KLANK BEELD Via Hilversum 2 week lang jazz keelpijn? VELPON Bukumbi in Afrika heeft medisch centrum spoedig nodig Mij n oma Ome Jan ruimt vp In het bos r Ome gast: Billy Vaughn Domme Jan 2)e Pc Brievenbus Ons scheepje De mier als tuinder 2>,l£ Flitsen KONING WINTER VERTROK TE IAAT Melk is goed 16 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 APRIL 1960 Exclusieve opnamen Ernstige muziek Nieuwe actie over heel het zuiden Plak gemakkelijker! met de nieuwe dop Mijn poesjes Brabants familieleven De kip en de haan oeó eine pnnó van Morgen begint de jazz week van de Vara, die volgende week zaterdag zal worden beëindigd. In de komende dagen zullen en kele vormen van iazz worden belicht, die in de normale radio programma's zelden of nooit be handeld worden. Doel van deze week is de onbekenden met de jazz vertrouwder te maken met deze soort muziek, die in de laatste 25 jaar zo enorm terrein heeft gewonnen en de beoefe naars en liefhebbers een dieper inzicht te geven in de verschil lende soorten jazz, de beweeg redenen van componisten en so listen, de geschiedenis en ten slotte de invloed op het huidige muziekleven. Daarom zal een groot deel van de in dit bestek geraamde programma's bestaan uit discussies en gesproken voor lichting. Maandag 4 april komt in de voor avond een programma „Verjaard, maar goed bewaard", waarin men flitsen zal horen van nooit uitge brachte jazz-opnamen van Neder landse origine. De exclusieve platen die worden gedraaid, zijn vervaar digd in de periode van 1933 tot 1948. Op woensdag 6 april wordt een ge sproken portret van Duke Ellington uitgezonden. 's Middags geeft het trio Pim Ja cobs met medewerking van voca- liste Rita Reys een jeugdconcert waarin een jazzprogramma wordt uitgevoerd net toelichting door Pim Jacobs. Deze uitzending ge schiedt in samenwerking met de Zeeuwse volksuniversiteit in het Concertgebouw te Terneuzen. Op de avond van die woensdag be antwoordt een jazzforum vragen van luisteraars en presenteert Gabri de Wagt „Mensen in de jazz", waarin men gesprekken hoort met beroem de jazmusici. In de moderne ernstige muziek vindt men vele jazzelementen. Max Vredenburg zal daarover spreken op vrijdagmiddag 8 april. Ter afwisse ling volgt dan in het avonduur een vrolijker uitzending, waarin name lijk Aad Bos twee jazzmusici (Dim Kesber en Misja Mengelberg) „blind doektesten" afneemt. Zaterdag 9 april echter voert Ramses Shaffy de luisteraars terug naar de ernst in de jazz. Hij gaat dan in de uitzen- dine „Een schreeuw als een roos" op jazzthema's geinspireerde gedich ten voordragen. De jazzweek wordt besloten met een rechtstreekse uitzending van uit het Amsterdamse concertge bouw, waar het Oscar Peterson Trio en het Stan Getz Quartet na middernacht musiceren. Voor de radio-uitzending van dit nachtcon cert heeft de Vara speciale toe stemming gevraagd en verkregen. een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van de Vlaamse tv en een Avro-team. Het elftal van de Avro is als volgt samengesteld: doel: Thijs Chanowski; achter: Jean Smits en John de Mol; midden. Walter van der Kamp, W:m van den Brakel en Ad van de Gein; voor: Dick Doorn, Willy Alberti, Bep Bakhuys, Johnny Kraaykamp en Harry de Groot. Nederlandse cavalcade De week endshow op 16 april presenteert een cavalcade van Nederlandse arties ten: zangeres Annie de Reuver, dan seres Ingrid Valerius, zanger Jan van der Most, jongleur Joe Andy, buikspreker Ton Cup, danser Frans Rafall, goochelaar Tonny van Dom melen, vocale trio „The spotlights", rolschaatstrio „The skating Stars", accordeontrio Willy Ré, de Wama's, het