FRANKRIJK MOSKOU NADER Spanning in Z.-Afrika nog niet geweken JONGEMAN MET MES GEDOOD Protest van Sovjet propagandastunt Onlusten in Sovjet-Unie MELK SUIKER in Rij-,, vaar'-digheid Nederland won van Bulgarije4-2 Geleidelijke regeling van kwestie Duitsland duurder goedkoper NA KROESTJEVS BEZOEK Aarde-foto's van 640 km DAGBLAD VOOR De Gaulle naar Sovjet-Unie j Zuidwestelijke wind Unilever acht Vlisco gezond Akkoord over ontwerp grondwet Cyprus Ruzie in Utrechtse bar EERST NA MAANDEN BEVESTIGD Honderd doden in Kazakstan Te weinig eten Uit de ruimte Geen winnaar STEM-toto WOL.„I>jO-!2iO 100e JAARGANG No. 23334 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B Brader Hoofdredacteur.' J J H A Bruna. Redactieraad: J M A C v Don gen, C. J. v Hootegem, mr dr A. J. J. M Mes. mr H M l, de Rech ter, P. V M Vercauteren, L. J. v. "t Westende. Bureaus. Breda. Reigerstraat 16. Tel 22341 (3 lijnen) Postgiro 27HH41 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 4 APRIL 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) en dringendste De ontwapening is het belangrijkste probleem van deze tijd. In een geest van vriendschap en samenwerking zullen Frankrijk en Rusland bijdragen tot vermindering van de internationale spanning. Geen geweld, maar vreedzame middelen ter oplossing van de internatio nale vraagstukken. Dit zijn enkele punten uit het commu niqué, dat De Gaulle en Kroestjev te Parijs hebben uit gegeven. In datzelfde communiqué staat ook, dat de beide staatslieden hun standpunt over het Duitse vraagstuk volledig hebben uiteen gezet. Zij spraken o.m. over de kwestie van een vredesverdrag en de toekomst van Berlijn.De geleidelijke regeling van deze kwesties zal van groot blang zijn voor de handhaving en de versterking van de vrede in Europa en in de wereld. Kroestjev heeft De Gaulle uitgeno digd, een officieel bezoek aan de Sov jet-Unie te brengen. De Franse pre sident heeft de uitnodiging aanvaard. De datum zal nog nader worden vast gesteld. Voorts staat nog in het communiqué dat de twee staatslieden het mogelijk en opportuun achten te streven naar een „aanzienlijke uitbreiding van han del" waarschijnlijk door een handels overeenkomst op lange termijn. Akkoorden Op het Franse ministerie van buitenlandse zaken zijn zaterdag twee akkoorden gesloten en wel betreffende samenwerking op we tenschappelijk gebied en bij het toepassen van de kernenergie voor vreedzame doeleinden. Deze wetenschappelijke samenwer king betreft voornamelijk het tech nisch terrein, zoals samenwerking in de bestrijding van kanker en leuke mie en andere biologische onderzoe kingen. Persconferentie In het stadhuis van Rambouillet had Kroestjev zaterdag nog een perscon ferentie gegeven; uitgangspunt van heel zijn verklaring aldaar was, dat de Sovjet-Unie en Frankrijk nog veel van elkaar kunnen leren. Hij zei veel over Frankrijk te heb ben geleerd en zich er gelukkig mee te achten. Kroestjev beweerde optimistisch te zijn ten aanzien van de komende top conferentie. Hem werd ook de vraag gesteld, of de Sovjet-Unie, die heeft voorgesteld, dat West-Berlijn een J vrije stad zal worden, bereid is bij aanvaarding van dat voorstel te waar borgen, dat de stad zich dan vrij zal kunnen ontwikkelen, zonder inmen ging van de communistische Oosteu- iopese staten. Hij beantwoordde die vraag beves tigend. De aanwezige journalisten vonden, dat de Russische leider er ontspannen uitzag en vriendelijk was. Toen hij te Moskou aankwam, ston den vele duizenden op het vliegveld om hun leider te verwelkomen. Hij sprak daar slechts een paar minuten en maakte een vermoeide indruk. Op weg van Parijs naar Moskou heeft hij, tijdens zijn vlucht boven Nederland premier De Quay een te legram gezonden. De boodschap luid de: „Ik zend u, premier De Quay, en het Nederlandse volk mijn hartelijke groeten en beste wensen. Nikita Kroestjev." Commentaar Hoewel er van officiële Britse zijde nog geen commentaar