Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen 00000 Zuid-Beveland BOSCH - HULST SHNWIELH Bekend Eedes echtpaar viert gouden huwelijksfeest PETTY COAT Grote drukte op jaarmarkt Koewacht Zeeuwse schooljeugd in declamatietoernooi Cai Krui! Dagblad De Slem opent zaterdag 9 april Kort Progr konin bezoe Zeela Record Bossche veemarkt U Te weinig leiders probleem van Terneuzense jeugdraad Diverse acties Incasseerder verduisterde duizend gulden Export van zaai-oesters naar Frankrijk ilïa Rond DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 APRIL 1960 Puur kunstgenot met Susanna en José Roor auto meegesleurd Hoogwaterstanden VROOM DREESMANN „Opname 5 tellen na nu".... de Klare der Kenners f *.2S PIET VAN TILBURG BEURS van AMSTERDAM Philips en Hoog ovens vast AGENDA Vandaag Morgen MIDDELBURG Gisteravond trad in de Schouwburg alhier het danspaar Susanna en José op, dat een avond van puur kunst genot bezorgde. Met onnavolgbare gratie, ingetogen maar ook speels brachten zij de oude Spaanse dansen tot leven. Deze aristocrai en van de dans wisten met bun prachtige kunst het publiek bijzonder te boeien. Ook het tussenspel van piano (René Ger- ber) en gitaar (Paco Hernandez) was technisch bijzonder vaardig. Een van de hoogtepunten was het dansdrama geïnspireerd op het Carmen-thema van Prosper Merimee. De flamenco zanger Manuel Mairena zong hierbij voortreffelijk de coupletten van dit. als volksballade, gebrachte verhaal. Slagwerk en piano begeleidden de dans. Een grootse avond, waarvoor de Z.V.U. bijzondere lof moet worden toegezwaaid. VLISSINGEN Het weigeren van de voetrem van een bestelauto, bestuurd door De L. uit Middelburg is woensdag in de Walstraat de oorzaak geworden van een ernstig verkeersongeval. Mevr. G. uit Vlissingen liep op de rijweg met haar fiets aan de hand. Zij wilde het Groenewoud inslaan toe L. juist aan kwam rijden. Hij zag mevr. G. te laat, wilde remmen, doch de rem weigerde. Mevr. G. werd aangereden en een tiental meters meegesleurd. Met ernstige vlees- en schaafwonden werd zü per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. Scheepsbeweging Vlissingen aangekomen 5-4 Deelt Transic, Zw Ulricka. 6-4 Ned. Capri- cornus. Ned. Jupiter. Vlissingen vertrokken 5-4 Ned. Wie- ka, 6-4 Deen Transic, Zw. Ulricka. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 5-4 Wim 2 (Gent), Twente (Terneuzen), Lelykerk, Veritas. 6-4 Spolesto (Terneuzen), Brouwersgracht, Libelle (Terneuzen), Isola, Meteoor (Gent), Erebus, Statenlaan, Henja, Ha- do Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 5-4 Westerschelde. Tide, Alamak, Prini Willem George Frederik, Vrede. 6-4 Pacific, Westpolder, Ador, Nike, Din- kelstroom. Op de Bossche Veemarkt is giste ren het aanvoerrecord gebroken door de aanvoer van 9.617 stuks vee. Het vorige record van 9.261 stuks, dat en kele jaren geleden behaald werd, is nu dus met 356 stuks overschreden. Morgen, vrijdag 8 april, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 0.14 en 12.55 uur, te Terneuzen om 12.23 uur cn te Vlissingen om 12.00 Biervliet BENOEMING WIJKVERPLEEGSTER Tijdens de bestuursvergadering van ,,het Groene Kruis voor Bier vliet en Hoofdplaat" werd tot wijk verpleegster in vaste dienst benoemd zuster C. Snel te Kerkrade. Zuster Snel is thans als wijkver pleegster werkzaam bij het Oranje- Groene-Kruis te Kerkrade en ressor teert onder de Nederlands hervorm de diaconessen inrichting te Amster dam. Zij zal op 19 april a.s. in dienst treden en haar intrek nemen in de zusterswoning van het nieuwe wijk- gebouw van het Groene Kruis te Bier vliet. De functie van wijkverpleegster bij deze vereniging was reeds vacant se dert 1 oktober 1959 sedert welke da tum men gedurende een periode van ongeveer vier maanden een 2-tal tij delijke verpleegsters in dienst heeft gehad. Thans is men er dus in ge slaagd deze vacature definitief te vervullen. (Advertentie) VOOR DAMES EN KINDEREN! 