Hevig in e onlusten Zuid-Afrika BOUWVAKKERS HEDEN WEER OP DE STEIGERS C.A.O. getekend na beschikking van minister Aannemers doen geen afstand van principe Mgr. Alfrink vertrokken VERSCHOPPELINGEN Fokker werken gaat met samen- fabriek in Verenigde Staten Postkoets en bijbehoren vandaag naar Instanboel Wraak van de loodgieter Minstens 50 doden BESCHERMENGEL VOOR KROESTJEV Voorspel van de Nieuw model Peugeot Superwerf te Antwerpen VRIJ OP 5 MEI TOEGESTAAN Hospita door kostganger met bijl geslagen F ormatiepoging Segni van mislukt DAGBLAD VOOR ZEELAND Wellicht vandaag nog fiat van rij ksbemiddelaars Kikvorsman zwom Nederland binnen Aanhoudend droog Cubanen schieten Amerikaans vliegtuig neer 100e JAARGANG No. 23323 Uitgave N.V. Uitg Mil. Neerlandia Directeur: E H. B Brader Hoofdredacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v Don- gen, C. J. v. Hontegem, mr dr A. J. J. M. Mes. mr HML.de Rech ter, P. V M. Vereauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278X41 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 22 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post. f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan werkgevers vergunning verleend, buiten en behalve de va kantie-, feest- en snipperdagen, waar op de werknemers recht hebben, voor dit jaar tevens, voor zover het werk dat toelaat, op de 5e mei vrijaf te geven met behoud van loon. Een uit de Bovenwinden af komstige loodgieter van het Aru- ba Caribbean hotel, die ontsla gen was, heeft op wel bijzonder gevaarlijke wijze zijn misnoegen over dit ontslag bekend gemaakt.. De man wist niet beter te doen dan alle toevoerkranen van de waterleiding af te sluiten. Niet alleen dat de hotelgasten daar door geen water meer uit hun kranen konden krijgen, maar de toevoer tot de heetwaterboiler mas eveneens gestopt. Dit nu 1: d tot gevolg dat er zich in plaats van heet water stoom ging ont wikkelen en de hitte zo groot werd, dat gevaar ontstond voor ontploffing van de gasolinetank van het verwarmingsapparaat. Gelukkig voelde geen der gasten behoefte aan een douche, wat hem of haar een levensgevaarlijk stoombad zou hebben bezorgd. Men ontdekte tijdig genoeg de daad om te voorkomen dat de gasolie ontplofte. De Bovenwinder is gearres I teerd. Van onze Haagse correspondent De bouwstaking is geëindigd. Vandaag gaan de bouw vakkers weer aan het werk. De stakingsleiding heeft gisternavond al haar contactposten hierover inge licht, nadat de voornaamste werkgeversorganisaties de - iets gewijzigde - C.A.O. voor het bouwbedrijf hadden ondertekend en ter goedkeuring aan het col lege van rijksbemiddelaars hadden voorgelegd. De ondertekening geschiedde tijdens een vergadering op het ministerie van Economische Zaken, waarbij aanwezig waren de ministers van Economische Zaken, van Justitie ad interim en van Sociale Zaken en ook de staatssecretaris van Sociale Zaken en de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf. De minister van Economische Zaken drs. De Pous had in deze vergadering meegedeeld, dat de regering zich gedwongen heeft gezien een prijzenbeschikking uit te vaardigen op grond van de prijsopdrijvings- en hamsterwet. het Heibedrijf hebben toen de C.A.O. ondertekend. Zij verklaarden echter, dat.zij zich alle rechten ten aanzien van de prijzenbeschikking willen voorbehouden. Dit betekent dat zij voor de rechter eventueel de staat zullen aanspreken voor de geleden schade, nu de meerdere kosten voor de loonsverhoging niet mogen worden De werkgevers, met uitzondering doorberekend van de Christelijke Aannemersbond i en de Vereniging van Werkgevers -b£ Bij ongeregeldheden in Shar- peville, 50 km van Johannes burg, zijn 50 mensen om het le ven gekomen en 150 gewond. De onlusten zijn een gevolg van een actie van het Pan-Afrikaanse Congres een militante organisatie waarvan