Luns en Yon Brentano ondertekenen Nederlands- Duits verdrag Verbod op neger organisaties in Zuid-Afrika Verging de „Hugo de Groot door aanslag S.E.R. ontstemd over besluit van Stijkel Hoger personeel nu ook in bedrijfscommissie Na jarenlang onderhandelen Onderaardse gangen ontdekt M, f Verset wordt minder Mogelijk moest iemand verdwijnen Moskou stuurt Bonn protest terug DAGBLAD VOOR ZEELAND Zuidwestelijke wind mmmi/oorj^ctar Bedrijfsleven gepasseerd Zware chemische industrie Kinderzegelactie 2,3 miljoen in 1959 Nieuw Russisch voorstel tot ontwapening Verkeers- j prijsvraag begint vandaag j RAAD VOOR LUCHTVAART: „NADER ONDERZOEK" CENSUUR 100e JAARGANG No. 23339 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. V. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigersf.raat 16. Tel 22341 (3 lijnenPostgiro 278X41 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 9 APRIL 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aat>- rvaag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2230 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no._33) De ministers van buitenlandse zaken van Nederland en de Duitse Bondsrepubliek, mr. J. M. A. H. Luns en dr. H. von Brentano, hebben gisterenmiddag in Den Haag het algemeen verdrag tussen beide landen getekend, waarbij bilaterale problemen worden geregeld. Elders in deze editie geven wij de inhoud van het verdrag. Voor Neder land ondertekende ook de staatssecretaris van buiten landse zaken, dr. H. R. van Houten, en voor de Bondsre publiek ambassadeur Dr. R. Lalir. tekende algemeen verdrag voor de Nederlands-Duitse betrekkingen van zeer bijzondere betekenis is. Dit ver drag beoogt deze betrekkingen te be vrijden van de hypotheek welke daarop als gevolg van de oorlog en de Duitse bezetting van Nederland rust. Even besprak de minister het Duitsland van toen en het Duitsland van nu. En hij vervolgde: „Ofschoons veel leed nimmer is goed te maken, ben ik van oordeel dat de Bondsrepubliek een bevredi gende bijdrage levert tot herstel van het onrecht, dat Nederland is aange daan, in aanmerking genomen dat door het ontbreken van een Duits vre desverdrag de definitieve regeling van het vraagstuk der herstelbeta- I lingen niet heeft plaatsgevonden. Een positieve kant van de langduri ge onderhandelingen is ook geweest, dat een beter begrip voor eikaars standpunten en opvattingen is ont staan" Minister Von Brentano zei in zijn antwoord, dat het zo juist getekende verdrag de basis moet geven voor de verdere verdieping van de betrekkin gen tussen Duitsland en Nederland, die zich ,,in de afgelopen jaren reeds zo fortuinlijk hebben ontwikkeld". .Het Duitse volk is zich daarbij terdege van het feit bewust dat de schaduwen van een droef verleden nog in de huidige tijd doorwerken", zo gaf Von Brentano te kennen. Moment van de ondertekening: dr. Von Brentano (links) en mr. Luns (rechts). PRINS ANDREW, de tweede zoon van koningin Elizabeth en prins Phi lip, die op 19 februari is geboren, is gisteren door de aartsbisschop van Canterbury gedoopt met water uit de Jordaan. DE GOUVERNEUR van Oeganda heeft een decreet uitgevaardigd waarbij het grootste deel van Oegan da tot ..onrustig" gebied wordt ver klaard. Het decreet volgt na een golf van bomaanslagen in Kampala, waarbij ten minste acht mensen wer den gewond. NEDERLAND zal deelnemen aan de van 25-30 april a.s. in Dublin te hou den eerste vergadering van de Euro pese zoetwatervisserij-adviescommis sie. WEST-DUITSLAND zal Turkije een krediet van 50 miljoen mark verle- HET INTERNATIONALE Gcrechts- hoi in Den Haag zal dinsdag a.s. uitspraak doen in het Portugees-In dische geding over het recht van doortocht tussen de Portugese Da- mao aan do Voorindische kust naai de enclave Naga-Aveli en Dadra. DE POLITIE te Amsterdam heeft meegedeeld, dat het onderzoek naar de moord op mej. Feenstra, waarvan wii gisteren melding maakten, tot nu toe nog geen resultaat heeft opgele verd. DE AMBASSADEUR van Zuid-Afri- ka in Nederland, dr. F. E. Gelden- huys, gaat zich terugtrekken uit de diplomatieke dienst. Hij vei'laat ons land op 23 juni en zal zich in Preto ria vestigen. MIKOJAN. eerste vice-premier van de Sovjet-Unie, is gisteren naar Bag dad vertrokken. Hij zal in de Iraak- sc hoofdstad een Russische industrië le tentoonstelling openen. 