'n droom van 'n PETTY-COAT schuimplastic tui sen twee lagen tule en onder met een zwierig kantje. In geel - wit - bleu - lila - lipstick - tur quoise en cerise Te kust en te keut! O 95 KINDERMATEN (met kleine «tiiging pet meet) Crootste maat 16 jaar 5.50 Deze prijzen gelden alléén vrijdag en zaterdag BREDA - BERCEN OP ZOOM Hansweert Eenrichtingverkeer Eenrichtingsverkeer Voor de morgen te houden gemeen teraadsvergadering staat o.a. als punt op de agenda het plaatsen van bor den aan de Kerklaan, zodat deze op de eerste plaats een B-weg en secun dair een eenrichtingsweg zal worden. De bestrating van deze laan heeft reeds ver zijn beslag gekregen. Hier mede is aan de reeds lang bestaande wens van de katholieke bevolking van Hansweert voldaan. Voorheen diende men zich bij erg nat weer een weg door een in een modderpoel herscha pen laan te banen. De Kerklaan als B-weg te gaan beschouwen wil zeggen dat alleen auto's tot een bepaalde asdruk toe gang hebben tot de Kerklaan. Tevens zal men bespreken om van deze laan een eenrichtingsweg te maken. Het voorstel is de weg af te sluiten aan de Boomdijk, zodat men via het dorpsplein de straat in kan rijden en deze via de Boomdijk dient te ver laten. 's-Heerenhoek Jeu gdhoeve Zaterdag en zondag zal in De Jeugd- hoeve vertoond worden de film ..De dictator". Méér dan als actuele film, moet men De dictator zien als een historisch verhaal uit een tijd, dat de maker nog niet precies van de feiten op de hoogte was en de historicus, in dit geval de filmer Charlie Chaplin, moest afgaan op hetgeen aan de grote klok werd gehangen. De geschiedenis heeft bewezen, dat de details uit Hit- Iers regime, waarop deze film een pa rodie is, zo gruwzaam waren, dat men dankbaar mag zijn, dat zij niet in een speelfilm werden verwerkt. Charlie Chaplin vervult de dubbelrol van dic tator en joodse kapper, die in een con centratiekamp terechtkomt en later door een misverstand voor de dictator wordt aangezien. Men moet deze film zien om de regie en het spel van Char lie Chaplin. Deze film is Charlie Chap lin tot in alle details, typisch door de scèneverdeling, wonderlijk om de vondsten. De dans met de werèldbol, om een voorbeeld te noemen, is een meesterstukje in zijn symbolische mon struositeit en verbaast doo, de juist heid en de duidelijkheid, waarmee de ze pantomine wordt gespeeld. Deze film is een parodie, doch een, die nooit ontaardt in een ordinaire scheld- of schimppartij, maar altijd beheerst en beperkt blijft in en tot de weelde van zijn geest. Hij is de ken ner van het publiek, waarmede hij onmiddellijk contact heeft. Is het niet de grootste verdienste van de acteur, dat hij door zijn kunst het publiek interesseert en zijn mentaliteit gelijk maakt aan de capaciteiten van het publiek, zonder iemand of iets te ont zien? Men moet De dictator zien als men Charlie Chaplin wil leren kennen (14 jaar). Dagblad poor Zeeland Rayonkantoor voor t euwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7 tel 2377. Rayonredacteur. W de Leeuw Rayonbeheerder. L K. M de Jona Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes Westsingei 98 tel 2236 Rayonredacteur: C. Bastianen Rayonbeheerder: J Fait Prijs voor losse advertenties Destemo voor de editie voor Zeeland 0.16 per mm. 