INDONESIË TABOE VOOR NEDERLANDSE SCHEPEN Ontroerende audiëntie STARTBAAN VOOR DE DC-8 Yan ontvoerders geen bericht BERMU A BLUSH Regering in Djakarta besluit „Eerst oplossing Nieuw-Guinea VERVOERS- COMMISSIE TECHNISCH voor ^Verenigde Staten van Afrika is ons doel l Voetwassing in Rome In Amsterdam: dertig valse brand meldingen per dag INVENTUM Eric Peugeot is terecht Negerleider voor rechtbank: Oproep belooft succes Weg Dordrecht- Rotterdam geeft stagnatie Laatste Nieuws Handelaars in huishoudsters FANFANI NU FORMATEUR Verklaring over vertrek van Arendsen Hein TOMADO DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister: Opklaringen Niet onverwacht Reacties Zaak-Feenstra KLM-prijsvraag voor ouders van emigranten Peugeot wacht vergeefs RODE VLEK VRUCHTENPERS 18 M» 5 "i E v ;:v 100e JAARGANG No. 23344 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. V. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278341 foor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 15 APRIL 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bur»»» de Z~„wse Eilanden: GOES. Westsingei 98, telefoon 2238 - Bureau voor Zeeuw,-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) (Van onze parlementaire verslaggever) De adviescommissie voor het ver voersbeleid in de E.E.G., die onlangs door de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat is ingesteld, heeft tot taak de minister te adviseren over problemen van vooral technische aard. Uit een antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid Elfferich (A.R.) blijkt, dat de minister van Verkeer en Waterstaat beslist niet de bedoe ling heeft gehad de vervoerscommis- sie van de S.E.R. te passeren. Zoals gemeld heeft de S.E.R. zijn misnoegen uitgesproken over de in stelling van de regeringscommissie door staatssecretaris Stijkel. Nederlandse schepen mogen voortaan geen Indonesische havens meer aandoen. Volgens de Raad voor de Scheepvaart in Djakarta zal deze maatregel worden gehandhaafd zolang er geen oplossing is gevonden voor de kwestie Nieuw-Guinea. De minister voor Scheepvaartverbindingen, Moetalib, maakte het besluit bekend na een vergadering van de Indonesische Raad voor de Scheep vaart. Hij verklaarde dat er uitzonderingen zullen worden ge maakt voor schepen die met vracht op weg zijn naar Indonesië, of voor 6 juni a.s. inladen. In augustus, meende hij, zou er geen enkel Nederlands schip meer op Indonesië varen. De maatregel van Djakarta vloeit voort uit de richtlijnen die de waarnemend president, premier Djoeanda, kortgeleden heeft gegeven en waarin gezegd werd dat er discriminerende maatregelen tegen de Nederlandse scheepvaart in Indonesische wateren zouden worden ge nomen zolang het geschil omtrent Nieuw-Guinea niet is bijgelegd. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft donderdagmiddag meege deeld, dat de voorlopige indruk be staat, dat deze boycot een ongeoor loofde inbreuk vormt op de vrijheid van de scheepvaart en dat de Ne derlandse regering zich in dat geval derhalve alle rechten voorbehoudt. De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag. de heer Soesanto Djojo- soegito, heeft vorige week vrijdag het ministerie van Buitenlandse Zaken in kennis gesteld van de „grote be zorgdheid" van zijn regering over het voorgenomen vlagvertoon door Nederlandse oorlogsschepen, waaron der hr. ms. vliegkampschip „Karei Doorman", in de wateren van Nieuw-Guinea. De voorzitter van het Panafri- kaanse congres, Soboekwo, heeft donderdag voor een rechtbank in Zuid-Afrika verklaard, dat het belangrijkste doel van het congres is de blanke overheer sing omver te werpen. Soboek wo staat met 22 andere negers voor de rechter op beschuldi ging van ophitsing tegen de wet geving inzake de persoonsbewij