Chief Whip „SCHRIJN VAN ZWAARD EN KRUIS" ht Koremans „BARMHARTIGHEID voor ziekenhuis te Hulst Restauratie „Bomvrije" ingrijpend en kostbaar Caisson in veerhaven Kruiningen verdwijnt Diamanten bruiloft Oostburg in Nieuw-Guinea debat had kalm einde Abdij spel te Middelburg 1 DAmn cAI c op ieders lip! Programma koninklijk bezoek aan Zeeland art ers krijk Steeds meer tankers worden opgelegd Import via Hansweert neemt toe Rond half mei A jn UI 1 w QflE ixnuiv tl i c L tv" Jtagbla?) H extern BURG iTERPAM Hoog- mt g DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 APRIL 1960 Sell ippersknech t overleden aan vergiftiging Vlissingse bezienswaardigheid Bestemming Mr. dr. Mes treedt af als voorzitter Twee auto's met smokkelboter gepakt Televisie Radio Zeehaven bij Bafh Rijden en staken Bevordering bij P.T.T. et 2 tanden de Waele, i prijs L. van 2e prijs P. r tanden: le icht. L. van Dor- prijs: L. van le prijs: L. een. en: le prijs: Jansteen, 2e St. Janstecn. prijs Gebr. ■ootste aantal br. de Meij, p vetvee: le icht. Mooiste prijs E. de prijs L. Se- oiste konijn leghers, Koe- 1, Koewacht, n: St. Jansteen, vacht, dikbil- St Jansteen, Jansteen en Jansteen. S KAMER EUBELEN debaan ZOOM 7 orden pogin- -oesters naar Groot ver- rankrijk. Zij ar tegen het ipper-Simped nste parasiet. Korringa een slippervrij te et pekel van el overleg en 'ranse bacte- eze uiteinde- voer. Enkele krijk verzon- onden uitge- eltelijk voor teurs). Grote maar piotse ken afgezegd, had men in t verloop ge- r liggen hoe Men spreekt den waarom nnuleerd. Er n de 2 en 300 erfte kunnen ang van het het bad van Het verschil vater in Zee- ijk. en geschiedt Wanneer aan rdt voldaan, export. waren de pa- toogovens we- akelijk als ge- buitenlandse egenover deze od hoe langer zodat alleen en, vergeleken aan deze vraag Ir schijnt aan :mde fondsen amen. De aan- vens zitten, al- handen en aar uit te krij- in deze aan- litend van het bmingen over- circa 16 pun- atprijs. dden meer te iken het geval ergebleven ge- nsten worden aten. De cultu- ichtergrond en dan ook naar veranderingen :alm en eerder I 5/16 7/8 2 /8 1,4 6/4 98 1/16 93 488 1/2 652 3/4 871 1/2 795 3/4 155.95 148 1/2 329 3/4 708 RSEN Jverkcer an. Olie 156.00 Unilever ude) 658—665. uur: D« man 14 j. nc: Biljartkam- wburg 7.30 uur: d€ trap. Vlaamse Opera, Apenbare (Van onze redacteur) Hein Koreman uit Breda heeft een nieuw beeld ge reed, dat bestemd is voor de entreepartij van het nieuwe ziekenhuis in Hulst. Het stelt de Barmhartige Sama ritaan voor. Het bestuur van het ziekenhuis heeft dezer dagen het atelier van Kore man bezocht om het eindre sultaat, dat in was is uitge voerd, te bezichtigen. Men toonde zich niet alleen en thousiast, maar zelfs onder de indruk. De beeldhouwer is thans bezig om het wasmodel in beton te gie ten; een karwei, dat grote techni sche vaardigheid vereist. Einde mei zal het beeld, dat de entree partij van het ziekenhuis zal sie ren, kunnen worden opgesteld. Koremans beeld doet de realiteit geen geweld aan. De opbouw is van een geraffineerde eenvoud, waarbij hij toch wel met de no dige problemen te worstelen kreeg. Wij denken dan bijvoor beeld aan het middendeel van de groep, waarin hij een gelukkige oplossing vond voor de „armen- en benenpartij" van de drie figu ren, die op deze plaats van het beeld bij elkaar komen. Om de vormgeving is de rechter-achter- zijde van het beeld zeer bijzonder een nadere beschouwing waard. Het begrip barmhartigheid komt in het gehele beeld volledig tot uitdrukking. Het is een eerlijke barmhartigheid, die niets te ma ken heeft met sentimentaliteit. Zodoende ontstond een sterk beeld, dat logisch is opgebouwd. Rustig en doelbewust geeft het uitdrukking aan de gedachte van de naastenliefde in een vorm, die de mens van deze tijd zeker zal kunnen waarderen. Uit recente cijfers