Paul Ruys Trio, „The Skymas- ters" en „The weekend show girls". Ko van Dijk uit „Koek en ei" Omdat Ko van Dijk voor de Neder- Advertentie) landse Comedie meer stukken zal moeten gaan regisseren kan hij van af 1 september aanstaande niet lan ger medewerking verlenen aan „Koek en ei". De strip, waarin Ko van Dijk de rol van Albert speelt, wordt in ieder geval voortgezet. Quizmiss Marthy van Lopik, se cretaresse van een uitgeverij, is ge kozen om naast de blonde Jacque line Blondeau op te treden als assis tente van Lou van Burg in diens spel „Een kwartje per seconde", waarmee op zondag 10 april wordt begonnen. Marthy werd geboren in Arnhem en telt 19 lentes. Geen geweld voor 9 De BBC-di- rectie heeft haar medewerkers op gedragen voor 9 uur 's avonds geen uitzendingen te brengen waarin ge weld voorkomt. Dit ter voorkoming van schadelijke beinvloeding van de jeugd. In het algemeen geldt voort- a^n, dat gruwelijke details in alle i programma's moeten worden geme- den evenals onsmakelijke scènes. i NTS verhuist Half april wordt de decorafdeling van de NTS overge bracht van Bussum naar Hilversum. Deze overbrenging luidt de grote ver huizing in van alle NTS afdelingen naar de radiostad. Daarom zal het enigszins officieel gebeuren. Prijswinnaar De Limburgse jour nalist Hans Berghuis heeft in de KRO-hoorspelprijsvraag een prijs van 1000.gewonnen met zijn Bijbels luisterspel „Jesajo is mijn naam". neem dan vlug.,. helpt snel en afdoende PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND n.v. Eurovisie In de lunchtijden van dinsdag 5 en donderdag 7 april zul len via het Eurovisienet tv-reporta- ges worden verzorgd van de aan komst en het verblijf van president de Gaulle van Frankrijk in Londen. TV in Italië Italië krijgt nog dit jaar twee televisieprogramma's. Het tweede programma za) worden uit gezonden vanuit Rome. Daar zijn de studio's en de verdere behuizingen reeds in aanbouw. Voetbal tegen Vlaamse tv Op tweede pinksterdag wordt te Brussel Op vijftien april zal de tweede Afrika Injectie Aktie ten bate van het ziekenhuis van dokter Ruud Mol in Bukumbi in Tan ganyika van start gaan. Na het succes van het vorig jaar, toen de netto-opbrengst ruim zestig duizend bedroeg wordt ditmaal op een hoger bedrag gemikt want om Bukumbi te maken tot een compleet medisch centrum voor 250.000 Afrikanen is nog veel geld nodig. Om precies te zijn 400.000 gulden waarvan 180.000 gulden al bijeen zijn ge bracht. Op 26 april vertrekt dokter Pieter Mol uit Roosendaal met vrouw en kind naar Bukumbi om daar zijn broer, die hard aan vakantie toe is, te gaan aflossen. Pieter Mol zal er de resultaten aantreffen van ruim drie jaar hard zwoegen van zijn broer: een ziekenhuis met een vrou wen- en kinderafdeling, een verlos kundige afdeling en enkele bijgbou- wen. Een ziekenhuis met volop bouw plannen voor een operatiekamer, een De radioluisteraars die deze week de vele jazzprogramma's vol gen die via de zender Hilversum 2 de ether ingaan, zullen diverse keren de naam horen van Billy Vaughn, een goed saxofoonsolist, een gewaardeerd componist en een befaamd orkestleider. In de populariteitsverkiezingen der internationale mwziekpers komt zijn naam meerdere malen sterk naar voren. Met zijn „Sail along silvery moon" stond hij maandenlang aan de top van de hitparade. Wie is eigenlijk Billy? William Vaughn icerd zo'n goe de veertig jaar aeleden geboren. Billy zoals hij meteen al ge noemd werd groeide als kool en greep als ukkie van vijf jaar al naar de ukelele. Dit ontlokte pa Vaughn de veronderstelling dat zoon Bill wellicht muzikant zou