BLOEDIGE ONLUSTEN IN ZUID-KOREA speleologen vijf pikdonkere grot Bijna 90 doden bij politie en studenten MINISTER-PRESIDENT TER BRUILOFT schilderzelfmet NEGERS NEGEREN STAKINGSOPROEP Stevig pak slaag voor „hakenkruis-schipper Naar een beter land Nehroe negeerde Tsjoes uitgestoken hand Kees de Bok met militair pensioen Verkiezingsuitslagen vervalstzeggen betogers Peugeot dient aanklacht in „VRON"SCHIP NAAR ZEE Verkeers- prijsvraag Y.A.R. boycot schepen uit VS Grote voorraden kernbommen Hammarskjoeld naar Z.-Afrika Foto-vliegtuig verongelukt DAGBLAD VOOR ZEELAND Presidentspaleis belegerd Overwegend zonnig IN ARREST toet. Cup Final in tien landen te zien Proefkonijnen met microfoon afgeluisterd 100e JAARGANG No. 23347 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader Hoofdredacteur: J. J H. A Bruna. Redactieraad: J M A_ C v Don gen, C. J. v. Hoot.egem, mr dr A. J. J. M. Mes, mr H M L de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. *t West.ende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 2234) (3 Innen) Postgiro 27HH41 Woor God, Konivffin en Vaderland WOENSDAG 20 APRIL 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsinge] 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws -Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35) Volgens het Parijse blad Fran ce Soir zal Jean-Pierre Peugeot toch een aanklacht indienen te gen de onbekende ontvoerders van zijn vierjarig zoontje Eric. In een interview met „France Soir" heeft hij verklaard, dat het zijn plicht is. „Het is duidelijk dat iedereen moet medewerken om de arrestatie en ver oordeling van de misdadigers tot stand te brengen", zo zei hij. Vorige week had Peugeot, voor de televisie verklaard, dat hij geen aan klacht zou indienen als zijn kind on gedeerd terugkwam. Volgens „Le Figaro" heeft vader Peugeot ook verklaard, dat het on derzoek van de politie „veel verder" is gevorderd, dan de politie heeft be kendgemaakt. De „Veronica", die eerst „Vron" heette, is gisteren uit de haven van Emden gesleept, door een Engelse sleepboot. Het radioschip is nu bui ten het bereik van de Em-dense ha venautoriteiten gekomen. Hetschip, dat zaterdag op last van de Nederlandse consul in Em den werd vastgehouden, kreeg toe stemming om naar zee te vertrek ken, nadat de papieren waren onder zocht. Omdat de „Veronica" onder Panam#se vlag vaart, kon het „Aus- laufverbot" niet gehandhaafd blijven. Er is iets heel vervelends ge beurd. Afgelopen zaterdag is de derde aflevering van de prijs vraag in de krant terecht geko men in plaats van de tweede. Om de deelnemers te gerieven zullen wij a.s. zaterdag de twee de en derde aflevering nog eens gezamenlijk plaatsen. We hopen, dat we daarmee aan de wens van velen tegemoet zijn gekomen. B'ij uitgebreide wanordelijkheden in de voornaamste Zuid- koreaanse steden zijn naar de laatste selialling 87 personen om liet leven gekomen, terwijl er ongeveer driehonderd werden gewond. Van hen verkeren er honderd in levens gevaar. Tien der doden zijn politiemannen, de overige betogers. Verreweg de meeste slachtoffers vielen in de hoofdstad Seoel. - In de voornaamste Zuidkoreaanse steden is de staat van beleg afgekon digd. Buitenlandse militairen in hoofdzaak Amerikanen moeten in hun kazernes blijven. De opperbevelhebber van het Zuid koreaanse leger. luitenant-generaal Song Jo Tsjan, heeft verklaard dat zijn troepen zullen schieten, indien op hen wordt geschoten, of indien zij dit uit zelfverdediging noodzakelijk achten. In Seoel patrouilleren een divisie infanterie en een compagnie gevechts wagens, die uit stellingen in tweede linie nabij de Noordkoreaanse grens zijn teruggetrokken. In de