Kleinzoon van Peugeot op klaarlichte dag ontvoerd Nederlands tank schip in brand Losgeld: half miljoen Blue Streak" aan de kant, grote deining in Britse Lagerhuis Bundeling gemeenten w.-Brabant Ver. Staten lanceren navigatie-satelliet GELUKWENSEN VOOR OPA Goede beurE IN SPEELTUIN Bil FRANSE HOOFDSTAD: SOBI-plan voor 10.000 woningen Amerikaanse resolutie aangenomen Blankenhorn vrijgesproken Westelijken eensgezind Voor oostkust van VS. Kwestie van organiseren HIJ HOORDE HET OOK DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 Veel wind In Brabant: Texas geteisterd door wervelstorm Zeerecht I I kker serd! lOOe JAARGANG No. 23343 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A- Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H-M.tj.de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland 14 ÏBBD Aibonwtneotepr^s f T.per taal, 8.20 per post, 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aast rvaag. Losse nummers 15 «4 Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. MeA. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HXJLST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, XJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel._no:_36) ERIC PEUGEOT Koortsachtig speurt de Franse polilie naar een slanke jon geman, die op klaarliehte dag de vierjarige Eric Peugeot, kleinzoon van de bekende Franse autofabrikant, beefl ont voerd. Op alle wegen, stations en vliegvelden wordt uitge zien naar de ontvoerder, die over een schutting sprong van de kinderspeeltuin bij de golfclub van St. Cloud en het jongetje meenam, terwijl zijn broertje van zeven en de andere kinderen toekeken. De ontvoerder liet in de zandbak van oeeltuin een brief achter, waarin hij een losgeld vroeg van SoVfto nieuwe Franse franken (meer dan .100.000 gulden) en de ouders van het kind waarschuwde, de politie en de pers er buiten te houden. Ronald Peugeot, de vader van de kleine Eric, heeft inderdaad enkele uren gewacht alvorens hij de politie in de arm nam. Vandaar dat het nieuws van de ontvoering, die dinsdag plaatsvond, eerst gis teren bekend werd. De ontwikkeling van Engelands lange-afstandsraket Blue Streak als militair wapen wordt ge- gestaakt. Met deze mededeling heeft de minister van Defensie, Harold Watkinson, woensdag in het Lagerhuis grote deining ver oorzaakt. De minister zei dat gebleken is dat raketten van dit type. die vaste lan- ceerinrichtingen hebben, kwetsbaar zijn. Bovendien was het nu mogelijk raketten van aanzienlijke reikwijdte van mobiele startplaatsen af te schieten. DE H. VADER, zal zijn paasbood- schap, zondag a.s., waarschijnlijk eerst om half één uitspreken en niet om half twaalf, zoals aanvankelijk was gemeld. PREMIER Debré van Frankrijk, die een bezoek aan Algerië heeft ge bracht, is woensdagmorgen naar Pa rijs teruggekeerd. EVENALS het vorige jaar zal de N.T.S. op 30 april weer een reportage geven van het défilé voor de konin gin op Soestdijk. VOOR HET paasweekeinde verwacht de A.N.V.V. een zeer druk bezoek van buitenlanders. Alles wordt ge mobiliseerd om de zaak in goede ba nen te leiden. UIT KRINGEN van de Evangelische Kerk in Duitsland wordt vernomen, dat minstens 200 Oostduitse boeren zelfmoord hebben gepleegd als ge volg van de nieuwe actie tot collec tivisering van het boerenbedrijf. IN UTRECHT heeft pater Pire, wer ker voor de vluchtelingen, gisteren een bedrag van f 30.000 in ontvangst mogen nemen, dat op 40 middelbare scholen in ons land is bijeengebracht. EEN PERSOON werd gedood en drie mensen liepen ernstige verwondingen op bij overvallen van Algerijnse ter roristen, gisteren in Parijs. nzen. Zwijgend de pijl uit de e gewonde en :ind. De India nen, als Ai am, ondersteunend, n het oude op- Verwachting van het K.N.M.f. tot vanavond, opgemaakt giste- renavond 23.15 uur: Opklaringen, maar ook enkele S buien. Krachtige tot stormachti- ge, langs de kust tijdelijk storm I tussen zuidwest en west. Iets Ia- J J gere middagtemperaturen. