van Sanering openbare 700 miljoen vervuilde wateren kost Spannende finish bij amateur-voetballers Geboortehuis van Marie Adolphine in Ossendrecht volkomen in verval Woensdrechts uitbreidingsplan kijkt ver vooruit KORTE GESCHIEDENIS VAN EEN DIAMANT Derde herziening ligt ter visie Nederland in achterste rij te Zagreb Relletjes om Italiaanse wijnbouw Herdenkings- progamma Van Beinum STICHTING ZAL ZICH GAAN BERADEN EN...... Het was toen al nodig Uitgesteld Pleit beslecht Kampioenschap „Princie" (half miljoen waard) naar Amsterdam 15 15 Smerig Rijnwater vormt groot probleem Eur. tafeltennistiteh kantoormachines Er moet dringend iets gebeuren voor verkoudheid Uitnodiging Herstel Belangrijke nieuwe wegen geprojecteerd kantoormachines DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 APRIL 1960 De sanering van de verontreinigde openbare wateren in ons land xal vol gens een zeer globale schatting een investering vergen van 700 miljoen gulden. Dit bedrag is nodig om in een njet te verre toekomst een aantal maat regelen te kunnen uitvoeren (bouw van zuiveringsinstallaties e.d.), waar door aan de nog steeds toenemende waterverontreiniging paai en perk kan worden gesteld. Indien men rekent, dat de totale jaarlijkse kosten pl.m. 12 procent van de aanlegkosten be dragen, dan betekent dit, dat de sa nering van het oppervlaktewater in Nederland gemiddeld negen gulden per inwoner per jaar gaat kosten. Dit imponerende rekensommetje maakte de hoofdingenieur-directeur van het Rijksinstituut voor de zuive ring van afvalwater, ir. J. J. Hop mans gisteren tijdens een voorlich tingsbijeenkomst over de problemen van de waterverontreiniging. Ir. I. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, had 's och tends reeds een algemene situatieschets gegeven. Uit zijn inleiding en die van enkele andere sprekers bleek, dat de lozing van afvalwater op onze open bare wateren de grondslag van de Nederlandse waterhuishouding in ge vaar brengt. Ir. Maris zei, dat de wet op de waterverontreiniging al geruime tijd op de helling staat. De wet beoogt voor de waterbeheerders i en de vervuilers de wederzijdse plich ten en rechten vast te stellen en voor de overheid om stimulerend volgens bepaalde beleidslijnen werkzaam te kunnen zijn. Hij noemde enkele alge mene richtlijnen, waaraan de wet naar zijn persoonlijke mening zou moeten voldoen. De heer Maris wenst in de eerste plaats een wettelijk verbod tot lozing van verontreinigende of scha delijke stoffen zonder toestemming van de bevoegde instanties. Teneinde de bestrijding van de wa terverontreiniging te kunnen financie ren, vestigde de heer Maris de aan dacht op de mogelijkheid van een belastingheffing door de lagere orga nen (gemeenten, waterschappen e.d.) Ook aan het rijk en de provincies zou z.i. een dergelijke bevoegdheid moe ten worden verleend. Volgens de heer Maris moet wettelijk worden vastge legd, dat de ontvangen gelden uitslui tend voor de bestrijding van water verontreiniging worden bestemd. Dat het probleem van de waterver ontreiniging geen typisch Nederlands verschijnsel is, had de heer Maris reeds in het begin van zijn inleiding duide lijk gemaakt. De verontreiniging is weliswaar voor een groot deel te wij ten aan buitenlandse oorzaken (aan de verontreiniging van het Rijnwater voornamelijk), maar men mag de ogen niet sluiten voor de binnenlandse oor zaken. Hiervoor zullen wij zelf een oplossing moeten vinden, zo betoogde ae heer Maris. Hoe in deze toestand verbetering kan worden gebracht? In de eerste plaats door technische maatregelen. Ten aanzien van de financieel-econo- mische kant, merkte de heer Maris op, dat „wij met de rug tegen de muur staan en dat het geld hiervoor er zal moeten komen". Zuinigheid Dr. P. G. Fohr, hoofd van de afde ling industriewater