SYNGMAN RHEE BELOOFT ONDERZOEK Alarm op Schiphol 500 arrestaties in Zuid-Afrika Grootvader Peugeot diendel de aanklacht in I Verrassende opstand in Venezuela Ned. Elftal ongewijzigd Als uit de dood herrezen Rust hersteldmaar toch nog demonstraties Tsjoe Ln Lai j-|eitje voor een karweitje dagblad voor zeeland 123 doden „Niet passend bij Nehroe Paus ontvangt Pax Christi- beweging Lijfarts van Himmler overleden Lagere temperaturen j Spoedig uitzending van VRON-schip le verwachten De moord te Mortsel Nederlandse voortvluchtige gaat vrijuit Spionagc-affaire met Nederlander in de VAR 100e JAARGANG No. 23348 Uitgave N.V. Uitg. Mi). Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: J. M A. C v Don- gen, C. J. v. Hnotegem, mr dr A. J. J. M. Mes. mr H M L de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (S lynenPostgiro 278K41 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 DONDERDAG 21 APRIL 1960 foor God, Koningin en Vaderlans Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele P^rt T Telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) President Syngman Rliee van Zuid-Korea heefl een beroep op het volk gedaan om zicli aan de wet le honden. Hij zegde een volledig onderzoek toe, herstel van „ernstige grieven" en bestraffing van schuldigen aan de wanordelijkheden, die zich, zoals gemeld, eergisteren hebben voorgedaan. Ook gisteren is opnieuw tegen de regering gedemonstreerd en wel in tenminste zeven grote Zuidkoreaanse steden. Op de meeste plaatsen werden deze demonstraties snel de kop ingedrukt. In Seoel zelf is de toestand tamelijk rustig. In de ochtend werden nog geweerschoten gehoord, 's middags echter niet meer. De spanning is evenwel nog lang niet geweken, zeggen waarnemers. (Van onze sportredacteur) Het Nederlands elftal, dat zondag in Antwerpen tegen België speelt, komt in dezelfde opstelling uit als tegen de Bul garen. Dit deelde bondscoach Elek Schwartz woensdagmiddag mee, na afloop van de voorlaatste cefttrale training, die in het stadion „De Vliert" te 's-Herto- genbosch werd gehouden. Dit bete kent dus, dat Humphrey Mijnals zon dag zijn tweede wedstrijd voor het Nederlands elftal speelt. De opstelling luidt: Doel: De Munck (DOS); R. achter: Wiersma (PSV); L. achter: Kuys (NAC); Spil: Mijnals (Elinkwijk); R. half: Muller (Ajax); L. half: Klaassens (Feijenoordi R. buiten: Van der Kuil (PSV); R. binnen: H. Groot (Ajax); Midvoor: Van der Linden (DOS); L. binnen; Rijvers (Feijenoord); L. buiten; Moulijn (Feijenoord); Reserves: Pieters Graafland (Feijen oord); Prins (Ajax); Kraay (DOS); en een nog nader aan te wijzen speler van het B-clftal, daar Van Kerkum geblesseerd is. Zie voor verslag centrale training onze sportpagina. Uit combinatie van door de zieken huizen verstrekte gegevens blijkt dat in de bloedige relletjes van eergiste- ïen 123 personen gedood en meer dan 400 gewond zijn. Officiële gegevens, wat betreft het aantal doden en ge wonden zijn nog niet beschikbaar. Hoewel door de militaire autoritei ten verklaard werd, dat de situatie in het gehele land rustig was, werd in te Seoel binnenkomende telefoonge sprekken verteld, dat gedemonstreerd is in Poesan, Kwangjoe en Taegoe plaatsen waar, evenals in Seoel de staat van beleg heerst en in Int- sjon, Tsjonjoe, Soewon en Iri. Aan de nieuwe demonstraties is deelgenomen door naar schatting 10.000 personen, voor het merendeel studenten. De be richtgevers lieten doorschemeren, dat in sommige van de genoemde plaatsen door de politie gevuurd is op de de monstranten, doch bijzonderheden werden niet gegeven. De protesten van de betogende scholieren en studenten betroffen in de eerste plaats de gang van zaken bij methoden is vastgesteld en zij eisen nieuwe verkiezingen. Het niet vleiende commentaar van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Herter op de wanordelijkheden in Zuid-Korea SYNGMAN RHEE waarvan wij gisteren melding maakten werd door de censuur doorgelaten. Het werd op de front pagina's van de Zuidkoreaanse