'oor ..Ingezonden Mededelln gen" 0.37 per mm BM contract aan zienlijke reductie Kleintjes": 3 regels ot minder t 0 90 elke regel meer f015 Bij plaatsing ook ln Brabantse oplage resp t laO en f 0.40. Bi) 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld OUDERAVOND O.L. SCHOOL A. Vandaag wordt in de openbare la gere school A de jaarlijkse ouder avond gehouden. Naast enkele algemene zaken zul len door de leerlingen van de 5e en 6e klas drie toneelstukjes worden opgevoerd te weten „De Bom", door G. van Essen, „Leven is geven" door B. Beumkes, en „De droom van juf frouw Flims", door Ida Heyermans. Zoals gebruikelijk zullen de ouders in de pauze gelegenheid hebben het werk van de leerlingen te bezichti gen. WINKELSLUITING Vanaf 1 april jl. kunnen de win kelende Biervlietse dames, eventueel ook nog heren, 's avonds weer een uurtje langer terecht. Ze zijn nu weer in de gelegenheid tot des avonds 7 uur en op vrijdagavond zelfs tot 9 uur boodschappen te doen. Gedurende de winterperiode sluiten de winkels ai om 6 uur. Dit is natuur lijk nu bij de weer al langer wor dende dagen wel erg vroeg. Geluk kig dus maar van die verlenging. St.-Jansteen RAADSVERGADERING Op vrijdag 8 april des namiddags te half vier zal de raad in openba re zitting bijeenkomen. De agenda vermeldt slechts als enig punt het besluit van b. en w. om de raad voor te stellen tot aan koop over te gaan van J. Bleijen- bergh, Molenstraat 9, alhier, van de percelen, kadastraal bekend in de gemeente in sectie C. nummers 3033, 2718 en 2228, respectievelijk groot 16.29 aren, 4.54 aren en 12.67 aren, waarop gebouwd elf woningen, ge nummerd Roskamstraat 10 tot en met 30 (even nummers), voor de prijs van 13.500,- de massa en on der de voorwaarden, opgenomen in de voorlopige koopovereenkomst van 31 maart 1960. Koewacht KLEUTERCURSUS In het Wit Gele Kruisgebouw had de laatste les plaats van de kleuter cursus. De leidster hiervan was zus ter Vernimmen uit Hansweert. Op deze avond, waarbij ook de vaders aanwezig waren, werd er een causerie gehouden door P. van Geyt te Hulst, welke handelde over: „Kinderopvoe ding, diverse boeken en kinderlec tuur". Sas van Gent VASTENFILM Voor de leden van de KAB, KA en Jeugdzorg wordt hedenavond in het bioscoopgebouw de film Judas ver toond, een film die gebaseerd is op een passiespel zoals het elk jaar wordt gespeeld in een kleine Spaanse stad. Het is een aangrijpende film die voor de vastentijd zeer geschikt is. TERNEUZEN Voor de jongelui was de avond in het Concertgebouw, die werd gege ven door Radio Tazelaar en N.V. Phonogram te Amsterdam, om van te popelen. Een groot aantal bekende artiesten als George de Fretes en zijn Royal Hawaiian Minstrels, de „Zangers zonder naam", Joop de Knegt, de Limburgse zusjes. Rita Corita. The Stafani's en Harry de Groot, al die bekendheden van radio en T.V., die 's avonds zichtbaar of alleen maar hoorbaar de huiskamer binnenkomen, waren in dit showprogramma ver enigd. Niet alleen kon men hen op gezette tijden zien en horen maar er zijn heel veel grammofoonopna men van hun kunstprestaties ge maakt. De technische vervolmaking en de reclame hebben de zwarte schijven de laatste jaren danig on der de aandacht van het publiek ge bracht en er zijn niet veel gezinnen meer waar geen platendraaier in huis is. Daarom was deze avond een aanmoediging om nog meer platen te kopen of in ieder geval zo spoe dig mogelijk tot het begin van een collectie over te gaan. (Advertenuer Kloetinge AANRIJDING Woensdagmorgen werd de heer Bras uit Wemeldinge, die per bromfiets op weg was naar Goes, bij het kruispunt LeeuwestraatBuys Ballotstraat door een militaire wagen aangereden. Zowel de heer Bras als de militaire wagen kwamen uit de richting Ber gen op Zoom. Laatstgenoemde sloeg rechtsaf om de Leeuwestraat in te rij den, maar gaf daarbij geen voorrang. De heer Bras werd eerste hulp ver leend door dokter Entink, waarna hij met een vleeswond aan een van zijn benen naar huis kon worden vervoerd. Kruiningen Gemeenteraad vergadert Morgen komt de gemeenteraad bij een. In behandeling komt een voor stel tot het overnemen van de pol derweg in het Eindje de Rondte van het waterschap, een voorstel om aan de heer A. A. W. Koop eervol ont slag te verlenen als onderwijzer aan de o.l. school te Hansweert wegens diens benoeming te Rolde, een