van de vereniging van krachtwerktuigep gaf als zijn me ning te kennen, dat de zuivering van het afvalwater van de industrie in het algemeen minder zal kosten naarmate het volume alsmede de hoeveelheid meegevoerde afvalstoffen in dit afval water kleiner is. Daarom pleitte hij in de eerste plaats voor uiterste zui nigheid met afvalwater. Voorts vestigde de heer Fohr de aan dacht op de mogelijkheid om waarde volle bestanddelen uit de afvalvloei- stof terug te winnen. Ook door ver vanging van bepaalde hulpprodukten door andere en wijziging van bepaal de bedrijfsomstandigheden kan men de vervuilingskracht reduceren. Maar Het Nederlandse damesteam ver loor in de Europese kampioenschap pen tafeltennis te Zagreb met 3—2 van Tsjecho-Slowakije. De gedetail leerde uitslag van deze wedstrijd was: Agnes Simon - Almasi verl. van mej.. Schwarzova 2116. 2022, 16 21. Agnes Simon-Almasi versl. mej. Kroupova 21—18, 19—21, 22—20. Ur sula Artz verl. van mej. Kroupova 15—21. 13—21. Ursula Artz verl. van mej. Schwarzova 921, 1521. Ag nes Simon-Almasi en Ursula Artz versl. mej. Kroupova en mej. Schwarzova 2117, 2422. In de finale van de dames team wedstrijd zullen Engeland en Honga rije tegen elkaar uitkomen; deze lan den eindigden in him poules op de eerste plaats. Bij de heren wordt de finalepoule gevormd door Hongarije, Zweden en Engeland, die in hun poules als eer ste eindigden. toch altijd zal een centrale zuiverings installatie noodzakelijk blijven. Indien collectieve zuivering niet mogelijk is, dan zal het bedrijf een eigen zuive ringsinstallatie moeten bouwen. De industrie brengt met haar afval water volgens ir. Volker, hoofd van de Dienst Waterhuishouding van Rijkswaterstaat, de grondslag van onze waterhuishouding in gevaar. De Rijn (de grootste vervuilingsbron) is niet alleen sterk vervuild, de rivier is ook een bron van zout. Tegen verzilting zijn slechts in beperkte mate preven tieve maatregelen mogelijk. Effectieve bestrijding heeft volgens spreker al leen resultaat d.m.v. het doorspoelen van de boezem- en polderwateren met grote hoeveelheden zoet water. De hoeveelheden die hiervoor nodig zijn overtreffen evenwel verre die welke noodzakelijk zijn voor de drinkwater voorziening, de industrie en de water aanvulling in de landbouw. Het tekort moet aan voorraadbassins (het IJssel- meer nu en de Deltameren in de toe komst) worden ontleend. De voeding van deze meren is grotendeels (circa 65 procent) afhankelijk van de Rijn. Hoezeer Nederland dus gebaat zou zijn met zuiver Rijnwater, het belang van de industrie in het stroomgebied van de Rijn brengt met zich mede, dat in een zekere mate van verontreiniging zal moeten worden berust, aldus ir. Volker. (Advertentie) RUYS In het Zuiditaliaanse stadje Man- óuria, dat ruim 23.000 inwoners telt, is het gisteren tot botsingen gekomen tussen de politie en betogers, die pro testeerden tegen de regeringspolitiek die volgens hen verantwoordelijk is voor de crisis in de wijnbouw. De betogers gooiden met stenen naar de politie. Een aantal agenten zou gewond zijn. De betolging was georganiseerd door de vakbonden en werklozen. Ter herinnering aan Eduard van Beinum zendt de A.V.R.O. in de ko mende week drie programma's uit, bestaande uit opnamen van het Con certgebouworkest onder leiding van de op 13 april van het vorig jaar overleden dirigent. doosje met 60 tabletten KEELTABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAE. De amateur-voetballers staan dicht bjj de finish! En de span ning in de verschillende klassen is nog volop aanwezig. In de eerste klasse C staan nog twee wedstrijden op het programma en hierin zal uitgemaakt moeten worden wie de kampioensvlag voor de dag mag halen. Wilhelmina '08 heeft de beste kansen, maar Sp. Emma en Sp. Irene hebben slechts