Walcheren INZEGENING VAN DE KOORSCHOOL TE GOES Engelse televisie in Zeeuwsch-Vlaanderen R.K. Hulsters Gemengd „buitengewoon concert' Koor geeft op 21 apri Solistenconcours te Kruiningen geslaagd Dagblad Dt Slem SCHUIMPLASTIC Petty- Kwatta Reep KODIJKO Z.-Vlaanderen Zeeman met mes gestoken ZUID-BEVELAND Drs. Dusarduyn naar Zeeland Burgemeesters onderscheiden door Italië MIDDELBURG VLISSINGEN Uitvoeringen van muziekscholen Reünie bataljon Zeeland 2-14 R.I. Ourlermiflclag kleuterschool Gemeenteraadskwestie Oosterland aan Kroon voorgelegd Geen luchtbedden in Biggekerke VROOM DREESMANN Belgisch jachtje in moeilijkheden (Sadecuf Hoogwaterstanden Medewerking van Rotterdams Kamerorkest en drie solisten Zeeuws fruit is vrijwel geruimd jonge klare Televisie Radio Terugblik EXCLUSIEVE LINGERIE AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 11 APRIL 1960 SCHOORSTEENBRAND Zaterdagavond om tien over zes werd een schoorsteenbrand gemeld in het perceel Segeerstraat 30, bewoond door de familie P. De brandweer was spoedig ter plaatse en met de nevelspuit werd de brand geblust. Oorzaak: een vervuilde schoorsteen. Kettingbotsing tussen 4 auto's Doordat een personenauto in de richting Vlissingen rijdende plotseling remde ontstond zaterdag een ketting botsing op de Nieuwe Vlissingseweg juist op de grens van de gemeente Middelburg, Waarom deze onbekend gebleven auto remde is niet bekend, maar de gevolgen waren, dat de personenauto's bestuurd door v. H. uit Biervliet, ge volgd door H. H. uit Vlissingen en J. K. uit Den Haag met een klap op el kaar vlogen waardoor de Haagse auto zwaar en beide andere licht be schadigd werden. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Naar de onbekende auto wordt een onderzoek ingesteld. De Stichting Zeeuwse Muziekschool brengt ook dit jaar weer een aantal schooluitvoeringen in de diverse plaatsen in Zeeland waar muziek scholen zijn gevestigd. Het rooster is als volgt samengesteld: In „Britan nia" te Vlissingen op 11 mei, in Con certzaal te Middelburg op 18 mei, in het Ledeltheater te Oostburg op 20 mei, in de muziekschool Tholen op 28 mei, in het Concertgebouw ,,De Koning van Engeland" te Hulst op 1 juni, in de ..Prins van Oranje" te Goes op 2 juni, in de „Stadswijnkel- der" te Kortgene op 11 juni, in het Dorpshuis te Renesse op 16 juni. in ,,Het Centrum" te Axel op 17 juni en in de Concertzaal te Zierikzee op 24 juni. Koster benoemd Het r.-k. kerkbestuur heeft S. J. Adriaanse benoemd tot koster. Scheepsbeweging Vlissingen aangekomen. 8-4 Dts. Ciandra, Ital. Orata. 9-4 Lib. African Sky, Ned. Frejo, Noor Vibran, Deen Mary North, Ned. John-V. Vlissingen vertrokken. 9-4 Orato, African Sky, Ciandra, Frejo, Vibran, Mary North. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 8-4 Ivoorkust, Heiloo, Vic tory. 9-4 Amerskerk, Abbedijk, Hen- ja, Hulst, Adriana, Ador, Setas, Diet, Stella Prima Ommenkerk, Appinge- dam, Sarpedon, Josef Swenden, (Re de). 10-4 Timca (Terneuzen). Gepasseerd naar zee (Ned. sche pen) 8-4 Woltersum, Meteoor, Isola, Hado, Eenhoorn. Bernina, Arbon. 9-4 Paula. Manta. Oranje, Erebus Lely- kerk. Spirit Eagel, Aries, Heiloo, Mur- frid-N. 10-4 Henja, Alpha. Ivoorkust, Albatros, Ador. Graanw VOLLEDIGE BEZETTING De politiepost alhier telde vanwege het gebrek aan een geschikte woning de laatste jaren maar één ambtenaar. Nu de twee woningen in het •uitbrei dingsplan, bestemd voor de politie, gereed zijn gekomen, konden ze beide worden betrokken en is de post weer twee man sterk geworden, nl. de heren De Mul en Joziasse. De oud-militairen van het bataljon Zeeland - 2.14. R.I. hebben zaterdag middag hun jaarlijkse reünie gehouden in de Prins van Oranje te Goes. Het bataljon kwam twaalf jaar geleden met de Johan van Oldenbarneveld uit Indonesië terug in Zeeland. Onder het genot van een flinke pot bier