zen. (Advertentie) voor heet water. Vergen weinig ruimte. IN HAARLEM is gisteren het 2-ja- rig zoontje van de familie Wonder om het leven gekomen. Het ventje rende achter een bal aan en raakte daarbij onder een vrachtauto. KONING HOESSEIN van Jordanië is donderdag voor een staatsbezoek aan Turkije in Ankara aangekomen. Hij kwam uit Teheran waar hij tien da gen heeft doorgebracht. SIR HISAMOEDD1N Alam Sjah Al- haj Ibni Almarhoem Soelkan Alaid- din Soelaiman Sjrh, de 62-jarige sul tan van Selangor, is door de heer sers van negen staten tot koning van Malakka uitgeroepen. IN ROEANDA-Oeroendi is het in de afgelopen dagen weer tot gevechten gekomen tussen Bahoetoe en Watoet- si. Vier mensen zouden gewond zijn VOLGENS DE New York Times zijn de Verenigde Staten bereid, West- Europa uit te rusten met Polaris-ra- ketten die van duikboten af gelan- ceerd kunnen worden. BIJ DE WINSCHOTER politie heeft zich de 54-jarige incasseerder L. S. gemeld met de mededeloing dat hij sinds 1945 ongeveer f 42.000 heeft verduisterd. Verwachting van het K.N.M.I. tit vanavond, opgemaakt giste- J renavond 23.15 vur: i Aanvankelijk opklaringen, maar I in de middag vanuit het westen J 'oenemende bewolking. Overwe- J gend droog weer. Merendeels r„atige wind, krimpend van west naar zuidwest of zuid. Dezelfde I "liddagtemperaturen als giste- ren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: J Bewolkt met opklaringen. Matige J wind uit west tot zuid. Ongeveer J dezelfde temperaturen. Vandaag: zon onder 19.37 uur. j Morgen: zon op 5.42 uur, maan i op 0.09 uur, maan onder 9.08 uur. Soboekwo zei dat het aantal leden van het P.A.C. bijna 200.00 bedraagt en dat het doel is een niet-rassen- democratie in Zuid-Afrika en in heel Afrika te vestigen. „Wij beschouwen het als onze eigen historische groei om bij te dragen tot de vestiging van de Verenigde Staten van Afrika van de Kaap tot Cairo en van Ma rokko tot Madagascar. Het congres besloot te streven naar afschaffing van de paswetgeving, „omdat dit on- mic.dellijk nodig was en geëist werd door de negerbevolking". Soboekwo zei tijdens het kruisver hoor dat alleen hij verantwoordelijk is voor de opdracht tot het beginnen van de campagne tegen de passen. Het Afrikaans Nationaal Congres, dat door de regering voor een jaar is verboden, heeft in een voorstad van Johannesburg pamfletten ver spreid waarin een lans wordt gebro ken voor een thuisblijf-actie van een week. De zwarte arbeiders worden opgewekt in de week die 18 april begint niet te werken. Een menigte voor het gerechtsge bouw in Vereeniging heeft gisteren vijftig negers toegejuicht die in po litieauto's werden weggevoerd, nadat zij voor de rechter waren versche nen op beschuldigingen van openbare geweldpleging in verband met onge regeldheden op 23 maart. Elf van de beklaagi.cn werden toen gewond. Verscheidenen van hen hinkten het gerechtsgebouw binnen. Wrok? De moeder van David Pratt, de blanke landbouwondernemer en za kenman, die na de aanslag op pre mier Verwoerd werd gearresteerd, heeft donderdag haar zoon bezocht. Zij was vergezeld door Pratts parti culiere secretaris. Het politieonder zoek in deze zaak is nog niet vol tooid. Peter Woods, correspondent te Jo hannesburg van de „Daily Sketch", meldde aan zijn blad dat David Pratt een persoonlijk en géén politiek mo tief voor de aanslag had. Pratt heeft indertijd zijn in Neder- lan1 wonende tweede vrouw willen bezoeken. Hem werd echter door de Nederlandse autoriteiten de toegang tot ons land geweigerd, vermoede- lij1 omdat hij „gevaarlijk" werd ge acht. Daarop wendde Pratt zich, enkele maanden geleden, tot premier Ver woerd met het verzoek om diens be middeling bij de Nederlandse rege ring, opdat hij toch zijn vrouw en twee kinderen zou kunnen bezoeken. Dr. Verwoerd