twee punten min der en zullen iedere misstap van de leiders afstraffen. Nederland bezet de zesde plaats de vertrek van het huisje, een op- met één overwinning. I kamertje. In de vloer zitten grote ZR. MARIE ADOLPHINE (Van onze redacteur) Staat Ossendrecht toe, dat het huisje van de Zalige Zuster Ma rie Adolphine zich nog verder „ontbindt" en over enkele jaren een puinhoop wordt? Het lijkt wel zo, want ofschoon zich reeds ja ren geleden een stichting meldde, die voornemens was het huisje te restaureren, is er nog altijd niets gebeurd. Het is geen wonder dat de woning, waarin Anna Catharina Dierkx het levenslicht zag, thans volkomen in verval is Over enkele weken gQat de stichting opnieuw achter de vergadertafel zitten. Het kan niet anders of voor een laatste maal zal een beroep op de Ossendrechtse bevolking worden gedaan mee te werken het huisje in stand te houden. Bijna vier jaar geleden stond het huisje van de Zalige Zuster al in de actualiteit. Een van de stich tingsleden vertelde toen, dat de laat ste maanden weer enige activiteiten waren ontwikkeld, want het geboor tehuisje moest geducht onderhanden worden genomen. Er werd een ver loting op touw gezet en er werd zelfs een levensspel van de Zalige Zuster opgevoerd: in de kas van de „Adolphine Stichting" vloeiden ech ter slechts enkele honderden guldens, die onvoldoende waren om ook maar iets noemenswaardigs uit te richten. Na vier jaar is de situatie ver slechterd. Het huisje kan, indien de toestand zo moet blijven, veel beter gesloten worden. „Geboortehuis van de Zalige Zus ter Marie Adolphine. Beeltenis der Zalige in Geboortekamer. Toeganke lijk alle dagen van 's morgens 8 uur tot 's avonds 8 uur", staat met zwarte letters op een wit bordje te lezen op de gevel van het huisje. Het is een vriendelijke uitnodiging een kijkje te gaan nemen, maar on- middelijk na binnenkomst wordt de bezoeker tegenover een „kleurloze" gang gezet. Het behangselpapier aan de muur heeft hier en daar losgela ten, het zeil van de gangvloer ver toont grote gaten. Rechts ligt de ge boortekamer van de Zalige. In die kamer staat een beeltenis van de non, die in China het martelaars schap verwierf. De beeltenis is ge plaatst in een nis, die tien jaar ge leden bruin geverfd moet zijn. Aan de voet van de nis prijkt een vaas je, waarin enkele kunstbloemen staan. Enige kleurloze kastjes, als mede een knielbankje en een stoel vormen het interieur van de bid plaats. In een hoek van de kamer bevindt zich de bedstee, waarin de Zalige werd geboren. Het is logisch, dat de bedstee gehandhaafd blijft, maar wie er een blik inwerpt... Zij dient als opslagplaats voor een piëdestal en enige andere rommel. Het hout is verrot. Aan een muur hangt een bordje, waarop te lezen valt, dat er boekjes en foto's van de Zalige, alsmede bidprentjes verkrijgbaar zijn tegen betaling van de daarbij vermelde prijzen. Er zijn noch boekjes, noch prentjes, noch foto's. Is het mis in de geboortekamer zelf. helemaal fout is het in het twee gaten, die de ratten dagelijks nog wat groter maken. Van behang is nauwelijks sprake. Een heleboel rommel, variërend van een kapotte stoel tot consoles, ligt schots en scheef door elkaar of hangt in de vloeropeningen. Achter deze tweede kamer ligt een trappenhuis, dat iemand, die zijn leven lief heeft, niet durft te bekij ken. Hetzelfde is feitelijk het geval met het zoldertje, dat open en bloot op het einde van de gang is te vin den. Van oorspronkelijk zware bal ken is de helft of minder over. Zo erg is de zaak weggerot. De grote kamer links van de voor deur, nog wel eens in gebruik bij de jeugdverenigingen, biedt een trooste loze aanblik. Het is alles zo grauw, zo oneindig ongezellig, dat het eigen lijk een wonder is. dat er hier nog wel eens iemand komt. De