werden weer vele oude herinneringen opge haald. Er waren ongeveer tachtig reu- nisten, waaronder het volledige offi cierscorps. Bataljonscommandant J. J. Oort sprak zijn teleurstelling uit over de ieder jaar kleiner wordende belang- langstelling voor de reünie. De band van de P.Z.E.M. o.l.v. de heer Meyers uit Terneuzen zorgde voor muzikale omlijsting. Een zeeman, afkomstig van een coaster, die in Terneuzen ligt en die in Hoedekenskerke was gaan passa gieren met drie maats, is door een dolksteek in de buik ernstig gewond. Op de terugweg in de bus trok een van de zeelieden, waarschijnlijk on der invloed, zijn dolk en stak zijn vriend hiermee in de buik. Het slachtoffer is naar het St.-Johanna-zïe- kenhuis te Goes overgebracht. Hij is niet levensgevaarlijk gewond. Dagblad ooor Zeeland Rayonkantoor voor Z euwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 1 tel 2377. Rayonredacteur: W. de Leeuw Rayonbeheerder: L. KL M de Jons Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes WestsmgeJ 98 tel. 2236 Rayonredacteur: C. Bastianen Rayonbeheerder: J Fait Prijs voor losse advertenties oesteme voor de editie voor Zeeland 16 pei mm. 'ooi Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ol oiinder f 0-90 elke regel meer f 0.15 Bij plaatsing ook ln Brabantse oplage resp. t 1-60 en ƒ0.40. Bi) 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld Hansweert Zeer geslaagde ouderavond Door de christelijke jeugdraad is in het dorpsgebouw ,,Kaj Munk" een geslaagde ouderavond gehouden. Bij zonder viel in de smaak het optre den van de Rarico jazzband. Zelfs werd er een modeshow gehou den hetgeen bijzonder door het vrou welijk publiek werd gewaardeerd. Enkele schetsjes, werden opgevoerd. Onder de pauze werd een verloting gehouden waarvan de baten bestemd waren voor het wereld-vluchtelingen- jaar, wat een bijzonder loyale geste was. Al met al is het een aangename avond geweest. Jaarvergadering Ouden van Dagen De Algemene Bond van Ouden van Dagen gaat op dinsdag 12 april te half drie in het gebouw ,,Kaj Munk" haar jaarvergadering houden. Als belangrijkste punt op de agen da is het aftreden van de bestuursle den H. van der Vliet, Z. Oom, M. Krombeen en J. Mieras. Allen stellen zich in het belang van de vereniging herkiesbaar. Op deze vergadering zal eveneens de trekking van de door deze bond georganiseerde loterij plaats vinden. Kruiningen Raadsvergadering De gemeenteraad besloot aan de stichting Eurosport te Amsterdam een subsidie te verlenen van f 750.-. Deze stichting, die de Ronde van Ne derland organiseert, heeft het plan Kruiningen aan te wijzen als start plaats voor de belangrijke tijdrit naar Steenbergen op 16 mei 1960. De weg in het Eindje de Rondte werd overgenomen van het water schap „De Brede watering van Zuid- Beveland". Voor de Kerklaan te Hansweert we'd één-richtingsverkeer ingevoerd. Bovendien werd deze straat gesloten verklaard voor het zware verkeer. Aan de heer A. A. W. Koop te Hansweert werd op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan de o.l.s. te Hansweert in ver band met zijn benoeming tot onder wijzer aan de openbare u.l.o.-school te Rolde (Dr.). Ovezande Nadat door verschillende oorzaken reeds vele pogingen in die richting waren gestrand, is de hoofdleidster van de r.-k. kleuterschool, mej. J. v. 't Westiende, er tenslotte in geslaagd een oudermiddag te organiseren op woensdag 13 april. Deze middag heeft vooral tot doel de ouders kennis te laten nemen van alles wat de kleu ters in het prachtige nieuwe school gebouw zoal doen. Het programma bestaat uit gedicht jes. liedjes, een toneelstukje enz., waarbij de ouders tevens op koffie zullen worden getrakteerd. Gehoopt wordt, dat de schoonmaaktijd geen al te groot bezwaar zal zijn en dat vele ouders op deze middag, die om 2 uur begint, aanwezig zullen zijn. R.K. BIBLIOTHEEK De plaatselijke r.