HEDEN TÜP-BERAAD INGrotegebeurtenissenwerPen- BOUW CONFLICT Richtlijnen voor de huur verhogingen Indien nodig versterkte striid werknemers Parlement niet bijeen; De Gaulle tegen In rode landen fellere kerkvervolging Trouwpartij Margaret met al te formeel Impasse lijkt volkomen Arme ex-koning „Bevredigende voortgang' te Genève BETAALT U OOK MEE, OF NIET? KROESTJEY HERSTELD Ondraaglijke spanning DAGBLAD VOOR Rustig weer Arrestaties bij luchtmacht in Indonesië Schipbreukelinge op verlaten eiland gevonden Amnestie in Bolivia WONINGWET Ca. o. zuivelindustrie A op zoek naar is de groep van tussen het ge- venen. „We zullen k maar van ne- Agua en hij gaat rt op de grond voorbeeld door de Igd wordt. 100e JAARGANG No. 23321 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Don gen, C. J- v. Hootegem, nor. dr. A J. J. M. Mes, mr. H. M U de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 27HK41 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 19 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. nq_35) De minister van Economische Zaken lieefl de voorzitters van de vier centrale werkgeversorganisaties en die van de drie werkneinersvakcentrales uitgenodigd voor een be spreking over het bonwconflict. Dit gesprek zal heden morgen omstreeks elf uur worden gehouden. De voorzitter van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond, de heer C. Brandsma, heeft gisterenavond voor de radio verklaard, dat de werknemersorganisaties de strijd volgende week versterkt zullen voortzetten als de werkgevers blijven volharden in hun verzet. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft een 'communiqué uitgegeven over de bespreking, die donderdag, op uitnodiging van de minister van Economische Zaken, tussen hem en twee vertegenwoordigers van de Raad van bestuur Bouwbedrijf, heeft plaatsgehad. „Tijdens dit gesprek", aldus het communiqué, „zijn opnieuw de voor stellen ter tafel gebracht, welke door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf zijn gedaan, met het oogmerk steun te verlenen aan de loon- en prijspo litiek van de regering. De minister bleef echter, niettegenstaande de suggestie van de president van de Haagse rechtbank in zijn uitspraak in het kort geding tegen de over heid, de eis stellen, dat de individu ele aannemers voor hun onderhanden zijnde werken volledig afstand moe ten doen van hun contractueel ver kregen recht op verrekening. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf is echter niet bereid dit laatste zijn leden te adviseren. Mede hierdoor heeft de Raad van SERGEANT-majoor A. de Ronde van de Kon. Marine heeft gisteren in het Marineopleidingskamp te Hilversum het 5.000 rij-examen afgenomen. Sinds 1947 is hij de rij-instructeur geweest van alle chauffeurs, die bij de Kon. Marine dienden en nog dienen. ALLE HOOP om de drie Italiaanse arbeiders, die bij Toronto in een on deraardse gang afgesloten zijn van de buitenwereld waarover elders meer is gisterenavond opgegeven. In ver band met dit ongeluk zijn drie aan houdingen verricht. HET WERK in de rampmijn in Coal- brook in Oranje-Vrijstaat, waar in ja nuari 435 mijnwerkers de dood von den, is gisteren hervat. Van het oor spronkelijke aantal van 3.000 mijnwer kers waren er slechts 200 aanwezig. DE PARIJSE politie heeft zes leden van de extreem-rechtse organisatie „Jeune Nation" gearresteerd, ver dacht van brandstichting in een boek winkel, die linkse lectuur verkocht. DE ZU1DKOREAANSE minister van binnenlandse zaken, Tsjoi In Kioe, heeft „de morele verantwoordelijk heid" voor de ongeregeldheden tijdens de verkiezingen in Zuid-Korea op zich genomen en zijn ontslag ingediend. TIEN PERSONEN, onder wie drie kinderen, zijn gedood en elf andere ernstig gewond bij een overval, die honderd opstandelingen van de Da roei Islam hebben gedaan op een auto bus in het gebied van Priangan in West-Java. SOEKARNO zal op zijn wereldreis, die de volgende maand begint, ook bezoeken brengen aan Portugal en Cuba. VLIEGTUIGEN van onbekende natio naliteit hebben in de periode van tot 23 februari 42 maal het luchtruim boven het door India en China be twiste grensgebied geschonden, zo is te New Delhi meegedeeld. