NEGERS WENSEN STEM IN REGERING Z.-AFRIKA WINKEL DICHT, HANDEN OP ZO MAAR EVEN NAAR MADRID Afschaffing passen, of algemene staking Kroestjev in kathedraal van Reims: H. Sacrament tijdelijk verwijderd IMPASSE IN GENEVE Dambreuk in Brazilië: ruim 1000 doden Prof. Duynstee contra mede-commissarissen Geen stappen Nederlandse regering Dat zal ik doen DC-8 heeft er maar paar uurtjes voor nodig Vonnissen aan lopende band DAGBLAD VOOR ZEELAND CAMP DAVID: SUCCES Terroristen zegt minister Antwerpse dievenbende opgerold Zuid-Afrika GESCHILDE WITS 'NV. HELMOND „Wat een geluk nog net niet dertiende 100e JAARGANG No. 23330 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 foor Qod, Koningin en Vaderiand WOENSDAG 30 MAART 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 et Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2801 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Bij nogal onstuimige demonstraties in Londen tegen de gebeurtenissen in Zuid-Afrika namen de Londense bobbiesgeen enkel risico. Zij vormden een hecht kordon rondom het South Africa House, het brand punt van de demonstratie (foto bo ven). De onderste föto toont een opstootje onder de demonstranten op Trafalgar Square. De besprekingen tussen president Eisenhower en premier MacMillan in Camp David hebben geleid tot over eenstemming over het merendeel van de vraagstukken betreffende de kwestie van het staken van de proe ven met kernwapens, zo hebben de woordvoerders van de Amerikaanse en de Britste delegatie in Gettysburg gisteren verklaard. Waarschijnlijk zal MacMillan van daag naar Londen terugkeren. NA MET ZIJN motor bij Winterswijk uit de bocht te zijn gevlogen, kwam een 21-jarige jongeman uit Steende ren in de nacht van maandag op dins dag in een beek terecht. Hij kon er weliswaar weer uitkruipen, maar ver loor het bewustzijn en overleed ter plaatse. DE DRIE Nederlandse onder nemingen die filmjournaals' maken hebben be sloten te gaan samenwerken, hetgeen de kwaliteit en de culturele waarde van het Nederlandse filmjournaal zal v/aarborgen, zeggen zij. BINNENKORT zal een nieuw con tract tussen Euratom en Neder land worden getekend; het gaat hier om toepassing van radioactieve iso topen in de landbouw en de conser vering van levensmiddelen door be straling. PRESIDENT NASSER van de V.A.R. is gisteren in India aangekomen voor een bezoek van twaalf dagen. Vrij' koud Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt giste renavond 23.15 uur: Veel bewolking met hier en daar enige regen. Matige tot vrij J krachtige wind tussen oost en noordoost. Weinig verandering in temperatuur Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke tot matige, aan de kust krachtige wind van noordoost tot oost. Betrokken, plaatselijk nevel of mist. Vandaag: zon onder 19.10 uur, maan onder 22.44 uur. Morgen: zon op 6.18 uur, maan J op 8.29 uur. J De negerleiders in Zuid-Afrika zijn vast besloten het passen- stelsel te blijven bestrij den. Een hunner, dr. P. Tsele, heeft gezegd dat, als de Zuidafri- kaanse regering niet onmiddellijk een wets voorstel indient om de passen af te schaffen, de campagne ver scherpt zal worden. Het Pan-Afrikaanse Congres heeft gisteren een officieel verzoek tot afschaffing van de negerpassen ingediend. Het verzoek was ver gezeld van de bood schap dat weigering zou betekenen: een al gemene staking. De negerleiders benadrukten echter dat hun acties geweld- loos zullen zijn. Zij willen hun doel met stakingen bereiken. Incidenteel worden ook andere middelen toegepast, zoals het schilderen van leuzen. Na maandagavond zijn echter geen ern stige ongeregeldheden meer voorgevallen. 5? 