MacMillan voor spoedberaad naar Amerika Afro-Aziatische groep wil spoed zitting V-Raad Gerber HET BLIKJE" JUBILEERT Controverse in V.S. over Sovjet-voorstel Adembenemend Vertrouwenskwestie lichtvaardig gesteld zegt prof. Romme Vrede is iets anders dan geen oorlog Kardinaal recipiëert 11 april Rebellerende gevangenen bedreigen gijzelaars Ike wil eensgezindheid over ontwapening Proteststaking in Zuid-Afrika Pater Beaufort commandeur Oranje-Nassau I Anderhalve I eeuw eten I uit blik DAGBLAD VOOR ZEELAND Debré tot Kroestjev: INVENTUM4*^** Plaatselijk regen INSPECTIE HET GROTE PROBLEEM Hogere grondbelasting aanvaard Nederlandse conserven in alle landen ter wereld ff VERWORPEN 100e JAARGANG No. 23326 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A J. J. M. Mes. mr. H M L de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 25 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Premier Kroestjev heeft donderdag in Parijs gepleit voor het slui ten van een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de Navo en de staten van het verdrag van Warschau. Hij deed dit in een rede tijdens een lunch die premier De bré hem in diens ambtswoning, het hotel Matignon, aanbood. De Russische leider liet zijn rede door een tolk voorlezen. Later ant woordde hij met enige woorden op de toespraak van premier Debré, die had verklaard, dat vrede niet slechts een ontbreken van oorlog is. maar „het verstevigen van een zekere internationale orde, harmo nie tussen de naties en samenwer king tussen de volkeren". Niemand kan het monopolie van de vrede voor zich opeisen, zo zei de Fran se premier. Tijdens de lunch met Debré bleek dat een industrieel in een naburig perceel de Hongaarse vlag had uitgestoken. De man weigerde de vlag weg te halen of iemand in zijn pand toe te laten om de vlag te verwijderen. Hij zei dat, waar premier Debré verkoos de rode vlag te hijsen op hotel Ma tignon, hij vrij was het embleem ten toon te spreiden dat hij wilde. Daarna moest de brandweer uit rukken om van buiten af de vlag te verwijderen, maar ook een po ging daartoe mislukte aanvanke lijk omdat de ladder te kort bleek. Mevrouw Kroestjev is donderdag morgen met mevrouw Joxe, de echtgenote van de Franse minis ter van Onderwijs, naar de middel bare school voor meisjes „Claude Monet" in Parijs-zuid gereden. Mevrouw Kroestjev heeft zelf les op school gegeven. Zij heeft tegen journalisten gezegd, dat zij Kroest jev heeft leren kennen op een school te Joezofka in het Donetz- bekken, waaraan zij les gaf en waar Kroestjev toen de avondles sen volgde. T/"roestjev had gisteren zijn eerste AA lange gesprek met de Franse president, dat slechts door twee tolken werd bijgewoond. Dit onder houd op het Elysée-paleis duurde een kwartier langer dan was voor zien, namelijk twee uur en een kwartier. Volgens Franse woord voerders gingen beide leiders diep op de huidige vraagstukken in, vooral op de Duitse kwestie Premier MacMillan van Engeland vliegt morgen naar Washington om met president Eisenhower van gedachten te wisselen over de jongste fase van de ontwapeningscon ferentie in Geneve. De Sovjet-delegatie heeft dezer dagen voorgesteld onmiddellijk een verbod af te kondigen op alle kernproeven, met uitzondering van „kleine" onder grondse explosies. Eisenhower heeft de Britse premier blijkbaar voor een gesprek uitgenodigd, omdat hij tegenover de Sovjet-voorstellen een eens gezind standpunt wenst van het Westen. In de boezem van de luchtfoto's zal mogen nemen of at leen in de derde en de laatste fase. Amerikaanse regering zou er verdeeldheid bestaan ten aanzien zorjn antwoordde dat indien dit luchtverkenning boven de gehele Sovjet-Unie betekent, een dergelijke maatregel alleen kan worden inge voerd na uitvoering van alle ontwa peningsmaatregelen. Luchtverken ning zou in eerdere stadia