is gegeven op het Frans-Russische communiqué heeft het gedeelte van het communiqué, waarin het belang van een oplossing in fasen van de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk onderstreept wordt, in het bijzonder de aandacht gekregen in Britse regeringskringen. Men wees erop, dat een dergelijke oplossing overeenkomt met het Britse standpunt volgens hetwelk meningsverschillen tussen Oost en West besproken moe ten worden op een reeks topconferen ties. Waarnemers in Parijs hebben opge merkt, dat Kroestjev bij zijn bezoek aan Frankrijk veel meer zelfbeheer sing heeft getoond dan op andere bui tenlandse reizen. Men schrijft dit toe aan zijn wens om niets te doen wat de sfeer van ontspanning vóór de top conferentie zou kunnen bederven. jfP'"t fttW;. HET LID der Tweede Kamer C. J. I. M. Weiter wordt op 8 april 80 jaar. PRINSES MARGRIET zal eerste pinksterdag in de Ned.-herv. kerk te Soest haar belijdenis doen. FRANKRIJK is bereid de Westduit- se strijdkrachten opslagplaatsen, oefengebieden en schietterreinen bij de Frans-Duitse grens te geven. DE KLM heeft haar vliegduur naar Moskou bijna met de helft bekort door zaterdag de eerste Lockheed- Electra op deze lijn in gebruik te nemen. KONING Norodom Soeramaris van Cambodja, 65 jaar, is gisteren over leden. DE TURKSE minister van justitie, Boedakogloe, heeft ontslag gevraagd, dat aanvaard is. OBERLAENDER, de Westduitse mi nister voor vluchtelingenzaken, is opgeroepen op 20 april voor het Oost- duitse hooggerechtshof terecht te staan. Te Bonn is vernomen, dat hij zeker geen gehoor aan de oproep zal geven. ADENAUER is zaterdagavond bij Bonn geland, na een reis van drie weken naar de V.S. en Japan. DE OOSTDUITSE politie heeft de bewaking van de grensposten ver scherpt om de versterkte stroom van vluchtelingen haar West-Duits- land tegen te houden. Weersverwachting van het K.N. ivl.l. tot vanavond, opgemaakt j gisterenavond 23.15 uur: Opklaringen, maar landinwaarts i ook hier en daar een bui. Matige S zuidwestelijke wind. Vrij zacht, l maar minder hoge temperaturen J dan gisteren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Maximum-temperaturen van 1 tot 15 graden. S Vandaag: zon onder 19.19 uur, Morgen: zon op 6.06 uur, maan I maan op 11.22 uur. J onder 2.56 uur. De toestand in Zuid-Airika is ook tijdens het afgelopen week end uitermate gespannen geble ven, al heeft de regering na een gedeeltelijke mobilisatie de toestand wel in de hand. Op tal van plaatsen moest de politie bij kleine ongeregeldheden met gummistok of traangas optre den. Dit gebeurde niet in Johan nesburg en Kaapstad. De werkgevers in Kaapstad ver wachten, dat de kritieke fase van het arbeidstekort voorbij is. Vele negers zouden hun oude baan niet meer te rug kunnen krijgen. Een aantal werk gevers heeft kleurlingen in dienst ge nomen-of de zaken zo georganiseerd, dat met minder personeel kan wor den volstaan. Slechts op enkele plaatsen weer klonken schoten. In Kjanga bij Kaapstad werd een baby door een geweerschot gedood, toen de moe der het kind naar het ziekenhuis bracht. De moeder werd gewond. De auto waarin zij zaten had van militairen opdracht gekre gen stil te houden. Gevoelige boete De rechtbank van Johannesburg heeft een 27-jarige neger veroordeeld tot 1000 gulden boete, subs. 12 maan den wegens het vernietigen van pas sen op 28 maart. De openbare aan klager had gevraagd „om een von nis, dat anderen ervan zou weerhou den dezelfde overtredingen te be gaan." De regering is niet van plan de pas sen voor negers op te heffen, zo heeft de minister voor Bantoezaken, Metz nog eens nadrukkelijk verklaard. Reacties Overal in de wereld hebben de ge beurtenissen in Zuid-Afrika reacties uitgelokt. Zo heeft de journalist Randolph Churchill, zoon van Sir Winston, op het Jan Smuts-vliegveld van Johan nesburg zijn perskaart verbrand, om dat deze door de autoriteiten niet erkend werd. Een overzicht tijdens de