POLITIE IN ZUID-AFRIKA BLIJFT PARAAT Negers moeten pas hebben Westduits protest in Moskou Honderden arrestaties Prinses Irene in Assen Op laatste moment toch nog motie Oud SD-commandant Nitsch in vrijheid VAASA k i Relletjes in Zuid-Italië Conflict om verzetsboek Met bajonet op geweer Kent U uw verkeersregels Blinde passagier bleef droog SOLEX DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen uitreiking le prijs Bonn protesteert bij O.-Duitsland Perzische scheepsramp Von Brentano: Spanje gepolst na rijp beraad Maatschappelijk Werk sag Aanhoudend zacht De Gaulle ,oude kameraden in Londen terug krokantbrood Weer vacatures bij Limburgse mijnen euig. neer- ilant- ijnste lama arine. -geld. DONDERDAG 7 APRIL 1960 Uitgave N.V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M A. C v Don gen, C. J. v. Hootegem, mr dr A J. J. M. Mee. mr. H M L de Rech ter, P. V M Vercauteren, L. J. v. t Weetende. Bureau*: Breda. Reigerstraat 16. Tei 22341 (3 lunen) Postgiro 278X41 Voor God, Koningin en Vaderland 100e JAARGANG No. 23337 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor <le Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) In Manduria in Zuid-Italië heeft de politie gisteren krachtig moeten op treden tegen een met stenen gooien de menigte van circa duizend land arbeiders, die op het stadsplein ho gere werkloosheidsuitkeringen en be tere levensomstandigheden eisten. Dertig politiemannen liepen verwon dingen op, veertig betogers zijn aan gehouden. De politie moest pantserwagens la ten aanrukken en van traangas ge bruik maken voor zij de betogers van het plein kon verdrijven. De Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen heeft een uitvoerige verklaring uitgegeven, waarin zij nader motiveert, waarom de jury inzake de prijsvraag over een verzetsboek haar oorspronkelijke aanbeveling voor dc eerste prijs heeft herzien. Deze jury heeft aan het be stuur van de Expoge geadviseerd de eerste prijs van f 1500.- niet toe te kennen. De winnaar D. Hendrickse met het boek ,,De dag waarop mijn vader huilde" had aan een even tuele uitgave van zijn werk de voor waarde verbonden, dat dit boek bij een bepaalde firma moest worden ge drukt. Daarom moest de bekroning worden teruggenomen. De jury heeft verder aanbevolen de tweede prijs (f 1000.-) toe te ken nen aan Bronsma uit Den Haag met ,,Uit de diepte" en de derde prijs (f 500.-) aan mevr. M. J. Marle- Hubrcchtse uit Den Haag met „Het ichriklijk pleit". De Wcstduitse Bondsrepubliek heeft gisteren bij Oost-Duitsland ge protesteerd tegen de „gedwongen" vorming van collectieve landbouwbe drijven. Dit heeft de minister voor zaken die geheel Duitsland betreffen. Lem mer, in de Bondsdag meegedeeld. Hij zei dat het kabinet zich, als de enige wettige regering, verplicht voelde te protesteren. Negentig procent van alle boeren waren reeds gedwongen zich bij col lectieve bedrijven aan te sluiten, al dus Lemmer. VOLGENS de laatste uitslagen van de voorverkiezingen voor het Ameri kaanse presidentschap in de staat Wis consin, zal Kennedy de stemmen van 20 kiesmannen uit deze staat krijgen, het dubbele van zijn rivaal Humphrey De kiesmannen maken in de partijcon- ventie uit, wie er tenslotte kandidaat wordt gesteld voor de democratische partij (zie ook elders in ons blad). MEER DAN vierhonderd miljoen gul den zal de nieuwbouw van de Utrecht se universiteit gaan kosten. In de loop van de komende jaren zullen tal van instituten worden „overgebracht" naar een nieuw terrein in de Johan- nespolder, ten oosten van de stad. DONDERDAG 14 APRIL a.s. zullen AVRO en KRO een gezamenlijke ste- reofonische uitzending verzorgen van Bachs Mattheuspassion. De uitzen ding begint om half zeven. BIJ DE Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat de aanstelling mogelijk beoogt te maken van onbe voegden, terwijl onder bepaalde voor waarden vakonderwijzers kunnen worden aangesteld voor rekening van het rijk. KOEO TEH LOE, een gewezen func tionaris van het