STAKINGSFRONT STERK UITGEBREID VS-PIONIER IN BAAN OM ZON Vanavond bal van huwbare vorstenkinderen HOMBURG Adenauer naar V.S. om Eisenhower te spreken Het beste plekje Werknemers houden nu ook been stijf BredaBergen op Zoom en vele andere steden gaan nu mees taken STOCKHOLM: ROMANCES, GERUCHTEN Kind „(e intelligent" voor pleegouders Radio-Moskou veel te saai DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer geredden onder puin van Agadir „Zwarte Corps" afzijdig AUTOMATISCH, BELLEN NAAR BUITENLAND Pravda zegt het zelf Sovjet-attaché maakte rel Brussel in Alleen blanken mogen stemmen Gegevens over magnetische velden Opklaringen Drieduizendste student in Nijmegen Mevrouw, hebt u reeds uw voor deel gedaan met de drastische prijs verlaging van Homburg's vleeswaren 7 Zo nee, vraag dan bij uw winkelier om inlichtingen en ook u zult verbaasd zijn over deze enorme prijsver laging van de bekende en geroemde Homburg's vleeswaren. Probeert u dan met een eens die heerlijke Homburg's rookvers, de Gelderse worst welke door haar bereiding en verpakking dagenlang onveranderd heerlijk blijft. de Glorie van Cuyk 100e JAARGANG No. 23315 Poor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v Don- gen, C J. v. Hootegem. mr dr. A. J. J. M Mes, mr H M L de Rech ter, P V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16. Tel 2234! (3 lijnen) Postgiro 278841 ZATERDAG 12 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 —OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Gisteren, twaalf dagen na de ramp, heeft men opnieuw overlevenden on der de puinhopen van Agadir uitge haald, vier in totaal. Ze waren zo uitgeput, dat zij hun namen niet kon den opgeven. Bijzonder tragisch was het lot van twee zusjes, die in de wijk Talbordj- werden gevonden. Het jongste zusje stierf kort na dc redding in de ar men van het oudere zusje. Die oud ste was volledig uitgeput en had haar verstand verloren Een van de overlevenden die giste ren gevonden werd, is de vader van de drie kinderen, Alice, Jacqueline on Ai-mand Kalfon, die donderdag onder het puin vandaan zijn gehaald. De 6-jarige Armand stierf echter een paar uur na zijn redding in het ziekenhuis. Alice vertelde gisteren, dat zij en haar zusje onder het puin van hun huis verhaaltjes hadden ver teld aan Armand en kinderliedjes voor hem hadden gezongen „Maar hij bleef maar vragen, waar zijn vader en moeder waren Vader Kalfon zei tegen zijn red ders, dat zijn vrouw kort na de aard beving gestorven was. Nederlandse liulp Twee uit Nederland gezonden ver pleegsters zijn aan het werk gegaan in het ziekenhuis van Marakesh, ten zuidoosten van Casablanca. Het zijn zr. M. A. de Groot en de johannieter zuster G. Hofstee. Zij werken daar samen met collega's uit andere lan den aan de nazorg van de slacht offers van de aardbeving in Agadir. In de vernietigde bergdorpjes in het gebied van Agadir blijken bij de aardbeving van 29 februari 179 men sen te zijn omgekomen en 144 ge wond. Er bestaat geen enkele weg verbinding met deze dorpjes die 700 meter hoog liggen. Reddingsploegen zijn nu door de lucht naar de on- heilsplaatscn gebracht. Er is in het bouwconflict nog geen enkel teken te bespeuren dat op een spoedige oplossing wijst. Integendeel, het gaat nu hard te gen hard. De stakingsleiding in Utrecht heeft besloten nu ook in vele andere delen van ons land grote aantallen werken besmet te verklaren. Vanaf maandag wordt ook gestaakt in: Breda, Bergen op Zoom, Assen, Weert, Stadskanaal, Den Helder, Helmond, Venlo, Apeldoorn en wellicht in nog enkele andere plaatsen en streken. Ook in Zeeland zullen waarschijnlijk maandag in tweede instan tie meer .stakingsobjecten worden aangewezen. Van dag tot dag zal men in Utrecht de toestand in het oog houden en het is niet uitgesloten dat het stakings front na maandag opnieuw sterk wordt uitgebreid. Nu de gehele Tweede Kamer zich tegen de patroons gekeerd heeft, is er voor de werkgevers, zo zegt de stakingsleiding, geen enkele weg meer open dan de c.a.o. onvoorwaar delijk te tekenen. De bouwvakkers tonen zich dus even hardnekkig als de werkgevers en dat maakt het