, Roland Peugeot 500.000 nieuwe franken aan de ontvoerders had betaald. De politie heeft ontdekt, dat de woning in de Rue Jacques Dulud, een zgn. studio, gehuurd was op naam van mej. Ma rina Nicolaides, een mannequin. Mej. Nicolaides deelde haar studio met een buffetjuffrouw van de nachtclub Pi- galle-Follies. De concierge van het gebouw waarin de studio zich bevindt beeft aan de detectives verteld, dat de twee vrouwen plotseling verdwenen warer, kort geleden. Volgens de con cierge is de studio korte tijd bewoond door twee mannen, nadat de twee vrouwen verdwenen waren. Uit inge lichte bron wordt vernomen, dat al les wat Eric aan de politie heeft ver teld over de plaats waar hij 57 uren gevangen is gehouden, klopt met de situatie in de studio van mej. Nico laides. De politie zoekt thans naar haar en haar vriendin. Mogelijk komt men wat dat betreft iets te weten in Nice, waar een vriend van mej. Nicolaides zou wonen. Inmiddels is de familie Peugeot uit Parijs vertrokken voor een vakantie van enkele weken om wat te bekomen van de emotie van verleden week. President Syngman Rhee van Zuid-Korea, die in maart de betwiste presidentsverkiezin gen heeft gewonnen, stond gis teren, naar uit berichten uit Se oel blijkt, bijna helemaal alleen. Zijn kabinet en het hoofdbestuur van zijn partij, de regerende li berale partij, zijn gisteren afge treden en hebben de verant woordelijkheid aanvaard voor de ongeregeldheden van deze week in Zuidkoreaanse steden. Daarbij verloren volgens of ficiële cijfers 115 mensen het leven. Zuidkoreaanse leiders van elkaar bestrijdende partijen, de liberalen en de democraten, hebben besloten de nationale vergadering vandaag in een spoedzitting bijeen te laten komen. Van welingelichte zijde werd verno men, dat vorming van een nieuwe re gering zeker 24 uur zal vergen. Er zijn tekenen die erop wijzen, dat vele politieke figuren thans liever niet be trokken raken bij het landsbestuur. Rhees woning wordt omringd door schijnwerpers en prikkeldraadversper ringen en overal in de omgeving pa trouilleren legereenheden. Volgens schattingen van deskun digen is bij de ongeregeldheden van dinsdag te Seoel een schade aangericht van vijftig miljoen gul don. Gisteren was de toestand in Seoel nog chaotisch. Voor de der de dag ging 's avonds om zeven de raa>d Blijkens een door commissarissen en de raad van be stuur van De Wit's Textiel Nijverheid N.V. te Helmond ondertekende mede deling: hebben gedurende de afgelopen dagen opnieuw besprekingen plaats gehad tussen alle bij de controverse betrokken partijen. Dit overleg heeft ertoe geleid dat alsnog volledige overeenstemming werd bereikt. Voor de positie van de preferente aandelen is een voor een ieder aan vaardbare regeling getroffen, waar bij de commissarissen en de leden van de raad van bestuur allen in hun kwaliteit rechtstreeks betrokken zvUen worden bij de uitoefening van de bevoegdheden verbonden aan het bezit van de preferente aandelen. De heer A. L. M. van der Lande sr. te Geldrop en prof. dr. ir. H. C. J. H. van missaris, zodat de raad van com- missarissen voortaan uit zeven leden zal bestaan. Het voornemen bestaat om de heer A. L. M. van der Lande sr. die naar aanleiding van het binnenkort bereiken van de 70-jarige leeftijd de wens te kennen heeft gegeven af te treden als voorzitter en lid van de raad van bestuur zodra hij als commissaris is afgetreden te belas ten met de functie van gedelegeerd commissaris. Nadere mededelingen over deze aangelegenheid zullen aan aandeel houders worden gedaan ter jaarlijkse vergadering van aandeelhouders, welke op 19 mei a s. zal worden ge houden. De buitengewone vergade ring van aandeelhouders welke woensdag 27 april a.s. te Amsterdam DE WESTDUITSE industrie van tv- en ladiotoestellen zal haar prijzen op nieuw verlagen, zo is hier bekend ge maakt. Met ingang van 24 april, het begin van de jaarbeurs van Hannover, zullen de prijzen met 5 tot 8 procent borden verlaagd. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt giste- renavond 23.15 uur: Veel bewolking en op de meeste Plaatsen droog weer. Matige, af J en toe vrij krachtige wind tussen 2 noord en noordwest. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets 2 lagere. J Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Meer bewolking en daling van de I temperatuur, die zal schommelen J tussen de tien en vijftien graden. Vandaag: zon onder 19.47 uur, 2 maan onder 14.50 uur. J 2 Morgen: zon op 5.29 uur, maan 2 °P 4.16 uur. prinsjedat de voornamen Philip Leopold, bodewijk, Maria heeft ge kregen. Foto: De doopplechtigheid in de kopel van kasteel Belvedère; links de peter, koning Leopold van België. Rechts de meter, prinses Louisa di Calabria. De commerciële radio-uitzendingen vanaf het schip „Veronica" van de Vrije Radio Omroep Nederland (VRON) werden gisterenavond om streeks half acht afgebroken, nadat gedurende verscheidene uren achter een lichte muziek was uitgezonden, afgewisseld met reclameteksten. Reeds vroeg in de middag waren de uitzendingen begonnen. Er werd ge durende 15 minuten muziek uitgezon den, waarna ongeveer 30 seconden lang reclame werd gemaakt voor Nederlandse en Engelse produkten en ondernemingen. Gelissen te Maastricht zullen aan de was bijeengeroepen, zal thans niet komende jaarvergadering worden doorgaan, voorgedragen ter benoeming tot com- Na stormachtige tonelen voor de rechtbank is het proces in Rabat tegen 24 mannen, die ervan beschuldigd worden 10.000 mensen ziek te hebben gemaakt door het verkopen van slechte spijsolie, tot maandag verdaagt. De advocaat van Moelau Idriss, een van de hoofdbeklaagden, protes teerde heftig, toen de rechtbank zijn klacht verwierp dat zijn cliënt ten onrechte werd vastgehouden en dat de huiszoekingen onrechtmatig wa ren. Andere advocaten sloten zich bij dit protest aan Zij verscheurden hun toga en riepen uit: „De zaak is reeds ^aakt. tixj hoeft slechts te spreken beslecht. Onze cliënten zijn reeds en zVn woorden zijn wet. Er hoeft ter dood veroordeeld" geen publikatie in de staatscourant Het proces volgde op een verkla- te verschijnen. De radio vermeldt de feiten, de kranten drukken ze. ring van de rechter, die in antwoord Dat is voldoende" op hun klachten zei: „De wet is ge schonden. De arrestaties waren vaak willekeurig. Maar dit proces is uit zonderlijk en moet niet gebaseerd zijn op de normale juridische bepa lingen. De koning heeft verzocht de mannen, die ervan verdacht worden wetens en willens deze olie te hebben gemaakt oi verkocht, te arresteren, te ondervragen en te veroordelen. leder weet dat de koning wetten Een der advocaten protesteerde aldus :„Edelachtbare, wij kunnen de verdediging onder deze omstandig heden niet voortzetten". Anderen zeiden: „Dit is het einde van de ge rechtigheid. Rechters, advocaten en rechtbanken zijn overbodig. Er wordt geen recht meer gedaan. Dit is anarchie." De beklaagden, meest handelaars, die spijsolie gemaakt of verkocht hadden die vermengd was met smeerolie uit Amerikaanse surplus- voorraden, worden beschuldigd van misdaden tegen de volksgezondheid. Zij kunnen ter dood veroordeeld worden. uur het uitgaansverbod in. Een gezellig familietafereeltje op het zonterras van een hotel op de Rvffelberg te Zermattwaar onze koninklijke familie met vakantie is. In de gisteren gehouden bijeen- Het parket van de rechtbank van komst van de Economische Commis- Masan, waar de reeks ongeregeldhe- sie voor Europa (E.C.E.) heeft de den op II april is begonnen, heeftSovjetrussische onderminister van donderdag 35 mensen beschuldigd van het opstoken tot de wanordelijk heden. Het aantal arrestanten op grond van de krijgswet bedraagt 104. De Russische pers heeft de schuld voor de onlusten in Zuid-Korea tegen het bewind van Syngman Rhee ge schoven op de Amerikanen. De Komsomolskaya Pravda schreef: „De verantwoordelijkheid rust bij de regering van de Verenigde Staten wegens de steun, die zij aan het door haar gevestigde dictatoriale bewind in Zuid-Korea geeft". buitenlandse zaken, N. Firjoebin, medegedeeld, dat