NOG STEEDS CHARGES IN ZUID-AFRIKA Muur van atelier ingestort Premieregeling begunstigt goedkope bouw FLEXA Negerdans om brandende passen WERELDNUMMER Kroestjev geestdriftig over Franse reis Rood-Chinees artikel tegenKroestjev Pikhouwelenstaking De Engelse begroting Nieuwe subsidies voor woningen Opstand in rood-China onderdrukt SCHILDER ZELF MET DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer enkele doden Verrassing in Scheveningen Aanhoudend zacht weer Zorin verwierp Westers plan te Genève Nederlands- Duits akkoord wordt vrijdag ondertekend Maar niet over Adenauer Ka uiAl f rink donderdag terug AUTOPIRAAT Regeringsverklaring in Italië VENDETTA 100e JAARGANG No. 23335 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader Hoofdredacteur: J. J H A Bruna. Redactieraad: J. M A C. v Don gen, C. J. v. Hootegem, mr dr A. J. J. M. Mes, mr H M L de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 27HK41 DINSDAG 5 APRIL 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, f 8.20 per post. f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 223« - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel, no._35) In geheel Zuid-Afrika is de toestand nog uitermate gespan-"e18 roeden?waarin V"he td g'ebfie'3 volk nen. Wel hebben in Kaapstad 40.000 van de stakende negers het werk hervat, maar algemeen blijft de indruk overheersen, dat één vonk voldoende kan zijn om gans dit grote gebied in vuur en vlam te zetten. De blanken hebben de toestand nog in de hand, maar charges met de gummi knuppel op groepen negers zijn nog steeds aan de orde van de dag. Ook gisteren.... En ook gisteren vielen er hiel en daar schoten. rechten van de mens, zoals de vrij In Clermont bij Durban voer de de politie die door mili tairen versterkt is een char ge met de gummiknuppel uit op 3.000 stakende negers, die wei gerden uiteen te gaan. Eén ne ger kwam hierbij om het leven. Tientalleh werden gewond. In het plaatsje S. J. Smith, 12 km van Durban, wierpen stakende negers stenen naar bussen. Zij werden door de politie in een paar gebouwen gedreven, waar zij nu worden vastgehouden. In het negerwoonoord Njanga bij Kaapstad schoot een politieman op een dreigende menigte Afrikanen, waardoor vier negers schotwonden hebben opgelopen. Hier vielen twee doden. In Port Elizabeth heeft een grote groep Afrikanen passen verbrand in i de lokasie Walmer. Een politiepatrouille stuitte I daar op een groep van honderd j Afrikanen, die om een vuur van brandende passen zongen en dansten. Naast het vuur stond een hoop passen van een meter hoog, die in de vlammen werden ge worpen. De politie joeg de menigte uiteen, j Een lagere school voor negerkinde- j ren in die buurt brandde af. Drie klaslokalen van een tweede school al daar r: akten eveneens in brand, vol gens de politie ook al duidelijk het gevolg van brandstichting. Oppositie De leider van de Zuidafrikaanse verenigde (oppositie) partij, sir De Villiers Graaff, heeft aangedrongen op een nieuwe benadering van het j negervraagstuk. Hij sprak zich uit voor het recht var de negers op vertegenwoordi ging in het parlement (door blan ken), inachtneming van de normale op een volledige democratische ba sis" vertegenwoordigd zal zijn en die de grondslag moet leggen voor een nieuwe Unie van Zuid-Afrika. In de verklaring wordt voorts gevraagd om opheffing van de noodtoestand, vrij lating van de negerleiders, en af schaffing van de paswetten, Tenstot- te wordt een loonsverhoging geëist tot een minimum van een pond per dag. Nadat zondag vele duizenden pam fletten over Durban waren verspreid met een oproep tot staking van alle y negers, werden gisteren boven Cato heid van beweging, het recht om in Manor en Clermont ruim 200.000 hun gebieden grond te bezitten en het vlugschriften door een vliegtuig naar recht op een prpgressieve loonsver hoging, en voor een drastische wijzi ging van de wetten op de persoons bewijzen. ISationale congres Het