worden, het zag er naar uit dat vader Vaughn in het gelijk zou worden gesteld, want zijn zoon blonk uit als saxofonist van de schoolband die de talloze feesten van de h.b.s. tot onvergetelijke gebeurtenissen maakte. Ook de militaire dienst bracht Vaughn door als musicus. In een armyband diende hij rustig en muzikaal zijn vijf jaren uit. Maar... toen nam Billy Vaughn een kordaat besluit. Hij hing de sax aan de wilgen en werd een ijverig leerling op een kappersvakschool. De muziek werd vergeten en vriend Vaughn bekwaamde zich in het leggen van slagen, het geven van frictions en het hanteren van schaar en tondeuse. Na een onnoemelijk aantal fraaie hoofden te hebben omgetoverd in het toen gangbare borstelmodel kreeg Bill er plotseling genoeg van. Hij nam het wijze besluit zich toch maar op muzikaal ter rein te gaan begeven. Hoe wijs dat besluit wel is geweest, blijkt de status van Billy Vaughn- van-nu. Op het ogenblik is hij namelijk musical director van een der grootste Amerikaanse grammofoonplatenmaatschappijen, terwijl hij daarnaast een eigen orkest leidt, waarvan vele opnamen voor de zwar te schijf worden gemaakt. mannenafdeling, een verpleegsters huis, een slaapplaats voor familiele den en een elektrische centrale en verplegershuizen. Mede dank zij de spontane hulp van de katholieken van het bisdom Breda kon vorig jaar een einde gemaakt worden aan de ergste nood. Om een voorbeeld te noemen: het water moest altijd uit het Victo- riameer worden gehaald, maar nu is er een pompinstallatie. De kinderbed jes voldoen nu aan de eisen welke in de tropen moeten worden gesteld. Aan andere gebrekkige toestanden kon een einde gemaakt worden. Voor de medische behandeling en verple ging vooral van veel aanstaande moeders is dit in de praktijk een grote zegen gebleken. De west-Bra banders en Zeeuwen, die een lot voor Bukumbi hebben gekocht en de vele lotenverkopers hebben, dat staat on omstotelijk vast, blijkens de brieven van dokter'Ruud Mol mensenlevens gered. Wit-Gele Kruis Maar er Is nog veel te doen. Dok ter Mol of beter de beide doktoren Mol kunnen niet volstaan met het beter maken van de patiënten, die na hun terugkeer in eigen omgeving toch weer vaak ziek worden. Er moet een ferm halt worden toegeroe pen aan de slechte hygiënische toe standen, de babyverzorging moet worden geleerd, de bevolking moet worden voorgelicht en onderwezen. Ook moet er inlands verplegingsper- soneel worden opgeleid. Wat wij in ons land het Wit-Gele Kruis zien doen moet ook daar tot stand komen. Er moet een compleet ziekenhuis komen met tweehonderd bedden om de zieken te genezen. Er moet een medisch voorlichtingscentrum komen van waaruit men de oorzaken van de ziekten zal kunnen gaan bestrijden. Als men dan bedenkt, dat dokter Ruud Mol bij avond moet opereren bij het licht van een petroleumlamp dan is het duidelijk dat we hem bij zijn prachtig werk niet in de steek mogen laten. Opnieuw actie Daarom van 15 april tot 29 mei we derom een Afrika Injektie Aktie. We derom een grote loterij met nog waardevoller prijzen dan vorig jaar. Ditmaal een auto van ruim achtdui zend gulden als hoofdprijs en voorts scooters, televisie-apparaten, kam- peerbenodigdheden en tal van andere prijzen, waarvan de kleinste toch al tijd minstens een waarde van dertig gulden vertegenwoordigt. Zuster E. Schaars, welbekend van de vorige actie, heeft nu haar hoofd kwartier in Breda in de Dr. Struycken- straat 95a. Als men loten wil verko pen kan men zich daar melden, waar bij spoed wel gewenst is. En voor de rest: de actie strekt zich ditmaal uit over de bisdommen Breda, Den