voor stel tot vaststelling van een ver keersregeling voor de Kerklaan te Hansweert. De bedoeling is voor de ze weg éénrichtingverkeer in te voe ren en het zware verkeer daarvoor te verbieden, uur. W estdorpe Het voorbije jaar was voor de Terneuzense Jeugdraad, waarbij op het ogenblik 28 Terneuzense en Sluiskilse jeugdverenigingen zijn aangeslo ten, niet onverdeeld gunstig. Dit viel waar te nemen uit hetgeen de voorzitter, de heer E. de Groene, reeds in zijn voorwoord naar voren bracht en waarop later door Kapelaan L. Matthijssen werd ingegaan om voor de winterprogramma bevoegde sprekers uit te nodigen, die het jeugdprobleem in al zijn jacetten kunnen belichten. De studiedagen te Axel waren een succes, zo deelde de heer de Groene mede. Voor de laatste activiteit van verschillende leden der jeugdvereni gingen in verband met de collecte voor het afscheidsgeschenk v°or bur gemeester mr. Teilegen, was hij zeer erkentelijk. Het probleem van de leidsters en leiders houdt de ge moederen van de jeugdraad steeds bezig. Zes jaar na de februariramp werd aan de gezamenlijke Terneu zense jeugdverenigingen 25 000 uit betaald. Het bevreemdde de voorzit ter. dat er bijna een vol jaar over heen moest gaan voor alle verenigin gen het geld geïncasseerd hadden. Dank zij de activiteit van de jeugdraad was de vorige 30 april- viering een succes en ook de sport wedstrijden verliepen uitstekend. T ekort In Terneuzen en Sluiskil is er een nijpend gebrek aan ruimte, waar de jeugd zich kan ontspannen. Dit geldt zowel voor (sport) terreinen als voor zalen. Op de agenda stond boven dien nog de „huisvesting" als dis cussiepunt vermeld, doch dit werd in besloten vergadering behandeld. Er zijn nu 28 aangesloten verenigin gen en alle maken zich over dit punt zorgen, vooral wat de toekomst betreft. Zelfs de verschillende toe zeggingen van het gemeentebestuur op de diverse raadsvergaderingen kunnen de jeugdleiders niet geheel en al gerust stellen. Feest De Terneuzense Jeugdraad staat in verbinding met het „Oranjecomité." dat de 5 mei-viering voorbereidt. Voor de kinderen is het program ma al zo goed als rond. 's Morgens de operette „Repelsteeltje" voor de kindertjes, 's namiddags het „Gan- zebordspel" en sportwedstrijden voor de leerlingen van de L.T.S., de U.T.S., het Lyceum, de uloscholen en de huishoudschool, 's Avonds een gemaskerde lampionoptocht. Aan al deze evenementen zijn prijzen ver- De Vlissingse politie heeft naar aanleiding van klachten betreffende het niet afdragen van geïncasseerde gelden door het incassobureau „Zee- landia" te Vlissingen een onderzoek ingesteld naar de manipulaties van dit bureau. Het gehele bureauperso neel bleek uit één persoon te bestaan, n.l. L. uit Vlissingen, die soms een incasseerder in dienst had. De boek houding van de laatste klopte pre cies, terwijl L.'s boekhouding uit losse papieren en kwitanties bleek te be staan. L. bleek zelf een nogal gerou tineerde incasseerder te zijn, waarbij hij nogal eens van een deurwaarder gebruik maakte. Van het geïncasseer de geld droeg hij af en toe kleine be dragen af aan de crediteuren die het meest aandrongen. Het resterende geld gebruikte hij ten eigen bate. Bij het eerste onderzoek bleek reeds dat een bedrag van duizend gulden door L. verduisterd was. De politie zet het onderzoek voort. L. zal voor de offi cier van justitie geleid worden. bonden in de vorm van bekers en medailles. De heer P. v.d. Goes heeft reeds met de sportleraren contact op genomen. Voor de volwassenen zal er een voordracht door Hans Breke- meyer worden gegeven in het Con certgebouw „David en Goliath". In de namiddag een voetbalwedstrijd tussen Terneuzen en een Brabants elftal. ,,Doe open De Terneuzense Jeugdverenigingen zullen trachten 2500 sleuteltjes te verkopen voor de „Doe Open"-actie. Men juichte deze actie best toe, maar