on geveer 30.000 negers lid zijn. Het voornaamste doel van de beweging is de afschaffing van de identiteitspapie ren, die de bewegingsvrijheid van de Afrikanen beperken, de oprichting van vrije vakverenigingen voor Afri kanen en het verwerven van kies recht door allen in Zuid-Afrika. In Van der Byl Park, een nieuwe industriestad, ongeveer 72 km ten zuiden van Johannesburg, zochten ne gen blanke functionarissen hun toe vlucht in het gerechtsgebouw en po litiebureau voor de grote menigte eveneens op de bespreking aanwezig was, heeft verklaard dat het college op zeer korte termijn, zo mogelijk nog vandaag, de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf zal goedkeuren. Van werknemerszijde werd daarop ver klaard dat de staking vandaag zou i worden opgeheven. De christelijke aannemersbond heeft zoals gezegd de C.A.O. niet ondertekend. Zoals bekend is het bestuur van de N.C.A.B. demissio nair, sinds de ledenvergadering on langs het bestuursbesluit om de C.A.O. zonder enig voorbehoud te te kenen heeft afgekeurd. Dat ook de Nederlandse Vereniging van Werkgevers in het Heibedrijf de C.A.O. niet heeft ondertekend is een gevolg van het feit dat deze vereni- Daarom is de gereedschapsvergoe ding voor timmerlieden niet ver hoogd tot vier cent, maar blijft deze gehandhaafd tot twee cent. V oorbehoud Een eerste voorstel om het fietsen- geld niet te verhogen werd door de werknemers afgewezen. De prijzen beschikking van de regering bepaalt dat de meerdere loonkosten niet mo gen worden doorberekend. Wel zal de minister van Economi sche Zaken doorberekening kunnen toestaan voor die bedrjjven die na 1 september nog bezig zijn met wer ken die reeds voor 1 maart werden aangevangen. Dit echter alleen als met cijfers wordt aangetoond dat het bedrijf bij niet doorberekenen in fi nanciële moeilijkheden zou komen. Deze concessie was reeds eerder door de regering gedaan. Na afloop van de vergadering ver klaarde de heer Dura tegenover journalisten dat hij verheugd was dat het conflict op deze wijze was opge lost. Hij vond het belangrijk dat nu niet van de aannemers wordt ge vraagd om individueel afstand te doen van de doorberekeningsmoge lijkheden. Door dit laatste zou name lijk naar opvatting van de aanne mers iedere mogelijkheid om nog bij de rechter verhaal te zoeken, zijn vervallen. Volgens de heer Dura zijn de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers door het conflict niet geschaad. Een vertegenwoordiger van de werknemers, de heer van Eibergen, was iets voorzichtiger in zijn verklaring. Hij zei gegronde hoop te hebben dat de verhoudingen niet hebben geleden. De werkgevers hebben begrepen dat wij elkaar no dig hebben". Volgens de heer van Eibergen moesten de werkgevers en werknemers wel uit elkaar vallen omdat de arbeiders geen enkele in vloed hebben in de financiële resul taten van de bedrijven. Als men er thans toe zou kunnen komen toe te stemmen in de instelling van het be- drijfsschap voor de bouwnijverheid, dan zou dat een belangrijke verbete ring kunnen betekenen. Samenwer ken betekent ook samen weten", al dus de heer van Eibergen. Maandagavond tegen half zes is de Franse kikvorsman Louis Lourmais bij Lobith ons land binnengezwom- men. Hij werd bij zijn entree om zwermd door bootjes van rijkswater staat, de douane, Spidoboten en par levinkers. Te Lobith ging hij aan I land. Hij kreeg rode tulpen aange boden alsmede een mandje zuivel- produkten. Na een fles melk leegge dronken te hebben begaf hij zich weer te water om in de richting van Nijmegen zijn tocht te vervolgen. van ruim 300 Afrikanen, die zich de- ging niet bij de C.A.O. voor het bouw- monstratief wilden laten arresteren voor het niet bij zich hebben van de gehate passen. De, politie joeg de me nigte uiteen met knuppels, geweerkol ven en traangas, maar toen zij de eer