waarschijnlijk dat het een strijd van lange duur gaat worden. Tot schade van het gehele land.... De stakingsleiding heeft de nog werkende leden der drie organisaties gevraagd bij te dragen in een steun fonds, om de stakingskassen te ver sterken. Voor de niet-georganiseerde stakers komt vandaag een afdoende regeling. N.C.A.B. vergadert De vakvereniging ,,Het zwarte corps", waarin al het machineperso- neel is georganiseerd, heeft zich gis teren nogmaals, en nu zeer nadruk kelijk, gedistantieerd van de bouw vakstaking. Zij staakt niet mee, om dat zij in de omstreden c.a.o., waar mee de leden van ,,Het zwarte corps" overigens zelf niets te maken heb ben, helemaal geen verbetering der arbeidsvoorwaarden ziet. In vele ge vallen, aldus de verklaring, brengt j zij de werknemers een verslechte-1 ring. Daarom denkt de vereniging niet over een sympathiestaking. Gisteren hebben de drie samen werkende werknemersorganisaties in het .bouwbedrijf weer overleg ge pleegd met de N.C.A.B., die zich op nieuw bereid toonde de c.a.o. te on dertekenen. Nu de bemiddelingspo ging van de heer W. J. Andriessen, K.V.P.-Tweede Kamerlid, mislukt is, wilde de N.C.A.B. zijn woord ge stand doen. Maar in onderling overleg besloot men nog even te wachten tot van daag, zaterdag. Heden wordt n.l. een buitengewone ledenvergadering van de Nederl. Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroons gehouden. Ongetwijfeld zullen daar harde noten gekraakt worden (men her innert zich de talrijke protesten van afdelingen van de N.C.A.B.) maar men vertrouwt er toch kennelijk op dat het besluit van het landelijke bestuur bekrach tigd zal worden. En dan zal de ondertekening, aldus de onder handelaars van gisteren, aan be tekenis winnen. Weer kort geding Dc Haagse advocaat mr. dr. K. W. P. Klaassen onderzoekt thans de mo gelijkheden van het aanspannen van een kort geding tegen de staat en de drie grote vakcentrales (K.A.B., C. N.V. en N.V.V.), in het belang der ongeorganiseerde bouwvakarbeiders. Een aantal van hen heeft hem daarom verzocht. Zij worden, aldus zeggen ze, onrechtmatig benadeeld omdat posters hen beletten aan het werk te gaan. De Pravda vertelde gisteren dat de Russische radio wat meer pit in de programma's moet brengen wil zij het gewone Russische gezin berei ken. ,,Vaak horen we monotone voor lezing van teksten en kunstmatige reportages met hoogdravende woor den en muziek, waardoor de luiste raars alleen maar worden geïrri teerd. Het is allemaal kleurloos en saai", aldus de Pravda. De mensen van de Sovjet-radio die nen het volk te vertellen over de superioriteit van het socialisme aan het kapitalisme, zij dienen de impe rialistische propaganda te ontmaske ren en het Sovjet-volk op te voeden in de geest van trots op het vader land en van onverzoenlijkheid met de bourgeois-ideologie, aldus de Pravda, hiermee een fraai voorbeeldje gevend hoe pittige dingetjes samengesteld moeten worden. In de de loop van mei zal met automatisering van het telefoonver keer met België en West-Duitsland worden begonnen. Voorlopig alleen vanuit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De tweede militaire attaché bij de Sovjet-ambassade in Brussel, kolonel Nikolai Kilditsjef, is naar Moskou te ruggeroepen, nadat de politie in de Belgische hoofdstad hem beschul digd had van lichte mishandeling, het plegen van verzet en belediging van de politie in een Brussels res taurant. Volgens Belgische regeringskrin gen, die dit fneedeelden, was de po litie vorige week naar een restau rant ontboden, waar kolonel Kil ditsjef zijn medegasten zou hebben beledigd. Hij vocht met de politie, toen deze hem wilde meenemen en later had hij op het bureau de offi cier van de wacht beledigd. Toen hij zich beriep op zijn diplomatieke on schendbaarheid, was hij vrijgelaten. Het procesverbaal was naar het mi nisterie van buitenlandse zaken in Brussel gestuurd, dat het doorzond naar de Sovjet-ambassade. DE BRITSE Labour-leider Hugh Gaitskell heeft afgezien van herzie- ning van het handvest van de partij en van schrapping van de befaamde paragraaf vier", volgens welke de 1 gemeenschappelijke