Afrikaanse Nationale Congres heeft gisteren een verklaring uitge geven, waarin wordt voorgesteld een beneden geworpen, waarin er bij de negerbevolking op wordt aangedron gen de wet en de orde te handhaven en niet deel te nemen aan wilde stakingen. Een gevangenisautoriteit heeft meegedeeld, dat thans niemand toe stemming krijgt mensen te bezoeken, die op grond van de maatregelen voor handhaving van de openbare DRIE JONGENS, zestien jaar oud, zijn op de hellingen van de Snowdon, de hoogste berg van Engeland en Wales omgekomen. EIND 1959 was er in West-Duitsland nog een vrouwenoverschot van drie miljoen: er waren 28 miljoen vrou wen en 25 miljoen mannen. 15 APRIL a.s. (Goede Vrijdag) en 5 mei (bevrijdingsdag) is de Amster damse effectenbeurs gesloten. TE VENLO is de 32-jarige rangeer der J. Feijen tijdens het rangeren verongelukt. Hij was gehuwd en had twee kinderen. LANGS DE Mississippi is op ver schillende plaatsen een verscherpte dijkbewaking ingesteld in verband met de zeer hoge waterstand van de rivier. 16.000 mensen hebben hun wo ningen al moeten verlaten. DE 128 personen, die in verband met het bezoek van Kroestjev aan Frank rijk op Corsica verblijf hebben moe ten houden, zijn gisteren naar het vasteland teruggebracht. De ont scheping te Marseille had zonder in cidenten plaats. 2 Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Aanvankelijk opklaringen. In de middag vanuit het zuidwesten toenemende bewolking, maar 2 overwegend droog weer. Zwakke 1 tot matige wind tussen zuidwest J en zuid. Aanhoudend zacht weer. 2 Verwachting van het Belgisch 2 weerkundig instituut: 2 Bewolkte hemel, maar breder wordende opklaringen in de loop van de dag. Zeldzame buien. Temperatuur zal stijgen tot een maximum van 18 graden. 2 Vandaag: zon onder 19.20 uur, 2 maan op 12.18 uur. 2 Morgen: zon op 6.03 uur, maan 2 onder 3.13 uur. Gistermorgen omstreeks elf uur is een buitenmuur van een fabriek van kinderconfectie-ar- tikelen „Hatafa" aan de Gevers Deynootweg in Scheveningen ingestort. In enkele seconden tijds viel een enorm gat van minstens tien bij zes meter in de muur. Een binnenmuur, die het atelier scheidde van het magazijn, zakte ge deeltelijk in elkaar. Toen de muren instortten, bevonden zich de echtge note van de directeur en enige perso neelsleden in het atelier Zij konden zich nog maar net in veiligheid bren gen. Zeer veel materieel, de snijtafel en gereedschap stortten omlaag. De echtgenote van de directeur stond achter de snijtafel. De muren en de goederen vielen meters omlaag in een diepe bouwput naast het atelier. Deze bouwput is ge graven omdat er een hotel gebouwd zal worden. De eigenaar van het gebouw, waar het atelier in is gevestigd, de heer H. van Zutphen, verklaar de gistermiddag dat hij en de di- De leider der Sovjetrussische af vaardiging naar de Geneefse ontwa peningsbesprekingen, Zorin, heeft gisteren het uit drie stadia bestaan de Westerse ontwapeningsplan als ba sis voor een algemene en volledige ontwapening verworpen. Zorin gebruikte zeer krachtige be woordingen. Zorin, de enige die een rede uit sprak, herhaalde zijn eerder gehoor de argumentering tegen het Westerse voorstel eerst over het toezicht en daarna over de ontwapening te on derhandelen, en merkte op dat Ame rika alleen belangstelling heeft voor ontwapening in sectoren waar het zichzelf zwak acht, bijvoorbeeld op het punt van de satellieten met kern ladingen. De foto toont het gat en een gedeelte van de ravage. rectie van de confectiefabriek het instorten van de muur al lang had den zien aankomen. De laatste dagen hadden ze het al niet aangedurfd het personeel in de buurt van de nu ingestorte muur te laten werken. Er vielen toen al scheu ren in. De eigenaar zegt, dat hij hez-- haalde malen bij de gemeentelijke dienst van bouw en woningtoezicht is geweest en deze heeft gewaarschuwd Deze dienst zou hierop niet hebben gereageerd. Ir. A. van Gessel, hoofd ingenieur bij deze