I Rechtbank wijst eisen van aannemers af est-Brabant hoeft zich geen zorgen te maken H Dura: Het moet snel afgelopen zijn Benelux- Unieverdrag nu aanvaard Rector magnificus stelt geen prijs op huldebetoon van studenten Zorin propageert plan van de grote baas UIS Bouwvakstaking breidt zich nog uit I Poging tot j i bemiddeling j mislukt j Apostolisch delegaat in Scandinavië Afwegen van belangen Vliegen wordt goedkoper Tardini wil PRINS BERNHARD OP HISWA ontheffing van functie MINISTER LUNS STELT MET NADRUK: Niet gebonden WEGENS VECHTPARTIJ IN LEUVEN: IKE ACHTER ADENAUER V.S. bereiden ondergrondse kernproef voor ONTWAPENINGSGESPREK isch n.v. 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND t Noordoostelijke wind I Stabiele prijzen TWEE MOTIES GESCHEIDEN Straaljager botste op verkeersvliegtuig ;n te Was- eigendom Isen. Spoe- bevat be- schuur, en ilichtingen ipelle Nbr. :ies n bij 570 880 1898 420 Jutting 630 185 76-229 110-2094 1 in het eden en ling met lOOe JAARGANG No. 23319 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland POMPERDAQ 17 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 18.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) J De voorzitter van de Konink- lijke Nederlandse Middenstands- bond, de heer P. G. v.d. Weele, 1 heeft in ile afgelopen dagen gezocht naar een gemeenschap- 1 pelijke basis voor een gesprek met alle partijen betrokken bij het bouwconflict, teneinde hier- mede de mogelijkheid van «en oplossing van dit conflict te helpen bevorderen. 5 De hiervoor ter tafel gebrachte J gedachtengang is zowel aan de regering als aan de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en aan de centrale werknemersorganisa- ties voorgelegd. Helaas bleek, zo wordt ons door t de Kon. Ned. Middenstandsbond l meegedeeld, bij één der bij het 1 conflict betrokken partijen J geen eenstemmigheid te bestaan J om op de voorgestelde basis voor het gesprek in te gaan. Paus Johannes XXIII heeft de Ne derlandse mgr. M. N. Lucas, aposto lisch visitator in Scandinavië, be noemd tot apostolisch delegaat voor de Scandinavische landen met zetel te Kopenhagen. Het is voor het eerst dat een apos tolische delegatie voor dit gebied is benoemd. Deze vertegenwoordigt de Heilige Stoel bij het episcopaat van de landen waarvoor zij is aangewe zen. De vestiging van een delegatie betekent een nieuwe fase in de ver betering van de situatie van de Kerk in de Scandinavische landen sedert het herstel van de kerkelijke hiërar chie aldaar in 1953. De president van de rechtbank in Den Haag, jlir. mr. Witsen Elias, heeft gisteren uitspraak gedaan in het korte geding, dal zes aannemersorganisaties en de N.V. Dura naar aanleiding van het bouwconflict aanhangig hebben gemaakt tegen de Staat der Nederlanden, het College van Rijksbemiddelaars en de leden van dat College. De presi dent weigerde de door eisers gevraagde voorzieningen en veroordeelde lien in de kosten van het geding, groot f 750.—. Of het stellen van de voorwaarde van niet-doorberekening der loonsverhoging voor lopende werken gerechtvaardigd was. Daarover deed de president geen uitspraak. Hij refereerde daarbij aan een arrest van de Hoge Raad en woog de belangen die par tijen hebben bij zijn uitspraak tegen elkaar af. Hij meende dat het belang van de staat in deze groter is dan dat van eisers. Reden waarom hij zich van ingrijpen meende te moeten ont houden. KONINGIN ELIZABETH van Enge land heeft woensdag haar formele toestemming voor het huwelijk van haar zuster, prinses Margaret, met Antony Armstrong-Jones verleend, hetgeen ingevolge een wet van 1772 vereist is. EEN AUTO van de Russische am bassade te Bonn is tegen een vracht wagen gereden, die (zonder inzitten de) aan de kant van de weg gepar keerd stond. De chauffeur en de naast hem zittende employé van de ambassade vonden de dood; een der de inzittende were zwaar gewond. HET BEZOEK van Eisenhower aan de Sovjet-Unie zal op het Eurovisie- net te volgen zijn via verbindingen, die over Finland lopen. Van Finland gaat de uitzending naar Stockholm en van daar over geheel Europa. DE