-k. bibliotheek, die dit seizoen een dalende belangstelling moest constateren, gaat haar deuren weer sluiten tot het volgende seizoen. Het bestuur dringt er dan ook bij alls lezers en lezeressen op aan uiterlijk op zondag 17 april (le paasdag) de boeken in te leveren, opdat de balans van het uitgebreide leesmateriaal kan worden opgemaakt en tevens om eventuele beschadigingen spoedig te kunnen herstellen. Rilland.Bath BENOEMD Mej. L. J. Krijger is met ingang van 1 mei a.s. benoemd tot hoofdleidster van de Nutskleuterschool te Bergen op Zoom. Ze is thans werkzaam aan de kleuterschool te Dubbeldam. Directeur E Heyblok heeft zijn eigen koorschool. De symbolische sleutel is overhandigd en het gebouw is door pastoor Holtkamp inge wijd. Onder de aanwezigen was ook oud-deken C. Nieveen-van Dijkum, die met de oprichting van het jongenskoor de eerste stap op de weg naar de koorschool heeft gezet. Voorts waren er de meeste ouders van de koorknapen, de ouders van de directeur en het bestuur van de Zeeuwse koorschool. Het klinkt een beetje vreemd maar het werd werkelijk een vrolijke in wijding. Het bestuurslid J. Krakeel vertelde, nadat hij de aanwezigen welkom had geheten en de ,,12 va ders" met echtgenoten hartelijk be dankt had, wat een zware opdracht zij, de 12 vaders dan, gekregen had den. Zo tussen de regels door zei de heer Krakeel, dat het werk. hoe moeilijk het soms ^ok was, met veel plezier is gedaan. Ook de aanwezigen bij de inwijding hebben menigmaal hartelijk gela chen om de flair van de werkers, waarmee deze clle moeilijkheden zonder meer aan kant schoven. De heer Krakeel dankte ook de voorzitter, de heer A. Witkam, voor zijn materieel (stoelen vernissen) en geestelijk werk, en bood hem de te kening van het toekomstige bureau voor de directeur aan, ook al weer door de vaders ontworpen. Hierna gaf de heer Krakeel het woord aan voorzitter Witkam, die in het kort de geschiedenis van de koor school de revue liet passeren. Een zeer belangrijk moment in die ge schiedenis was wel het aanstellen van een toen nog piepjonge meneer Heyblok als dirigent. Pastoor Holtkamp wijdde het ge bouw in, waarna hij enkele, zoals de heer Heyblok aankondigde, histori sche woorden sprak. De tegenstelling tussen een koor school uit de middeleeuwen met deze nieuwe koorschool is wel heel schril, zoals bleek uit de geschiedenis van de Middelburgse koorschool van' de West-monster of 4 int Maartenskerk rond 1500 en later. De oud-wethouder van Oosterland M. J. Zeijler heeft zijn bezwaren te gen de benoeming van nieuwe raads leden in de gemeenteraad van Oos terland aan de Kroon voorgelegd, nu Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn bezwaarschrift ongegrond hebben ver klaard. De heer Zeijler heeft zijn beroep schrift door tussenkomst van b. en w. van Oosterland aan ed Kroon verzon den. Daarin legt hij zich neer bij de beslissing van G. S. dat de raad van het reglement van orde is afgeweken, omdat de raad hiertoe de bevoegdheid heeft. Het punt „in strijd met de geest van de kieswet" acht hij echter niet voldoende weerlegd door G. S. Hij blijft van mening, dat de kieswet niet is gegeven om onder deze omstandig heden de oplossing te bieden uit de bestuurscrisis te geraken. De kieswet is gemaakt om een evenredige verte genwoordiging in de bestuurscolleges te waarborgen en de bepaling dat een eventuele restzetel aan een andere politieke partij kan worden toegekend, is naar zijn mening in het leven geroe pen opdat in uitzonderingsgevallen bijvoorbeeldd wanneer door toevallige omstandigheden een lijst is uitgeput van de evenredige vertegenwoordi ging kan worden afgeweken ter voor koming van een vacature. Daarom is thans, aldus de heer Zeijler, de kies wet naar de letter uitgevoerd, doch niet naar de geest. Aan het strand van Biggekerke