blijkt, dat het aantal opgelegde tankers weer aan merkelijk toeneemt. Momenteel zijn er over de gehele wereld meer dan 350 opgelegd met een tonnage van bijna zes miljoen, een vermeerdering van bijna een miljoen ton, in vergelijking met een jaar geleden. Waarschijnlijk is de toename te wij ten aan het steeds meer vrij komen van tankers, die op time-charter geva ren hebben voor oliemaatschappijen, terwijl ook een aantal tankers heeft deelgenomen aan het vervoer van ge stort graan tussen Amerika en het continent. Voor al deze schepen is de vrachtenmarkt dermate slecht, dat zij geen lonende vrachten kunnen verkrij gen. Op het Belgische tankschip „Adin kerke", eigendom van de Antwerpse onderneming Transtank" is de 18-ja- rige schippersknecht E. Zaman om het leven gekomen door benzinedamp vergiftiging Toen de „Adinkerke" op het Hol- landsch Diep voer, was de knecht be zig met het schoonmaken van een tank. Door de daarin nog hangende benzinedamp raakte hij bedwelmd. De schipper van de „Adinkerke" haalde, toen hij dit merkte, de jongen met behulp van een touw uit de tank. De „Adinkerke" voer daarna op volle kracht naar 's Gravendeel voor dok tershulp. Bij aankomst aldaar bleek Zaman echter reeds te zijn overleden (Advertentie) 20 stuks f. 1.' Koningin Juliana zal in mei niet één dag, maar twee dagen Zee land bezoeken. Op 17 mei opent zij het nieuwe gebouw van de provinciale griffie, op 18 mei zal haar bezoek de Del tawerken gelden, naar wordt ver nomen. Vast staat inmiddels, dat de Konin gin en de vijfhonderd -genodigden op de ochtend van 17 'mei in de Nieuwe Kerk zullen worden ont vangen. De directeur der Zeeuw se Muziekschool, Henk G. Stam, componeert een muziekstuk, ver moedelijk voor orgel, drie trombo nes, drie trompetten en pauken, voor de „blijde incomste" van de landsvrouwe. Daar zullen dooi het provinciaal bestuur van Zeeland ook geschenken worden geoffreerd. Eveneens onder muziek zal de Ko ningin de kerk weer verlaten. Met haar gevolg zal zij in oude Zeeuw se wagens, bespannen met Zeeuw se paarden, een rijtoer maken, die eindigt in de Abdij. De route is nog niet bekend. Bij de nieuwe griffie gekomen, zal de Koningin de grote bronzen deu ren van het provinciehuis openen. Tijdens een rondwandeling door het gebouw onthult zij een ge denksteen. Na een aperitief za] de lunch worden gebruikt in de kloostergan gen van het complex. In de middag zal zij verder folklo ristische evenementen gadeslaan, zoals ringrijden in sjezen en van uit het zadel, terwijl er ook een schieting op de liggende wip ge houden zal worden. Als besluit van het officiële deel van de dag wordt de Koningin in de Statenzaal een thee aangeboden door de leden van de Provinciale Staten van Zeeland. Wellicht bezoekt zij in de avond uren nog het klank- en lichtspel, dat dan voor de eerste keer te ho ren en te zien zal zijn in de his torische Abdij van de Zeeuwse hoofdstad. Over de plannen voor de restauratie van de Vlissingse Gevangenentoren, de z.g. „Bomvrije" zal zeer binnen kort door b. en w. van Vlissingen, in overleg met Monumentenzorg, defini tief beslist worden. De restauratieplannen voor de „Bomvrije" werden gemaakt door de Middlburgse architect M. van Beve- ren, een autoriteit op het gebied van restauraties. Vooral wil men trachten de toren in zijn oorspronkelijke staat te herbouwen. Hier echter zit een moeilijkheid, daar niemand precies weet, hoe de toren er in zijn oor spronkelijke vorm heeft uitgezien. Van oude gravures, tekeningen enz. weet men, dat de toren voorzien is geweest van een spits torentje. Bij de restauratie-plannen is dan ook een ontwerp gevoegd, waarbij de toren met een dergelijk spits torentje her bouwd kan worden. Tevens zal men tot verlenging overgaan, mogelijk zelfs met drie meter. Dit is nood zakelijk daar door verhogingen van de boulevard de