K.V.P. NIET ONVOLDAAN OVER KABINETSBELEID Prinses Beatrix Floriade opende Vrije loonvorming was moedige sociale daad Kroestjev pelgrimeerde naar Lenins woning Politie schoot zonder eerst te waarschuwen Lek bij Arbeiderspers Prof. Romme in Partijraadsvergadering KV P-motie Zuid-Afrika Nederlandse delegatie aangewezen Maan over 20 jaar bewoond DAGBLAD VOOR ZEELAND BOUWSTAKING LEERZAAM Opklaringen Niet gelukkig Minister opende Boekenweek Herstel vriend schapsverdrag Bisschop van Johannesburg Verwoerdga Drukproef naar Weekblad TV Schelde-Rijn Bloemenweelde in hart van Rotterdam 100e JAARGANG No. 23327 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur; E. H. B. Brader Hoofdredacteur; J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v Don gen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M L de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L J. V. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 273841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 26 MAART 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 -OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no^35) (Van onze redacteur) In zijn rede voor de partijraad van de KVP vrijdagavond in Utrecht, heeft een door t.v.- lampen geplaagde professor Romme het huidige kabinet zijn kritiek zeker niet gespaard. De lof en kritiek tegen elkaar af wegend, mag men toch vaststel len, dat het Kabinet een voor lopig rapportcijfer heeft gekre gen, dat in elk geval boven de zeven ligt. Ruim voldoende dus. Inderdaad een voorlopig cijfer. Voor een balans, ook een tussentijd se, vond professor Romme het nog te vroeg. Hij stelde echter vast dat professor De Quay en zijn team de K.V.P.-fractie niet hebben teleurge steld voor wat de belangrijkste be leidspunten betreft, namelijk het loonbeleid, de bezitsvorming, de wo ningbouw en de kinderbijslagwet Voor wat de vrije loonvorming be treft sprak hij zelfs van een moedige en geslaagde sociale daad. In zijn opzet, aldus de K.V.P.- fractievoorzitter, is de gedifferen tieerde loonvorming geslaagd. Ze heeft een redelijke welvaartsverbete ring gebracht voor de loontrekken- den en wel voor het ingaan van de nieuwe huurverhoging. Het zal me niet verbazen, zei hij, als de cijfers later uitwijzen dat het huidige systeem gunstiger resultaten heeft gegeven dan die welke het socialis tisch alternatief van een vier pro centsronde zou hebben opgeleverd. Ten aanzien van het optrekken van ADENAUER is gisteren voor een of ficieel bezoek van zeven dagen in To kio aangekomen. Von Brentano, minis ter van buitenlandse zaken, vergezelt hem. OP DE laatste dag van de veiling van de collectie Dreesmann te Amsterdam zijn meubelen, glaswerk, sculptures en bronzen kunstvoorwerpen geveild. Er was weer grote belangstelling. DE TONEELSPELER Jan Musch is gisteren voor een operatie in het O. L. V. ziekenhuis te Amsterdam opge nomen. HET LANDELIJK prijsindexcijfer van het levensonderhoud, samengesteld op basis 1951 is 100, onderging van me dio januari tot medio februari geen wijziging. Inclusief a.o.w. bleef het staan op 126 en exclusief a.o.w. op 121. DE VERENIGDE Arabische Repu bliek heeft meegedeeld, dat de Fi*an- se invoer is verboden, met terugwer kende kracht tot 17 maart. Er werd geen reden voor dit besluit opgege ven. IN ARGENTINIë zijn bij de razzia's van de afgelopen twee weken ongeveer 500 personen gearresteerd, verdacht van Peronistische en terroristische ac tiviteit. SPANJE is toegetreden tot de inter nationale financieringsmaatschappij, een organisatie van de Wereldbank, die steun verleent aan particuliere ondernemingen in onderontwikkelde gebieden. DE KIKVORSMAN Lourmais is giste ren tot IJsselmonde gekomen. Van daag legt hij de laatste etappe van zijn Rijn-zwemtocht af: IJsselmonde —Rotterdam. Z Verwachting van het K.N.M.I. Z tot vanavond, opgemaakt giste- l renavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk hier of daar nog enige regen, maar ook opklarin- gen. Weinig verandering in tem- peratuur. