OVERLEG LIEP WEER OP NIETS UIT IN AFWACHTING VAN DE BABY Gerber Raptim brengt reisbureau voor de deur Einde bouwstaking nog niet in zicht Bisschop in China krijgt levenslang Stakers wijzen aanbod van aannemers af STEUNACTIE INGEZET Materiaal waterleiding Doorman was goed Eerst lopen, daarna rennen, zegt Eaton schilderzelf met HIJ KON NIET LEZEN mengbeker INVENTUM boiler. DAGBLAD VOOR ZEELAND TOMADO Noordoostelijke wind „GEEN GEBREK AAN GELD" OVERDREVEN ZIEKENFONDS Dinsdag tweede kernexplosie in Sahara STAATSSECRETARIS IN KAMER: Meer geweld daden in Y.S. Vulkanische uitbarsting bij Nieuw-Guinea Zakelijk debat in Cenève „Ballingen" beginnen hongerstaking 100e JAARGANG No. 23320 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 1#. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRUDAG 18 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.per kwa®- taal, ƒ8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 et Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Mgr. Koeng Ping-Mei, de bisschop van Shanghai, is donderdag door een rechtbank in deze stad tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij zich aan hoogverraad zou hebben schuldig gemaakt. In het proces, dat twee dagen heeft geduurd, werden voorts dertien Chi nezen op dezelfde beschuldiging tot gevangenisstraffen, variërend van vijf tot twintig jaar veroordeeld De beklaagden waren, volgens de ten lastelegging leden van een „contra revolutionaire kliek die zich verborg onder de dekmantel van de gods dienst" Hun taak was het geweest om, „op instructie van de Ameri kaanse imperialisten en het Vati- caan" het communistische Chinese bewind omver te werpen. Het com munistische persbureau Nieuw-China, dat dit meldde, verklaarde in dit verband dat de „kliek" werd geleid door mgr. James E. Walsh, die een „oude Amerikaanse imperialistische spion" wordt genoemd. In december 1958 werd van Amerikaanse zijde ge meld, dat mgr. Walsh door de Chi nese communisten als politieke ge vangene werd vastgehouden. (Advertentie) Voor 9.50 een elektrische junior mixer. Koop bij uw Tornado koffiemolen de losse I U maakt vliegensvlug de heerlijk ste milkshakes, cocktails, nage rechten enz. Ook ideaal voor babyvoeding. Mengbeker in geschenkverpak-, king receptenboekje slechts 50 HET RAKETVLIEGTUIG X-15, dat bestemd is voor vluchten aan de „rand" van de ruimte met een snel heid van duizenden kilometers per uur, neeft donderdag zijn tot nu toe zwaarste proefvlucht gemaakt. Het vliegtuig moest een druk weerstaan va" zes maal de zwaartekracht. EISENHOWER zal na de topconfe rentie te Parijs een bezoek aan Lis sabon brengen. Dit op uitnodiging van de Portugese president, TWEE DIRECTEUREN en een be- dnjfsingenieur van de mijn te Mar- Cm i uzijn door de advocaat-gene raal bij het Hof van Beroep te Brus sel alsnog aansprakelijk gesteld voor de ramp die in 1958 aan 262 mensen he leven kostte. OP 23 APRIL houdt de Politieke Jon- gei'en-Contactraad in het gebouw van de Tweede Kamer te Den Haag een Na vo-j.eugd conferentie. VOLGENS EEN Franse senator die Agadir heeft bezocht, is het niet on mogelijk dat het dodental in deze stad de 20.000 nabii zal komen. VOOR DE kust van Florida heeft een ontploffing plaatsgevonden op een Noorse tanker. Eén bemanningslid kwam om het leven en drie anderen werden gewond. BEN GOERION, de premier van Is- raef' «is gisteren voor besprekingen met MacMillan in Londen aangeko men. Arabische studenten demon streerden tegen zijn bezoek. Verwachting van het K.N.M.I. ot vanavond, opgemaakt giste renavond 23.15 uur: Veel bewolking, maar later op de