Streekexpositie te Goes omlijst met attracties Officiële opening van kleuterschool in Goes Cult, organisatie voor katholiek Vlissingen ACH. DIE KERMIS VAN HANSWEERT VELE AUTORITEITEN NAAR GANZENSTAD Volgende week donderdag. vrijdag en zaterdag Kostbaar windje I Grapjes „Magere Josje" CHALET Burgemeester roept raad weer bijeen West-Brabant bundelt zijn krachten Dadelijk DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 APRIL 1960 Tekenwedstrijd werd succes 900 deelnemers Zwitserse 1 ZLM-bestuur Vuilnisbelten gevaar voor besmetting Hoogwaterstanden Plan aalmoezenier Kroon Kwestie Oosterland op teders lip! 20 stuks f. i.. Frans- Vlamingen in St. Jansteen en Hulst Televisie Radio Verkiezing nieuwe voorzitter vani Landbouwschap (Van onze verslaggever) Niet alleen de produkten van de dertig bedrijven, die deel nemen aan de grote streekexpositie „De Produktie der Beve- landen", zullen volgende week donderdag, vrijdag en zaterdag in de Goese vei]ingballen te zien zijn het organiserende Initiatief Comité De Bevelanden heeft ook gezorgd voor omlijstende at tracties. 0 De PTT zal op het tentoonstellingsterrein een poststation inrichten, waar alle brieven met een speciaal poststempel zullen worden gemerkt. 0 Iedere avond zullen onder auspiciën van de Goese Middenstands Vrouwen Vereniging twee modeshows met zestien mannequins worden gehouden. 0 Drie Goese zendamateurs, de enige op Zuid-Bevelan,d, zullen radio grafische contacten tot stand brengen vanuit de Goese veiling met alle delen van de wereld. 0 In een restaurant zal een aangename verpozing te vinden zijn. De tekenwedstrijd, die het Initia tief Comité heeft uitgeschreven voor leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen en middelbare scho lieren, heeft ruim 900 inzendingen opgeleverd. De jury van drie teken leraren uit Walcheren heeft de prij zen al bepaald. Zaterdagmiddag zul len die worden uitgereikt. Ongeveer 100 tekeningen zullen de wanden van het restaurant gaan sieren. Zaterdagmorgen zullen verschillen de scholen, waaronder de Goese am bachtsschool. de tentoonstelling be zoeken. Zaterdagmiddag zullen de drie Goese muziekkorpsen de Gan- zenstad opvrolijken met muziek. Radiocontact De heren J. M. de Regt, J. van Tussenbroek en J- van Strien te Goes bouwen in de expositiehal hun zend apparatuur op. De heer de Regt ver telde ons gisteren contact te kunnen maken met amateurs in Amerika. Nieuw-Zeeland enzovoort. Elk con tact zal schriftelijk worden bevestigd. Op het poststuk komt dan uiteraard het speciale poststempel van de PTT, waarin de contouren van Zuid- en Noord-Beveland zijn verwerkt Modeshows De modeshows, die in de avond uren gegeven worden, duren ongeveer telkens een uur. Voor 200 mensen zal er een zitplaats zijn. Niet alleen zal textiel geshowd worden, maar ook optische artikelen, kapsels, make-up, schoenen etcetera. Naast de ambach telijke middenstand zal men ook stands aantreffen van de detailhandel. Autoriteiten Onder de genodigden, waarvan ve len al hebben toegezegd de opening door professor G. Brouwers, secreta ris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, te zullen bijwo nen, bevindt zich ook de commissaris van de koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A, F. C. de Casem- broot. Acte de présence zullen ver der verschillende staffunctionarissen geven van het departement van Eco nomische Zaken, onder meer de di recteur-generaal drs. J. F. H. Wijsen. Uitgenodigd zijn voorts leden van de Tweede Kamer en Provinciale Staten, het bestuur van de Kamer van Koophandel te Middelburg, en alle gemeentebesturen op Noord- en Zuid-Beveland. Na de openingsplech tigheid, tijdens welke drs. J. Scheps, chef van de afdeling regionale zaken van het ministerie van Economische