I 'AFSCHAFFING BEPLEIT VAN KERNWAPENS MAMA....MAMA. Weer razzia's Zuid-Afrika in Kard. Alfrsnk terug Meisje te Amsterdam vermoord in huis van hoofdinspecteur FABRIKANT LICHTTE TWEE ADVOCATEN OP Gerber m Speech van 20 minuten stipt uit hoofd geleerd n De Gaulle in Londen Oberlaender met verlof INVENTUM DAGBLAD VOOR Dat moet Je zó doen.... ,Schouder aan schouder met Engeland" tt Lesvliegtuig verongelukt Plaatselijk onweer j Nog van geen spoor de dader Een doelloze reis om de wereld Zes doden bij mijnongeluk Aken in Miljoenenorder van Amerika Franse boeren protesteerden Neger-kardinaal ziekenhuis in Toor God, Koningin en Vaderland 100e JAARGANG No. 23338 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 Ijjnenj Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 36) VRIJDAG 8 APRIL I960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt De Gaulle heeft zijn staatsiebezoek aan Londen ook benut voor het op zoeken van zijn oude vriend en strijdmakker, sir Winston Churchill. Hij maakte daartoe zijn opwachting aan de Londense residentie van de hoogbejaarde staatsman, zoals deze telefoto laat zien. Prof. Theodor Oberlaender, de Westduitse minister voor Vluchtelin genzaken, die er door de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland van beschuldigd wordt in 1941 betrokken te zijn ge weest bij het vermoorden van joden in Lemberg, zal verlof vragen. Dit weet het Westduitse persbureau D. P.A. te melden. Woensdagavond zou hiertoe beslo ten zijn op een bijeenkomst, waar aan Oberlaender, bondskanselier Adenauer en de voorzitter van de christen-democratische partij, dr. Krone, hebben deelgenomen. (Advertentie) Als wassen niet meer helpt, als witte wol en no-iron overhemden er gelig blijven uitzien, maak ze dan weer smet teloos wit met echfa- WIT. Eén flacon echfa- WIT doet wonderen en maakt no-iron boven dien zo glad dat u nooit meer hoeft te strijken. Zorg dat het wit is, smetteloos wit met echfa-WIT. De Franse premier, generaal De Gaulle, heeft gisteren in het Britse parlement verklaard, dat Frankrijk graag zijn pas ontwikkelde atoombom zal opgeven, zodra andere landen ook afstand doen van liun kernbewapening. De rede van de Franse president tot de beide huizen van het Britse parlement was een krachtig pleidooi voor ont wapening. „Frankrijk is van mening", zei hij, „dat er pas vrede kan zijn, als de algemene vrees voor plotselinge v. nietiging eerst is weggenomen". Dit houdt in „beperking en controle van de bewapening in beide kampen". ze kunnen vervoeren en de vas te en mobiele bases vanwaar deze voertuigen van de dood gelanceerd kunnen worden, on der toezicht komen". „Frankrijk wenst bovenal vernietiging van alle voorraden kernwapens en verder, dat de installaties, waar zij gefabri ceerd worden, gebruikt worden voor andere doeleinden en dat de raketten en vliegtuigen die De topconferentie Over de topconferentie zei De Gaul- lee, dat de vier regeringsleiders er heen zullen gaan als „reizigers, die een lange en moeilijke reis voor de boeg hebben". Hij prees de Britse premier MacMillan voor het grote aandeel, dat deze gehad heeft in de voorbereiding van de topconferentie. Frankryk zal eraan deelnemen „zon der aanmatiging, met een diep besef voor wat op het spel staat en met een redelijke hoop". „Ik verklaar", aldus De Gaulle, dat Frankrijk op dit belangrijke tijd stip schouder aan schouder naast En geland staat". De president had zijn rede van twintig minuten zo perfect uit het hoofd geleerd, dat hij met geen woord afweek van de afschriften ervan, die van tevoren waren uit gereikt. Deze prestatie bracht zijn gehoor van doorgewinterde politici en spre kers in het openbaar onder wie sir Winston Churchill in verbazing. Kort na de opstijging van het vlieg veld Zuid-Limburg te Beek is giste ren een vliegtuig van de Rijkslucht vaartschool verongelukt. Het toestel was een der onlangs in gebruik ge nomen eenmotorige Saab „Safir" vliegtuigen. Het toestel moet, naar tnen tot nu toe aanneemt, kort na fle opstijging in een vrille zijn ge raakt, tengevolge waarvan het ter aarde stortte. Het kwam in een fcoomgaard terecht en vloog in brand. De