NEGERS EN REGERING VASTBESLOTEN Tweede Franse A-bom ontploft DOODSTRAF BELGISCHE VOOR 18-JARIGE MOORDENAAR Kroesljev op extra t.v.-uitzending ZANDTREIN BOTST OP GOEDEREN- TREIN: HELE DAG STAGNATIE Kroestjev in Parijs: Weer ongeregeldheden, weer doden Ghana dreigt: over tien jaar negers heer en meester in Z-Afrika V.S. lanceren pillendoos NIKITA KWAM NIET NAAR DELTAGEBIED Veiligheidsraad aanvaardt resolutie Voor 2 miljoen modernen gestolen GEEN RAKET, MAAR T V-TORENTJE Kard. Alfrinki neemt titel kerk in bezit IMPORT VAN HUIS- TOMADO l oorbedachten rade bewezen HOUDSTERS DAGBLAD VOOR ZEELAND Enkele verspreide opklaringen Bedevaart voor meer priesterroepingen 9 TOMADO Koffiemolen JA mengbeker Él HEBRI wast en droogt voor U 100e JAARGANG No. 23333 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. R. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. T. •t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat lfl. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZSTERDAG 2 APRIL Ï06O Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 et Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST^JDubbele Poort 7. telefoon_2377_—_(B^bureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Tegen de protesten van talrijke landen over de gehele wereld in blijft de Zuidafrikaanse regering forse kracht stellen tegenover de stakingsacties van de negers, die vastbesloten zijn de discri minerende maatregel van het passen dragen uit de wereld te helpen. Het is gisteren op verscheidene plaatsen opnieuw tot botsin gen gekomen en daarbij zijn weer doden en gewonden gevallen. behoeve van de vrouwen en kinde ren, te laten rijden. Neen, Nikita is gisteren toch niet gekomen. Het Deltaplan kon hem blijkbaar toch niet boeien. Bovendien was het gisteren, de dag waarop hij blijkens een be richt in onze krant van éérgis- teren naar Nederland zou ko men, juist 1 april. Jammer voor de Bredanaren die het motel opbelden om te horen hoe laat de Sovjetpremier precies om zijn aperitiefje zou komen, jammer ook voor de west-Brabanders die in de lucht tuurden om het straal jagerescorte in hamer- en sikkel vorm te zien overvliegen. Tenslotte spijt het ons ook voor de Zeeuwen, die van ons een volledig program ma van Kroestjevs trip door het Deltagebied wilden hebben. Wisten wij veel! Eén ding heeft de eerste april 1960 ons intussen geleerd: je kunt van de huidige Sovjetpremier, na al diens door merkwaardigheden ge markeerde uitstapjes niet zülke gekke dingen vertellen, of men is bereid het te geloven. In Newlands werd een neger doodgeschoten, toen de politie zich bedreigd zag door een grote groep mensen, die haar insloot. Om zich een weg door de omsin geling der negers te banen scho ten de politiemensen. Bij Durban vielen drie doden, toen de politie het vuur opende op een menigte van 5000 negers die gedreigd hadden naar Kaapstad te zullen op trekken. Ook in Natalsprrit kwamen onlus ten voor: de politie kwam de „lo- kasie" binnen nadat de negers een aanval op een bierhal gedaan had den, maar de negers wisten ook hier de politie in te sluiten. In een lokasie bij Johannesburg, waar negers de trams bekogelden, werd ook gescho ten. Er vielen gewonden. De noodtoestand is gisteren uitge breid tot nog 31 districten. De maat regel was reeds van kracht in 80 van de 300 districten. De negers, in hun door dertigdui zend man omsingelde ,,lokasies" de troepenmachten worden nog steeds versterkt krijgen gebrek aan voedsel. De liberale partij be ijvert zich om voedselkonvooien, ten Verklaring kerk Naar gisteren gebleken is, heeft