Zaken, het rapport over de midden stand der Bevelanden toe zal lichten, maken de genodigden een rondrit over Zuid-Bevelapd. Na een bezoek aan de Deltawerken in de Zandkreek, zal burgemeester A. C. Willemse te Yerseke een uiteen zetting geven over de typische pro blemen van dit vissersdorp, waar boven het Deltazwaard hangt. In de kantine van de veiling te Kapelle zul len de Noordbevelandse burgemees ters het toeristisch vraagstuk van hun eiland in het licht stellen. Om vijf uur wordt het gezelschap officieel door het Goese gemeente bestuur ten stadhuize ontvangen Zakenleven Uitgenodigd zijn ook de Neder lands-Duitse Kamer van Koophandel, het Noord-Europa-Instituut, de Ne derlandse Kamer van Koophandel voor Oostenrijk en die voor Zwitser land, de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Canada, met het oog op de export van landbouwartikelen, het Midden-Oosten Instituut, de Ne derland-Franse en de Nederlands- Belgische Kamer van Koophandel. Via deze kamers zijn 5000 folders ver spreid in zakenkringen. Samenwerking ,.Het deel van Zeeland, dat nu ligt geklemd tussen twee Scheldemonden, gaat een stormachtige ontwikkeling tegemoet wanneer het ais gevolg van de Deltawerken het middelpunt zal vormen van de verbinding te land en te water tussen Europoort en het in dustriegebied van de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen en noord-Bel- gië". Dat staat in deze folders onder meer te lezen. Daarom is het zo ver heugend, dat op de vooravond van deze nieuwe tijd 25 gemeenten en het bedrijfsleven elkaar in een voortref felijke samenwerking hebben gevon den. aldus de heer A. Korstanje, rijks- middenstandsconsulent voor Zeeland. Op de tentoonstelling ontmoet men bovendien een unieke samenwerking van acht instellingen, waaronder het CIHAN, het gewestelijk arbeids bureau, de Nederlandse Middenstands Bank. verschillende voorlichtings diensten en rijksconsulenten. (Advertentie) kaas Bij feestdagen hoort iets ex tra-lekkers, iets extra feeste lijks. U kunt zóveel gezellige verwennerijen maken met CHALET-kaas I Neem vooral wat doosjes in huis. Imp, J. C. N. Boering - Amsterdam Een bediende van de grossier- J derij Maljers liep met een tas met vierduizend gulden door de Winterstraat. Toen bij een open plek de stormwind hem plotse- ling overviel ontglipte hem de tas en werd het totale geldsi I bedrag door de wind meege- S nomen. De briefjes werden her eu der verspreid tot op en over de daken en in het grachtwater. J Omwonenden en voorbijgangers hieZpen zoeken en wat niet ver- wacht werd. tot op f37,50 na i werd alles teruggevonden. In de vergadering van het dagelijks bestuur van de ZLM, waaraan voor de eerste keer ook Iz. de Bruyne, voorzitter van de kring; w.-Zeeuwsch- Vlaanderen, deelnam, werd besloten via het Landbouwschap de gemeente besturen te verzoeken maatregelen te treffen opdat de vuilnisbelten be hoorlijk worden afgedekt. Bü herha ling worden op de belten pluimvee kadavers, besmet me* vogeltubercu- lose, aangetroffen Het besluit werd genomen naar aanleiding van een brief van de Gezondheidsdienst voor Dieren. Het bestuur van de ZLM besloot voorts het verzoek af te wijzen van de Stichting Nederlandse Uien Fede ratie om het Landbouwschap te vra gen een bestemmingsheffing in te stellen die moet dienen ter financie ring van het onderzoekingswerk dat de federatie voor de uienteelt ver richt. Het is de vraag, meende men, of de betrokken groep telers in Zee land volledig rijp is voor een derge lijke heffing. Steun za] worden verleend aan de poging alsnog voor de bedrijven op Schouwen-Duiveland, die vanwege de herverkaveling extra oogstrisico lo pen, een regeling te verkrijgen Het bestuur was verder van oor deel dat de termijnhandel in aard appels vele nuttige