buitenwijken van het zuid oostelijke gedeelte van Seoel hebben zich dinsdag, na het invallen van de duisternis, opnieuw schietpartijen voorgedaan, die aan een dertigtal be togers en politiemannen het leven hebben gekost. De wanordelijkheden zijn voort gesproten uit betogingen van scholieren en studenten tegen de regering van president Syngman Rhee. De studenten beweren dat er bij de presidentsverkiezingen op grote schaal fraude is gepleegd. De vice-president van Zuid-Ko- rea, Tsjang Mjon, die een van de belangrijkste tegenstanders van Syngman Rhee is, gaf gisteren avond een verklaring uit waarin hij er bij de president op aan dringt de staat van beleg op te heffen en waarin hij hem ver zoekt nieuwe verkiezingen voor een president te houden. Ook hij betoogde -dat de ver kiezingen „oneerlijk" zouden zijn geweest. In het begin van de onlusten be- (Advertenties) de verf voor het schilder feest SIKKENS-TJ ALLE M A PR0DUKT EEN ECHTPAAR en drie van zijn vijf kinderen zijn gisteren in Rabat door een man, die het huis binnendrong, vermoord. De twee andere kinderen wisten te ontkomen. IN HET VATIC A AN is bevestigd dat Mgr. Franjo Seper benoemd is tot aartsbisschop van Agram, als opvolger van kardinaal Stepinac. IN GHANA is gisteren een volksstem ming begonnen, die moet uitmaken, wie president zal zijn: premier Nkroe- mah of Danqueah. Ook over de grond wet moet gestemd worden. MARLENE DIETRICH zal tijdens haar Europese toernee ook naar Nederland komen. EEN BLINDE oorlogsinvalide in Den Haag is gisteren het slachtoffer ge worden van een diefstal van een band recorder en vijf gesproken boeken. DENEMARKEN verwacht dat dit jaar een groot gebrek aan water zal ont staan, als gevolg van de droge zomer van 1959. Er worden uitgebreide maatregelen genomen. stormde een grote groep studenten het paleis van de president. De lijf- j wacht opende het vuur op de beto- gers. Vandaar trokken studenten naar j politiebureaus, regeringsgebouwen j enz., overal auto's omver gooiend en j waar mogelijk brandstichtend. Vijfduizend studenten hebben voor het gebouw van het parlement een „zitdemonstratie" gegeven. De beto gingen waren de grootste die in Zuid- Korea ooit tegen de regering zijn georganiseerd. Minstens veertigdui zend mensen namen er aan deel. In Poesan raakten 1500 leerlingen van middelbare scholen met de poli tie slaags. In de hoofdstad leek tegen de avond de rust hersteld, maar toen het donker geworden was vielen er opnieuw schoten. Twee pantserwagens van de politie openden het vuur op de betogers. Er vielen opnieuw do den. Ook werden weer brandstichtin gen gemeld. Laat in de avond werd de censuur ingesteld. De Amerikaanse ambassadeur in Seoel heeft gisterenavond een onder houd van meer dan een uur met de pr sident gehad. Hij heeft, naar ver luidt, in zekere mate een gereser veerde houding aangenomen ten op zichte van bepaalde maatregelen, die de Zuidkoreaanse regering heeft ge nomen om de orde te herstellen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de ,,te rechtvaardigen grieven" van de betogers in Zuid-Korea o.a. betrekking hebben op onregelmatig heden tijdens de jongste verkiezin gen. De woordvoerder van het State De partment wilde niet zeggen waaruit de „onregelmatigheden" bestonden. Kees de Bok, de bekende mas cotte van de Stoottroepen te Nij megen, die langzamerhand de „pensioengerechtigde leeftijd" heeft bereikt, zal als oudgediende een plaatsje krijgen in Bronbeek, het koninklijk koloniaal militair invalidentehuis in Arnhem. In alle eer en deugd zal hij daar zijn laatste levensjaren kunnen slijten. Er is een weitje in het park voor hem gereserveerd. De havenarbeiders van de Ver. Arabische