DALAI LAMA heeft het voorstel van de Indische regering aanvaard om met zijn gevolg te verhuizen naar Dharamsala in noordwest-India, waar een paar oude Britse kazernes leeg staan. LEGERING van Guatemala ue ambassadeur van Cuba, ihcnazabel, gewaarschuwd, dat hij gevaar loopt hetzelfde lot te onder- £aa" a^s de Spaanse ambassadeur m Cuba onlangs trof. De Spanjaard werd, na een woordenwisseling voor cie t.v. met Castro, tot ongewenst persoon verklaard. DE BRITSE marine treft voorberei dingen om de wrakken in het Ka naal, waar bij laag water minder dan to meter water boven staat, op te Diazen. Bij de vorige opruiming neen men een hoogte van 14 meter aangehouden, maar dit acht mer te genwoordig onvoldoende. pE HEER H. G. de Boer, te Scho ten (Haarlem) geboren, een zeer Dekendc figuur in onderwijskringen, die ook belangrijk internationaal or ganisatorisch werk verzette, is giste- vtn iri 's*Hertogenbosch ten huize van zijn zoon overleden. I Verwachting van het K.N.M.I. t l°t vanavond, opgemaakt giste- i genavond 23.15 uur: Bewolkt maar op de meeste t plaatsen droog. Krachtige tot t f matig< noordoostelijke win-d. De- t i zelfde temperaturen als gisteren J «I iets lagere. Verwachting van het Belgisch J t wcei kundig instituut: t Bewolkl met opklaringen. Vrij sterke wind uit het noordoosten. iets lagere temperaturen J?n.1aa*: Zon onder 18.48 uur. Morgen: Zon op 6.48 uur. Maan ip 0.01 uur, maan onder 9.45 uur In dit verband wees hij op het argu ment dat gedaagden naar voren hadden gebracht, nl. dat de regering in de toe komst haar plicht tot handhaven van een stabiel prijsniveau niet meer zou kunnen nakomen, indien voor alle on der handen zijnde werken doorbereke ning zou worden toegestaan. Mr. Witsen Elias stelde, dat de eisers de schade van vijftig miljoen gulden die zij tengevolge van de voorwaar de van niet-doorberekening zeggen te hebben kunnen verhalen op de staat als de gewone rechter de onrechtma tigheid van die voorwaarde vaststelt. De door de staking ontstane schade hadden zij kunnen beperken door de voorwaarden van het College van Rijksbemiddelaars, eventueel onder protest, te aanvaarden en daarna een beroep op de rechter te doen. Aan het bezwaar van eisers, dat sommige aannemersbedrijven de ho gere lonen zonder doorberekening niet kunnen dragen, is, naar de mening van de president, tegemoetgekomen door j de bereidheid der regering, voor wer ken, die voor 1 maart en na 1 septem ber nog niet beëindigd zijn, doorbe rekening toe te staan wanneer de kos ten van de onderneming niet kunnen worden goedgemaakt. Nieuwe procedure Naar aanleiding van deze uitspraak deelt de Raad van Bestuur Bouwbe drijf mede, dat hij de uitspraak aldus leest, dat de „president aan een beoor deling van de door de aannemers ge stelde onrechtmatige overheidsdaad niet is toegekomen, op grond van het feit, dat een veroordeling van de Staat en van het College van Rijksbemid delaars in verhouding tot de belangen van de aannemers een te vergaande ingreep zou zijn in het overheidsbe leid" De Raad van Bestuur Bouwbedrijf zegt dan ook ,,zijn standpunt omtrent het onrechtmatig handelen van de over heid volledig te handhaven". Vermoedelijk zal de Raad van Be stuur Bouwbedrijf niet in beroep gaan van de uitspraak in kort geding, maar een nieuwe procedure tegen de Staat voor de gewone rechter aanhangig ma ken. Besprekingen hierover zijn nog gaande. „De staking moet nu zeer snel af gelopen zijn", meende de heer J. Dura Dzn., voorzitter van deze Raad. „De kwestie zal op andere wijze moe ten worden geklaard". De werknemers hebben recht op hun loonsverhoging en wij zijn bereid hun de meest moge lijke concessies te doen", aldus de heer Dura. „Die bereidheid tot concessie is er echter niet ten opziAhte van de staat", zo voegde hij hieraan toe. Demonstraties Ook gisteren breidde de staking zich nog uit. In 's-Hertogenbosch wordt nu op alle bouwbedrijven gestaakt. Hier onder bevinden zich 23 grote werken. In totaal zijn circa 650 arbeiders bij de staking betrokken. Vijfhonderd stakende bouwvakar- De internationale vereniging voor