protest demonstratie, zaterdag in Den Hang, tegen de gebeurtenissen in Zuid- Afrika. Unilever acht het bedrijf van de n.v. P. F. van Vlissingen en Co.'s Katoenfabrieken t** Helmond kernge zond. Het aandelenpakket van de op positiegroep is uitsluitend overgeno men omdat Unilever er belang bij i had dat de rust in het Helmondse bedrijf verzekerd werd. Dit is nu naar verwacht wordt het geval. Unilever is voorts als grootaandeel- houdster noch van plan zich met de gang van zaken te bemoeien, noch invloed uit te oefenen op de divi dendpolitiek of op de verkoopcontrac ten van Vlisco aan Unilever". Aldus luidde een verklaring, die op verzoek van het Vliscobestuur, werd afgelegd door een vertegen woordiger van Unilever aan het ein de van een langdurige, rustige buiten gewone vergadering, die zaterdag in Helmond gehouden werd. Op deze vergadering werd door het Vlisco bestuur een voorstel tot statutenwij ziging aan de orde gesteld, die echter wegens het ontbreken van het ver eiste quorum niet in stemming kon worden gebracht. Binnen vier weken zal een nieuwe vergadering worden gehouden. In een verklaring van het bestuur vóór de discussies werd als reden voor de grote terughoudendheid van het bestuur in de recente kritieke periode" opgegeven, dat men van be stuurszijde heeft willen voorkomen dat door ontijdige publikaties een mogelijk vergelijk in gevaar zou wor den gebracht. Nadat er eerst grote moeilijkheden waren gerezen, heeft aartsbisschop Makarios gisteravond meegedeeld, dat er overeenstemming is bereikt over de ontwerp - grondwet voor de republiek Cyprus. Eerder op de dag hebben Griekse en Turkse Cyprioten met Britse ver tegenwoordigers gesproken over de afzonderlijke kwestie van de Bi-itse bases op het eiland. Van Turkse zij de is op dit punt een compromisvoor stel ingediend. In de Carltonbar aan de Oude Gracht te Utrecht is in de nacht van zaterdag op zondag de 21- jarige timmerman C. J. Lam- merts met een dolkmes neerge stoken en ter plaatse overleden. De dader, de 28-jarige meubel maker A. K. uit Utrecht is zon dagmorgen half vier van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Zaterdagavond bevond het slacht offer Lammerts zich, samen met zijn In Den Haag is, na een protest mars met spandoeken en borden door een duizendtal personen een pro testdemonstratie tegen rassendiscri minatie gehouden. De Sovjet-Unie heeft aan de Westduitse ambassadeur te Mos kou een nota laten overhandi gen, waarin wordt geprotesteerd tegen het zenden van een nazi onderscheiding een medaille met een hakenkruis erop aan een Sovjet-burger. De onderscheiding zou tezamen met een document, waarin wordt ver klaard, dat de medaille namens Hit- Ier voor de wintercampagne in het oosten van 19411942 is verleend door de derde secretaris van de Westduit se ambassade zijn toegezonden aan een zekere Ivan Goppe. Deze was volgens het Sovjet-protest als verra der en oorlogsmisdadiger tot lange gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn deelnemen aan misdaden van de Duitse invallers in Wit-Rusland. Hij werd in 1956 op grond van een am nestie in vrijheid gesteld. De Sovjet-Unie eist, dat gevallen als deze niet meer zullen voorkomen, daar de actie van de ambassade ern stig in strijd is met de werkelijke taak van een diplomatieke vertegenwoor diging, aldus de nota. Gemeen Van de zijde van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft men dit Russische protest een gemene propagandastunt" genoemd. Volgens de Westduitse ambassade in Moskou heeft de zaak zich als volgt afgespeeld: De voormalige Duitse sol daat Ivan Goppe, die zich in Russi sche krijgsgevangenschap bevindt, had de Westduitse ambassade gevraagd te verklaren, dat hij een Duitser is. Hij had een Duitse onderscheiding en een document naar de ambassade ge zonden om te bewijzen, dat hij een Duitser is. De ambasade had een en ander be studeerd en de onderscheiding later teruggezonden. Het pakketje