aspecten had. on danks de bezwaren van sommige ver enigingen van aardappelhandelaren. Meegedeeld werd dat de NAK zich oriënteert omtrent een systeem voor de nacontrole van pootaardappelen, waarbij de zekerheid behouden blijft en de handel niet wordt belemmerd. Aangezien er by sommigen in de kring Walcheren een aantal vragen rond het Landbouwschap leven, be sloot het ZLM-bestuur tenslotte in de herfst een extra-vergadering te beleg gen in Middelburg, waar deze vra gen besproken kunnen worden. Burgemeester H. K Mic.haëlis van Goes heeft gistermiddag de nieuwe (schitterende) openbare kleuterschool aan de M. A. de Ruyterlaan officieel geopend. Voor het zover was hadden de genodigden met engelengeduld het spel van de kleuters in de ruime en lichte klassen gadegeslagen, in afwach ting van dc inspectrice van het kleu teronderwijs, mej. A. E. G. van Waes- berge te Roosendaal. „Voor de stad Goes", zo zei burge meester Michaëlis, die geëscorteerd werd door de wethouders en vele raadsleden, „zijn de scholen een pa radepaardje. Élke bezoeker wordt met de vele nieuwe en mooie seho- lgn geconfronteerd. Met trots kan men nu ook de nieuwe kleuterschool in west tonen, de eerste van de nieu we gebouwen voor het kleuteronder wijs". Hij dankte allen die aan het tot stand komen van de school had den meegewerkt; met name noemde hij de wethouder van onderwijs, J. J. van Melie, en de directeur van ge meentewerken, J. Oranje, die helaas niet aanwezig was. „Vermoedelijk", zo zei de burgemeester, „is hij druk bezig met fabrieken te ontwerpen voor het havenindustrieterrein". Eén gebrek heeft de school: er is nog geen naam. De burgemeester opperde „Spreeuwenoord". De school op de Beestenmarkt zou de naam „Schaapskooi" passen, meende hij en die in oost de „Bijenkorf". In een volgende raadsvergadering moet de raad er zijn fantasie maar eens op beproeven. Mej. van Waesberge roemde de vaart en het vuur van wethouder van Melle, die zoveel heeft gedaan mèt de heer Oranje om de bergen papier die voor een stenen gebouw plegen te liggen over te klimmen. Bijzondere dank had zij ook voor de heer van de Vreugde ten stadhuize. Wie de school heeft gezien, kan niet anders dan bewonderende „aaah's" en „oooh's" laten horen. Het is een drie- klassige school met een speelzaal. Er is geen voorziening die men zich dro men kan, of hier ziet men ze in wer kelijkheid. Er zijn draaibanken, schil derborden, treintjes, zandbakken in ieder lokaal en water waar de kin deren scheepjes in kunnen laten va ren. Alles uiteraard in het formaat dat voor de hummels geëigend is Daarbij is ruimschoots rekening ge houden met de eis dat licht en lucht voor ontwikkeling van de jeugd on ontbeerlijk zijn. Morgen, vrijdag 15 april, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.18 en 17.50 u. te Terneuzen om 4.32 en 17.06 uur en te Vlissingen om 4.02 en 16.22 uur. Advertentie) Aalmoezenier Kroon werkt mo menteel aan plannen om in Vlissin gen te komen tot het stichten van een overkoepelende culturele organi satie. Het slagen van dit initiatief hangt af van de medewerking van velen, zodat in het huidige stadium de finesses van deze organisatie nog binnenskamers moeten blijven. Van een vast punt zal aalmoezenier Kroon zeker uit moeten gaan: alleen frisse en nieuwe ideeën kunnen de VJissing- se katholieke samenleving op cultu reel gebied nieuw leven inblazen. Hoe noodzakelijk een dergelijke or ganisatie is moge blijken uit de fei ten, zoals ze op het ogenblik liggen. De Vlissingse katholieke samenle ving is, wat betreft het brengen van culturele manifestaties van enige al lure in een kritiek stadium gekomen. Reeds jaren gaat het bergafwaarts. De eerste vereniging, die haar acti viteiten staakte, was de toneelvereni ging „Vriendenkring" in 