zullen de badgasten dit seizoen niet mogen spelevaren op luchtbedden. Het college van b. en w. stelt de raad althans voor, de politieverorde ning in die zin te wijzigen. Een radiotechnicus in Oostende, de heer Mundorff, is er door een aanpas sing van het ontvangstsysteem in ge slaagd uitzendingen van de Britse tele visie in Oostende op het scherm te brengen. Tijdens een door tientallen belangstellenden bijgewoonde demon stratie zeide hij, dat zijn vinding bet ook voor Nederlandse televisiekijkers in Zeeuwsch-VIaanderen en misscbien zelfs op Walcheren mogelijk zal ma ken Britse uitzendingen in hun huis kamer te ontvangen. De vinding, waarvoor de heer Mun dorff octrooi heeft aangevraagd, be staat uit een ongeveer 100 gulden kos tende aanvulling van het tv-apparaat en een kleine wijziging in de antenne, die overigens de ontvangst van de Belgische, Franse en Nederlandse uit zendingen mogelijk blijft maken. Tij dens de demonstratie was het beeld, dat van de Britse (commerciële), tele visie in de zaal in Oostende op het (Advertentie) scherm werd gebracht, vrijwel zonder storing, evenals het geluid. De heer Mundorff zei dat hij met een in een auto ingebouwde ontvanger, waarvoor hij een antenne van twee meter ge bruikte, de Britse uitzendingen tot vlak voor Gent ongeveer 60 km landinwaarts had opgevangen. In de Belgische kuststreek met zijn tienduizenden tv-ontvangers en op Engeland gerichte toerisme, bestaat uiteraard grote belangstelling voor de vinding. Hoewel de heer Mundorff over de technische kant van de aan passing het stilzwijgen bewaart gaf hij toe, dat zijn vinding geen revolu tionaire oplossing is voor tv-ontvangst. op lange afstand. In antwoord op vra gen van Nederlandse journalisten zei hij namelijk, dat ook met een in En geland gekocht tv-toestel, dat dus ge schikt is voor het daar gebruikte zend- systeem, de Britse uitzendingen in Oostende zouden kunnen worden ont vangen. voor het zelfmaken van In wit - geel - bleu rose - lila en zachtgroen Per vel van 2 nieter lang en 40 cm breed, voldoende voor 'n wijde Petty coat. BREDA - BERGEN op ZOOM De directeur dankte hierna ieder een die geholpen had en zei ontzet tend blij te zijn, dat hij nu met zijn jongens eindelijk via hel en vagevuur in dc hemel beland was. Namens de koorknapen bood hij de voorzitter een ingelijste foto aan. Na een kopje koffie in de recreatie zaal sprak oud-deken Nieveen van Dijkum nog een dankwoord, waarbij hij zich speciaal tot de heer Heyblok richtte. Het mannenkoor bood een mooie wandverliehting aan. en als laatste blijk van het enthousiasme voor de koorschool namen drie moeders van leerlingen het schoonhouden van het gebouw op zich. De reddingsboot uit Breskens is zon dagavond even voor zeven uur uitge varen om hulp te verlenen aan een in nood verkerend Belgisch jachtje op de Westerschelde. Het jacht is in de omgeving van de Hoofdplaat aan de grond gelopen. Het was op weg naar Zeebrugge en kreeg motorstoring. Aan boord schij nen zich vier opvarenden te bevinden. Tot dusver is de naam van het jachtje nog niet bekend. De reddingsboot heeft contact met de opvarenden kun nen maken, doch kon wegens de lage waterstand het scheepje niet bereiken. Men zou trachten afgelopen nacht bij opkomend water het jachtje vlot te slepen. Ondanks de benarde positie, waarin het scheepje en de opvarenden, vooral door de vrij harde wind, ver keren, schijnt er geen "werkelijk ge vaar te bestaan. Het diocesaan charitatief centrum te Breda is na overleg met de Zeeuwse katholieke raad voor maatschappelijk werk voornemens drs. W. Dusarduyn in Zeeland te benoemen. Zijn stand plaats zou, indien althans de nodige voorzieningen zouden kunnen worden getroffen, Goes worden. Drs. Dusar duyn, die geboortig is van IJzendijke, studeerde sociale wetenschappen aan de Economische Hogeschool te Tilburg. I Na zijn doctoraal examen was hij enige tijd te Middelburg werkzaam. Daarna was hij verbonden aan de stichting komgronden in het Land van Maas en Waal. In de tijd. dat hij medewerkte aan het diocesane charitatieve centrum, heeft hij zich speciaal toegelegd op Zeeuwse aangelegenheden. (Advertentie) f*. voor 10 Kwatta- soldaatjes krijgt U van Uw winke lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot 31 december '60). 