Chinese consulaat- generaal in Londen, heeft politiek asiel in Engeland gekregen. Zijn vrouw en kinderen zijn nog in Chma. De Zuidafrikaanse regering heefl gisteren avond aangekondigd, dat zij de verplieli- ting voor de negers, om passen bij zich te dragen, opnieuw heeft ingevoerd. Politieke waarnemers zien de maatregel als een ge vaar voor nieuwe uitbarstingen van geweld, in het door rassenkwestie verscheurde Zuid-Afrika. De minister van justitie, Fr. P. Erasmus, gaf de volgende verklaring uit Van nu af aan zal de politie gemach tigd zijn het vertoon van een pas of voor lopig document te eisen. Als gevolg van ongeregeldheden en intimidaties is er een aantal Bantoe-Afrikanen dat geen passen be zit. Maatregelen zullen worden getroffen, dat zij met ingang van deze week van tijde lijke documenten zullen worden voorzien. Vele Afrikanen verbrandden hun passen in het openbaar, nadat de regering het bezit ervan tijdelijk had opgeschort. Zwaar bewapende politie en troepen hebben gisterenmor gen ten zuiden van Durban een omheind gebouwencom plex, waar 4500 negers wonen, omsingeld. Zij gaven bevel het gebouw te ontruimen, waarna de politie liet complex doorzocht. Daarbij werden duizenden wapens" - voor liet merendeel knotsen - gevonden. Minstens 300 negers werden gearresteerd. In Njaiiga, waar het gisteren betrekkelijk rustig was, blijft de atmosfeer uiterst geladen. Rondom dit dorp liggen troepen als aan een front. De manschappen met de ba jonet op het geweer, zijn 25 tot 30 meter uit elkaar geplaatst Verscheidenen van hen zijn ge wapend met brenguns. Op di verse punten, zoals bij de toe gangen tot het dorp, staan pant serwagens. Overal vliegen voort durend hefschroefvliegtuigen en kleine verkenningstoestellen over. 's Nachts tasten krachtige schijn werpers, die op vrachtauto's zijn ge monteerd, het woonoord af. Zeer velen verlaten het dorp. In Durban reden gisteren de auto bussen normaal, nadat de politie daags tevoren een einde had gemaakt aan het optreden van „agitators en intimideerders". In de meeste bedrij ven daar werd normaal gewerkt. De viering van „Van Riebeeck- dag' ter herinnering aan de lan ding van Van Riebeeck in Zuid- Afrika meer dan 300 jaar gele den, is gisteren rustig verlopen. Een grote tentoonstelling in het Milner-park in Johannesburg, ter her denking van het vijftigjarig bestaan van de Unie, die gisteren werd ge opend, bracht minder mensen op de been dan verwacht werd. Sportwed strijden trokken het normale pu bliek. Voorts profiteerden velen van de vrije dag om naar het strand te gaan. Kritieken Britse bladen van alle politieke ge- zindheden en ook de Amerikaanse bladen zijn ongemeen scherp in hun kritiek op de Zuidafrikaanse rege ring. Het merendeel van de bladen pleit voor een onverwijld staken van wat ,.de provocatie, bruutheid en in timidatie" van de zijde der politie genoemd wordt. „De verbazingwek kende beheersing, die de negers tot dusver getoond hebben, kan niet on uitputtelijk zijn", zo schrijft bijv. de liberale News Chronicle. ..Typische politiestaatswreedheid", aldus de uit drukking, die de New York Times bezigt. Acties In het Nigei'iaanse huis van af gevaardigden heeft een lid van de actiegroep". J. A. Akinyemi, hij de behandeling van een voor stel om alle produkten van Zuid- Afrika te boycotten het voorstel gedaan alle Zuidafrikaanse staatsburgers gevangen te ne men. zodra Nigeria in oktober van dit jaar zijn onafhankelijk heid krijgt. De toestanden waaronder de ne gers in Zuid-Afrika leven, achtte hij een schande voor het gehele neger ras, en hij beschuldigde Engeland van politieke lafheid in verband met het onthouden van stemming tijdens de behandeling door de Veiligheids raad van een motie tegen de rassen scheiding in Zuid-Afrika. Het voorstel inzake de boycot van Zuidafrikaanse goederen werd aan genomen. Bijna alle staatslieden van het Brit se gemenebest, die de volgende maand naar Londen komen voor de gemenebestconferentie, zijn uitgeno digd voor een