gebruikt kunnen worden voor het vergaren van geheime militaire gegevens, zei hij. begin tot het einde onder toezicht geschiedt. Als een dergelijke maat- regel is getroffen dient er toezicht op te worden gehouden dat zij niet heimelijk ongedaan wordt gemaakt. Verdei bestaat er, aldus Moch, over eenstemming over, dat de landen gegevens verstrekken over het aantal manschappen in de strijdkrachten en over de conventionele bewapening en dat er controle moet zijn op het aantal wapens en mannen waarmee de strijdkrachten worden ingekrom pen. Tenslotte is men het erover eens dat de controle in handen dient te worden gelegd van internationale inspecteurs. Moch vroeg echter, of Zorin dacht dart het Westen tevreden is met ver klaringen van afzonderlijke landen over de sterkte van hun strijdkrach ten. Het Westen wenst, zo zei de Fransman, niet alleen de inkrim ping van de strijdkrachten te con troleren maar ook de overblijvende bewapening! Hij wilde weten of de communistische landen voor dit doel voorzieningen voor inspectie ter plaatse zullen aanvaarden. De Brit Ormsby-Gore vroeg, of het internationale orgaan voor toezicht in alle stadia van het Russische plan van het antwoord op deze voorstellen. (Advertenties) zijn kort, vergen weinig ruimte LOURMAIS heeft het gisteren tot Dordrecht gebracht. Deze morgen wordt hij in IJsselmonde verwacht. De Rijnzwemmer heeft het er dan bijna opzitten. BIJ EEN auto-ongeval is gisteren de heer W v. d. Pas. docent aan het A. C. de Eruyn Instituut te Doorn, om het leven gekomen. PROF. Dr. BUSIA, de uit de zelfstan dige negerstaat verbannen hoogleraar is benoemd tot hoogleraar in de socio logie en cultuurkunde van Afrika aan de Rijksuniversiteit te Leiden. HET VERTREK uit de grote steden zet zich voort: in 1958 hebben meer mensen de drie grote steden verlaten dan zich er vestigden. Amsterdam ging zelfs absoluut achteruit wat in wonertal betreft. IN HET stuk over de pocketboeks. op onze boekenpagina van vandaag, is een vervelende fout blijven staan. De regering, staat er, „kan nu wel afzien van opdrachten aan literato ren, wetenschappelijke opdrachten". Dit moest zijn „behalve van weten schappelijke opdrachten". Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt giste renavond 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met aan vankelijk enige regen, voorname lijk in het midden en zuiden van het land en in het noorden nog opklaringen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. Ongeveer dezelfde tem- peraturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwaar bewolkt tot betrokken: "egen met tussenpozen. Lichte I wind uit oost tot zuidoost. Vandaag: zon onder 19.01 uur, maan onder 17.01 uur. Morgen: zon op 6.29 uur, maan op 6.12 uur. riet Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, zo vernemen we uit Washington, is voorstander van een beperkt verbod op kernwa penproeven onder internationale in spectie en controle. Het ministerie van Defensie echter staat wantrou wend tegenover elke overeenkomst die niet voorziet in een volstrekt waterdichte controle. Sommigen zijn bovendien van gevoelen dat de Ver. Staten niet moeten afzien van het beproeven van kernwapens onder de grond. De Russen willen een voorlo pig verbod van deze proeven, han gende een onderzoek naar de moge lijkheid om zulke proeven te ontdek ken. Een woordvoerder van het Witte Huis te Washington verklaarde, dat de besprekingen tussen Ike en Mac Millan mogelijk in Gettysburg of in Camp David, het afgelegen buiten verblijf van de president in Mary land, zullen worden gehouden. Op de conferentie in Genève is het vraagstuk van controle en in spectie bij een eventuele ontwape ning momenteel het belangrijkste en meest omstreden probleem. De Franse afgevaardigde, Jules Moch, heeft donderdagochtend ver klaard met voldoening