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Bewolkt met opklaringen. Harde 5 wind uit het zuidwesten. Kouder. Vandaag: zon onder 19.35 uur. maan op 23.00 uur. J I Morgen: zon op 5.44 uur, maan J J onder 8.15 uur. De Labouroppositie beschuldigde de regering van geldverspilling. Labour wenste te weten hoeveel geld er aan het projectiel is uitgegeven. De minister antwoordde dat er tot nu toe 65 miljoen pond sterling aan is besteed. Met de voltooiing van het project zou 500 a 600 miljoen pond ge moeid zijn geweest. De Labourspeeialist voor defensie, George Brown, vroeg een onderzoek naar wat hij noemde verspilling van geld, tijd en materiaal. Hij werd hierin bijgevallen door de liberale leider Jo Grimond. Deze vroeg de minister „het voorwendsel dat de Blue Streak waar de zou hebben voor het lanceren van ruimtesatellieten, te laten varen, even als de belachelijke tactiek van een onafhankelijk Brits middel om een vijand af te schrikken". Brown stelde voor de zitting te verdragen en een spoeddebat over de kwestie te houden. De voorzitter van het huis wees dit af. Gaitskell (Labour), door zijn aan hangers luid toegejuicht, zei toen dat de oppositie een motie van afkeuring zou indienen. Ronald Peugeot heeft woensdag avond voor de Franse televisie met tranen in de ogen een beroep gedaan op de onbekende dader. Hij beloofde bij de autoriteiten een officieel ver zoek te zullen indienen om van ver volging af te zien. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Parijs deelde mee, dat de politie zich niet zal mengen in eventuele onderhandelin gen tussen het echtpaar Peugeot en de ontvoerder. Tweemaal zijn de heer en mevrouw Peugeot al door de ontvoerder opge beld. kennelijk uit een openbare tele fooncel. De Franse minister van Bin nenlandse Zaken heeft de 'directeur van de Sureté, Verdier, opdracht ge geven zich persoonlijk met de opspo ring van het kind bezig te houden. De vader van de kleine Eric zou be reid zijn de gevraagde losprijs te be talen. Het kind blijkt ontvoerd te zijn in een grote zwarte auto, een Peugeot 403. Eric en zijn broertje Jean-Philippe, waren door de chauffeur van de fa milie Peugeot, Georges Perelli, en door het kindermeisje, mej. Jeanine Germanio, naar de kinderspeelplaats van de club gebracht. De chauffeur er het kindermeisje bleven in de auto. die op een afstand van ongeveer 100 meter van de speelplaats gepar keerd stond. Omstreeks 5 uur 's middags ont dekte het meisje dat Eric vermist werd. Haastig liep zij naar Jean- Philippe en vroeg het kind wat met zijn broertje was gebeurd. ,.Een man heeft hem meegenomen", was het antwoord. Vergeefs zochten de chauf feur en het kindermeisjes de omge ving af. (Eigen bericht) De onlangs opgerichte SOBI (Stichting ontwikkeling Bra bantse industrie), waarvan de heer L. ansen, oud-burgemeester van Cuyck, directeur is, heeft een plan ontworpen om in Noord brabant tienduizend zgn. indus triewoningen te bouwen. Aan dit plan ligt ten grondslag de gedachte, dat indien Brabant over meer woningen beschikt, het gemak kelijker zal zijn de werkkrachten in Brabant te houden en hen er van af te doen zien emplooi in de Randstad Holland te zoeken. Het ligt in de bedoeling deze wo ningen verspreid over de hele pro vincie te bouwen. Inmiddels heeft reeds overleg plaatsgehad met de burgemeester van Roosendaal, de heer J. P. Godwaldt, over de bouw van een bepaald contingent in die gemeente. Oud-premier prof. mr. P. S. Ger- brandy vierde gisteren zijn 75e verjaardag. Een van de eersten die hem in zijn woning kwam felicite ren was zijn kleinzoon Pi eter Sjoerd (1 1/2) die men hier met zijn groot ouders op de foto ziet. Brief Het meisje vertelde dat zij in de zandbak een verzegelde brief vond, die geadresseerd was aan de vader van Eric. De chauffeur rende naar de telefoon en belde zijn baas op. Deze gaf de chauffeur opdracht de brief te openen. Over de inhoud van de brief heeft de politie alleen maar bekendge maakt dat aan de vader verteld werd dat hy binnen 48 uur het losgeld moest fourneren en dat zijn kind ge dood zou worden als de politie werd gewaarschuwd. Het verluidt dat de brief met hoofdletters geschreven is op een schrijfmachine met rood lint. Peugeot haastte zich door het ver keer van het spitsuur naar de golf club, welke zich vijf kilometer ten westen van Parijs bevindt. Toen hij daar arriveerde, waren twee vrien den, Yves Brenon, een verzekerings man, en de president van de club, André Massena, al bezig met een pro visorisch onderzoek. Uit hetgeen de kleine Jean-Philip pe vertelde, kon het volgende signa lement van de ontvoerder worden opgemaakt: 20 a 25 jaar. ongeveer 1.80 lang. zwart haar, een groene sweater en grijze broek. Zwarte auto De bewaker van het clubterrein