ste menigte achtervolgde, in weste lijke richting, kwam uit het oosten een tweede groep betogers, die de re geringsgebouwen omsingelde. bedrijf betrokken is, al maakt zij wel deel uit van de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijfa Vóór de on dertekening zijn er in de ontwerp- C.A.O. nog enige kleine wijzigingen aangebracht omdat volgens het col lege van rijksbemiddelaars het to taal van de verhogingen uitging bo ven de ruimte die door de produkti- viteitsverhoging was geschapen. EEN DERTIENJARIGE Rotterdamse jongen is gearresteerd wegens dief stallen. Hij zocht eerst kopers voor kippen, die hij dan ergens ging stelen. OM TE KIJKEN of de aansluiting van een nieuwe gasfles in orde was, hield een boerenzoon te Mijdrecht er een brandende lucifer bij. Er volgde een steekvlam en de gehele boerderij brandde uit. De zoon ligt met brand wonden in het ziekenhuis. NA TE ZIJN uitgeweest in enkele ca fés ging een 18-jarige woonwagenbe woner 's avonds bij Almelo ergens aan de waterkant zitten, weigerend verder te gaan met zijn vrienden. Gisteren bleek dat hij te water geraakt en ver dronken is. DE KRANTEN in Djakarta hebben groot gebrek aan papier. De „Times of Indonesia" kan vanaf vandaag niet meer verschijnen. EEN 83-JARIGE dame in Amsterdam werd ernstig gewond toen zij probeer de een in brand geraakte pan met vet te doven. Later overleed zij in het ziekenhuis aan haar wonden. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt giste- renavond 23.15 uur: Droog weer met opklaringen maar plaatselyk ook wolkenvel- den. Zwakke tot matige oostelijke Z wind. Dezelfde temperaturen als Z gisteren of iets hogere. Z Verwachting van het Belgisch 1 weerkundig instituut: I 'ewolkt met brede opklaringen. I Lichte wind uit het oosten. Wei- nig verandering in temperatuur. J Vandaag: zon onder 18.56 uur, Z maan onder 13.24 uur. Z Morgen: zon op 6.36 uur, maan Z op 4.41 uur. Gisterenmiddag heeft een kostgan ger zijn hospita in een woning aan de Naaldwijksestraat in Den Haag neergeslagen. Daarna heeft de man getracht zichzelf van het leven te be roven. Beiden zijn ernstig gewond in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. Hun toestand is niet ernstig. De kostganger, de 44-jarige mar- kiezenmaker J. R., heeft ruzie ge maakt met de hospita, de 46-jarige L. van der P.-van S., over de aanstaan de schoonzoon van de hospita. De houding van deze schoonzoon jegens de hospita beviel de markiezenma- ker niet. Hij gaf de hospita tijdens de ruzie een slag met een bijl op het hoofd. Toen familieleden van de hospita op bezoek kwamen troffen zij de ge wonde vrouw op de grond aan. Maandag hebben Cubaanse strijd krachten bij Mantanzas een Ameri kaans toeristenvliegtuig neergescho ten. Met het vliegtuig zouden ex-kolo nel Lazaro Damsomontedino en drie leden van zijn gezin Cuba verlaten, aldus is officieel bekendgemaakt. Een van de twee Amerikaanse pi loten van het toestel is door mitrail- leurvuur gewond. De twee inzitten den van het vliegtuig en de Cubanen die poogden het land te ontvluchten zijn gearresteerd. Het toestel was in Florida opgestegen. De N.V. Koninklijke Neder landse Vliegtuigenfabriek Fok ker heeft meegedeeld, dat tus sen haar en de Republic Aviation Corporation te Farmingdale in de V.S., een overeenkomst tot samenwerking is tot stand geko men op het terrein van vlieg tuigontwikkeling en produktie. Republic zal van Fokker nieuwe aandelen overnemen tot een no minaal bedrag van 1.000.000. Republic Aviation Corporation (RAC) die in haar bedrijven rond 17.000 werknemers telt, heeft in de loop der jaren belangrijke vliegtuigtypen ontwikkeld. Tot zover hefeft zij rond 25.000 gevechtsvliegtuigen afgeleverd,, waaronder 8000 jet-vliegtuigen. Ver der heeft de maatschappij een aanvang gemaakt met de uitvoering van een groot research- en ontwikkelingspro