weigerde evenwel zijn medewerking en sindsdien heeft Pratt s^rke gevoelens van wrok j-egens de premier gekoesterd. Minister Moetalib zei, dat de dras tische maatregel tegen de Nederland se scheepvaart, die reeds verminderd was door het verbieden van de acti viteiten van de K.P.M., lang is be studeerd en voorbereid. Hij deelde mede, dat door de maatregel de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd. de Royal Interocean Lines en de Stoom vaartmaatschappij Nederland worden getroffen. Hij verklaarde ook dat de Indonesische regering de nodige voorzorgsmaatregelen heeft getroffen om een vacuum in het vervoer over zee te vermijden. In de overgangsperiode tot 6 juni, zullen aanvullende maatregelen wor den getroffen om de situatie het hoofd te bieden, aldus Moetalib. Commissaris W. J. G. A. Binnen dijk te Amsterdam en zijn staf van rechercheurs, die de moord op het Leeuwarder meisje Engelina Feen- stra behandelen, hebben tientallen reacties ontvangen naar aanleiding van hun verzoek tot opsporing van een zekere Wim van den Berg. Deze c ngeveer 22-jarige jongeman zou waarschijnlijk verhelderende verkla ringen kunnen afleggen in de tot nu toe nog duistere moordzaak. De vele reacties van allerlei Am sterdammers die een Wim van den Berg jennen of menen te kennen, hebben de politie heel wat werk be zorgd. „Maar dat geeft niet", zei de heer Binnendijk, ..als we er maar uitkomen en dat lukt nu geloof ik wel". Twee Nederlandse scheepvaart maatschappijen, die bij de maatregel betrokken zijn, gaven te kennen dat zo'n besluit al jaren in de lucht hing. De maatschappijen in kwestie hebben al zoveel lijnen verlegd en nieuwe geopend, dat de betekenis van een dergelijke maatregel veel kleiner is dan vroeger het geval zou zijn ge weest. Met het voeren van deze poli tiek gaat men nu vanzelfsprekend door. Passagiersvervoer op Indonesië be staat in feite al lang niet meer, dus daarvoor is de maatregel van geen belang. Over de economische gevol gen kon volgens de maatschappijen nog weinig worden gezegd, mede om dat Indonesië, welk land vroeger eindbestemming was van een dienst, nu nog maar een onderdeel is van een dienst, die vrijwel het gehele verre oosten bestrijkt. Ter gelegenheid van de indienst- stelling van het DC-8 straalvliegtuig op de KLM-diensten van Amsterdam naai' Montreal heeft de KLM het plan opgevat om op de openingsvlucht op 13 juni a.s. tien plaatsen ter beschik king te stellen aan ouders van Ne derlandse emigranten die in Canada verblyven. De KLM heeft gemeend de keuze van deze ouders te moeten bepalen door middel van een prijsvraag, wel ke bestaat uit het beantwoorden van vijf vragen. Deelnameformulieren zijn verkrijg baar bij alle KLM-passagekantoren en bij de reisbureaus. Ook kan men een kaartje schrijven aan de KLM, postbus 121, Den Haag. De sluitingsdatum van deze prijs vraag is 8 mei a.s. De prijswinnaars zullen voor 16 mei 1960 worden be kendgemaakt. Ook in Canada heeft de KLM een zelfde prijsvraag onder de Nederland se emigranten uitgeschreven. Eén van de rijbanen van Rijksweg 16, de weg Rotterdam-Dordrecht dus, is momenteel opgebroken. Al het ge motoriseerde verkeer uit beide rich tingen moet daarom gebruik maken van één rijbaan, hetgeen tot stagna tie kan leiden. In verband met de extra-drukte, die met de paasdagen verwacht kan worden, wordt auto mobilisten, komende uit het zuiden des lands en gaande naar de bollen velden en Floriade, aangeraden hun weg te kiezen via Utrecht (verkeers plein Ouderijn). De familie Peugeot wachtte donderdagavond nog vergeefs op nieuws van de ontvoerders van de vierjarige Eric. „Ik ben aan het eind van mijn krachten", zo verklaarde de vader wanhopig, „ik heb nog niets van mijn kind gehoord. Ik kan niets anders doen dan wachten