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen oost en Z zuid. J Verwachting van het Belgisch Z weerkundig instituut: Aanhoudend zacht weer. Enkele regenvlagen, plaatselijk met on- I weer. Vandaag: zon onder 19.03 uur, maan onder 18.14 uur. Z Zondag: zor op 6.27 uur, maan op 6.38 uur. Zon onder 19.05 uur, Z maan onder 19.25 uur. J Maandag: zon op 6.24 uur, maan op 7.03 uur. de lonen voor de laagstbetaalden sprak de heer Romme de hoop uit dat staatssecretaris Roolvink cijfers zal kunnen verstrekken die aantonen in hoeverre de vrijere loonvorming voorshands ook in dit opzicht aan haar doeleinden heeft beantwoord. Over de wenselijkheid en moge lijkheid van een wettelijk minimum loon heeft minister van Rooy de S.E.R. om advies gevraagd. De heer Romme kon zich daarover verheu gen. Hij merkte echter op dat de zaak van de minimumlonen in eerste instantie geen politieke maar een so ciale zaak is. Stakingsrecht Over de stoornissen die zich bij de vrije loonvorming hebben voorge daan toonde de katholieke fractie leider zich niet al te bezorgd. Voor de wilde busstaking zei hij geen goed woord over te hebben. En voor wat de bouwstaking betreft: hij was van oordeel dat deze in elk geval voor nuttige ervaringen heeft gezorgd. Op de eerste plaats heeft zij bewe zen dat over het stakingsrecht in ons land geen onzekerheid hoeft te be staan en op de tweede plaats heeft zij geleerd dat een arbeidsconflict momenteel zwaarder wordt getild dan vroeger. Tenslotte, aldus professor Romme, mag men vaststellen dat het ontbre ken van een P.B.O. in de bouwvak ken zich duidelijk gewroken heeft. Deze ervaring moge leiden tot een verlevendigde drang naar de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Over de bezistvorming zei de ka tholieke fractieleider dat het kabinet- De Quay met plannen gekomen is die een belangrijke stroomversnelling in de bestaande continuïteit te zien geven. Met de nodige ironie merkte professor Romme op dat professor Schermerhorn in zijn weerzin tegen de bezitsvorming kloeke bestrijdings- partners heeft gekregen in de liberale werkgeversbonden, die spaarpremies misplaatst vinden omdat zoveel men- cen niet kunnen sparen en dus van deze premies verstoken blijven. Sprekend over de woningnood zei de heer Romme, dat de belofte van minister Aartsen van minstens 42.500 j huizen in de „laagste" categorie te bouwen voldoende recht heeft gedaan aan het K.V.P.-streven naar zoveel mogelijk woningen die voor arbei ders en kleine middenstanders betaal baar zijn. Veel nadruk legde de K.V.P.-fractieleider op de spoedige totstandkoming van een algemene kinderbijslagwet. Hij gaf te kennen dat er zeer binnenkort inderdaad spijkers met koppen kunnen worden geslagen. Met de verhoging van de grondbc- lasting in verband met de huurver-^an cen duidelijke stellingname hoging toonde hij zich allerminst ge- 1 het vertrouwen van de Afnaansc lukkig en evenmin met het argument I volken in de Westerse wereld nog van de regering dat de eigenaars meer zou schokken dan thans reeds van oude woningen het anders te het geval is. -De Partijraad verzoekt daarom de K.V.P-fractie in de Staten-Generaal er bij de regering op aan te dringen dat ondanks de vriendschappelijke betrekkingen met de Zuidafrikaanse regering. ter bevoegder plaatse krachtig wordt geprotesteerd. De Partijraad van de K.V.P. heeft vrijdagavond op voorstel van twee j leden en met steun van professor j Romme een motie aangenomen die een fel protest inhoudt tegen de apartheidspolitiek van de Zuidafri- kaansc regering. In deze motie geeft j de Partijraad tc kennen dat de poli tiek in Zuid-Afrika een flagrante schending betekent van de rechten van de mens en dat het uitblijven duidelijke goed zullen krijgen. Of dit alles moet worden gezien als inleiding tot een huurbelasting weet ik niet, zei hij, maar de vraag dringt zich wel op of we straks wellicht opnieuw naar de huurblokkering zullen moeten grij pen. De houding van het kabinet met betrekking tot de verhoging van de grondbelasting noemde hij mis plaatst krachtsvertoon", dat doet denken aan een ongelukkige vervan ging van vasthoudendheid door kop pigheid. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. Cals, heeft gisterenavond in het Concert gebouw te Amsterdam de vijfentwin tigste Boekenweek geopend. In zijn openingsrede bracht de minister hul de aan de voorzitter van de Com missi e voor de collectieve propagan da van het Nederlandse boek, de heer Chr. Leeflang, die deze functie thans neerlegt. De minister deelde de heer Leeflang mede, dat H.M. de Ko ningin hem heeft benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Kroest jev heeft gisteren in Parijs een „pelgrimage" gemaakt naar het huis, waar Lenin, de vader van de Russische revolutie als balling woonde VopHat de grote opstand van 1917 begon. De Franse communisten hadden daar extra werk van gemaakt. Met duizenden stonden ze bij de hekken, hevig roepend en wuivend. Kroestjev verscheen nadat rechercheurs had den vastgesteld dat het geen kwaad kon op het balkon, gevolgd door de communistenleiders Duclos en Thorez, en later door zijn vrouw. Het publiek wierp vele boeketten naar mevrouw Kroestjev, maar of schoon de Franse communisten ge schoold zouden mogen worden geacht in het gooien, niet één bloemetje be reikte het verre en hoge balkon. Na dit bezoek confereerden De j Gaulle en de Russische premier in het Elysée, waar zij voornamelijk gesproken hebben over economische en culturele samenwerking tussen beide landen. Een Franse woordvoerder heeft meegedeeld dat zij ook over ontwa pening, met name over kernontwa pening, hebben gesproken. De eerste fase van het Frans-Russische over leg is thans ten einde. De tweede begint op 1 april op Rambouillet na de terugkeer van de Russische leider van zijn tocht door de provincies. De herhaalde pleidooien van Kroestjev voor een bondgenootschap met Frankrijk hebben speculaties ge wekt dat hij een herleving van het oude Frans-Russische vriendschaps verdrag wil. Latfr had de diplomatieke pers Kroestjev als gast in haar midden, aan een lunch, waar de Sovjetgast de bekende vredesleuzen liet horen. Hij voegde er wel aan toe dat, als het Westen misschien plannen voor een oorlog rond Berlyn mocht hebben, het garnizoen van elfduizend man beter aangevuld kan worden tot een half miljoen. „Dan is het voor ons gemakke lijker hen uit te roeien", grapte hy. Overigens blijken vele Russische journalisten, die de reis meemaken, gebelgd over de strenge bewaking. ,.Als De Gaulle naar Moskou komt, zullen er heel wat minder politie mannen te zien zijn", zeiden ze. Mevrouw Kroestjev heeft gisteren intussen het Louvre bezocht, waar ze kennelijk genoot en ze heeft met haar dochters, een modeshow „voor de gewone man", in dit geval dan voor de gewone vrouw, bijgewoond. De Russische dames waren vol be wondering voor wat ze zagen. „Maar van de haute couture hadden we eigenlijk ook graag iets gezien", zei dochter Rada, met een beetje spijt. (Advertentie) HEBRI wast en droost voor U Gisteren is dan de eerste DC-8 van de K.L.M. op Schiphol aan gekomen. Onze luchtvaartmaatschappij heeft het straaltijdperk in gezet. Duizenden stonden op de vlieghaven samengedromd om het historische ogenblik mede te beleven. Voor de hele K.L.M.-staf, voor iedere Nederlander trouwens, was het schrikwekkend gieren der vier straalmotoren plezierige muziek. Om half elf boven Schiphol, vandaar nog even naar Den Haag om over het K.L.M.-kantoor te scheren (honderden personeelsleden stonden op het dak), nog even door naar Rotterdam en vandaar terug naar Schiphol waar de „Albert Plesman" om elf uur terug was. Dat kan de hyper snelle DC-8! De president-directeur van de Douglas Aircraft Cy„ Donald W. Douglas jr., maakte de vlucht van de V.S. naar Nederland mee. Toen hij uitstapte, hield de heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M.een enthousiaste speech. ,,Dit is een groots moment voor onze maatschappij", zei hij, de employés voorhoudend dat „dit nu het eerste van de twaalf straalvliegtuigen is waarmee wij in de ko mende jaren ons brood moeten verdienen". De reis naar Nederland had de „Albert Plesman" gemaakt met snelheden van soms meer dan 1100 km per uur. De vliegtijd bedroeg iets meer dan 7 uur. Op 16 april zal het toestel in de geregelde lijn dienst op New York komen. De reisduur zal