gramma, dat in totaal 35 miljoen dol- 1 De bescherming; van Kroestjev tijdens zijn bezoek aan Frankrijk is op gedragen aan 25 Franse inspecteurs en tien agenten van de Russische ge heime dienst die onder leiding staan van generaal Zakarof. Eén der Franse I inspecteurs heeft zich vrywillig gemeld voor de functie van „bescherm engel" of „gorilla" zoals de Fransen het noemen. Hij moet met zyn lichaam de hoge gast beschermen als er onverhoopt een aanslag zou worden ge pleegd. Zonodig moet hij zijn beschermeling op de grond gooien en boven op hem gaan liggen om te voorkomen dat hy letsel oploopt. Voorts is een Franse politieman speciaal belast met het onderzoek van het eten dat Kroestjev en zijn gevolg tijdens hun verblijf in Frankrijk voor gezet krijgen. Hij heeft een „vergif-ontdekker" die hij in alle schotels zal dompelen voor zij worden opgediend. Tijdens het verblijf van de Russische premier in Parijs zal de helft van de Parijse politie, d.w.z. 10.000 man, op de been zijn. Voor de af zetting van routes die Kroestjev in de Franse hoofdstad zal volgen zullen zij worden bijgestaan door gendarmes en republikeinse garde. Bij de afzettingen zullen de manschappen om en om met het gezicht naar het publiek en naar de stoet worden geplaatst. lar zal kosten en in het kader waar van volgende maand een groot re searchcentrum in gebruik zal worden genomen. Republic beoogt door de samenwer king nauwere relaties te verwerven met de Europese landen en zo effi ciënt mogelijke faciliteiten te verschaf fen voor service en revisie van de door haar in Europa geleverde toe stellen. Het ligt derhalve in de bedoeling dat Fokker in de komende jaren ge leidelijk zal worden ingeschakeld bij de produktie van onderdelen, alsmede bij reparaties en revisie van deze vliegtuigen. Een en ander zal uiter aard geschieden met inachtneming van bij Fokker reeds in behandeling zijn de projecten, zoals de bouw van de F 104 G „Starfighter" en de Breguet 1150 „Atlantic". In de Verenigde Staten is de Re public Aviation ook bezig met de ont wikkeling van vliegtuigen, die verti caal en met korte aanloop omhoog stij gen. Het ligt in de bedoeling aan Fok ker de „know how" beschikbaar te stellen, welke de Republic Aviation verkregen heeft uit haar onderzoe kingsprogram voor verticaal opstij gende vliegtuigen, waarmee een be drag van 2.5 miljoen dollar was ge moeid. Dit zal Fokker in staat stellen om in korte tijd een verticaal opstij gend vliegtuig beschikbaar te stellen, dat speciaal bestemd is voor behoef ten der landen van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie. (Advertentie) UW HUID WORDT WEER GEZOND EN MOOI MET k*r*u*i»d*e*n - cosmetica Zend ons deze advertentie als brief +12 cis. aan post zegels voor antwoord en U ontvangt gratis een interessante INKA-brochure en een lijst met verkoop adressen. 55 Oppasser Henk Nijdam in de Am sterdamse dierentuin Artis heeft op het ogenblik de zorg over de opvoe ding van drie verstotelingen. die men in de vrije natuur nooit bijeen zal zien. Het zijn een hangbuik zwijntje van zes weken, een manga- bye-aapje van 4 weken en een leeuwtje van drie en een halve maand, alle drie liefdeloos in de steek gelaten door de moeder. Tien paarden, alle van het Groningse of Gelderse ras, vertrek ken hedenochtend in alle vroegte naar Is- stanboel. Zij zijn uit verkoren om de post koets van Istanboel naar de „Floriade" in Rotterdam te trekken. Er gaat een karavaan van vijf wagens mee, die koets, mensen en paarden in een kleine week naar Turkije brengen en daarna zullen dienen als verzor gingswagens gedurende de 39 dagen die deze rit zal vergen. In Turkije heeft de tocht grote belangstel ling gewekt. Twee Turkse postkoetscomités werken hard aan plannen voor ac ties en feestelijkheden, die het vertrek van de koets op 30 maart zullen begelei