1953, een onderafdeling van de K.A.B. Enkele jaren later ging Rooms Toneel op non-actief. De derde vereniging de C. en O. kring, bracht eind vorig jaar nog een avond, doch is thans aan het staken van haar activitei ten toe. Deze betreurenswaardige gang van zaken is in de eerste plaats te wijten aan de steeds tanen de belangstelling van het publiek. Hoewel bijv. C. en O. in het verle den avonden bracht waar beroepsar tiesten van naam aan medewerk ten, bleek dit niet voldoende om de Vlissingse katholieken blijvend te in teresseren voor C. en O. en de an dere verenigingen, die dus met ei gen middelen werkten. Br ank Vlissingen met zijn meer dan 6000 katholieken, is dus op cultureel ge bied weer een braak liggend terrein De burgemeester van Oosterland heeft weer een raadsvergadering vastgesteld op heden donderdag 14 april, 's morgens te elf uur. Deze vergadering, de derde in een serie waarin het quorum niet aanwezig was zal in elk geval kunnen doorgaan. De agenda, die oorspronkelijk drie punten vermeldde, is aanzienlijk uit gebreid en omvat met het onderzoek naar de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid J. J. de Bruine thans onder andere de aanbieding gemeentebegroting 1960 en voorzie ning in de vacature van een wethou der. geworden. De nieuwe organisatie heeft dus een kans van slagen. Op de eerste plaats zal men zich dienen af te vragen, hoe dit grote aantal katholieken te kunnen interesseren voor de culturele avonden. Vooral de vraag waar de belangstelling naar uitgaat is van belang. Mogelijk moet hierbij de kwaliteit van de avond soms onderdoen voor de kwantiteit van het aan te trekken publiek. Van groot belang is ook, dat een derge lijke organisatie kan bogen op de wer kelijke steun van alle geledingen van katholiek Vlissingen. De scheiding tussen arbeider en middenstander, die in naam niet meer bestaat, doch in wezen wel, zal opgeheven moeten worden, anders is mislukking bij voorbaat een feit. Dat een bloeiend katholiek ontspanningsleven in Vlis singen zeer goed mogelijk is. blijkt wel uit de bloei, die de K.S.V. Wal cheren, de Instuif en het Don Bos- co Jeugdwerk doormaken. Deze ver enigingen weten de jeugd te vinden en vast te houden. Of men de oude re katholieken thans zal weten te „binden" is een vraagteken. Een vijftiental jongeren van de Nederlandse cursus van het St.-Wi- nokscollege uit St.-Winoksbergen (Bergum) in noord-Frankrijk heeft Hulst bezocht. Als beloning voor hun goede vor deringen kregen deze jongens van hun directeur een reisje aangeboden naar Nederland, waar zij Hulst en Rotterdam zouden bezoeken. Het is een hoopvol teken, dat meer belangstelling voor het Nederlands zal groeien in noord-Frankrijk. Onder leiding van mej. N, de Pot ter werden de Franse jongens in Hulst begeleid door de meisjes-gid sen van Sint-Jansteen. Zo gauw de Frans-Vlamingen de grens overgin gen en naar Sint-Jansteen reden zorgden dezen ervoor, dat een goede maaltijd klaar stond. Daarna gingen de jongelui naar Hulst. Onder de goede leiding van mej. L. van Son en de heer Verwae- termeulen werd de oude stad Hulst bekeken. Door een aantal families en D. Biesbrouck werd gratis onderdak aangeboden. Ook dat werd natuurlijk door de jonge Frans-Vlamingen zeer gewaardeerd. Na deze goede ontvangst in Hulst mag verwacht worden, dat de con tacten worden uitgebreid. Vierendertig gemeenten in west- Brabant hebben zich verenigd in de stichting Welvaartsbevordering Groot-West-Brabant". De stichting stelt zich ten doel om in overleg met de betrokken burger lijke en kerkelijke overheden, met representanten van het openbare maatschappelijke leven en met orga nisaties en instellingen, waarvan de taakstelling overeenkomt met die van de stichting, te komen tot opstel