Aanwerving van vrijwilligers voor Algerië Oma Veele 106 jaar JOHNNY MOCHT NAAR HUIS Motief van Pratt duister is nog Weinig vorstelijke gasten bij Margarets huwelijk REGERING VAN ABBAS BESLUIT: Italiaanse regering treedt af Rebellen onverzoenlijk tegenover Frankrijk Doodstraf verwacht voor olie-fraudeurs BENELUX gaat reis- papieren afschaffen I INKA Verwoerd gaat vooruit DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen extraatje voor Philips-personeel Strijd krijgt nu ander karakter Monsterproces in Marokko Opklaringen Kardinaal ontving gelukwensen van geestelijkheid WITTE ZUSTERS MOETEN STAD IN TUNIS VERLATEN ich boos Sjah op bezoek Drie brandweerlieden in Düsseldorf omgekomen 100e JAARGANG No. 23341 Uitgave N.Vt Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Bracier. Hoofdredacteur: J. J. H. A_ Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. EL M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. V. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 foor God, Koniwffw» en Vaderland DTNSDAtr 12 APRIL IP0O Abonnementsprijs f 7.per kwas taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 et Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden- GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De Italiaanse regering-Tam- broni, die pas twee weken oud is, heeft besloten haar ontslag aan te bieden bij president Gronchi. De geheel uit chris ten-democraten bestaande re gering heeft dit besluit geno men op aandringen van de christen-democratische partij. Het kabinet kreeg eind vorige week het vertrouwen van de Ka mer. maar dit geschiedde dank zij de stemmen van de neo-fascisten, een figuur die in de eigen partij veel tegenstand opriep. In het weekeinde waren al drie ministers afgetreden en anderen dreigden hun voorbeeld te zullen volgen. Een poging van de werknemersor ganisatie om in verband met de gun stige bedrijfsresultaten bij de N.V. Philips een extra uitkering te ver krijgen voor het personeel is niet gelukt. Dc directie van de N.V. Philips heeft de vertegenwoordigers van de organisaties medegedeeld, dat na hetgeen het personeel in oktober van het vorig jaar gekregen heeft en na hetgeen met de vakorganisaties is overeengekomen voor de contractpe riode (30 april 1962), het redelijk is niet aan het verzoek van de vakor ganisaties tegemoet te komen. De Algerijnse rebellen hebben gisteren hun voornemen bekendgemaakt om de oorlog tegen Frankrijk te interna tionaliseren door het rekruteren van „buitenlandse vrijwil ligers zonder onderscheid van afkomst". De verklaring werdt afgelegd in het hoofdkwartier van de „voorlopige Algerijnse regering in ballingschap" te Tunis. Het besluit 0111 vrijwilligers op te nemen viel op een conferentie van het Nationale Bevrijdingsfront in Lybië van 4 tot 6 april. De rebellen speelden reeds enkele maanden met de gedachte om vrijwilligers te mobiliseren, indien president De Gaulle's re gering de Algerijnse oorlog zou voortzetten. Zij zouden vooral gebrand zijn op een gevechtseenheid van de communistisch-Chi- nese luchtmacht. Het besluit van het F.L.N. is het antwoord op De Gaulle's recente uit lating dat de oorlog in Algerië tot het bittere einde moet worden uitge vochten. In welingelichte kringen verwacht men niet veel succes voor vrijwilli ge bijdragen aan de zaak van de re bellen. Maar het feit alleen van bui tenlandse vrijwilligers op het oorlogs terrein zou het karakter van de Al gerijnse oorlog kunnen veranderen. In de Marokkaanse hoofdstad is gisteren het proces begonnen tegen de 24 handelaren die afgewerkte Amerikaanse smeerolie met bakolie vermengd hebben en hierdoor de ver giftiging van 9067 personen hebben veroorzaakt. Voor meer dan 600 slachtoffers, mannen, vrouwen en kinderen, is de vergiftiging uitgelo pen op blijvende verlamming. De hoofdverdachte is Moulay Driss ben Abbed, een fabrikant van bakolie uit Meknes, die heeft bekend dat hij de afgewerkte olie die door tech nici van de Amerikaanse luchtmacht was gebruikt om straalmotoren schoon te spoelen op een veiling had gekocht met het doel ze bij zijn eigen olie te voegen en zo grotere winst te maken. Op deze wijze leng de hij 200 liter olijfolie met 40 liter machine-olie. In Meknes vielen, in ZES COMMUNISTEN zijn te Athene tot levenslange gevangenisstraf ver- ooreeld, omdat zij