't is weer Morgen, dinsdag 12 april, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 3.22 en 15.53 uur, te Terneuzen om 2.39 en 15.00 uur en te Vlissingen om 2.08 en 14.32 uur. (Van onze redacteur) Het r.-k. Hulsters Gemengd Koor bereidt een buitengewoon concert voor, dat op donderdag 21 april zal worden gegeven in het Concertgebouw van Hulst. Het „buitengewone" van dit con cert is de medewerking van het Rotterdams Kamerorkest en een drietal vooraanstaande solisten. Dat het r.-k. Hulsters Gemengd Koor deze 5 buitengewone uitvoering zeer ernstig opneemt bewijst het feit, dat wegens de enorme voorberei dingen twee uitnodigingen om voor de AVRO te zingen werden uitgesteld. Dat er voor dit enig cultureel evenement in Hulst grote belangstelling bestaat bewijst het aantal plaatsen, dat reeds is besproken en dat de 150 te boven gaat Dat het initiatief tot deze uitvoering wordt gewaardeerd bewijst de bereidheid van de com missaris der koningin in de provincie Zeeland om zitting te nemen in het erecomité, dat speciaal bij gelegenheid van dit concert is samengesteld, s In de grote zaal van ,,Ons Dorps huis" te Kruiningen werd voor de 5e maal een solistenconcours gehou den door de Zeeuwse Zangersbond ,,Zang Veredelt." Er heerste een gezellige drukte en het enige jurylid, de heer Alex Schel- levis uit Apeldoorn, verklaarde steeds met pleizier naar dit con cours te komen luisteren. De presta ties van de Zeeuwse solisten staan op een zeer goed peil en het deed hem veel genoegen weer enkele nieuwe gezichten onder de deelne mers te kunnen ontwaren. Natuurlijk had hij ook wel enige kritiek, doch over het algemeen was hij uitermate tevreden over de geleverde presta ties. Burgemeester A. Schipper uit Krui ningen had tenslotte de prettige taak om de prijzen bekend te maken. De uitslagen waren als volgt: DERDE AFDELING: Solo van de heer G. Stobbelaar, „Excelsior". Yerseke, 80 punten, le prijs. Duo van de dames Corry en Tanny de Kraker. Ned.-Herv. Kerk koor, 80 punten, le prijs. Dubbel Duo van de dames van de Berge-Lindhout, Rie- dijk-Bos, Kaashoek-v. Zetten en van Dijke-Bos, „V.Z.O.S." te St.-Maartensdijk, 75 punten, 2e prijs Solo van mw. M. Nijssen-Ridderhof, „Excelsior" Yerseke 77 punten, 2e prijs. Solo van de heer E. J. C. Sinke, Goes, 74 punten, 2e prijs. TWEEDE AFDELING: Dubbel duo van de dames en H. Carels. S. de Rijke- Melse, N. v. d. Does-Heijstek en A. Zuidweg-Markusse, „Ons Genoegen" Heinkenszand, 87 punten, le prijs. Solo van mej. H. Cok, „Crescendo" Kruinin gen, 81 punten, le prijs. Solo van de heer J. F. van Es, „Excelsior" Yerseke, 76 pun ten, 2e prijs. Dubbel trio van de dames A J. de Looff-Boot, I. Zandee, C. Karel- se-Broekhoven, S. Wolse, C. Verhulst- Koster en S. de Kramer-de Looff, „Zang Veredelt" Kortgene, 79 punten, 2e prijs. EERSTE AFDELING: Solo van de heer J. Roose, Goes, 80 punten, le prijs. Duo van mw. T. E. Jopse-Melse en de heer M. J. van den Berge „Crescendo" Krui- ningne, 89 punten, le prijs met wissel beker. Solo van de heer Iz. Riedijk, „V.Z.O.S." St.-Maartensdijk. 80 punten, le prijs. Solo van de heer J. P. Uiter- hoeve, Lewedorp, 85 punten, le prijs. Kwartet van de dames H. Risseuw-Ver- douw en C. J. Smies-de Visser, en de heren A. v. Drongelen en P. Verijzer, „Ned.