Bosch en Roermond, voltrekt zich weer in snel tempo met aan het slot een galabijeenkomst in de schouw burg Concordia in Breda, waarop de prijsuitreiking plaats vindt. (Advertentie) Ik heb twee poesjes Het zijn zulke snoesjes De eer heeft een witte staart Zijn oogjes staan altijd of hij vraagt „Kom toch met ons spelen Anders moeten wij ons vervelen". De andere is van zwarte wol Het is net een dikke mol Haar buikje is altijd vol Als ze loopt is ze net een to] Maar spelen dat doet ze niet graag Dat is mij tot nog toe een vraag. Marleen Basten, 11 jaar Ik heb u laatst geschreven Dat m'n Opoe in Etten woont Nu zal ik eens vertellen Wie er in Sprundel troont. Wel, dat is ook een Opoe Een Opa ook erbij Die Opoe is m'n peetje Ziezo, dat's dat, dat weet je. Ze wonen in de Gagelstraat Weet je niet waar die is Het is tegen de pannoef aan Durf jij er heen te gaan Opoe verzorgt de koeien Dat zijn er een heleboel En als ze staan te loeien Schiet ze er op af: met emmer en met de melkstoel. Opa heeft een paardje Daar houdt hij zoveel van Maar als het moet gaan werken Moet het trekken zo hard het kan. Dan zijn er nog twee tantes En een oompje ook in huis De een heet Jo, de ander Nel En Kees is ook nog thuis. Maar Kees die zal wel trouwen Zoals ik heb gehoord Ze zijn z'n huis aan 't bouwen Dan woont hij daar met Mien Heus als je er voorbij rijdt Dan zul je 't zelf wel zien. Corry Deckers 8x seweg, Zundert Kleine Jan die wou niet leren Hij wou hem wel van school gaan smeren Maar dat staat nu toch zo gek En toch heeft hij heus wel trek Het laatste jaar was aangebroken Dat hij naar de school moest lopen Toen dat alles was gedaan Moest hij naar de fabriek toe gaan Maar daar zei die grote baas Kom eens hier, jij kleine klaas Laat je rapport eens even zien Nog niet eens een enkele tien Ga jij hier maar gauw vandaan En Jantje bleef beteuterd staan. André Jansen, Eindsestraat 24, Dongen (N.B.) L. Oomes Pottebakkerstraat 43, Oosterhout De kip zocht naar de haan Kijk, daar komt hij aan De kip roept: ,,Tok, tok, tok, Kijk eens in het hok I Daar ligt een heel mooi ei, Dat ei, dat is van mij I" Elsje Jochems Tiggelsestraat 1, Rijsbergen „Hu, hu", riep koning Winter tot de oostenwind. „Blaas maar zo hard als je kunt. We zullen laten zien dat we hier ook nog wat te zeggen hebben. De mensen met hun voor jaar en vakantieplannen. We zullen de lente doodvriezen. Jammer dat die vervelende zon ons in de weg zit. Ik zal proberen om nog ijzel, hagel en sneeuw te strooien. Kijk eens, ze kunnen niet vooruit, ze heb ben nog winterkleding aan. Bah, die zomervlodders, daarin zouden ze be vriezen. En daar rijden de kolenboe ren nog eens naar hun klanten. Ze verdienen goed. Ha, ha, ha, weg met het voorjaar Hoe harder je blaast hoe meer leut wij hebben. Jammer dat wij er met Carnaval niet waren. Stil, luister eens wat die kleine men sen zeggen: „Brrrr, wat een koude lente". En harder, nog harder blies de oostenwind. Echt om ons men sen te plagen. Niemand was zo blij als koning Winter. Indira Groothulzen Past. v. Roesselstr. 8 Hoogerheide Ik ken een poes Zc is een lieve snoes Van honden is ze bang Want die bijten in haar wang Dan kruipt ze weg Vlug in de heg De hond zag haar wel Toen liep ze naar Nel Waar moest ze naar toe In de stal bij de koe Maar ze schrok zich een hoedje W it ze zag een klein koetje. Annemieke Vlassak, 9 jaar Molenstraat 67, Zundert HET IS SPRINGTIJD. Drie tekeningen in één. Rietje Belaars Zevenber gen, Nelleke Meeren Dongen, Ria van der Heyden Nieuw-Namen. Gerard IJzermans Langenoordstraat 156, Zevenbergen Ik ga naar het bos Daar