53 Hoewel gisteren de rouwstaking voorbij was, gingen nog lang niet alle negers naar hun werk. Van de 60.000 negerarbeiders in de haven van Kaapstad staakten er nog 50.000. Het belangrijkste negerblad heeft gisteren de suggestie gedaan dat er een derde huis aan het parlement van de Unie wordt toegevoegd. Daarin zouden de niet-Europeanen moeten worden vertegenwoordigd. In de huidige Volksraad en de Senaat hebben alleen blanken zitting. De negerkrant zegt, dat de neger een stem in de regering van het land vraagt, omdat hij zijn bijdrage levert aan de industrie, de mijnen en het zakenleven, dus aan de economie van het land. Tijdelijk verbod Toen gisteren minister Eras mus van justitie vragen beant woordde over zijn wetsvoorstel om de negerorganisaties buiten de wet te stellen, zei hij o.a. dat het Afrikaanse Nationale Con gres en het Pan-Afrikaanse Con gres ,,een regime van terreur" veroorzaken. Daaraan zullen wij een einde maken", zei hij. Hij betoogde dat de bonden teza men slechts 70.000 leden hebben, een gering percentage van de bevolking. ..Het zijn terroristen", aldus de mi nister, die hen vergeleek met de communistische partij in Rusland, die als minderheid de rest der bevol king onderwerpt. Hij gaf in zoverre toe aan amendementen van de op positie dat hij zal instemmen met een tijdelijk verbod van twaalf maanden op beide organisaties. Het verbod zal, als het ingaat, de regering volmacht geven tot allerlei maatregelen tegen de negers. De Antwerpse politie heeft giste ren een dievenbende opgerold, die de afgelopen maanden voor vele miljoe nen franken aan de meest uiteenlo pende goederen uit de opslagplaatsen in de Antwerpse haven heeft ont vreemd. Een twintigtal daders en helers zijn gearresteerd. Een grote partij radio's, horloges en elektrische ap paraten kon in beslag worden geno men. Ook werd een partij rekenma chines achterhaald, waarvan de waarde f 2500 per stuk is. (Van onze parlementaire verslaggever) De regering overweegt geen bijzon dere stappen naar aanleiding van de bloedige gebeurtenissen in Zuid- Afrika, ,,die", zoals minister-presi dent De Quay in een brief aan de Tweede Kamer zegt, ,,de Nederland se regering en het Nederlandse volk hebben geschokt" Prof. De Quay meent, dat het standpunt van de re gering over de rassendiscriminatie bekend is en regelmatig in de V.N. tot uitdrukking is gebracht. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat de conflicten van de laatste da gen niet de volle internationale aan dacht zullen krijgen omdat de Veilig heidsraad de kwestie zal bespreken, aldus prof. De Quay. Naar aanleiding van deze brief heeft de voorzitter van de socialisti sche Tweede-Kamerfractie, mr. Bur ger, toestemming gevraagd om de minister-president nog deze week mondeling vragen te stellen. Waar schijnlijk zal hij hiervoor a.s. don derdag de gelegenheid krijgen. Op voorstel van prof. Oud (V.V.D.) werd besloten in afwachting van het antwoord van prof. De Quay de brief van gisteren even te laten liggen. Mocht het antwoord voor de Kamer niet bevredigend zijn, dan is daar over nog een debat mogelijk. DE NEDERLANDSE Studentenraad heeft de uitsluitingsmaatregel in het wetsontwerp inzake het wetenschap pelijk onderwijs onaanvaardbaar ge noemd. Het artikel regelt mogelijke uitsluiting van studenten die niet binr nen zekere tijd voor examens slagen. Toen Kroestjev gisteren de beroemde kathedraal van Reims bezocht, was het H. Sacrament daar niet aanwezig. De ciborie met hosties was tevoren overgebracht naar de crypte, waar de Russische premier niet kwam. De godslamp was gedoofd en er was in het gehele gebouw geen enkele priester aanwezig. 