Republiek zijn van plan om de gehele Amerikaanse scheep vaart te boycotten als vergelding voor de weigering van Amerikaanse havenarbeiders om het Egyptische schip „Cleopatra", dat in de haven van New York ligt, te lossen. In Beiroet, de hoofdstad van de Li banon, verklaarden de havenarbei ders dat zij geen Amerikaanse sche pen zouden laden of lossen. Hun col lega's in de Syrische haven Lattakia sloten zich hierbij aan. Tegen een Amerikaanse torpedobootjager van de zesde vloot in de haven van Beiroet zijn tot dusver geen maatregelen ge nomen. In Beiroet acht men het weinig waarschijnlijk dat Saoedi-Arabië aan de boycotactie zal deelnemen, omdat daar alle vakbondsactiviteit streng verboden is. Verwachting van het K.N.M.I., J geldig tot vanavond, opgemaakt l gisterenavond 23.15 uur: Droog en overwegend zonnig. Matige, langs de Waddenkust af 1 en toe krachtige noordoostelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch l weerkundig instituut; J Bewolkt tot mooi weer. Stijgende temperaturen van 15 tot 20 gra- J den. Vandaag: zon onder 19.46 uur, J maan onder 13.38 uur. Morgen: zon op 5.31 uur, maan l °P 3.49 uur. J De Duitse schipper Hoovle, die, zo als wij gisteren schreven, met een hakenkruisvlag in top bij Lobith kwam aangevaren en die toen ons land niet binnen mocht, heeft wei nig plezier van zijn neo-fascistische demonstratie gehad. Gisteren heeft de Duitse waterpo- litie, die zich hardhandig toegang tot Hoovles schip „Greta" verschafte, de halsstarrige schipper een pak slaag gegeven, toen hij zich ertegen verzette dat zijn schip betreden werd. De (Duitse) douaniers hadden zijn hakenkruisvlag al kapot gescheurd. Zijn eis „doorvaren naar Rotterdam" Volgens deskundige De Verenigde Staten bezitten een voorraad van 100.000 kern bommen en de Sovjet-Unie 50.000, terwijl er slechts 300 van deze bommen nodig zijn om een van deze twee landen volledig te vernietigen, zo heeft dr. Linus Pauling, de Amerikaanse Nobel prijswinnaar, verklaard. Dr. Pauling, die hoogleraar is, meent dat er weinig kans is dat veel mensen een aanval met kernbommen zullen overleven, zowel als direct 5 gevolg van de ontploffing als door de radioactieve neerslag. Hij gelooft voorts, dat als gevolg van de kern proeven die tot op heden zijn geno men, in de komende generaties bij elkaar een 150.000 kinderen geeste lijke of lichamelijke afwijkingen zul len vertonen. is niet ingewilligd: integendeel, de Wasserschutzpolizei" kwam later terug en nam de man in hechtenis. Zijn schip, dat voor de Gelsenkirche- ner Reederei vaart, zal nu wel te ruggesleept worden. De reders had den vergeefs geprobeerd Hoovle tot rede te brengen. Stahlhelm Heel gastvrij had de schipper vóór zijn arrestatie verslaggevers ontvan gen, tegen wie hij vertelde dat hij lid van de „Stahlhelm" is en aan wie hij een oude Duitse marinevlag en Hit- Iers „Mein Kampf" liet zien. (Advertentie) Het geheel uit blanken bestaande Zuidafrikaanse cricketteam, dat een tournee door Engeland gaat maken, is bij zijn aankomst in Londen ver welkomd door een menigte met spandoeken tegen de apartheidspo litiek van Zuid-AfrikaDe manager van het team stapt hier onder ivat benarde omstandigheden uit de bus, waarin de ploeg van het vliegveld van een Canadese journalist is vast gehouden. Tenslotte wil hij weten of er cen suur is op telegrammen die naar de redacties van buitenlandse bladen worden geseind en, zo ja, op grond van welke bepalingen. De stakingsoproep van het „Afrikaanse Nationale Con gres" gisteren per pamflet huis"""J ff.ilif.Ntl.NElE»- aan huis in de negerwoonoor den verspreid, heeft een succes gehad. Verreweg de meesten van de 220.000 negerarbeiders van Johannesburg gingen ge woon naar hun werk. „We moeten toch eten", zeiden zij tegen journalisten. De stakingslei der.