met de medaille was losgeraakt en de Russen hadden de medaille toen gevonden. Vorig jaar oktober is de stad Temir Taoe in de Sovjet-republiek Kazakstan drie dagen lang het toneel geweest van hevige onlus ten, ontstaan in een tentenkamp, waar drieduizend leden van de liga van jonge communisten waren gelegerd. De jonge mannen en vrouwen richtten barricaden op en vochten tegen de plaatselijke militie en te hulp gesnelde troepen, totdat honderd van hen ge sneuveld waren en een duizendtal gewond. Dit heeft radio Liberty een radio-station in Muenchen dat uitzendingen voor Rusland verzorgt, vernomen van ooggetuigen die sindsdien naar het Wes ten zijn gekomen. marcheerden de vijftig op naar Wos- tok, een nieuw stadsdeel van Temir Taoe en namen daar het voedsel op de markt in beslag. Barricaden Toen de plaatselijke politie tussen beide kwam, stuurde men enkelen terug naar het kamp om versterkin gen te halen en begon barricaden op te richten en de politie met stenen te bekogelen. Gedurende de nacht be trokken ongeveer 1500 jongelui de barricaden, aldus de ooggetuigen. De volgende dag hoorden zij, dat er troepen uit het nabijgelegen Ka raganda op weg waren om de orde te herstellen. Zij wachtten deze af De ongeregeldheden begonnen op zaterdagavond 3 oktober, toen vijftig jonge communisten brand stichtten in de gemeenschappelijke eetzaal uit protest tegen het weinige eten dat zij kregen en de verdere levensom standigheden in het tentenkamp. De liga-leden, die grotendeels af komstig waren uit de Oekraine en Wit-Rusland. hadden een veel slech tere verzorging dan arbeiders uit Bul garije, Polen en Roemenië en werden ook slechter betaald. Nadat zij de eetzaal in brand hadden gestoken in hinderlagen, overmanden drie wagens met soldaten en namen hun de wapens af. Volgens een van de ooggetuigen werden ook leden van de geheime politie opgehangen. De tweede nacht arriveerden op nieuw verschillende vliegtuigen, met soldaten uit Alma Ata, Akmolinsk en Balkasj. Zij gingen' echter niet dadelijk tot actie over, maar tracht ten eerst de jongelui over te halen het verzet op te geven door burgers op hen af te sturen, die een beroep deden op hun „communistisch ge weten.-" Toen dat niet baatte, vielen de troepen aan, doodden honderd van de jonge opstandelingen en verwondden duizend. Hierna werd het gebied voor een deel geëvacu eerd. De plaatselijke bevolking was tijdens de onlusten grotendeels bin nenshuis gebleven, Believ.... De republiek Kazakstan is het ge bied. waar premier Kroestjev zijn grootscheepse landaanwinningsplan nen in praktijk tracht te brengen. Het is bekend, dat dit gepaard gaat met veel moeilijkheden. De partijchef voor de republiek, Nikolai Believ, te vens lid van het partijpresidium, moest eind vorig jaar aftreden. Des kundigen in Muenchen zijn nu van oordeel, dat deze onlusten in Temir Taoe de oorzaak van dit aftreden zijn geweest en niet, zoals toen werd meegedeeld, het mislukken van de graanoogst. 22-jarige vriend, de schilder F. C. B., in de bar. Daar was ook aanwezig de verdachte, die in gezelschap was van zijn vrouw en een nichtje. De vrouw van de verdachte pakte een glas cola van de schilder B. van diens tafeltje en dronk daar uit. Toen dit zich en kele malen herhaalde, maakte B. daar aanmerkingen op, waarna een woor denwisseling ontstond. B. werd zo kwaad, dat hij het glas cola naar de vrouw gooide, die hierop in woede ontstak en samen met haar nichtje de beide vrienden te lijf ging. Er ontstond een gevecht, waarin zich ook K. mengde. Deze trok een dolkmes uit zijn binnenzak en wilde daarmee de schilder B. een steek toe brengen. Zijn vriend Lammerts, die dit zag aankomen trok B. weg, maar werd zelf door de vlijmscherpe dolk boven zijn sleutelbeen getroffen. De dolk sneed een slagader door. Het slachtoffer strompelde nog naar de deur, maar zakte daar ineen. De jon geman overleed vrijwel onmiddellijk. Tijdens de daardoor ontstane