-Herv. Kerkkoor" Axel, 80 punten, le prijs. Solo van de heer P. A. F. In Zeeland zijn de appels en peren van de oogst 1959 thans praktisch alle maal verkocht. In Krabbendijke en Middelburg op de veilingen wordt reeds geen fruit meer aangeboden en deze week zullen in Goes en Kapelle- Biezelinge ook de laatste fruitverko- pen van het seizoen 1959 worden ge houden. Dan is het wachten op de nieuwe oogst. Deze periode zal dit jaar langer duren dan in andere jaren want normaal is het dat er tot eind mei op de Zeeuwse veilingen fruit wordt aangevoerd. Dat het dit jaar zo vroeg is afgelopen komt door de grote vraag, welke er vanaf het begin van het seizoen heeft bestaan naar het Nederlandse fruit. Er werden hoge prijzen betaald en de telers waren vlug geneigd om te ruimen Hierbij kwam bovendien, dat de houdbaarheid van het fruit minder was dan in andere jaren. Reeds zijn de eerste produkten van het nieuwe fruitseizoen verschenen. Op de veiling in Kapelle-Biezelinge worden elke veilingdag enkele doosjes met aardbeien aangeboden en als we enkele weken verder zijn zal dat aan bod ongetwijfeld groter worden. In dit Zeeuwse fruitcentrum is de laatste ja ren een toenemende belangstelling voor de teelt van glasaardbeien. Om streeks half mei kan hiervan een rede lijk aanbod worden verwacht. Op het ogenblik zijn het enkel nog aardbeien uit de verwarmde kassen, welke wor den aangeboden. Burgs, Goes, 59 punten. Gem. dubbel kwartet bestaande uit de dames M. Bauer-Maas, J. Nieuwenhuize-Roelands, M.Krombeen-KuiJper en A.v.Nieuwenhuij- zen.ende heren A. Dek, A. Krombeen, C. Buijze enH.Meijer„,Crescendo"Kruiningen 85 punten, le prijs. Duo van de dames H. Risseeuw-Verdouw en C. J. Smies-de Visser, „Ned.-Herv. Kerkkoor" Axel, 79 punten, 2e prijs. Solo van de heer A. L. Riedijk, „V.Z.O.S." St.-Maartensdijk, 79 punten, 2e prijs. Gem. dubbel kwartet bestaande uit de dames A. de Looff- Boot, I. Zandee, C. Verhulst-Koster en S. de Kramer-de Looff, en de heren J. Anthonisse, Harry de Looff, Jac. Keste- loo en Jan Kesteloo, „Zang Veredelt" Kortgene, 80 punten, le prijs. ERE-AFDELING: Solo van mevr. N. Coehorst, Goes, 92 punten, le pr. m. lof. Solo van mej. J. P. Everse, Kloetinge, 87 punten, le prijs. Solo van mw. M. M. Huisman-Palsen, Goes, 82 punten, le prijs. Solo van mw. A. Tamminga-Buth- fer, Goes, 93 punten, le prijs met lof. Solo van mej. C. B. Kousemaker, „Ned.- Herv. Kerkkoor" Goes, 95 punten, le prijs met lof, met medaille en beker. Solo van mw. A. A. Mol-de Vries, Goes, 81 punten, le prijs. Voor het eerst Met dit concert is het voor het eerst in Zeeuwsch-VIaanderen, dat een koor uit de eigen streek bij een con cert wordt gesteund door een be roepsorkest. Die medewerking, in dit geval van het Rotterdams Kamer orkest, dankt het r.-k. Hulsters Ge mengd Koor aan de bevoorrechte po sitie van zijn directeur, de musicus Jo Ivens uit Hulst, die bij dit orkest onder directie van Piet Ketting al enkele malen de dirigentencursus heeft mogen volgen. Hij heeft het or kest alles bij elkaar al ongeveer zes weken lang gedirigeerd. Het Rotterdams Kamerorkest zal ongeveer 35 musici voor deze uitvoering naar Hulst brengen. Daaronder is ook Joachim Rönt gen, de concertmeester. Het r.-k. Hulsters Gemengd Koor telt on geveer 70 leden. Voorts werken aan dit buitengewoon concert mee de sopraan Bea Mackenzie, de tenor Jan Waayer en de bas Jan v. d. Ree. Het geheel staat onder leiding van Jo Ivens. Niet problematisch Het programma is zeer aantrekke lijk samengesteld en zo, dat iedereen er van zal kunnen genieten. Men heeft stukken gekozen, die erg in het gehoor liggen en men heeft er bij zonder voor gewaakt geen al te pro- Advertentie) Uw levenslust bewaren blematische uitvoering te brengen. In het algemeen is het uit te voeren werk aan ook nogal in het romanti- scne vlak gehouden. Dat de komst van het Rotterdams Kamerorkest on een drietal solisten in een dergelijk concert een enige ge beurtenis is in