liep ik over het zachte mol Ik zag een haas dood Zijn huid was rood Een jager had hem doodgeschoten Daar liep de jageï hij zocht door alle sloten Daar liep weer een haas Met veel geraas Toen zag ik een vos In dat bos Daar gaat een beer De jager schiet er op met het geweer. Peter Snelders Zoekweg 20, Halsteren Oma is een schat Heb jij ook een oma gehad Heb jij ook zo'n oma als ik Want mijn oma heeft dikwijls de hik. Mijn oma wordt al oud Haar kinderen waren vroeger wel eens stout Daarom heeft ze zoveel grijze haren Als ze dood is gaan we ze begraven Dan leggen we mooie bloemen erbij En uit is het versje van mij. Mia Quaars Lagekant 124, Breda Ome Jan ruimt op Tante Thea staat op haar kop Want al die mooie tekeningen Zijn voor tante leuke dingen 10 korting geeft oom Jan E.i ook tante want dat is een leuk span. Ingestuurd en lang geduurd Door Rudi Maerman Die rijmen en tekenen kan. Kruisdorp is het adres Te Kloosterzande doe ik mijn best. HET LUCHTVERKEER Hans Meulblok Quantstraat 23, Goes Een half kopje melk Lust je dat niet Is datzo erg En ze is zo vers. Drink flink door. Dan komt het er wel in. Goed zo, flink gedaan. Nooit flauw zijn hoor Marjan de Leeuw Woon je niet in Wagenberg Een heel stapeltje leuke zelfge maakte tekeningen ligt hier nog te wachten. We zullen maar vast vertellen van wie die zijn. Het wil niet zeggen dat ze niet nog eens in de krant komen, maar zeker beloven kunnen we 't ook niet. Ze zijn van: Joske Voe- senek en Toosje Voesenek te B. Paula Soeters te O., Jac. Akker mans te T„ Marian van Ginne- ken te B., Joke Koevoet te M., Hetty Pellenaars te B., Toos v.d. Ouweland te M., Theo Broeders te R„ Ria Hop te W-, Florence van Overbeek te B., Kees Pul lens te W„ Annie Voogt te T., Peter Vasterman te C-, Hup Vol ders te R., L. Dirix te H., Paul- tje Tilmans te M„ Monique de Jongh te M., Noelle Thissen te M., Benny Smeets te B„ Hub Lemeer te M. Elsje Hermans Rijksweg 84, Dorst Het was op een zonnige dag. Het bootje stond eenzaam op het wa ter. Het lag vast aan een paaltje. En dreef langzaam op het water. Toen ging de zon onder. En er brak een vreselijke storm los. En het bootje verging. Marian Schmiets Mgr. Nolensplein 31, Breda Er zijn heel wat verschil lende soorten van mieren en elke soort heeft weer een eigen manier van leven en werken. Heb je wel eens mieren zien vandelen met kleine stuk- es blad boven hun hoofd? Het is een grappig gezicht: het lijkt of ze met een para solletje aan het kuieren zijn. Daarom worden ze wel eens parasolmieren ge noemd; maar hun eigenlijke naam is „bladsnijmieren". Ze brengen heel wat scha de toe aan bomen er plan ten, want ze snijden stukjes blad in grote hoeveelhe den. Je zou denken dat ze al dat blad opeten maar dat is niet zo. Ze brengen het groen diep in hun nest en daar wordt het heel fijn gekauwd. Dan maken ze er bedden van en daar wordt een bepaalde zwamsoort op geplant. Als een zorgzame tuinder werkt de mier nu op zijn land. Een leger tuinlieden vernie tigt alle andere zwamsoor- ten. De goede wordt zorg zaam opgekweekt en op tijd gesnoeid. Na een poosje ko men er kleine bolletjes te voorschijn, „koolraapjes". En dit nu is het voedsel waar de mieren en hun lar ven van leven. Als de mie ren hun schimmeltuinen niet zouden onderhouden, dan kon er geen knolraap opkomen. Op het eerste plaatje zie je de mieren onder hun para solletje lopen. Op het twee de is een doorsnede van 'n mierennest met kwekerijen te zien. Zonder dit voedsel zouden verschillende mie rensoorten uitsterven. Als een wijfje een nieuwe kolo nie gaat stichten neemt ze dan ook altijd een stukje zwam mee. En wanneer 'n nest bedreigd wordt met vernietiging, redden de mie ren niet alleen hun broed sel, maar ook een deel van de kwekerij, zodat ze er gens anders weer opnieuw kunnen beginnen. 