bijeenkomst van Afri kaanse nationalisten in Londen, waarop zal worden gevraagd om uit stoting van Zuid-Afrika uit het ge menebest. ....1111111 cheren, waarbij zij om vrijlating van Hoewel politie en militairen de ne- j haar leiders vroeg. De, telefoto geeft gerwijk Cato Manor van Durbanhiervan een indruk. afgesloten hadden, slaagde een groep Advertentie) negers er dezer dagen m door de\ afzetting heen te dringen en naar l het centrum van de stad te mar- U dacht, dat u uw verkeersregels wel kende? Dan moet u zaterdag eens in deze krant kijken in de buurt van de rubriek „Aan de Rol" Daarin verschijnt dan de eer ste van een serie van vijf, elk be staande uit vijf vragen, die met verkeerssituaties te maken heb ben. Daar komen auto's, motoren, scooters, fietsers en ook voetgan gers aan te pas. Moeilijke en ge makkelijke vragen. De hoofdin specteur van politie te Breda, H. W. E. M. van Goetliem heeft de vragen samengesteld. U gaat dus met een deskundige aan de gang. Maar u kunt het van hem winnen. Er zijn tien prijzen voor de beste inzendingen te winnen. Zij krijgen een jaarabonnement op het fraaie tijdschrift „Auto-Visie". In de Perzische Golf zijn' door het vergaan van een motorboot in een zware storm 57 mensen verdronken, zo meldt het Perzische avondblad „Kciman". Slechts vijftien opvaren den, o.w. de schipper, konden zich redden. De motorboot bracht koop liepen over van Abadan naar Koe weit in een zware storm die reeds verscheidene dagen in dit deel van de Perzische Golf woedt. Prinses Irene heeft gisteren een be zoek gebracht aan het Wilhelmina ziekenhuis in Assen. Foto: de 13-ja- rige Johanne Meilof heeft de prin ses bloemen aangeboden. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, heeft woensdag in de Bondsdag verklaard dat zijn regering nog steeds gedwon gen is om te trachten in de Navo- landen of in de omgeving daarvan opslagplaatsen en militaire oefenter reinen te krijgen. De socialisten hadden gevraagd of het ministerie van Buitenlandse Za ken zich er wel bewust van geweest is, dat het zogenaamde „polsen" van Spanje over deze depots „een groot politiek risico" betekende voor de re putatie van de Bondsrepubliek. Wij hebben Spanje over deze kwes tie „pas na rijp beraad" benaderd, aldus Von Brentano. Wij wisten dat men in Duitsland en in het buiten land nog pijnlijke herinneringen heeft aan de Spaanse burgeroorlog, maar wij waren ons er ook van bewust dat Spanje op het ogenblik loyaal aan de kant van het Westen staat. Von Brentano noemde het uitlek ken van de kwestie een „betreurens waardige schending van geheimen" door een lid van de kleine groep Navo-functionarissen die ervan op de hoogte was. 55 OP TWEEDE PAASDAG zal het ko ninklijk gezin voor een vakantie van tien dagen naar Zermatt in Zwitser land, vertrekken. (Van onze parlementaire verslaggever) Het debat over de begroting van Maatschappelijk Werk in de Eerste Kamer heeft op het laatste moment toch nog een motie opgeleverd. Mej. Tjeenk- Willink (P.v.d.A.) vraagt in haar motie om de welzijnszorg in de kerngemeenten van vroegere ontwikkelingsgbh eden op de oude voet voort te zetten. Zoals bekend, wil minister Klompé haar activiteit voornamelijk richten op die gemeenten, die volgens het nieuwe industriali satieplan als „kern" zijn aan gewezen. In de zogenoemde „buitengebieden" is slechts een zekere „afronding" van het beleid mogelijk. Hierover hadden zich reeds dinsdag verschillende af gevaardigden ongerust vertoond. De minister verklaarde gisteren, dat die afronding niet betekent, dat het maat schappelijk werk in de vroegere kern gemeenten helemaal stil komt te lig gen. Op de eerste plaats is er een (Eigen bericht) De thans 53-jarige Richard H. G. Nitsch, die tijdens de bezet ting in Maastricht chef was bij de beruchte Sicherheitsdienst en op 29 nov. 1948 door het bij zonder gerechtshof te Roermond tot levenslang werd veroordeeld werd dinsdag uit de strafgevan genis te Breda ontslagen en in vrijheid gesteld onder de