ling, uitwerking en propagering van verantwoorde plannen met betrekking tot de werkgelegenheidssituatie, de infrastructuur, de economische en industriële ontwikkeling en de so ciaal-culturele en maatschappelijke problematiek. De initiatiefnemers hebben zich o. a. laten leiden door de overweging, dat een laag welvaartsplan vanouds kenmerkend is geweest voor west- Brabant. Dit wordt hoofdzakelijk ver oorzaakt door een tekort aan werk gelegenheid, dat zich manifesteert in een omvangrijke pendel. Daarbij komt nog, dat er tussen de slechte economische situatie en de gunstige ligging van west-Bra bant te midden van de grote indu striële agglomeraties van west-Euro pa een duidelijk verschil bestaat. Dit wordt veroorzaakt door het ontbre ken van goede ontsluitingsmogelijk heden. Voor de oplossing van het probleem van de verkeersgeografi- sche ontsluiting is een spoedige be slissing ten aanzien van de Schelde- Rijnverbinding en van tal van an dere daarmee samenhangende ver bindingen een wezenlijke voorwaarde. De economische ontwikkeling van west-Brabant zal geplaatst moeten worden in het kader van de ontwik keling van de Rijn- Maas en Schel- de-delta. Maar speciaal zal zij haar basis moeten vinden in de spreidings gedachte van de nationale industrie. Bij de verwezenlijking hiervan kan west-Brabant een belangrijke rol ver vullen. In het bestuur van de stichting zul len zitting hebben de burgemeesters van de vier grote gemeenten in west- Brabant: Bergen op Zoom, Roosen daal, Breda en Oosterhout. Voorts hebben zitting in het be stuur vier vertegenwoordigers van de in west-Brabant bestaande burge meesterskringen. Voorzitter is de burgemeester van Rucphen, P. B. M. Alberts. Als se cretaris-penningmeester zal fungeren mr. Ph. I. van Woensel, secretaris van Breda. Het bureau van de stichting wordt gevoerd door mr. P. Pauwels te Bre da en mr. P. Kuipers te Tilburg. De uitzending van „Vuile handen", onder regie van Kees van Iersel, die door allerlei omstandigheden twee maal moest worden uitgesteld, is de finitief op vanavond vastgesteld. Van- ag 9 uur kan men dus kijken naar dit befaamde toneelstuk van Sartre in een vertaling van Anna Blaman. Dit spel, dat bijna 2 1/2 uur duurt, is niet geschikt voor jeugdige kijkers. We wijzen er met nadruk op, dat men dit spel niet zonder enig voor behoud kan bekijken. Sartre heeft zich namelijk in het toneelstuk als verdediger van het communistische principe (niet de werkwijze) opge worpen, terwijl hij het tevens niet zo nauw neemt met de christelijke levens- Hansweert maakt zich gereed voor de kermis. Op paaszater dag, tweede paasdag en de dins dag daarop zullen de kermis en het vertier daaraan vast het dorpsleven sieren. Steeds meer wagens van de spullebazen ko men Hansweert binnenrollen en de oude vertrouwde kermisdrukte heeft nu al volop de belangstel ling van de jeugd en de ouderen. En toch.De oude Hansweer tenaar ziet het gedoe van van daag met weemoed aan. Vroe ger. rond de eeuwwisseling, was de belangstelling veel groter, vertelt hij. Onmiddellijk na schooltijd was het rennen naar de oude brug over het kanaal bij Vlake en dan maar wachten tot er een kermiswagen op kwam da gen. Met de wagen meerijden was het heerlijkste wat er in de kermistijd bestond. In ieder ge val werd elk kermisspul inge haald. De wagens, bespannen met paarden, kwamen veelal van het station te Vlake- Ze maakten de reis naar Zeeland met de trein. Bij de opbouw van de „foor" was iedere Hansweertenaar ac tief betrokken. Oud en jong hielp een handje bij de opbouw van kramen en tenten. En dan de spullen. Mallemolens als toen zijn er niet meer. Er waren nog paarden die de joe lende jeugd in de molen rond trokken. Het schoonst van al was de stoomcarrousel een won der van