Zeeuwsch-VIaanderen, geeft de programmasamenstellers het ïecht vooral ook deze elementen aan hun trekken te laten komen. En daar mee is dan ook rekening gehouden. Het programma is zo geaard, dat van alle muzikale elementen en de combi naties, die zij kunnen leveren, geno ten kan worden: Zo zal men in dit concert onderdeelsgewijs afzonderlijk het orkest, het koor en de solisten kunnen horen, maar ook orkest en koor, orkest en soli, orkest, koor en soli. Programma Het programma vermeldt werken van Buxtehude, Mozart, Schubert en andere componisten. De muzikale hoofdschotel is de Concertmis van Schubert, waarin de sopraan, de te nor en de bas ieder aparte aria's zin gen. Voorts is er o.m. een Cantate van Buxtehude te beluisteren en het beroemde Ave Verum van Mozart (in de originele vorm). Het spijt het bestuur van het r.-k. Hulsters Gemengd Koor wel enigs zins, dat dit cultureel gebeuren van de eerste orde niet mocht plaatsvin den in de Basiliek van Hulst, waarin dit concert zeker beter tot zijn recht zou zijn gekomen. Omdat gemeend wordt, dat men in brede kring van dit concert moet genieten is contact opgenomen met de culturele commis sie van de samenwerkende vakorga nisaties in Zeeuwsch-VIaanderen ten einde haar leden aan te sporen dit buitengewoon concert te bezoeken. Ook met de jonge bloeiende afdeling „Jeugd en Muziek" in Hulst is con tact opgenomen. Jeugdig koor BELGIE: Na een exploratiefilm over verschillende landen in Zuid- en Mid- den-Amerika vertoont de Vlaamse televisie de documentaire over de Egyptische monumenten, die door de bouw van de Assoeandam dreigen ver loren te gaan. In het NCRV-programma is het hoor spel „Het geleende leven" opgenomen (aanvang kwart over 8), dat speelt in Christus' tijd in Palestina. Om kwart over 9 begint de verklanking van De- bussy's beroemde „Petite suite". Avro's radioscoop is geheel gewijd aan Rot terdam. Vele notabelen uit de Maas stad, onder wie burgemeester van Wal- sum, komen voor de microfoon. Als hoorspel is opgenomen „Vonnis over de Laskarina" van Cees Borstlap. Dit stuk begint om 9.51 uur. Het enige oorspronkelijke program ma-onderdeel van de KRO-televisie- uitzending van jongstleden zaterdag - de MIVA-documentaire heeft ons bitter teleurgesteld. Men heeft schro melijk de kans gemist om een van de bijzonderste en belangrijkste taken van de Katholieke Kerk het missione- ringswerk via het meest indringen de communicatiemiddel in alle bevol kingsgroepen aanvaardbaar en sym pathiek te maken en daardoor een beroep op financiële medewerking te doen resulteren in een welslagen van een actie, die zo brood- en broodnodig is om de missionarissen in de gele genheid te stellen de bitterste licha melijke en geestelijke nood in ver achtergebleven gebieden te lenigen. De opzet van de documentaire was schromelijk amateuristisch. Dat was niet erg geweest als zij als noodkreet was verstaan en tot de harten had ge sproken. Maar dat kan men allerminst veronderstellen bijvoorbeeld van het tweegesprek tussen de missionaris en dr. Melchior, die zich meer tot de sterke verhalen compleet niet reu zenslang en wrakke bootjes beperk ten dan een indruk gaven van de ge weldige problematiek. Andersdenken den moeten uit dit programma de in druk hebben overgehouden, dat mis sionarissen slechts voorbereide avon turiers zijn inplaats van veel opoffe- ïende mannen, die met ziekenzorg en lekenrechtspraak, woningbouw en kin deropvoeding de harten van de in ont wikkeling achtergebleven inboorlingen openen voor menselijk geluk alvorens zij trachten daarin het zaad te strooien voor de oogst in het hiernamaals. Een korte, vakkundige film van het werk van één zo'n missionaris, aan gevuld met de toespraak van een be zielde leek, die de situatie ter plaatse had bestudeerd, zou meer hebben gfe- zegd dan deze kakafonie van ge sprekken, die