toren steeds dieper in het dijklichaam is verdwenen. Om de boulevardmuur niet te verzwak ken, zal het onderste gewelf, thans reeds in de dijk verdwenen, geheel gevuld moeten worden met zand e.d.. zodat de ingang weer op het wegdek niveau komt te liggen. Een kort bij de toren gelegen bunker, uit de laat ste oorlog, wordt thans reeds gesloopt. Dat Hansweert als exporthaven van agrarische produkten, bestemd voor alle delen van de wereld, een zeer belangrijke plaats inneemt, valt niet te bestrijden. De statistieken wijzen dat uit. Als importhaven genoot Hans weert tot nu toe minder grote be kendheid, doch ook dit verandert. Reeds nu hebben zich enkele coasters aan de Hansweertse loswal ter hoogte van Vlake gemeld, t.w. de Zweedse coaster „Madeleine" met 750 ton en het Engelse m.s. „Rampoort" met 1000 ton Egyptische aardappelen. Naar het zich laat aanzien za) de import in Hansweert gaan toenemen. De geloste en nog te lossen Egypti sche aardappelen zijn in hoofdzaak bestemd voor de Amerikaanse strijd krachten in West-Duitsland, terwijl een klein gedeelte voor binnenlandse consumptie zal dienen. Indien zich geen stagnatie in de werkzaamheden zal voordoen, hoopt men half mei het grote caisson uit de veerhaven te Kruiningen naar zijn nieuwe bestemming te versiepen. Bij het vrijbaggeren van deze be tonnen kuip heeft zich enige vertra ging voorgedaan doordat de bagger molen defect is geweest. Door deze molen is al menige kubieke meter slib weggebaggerd. Rondom moet het caisson vrij komen te liggen, hetgeen een bijzonder groot baggerwerk op zich is. Het bergingsvaartuig „Arie" is zich in het caisson bevond via een spoelingssysteem te verwijderen. Hier in is men reeds ver gevorderd. Op het caisson staat een betonmo len, die daar beton klaar zal draaien voor vleugels weike aan het caisson alsnog vervaardigd worden. Een en al activiteit op en rondom het caisson, dat in 1953 een zo be langrijke troef geweest is in de han den van de ingenieurs der rijks waterstaat t.w. bij de sluiting van het laatste gat aldaar. En nu zal, naar wij hopen dit caisson een even groot aan deel leveren in de strijd tot sluiting van het Veerse Gat. Vol belangstel ling wordt alom in Zeeland de strijd tegen het water door de Deltadienst gevolgd. Het vertrek van het caisson uit de Veerhaven zal dan ook weer als Voor de restauratie heeft de minister van o. k. en w. een bedrag van 248.850 beschikbaar gesteld, hetgeen negentig procent van de gehele kosten betekent. Over de bestemming van de toren na de restauratie valt nog niets met zekerheid te zeggen. De herbouw zal beslissend zijn voor de mogelijkheden die de „Bomvrije" kan bieden. Wan neer voldoende vensters aangebracht worden, zal men de ruimten mogelijk als expositiezalen kunnen gebruiken. Wanneer echter alleen de orginele schietgaten aangebracht worden zal een gebrek aan daglicht deze plannen wel verijdelen. Hoe dit alles ook moge uitvallen, zeker is dat met de restauratie Vlissingen een beziens waardigheid van allure rijker wordt. Grondkamer voor Zeeland Naar wij vernemen heeft mr. dl'. A J. J. M. Mes de wens te kennen gegeven wegens overdrukke werk zaamheden zijn functie als voorzitter van de Grondkamer voor Zeeland neer te leggen. Vandaag wordt in het hotel „De I onomwonden uit de registers van de Wint" aan de Zuidzandsestraat de burgelijke stand te Oostburg. Minder 60-jarige bruiloft gevierd van Aloui-1 vast staat het echter met de gehoor sius, Dionynus Debbaut, geb. op 31 juli 1897 te Lapscheure in België en Catherina, Maria Matthys, geb. te Oostburg op 14 november 1876. Feitelijk is het alweer een paar weken geleden dat het diamanten- feest gevierd moest worden daar hun huwelijk op 21 maart 1900 te Oostburg werd voltrokken. Door familieomstandigheden kon de feestelijke viering echter niet door gaan. Dat het echtpaar op 