ont reddering zagen K. en zijn gezelschap kans de benen te nemen. Later in de nacht werd K. gearresteerd. Hij is al eerder met de justitie in aanraking geweest. De jongste Amerikaanse aardsatel- liet, Tiros I, heeft tijdens zijn baan op ruim 640 km afstand foto's van de aarde teruggezonden. Functionarissen van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart deelden mede dat de satel liet tientallen jaren in de ruimte zou blijven, maar dat de apparatuur, die werkt op zonne-energie, slechts on geveer drie maanden zou werken. Als alles goed gaat, zou Tiros een der eerste van een keten robotruim testations kunnen zijn die bijna on middellijk berichten aan weersta tions op de aardbol zou kunnen zen den. Om de zon De eerste Russische ruimtera ket, die op 2 januari 1959 werd gelanceerd, heeft haar eerste baan om de zon voltooid en een afstand van een miljard kilome ter in de ruimte afgelegd, aldus heeft Tass zaterdag gemeld. Spoetnik III ten einde Het Russische persbureau Tass heeft meegedeeld, dat de derde Spoetnik, de Russische aardsatelliet die in mei 1958 gelanceerd werd, tus sen maandag en woensdag in de dampkring zal terugkeren en daar, naar de aarde vallend, zal verbran den. De derde Spoetnik is ongeveer 10,000 maal rond de aarde gegaan en heeft meer dan 450 miljoen kilo meter afgelegd. De radiozender in de satelliet werkt nog steeds. V' De Oranje-mannen hebben gisteren de gerenommeerde Bulgaren te Am sterdam een nederlaag toegebracht. Het werd wat wel niemand had durven voorspellen een overwin ning met 4-2. Hier zien we het mo ment, waarop de Bulgaren hun tweede doelpunt scoren, wat de ge lijkmaker op dat moment beteken de: 2-2. Onze sportredacteur vertelt er elders in deze editie meer van. De prijs van melk wordt met ten hoogste 2 cent per liter verhoogd. In overeenstemming met de medio 1959 genomen beslissing tot afschaf fing van de nog resterende consu mentensubsidie op melk, heeft de re gering goedgekeurd, dat in het ge hele land de prijzen van melk, kar nemelk beide los en in flessen) en melkprodukten met ingang van 3 april met ten hoogste 2 cent per liter zullen worden verhoogd. De suiker wordt met één cent per kilo verlaagd. De minister van Landbouw en Vis serij heeft de prijs van suiker af fa briek met ingang van 4 april 1960 verlaagd van f 89.- tot f 88:- per honderd kilogram. Dit blijkt uit een beschikking, gepubliceerd in een za terdag uitgegeven buitengewone Staatscourant. Dc prijsverlaging is het gevolg van het doorwerken van de lagere suikergarantieprijs voor de verbouwers van suikerbieten van de oogst 1959. Hieruit volgt, aldus deelt het ministerie van Landbouw en Vis serij mee, dat de verbruiksprijs voor suiker met één cent per kilogram kan worden verlaagd. De STER-totopot is weer blijven staan. Geen enkele deelnemer meld de zich met tien punten. Bij de f 75.- worden voor volgende week f 25 bij gedaan, zodat het totaalbedrag f 100.- bedraagt. (Advertentie) overhemden worden weer i hagelwit met een flacon als wassen niet meer helpt! (Eigen bericht) Een lesauto uit Dordrecht, beladen met vijf inzittenden, was. al lessende, zondagmiddag rond 1 uur helemaal bij Ter- heijden terecht gekomen. Op de Kanaaldijknabij de Terheij- dense brug, moest gedraaid worden. Om het zekere voor het onzekere te nemen, wilde de in structeur bij die manoeuvre zelf het stuur ter hand nemen. Maar de dame, die op haar rijvaar digheid uit was, trapte per on geluk op het gaspedaal. En het wérd rij-,,vaar"-digheid. De auto schot vol gas het kanaal in, dat ter plaatse omtrent dertig me ter breed is. Toen gebeurde het wonder. De wagen had voldoen de vaart om de overtocht al va rende te volbrengen. Tien de „opvarenden" aan de andere oever de wagen via het dak hadden verlaten, zonk de auto. Alleen de bestuurder had natte zoeten. En een bejaarde dame, die het experiment eveneens meemaakte, was da.nig ge schrokken

de Stem | 1960 | | pagina 1