te hebben vastgesteld dat uit de woorden van de Russische afgevaardigde Zorin is gebleken dat het Westen en het Oos ten het op' zes punten eens zijn. De twee partijen zijn van oordeel dat er een internationale ontwape ningsorganisatie moet komen voor het toezicht op de ontwapenings maatregelen en dat het noodzake lijk is dat elke maatregel van het De vertegenwoordigers van 29 Afrikaanse en Aziatische lan den bij de Verenigde Naties hebben donderdag op een spoed vergadering besloten, te verzoe- Een Belgische schilder heeft op liet Brouckèreplein in Brussel een de monstratie gegeven van een nieu we manier van schilderen. Hij maakt hiertoe gebruik van een „piepertje" zoals men dat op de ker mis koopt. Het veertje, aan het eind van het stukje speelgoed doopt hij Héél iets anders, héél iets nieuws! Zwitsers kaas-receptenboekje gratis bij 2 dozen Gerberkaas- fijnste kaas uit Zwitserland! H. E. van Vliet Ein., Amsterdam in de verfeen forse ademstoot.... en een nieuwe, meesterlijke streek is op het linnen vastgelegd. ken om een „onmiddellijke bij- eenkomst" van de Veiligheids raad ter bespreking van de on lusten in Zuid-Afrika. Donderdag was het in verschillende plaatsen in Zuid-Afrika onrustiger dan de dag tevoren. In Njanga gingen duizenden Afrikanen de straat op voor protestdemonstraties. De rege ring heeft intussen alle bijeenkomsten in Johannesburg, Durban, Pieterma- ritzburg en Kaapstad verboden, al thans wanneer hiervoor geen speciale vergunning is aangevraagd. Onder de blanke bevolking in Zuid- Afrika heerst een angstige stemming. Veel blanken schaffen zich vuurwa pens aan. In Vereeniging stonden lan ge rijen mannen en vrouwen voor het gerechtsgebouw, om te proberen een wapenvergunning te krijgen. De dag van rouw, die het Afrikaan se Nationale Congres voor maandag a.s. heeft uitgeroepen, zal een dag van algemene staking zijn voor de Afri kaanse arbeiders. De politie deed donderdagmorgen invallen in de kantoren van het Con gres (de grootste politieke partij van de inheemse bevolking) en in de ge bouwen van ee.i Anglicaanse missie post. Hierbij werden enkele arresta ties verricht. In Johannesburg zijn vijf zalen van een ziekenhuis voor kleurlingen vcr- j anderd in detentie-cellen voor sommi gen van de 137 mannen, vrouwen en kinderen, die bij de schietpartij in Sharpeville werden gewond. vrienden en familieleden van de ge wonden mogen alleen onder politie toezicht de zalen bezoeken. De heer Lucas gaf zich in de t J Tweede Kamer niet zonder meer gewonnen. Men ziet hem hier aan het woord, temidden van andere Kamerleden. J t Na zijn terugkeer in Nederland zal kardinaal Alfrink een officiële re ceptie houden in het Aartsbisschop pelijk Museum, Agnietenstraat 1, Utrecht, op maandag 11 april. Van 111 uur worden bij voorkeur pries ters en religieuzen verwacht, van half 5 tot half 6 bij voorkeur organi saties, van half zes tot half zeven bij voorkeur particulieren. Zij, die op de voorkeurtijden verhinderd zijn kunnen van een andere tijd gebruik maken. Voor officiële persoonlijkhe den, die hiertoe uitgenodigd zijn, zal een officiële ontvangst plaatsvinden eveneens in het Aartsbisschoppelijk Museum op zaterdag 9 april om vijf uur. Deze samenkomst heeft een strikt besloten karakter. Het Eerste-Kamerlid prof. dr. L. J. C. Beaufort o.f.m., die ook vaak Nederland bij de Verenigde Naties vertegenwoordigt in sociale aangele genheden, is gisteren 70 jaar gewor den. Bij deze gelegenheid heeft mi nister Luns in zijn ambtswoning de jarige een intiem diner aangebo den. In de loop van de avond deed mi nister Luns prof. Beaufort medede- 13-"» van diens benoeming tot com mandeur in de orde van Oranje- Nassau. (Van onze parlementaire verslaggever) De verhoging van de grond belasting is toch door de Twee de Kamer aangenomen, on danks het verzet van met na