21 maart 1900 in het huwelijk is getreden blijkt (Van onze parlementaire verslaggever) Pater Stokman (KVP) was in de Tweede Kamer bij de replie ken over Nieuw-Guinea met ve le andere kamerleden uiterma te tevreden over de reacties van minister en staatssecretaris op de betogen uit de Tweede Ka mer. Het debat is zonder politie ke spanning beëindigd. Mr. Burger (P.v.d.A.) pruttelde nog wat na over de reis van de „Ka- rel Doorman" en beschuldigde de staatssecretaris van Marine, dat hij meer als politicus en minder als zee officier zou moeten optreden. De re denering van mr. Burger kwam hierop neer, dat de leiding van Ma rine en Luchtmacht tegen de reis van het vliegdekschip naar het Ver re Oosten zouden zijn. De staatsse cretaris zou dus eigenlijk af moeten treden, zo suggereerde mr. Burger. Maar de heer De Jong kwam aan het eind van het debat in de Kamer om te verklaren, dat hij de „zorgen" van de heer Burger over zijn positie van zijn schouders af kon nemen. In het kabinet was volledige over eenstemming over deze vlagvertone- rij. Staatssecretaris mr. Bot heeft de socialistische heer De Kadt nog ge antwoord, die vond dat de regering niet duidelijk genoeg had laten uit komen, dat wij zelfbeschikking voor de bevolking van Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk willen realiseren. Hij heeft ook dit socialistisch kamer lid volkomen gerustgesteld. De begroting van Nieuw-Gui nea voor 1960, die zeer binnen kort wordt ingediend en die een tekort van 81 miljoen gulden zal vertonen, zal een memorie van toelichting bevatten, waarin de laatste gegevens en cijfers over Nieuw-Guinea zullen worden op genomen. Een nota waarom de P.v.d.A. had gevraagd wordt hierdoor overbodig. (Van onze verslaggever) volop bezig geweest om slik e.d., daf een belangrijke stap worden gezien. V7ANAF 1 juni zal het publiek iedere woensdag-, donderdag en vrijdagavond in de Middelburg se abdij getuige kunnen zjjn van het klank- en lichtspel. Volgende week zal het muzikale gedeelte worden vastgelegd onder 'eiding van Marinus Voorberg. De direc teur van de Zeeuwse muziekschool, Henk Stam, componeerde de mu ziek voor koor, orgel, klavecim bel en blaasinstrumenten. De week daarop zullen de stemmen, die on der regie van S. de Vries jr. de tekst van G. A. de Kok zuilen spreken, worden uitgekozen. De titel van het spel is „Schrijn van Zwaard en Kruis". De auteur vertelde ons gisteren deze titel te beschouwen als teke nend voor de historie van het ab dijcomplex in de Zeeuwse hoofd stad. Het is eeuwen lang het tref punt geweest van wereldlijke en geestelijke macht. Soms zag de abdij conflicten. Soms een eensge zind samengaan. Telkens zal in het spel de stem van „de wachter van de tijd" klin ken, die fungeert als de verteller. Zijn verhaal wordt telkens onder broken door historische episoden. T rouwkerk LIET klank- en lichtspel begint in de trouwkerk. De wachter van de tijd zegt daar de proloog. Hij vertelt uit 1120, toen de regu liere kanunniken van Vorme- zeele de abdij stichtten. Dat was in de dagen van de ketter Tanche- lijn, die met name onrust zaaide op Walcheren. Op last van de bis schop trokken de regulieren, met de abt Albaldus aan het hoofd, naar Middelburg om de ketterij te keren. Bewogen vertelt de eer ste abt hoe zijn zending mislukte. De abdij wordt overgenomen door de norbertijnen. Dan wordt in de geschiedenis een hele sprong gemaakt. Men hoort de vermanende woorden van een der Middelburgse burgemeesters, die een meute beeldenstormers toespreekt. Daarna volgt een scène waarin de verwoesting wordt uit gebeeld. Onderwijl is men naai' de Koor kerk gewandeld, waar Willem II van Oranje een uitbreiding toezegt. Kloostergang J^UIMSCHOOTS komt het ro mantische hart aan zijn trek in de Kloostergang. Hier nam Phi lips de Schone hartroerend af scheid van zijn zus