en hopen dat ik hem gezond en wel terug zal krijgen". Donderdagmiddag om vijf uur was de termijn van 48 uur afgelopen die de ontvoerders hadden gesteld in een briefje dat na de verdwijning van Eric werd gevonden. Daarin werd ge steld dat binnen die termijn instruc ties voor de betaling van het geëiste losgeld van 500.000 nieuwe franken zouden worden gegeven. In de ochtenduren verspreidde zich het gerucht dat de familie Peugeot contact met de ontvoerders had ge kregen, toen een tante van Eric met een zware tas het huis van de Peu- geots verliet en de verslaggevers die daar postten dringend verzocht haar auto niet te volgen, omdat zij dan „alles zouden bederven". Doch enige uren nadien verklaarde Roland Peu geot dat er nog steeds geen nieuwe ontwikkelingen waren. Op het ministerie van Binnenland se Zaken te Parijs is verklaard dat het gehele politie-apparaat in Frank rijk gealarmeerd is, doch dat de po litie zich niet zou mengen in even tuele onderhandelingen tussen de Peugeots en de ontvoerders. De enige aanwijzing, waarover de politie beschikt, is een rode vlek op de achterkant van de enveloppe, waarin de brief zat die de ontvoerder voor de vader van Eric had achter gelaten. De politie tracht nu vast te stellen of het rood afkomstig is van lippen stift of rode inkt, waarmee de brief was geschreven. Donderdagmiddag verliet Roland Peugeot in een snelle auto zijn wo ning. Zijn broer Alain voorkwam een achtervolging door journalisten door In Vaticaanstad heeft Z.H. Paus Johannes XXIII een onderhoud van een half uur gehad met het zevenjarige meisje Kathe- rine Hudson uit Oklahoma, dat lijdt aan de gevreesde leukemie. H'et meisje, hier gekleed in haar witte eerste-communie- jurkje, was voor deze audiëntie met haar moeder speciaal naar Rome gevlogen. De paus schonk het kind (zie foto) een herin neringsmedaille en een rozen krans. Hij vertoeft op het politie bureau van het arrondisse ment Chaillot te Parijs. De politie heeft verklaard dat de vier-jarige Eric ge zond en wel is. Hij is door twee mannen achtergelaten in een bar in de Avenue Raymond Poincare, in de buurt van de woning van zijn ouders. een tweede auto dwars over de weg te plaatsen. Na anderhalf uur keerde de vader terug. Intussen beginnen meldingen bin nen te komen van mensen die den ken Eric Peugeot gezien te hebben. Een ervan is afkomstig van een Ne derlandse zakenman die in Florence woont. Deze Nederlander, Jacob van Wassenaer, heeft de politie van Flo rence medegedeeld dat hij woensdag avond in Milaan in een auto een man had gezien die een huilend jon getje vasthield dat, naar hem later j uit krantenfoto's bleek, op Eric leek. j Donderdag is op Schiphol de nieuwe start- en landingsbaan opengesteld, waarvan op de eerste plaats de DC 8 gebruik zal maken. De openstelling ging gepaard met een „défilé'' van de machines, die er voor moeten zorgen dat de baan smetteloos schoon blijft. Paus Johannes XXIII heeft donder dagavond de voeten gewassen van dertien jonge priesters uit alle con tinenten, in navolging van Christus, die de voeten van zijn apostelen wies daags voor zijn kruisiging. De paus had vorig jaar deze cere monie, na een onderbreking van on geveer 90 jaar, weer in ere hersteld. Zesentwintig kardinalen woonden de voetwassing bij. Eerder op de dag had de paus een menigte van 10.000 pelgrims en toe risten op het Sint-Pietersplein zijn ze gen gegeven. (Advertentie) De brandveiligheid van Am sterdam verkeert in ernstig ge vaar. De stad met een der meest brandgevaarlijke centrumwijken heeft een haast feilloos wer kend openbaar brandmelder systeem, waarvan de Amster damse jeugd echter „een schan dalig en hopeloos misbruik" maakt. zo hoog aantal loze alarmeringen ver slapt. Vooral kort voor en na de school tijden