luchtvervoer (I. A.T.A.) heeft mede deling gedaan van een overeenkomst tot verlaging van luchtvaarttarieven in vele delen van de wereld. Meege deeld werd voorts dat de aangesloten maatschappijen t in de toekomst slechts twee klassen zouden aanhou den, namelijk een eerste klasse en een goedkope of toeristenklasse. Volgens de bereikte overeenstem ming zullen enkele eerste-klastarie- ven iets verhoogd worden. Maar ver der zullen, wat excursies en rondrei zen betreft, verlagingen van zes tot tweeëntwintig procent of meer wor den toegepast. beiders in Heerlen hebben woensdag zes optochten gehouden, waarin zij met leuzen op spandoeken onderte kening van de C.A.O. eisten. Later trokken de stakers naar de Sarolea- straat, waar ongeveer 13 slopers werk zaam waren bij de afbraak van ver scheidene winkelpanden en een bios coop. Nadat de stakingsleiders met de arbeiders hadden gesproken legden deze het werk neer. Daarna begaven de stakers zich naar het uitbreidings gebied, „Het Loon", waar arbeiders bouwen aan de nieuwe stadsschouw burg. Ondanks herhaalde verzoeken en besprekingen weigerden de 25 ar beiders zich bij de stakers aan te sluiten. De Heerlense politie was met 20 manschappen uitgerukt om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Nadat een politiecommissaris met de stakers had gesproken ver lieten zij het terrein. Een groep van naar schatting 150 tot 200 bouwvakarbeiders, voorzien van een klein spandoek, marcheerde gisteren omstreeks half elf het Haag se Binnenhof op onder het ritmisch geroep: „C.A.O., C.A.O.C.A.O." De politie liet de demonstranten rustig hun gang gaan. Een groep bouwvakarbeiders van naar schatting 150-200 man heeft gisteren gedemonstreerd op het Binnenhof in Den Haag. Op de foto een aantal van de stakers met een spandoek na de mars over het plein. Kardinaal Domenico Tardini, staatssecretaris ten Vaticane, heeft woensdag op een persconferentie in Rome meegedeeld, dat hy om ge zondheidsredenen ontslag uit zijn functie heeft gevraagd. De 72-jarige kardinaal Tardini, die het boek dat hij over wijlen Paus Pius dc Twaalfde heeft ge schreven, inleidde, noemde zijn ge zondheid ..nogal wankel" en ver klaarde zich niet meer opgewassen tegen ,,het veeleisende werk" van staatssecretaris. Zoals bekend is de kardinaal al enige tijd ziek. Hij is sinds 1921 werkzaam geweest op het staatssecretariaat het cen trum van het bestuur ten Vaticane en werd in december 1958 tot staatssecretaris benoemd. Hjj zei tegen de journalisten dat hij niet alleen over het ontslag te beslissen had en verklaarde voorts, dat hij na dc dood van Paus Pius de Twaalfde al tamelijk vermoeid" was, reden waarom hij toen reeds hoopte op een rustperiode. Hij werd echter benoemd tot staatssecreta ris. MINISTER LUNS zal op 2, 3 en 4 mei te Istanbul een bijeenkomst van NAVO-ministers bijwonen. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Luns heeft in de Tweede Kamer nadrukkelijk de verzekering gegeven, dat de regering met de belangen, van west Brabant terdege rekening zal houden bij de komende onderhan delingen met België over de Antwerpen-Rijnverbinding. Hij zei, dat juist nu de regering geheel vrij staat tegenover de problemen die in west-Brabant op waterstaatkundig gebied worden opgelost. Het Unieverdrag werd door de Kamer zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. ..Toen de heren van Cauwelaert en Steenberghe enige jaren geleden hun advies indienden", aldus de heer Luns, „was dit een advies van zo wel de Belgische als van de Neder landse regering. De gehele kwestie van de Antwerpen-Rijnverbinding was toen op de eerste plaats een belang van de Belgische regering. Daar deze laatste zich niet heeft willen uitspreken over hetgeen de commissie voorstelde, hebben wij toen vastgesteld, dat in ieder geval nu voor west-Brabant de knoop moest worden doorgehakt. Deze provincie moest worden geholpen. Nederland liet weten, dat het zich dus niet meer door genoemd advies kon laten lei den. Thans zijn er geheel nieuwe besprekingen op til en onder geheel andere omstandigheden, want het ka naai, dat de commissie