NIKITA ZINGT LOF VAN FRANKRIJK Felle reacties op misdaad te Sharpeville Na enkele uurtjes al volop politiek Loonbeleid nog niet ideaal, zegt Senaat WAAR DE BLANKE TOP Los van Dura-mythe zegt NCAB-lid Familie Kroestjev in Parijs aangekomen JULIA, RADA EN HELENA HERDENKING MGR. ARIENS TE UTRECHT LOURMAIS IN GORINCHEM Telegram van kardinaal Frings Goede wensen voor U en ons schilder zelf met .uis! DAGBLAD VOOR „Mijn kind is in Boedapest P.v.d.A. werkte krokantbrood Aanhoudend zonnig Mislukte lancering van satelliet Roestige bommen Dagvaarding tegen Berkelse arts uitgebracht weer met grof geschut ONDERZOEK Rumoerige vergadering sikkens-tjallema produkt i 'nlich' j tdaag j •neral j m. z het zo irfafkiart kant van Zwltsgal oop-doo»! ntueel 2 van de 1,25) en istzegels, eerzegel. elijk uw n. Stuur :aart aan irieken leldoorn. ontvangt, irdevolle verdere en thuis. 100e JAARGANG No. 23325 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader Hoofdredacteur: J J H. A Bruna. Redactieraad: J. M A. C v Don gen, C. J. v. Hnotegem, mr dr A. J. J. M. Mes, mr H M I, de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus. Breda. Reigerst.raat 16. Tel. 22341 (3 lunen Postgiro 278H41 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 24 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 -Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, _telefoon_J377_—_(Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, teh_2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no_35) Enkele uren na het be gin van zijn staatsie- bezoek van twaalf da gen aan Frankrijk heeft premier Kroest- jev van de Sovjet-Unie al een pleidooi gehou den voor Frans-Rus sische samenwerking „bij het beteugelen van het Duitse militaris me". Verder betoogde hij, dat de strijders voor de vrede niet per se communist hoe ven te zijn. Anderen mogen dus ook mee doen. „Het waren de Duitsers en Fransen", zei Kroestjev „die ons het communisme ga ven. Nu beschuldigt u ons ervan, commu nist te zijn. U wist niet communisme van het te profiteren. Wij wel". ook wel verbluffende uitspraak besloot hij het eertse stukje poli tiek vuurwerk dat hij op Franse bodem af stak. Voor het overige zong hij hoffelijk de lof van la douce Fran- Overigens kon men de houding van de Sovjet-premier deze eerste dag niet agressief noemen. Hij glimlachte zonnig tijdens de tocht van het Parijse vliegveld naar het centrum van de stad en wanneer hij even niet lachte, waren er toch nog altijd de vro lijke en nieuwsgierige gezichten van zijn vrouw Nina, zijn doch ters Julia, Rada en Helena, zijn zoon Serge en zijn schoonzoon Alexis Adjoebey, die hoofdredacteur van de Pravda is en het nieuws dus uit de eerste hand heeft. Mevrouw Kroestjev heeft woensdagmiddag de staatszaken aan haar man overgelaten. Zij reed met mevrouw De Gaulle naar het Necker-ziekenhuis bij de Montparnasse ont zieke kin deren te bezoeken. Ongeveer vierhonderd mensen, meest vrou wen en kinderen, stonden bij de ingang en riepen ..Vive Nina". In het ziekenhuis boden drie I poliopatiëntjes de dochters van mevrouw Kroestjev lentebloe men aan, die geschikt waren in gevlochten mandjes, door de kin deren zelf vervaardigd. Toen mevrouw Kroestjev het ziekenhuis verliet drong een vrouw zich naar voren. „Laat mij mijn kind van zes jaar, dat in Boedapest achterbleef, terug zoeken", riep ze, terwijl ze zich' aan de voeten van mevrouw Kroestjev wierp. De vrouw, die zei dat zij een Honaaarse vluch telinge was en die vergezeld werd door haar man met een baby op de arm. overhandigde een brief. Na de inhoud te heb ben gelezen, beloofde Nina Kroestjev alle aandacht aan dit verzoek te zullen wijden. 