zich voor spionage werk beschikbaar hadden gesteld. DRS. L. H. MEERBERG, hoofd van de financiële afdeling van de AKU, is voorgedragen als lid van de direc tie. Mr. J. Meynen wordt plaatsver vangend president-directeur. SIEGFRIED GLAESER, Oostduits kampioen motorrennen 1957 en 1958. is met vrouw en twee kinderen naar het Westen uitgeweken. PRESIDENT SOEKARNO van Indo nesië is maandagmiddag uit Sofia te Boekarest aangekomen. Hij maakt een rondreis door verschillende lan den. INDONESIË ZAL voortgaan met dis criminerende maatregelen tegen de Nederlandse scheepvaart zolang voor de kwestie Nieuw-Guinea geen bevre digende oplossing is gevonden. Dit heeft premier Djoeanda gisteren ge zegd. Verwachting van het KNMI tot Z hedenavond, opgemaakt maan- Z dagavond 23.15 uur: Z Opklaringen en op de meeste J plaatsen droog weer. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Brede op- klaringen en matige wind uit west tot zuid. Minder koel. Vandaag: zon onder 19.32 uur; Z maan op 20.30 uur. Z Morgen: zon op 5.48 uur; maan onder 6.54 uur. september vorig j.aar, de eerste slachtoffers. De Marokkaanse bevolking is door het schandaal van de giftige olie zee: geschokt. Koning Mohammed de Vijfde heeft de president van de rechtbank geïnstrueerd elkeen ter dood te veroordelen van wie vast staat dat hij de giftige olie heeft verkocht. Men verwacht te Rabat dal er zeer zware straffen zullen vallen. Voorts hopen de rebellen dat de Ver enigde Naties tót interventie ge dwongen zouden worden in een zaak die tot nu toe altijd als een bin nenlandse aangelegenheid" van Frankrijk is beschouwd. Chinezen? Een tweede besluit van de rebellen was het dwarsbomen van de regio nale verkiezingen in Algerië van 29 mei. De rebellenregering denkt bij het inschrijven van vrijwilligers in haar strijdkrachten in de eerste plaats aan technici, waaraan de revolutie het grootste gebrek heeft. In Parijs en elders hebben opstan delingenkringen beweerd dat in com- munistisch-China en in Tsjechoslo wa- kije reeds vrijwilligers klaar staan. De „premier" van de rebellenrege ring Ferhat Abbas heeft de situatie in Algerië besproken met de Chinese leiders tijdens een bezoek in de herfst van 1959 aan Peking. De rebellen hebben in China altijd veel sympa thie voor hun zaak gevonden. Aan genomen werd dat China hierin on afhankelijk van Moskou zal handelen. Behalve op rekruten uit Oosteuro- pese of Aziatische landen, hopen de rebellen ook op vrijwilligers uit Ara bische landen in het Midden-Oosten. Drie weken geleden werd gemeld dat in Cairo een rekruteringsbureau voor vrijwilligers was geopend en dat zich al velen gemeld hadden. Bomexplosie In een dorp vlan bij Tizi Ouzou in l Algerië zijn maandagochtend vier Vandaag viert oma Veele te Axel i zondheid zit zij dagelijks voor het haar 106e verjaardag. Zij is de oud- raam, waar zij zich behoorlijk p ste inwoonster van Zeeland. Ge-1 de hoogte houdt van wat er om nietend van een redelijk goede ge- I haar heen gebeurt. FERHAT ABBAS onverzoenlijk mohammedanen om het leven geko men en twee gewond door het ont ploffen van een bom, enige uren voor de Franse premier, Michel De- bré, in de stad arriveerde op zijn reis door Algerië, die maandag is begon nen. Volgens de politie waren de slacht offers Algerijnse verzetslieden, die bezig waren een tijdbom te plaatsen welke echter onder hun handen is ontploft. De politie gelooft niet dat de bom bedoeld was voor een aan slag op Debré. De premier verklaarde maandag bij zijn bezoek aan Tizi Ouzou, eens een bolwerk van de opstandelingen in Groot Kabylië, dat in Algerië een gemeenschapsleven moet worden ont wikkeld met een blijvende associatie van Algerijnen van Europese en mo hammedaanse afkomst. Het is het vijfde bezoek van De bré aan Algerië sedert hij premier werd. Debré zal drie dagen in Alge- ri ëblijven om de militaire toestand te bestuderen en de verkiezingen voor de provinciale raden op 29 mei a..s voor te bereiden. Johnny Kraaykamp heeft maandagochtend de ziekenverpleging te Amsterdam, waar hij een operatie aan zijn keel heeft ondergaan, mogen verlaten. Zijn vrouw en enkele vrienden stonden klaar om hem om ringd met tedere zor gen naar huis te be geleiden. MEVROUW KORS, moeder van de voormalige voorzitter van de K.R.O., heeft gisteren te Nijmegen haar 102e verjaardag