laatstgenoemde kamer was in de tijd dat Anna Catharina Dierkx er vertoefde, een slagerij. „Het is uiteraard onmogelijk deze slagerij opnieuw ten leven te wek ken", meende de secretaris-penning- meester van de „Adolphine Stich ting", de heer J.B. Mous. vier jaar geleden reeds. Wel reëel is het echter deze ka mer om te toveren in een klein mu seum, waarin Adolphineherinnerin- gen ondergebracht kunnen worden. Heeft Zuster Adolphine zeer weinig in Ossendrecht achtergelaten: in het Antwerpse klooster, waarin zij leef de, bevinden zich nog verschillende voorwerpen, die haar hebben toebe hoord. Is ook het realiseren van een mu seum een onmogelijkheid: het lokaal zou dienst kunnen blijven doen voor de jeugdverenigingen en zo gesteld zit er misschien een kans in subsidies voor restauratie van het een en an der te vinden. Zoals de toestand van het huisje nu Is (voor de voorgevel mag een uit- De gevel van het geboortehuisje van de zalige zuster Marie Adolphi ne verkeert in een nog vrij fatsoen lijke staats In het huisje zelf is al les in verval. zondering worden gemaakt, want die laat zich nog enigszins aanzien!) is het erbarmelijk: Zuster Adolphine en Ossendrecht onwaardig. Van de bovenste drie clubs krijgt Wilhelmina zondag ongetwijfeld de moeilijkste opgaaf. Het ontvangt MOC en gezien de goede resultaten in de laatste weken van de west-Bra banders en het elan, waarmee zij te genwoordig in het veld komen, ge loven we niet meteen aan een over winning van de thuisclub. Een gelijk spel lijkt ons de juiste voorspelling. Sp. Emma en Sp. Irene daarentegen houden de punten in eigen huis door overwinningen op resp. Boxtel en de Spechten. Bijzonder belangrijk ook is de ont moeting TOP-Roermond. Het degra datiespook is hier de voornaamste toeschouwer. Roermond deelt de laat ste plaats met Hoensbroek en TOP staat er drie punten boven. Een klei ne zege van TOP ligt in de verwach ting en Hoensbroek blijft Roermond gezelschap houden, doordat het van Brabantia verliest. Bij Heer-AUiance worden de punten gedeeld. In 2 A zijn de wedstrijden Taxan- dria-Veloc en OSS '20-Tongelre uit gesteld, zodat er aan de kop van de ranglijst voorlopig niets verandert. De drie laagst geplaatsten, Woenselse Boys, Uno Animo en Valkenswaard komen echter wel in het veld en wel tegen resp. Best Vooruit, ODC en Schijndel. Valkenswaard is waar schijnlijk de enige van de degradatie kandidaten, die er een punt rijker van wordt, maar Woenselse Boys en Uno Animo moeten de volle winst aan hun tegenstanders laten. Gemert-Sarto le vert een kleine zege voor de thuis club op. In 3 C slechts twee wedstrijden, namelijk Veerse Boys-RWB en WVO-SCO: bijzonder belangrijke ontmoetingen daar SCO en RWB de lijst aanvoeren met 32 punten twee punten meer dan WVO. Het (Advertentie) wordt de laatste wedstrijd voor ge noemde clubs en het kampioen schap is dus de directe inzet. En volgens ons komt de titel terecht bij RWB. dat van Veerse Boys wint. WVO namelijk zal zich met inzet van alle krachten SCO van het lijf weten te houden. Indien RWB echter van de Boys ver liest (en WVO dus van SCO wint) draait het uit op een na-competitie tussen SCO, RWB en WVO. In 3 D is het pleit beslecht. Kam pioen en degradant zijn bekend, zodat wij louter volstaan met de voorspel lingen. Kampioen Steenbergen zal ook de laatste wedstrijd tegen ODIO in winst omzetten en Halsteren zal ondanks een zege op RCS de degra datie niet meer kunnen ontlopen. Corn. Boys deelt de punten met Zee- landia evenals Zierikzee dat doet met Meto. Hontenisse verliest op eigen terrein van Zeel. Sport en Axel blijft de baas over RKFC. Het belangrijkste treffen in 4 E is Oirschot Vooruit-Berkdijk, één van de twee geplande wedstrijden in deze afdeling. Oirschot bezet met twaalf punten de laatste plaats en daarboven