den. Het punt van vertrek vormt dan het oude sul- tanspaleis. Meisjes in oude klederdracht en janitsaren in traditionele kostuums zullen de koets over een route van 7 kilometer naar de stadsmuren begeleiden. Janitsaren zijn de soldaten van de infanterie huurtroe pen welke in het begin van de dertiende eeuw door de Turkse sultan werden formeerd. Er zijn drie koetsiers, vijf chauffeurs en een chauffeur-paardenver- zorger. In de eerste wagen uit de stoet, een oplegger, wordt haver geladen en staan, in speciale onder veterinair toezicht ge bouwde slaap- en rust- boxen, zes paarden. In de combinatie die daarop volgt komen in de voorwagen vier paarden en in de aan hanger de postkoets met hooi. De derde wagen in combinatie is ingericht als keuken en slaapwagen, de karavaan wordt gesloten door een service- en tank auto. Er gaan 160 hoef ijzers mee, 90 zakken ha ver en veertig balen hooi. Onderweg wordt in Bel grado aangevuld. Verder gaan er zakken lijnmeel mee en ander materiaal, zoals wielen voor de koets, een lange boom, twee com plete vierspantuigen, een voor- en achtertuig en tweespanswerktuigen. De koets is voorzien van een speciaal remsysteem. De Nederlandse hippische we reld volgt deze tocht met de grootste belangstelling. Zij ziet in de rit propagan da voor het Nederlandse paard. Mgr. dr. B. J. Alrfink is maan- dagnamiddag per vliegtuig naar Rome gereisd voor bijwoning van het consistorie, waarin Z.H. de Paus hem tot kardinaal zal cre ëren. Op het vliegveld van de eeuwige stad werd hij door Paolo kardinaal Giobbe begroet. Ook een groot aantal leden van de I Nederlandse kolonie waren ter verwelkoming van mgr. Alfrink naar het vliegveld gekomen. Op ■le foto: mgr. Alfrink op de trap tiaar het vliegtuig even voor het vertrek van Schiphol. Ook Peugeot komt thans aan de markt met een wagen in de midden prijsklasse, een zespersoons wagen, die onder de naam ,,403-7" aan de man gebracht moet worden in con currentie met andere goedkope Euro pese automobielen, zowel in Europa als elders. De motor van wagen is een combinatie van de huidige 403 en de vroegere 203. Gisteren is de wagen voor het eerst aan het publiek getoond. Het is de bedoeling van de fabriek een flinke wagen te brengen met een weliswaar motorisch niet zo groot vermogen, maar betaalbaar voor een grotere categorie mensen met-gezinnen, die er niet om geven of de maximumsnelheid van hun eigendom wat lager is. De prijs in Frankrijk gaat 7450 (nieuwe) francs bedragen. De demissionaire Italiaanse pre mier professor Segni, die heeft ge poogd een op het centrum en de linkse partijen steunende regering te vormen, heeft maandag tegenover president Gronchi verklaard hier niet toe in staat te zijn. Gronchi had Segni gevraagd met zijn kabinet de lopende zaken te blij ven behartigen en te pogen een nieu we regering te vormen. Segni's oude, op zijn eigen christen democratische centrumpartij en en kele rechtse partijen steunende re gering. trad 24 februari j.L af, na dat de liberalen, die vonden dat Seg- ni's kabinet een te linkse koers ging varen, hun steur aan de regering onttrokken. Zijn poging, om nu een op centrum en links steunende regering te vor men, had hem kritiek bezorgd van leden van de christendemocratische rechtervleugel. (Van onze correspondent) Het Antwerpse college van burge meester en schepenen heeft een con cessie verleend voor de aankoop van 50 hectare industrieterrein aan de vennootschap ..Chanabel". In die vennootschap zijn Nederlandse en Belgische belangen vertegenwoor digd. Deze vennootschap zal een scheeps werf oprichten waarop superschepen zullen kunnen worden gebouwd tot een tonnenmaat van 150.000 T.DW. Het toegewezen terrein ligt in het industriegebied op de rechteroever van de Schelde, vlakbij de Boude- wijnsluis en het ontworpen kanaal dok B L

de Stem | 1960 | | pagina 1