-., die het werk voor een hele week hadden willen neerleggen, heb ben geen pogingen ondernomen om de werkwilligen te dwingen thuis te blijven. Het is oijna overal rustig ge bleven, met uitzondering van één lo- kasie waar twee Molotovcocktails werden binnengegooid. Er werd al leen schade aangericht, In drie negerlokasies bij Port Eli zabeth heeft de politie invallen ge daan en ongeveer 170 mensen gear resteerd. Onrust stoken, het niet dra gen van het persoonsbewijs, onwet tig niet op het werk verschijnen en dergelijke vergrijpen worden hen ten laste gelegd. Vragen De leider van de Zuidafrikaanse j g vooruitstrevende partij, Lawrence, g heeft gisteren als parlementair lei-1 m der van zijn oppositiepartij drie I schriftelijke vragen aan de minister van justitie, Erasmus, gesteld, over de werking van de noodmaatregelen, g Het is de bedoeling dat deze vragen vrijdag in de Volksraad worden be-1 antwoord. Lawrence wil weten of de minister van justitie heeft toegezegd dat dege nen die getuigenis willen afleggen over'de gebeurtenissen te Sharpeville en Langa, op grond van de nood maatregelen niet vervolgd kunnen worden voor wat uit hun getuigenis blijkt. Verder vraagt Lawrence op grond van welke bepaling of bepalingen van de noodmaatregelen een telegram Gesprek De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammerskjoeld, zal in Londen met de Zuidafrikaanse minis ter-president. Verwoerd, en de mi nister van buitenlandse zaken, Louw, spreken over de rassenvraagstukken van Zuid-Afrika, aldus is gisteren te New York bekendgemaakt. Ham marskjoeld, Verwoerd en Louw zul len elkaar ontmoeten na de gemene bestconferentie in de Britse hoofd stad. Volgens een officiële bekendmaking zal Hammarskjoeld ook een bezoek brengen aan Zuid-Afrika, waar schijnlijk in het laatst van juli of in het begin van augustus. Te Sittard is gisteren mr. C. L. M. de Quay, zoon van de minis ter-president, in het huwelijk ge treden met mej. mr. C. L. M. van Wessem. De hoogmis werd op gedragen door deken C. Hoep- pener. De belangstelling voor het huwelijk was zeer groot. In de kerk waren onder meer aanwe zig dr. Houben, commissaris der koningin in Limburg. De recep tie werd bezocht door de minis ters Cals en Van Rooy en de commissaris der koningin in Noordbrabant mr. dr. C. N. M. Kortmann. De premier van communistisch China, Tsjoe En Lai is gisteren in Nieuw Delhi aangekomen. Hij De finale om de Engelse voetbal beker tussen Wolverhampton Wan derers en Blackburn Rovers, die op 7 mei in het Wembley stadion te Londen gespeeld zal worden, zal door tien landen over de televisie worden uitgezonden. In België, Denemarken, Finland. West-Duitsland, Monte-Carlo, Ne derland. Noorwegen, Zweden en Zwitserland zal dit jaarlijkse eve nement te zien zijn. EEN 21-JARIGE wielrijdster is giste ren in Amsterdam door een bus aan gereden en op slag gedood. Met zes klontjes suiker, een pakje sigaretten en twee sand wiches zijn drie Belgische spe leologen vrijdagavond voor Pa sen in een grot bij Remou- champs afgedaald om het be studeren van de reacties mo gelijk te maken van iemand, die door abnormale omstandig heden tot een langdurig onder gronds verblijf zou worden ge dwongen. Hun plan was vijf volle dagen in hun vrijwillige ondergrondse schuilplaats te blijven en gisteravond zag het er wel naar uit, dat zij daarin zouden slagen. Zij zijn echter in de afgelo pen 96 uur zo verzwakt, dat aan de oppervlakte maatregelen zijn getrof fen om de drie mannen naar boven te halen. Een ambulance staat ge reed om hen vanavond te vervoeren