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt vrüdag avond 23.15 uur: Droog weer met toenemende kans op opklaringen. Zwakke wind uit J oostelykc richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets r hogere. Verwachting van het Belgisch J e Weerkundig Instituut: Zwaar be- J i wolkte hemel. Nevelig en plaatse- 4 J lijk een weinig regen of sneeuw, VOOral in hot. nnst.pn van hpt lanrl Bestuur Bouwbedrijf moeten consta teren, dat voortzetting van het ge sprek op de basis als door de minis ter van Economische Zaken gesteld, niet tot overeenstemming zal kunnen leiden." Tot zover deze verklaring. Na deze laatste weigering van de aannemers schijnt de zaak dus weer volkomen vast te zitten. Zal de regering tijdens de bijeen komst van hedenochtend aan de voorzitters van werkgeverscentrales suggereren om nog opnieuw hun in vloed uit te oefenen op de aanne mers? Ongetwijfeld hebben de werk- „everscentrales in de afgelopen da gen al hun best gedaan om de aan nemers tot andere gedachten te brengen. Naar men in Den Haag stellig meent te weten, verlangt de regering van de aannemers onvoor waardelijke ondertekening van de C.A.O. Uiteraard is de regering ervan over tuigd, dat de aannemers een der gelijk geding zullen verliezen. De aannemers willen daarentegen via een rechterlijke uitspraak de mo gelijkheid krijgen de meerdere kosten bij de lopende werken alsnog aan de opdrachtgevers door te berekenen- Den Haag verwacht dat als de aannemers niet op het laatste moment toegeven de regering zal grijpen naar het uiterste mid del: vaststelling van een binden de loonregeling met verbod van doorberekenen- Dat laatste zou kunnen worden be reikt, hetzij door toepassing van de prijsopdrijvingswet, (die daar eigen lijk niet voor gemaakt lijkt), hetzij door een afzonderlijk wetje, spfeciaal voor deze situatie. Ex-koning Simeon van Bulgarije, „de armste ex-koning van Europa", gelooft door de huwbare prinsessen van Europa als kandidaat te zijn opgegeven. Simeon, uit Bulgarije verbannen sinds zijn negende jaarwerd gis teren geciteerd door de Londense Daily Mail, die hem had gevraagd naar zijn ervaringen op het konink lijk bal van Stockholm. „Niemand heeft geprobeerd mij aan een van de prinsessen uit te huwelijken." aldus Simeon. „Dit was mijn vierde bezoek en ik denk, dat ik als echtgenoot opgegeven ben. Waarlijk niet verwonderlijk," ver volgde de thans 22-jarige. „Ik ge loof dat ik de armste ex-koning in Europa ben." Uitweg De aannemers kunnen dan bij de rechter de staat aansprakelijk stel len voor de financiële gevolgen. President De Gaulle heeft de parlementaire leiders meege deeld, dat hij geen aanleiding ziet tot bijeenroeping van het parlement in buitengewone zit ting. Tien meer dan de voorgeschreven helft van de Kamerleden hebben bij eenroeping gevraagd om de ontevre denheid over de landbouwpolitiek van de regering te bespreken. De voorzitter van de radicale frac tie heeft aan de pers meegedeeld, dat De Gaulle van oordeel is dat de grondwet hem niet verplicht aan de eis gehoor te geven en dat bijeen roeping „politiek ongelegen" komt. De Gaulle schrijft het onbetwist baar te achten, dat de gedane ver zoeken om bijeenroeping van het par- Over enige dagen zal de kikvors man Louis Lourmais zwemmend de Duits-Nederlandse grens passeren. Wie weet wat hem in Nederland aan gerechten wordt voorgescho teld... Aan de Duitse Rijn houdt de minnaar van het koude water het nog op worst en wijn. Lourmais is gisteren in Keulen aan gekomen, nadat hij de afstand Bonn-Keulen, ongeveer 40 km, in vijf uur zwemmend in de Rijn had afgelegd. lement in hun geheel genomen het re sultaat zijn van pressie van de zijde van leiders van een beroeps-groepe ring, welke als zodanig volgens de wet in deze geen bevoegdheid en geèn politieke verantwoordelijkheid bezit. Een bijeenroeping van het parle ment zou in deze omstandigheden niet stroken met het karakter van de nieuwe 'instellingen of met de grondwetsregel die elk „imperatief mandaat" verwerpt, aldus meent De Gaulle. Een motie Patrice Brocas, een van de leiders van de linkervleugel van het parle mentaire centrum, heeft meegedeeld, dat hij op 26 april, direct na de ope ning van de zitting der Franse natio nale vergadering, met steun van ver schillende partijen zal trachten een motie van afkeuring