dan de helft bedragen van de tijd die de DC-7c's, die nu nog op Amerika vliegen, nodig hebben. De Anglicaanse bisschop van Johannesburg, Ambrose Reeves, heeft de re sultaten van een onderzoek naar de schietpartijen in Sharpville bekend ge maakt. De bisschop spreekt de regeringsverklaring, als zou de politie, voor dat zij schoot, geprobeerd hebben de menigte met traangas uiteen te drijven, pertinent tegen. De demonstranten hadden, aldus het rapport, geen enkele ge welddadige bedoeling. Zij dachten dat zij bij het politibureau zouden worden toegesproken. Op het ogenblik worden nog onge veer honderd mannen, dertig vrouwen Elke week heeft een lid van het personeel van de N.V. De Arbeiders- Prinses Beatrix maakte na de ope ningsplechtigheid met kennelijk ple zier gebruik van de kabelbaan, een belangrijk vervoermiddel op de Floriade. De Nederlandse regering heeft jhr. mr. dr. A. W. L. Tjarda van Starken- borch Stachouwer, minister van Staat bereid gevonden zich te belasten met de leiding van de Nederlandse delega tie voor het voeren van besprekingen met België over de ScheldeRijn-ver binding. Voorts zullen in de Neder landse delegatie zitting hebben mr. A. H. C. Giebcn, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Water staat. Mr. H. O. Fraser, referendaris bij het ministerie van Buitenlandse Zaken zal aan de delegatie worden toegevoegd als secretaris. (Van onze verslaggever) „Hiermee verklaar in de Floriade voor geopend", zei prinses Beatrix vrijdagmorgen, nadat zij een zandlo per in beweging had gesteld. De Ma rinierskapel speelde het „Wilhel mus" en onmiddellijk daarna begaf de charmante kroonprinses zich door de brede lanen naar de paviljoens van de Rotterdamse tentoonstelling, die gedurende zes maanden de Maas stad zal beheersen. Tegen half elf arriveerde de prin ses (zij droeg een paarsblauwe japon met dito handschoeneia, tas en kapje, alsmede een grijze mantel) aan de ingang van het veertig hectare grote tentoonstellingsterrein. Lily Verhage, het elfjarige dochtertje van de voor zitter van de expositie, bood de prin ses een boeket rozen aan. Het was een nieuw soort, Floriaderozen. Nadat de prinses in de ontvangst hal was begroet door mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotter dam, mr. J. Klaasesz, commissaris van de koningin, mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en dr. A. J. Verha ge, algemeen voorzitter van de Flo riade, begroette zij mr. V. Marijnen, minister van Landbouw en Visserij en talrijke andere genodigden. Dr. A. J. Verhage hield vervolgens een toespraak, waarin hij de beteke nis van de Floriade, de grootste tuinbouwtentoonstelling, die ooit in Nederland werd gehouden, belichtte. Hij vertelde, dat de Nederlandse tuinbouw in samenwerking met de gemeente Rotterdam en onder auspi ciën van de internationale tuinbouw organisatie was gekomen tot de op zet van deze reusachtige expositie, die niet alleen tot uitdrukking moet brengen wat de tuinbouw voor de voedselvoorziening heeft te beteke nen, maar ook welke bijdrage de tuinbouw kan leveren voor het ge luk en de welvaart van de landen. „In de tegenwoordige maat schappij met haar vérgaande specialisatie is niet te voorko men, dat de mensen eikaars werk niet meer kennen. Deze tentoonstelling wil een positieve bijdrage leveren in de kennis van de stad t.o.v. het platteland". Nadat prinses Beatrix de zandloper in beweging had gesteld symbool van tijd en historie begon zij aan een uitvoerige rondwandeling. De grootste belangstelling van de prin- ses ging uit naar de Clusiustuin en het Koningshof. Nadat zij enkele paviljoens had be zocht begaf zij zich naar de „Euro mast", aan de rand van het exposi tieterrein. Omdat zij hier een half uur te vroeg arriveerde dreigde de organisatie even fout te lopen. Met de lift ging de prinses naar de top van de mast, honderd meter boven de begane grond. Een druilregen zorgde er helaas voor, dat het uit zicht niet al te best was. In het res taurant van het merkwaardige bouw werk dronk de prinses een kopje kof fie. Beneden gekomen zette zij als eerste haar handtekening in het gas tenboek. Zij