Van Cauwe- laert-Steenberghe in de zin had vol doet niet meer aan de Belgische ver langens. De regering kan nu eerst ten volle rekening houden met de verlangens van west-Brabant. Zelfs al zou nu nog het advies van deze commissie worden op gevolgd wat zeker niet het geval zal zijn dan nog zou de regering zich niet van de plicht ontslagen kunnen achten om eerst voor west-Brabant te zorgen". De regering heeft met de aanvaar ding van het Benelux-Unieverdrag zonder hoofdelijke stemming een ge makkelijke maar toch wel een kras se overwinning behaald, nadat het verdrag door niet minder dan drie ministers (Buitenlandse Zaken, Eco nomische Zaken en Landbouw) en twee staatssecretarissen (Financiën en Verkeer en Waterstaat) was ver dedigd. De aanvaarding ging wel gepaard met de aanvaarding van twee moties door de Kamer, maar een daarvan was bedoeld als „steun in de rug" voor de regering, zodat hierdoor de positie, zowel van de regering als llllllllllllllllllllllllllllllllll De rector magnificus van de Leuvense universiteit, mgr. H. van Waeyenbergh, zou zaterdag met enig feestvertoon het feit herden ken, dat hij 20 jaren aan het hoofd van deze Alma Mater staat. Hij zou daarbij donderdag de herden king beginnen met een plechtige H. Mis voor alle studenten in de St.-Michaelskerk. In een boodschat heeft hij nu echter de studenten (aten weten, dat hij van gedachten veranderd is en van alle feestbe toon afziet, omdat vorige week 2500 Waalse en Vlaamse studenten slaags zijn geraakt over de taal kwestie, en geweigerd hebben zijn orders op te volgen. Mgr. van Waeyenbergh is ernstig verstoord over dit gebrek aan eerbied jegens het gezag. Het wordt in vele vooraanstaan de kringen van Belgische katholie ken betreurd, dat de persoon van ie rector magnificus niet zal worden tehuldigd. Zijn verdiensten voor het katholiek hoger onderwijs in België zijn bijzonder groot. Mgr. van Waeyenbergh werd tot er buiten de universiteitsstad be kend om zijn moedige houding te genover de Duitsers tijdens de tweede wereldoorlog. Hij is on wrikbaar gebleven tegenover de eis van de Duitsers: de tewerkstelling van de studenten. Aan het hoofd van alle universiteitsrectoren in België wees hij alle bedreigingen n.a.v. de tewerkstelling van de stu denten van de hand. De Duitse lei ders in België konden hem er niet toe brengen de lijsten der studen ten bekend te maken. Op 15 juni 1943 werd hij tenslotte door de Duitsers gevangen genomen en op 30 juni veroordeeld tot 18 maan den gevangenisstraf. In 1954 benoemde paus Pius XII hem tot titulair-bisschop van Gil- ba en hulpbisschop van Mechelen. van de Benelux, eerder versterkt wordt. De tweede motie viel bij de minis ter van Buitenlandse Zaken niet he lemaal in gunstige aarde, maar heeft toch geen ernstige weerstand opge wekt. De motie van ir. van Meel had be trekking op de onbevredigende rege ling van de positie van onze land bouw in de Benelux, vooral ook met het oog op de komende positie in de E.E.G. In de motie wordt gewezen op het gevaar, dat er besloten ligt in dc minimumprijzen met de vage aanduiding „kostprijzen plus winst marge". De motie dringt er op aan, dat de regering zeer zorgvuldig zal toezien, dat deze criteria niet zo maar in E.E.G.-verband worden overgenomen. De motie-Samkalden had ten doel om het Benelux-parlement meer mo gelijkheden te bieden door een beter vooroverleg met de minister ter voorbereiding van wat in het open baar zal worden behandeld. Minister Luns heeft de toezegging gedaan, dat de regering de motie-Samkalden ernstig zal bestuderen. Hij vond het echter wel moeilijk om het Benelux- parlement hulp te bieden door hoge ambtenaren bij deze voorbesprekin gen in te schakelen. Tegenover de heer Posthumus moest de minister op een gegeven moment „zich hullen in een beteke nisvol stilzwijgen". Dit geschiedde naar aanleiding van de kwestie van do Rijnvaartpremies, waarvan de minister zei, dat deze zaak wel moet worden opgelost, maar niet nü, in dit verdrag. Minder gecompliceerd bleek de waterwegenkwestie waarover de minister sprak, waarbij hij voorop stelde, dat