komen de baldadige meldingen op de centrale seinzaal binnen. De jongens stoten met hun elleboog het vierkante ruitje stuk, drukken op de vrijgekomen knop en schreeuwen door gaans iets onbehoorlijks tegen de zich meldende brandweerman. Deze no teert de tijd met de bemerking „bal dadige melding" en geeft opdracht de melder weer op te winden op te winden en het teem in de hoofdstad, waarin 415 open- ruitje te herstellen. Uit de laatste ge- bare melders belangrijke schakels vor- gevens blijkt, dat in de eerste maan- men, wordt door een stelletje snot- den van dit jaar het aantal van deze neuzen in gevaar gebracht", zo zei meldingen is gestegen tot 60 per dag. Tengevolge van het ongekend hoge commandant Riedel vertoornd. Men is In samenwerking met het bureau ter aantal baldadige brandmeldingen er reeds toe overgegaan de aan de voorkoming van misdrijven van de rn 1959 opgelopen (van ruim 5000 in alarmering per brandmelder verbon- Amsterdamse politie begint de brand- 1958) tot ruim 10.000, d.w.. 30 per dag den vóóralarmering van de dichtst bij weer nu een actie ter beteugeling van is dit systeem waardeloos gewor- de melder gelegen brandweerposten dit ernstige kwaad. Op de scholen zal den. „Het gehele brandveiligheidssys- uit te schakelen, omdat de waakzaam- een affiche worden uitgereikt met het heid van de brandweerlieden bij een opschrift „Wees niet laf, blijf er af" De 40-jarige koopman H. R. D. uit Staphorst, en de 1-jarige koopman- varkensfokker Th. H. B. uit Diever, die veertien dagen geleden voor de rechtbank te Dordrecht terecht heb ben gestaan verdacht van oplichting van een boer, zijn vrijgesproken. Ze hadden de man verteld, dat zij hem> een huishoudster zouden „leveren", die maar f 8.in de week loon eiste, mits hij f 100.betaalde en bij een eventueel huwelijk nog eens dat be drag. De president achtte oplichting niet bewezen. De officier van justitie was een andere mening toegedaan. Hij had tegen het tweetal, dat zich verweerde met te zeggen, dat zij voor de boer uit hun „voorraad" geen keus hadden kunnen maken, drie maanden geëist. President Gronchi van Italië heeft donderdag prof. Amintore Fanfani, .m oud-premier en leider van een linkse zijn heengaan en de ziekte van een Bermuda Blush, de nieuwe modetint in nylons voor dit seizoen. In Neder land exclusief verkrijgbaar in Hi-life. En u weet: Hi-life betekent ook kwa liteitsgarantie. „Bermuda Blush" nylons met of zonder naad - reeds vanaf 2,95 in alle betere zaken. Naar aanleiding van publikaties hebben de staf van de reclasserings- gemeenschap „Groot Batelaar" te Lunteren en de staf van het sanato rium voor neurotici „Stichting Velu- weland" te Ederveen een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven. Daarin zeggen beide staven dat zij met mr. G. W. Arendsen Hein, die zij o.m. een kundig psychiater noe men en een integere persoonlijkheid, goed hebben samengewerkt. Betreurd wordt door de staf van „Groot Bate laar dat hij de hem door de voor zitter van de adviescommissie aan geboden volledige taak op „Groot Ba telaar" niet heeft kunnen aanvaar den. Ten zeerste wordt betreurd dat groep in de christen-democratische p -rtij, verzocht te trachten een rege ring te vormen. De 52-jarige Fanfani verklaarde dat hij zich over het ver zoek zal beraden. (Advertentie) bevriende ambtenaar in verband worden gebracht met de ..zaak Meu- lenbelt". Beide staven zijn van me ning. dat hierdoor opnieuw en ten on rechte leed en schade wordt berok kend zowel aan alle betrokkenen als aan het werk op „Groot Batelaar". Ideaal juist nu, nu de pers-sinaasappelen en grapefruits zo voordelig zijn. Glazen vol gezond klinkklaar vruchtensap In een wip gereed met de Een cadeau waar het gehele gezin van meeprofiteert.

de Stem | 1960 | | pagina 1