in te dienen. Hij meent, dat de regering niet het recht heeft om het verzoek tot bijeenroeping van het parlement van de hand te wijzen. De ontwapeningsconferentie van tien landen in Genève is gisteren een uur bijeen geweest. De bespreking is daarna tot maandag geschorst. Men verwacht, dat dan met het gedetail leerde werk kan worden begonnen. Tijdens de korte zitting van giste ren merkte de Amerikaan Eaton op, dat de woorden „algemene en volle dige ontwapening" al 135 keer door de communistische afgevaardigden zijn gebruikt op de conferentie. Hij gaf in overweging het spreken over algemeenheden te staken. Van Westelijke zijde wordt verno men, dat „bevredigende voortgang" is gemaakt. De bijeenkomsten vin den plaats in een goede sfeer. Overigens is het commentaar van de Prawda, dat het Westelijke ont wapeningsplan „nauwelijks een plan kan worden genoemd." „In het plan worden geen tijdslimieten genoemd, en in feite wordt ontwapening voor onbepaalde tijd uitgesteld", aldus dit Russische partij-orgaan. Zandvoort bereidt zich al weer voor op het komende badseizoen: zo wor den de looppaden van het strand naar de Boulevard vrijgemaakt van het opgewaaide zand: de eigenaar van een van de consumptietenten en zijn 17-jarige dochter hebben het met kruiwagens vol weggewerkt Volgens „Antara" heeft het hoofd van de Indonesische inlichtingen dienst, kolonel Siswadi meegedeeld, dat éên aantal luchtmachtofficieren is gearresteerd als gevolg van de straal jagerbeschietingen op de presidents paleizen in Djakarta en Bogor op 9 maart. Het is de eerste maal dat kolonel Siswadi heeft laten blijken dat de be schietingen het werk waren van een rebellerende beweging, die het hoofd kwartier heeft op het eiland Celebes. De kerkvervolging in de lan den achter het IJzeren Gordijn en in communistisch China heeft de laatste tijd 'weer grote vor men aangenomen. Dagelijks ko men thans berichten binnen over zware straffen, die aan katho lieke priesters zijn opgelegd. Ook gisteren, helaas Amerikaanse bisschop De 68-jarige Amerikaanse r.-k. missie-bisschop James E. Walsh is gisteren door een rechtbank in Sjanghai op beschuldiging van spionage veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf, zo meldt het Chinese persagentschap „Nieuw China". Dit persbureau zei, dat bisschop Walsh, die in 1958 was gearresteerd „lange tijd voor de V.S. heeft gespioneerd." De plechtigheden rondom de vol trekking van het huwelijk van prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones, op 6 mei, zullen door radio en televisie worden uitgezonden. Dit is gisteren of ficieel in Londen bekendgemaakt. Zo het de bedoeling is Armstrong- Jones in de adelstand te verheffen dan blijkt daar nog niets van op de offi ciële uitnodigingen voor de huwelijks plechtigheid. Op deze, goud-omrande invitatiebiljetten, wordt Armstrong- Jones aangeduid met „mr". De aanvang van de uitnodiging luidt: „De Lord Chamberlain is door 4 vooral in het oosten van het land 4 Kans op ijzelvorming op de wegen. J Temperatuur zonder grote veran- J dering. j Vandaag: zon onder 18.51 uur. 4 Morgen: zon op 6.43 uur. Zon on- J der 18.53 uur. Maan op 2.15 uur J Maan onder 11.14 uur. 4 Maandag: zon op 6.41 uur. Maan op 3.12 uur. t Australische inboorlingen hebben op een verlaten eiland voor de kust van Australië een 30-jarige Indone sische aangetroffen. Zij was daar aangespoeld nadat de vissersboot, wa&rop zij voer. schipbreuk had ge leden. Al vijf maanden lang had zij op dit eenzame stukje grond van niets anders dan boombladeren ge leefd. Anika Lotte, zo heet de vrouw, schrok eerst hevig toen zij de „wilden" zag. Een van de inboor lingen kende echter een paar woor den Maleis en stelde de totaal uitge putte vrouw gerust. De Australiërs, die zeer vriendelijk tegen haar wa ren, brachten haar naar het vaste land en gingen meteen op jacht om haar wat te eten te kunnen geven. Zij vingen een kangoeroe, die zij v or Anika braadden. Later brachten zij de vrouw naar Darwin. Zij ligt thans in een ziekenhuis om op ver haal te komen. De Boliviaanse regering heeft een amnestie afgekondigd voor politieke gevangenen en mensen die om poli tieke redenen het land hebben veria- en. De maatregel is genomen met iet oog op de presidents-verkiezingen