leerling-vlieger is daarbij «m het leven gekomen. Dit is het eerste ongeval met dode lijke afloop dat in negen jaar met Jen toestel van de Rijksluchtvaart school is gebeurd. De leerling-vlieger had de opdracht een zgn. 300 mijlsvlucht te maken en (Tel van het vliegveld Eelde, waar de Rijksluchtvaartschool gevestigd is, n(aar Beek. van Beek naar de lucht haven Rotterdam en vandaar terug rjaar Eelde. De bij het ongeluk omgekomen leer ling-vlieger is de 20-jarige L. Jong man uit Alkmaar. RADIO MOSKOU heeft donderdag weer een felle aanklacht op bonds kanselier Adenauer gedaan. In een uitzending voor Amerika werd ech ter gezegd, dat de Sovjet-Unie hele maal geen anti-Duitse gevoelens wil wekken. „Een belachelijke veronder stelling" zei de commentator. TWEE CHINESE arbeiders zijn vol gens het Pekingse Volksblad terecht gesteld, omdat zij 61 mede-arbeiders in de wegenbouw hadden vergiftigd. IN ZEVENTIEN Europese landen is gisteren de verkoop van de vluchte- lingenpostzegels begonnen. In ons land gebeurde dit voor het rijdende postkantoor, dat op Het Plein in Den Haag stond opgesteld. DE COMMUNISTISCHE regering van Zuid-Slavië heeft formeel de verant woordelijkheid aanvaard voor de ren tebetaling op de in gebreke gebleven buitenlandse schuld van het voorma lige koninkrijk der Serven. Het is de eerste keer dat een communistische regering dergelijke rechten van bui tenlandse beleggers erkent. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt gisteren- 2 avond 23.15 uur: 2 Perioden met zonneschijn, maar 2 plaatselijk ook enkele onweers- t buien. Zwakke tot matige wind 2 2 in hoofdzaak tussen noord en oost. 2 Ongeveer dezelfde temperaturen 2 2 als gisteren. 2 Verwachting van het Belgische 2 j Weerkundig Instituut: 2 Steeds warm weer. Maximum-tem- 2 peratuur 24 graden. Neerslagvla- 2 gen en plaatselijk onweer. 2 Vaandag: zon onder 19.25 uur. 2 2 Maan op 15.32 uur. 2 2 Morgen: zon op 5.57 uur. Maan 2 2 onder 5.00 uur. 2 In de lokasie Nyanga, het gro te negerdorp onder de rook van Kaapstad, is de politie gister ochtend begonnen met haar derde grote „actie". Enkele ne gers telefoneerden naar Kaap stad met de mededeling, dat de politie opnieuw ranselpartijen houdt. De hoofdcommissaris van politie te Kaapstad, Terblanche, verklaarde dat de situatie in Nyanga zeer gespannen is. De politie arresteerde in Nyan ga circa 200 negers en nam een groot aantal messen en bijlen in beslag. De gearresteerden, onder wie enkele vrouwen, werden in vrachtauto's geladen en naar een politiepost gebracht. Hier moes ten zij uitstappen. Af en toe kreeg 'er een. (die niet vlug ge noeg voortmaakte, een klap in zijn gezicht met een soort rub- berzwcep. Rond Nyanga is een dicht kordon getrokken. "ot dusver hebben nog slechts 615 arbeiders uit Nyanga (waar 25.000 negers wonen) het werk hervat. Te gen de middag heerste in het dorp de stilte van een kerkhof. Ook in Durban is de spanning voelbaar. De politie heeft daar drie honderd negers gearresteerd, en heeft ook daar een scherpe bewaking ingesteld. In de Afrikaanse nederzetting Wal- mer bij Port Elizabeth zijn twee ker ken in brand gestoken. Een daarvan brandde geheel af, maar bij de an dere kon het vuur spoedig worden bedwongen. Ooggetuige Een verslaggever van U.P.I die gisteren bij Nyanga was, meldde on der meer: „II» heb ongekend grote aantallen politiewagens en militaire trucks langs de hoofdweg naar Nyanga zien rijden, met tussen dit konvooi in pantserwagens van dc politie en an dere pantserwagens van het leger. De grimmig kijkende politiemannen en militairen in de torens van de pantserwagens schenen mij ongaar ne tc zien. Zij hadden de hoezen van hun wapens afgenomen, en de ka nonnen en mitrailleurs waren ge- Advertentie) bruiksklaar anders dan gisteren toen de mondingen afgedekt waren en de kanonnen en mitrailleurs niet recht vooruit waren gericht. Europese artsen, die hebben aan geboden te helpen bij het verzorgen van de gewonden in de lokasie, heb ben van de autoriteiten geen ver gunning gekregen. De inwoners van Nyanga blijven binnen. Ze zijn zo bevreesd, dat zij hun ramen en deuren hebben gebar ricadeerd en zelfs niet