dag ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige wind uit hét noordoosten. Bewolkt met opklaringen. Vrii koud. Vandaag: Zon onder 18.49 uur. Morgen: Zon op 6.45 uur. Maan »P 1 12 uur. De kans (lal <le bouwvakstaking snel naar een eind zou kunnen worden gebracht lijkl opnieuw verkeken. De werknemersbonden hebben geweigerd morele steun te ver lenen aan het standpunt van de aannemers betreffende de doorberekeningsclausule en ook een langdurig gesprek tussen minister De Pous en de voorzitters van de drie aan nemersbonden lieeft blijkbaar niets opgeleverd. Zowel het ministerie van Economische Zaken als de Raad van Bestuur Bouwbedrijf weigerden na afloop van de vergadering alle inlichtingen. Minister De Pous had de bondsvoorzitters voor een gesprek uitgenodigd nadat in de ochtenduren de ministerraad zich over de situatie had beraden. Volgens de heer Dura was de toestand „somber". De drie grote vakcentrales hebben een groot scheepse steunactie voor de stakende bouwvakkers ingezet. De heer Dura, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, had verklaard dat de werkgeversorgani saties bereid waren de eisen van de werknemers volledig in te willigen. Zij zouden onmiddellijk voor het nieu we C.A.O.-loon aan de slag kunnen, wanneer zij bereid waren hun volle dige morele steun te geven aan het werkgeversstandpunt dat doorbere kening >van de loonsverhoging voor lo pende werken mogelijk moet zijn. De stakingsleiding liet later weten dat de mededeling van de heer Du- ra haar via de radio had bereikt, zodat haar geen nadere interpretatie van de bedoelingen van de werkge versorganisaties ter beschikking stond. De stakingsleiding nam der halve aan, dat de werkgeversorgani saties slechts bereid waren onder de door haar gestelde voorwaarden de in de nieuwe C.A.O. geregelde ar beidsvoorwaarden toe te passen, zon der dat deze C.A.O. door de partijen is ondertekend. ,,Het aanbod van werkgeverszijde", zo werd gezegd, ..betekent derhalve, dat de arbeid zou kunnen worden her vat tegen niet-goedgekeurde, dat wil zeggen onwettige arbeidsvoorwaar den, hetgeen onaanvaardbaar moet worden geacht. Inzake het werkgeversstandpunt betreffende de toepassing van de ri sico-clausule is en blijft de stakings- leMing van oordeel, dat deze aan gelegenheid door de werkgeversorga nisaties zelve moet worden opgelost. Er is voor de stakingsleiding dan ook geen enkele aanleiding om op de door de werkgeversorganisaties gestelde voorwaarde in te gaan". In het gebouw van de Tweede Ka mer heeft gisteren de stakingsleiding een aantal journalisten te woord ge staan De voorzitter van de stakmgs- leiding. de heer Brandsma verklaar de dal de president van de recht bank, mr. Witsen Elias, de werkge vers duidelijk een uitweg heeft ge wezen uit het conflict. Hij gaf te ken- nen, dat als deze week voor het ge schil geen oplossing wordt gevonden, de stakingsleiding zich opnieuw zal moeten beraden over een uitbreiding van de actie De heer Brandsma bestreed de stelling van de werkge- vers, dat met de uitvoering van dc nieuwe C A O. voor het bouwbedrijf op de lopende werken voor hen een 1 idrag zou zijn gemoeid van 5(1 a 60 miljoen gulden. Hij kwam zelf tot een bedrag van nog geeh 18 a 19 mil joen. Terwijl de werkgevers met de mi nister van Economische Zaken, drs. (Advertentie) J. de Pous, besprekingen voerden in verband met de bouwstaking, lan ceerden (in een hotel op honderd me ter van het departement) de drie vakbonden hun nationale steunactie voor de stakers. Donderdagmorgen werden 35.000 lijsten gestuurd naar alle afdelingen van de K.A.B., N.V.V. en