1 Tevoren had de politie de kerk nauwgezet onderzocht. Voordat Kroestjev in Reims aankwam, had hij, cnder een grijsgrauwe hemel, een be zoek gebracht aan het slagveld van Verdun. Hij werd er verwelkomd door een menigte van duizend mensen. Overigens weet de Sovjetgast hoe hij „het moet verkopen": toen hij in de menigte in Verdun een jongetje en meisje ontwaarde die in Russische boerenkleren gestoken waren, wenkte hij een paar journalisten om mee te komen, stevende op de kleintjes af en nam het meisje in de armen. Het jongetje gaf hem een boeket rozen. De afgevaardigden van Oost en West naar de ontwapeningsconferen tie in Genève zijn gisteren drie uur bijeen geweest, maar zij zijn het er niet over eens geworden hoe de ge detailleerde onderhandelingen te be ginnen. Volgens diplomatieke waar nemers is de impasse vrijwel vol komen. Oost wil voorrang gegeven zien aan concrete ontwapeningsmaat regelen en West aan de controle daarop. (Advertentie) Een Spaans welkom aan de journa listen, verzorgd door jongelui in kostuums als voor een Carmen- voorstelling In Brazilië zijn, naar men schat, meer dan duizend mensen om gekomen tengevolge van de breuk in de Orosdam in de Ja- giiaribe. De politiecommandant in Fortaleza, de hoofdstad van de staat Ceara maakte dit aan de pers bekend. De toestand is nog erg onoverzich telijk. Men heeft het gat in de dam met opzet aangebracht, om op die ma nier de afvloeiing van het opgestuwde water min of meer in de hand te hou den. Wanneer de dam uit zichzelf was doorgebroken en dat zou onvermij delijk gebeurd zijn zou de ramp zelfs niet te overzien geweest zijn. Tevoren had men tweehonderddui zend mensen op tijd kunnen evacue ren, maar vele boeren weigerden hun grond te verlaten en het de vallei binnenstromende water heeft hen ver rast. In het Jaguaribedal is grote schade aangericht en men vreest dat de land bouwgrond de eerste jaren onbruik baar zal blijven. k-r-u-i-d.e.n cosmetica mok«n Uw huid wa«r „karngaiond" •n stralend mooi! Hebt U moeilijkheden fMeeë/ere.pü/sf/es.r/mpel/jes, enrj Profiteer dan van de unieke gelegen heideen gratis huid advies te ontvan gen. Stuur deze adver tentie 12 cIs. post zegel voor vragen- lijst aan: EUREKA - afd. cosmetica - LEIMUIDEN (Van onze redacteur) We zijn even naar Madrid geweest. Zo maar even naar Madrid. Op de winderig winterse dinsdagmorgen stegen we om 10 voor half 12 op van de gebetonnecrde vaderlandse bodem en om even over half twee stonden we op de ook al gebetonneerde Spaanse grond. In de negen kwartier daartussen verbleven we in behaaglijke zetels, gemaakt om te worden gezeten en de KLM was er ook met alle culi naire verwennerij, waarin ze uit blinkt. We vlogen 9400 meter boven een grauwe wereld en zagen in het diep-blauw een zon blinken, die van het wolkenedk een stralend wit en weids poollandschap maakte. De mededeling, dat er buiten een tem peratuur van 54 graden onder nul heerste, kon die fantasie nog ver sterken. Middelerwijl zoog de gi gantische DC zijn machtige longen vol en schoof schier zonder stoot of deining met een vaart van 940 kilo meter per uur recht op het doel af via Parijs, Bordeaux en Bilbao. De fantastische romans, welke men in de jongensjaren las, werden hier wezenlijke werkelijkheid. Honderdtien journalisten uit elf Europese landen beleefden deze droom. President-directeur Alermet leden van zijn generale staf konden zich overtuigen van de voldoening en bewondering, welke de intrede in het straaltijdperk bij dit gezel schap wekte. De aankomst op het vliegveld Ba- rajas, 15 kilometer buiten de Spaan se hoofdstad, ontstak ook geestdrift in de daar wachtenden. De KLM- vogel stond als een fiere pauw in een kaikoenenhok. Onze ambassadeur Croop Koopmans was er voor het officiële welkom. Er stonden ook jongelieden in kledij als van een Carmenopvoering en ze tokkelden de gitaar bij opgewe'kte zang. Spaanse schonen