die in mei worden gehouden. Op 1 april a.s. worden voor een groot aantal woningen de huren verhoogd. Welke wo ningen zijn dit? Ten gerieve van onze lezers laten we hier een „vertaling" volgen van de mededelingen die het minis terie van Bouwnijverheid in deze heeft verstrekt. De huurprijs van huizen die met bijdragen krachtens de regelingen 1947 en 1948 zijn gebouwd, zal in elk geval 20 procent hoger worden. Dit percentage moet worden bere kend over de zogenaamde „sobere" huurprijs op 31 maart 1960. dus na aftrek van eventueel afzonderlijk toegestane verhogingen en vergoe dingen. Aangezien door deze huur verhoging de onrendabele top van de woningen kleiner wordt, zal de jaarlijkse bijdrage per 1 april 1960 worden herzien. De verhoging van 20 procent zal eveneens van toepassing zijn op wo ningen die volgens een van de na 1950 van kracht geworden premie regelingen met rijkssteun zijn ge bouwd en waarvan de huur reeds per 1 augustus 1957 verhoogd werd. Wanneer voor dergelijke woningen in 1957 geen huurverhoging plaats vond, mag men aannemen dat de huurprijs boven die van vergelijk bare woningen ligt. In dat geval bestaat er ook nu nog geen aan leiding om de huren te verhogen. De eigenaar zal moeten kunnen aantonen dat de huurprijs te laag is geworden in vergelijking met de huren van andere woningen, die met de zijne te vergelijken zijn. In dat geval kan h(j toestemming krjj- gen om alsnog tot huurverhoging over te gaan, tot een maximum van 20 procent natuurlijk. Voor 1 juli zullen deze verzoeken moeten worden ingediend bij het gemeentebestuur. De panden die als vergelijkingsmateriaal dienen moe ten daarbij worden opgegeven. In de vergelijking kunnen geen pre mie- of vrije sector-woningen wor den betrokken, tenzij de huurprijs hiervan in 1957 verhoogd werd. De verhuurders kunnen het hogere huurbedrag al vóór de oveaheids- goedkeuring in rekening brengen. Wordt hun verzoek echter afgewe zen dan moeten zij het alsnog met de huurders verrekenen. De huurprijzen van de voor 5 mei 1945 tot stand gekomen woningwet woningen zulen eveneens met 20 procent worden verhoogd. Deze verhoging geldt echter in beginsel niet voor de woningen, waarvan de huurprijs, naar gelang van de ge meenteklasse niet hoger is dan f 9,- f 8,- f 7,- f 6,- en f 5,- per week. Indien deze woningen blijkens ver klaring van de huuradviescommis sie aan de gestelde kwalitatieve eisen voldoen en in een goede staat van onderhoud verkeren, zal de huurverhoging echter wel toepas sing vinden. De huurverhoging van 20 procent zal ook gelden voor de woningwet woningen, die in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog zijn tot stand gekomen en waarvoor steun volgens de beschikking bijdragen woningwetbouw 1948 is verleend. Voor de woningwetwoningen, waarvoor steun is verleend op voet van de bijdrageregelingen 1950 (bouwjaren 1950 tot heden) geldt het volgende: Indien de huurprijs is verhoogd in het kader van de algemene huur verhoging van 1 augustus 1957, dan wordt deze huurprijs automatisch met 20 procent verhoogd. De huur prijzen van de woningen welke niet in het kader van de algemene huur verhoging van 1 augustus 1957 zijn verhoogd, dienen nu te worden op getrokken, althans voor zover zij op 1 april onder het huurniveau van vergelijkbare woningen zulen lig gen. Als vergelijkbare woningen komen alleen in aanmerking de wo ningen waarvan de huurprijs op 1 april automatisch zal worden ver hoogd. De huurprijzen van noodwoningen gebouwd na de beëindiging van de tweede wereldoorlog en later blijven in beginsel gehandhaafd op die welke op 31 maart 1960 gelden. De gemeentebesturen kunnen echter, indien daartoe aanleiding bestaat, de minister verzoeken de huurprijs te verhogen- De huurverhogingen worden be rekend over de zogenaamde kale huurprijzen en derhalve niet over de in de totale huur begrepen ver goedingen voor de levering van water,het gebruik van geiser of boi ler, onderhoud van gemeenschappe lijke tuinen, verlichting en schoon houden portieken, glasverzekering, enz. Hare Majesteit Koningin Elizabeth de koningin-moeder opgedragen te invi teren,,, Het feit dat Armstrong-Jones „mr." genoemd wordt, zo verzekeren des kundigen, betekent geenszins, dat hij geen titel zal