'De aankomst van Kroestjev op het vliegveld Orly bij Parijs, vergezeld van president De Gaul le inspecteert de Russische pre mier de erewacht. VAASA is Uwidealedagelijks brood, voedzaam en licht verteerbaar. Verrukkelijk met ieder beieg op elk uur van de dag. uit Finland Op zijn reis naar Frankrijk heeft de Russische premier, toen zijn toe stel boven Nederland vloog, een telegram van goede wensen ge stuurd een premier De Quay. Voorts sprak de Russische premier in zijn telegram wensen voor het welzijn van het Nederlandse volk uit. De Nederlandse minister-presi dent dankte de Russische premier voor zijn goede wensen in een tele- I gram, dat gezonden is naar de Russische ambassade in Parijs. Daar Sovjetvliegtuigen niet over West-Duitsland mogen vliegen, ging de route van Kroestjev via Kopen hagen over Denemarken, Neder land en België zonder tussenlandin gen naar Parijs. Imp. Fa. E, van Vliet Ezn, Amsterdam MADURODAM zal op 6 april niet door minister Klompé, maar door mi nister Luns geopend worden. DE KONINGIN heeft gisteren in Am sterdam de bestuursvergadering van het Nederlands Comité Vluchtelingen- jaar bijgewoond. Zij nam actief aan de discussies deel. en liet zich op de hoogte stellen van de resultaten der gehouden en lopende acties. DE V.S. hadden in 1959 een tekort van 1.8 miljoen dollar op hun betalings balans met West-Europa. DE NEDERLANDSE bond van horlo gemakers en detailhandelaren in uur werken, goud, zilver en aanverwan te artikelen viert op 16 mei zijn zes tigjarig bestaan. DE EERSTE DC-8 voor de KLM komt niet vandaag op Schiphol aan, maar pas zaterdag. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt giste- renavond 23.15 uur: Droog en zonnig weer met op- nieuw iets hogere middagtempe- j raturen. Zwakke tot matige, in de middag tijdelijk vrij krachtige I oostelijke wind. Vandaag: zon onder 18 59 uur, maan onder 15.48 uur. Morgen: zon op 6.31 uur, maan op 5.45 uur. Een poging van de Amerikanen om een satelliet in een baan om de aar de te brengen, is gisteren mislukt doordat de derde trap van de raket zich niet losmaakte van de tweede. De satelliet, die de naam Explorer 8 zou hebben gedragen, was van de basis te Cape Canaveral in Florida Op het vliegveld Orly werd de Rus sische premier begroet door presi dent De Gaulle, die hem de verte genwoordiger noemde van een volk, dat de wereldvrede voor een groot deel in handen heeft. Kroestj.ev zette zijn bril op, dankte De Gaulle voor de uitnodiging en verklaarde dat er in Rusland en Frankrijk nog roes tige, niet ontplofte bommen liggen, die nodig gedemonteerd moeten wor den. Het Russische volk, zei hij, heeft een diep gewortelde vriend schap voor Frankrijk. Langs de Porte d'Orleans reed de familie Kroestjev Parijs binnen, toe gejuicht door een groot aantal com munisten uit de rode gordel en zwij gend bekeken door duizenden niet- communisten, waarvan sommige slaags raakten met hun politieke op ponenten, toen deze ,,Vive Nikita" i schreeuwden. De politie greep echter meteen in, zodat de Russische pre-1 mier amper iets merkte van het in-1 cident. strooid. Ze werden met bekwame spoed weggewerkt. De politieke uitspraken, in de aan hef vermeld, deed Kroestjev tijdens een ontvangst voor de Frans-Russi sche Vriendschapsvereniging, die hij zelf gearrangeerd had en waarvan het succes was verzekerd. ..Het zijn de Fransen", zei hij, ,,die het meest door de Duitsers worden bedreigd". Verder verklaarde hij, dat de Russen desondanks toch wel vriendschap met Adenauer wensten. In de avonduren was er een grote receptie voor het corps diplomatique. Loeiiikjc In de ambtswoning van de Franse president, het Elysée, bood Kroestjev zijn gastheer gouden modellen van de Spoetnik en de Loenik aan, een bescheiden gebaar, waarmee hij ook in Amerika de regeringsleiders heeft verbaasd. Na de lunch begaven De Gaulle en zijn Russische gast zich naar de Are de Triomphe, waar