Kaapstad het feit dat de dertigdui zend man sterke negercolonne woensdag niet is doorgemarcheerd tot de parlementsgebouwen, te dan ken aan de 21-jarige student Philip Kgosanc, een van de leiders van het Pan-Afrikaanse Congres. Hij had gevraagd met minister Erasmus te mogen spreken. Dat werd hem beloofd. Daarop heeft hy de menigte negers toegespro ken en teruggezonden. De stu dent werd daarop ontvangen dooi de secretaris-generaal van het ministerie, de Greef. Na dit ge sprek werd Kgosane onmiddel lijk gearresteerd. Een lid van de progressieve partij zal hierover in het parlement vra gen stellen. Gisteren publiceerde de grootste van de drie groepen van Nederduits- Gereformeerde kerken in Zuid-Afri- ka een verklaring waarin gezegd wordt ,,dat onverantwoordelijke ver klaringen van kerkelijke leiders, zo wel in Zuid-Afrika als elders, tot het huidige conflict hebben geleid". Ontmoedigend In de Veiligheidsraad is gisteren de kwestie Zuid-Afrika opnieuw in behandeling gekomen. De Ameri kaanse afgevaardigde, Lodge, ver klaarde voor de door Ecuador inge diende resolutie, die het optreden van de Zuidafrikaanse overheid af keurt, te zullen stemmen. ,,De reso lutie is een constructieve stap. zij wil een brug bouwen, geen muur", aldus Lodge De resolutie is gisterenavond dooi de V.-raad aanvaard. Frankrijk en Engeland onthielden zich van stem ming. Ook in het Europese parlement kwam de zaak weer ter sprake. In Accra, de hoofdstad van Ghana, is gisteren een herdenking van de slachtoffers in Zuid-Afrika gehouden. Daarbij zei de minister van finan ciën: „Over tien jaar zullen de bord jes verhangen zijn en zijn in Zuid-Afrika de negers heer en meester. Negers vergeten het hun aangedane leed niet licht". Een opmerkelijke verklaring legde gisteren de Zuidafrikaanse ambassa deur in Brussel af. Tijdens een lunch voor de Belgisch-Zuidafrikaan- se vereniging zei hij, dat de reacties in het buitenland uiterst ontmoedi gend" zijn. De wereldpers, zo zei hij, geeft een „volslagen onjuist beeld" van de gebeurtenissen. De tweede Franse atoombom is gistermorgen om kwart over zes Nederlandse tijd te Reggane in de Sahara met succes tot ont ploffing gebracht. De kracht van de explosie was gering. Dit was het nieuws, dat Kroest jev gisterenmorgen te Parijs bij zijn ontwaken te verteren kreeg. Hij werd door de Russische ambas sade ingelicht over deze explosie, die niet eens is geregistreerd door de zeer gevoelige registratieapparatuur iet aardschok-studiecentrum van in DE PRESIDENT van de Haagse recht bank heeft gisteren een kort geding behandeld, dat dc grammofoonplaten maatschappij C. N. Rood n.v. te Rijs wijk aanhangig heeft gemaakt tegen de artiest Johnny Kraaykamp omdat deze zijn contract met de maatschappij niet nagekomen zou zijn. Op 8 april volgt de uitspraak. DE RAAD van beheer der n.v. Neder landse Ford Automobiel Fabriek in Amsterdam zal aan de a.s. jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders voorstellen het jaardividend over 1959 te bepalen op twintig percent (in i 1958 zes percent). DE ADVOCATEN van Chessman zul len het districtshof van appèl te Los Angeles verzoeken een bevel tot voor geleiding uit te geven. Het hof zal worden verzocht de doodvonnissen die over Chessman zijn geveld, onwettig te verklaren. DE BEDRIJFSRAAD voor het bouw- bedrijf heeft vijf mei a.s. als verplich- j te verlofdag aangewezen. De vakraad j voor de metaalindustrie heeft zo'n zelfde besluit als aanbeveling gesteld aan de aangesloten ondernemingen. SOEKARNO is gisteren per vliegtuig uit Djakarta vertrokken voor een we reldreis van twee maanden. Hij gaat eerst naar Nieuw Delhi, waar hij met Nehroe confereert. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt giste renavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. In het midden en zuiden van het land iets hogere middagtempera- turen dan gisteren. To* matig toenemende wind tussen zuid en oost. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: J Zwakke wind uit veranderlijke t richtingen. Opklaringen, maar i ook regen of mist. Tegen de avond wind draaiend uit zuide- J lijke sector. Dan kans op stij- f ging van de temperatuur. f Vooruitzichten voor zondag en maandag: Sterkere wind uit J zuidwest tot west. Bewolkt en i hier en daar regen. Zachter, vooral des nachts. Vandaag: zon onder 19.15 uur. J Morgen; zon op 6.11 uur, zon on- f der 19.17 uur; maan op 10.30 i uur, maan onder 1.31 uur. J Maandag: zon op 6.08 uur; maan J op 11.22 uur, maan onder 2.16 i uur. 4 Straatsburg, het grootste ter wereld. Op deze zelfde morgen hebben pre sident De Gaulle en zijn Russische gast in de „marmeren salon" van het jachtslot Rambouillet, waar zij slechts waren vergezeld van twee tolken, gedurende twee en een half uur ge confereerd. Over de atoomontploffing zegt de Franse regering, dat deze de kern proef van 13 februari aanvult. De bom bevond zich op de grond. Het was, evenals de eerste, een plutoniumbom. France Soir meldt, dat een derde Franse bom gereed is, maar niet voor het einde van het jaar beproefd zal worden. Dit zou een ondergrondse bom zijn. Een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie heeft giste renavond verklaard dat Frankrijk binnenkort beginnen kan met de pro- duktie van kleine kernbommen. De proef, die gisteren is genomen, stond technisch op hoog peil en is zeer be vredigend verlopen. Zij heeft de pro- duktie van kleine tactische kernbom men, die door lichte straalbommen- werpers vervoerd kunnen worden, dicht binnen ons bereik gebracht, zo zei hij. Kroestjev zou, bij het begin van zijn bezoek aan Frankrijk op de hooogte zijn gesteld van deze tweede proef, waarvan het nieuws door hem vrij rustig ontvangen is. Tengevolge van een botsing tussen twee treinen is gisteren de gehele dag het baanvak Rotterdam - Gouda - Woerden - Amsterdam, de zogenaamde bin nenlijn, gestagneerd geweest, 's Morgens vroeg kwam een zandtrein in botsing met een goe derentrein. Er ontstond een enorme ravage, waarmee men de gehele dag druk werk had. Bij het ongeval werden twee machinisten gewond. Het ge beurde bij Harmeien. Ook het reizigersverkeer op deze drukke lijn is de gehele dag gestremd geweest en de Spoorwegen heb ben pendeldiensten moeten in stellen en autobussen moeten in leggen. Om half negen gisterenavond kon de zware kraan, die ingezet was, de beide locomotieven weer in het spoor zetten. Daarna werd een zwaar beschadigd portaal" hersteld en de bovenleiding op nieuw aangebracht. Vanmorgen konden de personentreinen weer normaal rijden. De foto toont een deel van de ontzettende ravage, die bij de botsing ontstond. Van beide trei nen werden vele wagons uit de rails geslingerd. In de nacht van donderdag op vrij dag zijn uit het hotel Colombe d'Or te Saint-Paul-de-Venice bij Nice mo derne schilderijen ter waarde van twee miljoen nieuwe franken (ruim anderhalf miljoen gulden) gestolen. Er zijn doeken onder van Picasso, Braque, Dufy, Buffet en Modigliani. Kardinaal Alfrink zal a.s. maan dag 's middags om vijf uur officieel bezit nemen van zijn titelkerk, de Romeinse parochiekerk van de H, Joachim. Op verzoek van de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zul