C.N.V., waarop door sympatise- rende arbeiders voor elk bedrag kan worden ingetekend. Het binnenvloei- ende geld (de steunactie zal voort duren tot aan het einde van de sta king), zal onder de stakende bouw vakkers worden verdeeld volgens een „verdeelsleutel", die nog moet wor den bepaald. Duidelijk gaven de representanten van dc drie vakbonden te verstaan, dr.t de steunactie niet in het leven is geroepen omdat er geen geld meer voor de stakers zou zijn. Van de bin nenkomende gelden zullen uitkerin- gen worden gedaan boven de regle mentair geldende uitbetalingen. De steunactie werd aangekondigd door de heren C. J van Mastrigt (C.N.V.), W. F. van Tilburg (N.V. V.), F. van der Gun (K.A.B.) en W. D. Lelieveld (K.A.B.), secretaris van het overleg van de drie vakcentrales. De heer C. J. /an Mastrigt (C.N. V.), die de leiding had van de pers conferentie, stelde vast, dat de actie reeds was georganiseerd vóórdat de rechterlijke uitspraak in kort geding bekend was. (Een j-uiste uitspraak, zo werd gezegd). Een eerste grote gift, f 25.000.-, werd donderdag ontvangen van de Centrale Arbeiders Verzekerings bank". De lijsten, voorzien van de handtekeningen van de drie penning meesters van de bonden, worden aan dc werknemers voorgelegd. Dat zal op korte termijn gebeuren. De staking, zo werd nog gezegd, demonstreerde de strijdbaarheid van de bonden en de solidariteit onder de arbeidei's. De Ziekenfondsraad heeft er met nadruk op gewezen dat werknemers die wegens staking niet langer recht hebben op de verplichte ziekenfonds verzekering alleen nog de geneeskun dige hulp van hun ziekenfonds kun nen krijgen tegen betaling van de premie der vrijwillige verzekering. Als men die premie niet betaalt en toch als ziekenfondsverzekerde ge neeskundige hulp inroept kan het zie kenfonds de kosten hiervan op de werknemer verhalen. De Rotterdamse ziekenfondsen heb ben overigens besloten de ongeorga niseerde bouwvakarbeiders niet zon der meer van de lijst af te voeren, maar hen na .afloop van de staking in de gelegenheid te stellen de ach terstallige ziekenfondspremies gelei delijk af te betalen. In Parijs is vernomen dat dinsdag aanstaande in de Sahara een tweede Franse atoombom tot ontploffing zal worder. gebracht. Zoals bekend begint Kroestjev woensdag zijn bezoek aan Frankrijk. Héél iets anders, héél iets nieuws! Zwitsers kaas-reccptenbockje gratis bij 2 dozen Gerberkaas* fijnste kaas uit Zwitserland H. E. nu Vliet Eu., Amsterdam (Van onze parlementaire verslaggever) De buizen van de waterleiding op het vliegkampschip Karei Doorman' moeten worden vernieuwd. De kosten daarvan worden geraamd op 44.000 gulden. Dit verklaarde staatssecre taris de Jong (Marine) gisteren in de Tweede Kamer naar aanleiding van een interpellatie Wierda (P.v.d.A.). De staatssecretaris ontkende dat voor de oude leiding, die nog maar enkele jaren oud is, een materiaal van slechte kwaliteit zou zijn ge bruikt. Ook op passagiersschepen moeten dergelijke leidingen vaak worden vernieuwd, omdat ze snel roesten. Minister Korthals heeft verklaard dat de rijksregering wel moest in grijpen in het bestuursconflict op Curapao omdat het eiland onbestuur baar dreigde te worden door het conflict tussen Gedeputeerden en de Eilandraad. Nu een noodoplossing is getroffen zullen de Nederlandse An tillen zelf verder orde op zaken moe ten stellen, aldus de minister. Hij sprak over deze kwestie tijdens de begrotingsbehandeling van het „ka binet van de viee-minister-president", dat met de Koninkrijkszaken is be last. De Tweede Kamer heeft verder met de ministers Zijlstra en Toxo- peüs