Kroestjev een boeket rode rozen op het graf van de onbekende soldaat legde. Vervolgens reed Kroestjev naar de Mont Valerien, waar de Duitsers in de bezettingstijd een groot aantal Franse verzetsstrijders terechtstel den. Kort voordat de Russische pre mier naar de Are de Triomphe reed, had men ontdekt dat er kopspijkertjes op de Champs Elysées waren ge- Op 29 april zal in de Schouwburg te Utrecht het eeuwfeest van de ge boorte van mgr. dr. Allfons Ariëns worden gevierd. Zoals bekend, wordt door een kerkelijke rechtbank, die iedere maandag zitting in Utrecht heeft, het proces voor de zaligverkla ring van mgr. Ariëns voorbereid. Aan de eeuwfeestviering gaat een pontificale Hoogmis vooraf, welke wordt opgedragen door kardinaal Al- frink, waarbij de liturgische gezan gen zullen worden uitgevoerd door het kathedrale koer van Utrecht. Voor de plechtige bijeenkomst dos middags in de Utrechtse Schouwburg zijn tal van wereldlijke en kerkelijke autoriteiten uitgenodigd. Prof. dr. L. J. Rogier, de heer J. Middelhuis en dr. P. J. de Bruyn zullen inleidingen houden. (Van onze parlementaire verslaggever) De liberale professor Witte- veen heeft in de Eerste Kamer onder bedekte termen gedreigd met een motie, indien de rege ring niet duidelijk laat uitko men dat zij bij het vrijere loon beleid met meer factoren reke ning zal gaan houden dan met de productiviteit alleen. Profes sor Witteveen redeneerde dat er een niet onbelangrijke loonach terstand dreigt te ontstaan bij de minder florerende bedrijfs takken. Die achterstand zou dan geforceerd moeten worden inge haald ten koste van de prijzen. Het gevaar van geldontwaarding is dan niet denkbeeldig, zo meende hij. „Wanneer de regering vasthoudt aan het huidige systeem in ongewij zigde vorm, dan zal zij verward ra ken in een schimmenspel". Merkwaardig was de instemming van alle fracties met dit betoog van professor Witteveen. Uiteraard ging de P.v.d.A. nog heel wat verder in i haar kritiek over het regeringsbeleid, I al was ingenieur Vos niet zo scherp als zijn partijgenoot Oosterhuis, die het sociaal-economisch beleid van de regering „een manifestatie van machteloosheid" noemde, „een on verteerbare hutspot van kunstmatig verzuilde christelijke verbondenheid en anti-socialisme". Ook de heer Middelhuis vroeg echter de aandacht van de regering voor de werkne mers die in het vrijere loonbeleid achterblijven. Hij zei dat wij er met het loonbeleid nog lang niet zijn en dat er nog veel verbeteringen in zul len moeten worden aangebracht. Hij vroeg om een „loonwet", waardoor de regering het gewijzigde systeem een meer doorgaand karak ter kan geven. Over het bouwconflict zei professor Witteveen dat de rege ring van de aanvang af de doorbere keningsclausule in de aannemings contracten opzij had moeten zetten. Mr. Regout (K.V.P.) bleek iets meer voor het standpunt van de aan nemers te voelen. Hij gaf de regering de raad voortaan wat soepeler op te treden en meer rekening te houden met de situatie in de afzonderlijke bedrijfstakken. De heer van Lieshout (K.V.P.) steunde het emigratiebeleid van de regering in verband met het overbe- volkingsprobleem. De emigratielan- den zullen een steeds wisselend be leid van Nederland niet accepteren, meende hij. Professor Witteveen had tevoren gezegd dat de emigratie thans beter wat kan worden afgeremd. De heer Middelhuis vroeg om een spoedige regeling voor de arbeidsongeschikt heid. Wanneer die er niet tijdig zou kunnen komen is een noodregeling voor de invaliden noodzakelijk. De zorg voor zieken en invalide bejaar den en voor chronische zieken werd onder de aandacht van minister van Rooy gebracht door de heer van Lieshout (K.V.P.). De minister zal pas over twee we ken antwoorden. De volgende week behandelt de Eerste Kamer de