Margaretha. die op het punt stond te vertrek ken naar Portugal, waar zij zou trouwen met Don Juan. In de crypte, de kelderruimte, herneemt Willem III zijn rechten als eerste edele van Zeeland. Op het abdijplein tenslotte wordt de epiloog gesproken. Indringend klinkt het vermaan aan het huidi ge geslacht om deze „schrijn" van het verleden ongeschonden te be waren. Dan flitsen de schijnwer pers aan en schittert in het duister van de nacht de abdij in zijn volle schoonheid. Via de Balanspoort verlaat men het complex Frequentie LIET ligt in de bedoeling van de stichting Verlichting Middel burg drie rondgangen per avond te doen houden. Tenminste hon derd personen zullen aan elke om megang, die ten naaste bij 55 minuten duren, kunnen deelne men. Men wil het geheel zo orga niseren. dat bij overstelnende drukte elke 30 minuten ean nieuwe cyclus kan aanvangen De maand juni. waarin de dai?en lang zijn. zal wellicht aan de frequentie van de tochten, die een tamelijk grote duisternis vragen, enige beper kingen opleggen. Koningin V/OOR het eerst zal het klank- en lichtspel gepresenteerd wor den op 17 mei. de dag waarop de koningin de nieuwe provinciale griffie te Middelburg zal openen Het is niet uitgesloten, dat zii 's avonds het klank- en lichtspel wil aanhoren en gadeslaan. Tus sen 17 mei en 1 juni zal men aller- hand autoriteiten en officials met de nieuwigheid in kennis brengen. Twee of drie ervaren monteurs zullen iedere avond de elektrische apparatuur moeten bedienen. Bin nenkort zullen affiches worden verspreid om de toeristen op het evenement attent te maken. Men heeft ook boekjes laten vervaardi gen, waarin de tekst in het Ne derlands, het Frans en het Engels staat afgedrukt. De financiën van de stichting zijn nog niet toerei kend om de tekst ook in drie talen gesproken te laten worden. tedatum van de bruidegom, aangezien deze tijdens de Lapscheurse kermis werd geboren en de veldwachter die met de inschrijving was belast kenne lijk teveel van de kermis had genoten, zodat Debbaut de ene keer op 31 juli de andere keer op 26 of 28 juli werd genoteerd, hetgeen wel eens moeilijk heden heeft opgeleverd met de stam kaarten en met de persoonskaarten. De feestelijkheden worden vandaag geopend met een solemnele H. Mis in de parochiekerk te Oostburg met deel name van een groot aantal bruidjes die het echtpaar zuilen afhalen, om daarna in het hotel „De Wint" het grote familiefeest voort te zetten. In het hotel „De Wint" is de bazin een kleindochter van de jubilaris. Gezond Zowel de man als de vrouw geme ten nog een goeae ge^onaneid. z,o is ae man nog steeas nu van ae rege- iingscommibsie van net manuwezen in uosiourg en is nog amju net aan gewezen juryiiu voor ue genen- keuringen. uezameniyk D^zoeKen ae oejaaruen ecnieaeaen xiug ïeuere weeK ae woensuagmarKL m woatourg, ter wijl zij ue vrijaaginiaaag trouwe oe- zoeKers' zijn van ae uïjeehKOmsien voor ouuen van aagen. up zondag gaan zij ueiuen trouw naar ae noog- mis, zouat gezega Kan worden aai zxj nog reaenjK goea ter oeen zijn. rJijna ou jaar wonen zij nu tezamen in nun vriendelijk nuisje aan ae bt. r*avo- gang 1U te uostburg. Hoewel dit womnkje tijdens ae oevrijamg ern stig werd oescnaaxgd Kon net toen nog worden nersteia. Zijn neie ïeven lang is Debbaut ianaaruoiuer geweest en bij was als zodanig 1/ jaar in aiensi van A. JN or tiers en 40 jaar bij E. Hadts in de Veernoek te Oostourg. üok was bij jarenlang ais „pieke de bewaker van orde en rust in uods huis werkzaam, zodat ny een ver dienstelijk ieven achter de rug beeft. In twee dagen tijd hebben de amb tenaren der Invoerrechten en Accijn zen van de centrale velddienst te Axel twee smokkelauto's met boter in beslag genomen. De eerste, waarvan de beide inzittenden werden gearres teerd, viel de douane in Hulst in han den en bevatte 1500 kg roomboter, die