allerminst duidelijk maakten waarom men zo hard verle gen zit om 60 auto's, 2 vliegtuigen, 3 bromfietsen, motoren, boten, enzo voorts. Na de acties „Redt een kind", ,.4x Z..N" en „Tussen Keulen en Parijs" was de KRO-documentaire een onder maats probeerseltje, dat televisie-tech nisch en wat menselijkheid betreft, werd fijngemalen tussen „Anders dan anderen" op vrijdag en de AVRO-quiz op zondagavond. Juist vanwege het enorm belangrijke werk, dat de MIVA verricht, is dit uitermate betreurens waardig. Na een bijzonder interessant vraag gesprek, dat D'mitri Frenkel Frank hield met Kees Brusse als filmmaker hebben vele Nederlandse kijkers gis teravond voor het eerst kunnen ken nismaken met Lou van Burg's spel Een kwartje per seconde". Het zal wel even wennen zijn geweest. Van Burg's spreekstijl is van een geheel ander allure als we gewoonlijk in an dere uitzendingen hebben getroffen. Hij veroorlooft zich meer vrijheden en toont ook minder compassie. Daarte genover staat, dat hij zijn programma met een enorme snelheid en weldadi ge overtuigingskracht presenteert, zich niet van zijn stuk gebracht voelend, als er eens een technisch storinkje of een aarzeling onder de medewerken den was. Onwennig maar verrassend oorspronkelijk en zeer geestig zou men deze eerste vertoning kunnen karak teriseren. De muziek mag iets pittiger worden, het zaalpubliek wat meele- vender en de deelnemers wat vrijer. Maar als deze kleine oneffenheden zijn gladgestreken zal het spel in ons land even succesvol zijn als in diverse an dere Europese landen, waar Lou van Burg al vele lauweren heeft geoogst. De uitvoering van dit concert in Hulst is een opmerkelijk initiatief van het r.-k. Hulsters Gemengd Koor. dat toch pas enkele jaren oud is. Het is ontstaan door een samenvoeging van het kerkkoor van Hulst en het dames koor. In oktober 1956 gaf het r.-k. Hulsters Gemengd Koor zijn eerste uitvoering. In 1958 werd het uitgeno digd om deel te nemen aan het Ne derlands Koorfestival. waarbij het uitkwam in de eerste afdeling. In de voorronde te Breda behaalde het een le prijs en in de eindronde te Haar lem behaalde het eveneens een le prijs in de afdeling, terwijl het de tweede prijs verwierf van alle (60) koren in het algemeen. Dat het zich nu „waagt" aan een buitengewoon concert op dit niveau mag zeker in Zeeuwsch-VIaanderen algemene belangstelling en waarde ring ondervinden. Tijdens een lunch op de Italiaanse ambassade te 's-Gravenhage heeft de Italiaanse ambassadeur in Nederland, markies Raimondo Giustiniani, de ver sierselen behorende bij de onderschei ding ridder in de orde van Verdienste van Italië, uitgereikt aan de burge meesters van Kortgene, Dinteloord en Oude Tonge, respectievelijk de heren A. A. Schuit, mr. H. Pop en W. M. van der Harst. Deze onderscheidingen houden verband met een onlangs aan de watersnoodramp-gebieden gebracht bezoek door een Italiaanse Rode Kruis en regeringsdelegatie. In door de wa tersnood van februari 1953 getroffen streken zijn gemeenschaoshuizen ge bouwd met Italiaanse hulp. (Advertentie) Nieuwe franse collectie ontvangen EINDSTRAAT 20, TEL. 36177 BREDA KLINGE Cinema van Dijck 7.30 uur: De 39 treden. Bijfilm: Het syndicaat van de moord. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De vrolijke vagebond. TERNEUZEN Luxor 8 uur. Jeugd in de nacht, 18 j. OOSTBURG Lede! 7.45 uur: 5 poorten naar de hel, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Alle Sünden dieser Erde, 18 J. AXEL Het Centrum 8 uur: Rififi an der de vrouwen, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Een vrouw wist te veel. TERNEUZEN Luxor 8 uur Op de plaats rust, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur Roma- rei, het meisje met de groene ogen. 14 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur De Troubadour.

de Stem | 1960 | | pagina 2