buitenshuis komen om levensmiddelen te ko pen". voor heet water. Vergen weinig ruimte Een aantal opvarenden van Hr. Ms Evertsendie gisteren de haven van Nieuwediep binnenliep, heeft op de thuisreis in Italië een fraaie pop gekocht compleet met ..mama-stem". Toen echter enkele dagen later het schip op volle zee 's nachts begon te schommelen, werd de gehele bemanning prompt ge wekt door het geluid van een hon derdtal „mama-stemmetjes" die op volle toeren draaiden Hier toont een van de mannen van de Evertsen zijn pop. (Advertentie) zou het zijn, als U een kostuum zou zoeken gelijk waardig aan het befaamde ..BORONET" kostuum'. Prijzen f89,50 fl 59. Zo dicht bij huis en een ongeëvenaarde sortering uitsluitend verkrijgbaar bij: BREDA van Coothplein hoek Ginnekenstraat In de woning van een Am sterdamse hoofdinspecteur van politie J. S. in de Ter Gouw straat, heeft men donderdag ochtend de ontstellende ontdek king gedaan, dat het sinds kort daar inwonende meisje L. Veen- stra uit Leeuwarden in bed moet zijn vermoord. Naar men vermoedt is het meisje gewurgd. Het onderzoek, dat onmid dellijk een aanvang nam, en dat nog steeds voortduurt, heeft nog geen en kel resultaat opgeleverd. Er bestaat geen enkele verdenking op dit mo ment ,ook niet tegen de genoemde hoofdinspecteur. De enige dochter van inspecteur S. (een weduwnaar) deed de ontdekking. Het meisje Veenstra was haar vriendin. Zij werkte sinds kort bij de PTT in Amsterdam. In verband daarmee is zij bij het kleine gezin komen wonen. Het meisje was 17 jaar oud. Bij het onderzoek is een speurhond ingeschakeld. Engelina Veenstra was zeer gezien bij haar collega's en had verscheide ne vrienden. Het venster van de slaapkamer aan de achterzijde van de woning stond open. Daarin zou volgens de politie de enige aanwijzing gevonden kunnen worden voor de mogelijkheid, dat de dader van buiten moet zijn gekomen. In de tuin heeft men geen voetstappen gevonden. Deze kunnen echter zijn uitgewist door de regen. Engelina moet woensdagavond circa midder nacht zijn thuisgekomen. Van het tijd stip waarop de gruwelijke daad moet zijn verricht staat nog niets vast. Noch de hoofdinspecteur, noch zijn dochter hebben enig verdacht geluid gehoord. De ouders van het slachtoffer kon den eerst donderdagmiddag van het gebeuren op de hoogte worden ge steld.' Bij een instorting in een kolenmijn te Wuerselen bij Aken zijn gisteren morgen vroeg zes mijnwerkers om het leven gekomen. Zij zijn op 650 meter diepte onder gesteente bedol ven geraakt. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. G. J. de Lint, heeft gisteren na een uren lange zitting een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstel ling van de regering gevorderd te gen de 49-jarige fabrikant P. J. van H. uit Bergen aan Zee. Met een verhaal over de levering van filterinstallaties ter waarde van tachtig miljoen dollar aan de Ame rikaanse marine zou hij de laatste jaren een aantal mensen hebben opgelicht. Twee Haagse advocaten, mr. W. van de K. en mr. G. D., hadden de fabrikant f 1600.- gegeven, omdat deze naar de Verenigde Staten moest. Daar moest hij zich iden tificeren zei hij om zijn pro visie van deze enorme transactie, twintig procent (dus ongeveer zes tien miljoen dollar), te kunnen in casseren. De fabrikant ging echter helemaal niet naar Amerika, maar naar Londen. Mr. D. had de fabrikant ontmoet op een rechtszitting in Arnhem, waar deze als getuige-deskundige optrad. Later vroeg de fabrikant aan de jurist hem terzijde te staan bij belastingkwesties. Mr. D. had, zo verklaarde hij als getuige, een fotokopie gezien van een contract, waarop de levering voor tachtig miljoen dollar vermeld stond. Wat er echter precies op stond wist hij niet meer. Later ontstonden er plannen voor de oprichting van een onderne ming, de Allied Engineering Com pany". De twee advocaten zouden dan commissarissen worden. Mr. D. ging ook nog met de fabrikant naar Italië, waar zaken zouden worden gedaan met een plastic- fabriek. Het resultaat van het reis je was, dat mr. D. 4000.