met de bestelwagen een waarde van ruim f 7000 vertegenwoordigde. De tweede werd woensdagnacht om twee uur aangehouden in de Zandstraat (gem. Westdorpe), waarbij behalve de auto 870 kg boter in beslag werd ge nomen, met een totale waarde van ruim f 4000. Deze auto was uitgerust met speciale banden en een stalen plaat tussen de voor- en achterbank. Er werd bovendien een groot aantal kraaiepoten aangetroffen. De beide inzittenden van deze auto wisten te ontkomen. .1 - Ik In een extra uitzending kan men vanmiddag van 12.25 tot 13 uur kij ken naar een rechtstreekse reportage uit de Westminster Hall, waar presi dent de Gaulle een toespraak houdt tot de leden van het Britse Hoger- en Lagerhuis. Mr. Hiltermann zal zo als gewoonlijk na de uitzending een korte samenvatting geven. De NCR V-televisie zendt, vanavond een filmdocumentaire uit over de be strijding van de infectieziekten die door insekten worden veroorzaakt en waaraan een groot gedeelte van de wereldbevolking lijdt. Onder auspi ciën van de Wereldgezondheidsraad wordt op het ogenblik een heftige strijd gevoerd ter vernietiging van deze vijand. Beelden van deze strijd zijn te zien in „De vijand in ons mid den". Hierna volgt een spel onder regie van Max Douwes, getiteld „Goede Vrijdag". Het is een spel in verzen van John Masefield in een vertaling van Bert Voeten. Het NCRV-programma van deze donderdagavond wordt geopend met een uitzending, die verzorgd wordt door Han Rensenbrink en waarin de kijkers weer een blik achter de tra lies van de dierenwereld wordt ge gund Het onderwerp is ditmaal „Van oeros tot melkkoe". België: Ook de Vlaamse televisie staat stil bij de Wereldgezondheids- dag en wel door middel van een korte filmreportage, die om 8 uur begint Daarna is er een studentenvragenspel. gevolgd door de speelfilm „Pantalas- kas". Besloten wordt met de rubriek voor de amateurcineasten. Hoogtepunt van het avondradiopro- gramma is zonder twijfel de volledige uitvoering van de beroemde en graag beluisterde opera „La Bohème" van Puccini. De AVRO, die uitzendt via Hilversum 2, begint met de verklan king van dit meesterwerk direct na het korte nieuws van 8 uur. Daarvóór kan men al afstemmen op die zen der om de belevenissen van de fa milie de Koning aan de ontbijttafel op de voet te volgen. ,,Vlag in top" vormt natuurlijk weer het hoofdbestanddeel van het NCRV-avondprogramma De actie ,A x Z N wordt overgenomen uit het Concertgebouw te Terneuzen Vanmiddag om 12.55 uur verbindt de AVRO de luisteraars met Londen voor een samenvatting van de toe spraak van president de Gaulle tot de leden van het Britse parlement. IN het „Financieel Dagblad" heeft de vooraanstaande journalist L. Hanekroot zeer te waarderen be schouwingen gewijd aan de Bel gisch-Nederlandse integratie en het Schelde-Rijnvraagstuk. Hij noemt daarbij het Kreekrakplan een zeer voorname bijdrage tot die integratie en een samensmelting van belangen. Terzake van de Schelde-Rijnverbin- ding bepleit hij de doorboring van de Kreekrakdam, de modernisatie van de Eendracht en een doorsteek door de noordwestelijke uitwas van Brabant. Het zijn suggesties, waar mee onze lezers ook wel vertrouwd zijn. Er is echter een enkel punt in de beschouwing van de heer Hanekroot wat ons aanleiding geeft tot een retouche, omdat daar zijn voorstel ling van het Kreekrakplan wellicht het wenkbrauwfronsen hierover zou bevorderen, dat hij bij menigeen op het eerste vernemen er van heeft opgemerkt. Het betreft de zeehaven in het plan. waaromtrent hij schrijft: „Voorwaarde daartoe is de ontwik keling van een zware industrie in zuidwest-Brabant, waar men o.a. beverig is naar een hoogoven." Er is in west-Brabant wel eens gesproken over de mogelijkheid van vestiging van een hoogoven. Het Kreekrakplan is intussen van dit desideratum niet uitgegaan, noch daarmede