in deze zaken algemeen geldende voor waarden, alsmede het verbod Verwachting van het K.N.M.l. j tot vanavond, opgemaakt giste- renavond 23.15 uur: I Vrij veel bewolking, maar op de J meeste plaatsen droog weer en in het binnenland ook zonnige pe- rioden. Zwakke tot matige zuid- oostelijke wind. Temperaturen S belangrijk boven normaal, maar S aan de kust tijdelijk zwakke wind S van zee met enige afkoeling. J J Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: Lichte tot matigt wind uit zuid- oost tot zuidwest. Zwaar bewolkt, afgewisseld met opklaringen. Plaatselijk een weinig regen. Kans op onweer. Temperatuur overdag van 15 tot 18 graden. Vandaag: zon onder 19.23 uur, I J maan op 14.24 uur. J Morgen; zon op 5.59 uur, maan J onder 4.32 uur. De Britse premier MacMillan en zijn minister van buitenlandse zaken Selwyn Llloyd hebben gisterenoch tend in het paleis van Buckingham besprekingen gevoerd met president De Gaulle. Na de beraadslagingen ontving De Gaulle de hoge commissarissen der acht gemcnebestlanden en de hoof den der diplomatieke vertegenwoor digingen in Londen. Behoudens een rijtoer, een banket met 650 personen en wat dies meer zij, werd de dag van De Gaulle ge vuld met een ontmoeting in zijn voor malige hoofdkwartier. Er werden vele handen geschud en herinnerin gen opgehaald uit de tijd dat De Gaulle het symbool was van de vrije Fransen. De Gaulle bezocht op deze dag ook Winston Churchill. VAASA is Uwidealedagelijks brood, voedzaam en licht verteerbaar. Verrukkelijk met ieder beleg op elk uur van.de dag. uit Finland Imp. Fa. E. van Vliet Ezn, Amsterdam ^aaleiVL West-Duitsland heeft gisteren bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen de aanvallen die premier Kroestjev in zijn redevoeringen tijdens zijn Franse reis op de Bondsrepubliek in Moskou heeft gedaan. In een nota, die in Mos kou is overhandigd, verklaart de bondsregering dat Kroestjevs uitlatingen het Franse volk „een geheel vervalst beeld van de geestelijke en politieke houding van het Duitse volk en de Bondsrepubliek kunnen geven. De bondsregering kan ook niet ge leven in de oprechtheid van de Sovjet pogingen om tot vermindering van de spanningen in de wereld te komen „zolang de Sovjet-Unie blijft probe ren overal in de'wereld haat en vij andschap tegen het Duitse volk te ons land nog te betreden, werd naar West-Duitsland De nota vervolgt: De heer Kroestjev zei wel steeds, dat hij geen wig wilde drijven tussen Frankrijk en zijn bond genoten, doch zijn opmerkingen kun nen moeilijk anders worden uitgelegd dan een poging om vooral de Bonds regering in discrediet te brengen en de Frans-Duitse verzoening, die een hoeksteen is van de pacificatie van Europa, te ondermijnen. De vergelij kingen die de Sovjet-premier heeft gemaakt tussen de Bondsregering en het Hitler-regiem waren duidelijk be doeld om zijn toehoorders het idee te geven, dat de Bondsrepubliek en in het bijzonder bondskanselier Aden auer aanhangers zijn van fascistische militaristische en wraakgedachten, al dus de Westduitse nota. De Bondsregering heeft indertijd di- ilomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie aangeknoopt, o.a. omdat zij geloofde, dat hiermee een geleide lijke vermindering van de spanningen zou kunnen worden bereikt. Doch door de redevoeringen van de Sov jet-premier in Frankrijk krijgt zij de indruk dat de Sovjet-regering niet in dezelfde geest wordt bezield, zo zegt I de nota. Hij uit gewezen en over de grens gezet. Deze vrijlating werd gisteren des gevraagd door het ministerie van justitie bevestigd. De S.D.'er Nitsch was in de jaren 19411944 de schrik van Limburg. Behalve een groot aantal kleine za ken van arrestaties, had deze be ruchte „Kopfjager", zoals hij door zijn eigen collega's werd genoemd, de hand in het uitroeien van een groot aantal illegale groepen in Heerlen, Gulpen, Eijsden en Weert. Tevens droeg hij zijn aandeel bij in het be ruchte Englandspiel en Nordpolspiel. Zijn optreden -vas meedogenloos. In