krijgen voor de huwe lijksinzegening. Op de uitnodigingen voor het huwelijk van koningin Eliza beth werd prins Philip aangeduid met „Lt. Philip Mountbatten, Koninklijke Marine". Aan de vooravond van zijn huwelijk werd hem de titel „Hertog van Edinburg" verleend. De invitaties leveren het bewijs, dat de inzegening tot een van de minst formele in net koninklijk huis zal zijn. Voor heren wordt colbertkostuum voorgeschreven, jacquet voor diplo maten en buitenmodel voor leden van de krijgsmacht. Dames wordt verzocht te verschijnen in geklede japon met hoed. Een 35-jarige vriend van Armstrong- Jones, Jeremy Fry, zal op 6 mei op treden als bruidsjonker bij het hu welijk. Fry is in het afgelopen weekeind de gastheer geweest van de prinses en haar verloofde. Hij is directeur van een kleine machinefabriek. De minister-president van de Sov jet-Unie, Kroestjev, is te Moskou te ruggekeerd en is voldoende van de griep hersteld om zijn normale werk zaamheden te hervatten, aldus is gis teren uit Moskou gemeld. Zoals gemeld, was zondag bekend gemaakt, dat Kroestjev ziek was. De artsen dachten toen, dat zijn herstel zeven tot tien dagen zou vergen- En kele dagen tevoren was Kriestjev uit Moskou vertrokken, waarschijnlijk naar de Zwarte-Zeekust. Gezegd werd dat Walsh, die be recht werd door een volksrechtbank in Sjanghai, ..het zware overtuigende bewijs van zijn misdaden" had er kend- De bisschop zou door middel van „andere spionnen en contra-revolutio nairen" belangrijke gegevens over militaire vliegvelden en andere dc- fensiemiddelen in China en over de Chinese vrijwilligers in Korea verza meld hebben. „Nieuw China" zegt, dat de bis schop „het Maria-legioen" de re actionaire organisatie van de r.-k. kerk leidde en groter maakte met het doel „het communistische bewind omver te werpen." Bisschop Walsh „zweepte de r.-k'. geestelijkheid en leken fanatiek op tot verzet tegen de communistische partij en de Chinese regering", aldus dit communistische persbureau. In Tsjecho-Slowakije Het Tsjechische dagblad „Svobodne Slovo" bericht, dat mgr. Ladislas Hlad, titulair bisschop van Cediae, veroordeeld is tot negen jaar gevan genisstraf, omdat hij in het geheim en zonder toestemming van de re gering, echter in opdracht van paus Pius XII, de functies van de bisschop van Litomerice heeft waargenomen. Toen de eigenlijke bisschop, mgr. Trochta in 1954 tot 25 jaar dwang arbeid veroordeeld werd, heeft mgr. Hlad in het geheim zijn plaats inge nomen. Het dagblad zegt, dat in 1949 een geheime katholieke organisatie zou zijn opgericht voor het geval het de bisschoppen verboden zou worden hun ambt uit te oefenen. In Zuid-Slavië Mgr. Cekada, bisschop van Skopjle in Zuid-Slavië, is gisteren wegens ..deviezensmokkel en het onderhou den van illegale betrekkingen met een naar het buitenland gevluchte oorlogsmisdadiger" veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van anderhalf jaar met een proeftijd van een jaar. Twee priesters, R. Pukljak en I. Pavlinac, zijn tot resp. twintig maan den en twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Partijen bij de C.A.O. voor de zui velindustrie hebben van het College van Rijksbemiddelaars gisterenavond de mededeling ontvangen, dat, gelet op het nader gevoerd overleg, de aange brachte wijziging in de C.A.O., neer komend op 5 pet. loonsverhoging, is goedgekeurd. (Advertentie) Tientallen radio- en televisie toestellen zijn vrijdag in Char leroi het slachtoffer geworden van de stroomsterkte waarmee gewoonlijk trams worden voort bewogen. Deze ongebruikelijke aansluiting kwam tot stand door het losraken van een boven grondse elektrische kabel in een van de hoofdstraten van Charleroi .die daarna door een passerende vrachtauto werd meegesleurd en in contact kwam met de bovenleiding van de tram. De met vonkengeknetter gepaard gaande gevolgen waren catastrofaal, niet alleen voor de talrijke radio- en televisie ontvangers, die plotseling onder een zesvoud van de normale spanning kwamen te staan, maar ook voor de elektriciteits meters in de woningen, die evenmin tegen deze overvloed waren bestand. Het verkeer in de bewuste straat werd geruime tijd gestremd. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor.

de Stem | 1960 | | pagina 1