er werd toch opgemerkt dat over het algemeen pedagogen af wijzend staan tegenover acties, waar in kinderen worden betrokken in verband met de soms grote bedra gen, die door kinderhanden gaan. En deze „Doe Open"-actie is juist door kinderen voor kinderen. Maar men zal er van maken wat moge lijk is. De actie sluit op 5 mei met een estafette van alle provinciehoofd steden naar het monument op de Dam te Amsterdam. De Terneuzen se Jeugdraad heeft een grote sleu tel in de maak, die men graag bo ven in de vlaggemast zou willen hangen op het gemeentehuis als 5 mei wordt gevierd. Tien jaar Met een feestvergadering gaat de Terneuzense Jeugdraad op 14 juni a.s. het tweede lustrum eenvoudig maar stijlvol vieren. Gesuggereerd werd een overzicht te maken van tien jaar activiteit en dit in zo breed mogelijke kring te verspreiden. Er zijn nog te weinig mensen op de hoogte van wat de jeugdraad doet. In het programma voor het vol gende winterseizoen zal getracht worden leerzame avonden in te las sen want het zich sterk uitbreiden de Terneuzen krijgt in de toekomst wellicht nog heel wat (nieuwe pro blemen) te verwerken. Gisteren werd in Koewacht de jaar markt gehouden. Deze is buitenge woon geslaagd, dank zfj het prachtige voorjaarsweer. De aanvoer van vee was zeer groot en overtrof, vooral wat betreft koeien, runderen en vet- vee alle voorafgaande jaren. Bij de paarden zien wij ieder jaar een teruggang. Deze teruggang vin den wy zeer zeker in de aanschaf van tractoren op vrijwel alle boerde rijen in de tegenwoordige tijd. In de jury waren vertegenwoordigd, buitenstaande boerenkooplui en han delaren, die elk aangevoerd beest beoordeelden. Naast dit alles betekent de jaar markt voor Koewacht ook een kermis dag. Deze dag wordt er op geen en kel bedrijf gewerkt en ieder is ge tuige van de drukte welke er, vooral in de voormiddag, in het dorp heerst. Van heinde en ver waren ook weer de Belgische marktkooplui gekomen om hun waren aan te prijzen aan de bezoekers van de jaarmarkt. In alle cafés was er een aangename drukte, waarbij het vorstelijke bier niet ver geten werd. De avond van de jaar markt werd besloten met allerlei ge zelligheden, die door geen enkele Koewachter werden gemist. Uitslag jaarmarkt: Uitslagen Mooiste merriepaard van 4 jaar en ouder: le prijs J. Inghels St. Jansteen, 2e prijs J. den Hamer, Koewacht. Mooiste merriepaard jonger dan 4 jaar: le prijs J. den Hamer, Koe wacht, 2e prijs A. Matthys, Koe wacht Mooiste 2 jarig merrieveulen: le prijs. Gebrs. Magnus, St. Jansteen. Mooiste Shetlandse pony le prijs R. de Ridder, Zuiddorpe; 2e prijs F. van Damme, Koewacht. Mooiste melk- en kalikoe met 8 of meer tanden: le prijs: A. d'Hooghe, St. Jansteen, 2e prijs: Fr. van Dam me, Koewacht. Mooiste rund met 2 tanden: le prijs F. Pieters, St. Jansteen, 2e prijs: L. van Dorselaer, St. Jansteen. Runderen zonder tanden: le prijs L. van Dorselaer, St. Jansteen 2e prijs A. Martens, Koewacht. Graskalveren: le en 2e prijs: L. van Dorselaer, St. Jansteen. Stieren met 2 of meer tanden: le prijs: A. d'Hooghe, St. Jansteen, 2e prijs: Gebr. de Bock, Koewacht. Stieren zonder tanden: le prijs: L. van Dorselaer, St. Jansteen, 8e prijs: A. d'Hooghe, St. Jansteen. Mooiste groep van 4 stuks van de zelfde eigenaar: le prijs A. Schuur man, Koewacht. Mooiste groep graskalveren: le prijs L. van Dorselaer, St. Jansteen; 2e prijs A. Martens, Koewacht. Beste os tot en met 2 tanden (zwart bont), le prijs Fr. Pieters. St. Jan steen. 