de Sovjet-Unie be reid is deel te nemen aan de komen de bijeenkomst te Parijs van de Ver enigde Staten, Canada en de achttien landen der organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E. S.). Hij zei, dat de Sovjet-Unie zou willen meewerken aan de uitwerking van „economische beginselen tot be vordering van de vorming van een nieuwe internationale organisatie, welke economische samenwerking in de hand moet werken". Zuidafrikaanse politie en militai ren hebben gisteren opnieuw twee negerwoonoorden in de omgeving van Port Elizabeth doorzocht. Er werden 206 negers aangehouden. De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft gisteren de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, Dil lon, een nota overhandigd waarin de Nederlandse regering uitdrukking geeft aan haar „diepe teleurstelling" over het feit dat de Verenigde Staten de K.L.M. geen landingsrechten heb ben verleend aan de Amerikaanse westkust. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld, dat de Ne derlandse regering er behoefte aan gevoelde de Amerikaanse regering andermaal een samenvatting te ge ven van het Nederlandse standpunt in deze kwestie. De woordvoerder wees er met nadruk op dat de lucht vaartonderhandelingen met de V.S. niet zijn afgebroken maar zijn opge schort. Tweehonderd blanke en neger-poli tiemannen hebben een gedeelte van Windermere, een negerwoonoord na bij Kaapstad, doorzocht. Daar wer den 85 Bantoes aangehouden. Er de den zich geen incidenten voor. Ver scheidene honderden militairen had den, toen de politie haar werk deed, de toegangen tot het woonoord afge zet. De politie vernietigde grote hoe veelheden onwettig bereide sterke drank. Zij legde ook de hand op een grote hoeveelheid wapens. Albert Loethoeli, de voormalige al gemene voorzitter van het verboden Afrikaanse Nationale Congres, is gis teren voor de rechtbank van Pretoria verschenen, op beschuldiging van „aanzetting tot het verbranden van persoonsbewijzen' Hij werd tegen borgstelling op vrije voeten gesteld, nadat hem was me degedeeld dat zijn zaak 17 mei a.s. zal voorkomen. Twee Franse vliegtuigfabrieken, de Sud Aviation van de Franse staat en de particuliere fabriek van Marcel Dassault, hebben plannen bekendge maakt voor de bouw van een twee- motorig straalverkeersvliegtuig voor middelgrote afstanden dat sneller dan 2000 kilometer per uur zal vlie gen. Het prototype van dit toestel, de „Super Caravelle", zal over vier jaar zijn eerste vlucht kunnen maken. Dit toestel zal in tien minuten van Parijs naar Londen kunnen vliegen, in een half uur van Parijs naar Al giers en in een uur van Parijs naar Moskou. De pot van de 1, 2 of 3-pnzzel is er deze keer weer niet uit ge komen. Er zit nu al ruim zeven duizend gulden in en met wat er nu weer bij komt is er dus beslist meer dan tien mille weg te ha len. Doet daarvoor eens een keer extra uw best! Er is, mocht er toch weer geen foutloze inzending bij zijn, voor de deelnemer met de minste fouten een premie van 500 gulden. (Advertenties* De autoriteiten in de Britse kroon kolonie Hongkong deelden mede, dat sinds zondag 106 personen van het Chinese vasteland zijn uitgeweken naar het Portugese eiland Macao. De vlucht zou het gevolg zijn van een acuut voedseltekort in de districten Soenwoei en Tsjoengsjan van de pro vincie Kwantoeng. De vluchtelingen hadden verteld van massabetogingen en daarop volgende arrestaties door de Chinese communisten. Van de nog niet veel nieuws. WEL STAAT VAST iat vele westelijke deelnemers een Boronetkostuum dragen. Dat is dan het enige kompli- ment dat wij hen tot nu toe kunnen maken. De originele ..Boronet" kostuums uitsluitend verkrijgbaar bij Leijgraaf. Prijzen van 89.- 145,- BREDA: Van Coothplein hoek Ginnekenstraat. len W. R cer ise J. ing xa« aan aar blij- der- art, gen her- is lim- ide- ïlijk Von het trijs eeft pen, we- tal; lap- Hen. rerd ter be- *en. iien nde tij- ïpo- ;nd- ko- de het rote t? et ds sa en ds le. ud in en ns in- ir- et

de Stem | 1960 | | pagina 1