vertelde dat hij ten tijde van de ontvoering een geparkeerde auto heeft eezien met een andere man achterUiet stuur. Een 81-jarige tuin man die in de buurt werkte, vertelde dat het een zwarte Peugeot-403 was. Volgens de tuinman, Maurice Bulli- fon, zaten er twee man in de auto en stond de auto ongeveer 10 minu ten nabij de speelplaats geparkeerd. De Spaanse butler van prins Sa- druddin Khan, die zich in de keuken van de golfclub heeft bevonden, zegt dat hij een man die een blauw kos tuum droeg nabij de auto heeft ge zien. Vermoedelijk was deze man de chauffeur. Er hebben zich zes kinderen op de speelplaats bevonden, de twee kinde ren Peugeot, drie andere jongens en een meisje. Het meisje vertelde aan de politie: .,De man zag er niet als een slechte man. uit. Texas is geteisterd door een wer velstorm, tengevolge waarvan vier mensen om het leven kwamen en talloze anderen ernstig verminkt of gewond werden. Het ergst getroffen werd het dorpje Sunnyside, ten zui den van Dimmitt, waar alle huizen vernield werden alsmede een kerk, waar juist 75 mensen bijeen waren. Nauwkeurige schatting omtrent het aantal slachtoffers zijn nog niet be schikbaar. (Van onze redacteur) Vierendertig west-Brabantse ge meenten hebben besloten zitting te nemen in één representatief or gaan: ..Stichting Welvaartsbevor dering Groot west-Brabant''. De gemeenteraden van Breda, Roosen daal, Bergen op Zoom en Ooster hout voteerden woensdagavond 15 cent per inwoner (totaal circa f 40.000) om de stichting op gang te brengen. De andere gemeente raden van west-Brabant betuigden hun adhesie aan de stichting, die geleid wordt door burgemeester P. B. M. Alberts van Rucphen. Burgemeester P. B. M. Alberts maakte op een persconferentie de doelstelling van het representatie ve orgaan bekend: het bevorderen van de economische welvaart door het verbeteren van de infrastruc tuur en het aantrekken van in dustrieën. De stichting zal zich voorts bezighouden met sociale, culturele; maatschappelijke bege leiding. Het initiatief om tot oprichting van deze stichting te komen werd genomen door de vier grote west- Brabantse gemeenten. Zij zochten burgemeester P. Alberts (zie foto) als voorzitter aan. De kleine ge meenten zijn in de stichting ver tegenwoordigd. Aan boord van het Nederland se tankschip „Astrid Naess" is woensdag in volle zee brand uit gebroken. Zeven opvarenden zijn gewond. De gezagvoerder van het schip, dat 20.000 ton olie aan boord heeft, seinde woensdagavond dat er een explosie dreigt. De „Astrid Naess", die toebe hoort aan de „Nederlandse Norness Scheepvaart Maatschappü" te Amster dam, heeft 45 tot 48 man aan boord. Het schip is op weg van Venezuela naar New York. Alle opvarenden zyn Nederlanders. De „Astrid Naess" bevond zich woensdagavond op ruim 200 mijl ten oosten van Cape Henry, aan de oost kust van de Amerikaanse staat Vir ginia. Van alle kanten snellen schepen te hulp. Het schip krijgt voorts over de radio van het ziekenhuis van Norfolk aanwijzingen voor de behandeling van de gewonden. Volgens deze berichten zouden de verwondingen van de zeven opvarenden ernstig zijn. De maatschappij van de ..Astrid Naess' heeft vergeefs getracht via Scheveningen Radio contact met het schip te krijgen. Men vermoedt, dat de telegrafist heeft moeten overscha- (Van onze verslaggever Gisteren heeft zich te Ooster hout, resp. te Raamsdonksveer, een interessant geval van vreemde organisatie voorgedaan. Het politiekorps van Raams donksveer kwam naar Ooster hout om in de bekende auto op longtuberculose te worden door gelicht. Toen dit geschied was vertrok de auto naar Raams donksveer, even later gevolgd door het Oosterhoutse PTT- personeel, dat een oproep had om in Raamsdonksveer (in de zelfde auto) te worden onder zocht. In Cape Canaveral is woens dagochtend een transit-naviga- tiesatelliet, genaamd de „Tran sit 1B" naar de ruimte gezon den. De satelliet, die een baan om de aarde moet beschrijven, werd door een Thor Able-raket gelanceerd. De nuttige lading bedraagt ruim 110 kilogram. In verschillende laatsen zijn signa len van de satelliet opgevangen. De Transit IB" is bedoeld om de moge lijkheid te bestuderen van het ge bruik van satellieten als navigatiesta- tions onder alle weersomstandigheden. Men hoopt dat schepen, vliegtuigen en onderzeeërs, die radiosignalen van een netwerk van transits" ontvangen