2 Weersverwachting van het K.N. 2 M.I. tot vanavond, opgemaakt 2 gisterenavond 23.15 uur: 2 Wisselend bewolkt en op de 2 J neeste plaatsen droog weer. On- 2 geveer dezelfde middagtempera- 1 turen als gisteren. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Verwachting van het Belgisch 2 weerkundig instituut: 2 Rewolkt tot mooi met vrij ver- 2 2 spreide mist des morgens. 2 2 Maximum-temperaturen van 13 2 tot 18 graden. Vandaag: zon onder 19.27 uur, maan op 16.43 uur. Morgen: zon op 5.55 uur, zon onder 19.29 uur. Maan onder 2 5.26 uur. maan op 17.56 uur. 2 2 Maandag: zon op 5.52 uur, maan 2 onder 5.53 uur. 2 Met hun vieren zetten de on dertekenaars in de grote zaal van het ministerie van Buiten landse Zaken 72 handtekenin- Bij graafwerkzaamheden, achter de kabelzweefbaan te Valkenburg is een oud gangenstelsel ontdekt. In verband met de bouw van een „pa norama" moest op deze plaats een enorme bouwput worden gegraven, waarbij het gangenstelsel blootge legd werd. De Sociaal-Economische Raad is allesbehalve te spreken over het besluit van staatssecretaris Stijkel om een regerings-advies- commissie voor Europese ver- voersaangelegenheden in te stel len. In de S.E.R.-vergadering van Sln^°"d.Gr .^l!Liralda\ V6r~ I vrijdagmiddag heeft prof. dr. Verrijn Stuart, voorzitter van de scheidene akkoorden omvat. Voorts werden nog brieven ondertekend die resultaten van het overleg bevatten. Minister Luns verklaarde na de ondertekening, dat het zojuist onder raad, aan deze ontstemming geen twijfel gelaten. Bij acclamatie werd besloten, de staatssecretaris onomwonden te zeg- In de bedrijfscommissie voor de zware chemische industrie is nu ook het hoger personeel vertegenwoor digd, maar het besluit daartoe werd Kinderen denk aan jullie kleur- en tekenwedstrijd. In deze krant vin den jullie nog een keer HET EI. (Advertentie) HEBRI wast en droogt voor U in de S.E.R.-vergadering van vrijdag eerst na de nodige strubbelingen ge nomen. De werknemers die reeds in de commissie vertegenwoordigd zijn, voelden er niets voor een zetel af te staan aan de organisaties die het hoger personeel vertegenwoordigen. Met nadruk betoogden zij, de af gevaardigden van het hoger personeel niet uit de P.B.O. te willen weren, maar aldus hun redenering de organisatie van het hoger personeel is nog te onvoldoende ontwikkeld dan dat zij met vrucht aan de besluit vorming zou kunnen meewerken. In feite werd besloten het bestuur van de bedrijfscommissie met twee leden uit te breiden, één aan de zijde van de werkgevers- en één aan de kant van de werknemersorganisatie. Laatstgenoemde zetel wordt dan toe gekend aan de twee verenigingen van hoger personeel. Met 26 tegen 15 stemmen weigerde de raad het S.E.R.-besluit in te trekken van 25 september j.l. om het, hoger personeel in de bedrijfscommis sie vertegenwoordigd te doen zijn. Toen het voorstel tot uitbreiding van het commissie-bestuur in stem ming kwam, brachten de werknemers afgevaardigden hun stem blanco uit. Dit betekende echter dat er met de 26 stemmen vóór een meerderheid van tweederde was. Blanco stemmen worden namelijk geacht niet te zijn uitgebracht. De kinderpostzegelactie 1959 heeft netto f 2.350.000 opgebracht. Dit is f 300.000 meer dan de actie in 1958. Dank zij de medewerking van bij na 600.000 leerlingen uit 7584 (voor namelijk lagere) scholen in het ge hele land alsmede van de plaatselijke comités zijn 24,4 miljoen kinderzegels verkocht met een totale toeslag van ruim 1,7 miljoen gulden. gen wat men ervan denkt en hem naar de motieven te vragen, die tot de instelling van de commissie heb ben geleid. De S.E.R. heeft indertijd in overleg met de regering, een commissie voor internationale sociaal-economische