dienst deelde ons mede, dat hem daar niets van bekend is. Hij verklaarde, dat een onderzoek naar de oorzaak zal worden ingesteld. In ieder geval staat vast, aldus de politie, dat ergens een fout is ge maakt. Het onderzoek zal moeten uit maken, waar dit is gebeurd. orde in hechtenis zijn genomen. De gevangenen mogen geen brieven schrijven. Met vakantie.... De Anglicaanse bisschop van Jo hannesburg, dr. Reeves, heeft deze stad onverwacht verlaten. Volgens de aartsdeken neemt hij enige da gen rust „om zijn gedachten te or denen De te Johannesburg verschijnende Sunday Times wist te melden, dat de bisschop, die een uitgesproken te genstander van de apartheidspolitiek is, van juridische zijde het advies heeft gekregen om voor onbepaalde tijd geen verklaring meer af te leg gen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken te Bonn heeft meegedeeld, dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. von Brentano, vrijdag aanstaande naar Den Haag zal gaan voor de on dertekening van het akkoord tot re geling van de kwesties tussen beide landen die uit de tweede wereldoor log stammen. Premier Kroestjev van de Sovjet-Unie heeft gisteren tij dens een bijeenkomst in het Mos- kouse sportpaleis verslag uitge bracht van 2ijn Franse reis, daarbij opgetogen de lof gezon gen van de Fransen en Adenauer aan de kaak gesteld als oorlogs stoker nummer één. Volkomen in overeenstemming dus met zijn houding in Frankrijk zelf, waar hij het overigens zó vond. Als de bondskanselier zijn beleid niet wijzigt, aldus de Russische pre mier, zal hij door de realiteit worden achterhaald, want de mensen vragen om een normaal leven en dat kan slechts door een vredesverdrag en re geling van het Duitse vraagstuk wor den bereikt. Hij voegde hieraan toe, dat de Sovjet-Unie alles zal doen om die regeling te bereiken op een basis die ook voor de westelijke mogendhe den aanvaardbaar is. Doch „als dat niet mogelijk blijkt, zal de Sovjet-Unie een afzonderlijk verdrag sluiten met Oost-Duitsland. Kroestjev had in Frankrijk opge- In een dichtbezet Lagerhuis heeft de Engelse minister van financiën, Heathcoat Amory, gisteren de be groting ingediend. Het totaalcijfer van de begrotingsuitgaven is onge veer 5,6 miljard pond sterling, waar in begrepen is een bedrag van 1,63 miljard pond sterling voor de defen sie van 583 miljoen pond sterling voor de nationale gezondheidsdienst, onder welke de Engelsen vrijwel kos teloze medische en ziekenhuisbehan deling genieten. De minister begon zijn rede met de mededeling, dat zijn begrotingsvoor stellen er dit jaar op gericht zijn de huidige welvaart in Engeland te con solideren en te versterken. Hij kon digde geen belastingverlaging aan en deelde mede, dat de situatie een ze kere matige netto-verhoging van de belastingheffing nodig maakt. De minister raamt de inkomsten voor het komende jaar op v,958 mil jard pond sterling of 328 miljoen pond sterling meer dan de ontvang sten van het vorige begrotingsjaar. Donderdag a.s. om 15.45 uur zal Bernard kardinaal Alfrink op Schip hol uit Rome terugkeren. Een groot aantal kerkelijke en wereldlijke hoog waardigheidsbekleders zal hem daar welkom heten. merkt, zei hij. dat de Fransen zieh steeds meer bewust werden van wat een herleving van het Duitse milita risme en de Duitse wraakgedachte voor hun land zou betekenen. „Ais de Sovjet-Unie en Frankrijk, de grootste continentale mogendheden in Europa, hun inspanningen samen bundelen met die van de andere sta ten die vrede wensen, zal echter te gen een nieuwe agressie en een nieu we oorlog in Europa een onoverwin nelijke hinderpaal zijn opgeworpen". Aansluitend hierop ontkende Kroes tjev laconiek, dat hij had geprobeerd een wig tussen Frankrijk en West- Duitsland te drijven. De Sovjet-Unie heeft geen bezwaar tegen vriendschap tussen Frankrijk en West-Duitsland, zei hij. Over het beraad met De Gaulle was de Sovjetleider bijzonder tevreden. Zoals gemeld heeft hij