schonken bloemen, een glimlach en een sier lijke dans. Maar de bussen wachtten en daverden door een gordel van nieuwe flats het oude Madrid bin nen. Daar wendden ze de steven naar de voormalige Morenwijk, waar het restaurant Corral de la Moreria de gasten ontving. Op die plek stond eens een huis van AIva en zijn schim is misschien verontrust door deze inval van luchtgeuzen. Doch de levende Spanjaarden waren niet bang en ze hadden een maaltijd voorgezet, waarmee ze de tiende penning bijna goed maakten. Er wa ren veel sprieterige zeedieren (een soort bouillabaisse zonder soep) als mede een rijsttafel, waarin ook al zeedieren waren verwerkt. De vu rige Spaanse wijn en vurige dansen veroverden verder de harten der vreemdelingen. Het duurde allemaal zo lang, dat er geen uurtje winkelen in Madrid op overschoot. De buschauffeurs lie ten nu wel de meest gerenommeerde punten zien: de Puerta dei Sol. het koninklijk paleis, het Prado, stand beelden, een uitgestrekt park. Maar tot het karakter van deze reis be hoorde het dit slechts even op het netvlies te laten verschijnen. Het shoppen op de luchthaven werd een sof, omdat daar blijkbaar nog nooit zo'n menigte was gezien en één lieve juffrouw het beslist niet aan kon. Wie zal erover kniezen? Weer was er het fantastisch glijden boven wereld en wolken. En voor we er aan dachten stootten de wielen op de betonbaan van Schiphol. Om tien voor zes startten we van Barajas. om even over achten begroette het vaderland ons weer met een kille oostenwind. Men wreef zich eens door de ogen Had men gedroomd? Dat het waar was kon men nog haast niet gelo ven. Dit is dan onze eerste impressie, heet van de pen opgediend. Wel licht komen we nog terug op deze dag, die zo boordevol was als een week. „Meneer Kroestjev" zei het meisje langzaam in het Russisch, „maak dat er vrede heerst in de wereld". „Dat zal ik doen", zei Kroestjev..-,. In Parijs is meegedeeld dat binnen kort een overeenkomst voor handels verkeer tussen Frankrijk en de Sov jet-Unie in werking treedt. Wellicht zal men het nog deze week helemaal eens worden. De bestaande handels balans zal geleidelijk geliquideerd worden, waarna beide landen elkaar voortaan in franken of vrij inwissel bare deviezen zullen betalen. Er blijken voor de voetbalpool van zondag j.l. nog twee gega digden te zijn. Het zijn twee broers, de heren E. en W. Studer uit Amsterdam, die samen een formulier hebben ingestuurd. In één kolom hebben zjj vijftien punten gehaald. De broers heb ben een confectiezaak aan de Overtoom. Gisterenmiddag werd de zaak wegens „poolvreugde" gesloten. De Amsterdamse kantonrechter heeft gisteren tachtig zaken behandeld te gen vrouwen wegens overtreding van het zogenaamde „tippelverbod" en andere openlijke verschijningsvormen van de prostitutie. In 56 gevallen werden conform de eis straffen van 4 dagen hechtenis op gelegd. In twee zaken werden de verdachten vrijgesproken. In de ove rige zaken werden hetzij boetes in combinatie met voorwaardelijke hech- tenisstraffen of onvoorwaardelijk» hechtenisstraffen van zes dagen op gelegd. Deze massale dagvaarding was een nieuwe stap van het openbaar minis terie in de strijd tegen de onzedelijk heid in de Amsterdamse binnenstad. In een buitengewone vergadering van aandeelhouders van de N.V. de Wit's Textielnijverheid te Helmond, die morgen wordt gehouden, zullen de aandeelhouders uitspraak moeten doen in het geschil dat de raad van bestuur en het college van commissa rissen al enige tijd verdeeld houdt. Vier van de vijf commissarissen, de mening van een der partijen vertol kend, hadden in verband hiermee een bericht aan de aandeelhouders gezon den. De vijfde commissaris, prof. mr. F. Duynstee, die aan de andere kant 