2e prijs A. Martens, Koewacht. De keuze van de gedichten, die scholieren van de Zeeuwse middel bare scholen in de RUks H.B.S. te Vlissingen hebben gedeclameerd, was, aldus het oordeel van de jury beter dan vorig jaar, terwijl ook de voor dracht aan kwaliteit had gewonnen. Er waren meer dan tachtig deel nemers voor deze wedstrijd, aan wie de jury deskundig het oor leende. De uitslag was tenslotte groep I, t.m. vijftien jaar, jongens ernstige verzen eerste prijs Tony Koch, Davos van Anth. Donker; 2. A. Hollestelle met „Kinderoorlog" van Speenhof; 3. A. Serrarens met „Reeds in de vroegste.." van Bertus Aafjes. Komische verzen1, Hans Helmich met „Ik ben lekker stout" van Annie M. G. Schmidt; 2. Eddy van Houten met een fragment uit „Kobuske" van Ernest Claes. Een eervolle vermel ding in deze afdeling kreeg R. Merkelyn met „Het stille huisje" van A. Roland Holst. Meisjes t.m. vijftien jaar: ernstige verzen 1. G. Tielemans met ,Het stille huisje" van A. Roland Holst; 2. Jetske Spanjer met „De kreupele vertelt" van Adama van Scheltema: 3. Doeshka Flu met de ballade „De tout mon coeur" van Werumeus Buning. Komische verzen 1. Johan Meeuse (Advertentie) met „Wat is dat mevrouw van Gelder van Annie M. G. Schmidt; 2. Hanneke van Dullemen met „De graaf weet ik veel" van Annie M. G. Schmidt; 3. Jacoba Catsman met „Een oarig misverstand" van Bernard van Meurs. Een eervolle vermelding kreeg hier Marie-Frans Bleyenberg met „De professor" van Annie M. G, Schmidt. In de tweede grote categorie, de groep vijftienjarigen en ouder jongens 1. met eervolle vermelding Jan van Wijck met „Sonetten van de kleine waanzin". Oflk een eerste prijs had Ward Messer met „Ik, die bij de sterren sliep"; 2. André Oosthoek met het sprookje „De varkenshoeder" van Andersen. Jan Goedhart had ook een tweede prijs met „J'offre" van Marsman. 3. Jan Hennink met „Ontmoeting in het donker" van Marsman. Bij de meisjes van vijftien jaar en ouder ging de eerste prijs naar Anne- marie Verhaegen met „Wieringer meer" van M. Vasalis; 2. Marijke Vukken met „De ballade van de ter dood veroordeelden" en Bernarda van Oost met een fragment uit het eerste boek Job. 3. Eelke Visser met „De noordenwind" van Frederik van Eeden. Ook nog een derde prijs kreeg Anneke Ballintijn met „De overtocht" van Marsman. vCrescendo" voor de radio Het dameskoor Crescendo zal op 5 mei a.s. een uitzending verzorgen voor de Belgische Nationale Radio- omroep. In „Luit en Lied" kan men die dag om half twee opnamen ho, ren, welke enige tijd geleden zijn op, genomen in de studio van het N.I.R te Gent. IJzendijke Actie-comité voor 5 mei Op initiatief van burgemeester Ficq is een vergadering gehouden, waar op met medewerking van de ver schillende verenigingsbesturen is be sloten tot de vorming van een actie comité dat de viering van 5 mei zal regelen. Enige van de plannen zijn reeds bekend. Zo zal op 4 mei in de ka tholieke kerk een H. Mis worden op gedragen en in df Ned. herv. kerk een dienst worden gehouden ter na gedachtenis van cle oorlogsslachtof fers Bevrijdingsdag zal voortaan in het teken van het kind staan. Tot voorzitter van het comité is de heer Calon, oud-voorzitter van de VW ge kozen. Johs.VrijrnoedA Zonen N.V.-SchiedamSedert 1776 T/" ootje de Vreeze, zoals men -*•*- de jubilaris noemt, is alge meen bekend in Eede. De han del was zijn beroep; hij was de steenkolenhandelaar van het dorp en tevens had hij een vlas- serijbedrijf. Zodoende kwam hij geregeld onder de mensen. Als man van de streek had Ko zijn liefhebberij in de e^hte Vlaamse spor ten. Biljarten en bollen waren twee van zijn geliefde bezigheden in zijn vrije tijd en zelfs is hij in zijn jeugd nojf wielrenner geweest. Dit was toen hij een jaar of zeventien was. De wielersport was toen nog maar in op komst en zo zou Ko ook eens mee doe,] aan een echte wedstrijd. Dit gebeurde vlak over de grens in de buurtschap Stroobrugge. Hij weerde zich daar zodanig, dat hij met de eerste prijs ging strijken. Natuurlijk was hij toen de held van Stroobrugge èn van de meisjes daar en zo kwam het, dat hij daar zijn toekomstige vrouw Idalie leerde kennen en er enkele jaren later mee trouwde. Ko heeft overigens maar enkele koersen