de Franse president geïnviteerd voor een tegen bezoek. De culturele en wetenschap pelijke overeenkomsten en de voor genomen samenwerking op het gebied van het vreedzaam gebruik van kern energie, zullen aanzienlijk bijdragen aan de groei van de Frans-Russische vriendschap, zo meende hij. Amersfoortse dierenpark heeft men voor het komende sei- zoen een wereldpremière op het ge- bied van dressuur: een leeuw in leen nummer met een geit en een bok. Op de foto een moment uit dit door dompteur Moreno gebrachte nummer: de leeuw springt over de op piëdestal staande bok en geit. In „Rode Vlag", het weten schappelijke tijdschrift van de Chinese communistische partij, is onlangs een artikel versche nen waarin de taktiek van pre mier Kroestjev vooral ten aan zien van de ontwapening, rond uit wordt aangevallen. Het artikel was ondertekend met „Yoe Tsjao-Li" kennelijk een schrij versnaam, die echter het afgelopen jaar herhaaldelijk heeft gestaan onder artikelen geschreven in een zeer ge zaghebbende toon. „Lenin leerde ons" aldus het artikel, „dat het imperialis- Een zakenman uit Bremen deed gisteren een poging met zijn wagen langs een lange rij auto's op de weg van Hamburg naar Bremen te ko men. Plotseling kwam hem een gro te sportwagen achterop, waarvan de bestuurder hem met heftige claxon signalen wilde dwingen naar rechts uit te wijken. De zakenman zag hier toe geen kans en verhoogde daarom zijn snelheid tot 130 km per uur, het maximum dat zijn auto kan halen. Zijn achtervolger bleef hem echter manen in de rij te gaan rijden. Toen dit geen succes had, verscheen er een arm met een revolver uit de sportwagen. Er klonken schoten. De auto van de zakenman begon te slin geren de rechterachterband was getroffen maar gelukkig kon deze zijn wagen nog naar rechts manoeu vreren in een open plek tussen twee vrachtauto's, waardoor ongelukken vermeden konden worden. Intussen was de autopiraat in de sportwagen verdwenen. Men heeft het nummer van de wagen niet kunnen noteren. Op 1 april j.l. is de nieuwe subsidieregeling voor de parti culiere bouw ingegaan. Tevens is de regeling voor de woning- wetbouw gewijzigd. Minister Van Aartsen heeft de gemeente besturen per circulaire een na dere toelichting daarover ver strekt. Hieronder volgt een sa menvatting van de nieuwe maat regelen, ons verstrekt door het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Minister Van Aartsen wil zoveel mo gelijk de bouw van volkswoningen bevorderen, ook in de sector van de particuliere bouw. De minister brengt i'ii streven in de nieuwe regeling tot uitdrukking door voor huurwoningen op een ander subsidiesysteem over te gaan en voorts door voor goedkope woningen grotere subsidies te verle nen dan voor duurdere woningen. Voor een door de eigenaar te bewo nen woning kan, evenals voorheen, een premie en een toeslag worden toege kend. Hierbij worden onderscheiden: categorie a.: (de goedkope woningen) en categorie b.: (de iets duurdere wo ningen). De premie voor de categorie a is de hoogste. Voor de toeslag voor „eigen bewoning" maakt het geen ver schil, in welke categorie men bouwt. De toeslag kan nu ook worden toege kend aan hen, die ouder zijn dan 65 jaar. Voor de beide categorieën a en b zijn stichtingskostengrenzen per wo ning vastgesteld. Deze grenzen liggen op lagere bedragen dan bij de vorige premieregeling. De mogelijkheid, dat de gemeente de terugbetaling van hoofdsom en rente van hypothecaire geldleningen garan deert, is uitgebreid. Voorheen werd slechts een garantie gegeven voor de „top" van de lening. Nu kan de ga rantie worden verleend voor de gehele lening tot ten hoogste 90 pet. der net- to-stichtingskosten van de woning. Deze garantie kan worden gegeven aan degene aan wie een toeslag voor „eigen bewoning" is toegekend, mits hij niet ouder is dan 55 jaar. Voor de woningen die zijn bestemd voor de verhuur bestaan drie subsidie categorieën: a, b en c. De subsidie is het hoogst