zodra zij door zes helpers naar de oppervlakte zijn gebracht. De drie mannen, allen lid van de „Cercle d'Alpinisme et de Spéléoiogie de Marcinelle" hebben tijdens hun ondergrondse verblijf geen contact met de buitenwereld. In geval van nood kunnen zij gebruik maken van een in een verzegeld kistje verpak te telefoon. Buiten hun weten is echter in het kistje een microfoon gemonteerd, waarmee de waarnemers aan de op pervlakte ononderbroken de ge sprekken van de drie mannen afluis teren. De eerste avond hadden de gesprekken een vrolijke toon, maar zondagochtend begonnen de ontbe ringen hun invloed te doen gelden. In de nacht van zaterdag op zon dag hadden de speleologen een an dere plaats in de grot moeten zoe ken omdat zij te veel last van het vocht hadden en dat bleek voor het humeur niet erg bevorderlijk. Een van hen klaagde over ijskoude voe ten en hevige hoofdpijn. In de loop van maandag spraken zij zelfs van opgeven. De sandwiches en de siga retten waren toen al verbruikt. Zon dagnacht werd voor het drietal nog zwaarder, doordat de vergeefse jacht op een vleermuis de al gespannen ze nuwen nog meer plaagde. De ver wachte oproep om naar boven te worden gehaald, kwam echter niet en de drie mannen slaagden er in elkaar op te beuren en de proef voort te zetten. De „Chantoir de Grandchamps" die de drie mannen (allen zijn 25 jaar oud) voor het experiment hebben uitgekozen, is een zeer eenzame plaats in een deprimerende omge ving. Het vochtigheidsgehalte van de lucht is zeer hoog en de temperatuur bedraagt niet meer dan 11 tot 12 gra den. Er heerst in de grot volslagen duisternis. De batterij voor hun helmlampen is voldoende voor acht uur licht. Zij hebben geen enkel middel voor ontspanning bij zich en hun enige tijdverdrijf is conversatie. werd op het vliegveld van de stad begroet door premier Neh- roe. Op dat ogenblik trachtte een groep aanhangers van de Hindoepartij Ma- hasabha, die een betoging tegen de besprekingen van Tsjoe met Nehroe hielden, tevergeefs door het politie- kordon te breken. De politie arres- teerde circa 100 betogers. Rondom het vliegveld waren stren ge veiligheidsmaatregelen getroffen. I Slechts enkele honderden, zorgvuldig I gekozen gasten hadden toestemming gekregen om bij de aankomst aanwe zig te zijn. I Toen de Chinese premier uit zijn vliegtuig stapte, stak hij direct Neh roe de hand toe. Doch deze deed of hij niets zag, tot fotografen hem verzochten Tsjoe En Lai de hand te schudden. Nehroe las daarop een korte verkla ring voor, waarin hij betreurde dat ongelukkige voorvallen sedert Tsjoes laatste bezoek het Indiase volk hadden geschokt en een grote wijziging in de betrekkingen tussen de landen hadden veroorzaakt. Wij moeten proberen de sfeer van vrede weer te herstellen, zo zei hij. Vit de haven van Rotterdam is gis teren de Waterman naar Austra lië en Nieuw-Zeeland vertrokken met 415 emigranten aan boord. On der hen bevinden zich 110 vluchte- Gisterenmiddag is in de omgeving I tingen uit Oostenrijkse en Italiaan van Hahn bij Wiesbaden in de Duitse j se kampen, die tot dusver niet voor Bondsrepubliek een fotoverkennings- emigratie in aanmerking kwamen, v?1van de Nederlandse Ko- omdat hun gezin een of meer qe- Het tnettel «n Th H verongelukt, handieapte leden telt. Fotode 7- komstig was van de" vliegbasis 'üee- K2F-® Istv.an st™szinskV zat een len, bevond zich op een oefeningsver- j verloren tussen de bagage. kenningsvlucht. De bestuurder, de Maar in zijn ogen straalde toch iets 28-jarige le luitenant R. de Ruyter van het gelukkige jongetje, dat voor uit Arnhem, is om het leven geko- het eerst een grote zeereis gaat ma- men. j ken.

de Stem | 1960 | | pagina 1