- kwijt was en de Italiaanse hotelhouders nog steeds met onbetaalde rekenin gen van miljoenen lires zitten. Het lukte de fabrikant ook nog van de Italiaanse fabriek geld los te praten. Pleziertochtjes Verder had van H. in de zomer van 1958 een plezierkruiser voor f 26.500 gekocht, zonder dat hij een cent op zak had. Bij dezelfde scheepsbouwer, die de fabrikant op de Hiswa-tentoonstelling had ont moet, bestelde hij ook nog twee kruisers van een kleine twee en een halve ton per stuk. „Voor vrienden in de Navo". Deze bestel ling ging echter niet door, omdat de fabrikant een deel van de bouw kosten niet vooruit kon storten. Van H. ging inmiddels met zijn ge zin op de kruiser wonen en maak te leuke tochtjes. De scheepsbou wer en diens boekhouder hield hij aan het lijntje door steeds weer te praten over de moeilijkheden, die hij had met het overmaken van het geld uit de Verenigde Staten. De vroegere eigenaar van de kruiser begon daarop een kort geding te gen de fabrikant en kreeg daarop zijn bezit weer terug. De laatste getuige, de 74-j.arige J. de H. van D. uit Mook was door van H. opgelicht voor ongeveer twintig mille, ook met hetzelfde verhaal over de levering van fil ters voor tachtig miljoen dollar. Al deze handelingen noemde van H. geen oplichting maar zaken doen. Overigens, zo hleek uit ver klaringen, is de fabrikant in zeke re zin geniaal en heeft hij onder meer vele filters aan de K.N.S.M. geleverd. In het psychiatrisch rap port staat onder meer, dat de kans op recidive zeer groot is. ,Gebrekkig,, De verdediger, mr. T. Huisman /.ei, dat het vooronderzoek gebrek kig was geweest. Men had contact moeten zoeken met Washington om te kijken of de feiten, zoals de fa brikant die had voorgesteld, juist waren. De fabrikant leverde inder daad uitstekende filters, beter dan de Nederlandse en zeker zo goed als de Amerikaanse. En nog goed koper ook. Het enige wat mr. Huis man bewezen achtte was de oplich ting van de twee advocaten. Hij vroeg daarom een lichte straf. In Sens, een van de achttien steden waar gisteren Franse boeren demon streerden tegen het landbouwbeleid van de regering is het gisteren tot on geregeldheden gekomen. De politie maakte gebruik van traangasbommen en gummistokken om duizenden beto gende boeren uiteen te drijven. On langs heeft het Franse kabinet zes wetten betreffende de landbouw goed gekeurd, die niet voldoende aan de belangen van de boeren tegemoet kwamen. Zij willen een glijdende prijsschaal gekoppeld aan de kosten van levensonderhoud. Het aantal ge wonden van de vechtpartij is niet be kend. Omstreeks half negen gister avond was de rust in Sens weerge keerd. Het plein voor de prefectuur was bezaaid met flessen, stenen en stokken, die de boeren als wapens hadden gebruikt. Gisterenmiddag arriveerde op Schiphol Bernard kardinaal Alfrink uit Rome. Ter begroeting op de luchthaven was o.m. de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers (foto) aanwezig. In de ontvangsthal van de lucht haven trof de kardinaal nog talrijke andere kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders. Ook. twee broers en een groot aantal vroegere klasgenoten'van de kardi naal waren daar aanwezig. Vriendelijk drukte mgr. Alfrink alle aanwezigen de hand terwijl hij zijn indrukken over zijn verblijf in Rome weergaf. Nadat de kardinaal geduldig voor dc fotografen had geposeerd, hie ven alle aanwezigen het „Io vivat" aan, gevolgd door een door een ieder luidkeels megezongen „Lang zal hij leven". Per auto begaf hij zich naar Utrecht, waar hem wederom een ontvangst wachtte. (Advertenties) fijnste kaas uit Zwitserland met tijdelijk Zwitsers kaas-rcccp- tenboekje! Koop vandaag nog 2 dozen Gerberkaas met 2 bij- gepakte bonnen voor recepten- boekje Kardinaal Roegambwa van Tanganjika is, naar van Vati caanse zijde werd vernomen, in een kliniek te Rome opgenomen. Volgens de zegslieden is zijn hart verzwakt tengevolge van de drukte en emoties van zijn kardinaalsbenoe ming. die overal in de wereld veel weerklank vond, omdat hij de eerste negerkardinaal van de laatste eeuwen is. Zijn toestand is echter niet zorg wekkend. Volgens de zegslieden be vindt hij zich sinds enkele dagen in het ziekenhuis „Salvator Mundi".

de Stem | 1960 | | pagina 1