vernuft, meneer. Zeeuwscli-Vlamingen Hansweert heeft de eerste Zeeuwse kermis van het jaar. Van heinde en verre kwam men er heen. Van alle dorpen uit de omtrek kwamen ze en van oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Er voeren nog boten van Walsoorden en van Terneuzen naar Hansweert Op tweede paasdag was het dan ook vol van Zeeuwsch-Vlamingen Van het station Vlake reed ei een tram naar de veerhaven en heel wat passagiers was de ver leiding te sterk. Ze lieten de boot rustig vertrekken en bleven een uur in het tumult der pieremen ten en de klappen op de kop van jut. Een roos voor u, meneer! Onmiddellijk nadat de werf Zeeland die toen nog honderden werknemers telde, aldus onze zegsman, zijn poorten gesloten had, barstte de kermisvreugde los. Even gingen de mannen over de kermis, voordat zij aan moe der de vrouw het weekloon af droegen. Dat „even" was natuur lijk een rekbaar begrip. De paardenmolen is niet meer. De kermis is gebleven en spe ciaal op tweede paasdag is de belangstelling van buiten groot. Het is niet meer als vroeger, zegt de oude Hansweertenaar In zijn herinnering poetst hij het verleden blinkender dan het mis schien ooit is geweest. Ach, die kermis van Hansweert. beginselen. Om deze laatste reden zijn vele werken van hem op de Index ge plaatst. Men neme dus bij de beoorde ling van „Vuile handen" veel reserve in acht. Eerder op deze avond zendt de Vara „De wereld van vandaag" uit, waarin dr. L. de Jong de laatste ontwik kelingen in de internationale politiek zal toelichten. Na dit korte program ma kan men in een rechtstreekse re portage vanuit het Olympisch Stadion te Amsterdam kijken naar de trai ningsoefeningen van de Nederlandse topatleten, die zich voorbereiden op de Spelen te Rome. België: Degenen, die de televisiepre sentatie van „Jeanne d'Arc au bücher" de eerste maal gemist hebben, kunnen vanavond de schade inhalen door te kijken naar de enigszins verkorte her haling vanuit de St. Goedelekerk te Brussel. Daarna brengt de Vlaamse TV een rubriek over de kunst. Avro, en Ncrv gezamenlijk verzor gen vanavond van half7 tot kwart over 10 een stereofonische uitzending van Bachs Matthaus-Passion in een Nederlandse uitvoering vanuit de akoestisch zeer bekende Grote Kerk te Naarden. De voornaamste rollen worden gezongen door Erna Spooren- berg. Aafje Heynis, Tom Brand, Ar jan Blanken. Laurens Bogtman. Da- vid Hollestelle en Horst Günther. Zij, die over twee ontvangers be schikken (dat van het TV-apparaat niet meegerekend), kunnen dit pro gramma stereofonisch beluisteren door de opstelling, die tevoren zal worden bekend gemaakt. De vele anderen kunnen echter evenzeer genieten van dit oratorium. Men kan het namelijk ook gewoon ontvangen, zodat het dus géén stereofonische impressie geeft. CIMON Carmiggelt heeft voor de VARA-televisie een aantal grap jes verteld, welke vooral in protes tantse kring aanstoot hebben ge wekt. Het christelijk-historische Tweede-Kamerlid Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen heeft er zelfs schriftelijke vragen over gesteld. De grapjes, waar het om gaat, wa ren van Vlaamse afkomst. Ze ge tuigden van die typische gemeen zaamheid met God en de Bijbel, welke vooral in zuidelijker landen in zwang is. Ze worden onder pint en gelach verteld in de beslotenheid van gezin of gezelschap. En ze ge tuigen lang niet altijd van oneer biedigheid of gebrek aan geloof. Iets anders wordt het echter, als ze gezegd worden voor de televisie ten overstaan van een zeer gescha keerd miljoenenpubliek. Dan zal men toch op zijn minst rekening moeten houden met de inzichten en de gesteldheid van de belangrijk ste volksgroepen. Dan zal men niet in de huiskamer mogen binnendrin gen met dat wat velen aanstoot geeft. Carmiggelt