maakte een wandeling langs enkele oude herenhuizen, die in het park staan en ging vervol gens naar de Ahoy-hal, die een weel de van bloemen, voornamelijk tul pen, bevatte. Na een half uur temid den van deze pracht te hebben ver toefd, vertrok de prinses. Intussen stroomde het eerste pu bliek op de Floriade toe. Het genoot van de enorme bloemenweelde, de schoonste, ooit in Nederland tezamen gebracht. Tot en met 25 september zal de expositie, die feitelijk elke dag verandert, omdat er telkens nieuwe bloemen zullen bloeien, ge opend blijven. pers zo deelt men van die zijde mede een extra afdruk gemaakt van het zetsel van de Radiogids van de VARA. Deze extra afdruk maakte hij ten behoeve van het Weekblad TV. Die afdruk bevatte het radiopro gramma. Hij heeft verklaard dat hij in de herfst van 1959 door een redacteur van genoemd weekblad is benaderd. Deze bood hem 40 gulden voor elke afdruk die hem in handen zou wor den gespeeld. Voor deze verleiding is de employé van de Arbeiderspers be zweken. Gedurende de laatste vier maanden heeft hij, naar hij aan de directie heeft meegedeeld, de redac teur van dat weekblad een afdruk van de radiogids overhandigd zodra het zetsel gereed was. Dat pleegt ruim een week voor de verschijnings datum van het weekblad vervaardigd te worden. Het betrokken personeels lid is op staande voet ontslagen. Van de gedragingen van de redacteur van het weekblad zal bij de justitie aan gifte worden gedaan. De hoofdredactie van het Weekblad „TV" deelde mee, vooralsnog geen commentaar te kunnen geven op dit bericht. „Een en ander schijnt ons echter zeer onaannemelijk". aldus de hoofdredactie. Het blad „TV" zou namelijk geen enkel nut hebben van deze drukproeven, daar het reeds op vrijdagochtend negen dagen voor de verschijningsdatum, sluit. en zes kinderen verpleegd. Een der kleinen is zo ernstig gewond, dat hij vrijwel zeker zal sterven. Het ziekenhuis wordt streng be waakt. „Het lijkt precies een leger kamp", aldus bisschop Reeves. Volgens de bisschop zijn Verwoerd en zijn ministers niet op de hoogte van de werkelijke toestanden in de Zuidafrikaanse Unie. Verbod congres Stakingen zullen de regering dwin gen, aldus de voorzitter van het Afri kaanse Nationale Congres, besprekin gen te beginnen met de Afrikaanse leiders. In vele gebieden komen de negers voor het merendeel nog niet naar hun werk en de toestand is op talrijke plaatsen, ofschoon rustig, zeer ge spannen. De politie maakt melding van verscheidene „intimidatiegeval- len". Een in Johannesburg verschijnen de krant heeft Verwoerd aangeraden „heen te gaan". Volgens de minister van Justitie, Erasmus, zal maandag een wetsont werp worden ingediend om het Afri kaanse Nationale Congreshet Pan- Afrikaanse Congres en enkele ande re organisaties te verbieden. Op de beurs van Johannesburg zijn de koersen van Zuidafrikaanse waar den sterk gedaald. Gaitskell, de Britse Labourleider, heeft bekendgemaakt, dat hij zijn aandelen in een Zuidafri kaanse brouwerij van de hand heeft gedaan. „Ik stel geen prijs meer op Zuidafrikaans bezit" zei hij. In Londen zijn weer talrijke demon stranten gearresteerd. Ook elders wekken de gebeurtenissen reacties: in Noorwegen is opgeroepen tot een dag van rouw. Vanmiddag zal in Amsterdam een protestoptocht worden gehouden met speciale toestemming van de politie. De Afrikaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties heeft de Veilig heidsraad officieel verzocht, de toe stand in Zuid-Afrika te bespreken. Volgens een bekende Ameri kaanse astronoom, dr. J. M. Le vitt, zal de maan binnen twin tig jaar bewoond worden door kolonisten van de aarde. Vol gens hem zullen de aardlingen eerst in grotten op de mltan wonen. Later zullen ze grote plastic koepels bouwen viaarin de mensen van de aarde de zelfde lucht als op de aarde kunnen inademen. Er zouden „maanlingen" worden geboren die waarschijnlijk nooit naar de „oude wereld" zouden terug keren. In 1962 of 1963 zullen, volgens dr. Levitt, verkenningen van de maan worden gemaakt door mensen als voorbereiding op kolonisatie van de maan tegen 1980.

de Stem | 1960 | | pagina 1