het een kwestie was, die met dit Unieverdrag eigenlijk niets te maken had. Immers, het unieverdrag regelt de verhouding tussen de drie Benelux- landen, de waterwegenkwestie speelt alleen tussen België en Nederland. Hoe dan ook: men gaf de Bene lux dus een ruim vertrouwen door zonder hoofdelijke stemming het ver drag te aanvaarden, waarbij alleen de communisten lieten aantekenen, dat zij tegen waren. Z.K.H. Prins Bernhard heejt ■woensdagmorgen in het RAl- gebouw te Amsterdam de Hiswa watersporttentoonstelling be zocht. Als liefhebber toonde de prins grote belangstelling voor de autoboten. President Eisenhower heeft op z()n persconferentie meegedeeld dat hij en bondskanselier Adenauer het er over eens zijn dat er geen wijziging is gekomen in hun politiek jegens Berlijn. Eisenhower zei dat hij bereid is op elk tijdstip met premier Kroest- jev over Duitsland en Berlijn te spre ken mits het Westelijke standpunt niet wordt losgelaten. Hij zei dat hij Kroestjev in Camp David had meegedeeld dat hij bereid is te onderhandelen binnen de vol gende grenzen: 1) Dat het standpunt niet wordt prijsgegeven over de eerbiediging van de rechten van het Westen in Berlijn en over de Westelijke over tuiging dat de Berlijnse kwestie nooit definitief zal worden opgelost tenzij tegen de achtergrond van een rege ling voor het verdeelde Duitsland. 2) Dat niet getornd wordt aan de juridische positie van het Westen. Dc Amerikaanse con-.missie voor kernenergie heeft woensdag bekend gemaakt. dat zij plannen heeft om volgend jaar in Nieuw-Mexico een ondergrondse kernontploffing voor vreedzame doelen tot stand te laten brengen. De voorgestelde nieuwe proef is nog niet definitief door president Eisenhower goedgekeurd. Wel zal een begin gemaakt worden met het gra ven van een ondergrondse ruimte. De proef, die de codenaam „Kabou ter" heeft gekregen, zal in zoutlagen worden genomen. De bedoeling zal zijn het mogelijke gebruik van de door de ontploffing ontstane hitte voor de vorming van isotopen te be studeren. Indertijd hebben de Amerikanen meegedeeld, dat zij zich na 1 ja nuari 1960 opnieuw de vrijheid voor behielden tot het nemen van kern proeven. Het westelijk ontwapeningsplan is woensdagochtend door de Britse afgevaardigde Ormsby- Gore officieel ingediend op de eerste werkvergadering van de ontwapeningsconferentie in Ge- nève. De Sovjetafgevaardigde Zorin gaf een uitleg van de ontwapeningsvoor stellen die Kroestjev in september in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties naar voren heeft ge bracht. Zorin stelde voor dat de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en communis tisch China hun troepensterkte tijdens de eerste fase van het Sovjetplan zou den verminderen tot 1.700.000 man elk. Volgens de Sovjet-Unie zou dit peil in een periode van een tot anderhalfjaar kunnen worden bereikt. In de tweede fase zouden de strijd krachten geheel afgeschaft moeten worden, evenals de bases der deelne mende landen buiten hun eigen ge bied. Anderhalf tot twee jaar zouden voor deze tweede fase voldoende zijn. In de derde fase. die slechts een jaar zou behoeven te duren, zouden alle kernwapens moeten worden vernietigd. Het westelyke plan voorziet in be perking van de Amerikaanse en Rus sische strijdkrachten in dc eerste fase tot 2.500.000 man elk, en nader over een te komen maxima voor „bepaalde andere landen". In de tweede fase zon den dc Amerikaanse en Russische troe pensterkte tot 2.100.000 man moeten worden verminderd. Zorïn zei, dat bepaalde zwakkere landen na algehele ontwapening en bij ontstentenis van een internationaal politieleger geen gevaar behoeven te duchten van landen met een sterke binnenlandse politiemacht: het was zijns inziens duidelijk dat de veilig heid van de staten dan gewaarborgd zou zijn door het feit van de ontwa pening zelf. Een straaljager van het type F-86 behorende tot de Japanse defensie, is gisteren op de startbaan van het vliegveld Komaki in botsing geko men met een verkeersvliegtuig. Min stens drie personen werden gedood en enkele anderen gewond.

de Stem | 1960 | | pagina 1