huur- ontwerpen. De kikvorsman Louis Lourmais fs woensdagmiddag: om ongeveer twee uur onder grote belangstelling in Go- rinchem aangekomen. Enkele kikvors- mannen van de vaar- en ditikerschool waren hem tegemoetgevaren en heb ben de laatste kilometers met hem meegezwommen. Op het laatst heeft Lourmais veel last ondervonden van de opkomende vloed. Het water in de Merwede ver toonde zelfs tegenstroom waardoor Lourmais niet het strandje kon halen, waar de landing aanvankelijk zou plaats vinden. Hij heeft genoegen moeten nemen met een basaltglooiing. Nadat zijn vrouw hem had geholpen uit het buitenste rubberpak te komen, begaf hij zich direct naar zijn gereed staande auto en reed zelf Gorinchem. binnen, waar hij in hotel Centraal zijn intrek nam. Vanmorgen om zes uur zou hij starten voor het traject Gorinchem Dordrecht, waar hij nog voor de vloed omstreeks één uur, hoopt aan te ko men. De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft de dagvaarding uitgebracht tegen de 43- jarige gedetineerde Berkelse arts J. O., die op 27 april in het paleis van justitie te Leeuwarden terecht moet staan op beschuldiging van gifmoord, I gepleegd op zijn medegevangene A. O. wordt er van beschuldigd op 14 februari 1958 na kalm overleg en rijp beraad L. opzettelijk van het I leven te hebben beroofd door te be- I w.-rkstelligen dat deze laatste een I hoeveelheid kalium-cyanide heeft in- I genomen, die O. hem van tevoren I in handen heeft gesteld. In deze rechtszaak zijn door de of ficier van justitie te Leeuwarden vijfentwintig getuigen gedagvaard, onder wie een vijftal politie-ambtena- ren en rechercheurs, zeven leden van het g. vangenispersoneel, een viertal familieleden van het slachtoffer L. en een aantal getuigen-deskundigen. In Zuid-Afrika is het weer tamelijk rustig, maar nog altijd komen er uit verschillende landen verontwaardigde reac ties over het bloedbad in Shar peville. Joseph kardinaal Frings, aartsbisschop van Keu len, zond aan de aartsbisschop van Durban een telegram, waar in hij de beschieting van weer loze naturellen door de politie scherp veroordeelde. „Geschokt door de bloedige mis daden tegen weerloze mannen en zelfs vrouwen", aldus dit telegram, „zend ik u deze groet en bid voor een vreedzame oplossing van de problemen in Zuid-Afrika." De Anglicaanse bisschop van Jo hannesburg, dr. Ambrose Reeves, heeft de politie van Sharpeville er van beschuldigd de demonstrerende Afrikanen weloverwogen te hebben willen doden of verminken. De bis schop heeft het Afrikaanse zieken huis van Baragwanath bij Johan nesburg bezocht, met gewonde betogers gesproken en de aard van hun verwondingen vastgesteld. In drie zalen van dit ziekenhuis worden 136 gewonden verpleegd. Velen zijn bang dat zij zullen wor den gearresteerd zodra zij uit het ziekenhuis zijn ontslagen en in de gevangenis geen behoorlijke behan deling zullen krijgen, zo vertelde de- bisschop. Dertig vrouwen en zes kinderen behóren tot de gewonden. Ook zijn er enkele oude mannen die onmoge lijk een gevaar voor de politie heb ben kunnen vormen. Dr. Reeves deed een beroep op al le christenen in de wereld „deze af schuwelijke schanddaad" te veroor delen. De Indische minister-president Nehroe heeft woensdag in het Indi sche parlement gezegd dat de schiet partij in Sharpeville een voorspel is van een toekomstig conflict. Nehroe zei het doden op grote schaal in Zuid-Afrika zeer te be treuren. „Honderden miljoenen men sen in Azië en Afrika kunnen nooit de geest van rassensuperioriteit en rassenscheiding aanvaarden die schuil gaat achter de schietpartij van Sharpeville." De voorzitter en de secretaris van het Pan-Afrikaanse congres, Sobuk- we en Leballa, en elf andere Afri kanen zijn woensdag te Johannes burg voor de rechter geleid op be schuldiging