een aantal gevallen heeft hij verzets lieden persoonlijk ter plaatse neerge schoten en doen neerschieten door zijn ondergeschikten. Nadat hij Maas tricht verliet opereerde hij elders in ons land. Bij de capitulatie in 1945 meldde hij zich met zijn groep bij de Cana dese commandant te Amsterdam, vanwaar zij werden overgebracht naar Duitsland. In 1946 werd hij uit geleverd aan Nederland, waar hij zich twee jaar later voor het bijzon der gerechtshof te Roermond, onder president mr. E. Delhougne, beriep op het „B.efehl ist Befehl". De advo caat-fiscaal. mr. F. baron van Voorst tot Voorst, eiste de doodstraf. De toegewezen verdediger was mr. M. Tripels. Hij werd tot levenslang veroordeeld, welke straf dinsdag j.l. haar einde kreeg. aparte post van twee en een half mil joen voor dit doel beschikbaar. Ver der zullen de provinciale besturen een belangrijke stem hebben bij de ver deling van het bedrag dat voor de welzijnszorg is uitgetrokken. Het is zeker niet uitgesloten, dat ook de „buitengebieden" in bepaalde gevallen hiervan zullen kunnen meeprofiteren. Wel begrip De hee~ Schuurmans (KVP) be greep de gedachtengang van de mi nister wel, maar wees er toch op, dat de onzekerheid over de finan ciële vooruitzichten verlammend werkt op de activiteiten in de be trokken gebieden. Van haar kant bleek ook de minister hier wel be grip voor te hebben. Maar het zou haars inziens toch te ver gaan als onder alle omstandig heden het oude beleid onverminderd zou moeten worden voortgezet. Veel hangt af van de vraag, of de verschillende projecten reeds zover zijn gevorderd, dat het onverantwoord zou zijn, welzijnszorg te weigeren. De motie Tjeenk-Willink werd niet in stemming gebracht. De behandeling er van zou „op een nader te bepalen tijdstip" (waarschijnlijk over enige weken) plaats vinden. In haar verder antwoord zei minis ter Klompé o.a. dat geen Keiezen in Nieuw-Guinea zullen worden toegela ten, dan na overleg met de Papoea leiders. Misschien is het mogelijk hen te werk te stellen op een rijksproject waarvoor niet voldoende Papoea's be schikbaar zijn. Binnenkort zal de Zuiderkruis een reis naar Indonesië maken om spijtoptanten op te halen. De minister ontkende, dat er omtrent het spijtoptantenvraagstuk een ver schil van inzicht zou bestaan tussen haar en de minister van Justitie. Aan subsidiëring van het vrij groot aan tal meisjeshuizen in buitenlandse ste den kunnen we niet beginnen, aldus mej. Klompé. Het zou een onverant woorde stijging van de uitgaven bete kenen. De Staatsmijnen in Limburg heb ben bij het provinciaal arbeidsbureau in Maastricht een aanvrage inge diend voor 300 geschoolde en onge schoolde arbeidskrachten, die nog dit jaar te werk gesteld zouden moe ten worden in de chemische bedrij ven. Hiermee hebben de Limburgse Staatsmijnen de aannemingsstop van arbeidskrachten, welke geruime tijd geleden met het oog op de situatie van de kolenmarkt werd ingevoerd, voor wat betreft de chemische be drijven opgeheven. De oorzaak hier van is voornamelijk de verdubbeling van de produktie van kunststoffen. Het ligt in het voornemen jaarlijks een contingent van ongeveer 300 ar beidskrachten aan te trekken. Thans zijn in de chemische bedrijven van de Staatsmijnen ongeveer 6000 per sonen werkzaam. Een 19-jarige jongeman zag in Paramaribo kans ongemerkt aan boord te komen van het KNSM-schip „Agamemnon" en zich te verstoppen in een der lege kisten op het dek. Hij deed dit kennelijk met de bedoeling om als versteking de reis naar Nederland mee te maken. Aanvankelijk leek alles goed te gaan, maar toen echter bui tengaats matrozen de lege kis ten over boord moesten gooien, beleefde de blinde passagier een zeer hachelijk moment. Toen ook de kist waarin hij zat ver stopt, het ruime sop zou kiezen, attendeerde hij de werkzame bemanningsleden op zijn aanwe zigheid met een rauwe gil. Dit redde hem zijn leven. Per loods boot werd de globetrotter naar Paramaribo teruggebracht.

de Stem | 1960 | | pagina 1