pers gepubliceerd; „Zuid-Korea heeft onderdrukkingsmaatregelen genomen, die een vrije democratie niet passenaldus een der uit latingen van Herter. De politie heeft meegedeeld sinds dinsdag j.l. 450 studenten te hebben gearresteerd. De meesten hunner zul len echter binnen een of twee dagen worden vrijgelaten. Het nieuws, dat ex-generaal Castro Leon zich meester had gemaakt van San Cristobal en zich gereed maakte op te mar cheren naar de Venezolaanse hoofdstad om het bewind van Romulo Betancourt omver te de vijftien maart j.l. gehouden presi-werpen, heeft onder de Venezo- relSV(YrSeeSenvooTadebl^ierdVS| lanen diepe beroering en verras- sing gewekt. werd herkozen. Zij zijn van mening, dat de uitslag met gebruikmaking van onwettige Dit klemde nog temeer, omdat de regering vorige week herhaaldelijk het bestaan van een komplot had te gengesproken. Gisterochtend om zes uur vernam men in Caracas het nieuws en dat De Indische premier Nehroe heeft gisteren uitvoerig beraadslaagd met zijn communistisch-Chinese ambtge noot Tsjoe En Lai. 's Morgens duur de het overleg een uur en vijftig mi nuten en 's middags twee uur. Er is nog niets onthuld over het be sprokene. Communistische diplomaten in Nieuw Delhi hebben meegedeeld, dat Tsjoe bereid is tot belangrijke con cessies. De Indiërs zijn echter in een verbitterde stemming en niet bereid een regeling te aanvaarden die neer zou komen op een vergoelijking van de agressie, die China volgens hen heeft gepleegd. De H. Vader heeft gisteren het be stuur der Internationale Pax Christi- beweging in audiëntie ontvangen, wel ke beweging momenteel in Rome vergadert. Bij de audiëntie waren o.m. tegenwoordig kardinaal Feltin uit Parijs, die voorzitter is, alsmede kardinaal Alfrink uit Utrecht. Verder namen aan de audiëntie deel de bis schoppen van Luxemburg, Eichstadt, Innsbrück en Genève. In zijn toespraak wees de paus er op, dat alles wat hij zegt er op ge richt is de geest en het wezen van de vrede naderbij te brengen, omdat dit zijn taak is en in het algemeen de taak, welke Christus zijn kerk heeft opgedragen. De H. Vader uitte zijn bewondering voor de snelle groei van de Pax Christi-beweging, die en kele jaren geleden alleen nog maar een paar groepen in Frankrijk en Duitsland omvatte, maar nu tot Europese beweging geworden is. Hij bekende, dat het niet gemakkelijk is om precies te weten, wat men in een De lijfarts van de Gestapochef en het hoofd van de S.S. Himmler, de massage-arts dr. Felix Kersten, is op 61-jarige leeftijd te Hamm in West wereld als de tegenwoordige eigen- Duitsland overleden. Dr. Kersten lijk moet doen, omdat men nog over- al de koorts van de oorlog waar- HET VLIEGTUIGONGELUK in Co lumbia, waarvan wij elders in deze editie melding maken, heeft, volgens de laatste berichten, aan 31 personen, onder wie de piloot, het leven ge kost. Negentien man werden gewond. DE PREMIER van Zuid-Kameroen, Foncha, heeft verklaard dat de mees- te Britse onderdanen uit het land zul len worden gezet omdat zij proberen j de ontwikkeling in de richting van onafhankelijkheid te belemmeren. OP DE SPOORLIJN Castricum-Alk- maar werd gisterenmorgen om kwart over elf een 2-jarig kind spelend aangetroffen. De machinist kon tij- bracht onmiddellijk alle politieke par- j nee2,t tijen, de vakbonden studentenorgam- j Elke dag spendeert hijzelf vijf uren saties en militaire commandanten in aan au<jignties, om op die manier de het geweer. j stemmen uit de gehele wereld te ver- President Betancourt heeft zich on- j nemen, middellijk tot de bevolking gericht om I De paus spoorde tenslotte zijn ge- te verzekeren dat hij vastbesloten zou I hoor aan om mannen van vrede te optreden, maar ook om de opstande-1 zijn, die al hun krachten gebruiken lingen te waarschuwen dat de lucht- j om tegenstellingen te overbruggen macht opdracht had ontvangen San en conflicten te beslechten. Cristobal te bombarderen ingeval zij zich niet binden de kortst mogelijke termijn zouden overgeven. De leiders van