in de categorie a en het laagst in de categorie c. (Vervolg zie pag. 3) systeem in een imperialistisch tijd perk bron is voor oorlog.... Voor imperialisten is vrede slechts een interval tussen twee oorlogen Zij zullen het slagersmes nooit uit de hand leggen". Naar aanleiding van Kroestjevs theo rieën over vreedzame coëxistentie wordt gezegd: „De Marxistisch-Lenin- istische partijen verwerpen vreedza me middelen om tot de socialistische revolutie te komen niet. Maar wanneer óe uitbuitende klasse geweld gebruikt tegen het volk, dan moet de mogelijk heid van het gebruik van andere mid delen worden overwogen, namelijk die van de overgang naar het socialis me langs niet-vreedzame wegen". „Het afzien en vergeten van burger oorlog zou kunnen betekenen, dat men verzinkt in extreem opportunisme en de socialistische revolutie verloochent" aldus het artikel. (Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS-TJALLENA PRODUKT Premier Fernando Tambroni van Italië heeft gisteren de regeringsver klaring voorgelezen. Hij begon met te wijzen op het „zuiver administra tieve" karakter van zijn minderheids regering. Allereerst moesten de dringendste staatszaken worden afgedaan, zoals het aannemen der begrotingen. De regering zal de Atlantische en Euro pese politiek trouw blijven. Tambroni verzocht het parlement de nodige of fers te aanvaarden om het leven van de natie te verzekeren. De premier kreeg aan het einde van zijn ver klaring alleen applaus van de chris tendemocratische afgevaardigden. De 27-jarige Nunzia de Lisi, echt genote van een Siciliaan die een jaar geleden is vermoord, is gisterenmor gen in de kerk te Palermo, waar zij en haar familie een rouwmis voor haar echtgenoot bijwoonden, door een 16-jarig meisje, lid van de familie van de moordenaar, met een bajo net enkele malen in de borst gesto ken. Zij overleed na aankomst in een ziekenhuis, de daadster is nog voort vluchtig. Ooggetuigen verklaarden dat de vrouw onder de mis werd neerge stoken, en dat zij het meisje herken den als een familielid van de man die thans terechtstaat wegens de moord op wijlen de echtgenoot van de vrouw. In de verwarring wist de jongeda me te ontvluchten. In de laatste maanden van 1958 heeft het communistisch-Chinese le ger. volgens een Chinees blad, in de noordwest-Chinese provincie Tsjing Hai een opstand onderdrukt die ver band hield met de opstand in Tibet. Volgens het „Dagblad van Tsjing Hai" heeft de eerste secretaris van de communistische partij in deze pro vincie, zekere Kao Feng, in een rap port dat hij aan het centraal comité uitbracht, verklaard, dat de inwo ners van Tsjing Hai, die van Tibeta- nen afstammen, geëist hadden dat de Chinezen uit hun provincie zouden verdwijnen. Zij gaven er de voor keur aan zelf „hun weg te vinden naar het socialisme". Op instigatie van imperialisten en een Tibetaanse kliek, aldus het rap port, werd een gewapende contrare volutie ondernomen. Haar „de heroïsche strijd van de legereenheden die de opstand moes ten onderdrukken heeft de rebellen op de knieën gebracht", aldus de partijsecretaris. Een meningsverschil over twaalf vermiste pikhouwelen van vier gulden per stuk tussen directie en mijnwerkers van de kolenmijn van Barnburgh in Engeland is uitgelopen op een staking van twee dagen en heeft de arbeiders 80.000 gulden aan loon en de mijn een produktie- verlies van 2000 ton gekost. De moeilijkheden begonnen, zo vertelt de „Yorkshire Post", toen twaalf mijnwerkers tot de ontdekking kwamen, dat hun pikhouwelen weg waren. De di rectie leende hun nieuwe, maar wilde die niet geven, omdat de arbeiders die volgens het be staande contract zelf moeten betalen. De arbeiders gingen er niet mee akkoord en toen be gon een staking waaraan werd deelgenomen door duizend mijn werkers. H\et werk is na twee dagen hervat, terwijl de onder handelingen over de vraag wie moet opkomen voor vermist materiaal nog voortduren.

de Stem | 1960 | | pagina 1