gevierd. Maandagochtend heeft kardinaal Alfrink honderden geestelijken en re ligieuzen uit het heie land ontvangen om hun gelukwensen in ontvangst te nemen. Mgr. Wiegerink, deken van Utrecht, opende deze receptie in het aartsbisschoppelijk museum met de Utrechtse clergé, namens wie hij de kardinaal een enveloppe met inhoud aanbood. De kardinaal, die daarvoor noj geen bestemming wist, zeide het in ieder geval zo te besteden, dat ook de schenkers er plezier van zou den hebben. Het zwart van de wereldheren werd bont afgewisseld met de talrijke kleuren der habijten van ordelingen en met het groen der militaire uni formen van de legeraalmoezeniers. Even rijk geschakeerd waren de kap pen der kloosterzusters. De ministers van buitenlandse zaken van Nederland, België en Luxemburg hebben gisteren in Brussel een conventie onder tekend, die een einde zal maken aan de controle van reispapieren aan de binnengrenzen van Benelux. De overeenkomst zal binnenkort aan de nationale parlementen van de drie landen worden voorgelegd. De ministers zullen verzoeken om een spoe dige behandeling, waardoor het mogelijk zou worden nog voor het aanstaande toeristen seizoen op 1 juli de maatregel van kracht te doen worden. De drie landen zullen voorts gemeenschappelijk gaan optreden bij het verlenen van visa en bij de controle aan de buitengrenzen van de Benelux. Met derde landen zullen gemeenschappelijke verdragen worden gesloten voor de afschaffing van visa en paspoorten. (Advertentie) I n Als wassen niet meer helpt Premier Verwoerd van Zuid- Afrika zal waarschijnlijk zes weken niet kunnen werken als gevolg van de aanslag die zater dag op hem werd gepleegd. Uit Pretoria werd gemeld dat de premier goed vooruitgaat en dat er geen vrees bestaat dat zijn verwondingen blijvende verlam ming (van de spraakorganen bij voorbeeld) zullen veroorzaken. De 52-jarige hereboer David Pratt, die de moordaanslag heeft gepleegd, wordt sinds zijn arrestatie in arrest gehouden in het politiebureau aan Marshall Square te Johannesburg. Hij wordt voorlopig niet berecht. Omtrent het motief voor de aanslag is nog steeds niets bekend geworden. Pratt bezit drie landgoederen, waar van er een paleisachtig groot is en Een groep Witte Zusters heeft op dracht gekregen Kairoean, een „hei lige" mohammedaanse stad, niet ver van Tunis, binnen 48 uur te ver laten. Er werden geen redenen voor de uitwijzing opgegeven. De orde der Witte Zusters is 91 jaar oud. De leden helpen de Witte Paters bij hun missiewerk, speciaal onder de mohammedaanse vrouwen. Het hoofdkwartier van de orde is in Algerië. Eerder deze maand was een school die door de zusters werd geleid, op last van de gouverneur bezet. Berichten in de Europese bladen over de afwezigheid r\ van bepaalde vorstenhuizen ^JjJjttejT maken E bij het huwelijk van prinses Margaret en vooral het commentaar hierop begin nen voor de betrokkenen een bijzonder onprettig karakter te krijgen. De Britse Daily Express bijvoorbeeld schreef dat de koninklijwe families van Noorwegen en Zweden het ko mende huwelijk van prinses Marga ret niet willen bijwonen, omdat de aanstaande echtgenoot van de prin ses niet van koninklijke bloede en ook geen edelman is. Het blad schrijft dan: „Het Britse volk, dat zeer is ingenomen met het komende huwelijk van prinses Mar garet en Antony Armstrong-Jones, zal weinig aandacht schenken aan de zure opmerkingen van buiten landse waarnemers en zeker niet aan de bijzonder terughoudende houding van bepaalde buitenlandse konink lijke families. Hoe merkwaardig, dat leden van de Noorse en Zweedse koninklijke families het huwelijk van de prinses niet willen bijwonen, omdat haar aanstaande echtgenoot geen titel heeft en ook niet van koninklijken bloede is. De Noorse monarchie is slechts 25 jaar ouder dan Armstrong-Jones. En lllllllllllllllllllllllllllll wat het Zweedse koninklijke huis betreft, dit werd gesticht door Jean Baptiste Bernadotte, die zijn loop baan als sergeant-majoor in het Franse revolutionaire leger aanving. De hooghartigheid van deze Noordse koninklijke families wekt slechts de lachlust op. Indien haar leden niet op de bruiloft komen, zullen zij niet gemist worden", aldus de „Daily Express". Prins Harald en prinses Astrid van Noorwegen zijn niet uitgenodigd bij het huwelijk van prinses Margaret van