me de KVP-fractie. Omdat mi nister Zijlstra gezegd had, dat het kabinet verwerping van het wetsontwerp onaanvaard baar zou achten, was de KVP wel genoodzaakt vóór het ont werp te stemmen. De kwestie was nu ook weer niet zo be langrijk, dat men daarom een kabinetscrisis mocht riskeren. De katholieke fractieleider, pro fessor Romme zei echter in'zijn slot woord, dat hij het het Kabinet wel kwalijk nam, dat hier zonder nood zaak de vertrouwenskwestie was gesteld. Als het Sabinet op deze weg voortgaat nadat het in het ver leden heeft getoond gevoelig te zijn voor het overleg met de Kamer dan kunnen moeilijkheden niet uitblij ven, aldus professor Romme. De re den waarom de financiële specialist van de KVP, dr. Lucas, zich zo fel tegen het ontwerp had verzet was dat verhoging van de grondbelasting direct zou leiden tot verhoging van de woonkosten. Hij had zelfs een motie ingediend om de behandeling te schorsen tot september wanneer de Kamer een overzicht heeft over alle belastingplannen van de rege ring, waarbij hopelijk een verlaging kan worden voorgesteld. Minister Twee gevangenen houden in len medegevangenen, vrijgelaten toen j m de beide desperado's hoorden dat de de staatsgevangenis van Tennes- bewakers op weg waren met speciale see, in Nashville (V.S.) 15 giize- I geweren om relletjes te onderdruk- J i ken. Intussen kwamen zwaarbewapende eenheden van de politie naar de ge- laars vast, onder wie drie vrou welijke employés. De rebellen zijn Robert Riviera, die 40 jaar moet zitten in verband met het verwonden van een staatspolitie- man, en Raymond Farra, tot levens lang veroordeeld wegens ontvoering en gewapende roof. Eerst hadden zij met pistolen 70 personen in het kantoor van de onder directeur gejaagd. Een half uur la ter werden ongeveer 55 personen, al- Op wasdag, op drukke dagen of als er onverwacht visite komt, pakt de huisvrouw maar even een blik uit de kelder en zo nodig staat er binnen een kwartier zo goed als verse jjj groente op tafel. „Het blik" is een begrip, we zouden het in onze samenleving niet meer kunnen missen. Het blik is nu jarig en dat moet dus gevierd worden. Hondervijftig jaar geleden vroeg de Engelsman Pe ter Durant octrooi aan op het ge bruik van vertind blik voor het con serveren van levensmiddelen. Daar mee was „het blik" geboren Vooral voor ons land is dat ju bileum erg belangrijk. Zó belangrijk dat er een comité „150 jaar blikcon- serven" is opgericht, dat de plannen voor de feestviering- uitwerkt. Er komt in september een nationale voedingsdag een dag dus waarop we alles uit blik eten er wordt een tentoonstelling gehouden en zo 7? staan er nog verscheidene punten op het programma. Want het blikje is een gewichtige jubilaris. Voor al die blikjes heeft ons land per jaar 151.000 ton blik nodig. En heel veel daarvan is no dig voor melkblikjes. omdat Neder land de grootste exporteur van melk in blik ter wereld is. In ieder land op aarde bijna is on ze gecondenseerde melk te vinden. Er is maar één land, dat meer melk in blik produceert dan Nederland en dat is Amerika. Maar zelfs dat mach tige land verslaan wij als het erop aankomt, wie de meeste blikjes melk uitvoert. Ook heel wat vleeswaren in blik gaan onze grenzen over: in 1958 voor 275 miljoen gulden. Niemand in ons land denkt er over bier uit blik te drinken, maar op die manier gaat jaarlijks een grote hoeveelheid van dit kostelijk nat naar het buitenland, vooral naar Zuid-Amerika: voor 8 miljoen gulden. Trouwens, ondanks het grote ge mak dat „het blik" de huisvrouw schenkt, is Nederland toch zo'n ge weldig conservenland niet. Wij eten per jaar en per hoofd vijf kilo groen ten uit blik. De Amerikanen gebrui ken precies driemaal zoveel. Wij liggen in dit opzicht wel achter op de meeste westerse landen. Daaraan wil het comité „150 jaar blikconserven" ook