tot binnen ééntiende mijl hun posities nauwkeurig zouden kunnen bepalen. De motor van de tweede rakettrap was zodanig ingesteld dat hij tijdens de vlucht stopte en weer startte om de satelliet in een cirkelvormige baan op 500 mijl hoogte om de aarde te laten draaien. Voor het eerst heeft Amerika een dergelijke motor gebruikt. Functionarissen legden ér de nadruk op dat de lancering slechts bedoeld was om de apparaten en theorieën te toetsen, die aangewend zouden kun nen worden voor een operationeel stel sel. Verwacht wordt dat in dit jaar nog twee verdere proeven met „Tran sits" zullen worden genomen en dat de eerste operationele kunstmaan voor navigatiedoeleinden in 1961 zal wor den gelanceerd. Gezegd werd dat de ontwikkeling van een operationeel transitnet van vier satellieten tegen 1962, een belangrijk doel is van de Amerikaanse strijd krachten. De deelnemers aan de zeerecht conferentie te Genève hebben woens dag, in commissie bijeen, met ge wone meerderheid twee voorstellen over de breedte van de territoriale zee en de visserszone goedgekeurd voor behandeling door de voltallige vergadering, die er de volgende week over zal stemmen. Dan is een meer derheid van tweederde vereist. De gemeenschappelijke Ameri- kaans-Canadese resolutie werd met 43 tegen 33 stemmen bij 12 onthou dingen aangenomen. Deze voorziet in een territoriale breedt van zes mijl en een aangrenzende visserijzone van eveneens zes mijl. Landen die in deze zone al vijf jaar vissen, zouden daar nog tien j-aar mee door mogen gaan. Onder de voorstemmers bevond zich ook Nederland. kelen op noodaggregaten, waarmee h|J wel de Amerikaanse kuststations kah bereiken, doch niet Nederland. De „Astrid Naess" is 185 meter larvg. Het schip is in 1956 gebouwd. De Amerikaanse kustwacht meldde laat in de avond dat een Ameri kaans tankschip, de „Arkansas", en een vliegtuig van de kustwacht de „Astrid Naess" bereikt hadden. Het vliegtuig heeft gemeld dat de brand blijkbaar is uitgewoed. De Westduitse ambassadeur in Pa rijs, dr. Herbert Blankenhorn, die door een rechtbank in Bonn was veroordeeld tot vier maanden voor waardelijk, is door het federale hooggerechtshof in Karlsruhe vrijge sproken. Hij was in eerste instantie veroor deeld wegens smaad en valse be schuldigingen tegen een ambtenaar van het Westduitse ministerie van Economische Zaken, dr. Hans Strack. Blankenhorn had beroep aangete kend tegen het vonnis van de recht bank in Bonn. Het hof in Karlsruhe heeft het vonnis nietig verklaard en bepaald dat het proces niet heropend zal worden. De staat zal de kosten van het geding moeten betalen. De president van het hof. dr. Bal dus zei, dat de feiten die in het pro ces in Bonn naar voren waren ge bracht, onvoldoende waren om de uit spraak van de rechtbank te recht vaardigen. „Een functionaris die tij dens het uitoefenen van zijn ambt een beschuldiging aan de betrokken autoriteit doorgeeft, moet niet in een positie gebracht worden die zou kun nen leiden tot een strafrechtelijk pro ces tegen hem. Dat zou tot een. on duldbare toestand leiden". g Huisvrouwen die ruiten lap- pen niet „je dat" vinden, kun- g nen zich troosten bij de aan- j§ blik van deze foto. Het nieu- g we G.A.K.-kantoor in Am- g sterdam heeft ook ruiten. En g die moeten nu en dan óók g een goede beurt hebben. De ministers van Buitenlandse Za ken van Amerika, Frankrijk. Enge land en West-Duitsland, die in Washington een westelijk standpunt vaststellen met het oog op de top conferentie met de Sovjet-Unie, heb ben meegedeeld, dat zij het eens zyn over de houding, die het Westen moet aannemen in de kwestie-Duitsland, Berlijn inbegrepen. Een Haagse hoofdagent van politie heeft woensdagnacht in de Frederikstraat drie schoten gelost op een man, die hij op heterdaad bij diefstal betrapte. Een collega-agent, die op dit moment in de Denneweg sur veilleerde, hoorde de schoten. Even later zag hij de 42-jarige muzikant H. B„ die hij toevallig kende, per fiets de Maliestraat inrijden. Hij hield hem staande en maakte een praatje met hem. De muzikant vertelde dat hij de schoten ook had gehoord, doch niet wist wat er aan de hand was. Een uur later vervoegde zich de muzikant bij het Gemeen telijk Ziekenhuis aan de Zuid- wal. Bij onderzoek bleek hij een schotwond in het lichaam te hebben. Levensgevaar is er niet.

de Stem | 1960 | | pagina 1