staan maar liefst drie clubs, waar onder Berkdijk, met 15 punten. Het lijkt ons voor Oirschot bijzonder moeilijk ook maar één punt uit deze wedstrijd over te houden. Hieronymus-GSBW wordt een over winning voor de bezoekers. Lewedorpse Boys kan in 4 H zon dag het kampioenschap grijpen door een overwinning op Oostburg. Het kan in deze afdeling echter ook nog op een na-competitie uitlopen indien C'.inge. dat met 28 punten op de der de plaats staat, van Steen wint, het geen we verwachten, en Oostburg Lewed. Boys een gelijkspel afdwingt. Die competitie zou dan gaan tussen de huidige leider Biervliet (30 p.), Lewed. Boys (nu nog 29 p.) en Clinge (nu nog 28 p.). Als de Boys echter verliezen en Clinge wint, krijgen we een beslissingswedstrijd Biervliet- Clinge. Luctor zal de eer moeten laten aan Yerseke en Breskens tenslotte zege viert over Koewacht. Een zeldzame rose diamant die op een veiling in Londen ver leden maand de lieve som van ruim een half miljoen op bracht, zal naar Amsterdam worden gezonden om modern gezet te worden. De diamant werd plechtig gedoopt tot „Princie" door de 14-jarige Gae- kwar van Baroda, prins Sayajarad. Princie was de bijnaam die zijn moeder, de maharanee van Baroda, hem gaf toen hij nog een kleine jongen was. De Gaekwar die een symbolisch glas champagne opdronk, handelde na mens Van Cleef en Arpels, een in ternationale juweliersfirma, die de 34-karaats steen had gekocht voor 644.000 nieuwe franken. Toen Jacques Arpels de diamant op 17 maart op een Londense veiling kocht, had de steen nog geen naam. In de catalogus stond de steen ver meld als „een rose diamant het eigendom van een heer". Discreet speurderswerk door Van Cleef en Arpels onthulde dat de dia mant een oud juweel is, dat toebe hoorde aan de schatrijke Nizam van Hyderabad. De Parijse society, onder wie vele juwelenverzamelaars, kwamen de doopplechtigheid bijwonen. Met de meeste juwelen getooid was de maharanee zelf, die gekleed was in een schitterende sari van donker blauw en zilver. Om de hals droeg zij een snoer van parels zo groot als grote olijven, en oorbellen van peer vormige parels. Een half dozijn rechercheurs in bur gerkleding liep door de luxueuze salons van de juweliersfirma aan de Place Vendóme, terwijl de gasten gefascineerd staarden naar het zui vere rose licht dat de diamant uit straalde. (Van onze redacteur). Vanaf gisteren ligt op het gemeen tehuis van Woensdrecht de derde herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente ge durende vieT weken ter visie. Het eerste uitbreidingsplan van de ge meente trad in 1943 in werking. De vorige herziening dateert van 1957. Het plan is ontworpen door de ste de bouwkundige van de gemeente, ir. J. Margry uit Breda, die in de in leiding op de toelichting de verwach ting uitspreekt, dat het thans aange boden plan voor zeer lange tijd in de behoefte zal voorzien, een tweetal punten uitgezonderd. Deze derde heT- ziening ontleent haar belangrijkheid voornamelijk aan de projecties van nieuwe tracés van bestaande of aan te leggen wegen. In het noorden van de gemeente beginnend is daar allereerst het nieu we tracé van de Antwerpsestraat weg vanaf Zuidgeest. De bestaande verbinding met Bergen op Zoom is hier naar oostelijke richting verlegd, helemaal achter het terrein van de villa ..Zuidgeest" om. Deze nieuwe weg zal uiteindelijk uitmonden op de nieuwe rondweg om Bergen op Zoom voor het punt waar deze achter de Difoga-garage aldaar de spoorlijn naar Roosendaal zal kruisen. In verband met de volkomen on zekerheid over de toekomstige Zoomweg en zijn tracé is de pro jectie hiervan niet meer in het nieuwe plan opgenomen. Autoweg-Rondweg Een nieuwe weg, bedoeld voor snelverkeer, is geprojecteerd tussen de punten Zeeuwseweg tot aan het Pannenhuis, westelijk