wat gaan doen. Want voedsel uit blik steekt, wat voedingswaarde betreft, gunstig af tegen het huishoudelijk bereide voed- sel. aldus een deskundige. Toch eten we met z'n allen altijd nog 60 procent van onze totale con- servenproduktie op. De rest expor teren we en dat levert per jaar meer dan 600 miljoen gulden op! Ons jubilerende blikje is dus echt wel een belangrijke jubilaris. vangenis. Daar de twee opstandelingen in het bezit van een radio waren, hield de politie haar strategie geheim opdat de gevangenen deze niet via de nieuwsberichten zouden vernemen. Later dreigden zij de gijzelaars te doden, tenzij hen een wagen ter be schikking zou worden gesteld om te vluchten. „Wij zijn wanhopige mannen, die gelukkig willen sterven" vertelde een van hen over de telefoon aan een ver slaggever van United Press Interna tional „Wij willen als mannen ster ven. Wij denken er niet aan, een an dere mens te doden." „Wij willen niemand kwetsen maar als zij allemaal op ons afstormen zullen wij hen (de gijzelaars) tegen de muur plaatsen en hen neerschieten". j Tegen een andere journalist zeiden zij: „Zij kunnen een heleboel mensen levens redden als zij ons een auto ge ven". Zijlstra zei thans dat de thans voor gestelde verhoging direct samen hangt met de huurverhoging. Nu het rendement van het huizenbezit wat beter is geworden dient de verlaging van de grondbelasting van enkele jaren geleden ongedaan te worden gemaakt. De motie Lucas werd door de Kamer met 78 tegen 50 stemmen verworpen. Voor waren de KVP, de heer Biewenga (A.R.) en vier VVD1 ers. Om de gevolgen met name voor nieuwe woningen te beperken nam de Kamer wel een amendement Hof- stra (P.v.d.A.) aan, waardoor de verhoging gedurende de eerste zes jaar niet zal gelden voor „gebouwde eigendommen" die na 31 december 1959 worden gebouwd. De heer Hofstra had de beperking aanvankelijk alleen voor woningen voorgesteld, maar op aandrang van de Kamer wijzigde hij de formule ring, zodat de beperking ook voor bedrijfspanden zal gelden. Het amendement Hofstra werd toen met zitten en opstaan aangenomen. Een ander amendement van de so cialistische oud-minister van Finan ciën werd verworpen. Hierin had hij voorgesteld de meerdere opbreng sten uitsluitend ten goede te laten komen van het gemeentefonds. De Kamer vond dat dit vooruitliep op de komende wetsontwerpen voor een definitieve regeling van de fi nanciële verhouding tussen het Rijk en de Gemeenten. Om dezelfde re den was eerder tijdens de vergade ring reeds een amendement verwor pen dat de socialist Venverloo had ingediend op het wetsontwerp dat de thans bestaande financiële verhou dingswet voor korte tijd verlengt. De heer Hofstra had wel weer succes met een amendement op het voorstel tot verhoging van de personele be lasting. Door de aanvaarding van dit amendement (de hele Kamer was er voor) zal de verhoging slechts zeer gering zijn voor de bewoners van huizen, waarvan de huur wordt ver hoogd. De personele belasting wordt zelfs lager voor huizen, die niet on der de huurverhoging vallen. De wetsontwerpen op de grondbelasting en de personele belasting werden ten slotte aanvaard met alleen de stemmen van de Communisten en de S.G.P. tegen. Een verhoging van de ongevals uitkeringen, de invaliditeitswet en de kinderbijslag werd door de Ka mer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De verhoging is op de eerste plaats bedoeld ter compensatie van de huur- en melkprijsverhoging, maar er zit ook een stukje wel vaartsverbetering in. (Advertenties) j betere regenkleding (Advertenties) „Boronet" 1960 het meest ideale herenkostuum: 100 Merinos wol, 80 verschillende 1960 - dessins, 12 verschillende 1960-modellen, 36 verschillende maten van 89,50 159,-. Alleenverkoop voor Nederland BREDA van Coothplein hoek Ginnekenstraat

de Stem | 1960 | | pagina 1