meegereden, zuiver voor de sport. Zoals gezegd was ook biljar ten een van zijn Uevelingssporten. Talrijk zijn de overwinningen die hij boekte, ook in prijskampen en die kunst heeft hij ook aan zijn zoons ge leerd. Een ander typisch Vlaamse sport, Weer is er in Eede een echtpaar dat zijn gouden bruilojt kan vieren en wanneer men dit, zo als Jacobus de Vreeze en Idalie de Baets in een uitstekende ge zondheid kan doen, dan is dit bijzonder prettig. Het echtpaar behoort dan ook nog tot de jeugdige gouden paren, want de gouden bruidegom is pas 70 jaar en zijn echtgenote moet nog 70 worden. Zij trouwden dus al vroeg en het is dan ook niet te verwonderen, dat ze al tweemaal overgrootouders zijn. de duivensport had ook Ko in zijn macht gekregen. Hoevele uren hij op zijn duivenhok heeft versleten is moeilijk te schatten, maar het zijn er vele geweest. Ook thans nog houdt hij zich daarmee bezig, doch nu en kel door het duivenhok van zijn zoon Jordan in een prima staat te hou den en waardevolle adviezen te ge ven Van de duivenmaatschappij „De Grensvliegers" van Eede was hij ja ren lang bestuurslid en vele jaren penningmeester. Ongemak Het echtpaar heeft heel zijn huwe lijksleven in Eede gewoond „op de Scheiding" zoals men de Dorpsstraat vanaf de kerk tot de grens noemt. Uit hun huwelijk werden 5 kinderen geboren, waarvan er nog 4 in leven zijn. Er zijn 8 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen. Alleen de oorlog heeft hun rustige leven verstoord. Zo als bijna alle mensen uit Eede moes ten ook zij bij het naderen van het oorlogsgeweld in september 1944 eva cueren en bij terugkomst na de be vrijding in oktober 1944 was er van hun huis en bedrijfsgebouwen totaal niets meer over. Twee jaar lang zijn ze in Maldegem (België) geëvacu eerd geweest en toen kon een nood woning in Eede worden betrokken. Eerst in 1951 konden zij weer een nieuwgebouwde woning op hun eigen grond betrekker., maar een nadeel was, dat vóór hun huis een hele rij noodwoningen bleef staan. Vooral moeder de vrouw vindt dit een groot ongemak, want de nood woningen staan vlak voor de daar achter gebouwde woningen aan de straatkant, zodat er geen vrjjdom is en men door dit dicht op elkaar wo nen veel ongerief heeft. Het is dan ook haar liefste wens dat zjj zo gauw mogelijk zullen verdwijnen. De gouden bruiloft zal „op de Scheiding" niet feestelijk worden ge vierd. Wel zal in de familiekring met P-isen dit heuglijke feit worden her dacht. Mooiste os tot en met 2 tanden (rood bont), le prijs H. de Waele, Koewacht. Vetvee tot 2 tanden: le prijs L. van Dorselaer, St. Jansteen, 2e prijs P. Coene, Koewacht. Vetvee met 4 en meer tanden: 1« prijs: C. Magnus, Koewacht. Vette koeien: le prijs L. van Dor selaer, St Jansteen, 2e prijs: L. van Dorselaer, St. Jansteen. Dikbillen met tanden: le prijs: L. van Dorselaer St. Jansteen. Dikbillen zonder tanden: le prijs: L. van Dorsselaer, St. Jansteen, 2e prijs L. van Dorselaer. St. Janstecn. Beste toom biggen: le prijs Gebr. de Meij, Zuiddorpe, grootste aantal varkens: le prijs Gebr. de Meij, Zuiddorpe. Mooiste groep vetvee: le prijs: P. Coene Koewacht. Mooiste konijn: rammelaar: le prijs E. de Coninck, Koewacht. 2e prijs L. Se- ghers, Koewacht. Mooiste konijn voedster: le prijs L. Seghers, Koe wacht. 