van de be staande verbinding, die gehandhaafd zal worden voor het langzame ver keer. Deze autoweg zal eerst ten vol le tot zijn recht komen wanneer zal worden overgegaan tot de verwezen lijking van de in dit plan eveneens geprojecteerde rondweg, buiten de bebouwde kom van Hoogerheide om, die vanaf de juist genoemde weg, achter de steenfabriek „De Vijver" om, in zuidelijke richting afbuigend weer zal uitkomen op de Putseweg. Als aftakking van deze nieuwe rond weg is verder een nieuwe verbinding met Huybergen gedacht, ten noorden van de bestaande Huybergseweg, waarvan de betekenis in het nieuwe plan aanzienlijk sterker wordt gemar keerd doordat aan weerszijden van de Huybergseweg, wanneer deze de bebouwde kom heeft verlaten, een strook van 100 meter zonder bebou- wing; moet bleven. Dit was tot nu toe alleen het geval bjj de Zeeuwse- weg en het gaat het geval worden btf de nieuwe rondweg en de nieuwe verbinding tussen de Zeeuwseweg en het Pannenhuis. Van het kruispunt rondweg—Huy bergseweg krijgt men dan, zoals op de kaart duidelijk blijkt, een veel be tere verkeerstechnische situatie dan momenteel bestaat op het vergelijk bare punt: de samenkomst van deze bij hotel „William". Naar Ossendrecht Op het nieuwe plan staat tenslotte ook nog de eerder reeds door de provincie gedachte betere verbinding tussen Hoogerheide en Ossendrecht. Deze komt te lopen, westelijk van de bestaande Ossendrechtseweg, buiten de bebouwde kom van Hoogerheide om. Bij realisering van bovenvermel de rondweg zou deze weg alleen nog maar betekenis hebben voor het door gaande verkeer naar Ossendrecht. Realisering van beide plannen zou wel haast een volmaakte ontlasting voor het plaatselijk verkeer in de bebouwde kom van Hoogerheide be tekenen. (Advertentie) RUYS Zuiveringsinstallatie Enkele andere punten die nieuw zijn in deze derde herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, zijn de uitbreiding die gedacht is van de bebouwde kom in oostelijke richting de situering van de zuiveringsinstal latie voor de riolering aan het einde van het kerkdorp Woensdrecht en een tweede zuiveringsinrichting, oostelijk van „Plan Oost" aan de Zwarte Baan Deze inrichting is in eerste instantie bedoeld voor dat gedeelte van Hoo gerheide, dat zijn natuurlijke afwate ring (met de daar reeds gelegde rio lering) naar oostelijke richting heeft, terwijl die tevens dienst kan doen voor het in deze hoek geprojecteerde industrieterrein dat gelegen is tussen de bestaande en de nieuwgedachte Huybergseweg. Bij het nieuwe plan is bovendien nog een nieuw gedeelte van het gemeentelijk grondgebied be stemd voor industrieterrein en wel een stukje noord-oostelijk van „De Vijver" voor de uitbreidingsplannen van dc vliegtuigfabriek „Aviolanda". Ter vervanging van de algemene be graafplaats aan de Nieuweweg is een terrein voor dit doel bes'temd aan de Putseweg. Verder is bij het plan re kening gehouden met het vrijhouden van een bepaalde „invliegstrook" voor de vliegbasis Woensdrecht. Structuurplan Het plan dat thans ter visie ligt is reeds de gedeeltelijke uitwerking van het voor Woensdrecht opgestelde structuurplan, dat weer is geënta meerd naar aanleiding van de bro chure ..Noordbrabant in het Nieuwe Westen". De twee punten waarop het plan naar verwachting binnen afzien bare tijd weer zal dienen te worden gewijzigd zijn: de strook tussen ener zijds DoelstraatZandfort en ander zijds Nieuweweg—Duinstraat waar een spoedige detaillering in 'onder delen wellicht gewenst is omdat uit breiding van de gemeente bebouwing van deze strook noodzakelijk kan maken. Het andere punt is het grondgebied dat volgens de juistgenoemde pro vinciale brochure de bestemming zou moeten krijgen van haven- en in dustrieterrein (de Kreekrakhaven).

de Stem | 1960 | | pagina 11