gesproken over de financiële verhouding tussen Rijk en gemeen ten. Algemeen was de klacht van de Kamer dat door de vertraging in de behandeling van een nieuwe fi nanciële verhoudingswet de gemeen ten in grote onzekerheden zijn ge raakt. Minister Zijlstra antwoordde dat de kwestie zo ingewikkeld is dat het niet mogelijk bleek de nieuwe regeling tijdig tot stand te brengen. Het federale recherchebureau van de Verenigde Staten heeft gerappor teerd dat er vorig jaar in de V.S. een „alarmerende" toename van ge welddaden is geweest. Ook het aan tal arrestaties van jongeren gaf een voortzetting van d stijgende lijn te zien. Het aantal berovingen en dief stallen daalde, maar het aantal ge welddaden sprong mot 7 procent om hoog. moorden met 5 en aanrandin gen met 4 procent. Het stijgingsper centage voor moorden in steden met een inwonertal tussen 500.000 en 700.000 bedroeg zelfs niet minder dan i 21' Een kijkje in het interieur van het unieke rijdende reisbureau, dat Raptim n.v. voor Brabant in gebruik heejt gesteld. (Van onze verslaggever) Op de binnenplaats van het Juvenaat Mariaoord in Vught had gisterenmiddag een korte plechtigheid plaats. Daar werd n.l. door pater mr. dr. Keu- lemans een rijdend reisbureau ingezegend van Raptim, het In ternationaal Missie-Reisbureau. Dit rijdend reisbureau is enig in ons land en hoogstwaar schijnlijk zelfs uniek in geheel de wereld. Het zal voornamelijk rondrijden in Brabant en om te oeginnen in oost-Brabant. Raptim meent dat er met name iets moet worden gedaan op het gebied van de emigratiè en de bezoekreizen van ouders en familieleden van emi granten, voornamelijk op het platte land dat nu veelal verstoken is van de directe service van reisbureaus. Daar om werd het rijdend reisbureau inge richt, dat voor adspirant-emigranten en hun familieleden de mogelijkheden opent ter plaatse, zelfs op het meest afgelegen punt, minstens dezelfde ser- vic te bieden als die waarvan de be woners van de grote steden reeds ja renlang profiteren. Het ligt in de be doeling het rijdend reisbureau van Raptim ter gelegener tijd ook in be paalde plaatsen van het west-Brabant- se platteland te stationeren, zodat ook daar van deze nieuwe service kan worden geprofiteerd. Het rijdend reisbureau is uitgerust met een mobilofooninstallatie, zodat de adspirant-reiziger telefonisch het reis bureau kan oproepen. De Raptim-reis- deskundigen kunnen op hun beurt di rect telefonisch contact opnemen. Zoals men weet is sinds 1 januari j.l. in Tilburg een bijkantoor van Raptim Nederland N.V. gevestigd in nauwe samenwerking met de Fa. Was sing. De bedoeling daarvan is in de eerste plaats de reizende missionaris sen ter plaatse meer service te ver lenen, maar daarnaast de eenmaal be gonnen activiteiten op het gebied van emigratie en bezoekreizen van ouders en familieleden van emigranten naar emigratielanden verder uit te brei den. Het vorig jaar werden niet min der dan 6000 visa afgegeven aan per sonen, die in Canada familieleden gin gen bezoeken. Men verwacht door het toenemen van het aantal emigranten ook een toename in het bezoek. Later verklaarde minister Toxopeüs dat getracht zal worden met de laat ste „ronde" van subjectieve uitke ringen de gemeentelijke financiën zo goed mogelijk te saneren. Hij waar schuwde echter dat niet aan alle wensen zal kunnen worden voldaan. Het rijk moet de tering naar de ne ring zetten en dat wordt van de ge meenten ook verwacht. Op het paleis Belvedère in Brussel wordt alles in gereed heid gebracht voor de geboorte van de baby van prinses Paola. Links: de kinderwagen, die prinses