13) De oude koning lachte en knikte vriendelijk. Toen werd hij weer ernstig Enneje vergeet niet dat éne wat ik je gevraagd heb? Overde foto van vader? Juist! Je zou me er 'n groot plezier mee doen U kunt er op rekenen. Het was voor Robbie Dikhout de grootste dag van z'n leven toen luitenant Waldberg hem kwam ha len „om met de prins te speten"Hij had 't eerst niet willen geloven.dus hij had 'n prins in de Achtbaan meegenomenhij kon 't nóg maar niet begrijpen Die prins had er helemaal niet als 'n prins uitgezien, en nog veel minder had hij zicb zo gedragen Want 't stond voor Robbie vast, dat prinsen altijd zo deftig en voornaam deden, be halve de prinsessen uit z'n land, maar Ja, die waren héél anders. Daar spraken alle mensen over. overal waar ze kwamen, in ieder land. Dus was er ook 'n prins die even aardig was en heel gewóón deed als z'n eigen prinsessen! Nu begreep hij alles. Daérom had hij hem zo lang niet gezienHij had gezegd dat hij Rudolf heet te, en dat hij nog 'n keertje terugkwamToe vallig had een van de mannen van de Achtbaan hem verteld, dat de kroonprins ook Rudolf heette, illlllllllll door Theo Luysferburg maar in Mendonia hadden veel jongens die nam. En nu was hij op weg naar 't paleis, in 'n prachti ge auto, met 't koninklijk wapen op de bumper! Wat keken de mensen naar hemEr waren er zelfs, die hem groettenHij lachte eromhij was de prins niet! De mensen vergisten zich ze hadden de auto van 't paleis gezien, en ze za gen 'n jongen zittenze dachten dat 't de klei ne prins moest zijnNee maar, nu werd 't toch te ergZe riepen en wuifden: „Leve de prins, leve de prins." Ook luitenant Waldberg moest er om lachen. Hij keek er de jongen eens goed op aan, en kwam toen pas tot een ontdekking, n Gróte ontdekking was 't. Want deze jongen, deze Robbie leek heel veel op Rudolf. Hij kon voor n tweelingbroer doorgaanVreemd, hoe sterk twee mensen op elkaar konden lijken Alleen z'n stem was anders en hij sprak een an dere taalOok noemde hij hem geen Tommy, maar „kolonel". Hoe hij aan die naam kwam, be greep luitenant Waldberg niet. Misschien droegen de hoge officieren in Holland dezelfde uniformen als hij. In ieder geval vond hij 't prettig Hij was nog wei geen kolonel, maar ieder ogenblik kon hij zijn benoeming tot kapitein verwachten, in verband met „trouwe diensten, het koninklijk huis bewezen" Nu waren ze erDe auto stond voor de palels- poort. De paleiswacht salueerde en liet de auto passeren. Even later waren ze bij elkaar, Rudolf en Robbie,' twee jongens, de een toekomstig koning van Men donia, de ander toekomstig eigenaar van „Dik- hout's Amusementspaleis". Maar twee jóngens waren het, doodgewone rakkers, die graag speel den, omdat ze pas tien jaar waren. Hallo! zei Robbie. Blij dat je gekomen bent zei Rudolf. Waarom heb je niet gezegd dat jij 'n prins was? Je hebt er niet naar gevraagd! Fijn dat je naar me gevraagd hebt! Ik heb toch gezegd dat ik nog 'ns zou komen, maar zie je, dat ging niet, zei grootvader. En nou mag jij komen. Fijn zeg! Ik ben nog nooit in 'n paleis geweest! Onzin! Jullie hebt er toch óók een! Ben je mal? Hoe kom je daaraan? Nou, jullie hebben 'n Amusementspaleis! Robbie lachte. Oooo, ja, dót is zo, maar dat ls geen écht paleis! De kleine prins keek naar Tommy, maar die lachte. Er zijn paleizen en paleizen, hoogheid. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1960 | | pagina 11