aangelegenheden in het leven geroe pen met een werkgroep vervoer. De ze werkgroep heeft een advies voor bereid over de coördinatie van het vervoer. Op aandrang van verschei dene zijden is dit rapport, waarvoor in brede kring waardering is geuit, in het Frans en in het Duits vertaald. Verdere studie van Europese ver- voersaangelegenheden zou in de lijn der verwachtingen hebben gelegen, maar de staatssecretaris heeft sinds zijn optreden aan de commissie geen adviezen gevraagd. Van het voorne men van de staatssecretaris om over te gaan tot het instellen van de nieu we adviescommissie is de Sociaal- Economische Raad onkundig gebleven De raad. aldus prof. Verrijn Stuart, voelt zich door deze gang van zaken gegriefd. Men acht, hetgeen thans is geschied weer een duidelijk voorbeeld hoe in ambtelijke kringen vaak al het mo gelijke wordt gedaan om de officieel aangewezen vertegenwoordiging van het bedrijfsleven buiten de deur te houden. De commissie van de S.E.R. die een commissie van het bedrijfsle ven is. wordt nu opzij geschoven door een commissie, waarin voorzitter, plaatsvervangend voorzitter en secre taris ambtenaren van het ministerie zijn. In het kader van de Sociaal-Econo mische Raad aldus prof. Verrijn Stu art kan in goede verstandhouding met de ministeriële vertegenwoordigers de stem van het bedrijfsleven worden be paald. Aan het oordeel van een onder ambtelijke leiding staande commissie zal niet dezelfde betekenis worden gehecht. De Russen hebben gisteren op de ontwapeningsconferentie te Genève een nieuw voorstel ingediend, dat vol gens hen een basis voor overleg met het Westen kan vormen. Het voorstel, namens Rusland, Tsjech o-Slowakije, Polen, Roemenië en Bulgarije ingediend door de Rus Zorin, heet gericht te zijn op een algemene en volledige ontwapening en bevat vijf „principes" voor over leg. Van westelijke zijde werd meege deeld, dat Zorins document „alles bij het oude laat". Er is geen wijzi ging in het Russische standpunt ge komen, zei men. Het plan zal echter nauwkeurig bestudeerd worden. Ter conferentie is voorts besloten van 29 april tot 7 juni niet te con fereren. Van 29 april tot 16 mei, de begindatum van de topconferentie te Parijs, zullen de deskundigen verslag aan hun regeringen uitbrengen. 2 Vandaag begint op pagina 15 van dit blad onze Verkeersprijs- 2 vraag. Voor wie zijn (haar) ken- 2 nis van het verkeer in de ver- J keersregels wil testen, een inte- 2 ressante opgave. 2 Op vijf achtereenvolgende za- 2 terdagen worden vijf vragen af- gedrukt; daarna verwachten wij de oplossingen. 2 Een mooie kans voor jong en 2 oud op een van de tien prijzen: 2 een jaarabonnement op het 2 2 fraaie tijdschrift Auto-Visie. De Zuidafrikaanse regering heefl gisteren liet Afrikaanse Nationale Congres en het Panafrikaanse Congres, de twee grote neger-organisaties, verboden. Volgens minister Eras inus werd dit verbod gerechtvaardigd door bet feit, dat de beide organisaties „een ongekende actie van terreur, brandstichting, intimidatie en vergelding hadden ontke tend". Intussen schijnt het verzet in de lokasie Nyanga (onder de rook van Kaapstad) gebroken te zijn. Veel negers gingen gisteren aan het werk, nadat de politie opnieuw razzia's had gehouden in het dorp. Daarbij werd o.a. een aantal vrouwen gearresteerd, wier mannen reeds eerder waren aangehouden. Het gevolg was, dat een aantal kinderen onverzorgd achterbleef. Een groot aantal kleurlingen neemt actief deel aan het verzet tegen de regering. Anderen zitten tussen twee vuren in. Zij vrezen de gummiknup pels van de blanke politiemannen, maar daarnaast zijn zij bang voor in timidatie van hun rasgenoten. Met name is dit het geval in Nyanga, waar de laatste dagen bijna alle bewoners ramen en deuren gesloten hielden en zelfs niet buiten kwamen voor het kopen van levensmiddelen. In een brief van een der bewoners werd ge zegd: „Afrikanen wachten in het struikgewas op degenen, die naar hun werk gaan. Wij hebben op het ogen blik geen cent, geen petroleum geen