Paola heejt uitgekozen. Rechts: „Frou-Frou"het hondje van de prinses heeft bij het bedje reeds een vertrouwd plekje gevonden. Op het ter hoogte van de noord kust van Nieuw-Guinea gelegen eiland Manam heeft zich een vulkanische uit barsting voorgedaan. Het eiland telt vierduizend inwoners. Men gelooft niet dat de uitbarsting slachtoffers heeft gevergd. Op de ontwapeningsconferentie in Genève heeft de Amerikaan Eaton aangedrongen op onmiddellijk ver bod van kernwapens in de ruimte. H betoogde dat men vooral prak tische maatregelen voor ontwapening moet bespreken en niet te lang moet stilstaan bij principiële kwesties. Ecrd.ere ontwapeningsconferenties zijn z.i. mislukt doordat men teveel hooi op de vork nam. „We moeten eerst lopen voor we kunnen gaan rennen", aldus Eaton, die het on verantwoordelijk achtte de mensheid voor te spiegelen dat ontwapening ineens een feit zou kunnen worden. Hij meende wel enige punten van overeenkomst te zien tussen het Westelijke en Oostelijke plan. Wat de Russische tijdslimiet van 4 jaren betreft zei hij: „We zouden niet ver- Advertentie) de verf voor het schilder feest SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT Zesendertig van de duizend perso nen, die tijdelijk door de Franse re gering naar Corsica zijn verbannen bij wijze van veiligheidsmaatregel in verband met het komende bezoek van Kroestjev aan Frankrijk, zijn donderdag een hongerstaking begon nen. Zij zeggen dat zij maar de helft van het bedrag ontvangen, dat de Franse regering hun voor het ver blijf en het levensonderhoud heeft toegezegd. der kunnen als we een willekeurige limiet zouden moeten stellen". De Rus Tsarapkin leverde kritiek op het Amerikaanse voornemen om in januari 1961 een kernapparaat on dergronds tot ontploffing te brengen. (Advertentie) De gehele natuur steekt zich in het nieuw en om aan het voorjaarsfeest deel te kunnen nemen mogen de mensen niet achterblijven. Leijgraaf is er speciaal voor om de man een voortreffelijk nieuw aanzien te geven. Dat kan bijvoorbeeld met on ze nieuwe „Veronese"-tinten, een gedistingeerde melange van groen en bruin, „Sienna" een fijne bruin/zwart combi natie. Alle voorjaarskostuums uiter aard gesierd met het befaam de „Boronet"-merk. Een in ternationale garantie voor kwaliteit, pasvorm en afwer king. „Èoronet" lijkt zeer kostbaar, maar is het toch echt niet! Want reeds voor 89.50 heeft u de prettige ze kerheid er zeer goed uit te zien, EN ZEER LANG, want de bestendigheid van een „Ba ronet"-kostuum is spreek woordelijk. ..Boronet" uitsluitend ver krijgbaar bij: BREDA van Coothplein hoek Ginnekenstraat zijn kort, vergen weinig ruimte. Het feit dat de negentienjarige Ronald Payne uit Londen niet lezen kan. heeft hem woensdag voor opsluiting in een gevan genis behoed. Payne was bekeurd wegens het besturen van een motorrijwiel, nadat hem daartoe de bevoegd heid ontnomen was en omdat hij geen verzekeringspapieren bezat. Maar de magistratuur in Wimbledon beschikte dat hij niet naar de gevangenis hoefde omdat hij analfabeet was. Payne's broer Reginald, zei dat Ronald niet de betekenis wist van het woord „onbevoegdheid" en dat hij de verkeersbepalin- gen niet kon lezen. Payne kreeg tien gulden boete wegens onbevoegd rijden, twin tig gulden wegens het rijden zonder verzekeringspapieren en het verbod om gedurende vijf jaren een motorrijwiel te be sturen. De toepasselijke celstraf werd hem kwijtgescholden. „Ik weet niet of wij het be trokken wetsartikel juist heb ben geïnterpreteerd, maar daar horen we dan wel later over," besloot de rechter.

de Stem | 1960 | | pagina 1