len dit jaar alle Nederlandse bede vaarten naar Beauraing vermeerde ring van de priesterroepingen tot in tentie hebben. Het Nederlandse co mité Pro Maria organiseert dit jaar zes bedevaarten naar Beauraing België. (Advertentie) DE FINANCIËLE regeling der ver goedingen aan gedupeerden bij de ramp Tuindorp-Oostzaan loopt geheel naar wens. De totale schade in de per soonlijke sfeer, geraamd op 13 mil joen, blijkt lage- te liggen, omdat o.m. vele bewoners hun meubilair bijtijds hebben gered. Hebt u een 'Dan hebt u voor slechts f '9.50 ook een handige Junior mixer! Koop bij uw Tornado koffiemolen een daarop passende mengbeker. U maakt daarmede vliegensvlug de heerlijkste milkshakes, omelettes cocktails, nagerechten enz. De verdachte in de beklaagdenbank, geflankeerd door een politieman. 5? 55 De V.S. hebben gisteren een 122 kilogram wegende kunstma tige aardsatelliet gelanceerd die de vorm heeft van een pillen doosje en die uitgerust is met twee kleine televisiecamera's waarmee weerkundige gegevens kunnen worden verstrekt. Het is de bedoeling dat de satelliet, die elke negentig minuten met een snelheid van 28.800 kilometer per uur en op een hoogte van zevenhonderd kilometer een baan om de aarde be schrijft. gegevens zal verstrekken over het ontstaan van orkanen en wervel stormen in de bovenste luchtlagen. De levensduur van de satelliet, die de naam .Tiros 1" een afkorting van „Television and infra-red obser- vatoriun satellite" kreeg, is drie maanden. in geschenkverpakking met receptenboekje, slechts 9.SO (Van onze correspondent) Na een beraadslaging, die iets minder dan een uur duurde, heeft de Antwerpse krijgsraad de min derjarige beroepsmilitair Theo Janssens tot de doodstraf veroor deeld. Janssens had bekend, de avond van Allerheiligen 1959 te Antwerpen een oude dame, haar priesterzoon en haar aangehuwde dochter te hebben vermoord. De krygsraad achtte voorbedachten rade bewezen en veroordeelde hem tot de zwaarste straf. In een hartstochtelijk pleidooi had zijn verdediger, die pro deo pleitte, vooraf nog gepoogd te red den wat er te redden viel. Hij wees op de ongelukkige jeugd van de jongeman, die overgelaten was aan een vader, die zich aan dron kenschap bezondigde en aan een moeder, die zich helemaal niet met haar zoon bezighield. In zulk een a-sociaal milieu opgegroeid, moest Janssens ontsporen en het kan alleen maar betreurd worden, dat het in zulke tragische omstan digheden is geschied. Hij vroeg de rechtbank daarom om mildheid bij de strafbepaling. Van dezelfde mildheid, aldus d: verdediger, zou den de slachtoffers zeer zeker blijk geven ten overstaan van hun aan rander, gesteld dat zij hiertoe nog in de gelegenheid zouden zijn. Van juridisch standpunt bekeken wees de verdediger er op, dat, indien Janssens de misdaad vijf dagen vroeger had gepleegd, hij niet ten volle achttien jaar zou zijn geweest en dus aan de zorgen van een kin derrechter zou zijn toevertrouwd. Pas de wet dus niet naar de let ter, maar naar de geest toe, vroeg hij, en geef de jongeman nog een kans. De derde zitting van de krijgs raad begon gisteren met een ver klaring van drie psychiaters, die unaniem verklaarden dat de dader volkomen toerekenbaar is. Zij be schreven hem als een lui, gesloten, onverschillig karakter, met zekere drang tot agressie. De moordenaar heeft zich vergrepen aan mensen die steeds vriendelijk waren voor zijn ouders en goed voor hem. Janssens is met voorbedachten rade te werk gegaan: dit blykt uit vroegere gesprekken met vrienden over een erfenis en een auto van een hekend Duits