de politieke par tijen en de commandanten van de verschillende wapens hebben de re gering en de bevolking verzekerd van hun trouw aan het bewind. Castro Leon is minister van natio nale defensie geweest in de militaire regering onder leiding van schout-bij nacht Larrazabal, tegen wie hij op 23 juli 1958 de wapens had opgenomen 'om zich enkele dagen later over te ge ven. Sedertdien had Castro Leon con tact onderhouden met verschillende staatshoofden in het Caraibische ge bied die een eind wilden maken aan het bewind van Betancourt. Laat in de avond werd gemeld dat het garnizoen van het district Colon in de staat Tachira (waar van San Christobal de hoofdstad is) zich achter de opstandelingen heeft geschaard. Het Venezolaanse vakverbond heeft zich solidair verklaard en heeft een algemene staking van arbeiders en boeren afgekondigd. De gouverneur van de staat Tachi ra. Cefiro Castillo, is de gevangene van Castro Leon. Hij wordt vastge houden in de kazerne van het gar nizoen ..Lebertador", waarvan de commandant zich ter beschikking van Castro Leon heeft gesteld, even als iuitenant-kolonel Oscar Tamayo, oud-commandant van de nationale garde onder het regime van Perez herft gezegd door zijn medische be handeling van de Duitse nazi-leider zoveel invloed op deze te hebben gekregen, dat hij in de tweede we reldoorlog duizenden mensen, onder wie vele Nederlanders, heeft kunnen redden. Verder zou hij het bezettings regime in Nederland hebben doen verzachten en plannen tot deportatie van de gehele Nederlandse bevolking naar Polen hebben kunnen verijdelen. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren in de Kaapprovincie meer dan vijfhonderd negers ge arresteerd. In de negerwijken New Brighton en Kwazakele van Port Elizabeth werden ongeveer 140, in wijken rondom East-Lon don 345 en in Langa bij Kaap stad ongeveer vijftig mensen ge arresteerd. In Langa werd ook een hoeveelheid wapens in be slag genomen. Na deze arresta ties zijn sedert het begin van de week ruim 1200 negers in hech tenis genomen. De politie te Port Elizabeth begon de operaties in New Brighton en Kwa zakele, nadat de werkwilligen de wij ken hadden verlaten. De politie arres- Jimenez. De opstandelingen haddenteerde de „leeglopers" die zij in de San Cristobal snel bezet en zich spoe- wijken aantrof. dig van twee radiozenders meester De meeste negers hebben ook gis- gemaakt. teren geen gehoor gegeven aan de op- dig stoppen en nam het kind mee,n anonlem telefoontje van de naar Alkmaar, waar een moeder la- zelfd? soort al= in de laatste weken ter haar geluk niet op kon. or DE PLAATS waar Multatuli hon derd jaar geleden zijn ..Max Have- laar" schreef, zal de volgende maand in Brussel een gedenksteen worden onthuld. TWEE MANNEN, die geregeld oud metaal uit de Amsterdamse grachten opvissen, hebben de laatste dagen een beste vangst: 350 zilveren ringen, 70 horlogebanden, 6 armbanden, een aktentas en twee kasboeken. De po litie vermoedt, dat dit een deel is van de sieraden, die begin januari uit een auto zijn gestolen. PROF. J. B. KORS. voormalig voor zitter van de K.R.O. in Nederland en voorzitter van de internationale unie voor radio en televisie, is benoemd tot consultor van de pauselijke com missie voor radio, televisie en film. ook in het buitenland herhaaldelijk is voorgekomen, heeft gisteren enige vertraging veroorzaakt in het ver voer op Schiphol. Een man belde de K.L.M. op en zei, dat er aan boord van een vliegtuig een bom gelegd was. Hoewel men uiteraard weinig of geen geloof hecht aan dit soort ma niakale telefoontjes, nam de directie van de K.L.M. geen enkel risico en liet voor alle passagiers in de wacht kamers omroepen, dat elke machine voor het vertrek aan een grondig on derzoek zou worden onderworpen. Binnen enkele uren was de situatie weer normaal. Op de joto zien we passagiers met hun bagage voor een zojuist ont ruimd vliegtuig op het platform. Verwachting van het K.N.M.I. I l tot vanavond, opgemaakt giste- J renavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en of de meeste plaatsen droog weer. Ma- tigc wind tussen noord en noord- west. Lagere middagtemperatu- ren. J Verwachting van het Belgisch S weerkundig instituut: l I JtfJt (fat'Se wind uit noord tot t wniih Aanvankelijk mooi tot be- f wniïu,maar Liter toenemende be- 5 met m8 en, sterkere noordenwind J gen n=f-r op neerslagvla- Vandaal®8 van de temperatuur. maan „L ZOn nndcr 19-46 uur, MnlL" r 13 38 "ar. j op 3.49 uur" °P 5-31 uur' maan De ..Veronica", het VRON-schip, dat, zoals gemeld, eergisteren de ha ven van Emden heeft verlaten, be vond zich, gesleept door de Engelse sleepboot ..Guardsman". gisteren middag ongeveer vijftien mijl ten noordwesten van IJmuiden. Er zijn seinen van het schip opgevangen, die er op wijzen, dat men de zender aan het gereedmaken is. De maatschappij, die achter de „Veronica" staat, wil met de schip per van de Seh 26. de heer J. Groen, een overeenkomst treffen, waarbij de ze schipper zich zou verplichten het vervoer van voor de uitzending be nodigde bandjes met programma's van adverteerders, van de Nederland se kust naar het schip te brengen. De vader van Eric Peugeot, Roland Peugeot, verklaarde gisteren, dat hij geen bepaalde personen ervan verdenkt, de ontvoerders van zijn zoon te zijn. Hij houdt zich aan zijn belofte dat hij geen aanklacht bij de politie zou indienen als Eric gezond en wel terug zou komen. Wel heeft Erics groot vader, Jean-Pierre Peugeot, de vorige week zaterdag een aan klacht ingediend. Hij heeft ook de nummers van de bankbiljetten waarmee het losgeld werd betaald, aan de politie bekend Als u onze eisen niet nakomt, zul len de mensen in de kranten lezen: „De kleine Peugeot is dood, vreselijk gemarteld, omdat zijn ouders weiger den het geëiste losgeld te betalen". Ik zou het niet leuk vinden uw zoon in handen te geven van mijn vriend Dede. Hij is een goeie vent, maar een beetje gek. Wees redelijk, mijnheer Peugeot. U zult de som van 50 miljoen, dat is 500.000 nieuwe franken, overdragen op een plaats die u zal worden meegedeeld. Bovenal, vertel niets tegen de po litie. Wees redelijk, zoals wij ook zijn, ten aanzien van deze som." gemaakt. Hij had Erics vader de 50 miljoen oude franken voorgeschoten die de ontvoerders als losgeld eisten. Tevoren had hij de nummers laten noteren. Hij verklaarde gisteren, dat In de zaak van deze ontvoering aUe mVyelen waar°ver hij heeft zich een nieuwe getuige, Ga- bü het n'nsnnmi vlTnst te helpen briel Ballet (foto) gemeld. De heer bij het opsporen van de ontvoerders. BaUet js deT nachts garagechef in de Rue Lauriston te Parijs en over- Uitvoerdersbrief dag kruidenier. Kort voordat Eric Het Parijse blad „L'Aurore" heeft huilend werd gevonden op het trot- de brief dfe lu»St ?ePub,liceel'd van toir voor een bar in de Avenue kleine Lie Peugeot "de "vorige^week P°inc™> uit Oarage hadden achtergelaten. een vrouw met een kind zien lo- De brief is volgens het blad ge- pen- T?en hij even later weer keek, inspireerd door de detectiveroman zaQ '"j Eric alleen op het trottoir. i rit van White en hij De vrouw moet volgens hem een Rest» mu„>, t, van de^voerders van het kind „Beste mijnheer Peugeot, zijn geweest. roep van het verboden Afrikaanse Na tionale Congres tot een week van boy cot van de arbeid. Uit alle grote ste den werd gemeld, dat de negers op hun werk zijn gekomen en in de haar den van onrust, zoals Langa, Cato Ma- nor en Njanga, was het rustig. Zonder bevel Een politieman heeft bij het gerech telijk onderzoek te Vereeniging naar de schietpartij te Sharpeville op 21 maart gezegd, dat de politie het vuur heeft geopend, zonder hiertoe bevel te hebben gekregen. Het schieten heeft aan 67 negers het leven gekost. Vol gens de politieman bekogelde de me nigte negers de politie met stenen, waarop één van de leden van de poli tie een schot loste. Andere schoten volgden. Geen coalitie De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Louw, heeft in de Volksraad het idee van een coalitie