Engeland, zo zegt het onafhan kelijke Noorse blad „Verdens Gang" van een woordvoerder van het Noor se hof te hebben vernomen. De persberichten als zouden de ko ningshuizen van Noorwegen en Zwe den niet bij de huwelijksplechtig heid willen zijn omdat Armstrong Jones van gewone afkomst is, noem de de woordvoerder „onzin". Van betrouwbare zijde te Kopen hagen is vernomen dat koningin In- grid van Denemarken het huwelijk van prinses Margaret in elk geval zal bijwonen. Een woordvoerder van liet Zweedse hof heeft te Stockholm meegedeeld dat de koning en de koningin van Zweden niet aanwezig kunnen zijn bij de huwelijkssluiting omdat de Sjah van Fcrzië in die tijd een staatsbezoek aan Zweden zal bren gen. De woordvoerder zei niet te weten of de vier kleindochters van de koning van Zweden zijn uitgeno digd, maar hij achtte het onwaar schijnlijk dat zij naar Londen zouden gaan met het oog op de komst van de Sjah. In Den Haag zou, volgens Britse bronnen, gezegd zijn, dat kroonprin ses Beatrix verhinderd zal zijn om dat zij op 6 mei een officieel bezoek aan de provincie Limburg zou brengen. Het Franse blad France-Dimanche schreef, dat zonder veel buitenland se gekroonde hoofden het huwelijk van Margaret niet veel zal verschil len van dat wat elke rijke Engels man zijn dochter kan geven. Vanaf het moment van Margaret's verloving zijn er moeilijkheden rond het aanstaande huwelijk opgedoken. Eerst werd de route van de bruids stoet aanzienlijk ingekort, waardoor veel minder mensen hem zullen kunnen zien. Vervolgens kwam tot grote verbazing de mededeling dat gewone colbertkostuums in West minster Abbey zouden worden ge tolereerd. lijkt op het Witte Huis in Washington, Verder heeft hij aandelen in een we reldberoemde kudde stamboekvee ia Magaliesberg, een fabriek van snoep goederen in Johannesburg en een fo- rellenkwekerij die de grootste van Zuid-Afrika is. Hij geldt als zeer wel gesteld en is in societykringen zeer bekend. Een geestelijke die Pratt kent ver telde dat hij de laatste twee wekende indruk had gekregen, dat Pratt zeer overstuur was en zocht naar iets om zijn zelfvertrouwen te herwinnen. Ruim twee jaar geleden, op 7 febru ari 1958, heeft de thans 57-jarige Pratt gepoogd ons land binnen te komen om zijn vrouw te ontmoeten die hier ver blijf hield en van hem gescheiden is. Het lukte hem echter niet: hij werd nog dezelfde dag als ongewenst vreem deling op een toestel naar Londen gezet. Bij de dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol kon een van de rechercheurs, die Pratt destijds heeft ondervraagd, zich dit voorval vandaag nog levendig herinneren. Enerzijds omdat men in Pratt's bagage patronen en een hyper-modern pistool aantrof, terwijl hij bovendien een schouderholster droeg, anderzijds om dat de Zuid-Afrikaan zich ook toen al opvallend abnormaal gedroeg. Weer arrestaties De Zuidafrikaanse politie heeft maandag honderden mensen gearres teerd in negerwoonoorden ten westen van Johannesburg. Tijdens de actie van de politie waren de woonoorden afgegrendeld door duizenden soldaten. Tijdens een persconferentie die maan dag door enkele ministers gegeven werd, ontspon zich een fel debat tus sen minister Louw en een Britse cor respondent, die van oordeel was dat de negers in Zuid-Afrika met wreed heid er onder worden gehouden. Hij vroeg of de regering dit de komende 40 jaar dacht te kunnen voortzetten, wanneer er dertig miljoen negers te gen slechts zes miljoen blanken zullen zijn. De minister antwoordde dat wreedheid tegen de negers niet de politiek van de regering is, maar men kon z.i. „gangsters" niet met fluwelen, handschoenen aanpakken. In dit ver band zei hij dat een groot aantal lei ders van de Afrikaanse congrespar tijen communist was en dat veel van de recente ongeregeldheden veroor zaakt was door „gangsters en vrees aanjagers". (Advertentie) HUIDMOEIUJKHEDEN DAMES, U ontvangt HUIDADVIES door inzending van deze adv. 12 cents postz. voor vragenlijst aan: EUREKA- afd. cosmetica - LEIMUIDEN Importeur van KRUIDENCOSMETICA Bij een brand in een papierfabriek in het centrum van de Duitse stad Düsseldorf zijn drie brandweerlieden tijdens het blussingswerk om het leven gekomen. De brand, waarvoor groot alarm was gegeven, woedde meer dan zes uur alvorens hij onder controle was,

de Stem | 1960 | | pagina 1