nauw verbonden. Het opnemen van een zeehaven in het plan vloeide voort uit de behoefte aan een evenwichtige in- industriële ontwikkeling, waarbij ook middelzware industrie kon wor den betrokken. Een complex in dustrieterreinen aan dieper vaar water was hiervoor nodig en de Westerschelde biedt hiertoe de ge legenheid. Het gaat er hier voorna melijk om industrieën te kunnen aantrekken, waarbij schepen tot 10.000 ton moeten kunnen meren.. De sluis bij Bath zal ten hoogste kustvaarders tot 1000 ton kunnen schutten. Daarom werd voor de zee haven een verbinding ontworpen met de zeesluis, die België bij Zand vliet bouwt, wat pvenwel niet bete kent dat de «motste schepen, welke die zeesluis zullen gebruiken, ook de zeehaven bii het Kreekrak zou den gaan aandoen. Het is niet de bedoeling van Noordbrabant geweest met het Kreekrakplan voor west-Brabant een concurrerende of rivaliserende positie te scheppen ten opzichte van Antwerpen of Rotterdam. Het wil met zijn Kreekrakplan niet verder reiken dan het bevorderen van een harmonische industriespreiding in het achtergebleven en bij uitstek gunstig gelegen gebied tussen de Belgische grens en Bergen op Zoom. j-JET boek van de Leidse professor Rüter over de houding van de spoorwegen in oorlogstijd toont weer eens hoe veel gemakkelijker de terugschouwende historicus het heeft dan de mensen, die in moei lijke dagen de historie moeten ma ken. Allereerst vinden we beschre ven, hoe directie en personeelsbon- den hun houding dienden te bepa len, toen de bezetter ons land in zijn greep had. In de aanvang was er nog niet veel bewust verzet. Het viel allemaal nogal mee. Maar de schroef werd langzaam aangedraaid. Het waren telkens betrekkelijk kleine concessies, welke werden ge vraagd. Van de ene kwam de an dere. En zo verzeilde men haast on gemerkt in het dienen van de vij and. De socialistische N.V. vooral zag het gevaar pas laat. De „confes sionele" bonden hadden spoediger erkend, dat er een streep was, waar de concessies onherroepelijk moes ten eindigen. N.V.-besturders hielden het zó lang vol, dat ze al meer onder het spervuur van het groeiende verzet kwamen te liggen. Tot ook zij hun organisatie prijs gaven. De directie heeft zich van den beginne af aan op bepaalde punten schrap gezet. Toch kwamen er later de verwijten, dat ze steeds verantwoordelijk zou zijn geweest voor het transport van troepen en oorlogsmateriaal, voor het afvoeren van ioden. De mensen midden in de branding tijn voortdurend tussen twee polen geslingerd: het verzet tegen de vijand en de noodzaak van voortbestaan van ons volk, dat een goed functionerend spoorwegbedrijf niet kon missen. Wat was groter kwaad, wat was kleiner kwaad? De ze vragen zijn voortdurend een bron van veel geestesworsteling geweest. Achteraf kan de historicus, die heel het beloop van oorlog en verzet kent. zijn oordeel vaststellen. Maar de mensen, die iedere dag voor do moeilijkheden stonden, tobden voort' in een mist van onzekerheden. Hetzelfde geldt vari de spoorweg staking, waartoe de regering in Londen opriep. De geallieerden meenden, dat ze militair van groot nut zou zijn en dat het ongerief voor de bevolking het kleinere kwaad was. Prof. Rüter meent nu te mogen vaststellen, dat ze militair niet veel heeft betekend, maar dat ze de hongerwinter heeft verscherpt. Mag men deswege de Londense re gering veroordelen? De geleerde schrijver doet het met en wij zullen het zeker ook niet doen. Het boek „Rijden en Staken" is wel geschikt om ons nog eens te verdiepen in de problematiek, welke een bezetting oproept en welke niet met een paar goedkope machtswoor den is op te lossen. De adjunct-inspecteur der P.T.T., de heer K. Bakker te Middelburg is met ingang van 1 januari i960 aangewezen als adjunct-directeur bij het postdis- trict aldaar.

de Stem | 1960 | | pagina 3