regering van de hand gewezen. Hij zei dat de Zuid afrikanen enige ervaringen met coalitiekabinetten hebben en het is niet waarschijnlijk dat zij er weer aan zullen beginnen. De minister-president, Verwoerd, zal, naar verwacht wordt, over een week zijn volledige aandacht weer aan staatszaken kunnen wijden, ook al zal dit in zijn slaapkamer moeten gebeu ren, aldus heeft minister Louw in de Volksraad meegedeeld. Straffen De vierhonderd Afrikanen die eer gisteren in Johannesburg en omgeving werden gearresteerd, zijn gedurende de dag berecht door speciale recht- Nederlander, een zekere Meewis De tienjarige Ria Bakker uit Mid delburg (boven op de trap) is een van de duizenden, die de welbeken de actie „Heitje voor een karwei tje" voor de Nederlandse padvin ders tot een succes maakt. Op de achtergrond zien we een echte „concurrent". Alle twee verstaan ze trouwens hun vak (Van onze correspondent) De Antwerpse gerechtelijke politie is er tot dusverre niet in geslaagd de identiteit te onthullen van de da der van de gruwelijke tweevoudige moord te Mortsel. Uit bepaalde ge tuigenverklaringen is men zelfs ge neigd aan te nemen, dat de misdaad niet door één, maar door twee per sonen werd gepleegd. Vanzelfsprekend wordt geen enkele eventualiteit over het hoofd gezien, en aldus werd de Nederlander H. K. op de lijst der mogelijke daders ge schreven. K., die veroordeeld werd wegens talrijke oplichterijen, was er in geslaagd de Nederlandse gevange nis te ontvluchten en was sindsdien spoorloos. Hij werd in verband ge bracht met de moord te Mortsel, om dat het slachtoffer De Smet destijds ook door K. opgelicht werd. Zijn persoonsbeschrijving werd door Interpol doorgeseind, en K. werd te Hamburg in Duitsland gearresteerd. Tijdens zijn verhoor ontkende hij iets met de misdaad te Mortsel te maken te hebben en het tijdstip en de plaats van zijn aanhouding zetten zijn t- kenning kracht bij. banken. Men had daartoe een aantal tafels opgesteld in de binnenplaats van de gevangenis van East London. De aanklachten varieerden van: ver blijf in een lokasie of de stad zonder vergunning, belastingontduiking en het ontbreken van passen. De straffen varieerden van boetes van een pond of een week gevangenis tot boetes van vijf pond of vijf weken gevangenis. Het ministerie van voorlichting van de Verenigde Arabische Republiek heeft in Cairo bekendgemaakt, dat zes Israëlische spionagekomplotten. zijn ontdekt en dat tien spionnen zijn gearresteerd, vijf Europeanen en vijf Egyptenaren. De Europeanen zijn een Goudswaard, twee Italianen en twee Grieken, aldus de officiële bekendma king. De spionagebenden opereerden in de afgelopen drie jaar in de V.A.R. en in Rome, Genève, München, Zü- rich en Amsterdam. De geheime dienst van de V.A.R.die de arres taties verrichtte, heeft beslag gelegd op enige radiozenders. Zes weken geleden werd op een spoorweg in de omgeving van Bristol het lijk aangetrof fen van de zestigjarige Thomas Williams. Dit althans was de vaste overtuiging van de veld wachter iwn een naburig dorp, waar deze zwerver thuis hoor de. Het stoffelijk overschot werd op kosten van de gemeenschap ter aarde besteld en eenieder dacht dat dit het laatste was, wat ooit van Thomas Williams voornoemd zou worden verno men. Maar het liep anders. Dinsdag jl. zat de veldwachter voor zijn bureau, aan het einde van zijn dagtaak, waarop hij met vol doening kon terugzien, want al les ivas gegaan, zoals wet en orde het voorschrijven. Een be scheiden tik op de deur, de veldwachter riep „binnen" Het was bijna zijn laatste woord geweest. Want verstijfd van schrik zag hij Thomas Williams binnenkomen en op hem af gaan Het einde is vlug verteld. Williams was „aan de zweef" geweest en weer teruggekomen. De brave politieman overleefde de schrik en is nu naarstig aan het speuren vaar de identiteit van de overledene, die zo sterk op de levende Williams geleek, dat. liij onder zijn naam het tij delijke met het eeuwige ver wisselde

de Stem | 1960 | | pagina 1