merk. Janssens pleegde dus een vulgaire roof moord, en toen hij aangehouden werd deinsde hij er ook ni$t voor terug de goede faam van zijn slachtoffers in twijfel te trekken, om zijn eigen misdaad te verscho nen. Daarom werd namens de fa milies Pairon en Goublomme de symbolische frank geëist tegerr ge leden morele schade. In dezelfde zin sprak de open- oare aanklager, in dit geval de krijgsauditeur. Voor hem is alles zonneklaar: Janssens pleegde een roofmoord op mensen, voor wie hij slechts eerbied mocht hebben. Nooit heeft Janssens zijn spijt be tuigd over zijn misdaad. Voor hem mag slechts de zwaarste straf gel den. Op een vraag van de voorzit ter of de beschuldigde nog wat te verklaren had antwoordde Jans sens, dat hij besefte een vreselijke misdaad te hebben gepleegd en daarvoor een strenge straf te ver dienen. Nochtans, zo zei hij, heb ik nooit de dood van die mensen ^p mijn geweten willen hebben. (In België wordt de doodstraf wel uitgesproken maar niet meer voltrokken. Red.). Een vreemde affaire heeft de ar rondissementsrechtbank te Dor drecht gisteren geruime tijd bezig gehouden. Het betrof een „handel" in huishoudsters, op touw gezet door de 40-jarige koopman H.R.D. uit Staphorst, en de 41-jarige koopman-varkensfokker Th. H. B. uit Diver, met als slachtoffer een boer uit Hagestein. De twee verdachten hadden de boer honderd gulden lichter ge maakt door hem wijs te maken, dat hij een „goedkope huishoud ster" zou kunnen krijgen. Indien nodig zou hij terstond hulp kun nen krijgen en wel van een vrouw uit Duitsland, die een weekloon van slechts acht gulden bedong. De boer voelde daar wel wat voor en de honderd gulden, die hij voor de bemiddeling moest betalen, kwamen dan ook grif uit zijn por temonnee. Een huishoudster voor acht gulden in de week was ech ter niet komen opdagen. Ter te rechtzitting verklaarden de ver dachten te goeder trouw te zijn geweest. Zij hadden voor de boer echter niet kunnen, slagen. Een van hen zei, dat hij een hele lijst van vrouwen had gehad, maar „dat daar geen goede voor de boer bij was geweest". De boer, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat er ook sprake was geweest van een twee de betaling van honderd gulden. Die zou hij hebben moeten betalen als hij soms met de huishoudster zou zijn getrouwd, legde hij uit. De officier van justitie vond het maar een duistere zaak. Hij eiste tegen ieder van de verdachten drie maanden gevangenisstraf omdat de affaire toch wel erg naar op lichting rook. De raadslieden van verdachten waren het daar hele maal niet mee eens en vroegen vrijspraak. Op 14 april zal de rechter uit spraak doen. In ~j^j"een, dit is niet de eerste Neder landse raket, maar een t.v.-to- ren, zo echt als een echte, maar wat kleiner. Het Nederlandse postmuseum in Den Haag heeft een nieuw automatisch demon stratiesysteem gereed met als onderwerp de radiotoren en de televisie, waardoor het mogelijk is gemaakt in nog geen kwartier tijds een duidelijk overzicht te verkrijgen van de werking van het Nederlandse televisienet met inbegrip van reportage- en Eurovisie-uitzendingen. De foto toont ir. J. M. Verloop, die be trokken is geweest bij het ont werpen van het systeem, tydens een uiteenzetting die hij gisteren voor belangstellenden gaf. (Van onze radio- en t.v.- medewerker) een extra-uitzending, die direct het kinderprogramma, dus om streeks half zes begint, zal de N.T. S. vanmiddag een Eurovisie-reporta ge op het scherm brengen van de slot-persconferentie door Kroestjev, over zyn bezoek aan Frankrijk. (Advertentie)

de Stem | 1960 | | pagina 1