2e prijs D. David, Koewacht. De kampioenen werden: Fokvee: A. d'Hooghe, St. Jansteen, vetvee: C. Magnus. Koewacht, dikbil len: L. van Dorselaer, St Jansteen, paarden: J. Inghels, St. Jansteen en stieren: A. d'Hooghe, St. Jansteen. (Advertentie) voor iedere kamer de juiste meubelen Bosstraat - hoek Lindebaan BERGEN OP Z OOM Telefoon 5467 Reeds enkele jaren worden pogin gen aangewend zaai-oesters naar Frankrijk te exporteren. Groot ver zet bij de kwekers in Frankrijk. Zij maakten vooral bezwaar tegen het binnenkomen van de Slipper-Simped (Zeemuiltje) als ongewenste parasiet. Vorig jaar ontdekte dr. Korringa een methode om de oesters slippervrij te maken door een bad met pekel van 15 graden warmte. Na veel overleg en proefnemingen van de Franse bacte riologische dienst gaf deze uiteinde lijk toestemming tot invoer. Enkele partijtjes zijn naar Frankrijk verzon den en daar op de gronden uitge zaaid. (Men zegt gedeeltelijk voor rekening van de exporteurs). Grote partijen waren in koop, maar plotse ling werden alle afspraken afgezegd. Van de eerste partijen had men in Frankrijk nauwkeurig het verloop ge volgd. Hoe langer ze er liggen hoe meer sterfte er in komt Men spreekt nu reeds van 25 pet. Reden waarom alle orders werden geannuleerd. Er waren bestellingen tussen de 2 en 300 ton. Oorzaken van de sterfte kunnen zijn: de pekel, de overgang van het koude buitenwater naar het bad van 15 graden en weer terug. Het verschil in zoutgehalte van het water in Zee land en dat in Frankrijk. Het slippervrij maken geschiedt hier onder controle. Wanneer aan alle voorschriften wordt voldaan, volgt de vergunning tot export. Met flinke omzetten waren de pa pieren van Philips en Hoogovens we derom zeer vast hoofdzakelijk als ge volg van aanhoudende buitenlandse en lokale aankopen. Tegenover deze vraag begint het aanbod hoe langer hoe meer op te drogen, zodat alleen tegen veel hogere prijzen, vergeleken bij die van eergisteren, aan deze vraag kon worden voldaan. Er schijnt aan de hausse voor genoemde fondsen geen einde te willen komen. De aan delen Philips en Hoogovens zitten, al dus de beurs, in „vaste" handen en het is zeer moeilijk ze daar uit te krij gen. Het geringe aanbod in deze aan delen is dan ook uitsluitend van het publiek, dat tot winstnemingen over gaat. Philips was op 875 circa 16 pun ten boven de vorige slotprijs. De scheepvaarten hadden meer te doen dan de laatste weken het geval is geweest. In dit „achtergebleven ge bied" konden koerswinsten worden geboekt van 2 tot 4 punten. De cultu res bleven wat op de achtergrond en daar waren de koersen dan ook naar want die gaven weinig veranderingen te zien. Staatsfondsen kalm en eerder iets beter. 5/4 6/4 Ned. '59 4 1/4 97 15/18 98 1/16 Ned. '47 3 1/2 92 7/8 93 AKU A 487 1/2 488 1/2 Hoogovens cA 639 652 3/4 Philips GBA 859 871 1/2 Unilever cA 790 795 3/4 Kon. Olie A 155.85 155.95 Scheepvrt. U. A 146 7/8 148 1/2 A'dam Bank A 320 1/4 329 3/4 Kon. Zout cA 702 708 nabeurskoersen Telefonisch avondverkeer AKU 488—492 g.l.; Kon. Olie 156.00 —158.20; 798—806; Philips" 878888; Unilever Hoogovens (oude) 658665. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De man die verdwijnen moest, 14 j. OVEZANDE -»• Zaal Doene: Biljamtkam- pioenschappen. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Het donker boven aan de traip. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Katia Kabanova. RILLAND 7.30 uur; vergadering. Openbare Koningin Julia één dag, m: land bezoekei Op 17 mei i gebouw van i op 18 mei za] tawerken geit nomen. Vast staat inmi gin en de vi op de ochten Nieuwe Kerk vangen. De se Muziekscl componeert e moedelijk voc nes, drie tro voor de „blij landsvrouwe, provinciaal ook geschenk Eveneens onde ningin de ker haar gevolg se wagens, b se paarden eindigt in d nog niet bek Bij de nieuwe de Koningin ren van het Tijdens een het gebouw denksteen. Na een apt worden gebru gen van het In de middag ristische eve zoals ringrijd uit het zadel schieting op houden zal v Als besluit van de dag word Statenzaal e. door de lede: Staten van Zi Wellicht bez uren nog he' dat dan voor ren en te zie torische Abdi hoofdstad Indien zich werkzaamheder men half mei h veerhaven te nieuwe bestem Bij het vrijb; tonnen kuip he ging voorgedaa molen defect i: molen is al 1 slib weggebagg caisson vrij kor een bijzonder zich is. Het berging volop bezig ge

de Stem | 1960 | | pagina 2