heeft in zijn arsenaal zo veel en zulke goede grapjes, dat hii deze beslist niet nodig heeft. Neen. we geloven ook niet. dat de VARA hiermee een goede beurt beeft gemaakt. Evenmin als we het trouwens kunnen waarderen, dat nu juist, op de avo"d van Witte Donderdag een stuk als ..Vuile Han den" wordt, uitgestuurd Het, is toch nog zó. dat het grootste deel van ons volk in deze Havé" zü'n gedach ten anders gericht, wil zi°" dan op de communistische problematiek van een Sartre. ER wordt in een aantal bladen be zwaar gemaakt tegen het feit, dat behandeling in hoger beroep van de zaak „Magere Josje" met gesloten deuren -geschiedt. Het is toch goed geweest, meent men, dat het publiek op de hoogte is gebracht met de mensonterende toestanden on ..de walletjes". De politie is er juist, door een wakker geschrokken nnblieko oninie nu toe gebracht de ze toestanden eens aan te pakken. Men mag toch geen oogkleppen voordoen. Allemaal goed en wel, maar naar onze smaak heeft een aantal bladen door zijn manier van berichtgevinig deze sluiting van de deuren als het ware opgedrongen. Ze hadden niet de kiesheid en het onderscheidings vermogen om na te gaan, wat toch beslist ni°t voor ale°mene publici teit geschikt was Ze zochten de seusat'e en konden die bier met voile lenels onscbeerjen. Daarover is terecht geklaagd tot in de Ka mer toe. We weten uit onze eigen ervarin gen. hoe moeilijk het was hier de juiste methode te zoeken. De ver slager over ..Mepere Josie" en ook over de moordzaak in Boston heb ben ons van twee kanten kritiek bezorgd. Kritiek omdat we te wei nig gaven, kritiek, omdat we te veel gaven We bobben echter in ieder geval voortdurend getracht aan de picen van de rd°uwsbren- ging t,e voldoen met vermiiding van a p natont geven de sensatie. Dit pogen zal i>-isqnbipn hier en daar eens ge faald bpKt-en. maar'bet pogen was er torb. Bü ons en bij verschillen de andere kranten. De bladen ech ter. welke we hierboven on het nog hadden hebhen h°t voor de andere b°dorvpn. De zaak ..Magere Josie" bliift nu aobter gesloten deuren. We zijn er niet rouwig om. J-JET is een feit, dat dr. G. W. Arendsen Hein ontslag heeft genomen als directeur der inrich ting „Groot Butselaar" van het Le ger des Heils te Lunteren. Dit om dat hij zich niet verenigen kon met een reorganisatie in het beheer. Deze geneesheer-directeur is ook vaak genoemd in de zaak der Meu- lenbelts, doch van de zijde van het Leger des Heils is nu verklaard, dat deze reorganisatie daarmede niets uitstaande had. Een en ander zou geen speciale aandacht behoeven te hebben, als niet het dagblad „De Telegraaf" deze ontwikkeling had aangegre pen voor nieuwe beschuldigingen aan het adres van de dr. Arendsen Hein van zeer ernstig karakter. We geloven, dat het verkeerd is daar aan schouderophalend voorbij te gaan. De zaak-Meulenbelt is ook uitgegroeid tot een het land en ook de volksvertegenwoordiging beroe rende aangelegenheid, omdat men nublikaties van deze aard te lang liet voortsudderen. Het is veel be ter de beschuldigers meteen te zet ten voor het leveren van bewijzen door middel van een aanklacht. Zo te zien zitten er in de jongste pu- blikaties van het Amsterdamse blad genoeg aangrijpingspunten voor een aanklacht. Daardoor kunnen deze zaken in het publiek uit de doeken worden gedaan, dan bestaat er bii niemand enige reden voor een vermoeden, dat in Nederland wantoestanden zouden worden ge- diüd Dadelijk de koe bij de horens vatten, dat dunkt ons de beste tactiek. Het bestuur van het Landbouw schap zal op 3 mei a.s. een extra vergadering houden, waarin o.m. de verkiezing van een nieuwe voorzit ter aan de orde komt. Het dagelijks bestuur zal de heer A. W. Biewenga te Garsthuizen kandidaat stellen.

de Stem | 1960 | | pagina 3