55, Jacqueline Boy er heeft voor Frankrijk het Eurovisie-Song festival 1960 gewonnen met het liedje „Tom Pillibi". Zij was de enige, die van alle jury's in de dertien deelnemende landen prin ten kreeg toegekend en ze be haalde er in totaal 32, zeven meer dan de Engelse zanger Bryan Johnson, de met „Looking high high" een tweede plaats verwierf. Derde werd Monaco met vijftien punten. Rudy Carell, die „Wat een geluk" vocaal en presentatie/ stukken minder bracht dan tijdens de nationale finale, werd twaalfde met twee punten, gekregen van Italië en België. De Nederlandse jury. die evenals de andere beoordelingsgroepen alle liedjes drie maal kon beluisteren, kende vijf punten toe aan Engeland, twee aan Frank rijk en een aan Italië, Noorwegen en Zweden. De beker werd na het festival door Teddy Scholten uitgereikt aan de jonge Franse winnares, die met een grote mate van sympa thieke onbevangenheid de harten van alle kijkers won. staat, heeft zich nu óók tot de aan deelhouders gewend met een mede deling waarin hjj zijn visie geeft op de zaak. Zoals gemeld hadden indertijd vier commissarissen en twee leden van de raad van bestuur (J. van der Lande en drs. van Riel) bezwaar gemaakt tegen het feit, dat mr. R. van der Lande, jongste zoon van de gedele geerd commissaris A. van der Lan de, in de raad van bestuur werd be noemd en dat laatstgenoemde een stichting in het leven had geroepen, waarin alle preferente aandelen wa ren ondergebracht. Het geschil spit ste zich toen- en had tot gevolg dat mr. R. van der Lande met ziekte verlof werd gezonden. Een oplossing bleef uit. De Van der Landestiehting droeg drie nieuwe kandidaten naar voren voor de raad van bestuur. Twee van hen hebben zich inmiddels teruggetrokken. Alleen ir: Gelissen handhaafde zijn kandida tuur. De aandeelhouders zullen morgen uitspraak moeten doen in een con troverse, die de laatste maanden steeds scherper kanten gekregen heeft en waarvoor blijkbaar niemand nog een oplossing ziet. De opponen ten van de heer A. van der Lande hebben de wens te kennén gegeven, dat deze laatste bij het bereiken van de, zeventigjarige leeftijd, in juli a.s., zal aftreden. ,'Overvalcomm4lndo,, Prof. Duynstee verklaart nu, dat de twee leden van de raad van be stuur en de vier commissarissen, de zaak eenzijdig hebben voorgesteld. Ze hebben géén melding gemaakt van het feit. zegt hij, dat de stichting in een latere fase van het geschil de benoeming van een eerste klas out sider heeft nagestreefd. Bovendien hebben de heren J.- van der Lande en drs. van Riel nooit de moeite geno men zich te verdiepen in de vraag stukken die aan het geschil ten grondslag lagèn. In plaats van naar modernise ring van de onderneming te stre ven. zegt hij. wilden deze twee mensen veeleer de traditionele methoden van leiding geven handhaven. Hij beschuldigt hen er zonder meer van, dat zjj ten eigen bate de Stichter van de on derneming uit de leiding willen verdringen. Dat de stichting de commissaris sen vrijwel niet meer consulteerde, aldus prof. Duynstee, vond zijn re den in het feit dat deze commissaris sen te partijdig waren geworden. De laatste weken, beweert hij. heb ben 'de tegenstanders van de heer A. van der Lande op een onverant woordelijke manier pressie op hem uitgeoefend en met negatie van een eerder bereikt compromis al hun oude eisen omtrent diens aftreden etc., herhaald. „De ondertekenaars van het bericht aan de aandeelhou ders bleken vastbesloten op te treden als een overvalcommandoDe twee leden van de raad van bestuur en de vier aandeelhouders hebben het belang van hun aanblijven uit gebuit op een manier die met het belang van de onderneming ten dui delijkste in strijd is", aldus prof. Duynste».

de Stem | 1960 | | pagina 1