brood, boter enz. Wij weten niet wat er gebeurt en wat er gaat gebeuren. Gisteravond werden vijf huizen in brand gestoken maar gelukkig werd De Raad voor de Luchtvaart heeft het onderzoek naar het vergaan van de „Hugo de Groot" tijdelijk geschorst. Er wordt thans eerst een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid, dat genoemd KLM-vliegtuig door een aanslag is neergestort. De voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart heeft gisteren in het ge bouw van de Hoge Raad der Neder landen in Den Haag voorlezing ge daan van de uitspraak van de Raad inzake het ongeval op 14 augustus 1958 boven de Atlantische Oceaan na bij Ierland overkomen aan het KLM- vliegtuig PH-LKM ,Hugo de Groot' De Raad voor de Luchtvaart heeft in deze uitspraak overwogen, dat bij de beraadslaging is gebleken, dat het onderzoek naar dit ongeval niet vol doende is geweest. Oe raad behoeft omtrent een aantal met name genoemde punten nadere voorlichting, waarbij over ccn dier punten wordt opgemerkt, dat de raad na de sluiting van de openbare be handeling op 4 maart j.l. een mede deling heeft bereikt, welke gewenst doet zijn, dat d< vooronderzoeker na der onderzoekt of er aan boord van bet verongelukte vliegtuig zich een of meer personen hebben bevonden, wier verdwijning om politieke of an dere overeenkomstige redenen zou kunnen worden beoogd, zulks in ver band met de mogelijkheid dat het vliegtuig als gevolg van een met dat oogmerk verrichte aanslag is veron gelukt. Dit onderzoek dient te ge schieden door bemiddeling van de commandant luchtvaart van het korps Rijkspolitie. De Raad voor de Luchtvaart heeft derhalve het onderzoek voor onbe paalde tijd geschorst en de stukken in handen gesteld van de vooronder zoeker. De raad beveelt in deze uit spraak aan. dat alsnog het Nationaal Luchtvaart-laboratorium opdracht krijgt een zestal vragen van techni sche aard, die nader omschreven zijn, te beantwoorden. Voorts acht de raad het aanbeve lenswaardig, dat de vooronderzoeker nader onderzoekt welke bemannings leden zo veelvuldig met gezagvoerder Roelofs hebben gevlogen, dat zij be kend zijn met diens vlieggewoonten en welke hun ondervindingen zijn ge weest. het vuur gedoofd eer schade was aangericht. Het leven in het woonge bied is vreselijk", aldus de brief. Ruim 200 negers stonden vrijdag in Johannesburg in de rij om een nieuw persoonsbewijs te vragen. Bijna alien zeiden dat „tsotsis" (gangsters) hun pas hadden verbrand. Een nieuwe pas kost tien gulden. In Durban zag men hetzelfde beeld. Na de zuiveringsactie in het neger- dorp S. J. Smith bij Durban zijn cir ca tweehonderd negers aan overtre dingen schuldig bevonden. De ouderen werden veroordeeld tot vijftig gulden boete of dertig dagen gevangenisstraf de jongeren tot vier slagen met een dun riet. Geschat wordt dat tot gisteravond minstens 57.000 van de 60.000 neger arbeiders in het gebied van Kaapstad het werk hervat hebben. Minister Sauer heeft vrijdag ver klaard, dat de regering van tijd tot tijd die maatregelen ingevolge de noodbevoegdheden zal nemen, die eij noodzakelijk acht. Hij antwoordde na mens premier Verwoerd op een vraag van een lid van de progressieve par tij. Deze had gevraagd of het de be doeling was, perscensuur op politiële acties en het optreden van de burger eenheden op te leggen. Saur zei voorts, dat het plan bestaat Langa en Nyanga te omsingelen door bewapende eenheden van de burger wacht, zolang het kabinet dit voor de rust en orde nodig acht. In Zuidafrikaanse zaken- en intel lectuele kringen wordt er bij de re gering Verwoerd openlijk op aange drongen, besprekingen te voeren met „gematigde" Afrikaanse leiders, en niet met stamhoofden, die door de re gering doorgaans worden beschouwd als de enige wettelijke woordvoerders van de naturellenbevolking. De Sovjet-Unie heeft een Westduits protest tegen aanvallen van premier K oestjev op West-Duitsland tijdens diens bezoek aan Frankrijk als „las terlijk" en onaanvaardbaar terugge zonden.

de Stem | 1960 | | pagina 1