van opruiing. De openbare aanklager. Roninson, verzocht de rechter de mannen tot zaterdag in voorlopige hechtenis te laten blijven. Sobukwe verzocht „na mens zijn collega's" om toestemming tot het bijwonen van de begrafenis van de mensen die te Vereeniging zijn doodgeschoten. De rechter zei, dat hij geen last kon geven hen naar de begrafenis te laten overbrengen. De Zuidafrikaanse minister-presi dent dr. Verwoerd, heeft woensdag meegedeeld, dat het kabinet heeft besloten commissies samen te stel len voor een onderzoek naar de inci denten in Sharpeville en Langa. De regering van Zuid-Afrika heeft woensdag officieel „haar bezorgd heid" geuit over de verklaring van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, waarin gezegd werd dat de V.S. geweld in elke vorm be treuren en hopen dat de naturellen in Zuid-Afrika in staat zullen zijn met vreedzame middelen genoegdoe ning te krijgen voor rechtmatige grieven. Veel Afrikaanse arbeiders zijn de laatste dagen van het werk wegge bleven. Bij de ,,Icor"-ijzergieterijen in Vereeniging moesten Europese arbeiders kolen sjouwen om de ovens op temperatuur te houden. Dit werk wordt anders door niet-blanken ge daan. In de omgeving van Langa kwam het werk op een elektrisch krachtstation tot stilstand. Een wol exportbedrijf moest blanke arbei ders gebruiken voor het laden van balen wol, bestemd voor een buiten landse afnemer. De Australische en Canadese handelsvertegenwoordigingen in Jo hannesburg hebben woensdag mee gedeeld, dat zij overstroomd worden met verzoeken van Zuidafrikaanse burgers om inlichtingen over emigra tie naar Australië en Canada. Tijdens een nogal rumoerige vergadering hebben de (demis sionaire) voorzitter en secreta ris van de Nederlandse Christe lijke Aannemers- en Bouwvak patroons opdracht gekregen om de nieuwe c.a.o. voor het bouw bedrijf zo spoedig mogelijk te ondertekenen. Een van de leden van de NCAB had er bezwaar tegen dat deze afgetreden hoofdbestuurders hun handtekening zouden zetten Dat moest gedaan wor den door die leden van het hoofdbe stuur. die tegen het gewraakte besluit om de c.o.a. als enige werkgeversor ganisatie te tekenen in oppositie ge gaan waren. De demissionaire voorzitter verklaar de dat hij, noch een der andere hoofd bestuursleden hadden geweten dat ook twee vertegenwoordigers van de NCAB deelnamen aan het nachtelijk gesprek ten huize van de heer Dui-a tussen de Raad Bestuur Bouwbedrijf en de drie werknemersorganisaties. Een van deze twee bestuursleden, de heer Versloot moest van de ver gadering vele verwijten slikken over het feit. dat hij bij bedoeld gesprek aanwezig was geweest. ..Ik zat er niet bij als vertgenwoordiger van de NCAB maar als persoon" zo verde digde hij zich. Toen werd opgemerkt dat hij geroyeerd zou moeten wor den, antwoordde de heer Versloot gelaten, dat hem dat weinig zou kunnen schelen, omdat hij er se dert de jongste gebeurtenissen wei nig meer aan vond, om in het be stuur te zitten. Een van de leden meende dat de NCAB als christelijke organisatie meer een eigen stijl moet gaan voe ren. De bond zit te veel „bij de heer Dura op schoot" zei hij en men moest nu eindelijk eens loskomen van de „Dura-mythe". Tussen de handelshaven en de nieuwe veerhaven te Breskens is ter versteviging van de wa terkering een kunstmatige dui- nenregel aangebracht welke een hoogte heeft van II meter NAP bij een breedte van 30-38 I meter op de kruin. Door deze beveiliging is ook het land schap en het toerisme gediend! De enorme hoeveelheden zand, welke voor deze kunstmatige duinenrij nodig zijn, zijn af komstig van zandplaten in de Westerschelde. Met de vol tooiing van de kunstduinen hoopt men deze zomer gereed te komen. (Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST

de Stem | 1960 | | pagina 1