eigendom van alle produktie-, distributie- en ruil- middelen het uiteindelijke doel van de arbeidersbeweging is. Hij stuurt i aan op een soort compromis om zich als leider te handhaven. TE WENEN is gisteren een minis tersconferentie van de kleine vrij handelszone (Efta) begonnen. Er j wordt enige toenadering tot de Euro- markt verwacht. TEGEN C. B., een 24-jarige in Cura sao geboren student, heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam twee jaar met aftrek ge- eist wegens het in bezit hebben en/of verhandelen van marihuana-sigaret- ten. MET INGANG van morgen zal de Nederlandse omroep een nieuw pau zeteken in gebruik nemen, gebaseerd op de eerste maten van het Wilhel mus, gezet en elektronisch gereali seerd door ir. H. Badings. DE MINISTERS van de zes landen j van de E.E.G. zullen 16 en 17 mei in Den Haag vergaderen over het door de Europese Commissie voorge stelde landbouwbeleid. DE TWEEDE hevige sneeuwstorm in een week heeft het leven in het zuiden van de V.S. praktisch lam ge legd door dikke lagen sneeuw en ijs. In vijf staten is de noodtoestand af gekondigd. 90 PROFESSOREN en lectoren te Parijs hebben De Gaulle een bood schap gezonden, waarin zij de rege ring verzoeken bij het atoombeleid de weg van de vrede en de nuttig heid in te slaan. DE SCHELDETUNNEL te Antwer pen zal in de week van 14 tot 20 maart, telkens van 9 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens gesloten zijn voor het verkeer van vrachtwagens en autobussen, dit in verband met herstellingswerkzaameden aan het wegdek. De Westduitse bondskanselier Aden auer vertrekt vandaag naar New York en Washington, waar hy presi dent Eisenhower, vice-president Nixon en de minister van buitenlandse zaken Herter, zal ontmoeten. Van Washing ton zal hij via San Francisco naar Tokio vliegen. Daar zal hij van 25 maart tot 1 april blijven. De 84-jarige bondskanselier hecht grote waarde aan zijn besprekingen met Amerikaanse leiders zo kort voor de topconferentie tussen Oost en West. In kringen uit zijn omgeving ver wacht men dat hij drie belangrijke ar gumenten naar voren zal brengen: Het Westen moet geen compromis aanvaarden over de westelijke rechten in Berlijn. 2 De enige wijze waarop Kroestjev kan tonen, dat hij werkelijk dooi in de koude oorlog wenst, is zijn Berlijnse plannen op de topconfe rentie te laten varen en de huidi ge situatie in Berlijn te handha ven. J De belangrijkste kwestie op de topconferentie is niet Berlijn, maar ontwapening. Adenauer meent, dat de topconfe rentie noodzakelijk is om te zien,, of Kroestjev van goede wil is, maar functionarissen in Bonn verhelen niet dat de bondskanselier pessimistisch op dit punt is. Hij meent, dat de belangrijkste ba sis van de Russische politiek is de westelijke onmacht om verenigd te blijven. Daarom wil hij er op aan dringen' dat de eenheid en solidariteit van het Westen op overtuigende wij ze op de topconferentie worden ge demonstreerd. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft gisteren in het Zuidafrikaanse Lagerhuis gezegd dat de regering, slechts blanken wil laten deelnemen over de vraag of Zuid-Afrika al dan niet een republiek moet worden, om dat ,,het Britse imperialisme her haaldelijk de stemmen van niet-blan- ken gebruikt heeft om de Afrikaners eronder te houden". Verwoerd legde deze verklaring af vóór de indiening van een motie die hem toestemming verleent om een wetsontwerp ter regeling van het re ferendum in te dienen. De motie werd aangenomen. De Verenigde Staten hebben gisteren met succes een satelliet in een baan om de zon gebracht. Het bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) maakte be kend dat de „planeet" van 40 kg voldoende snelheid had gekre gen om aan de zwaartekracht van de aarde te ontkomen en dat zij een baan om de zon is gaan beschrijven. I Verwachting van het K.N.M.I. J tot vanavond, opgemaakt giste- renavond 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog j weer met opklaringen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Iets zachter dan gisteren, Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: J Zwaar bewolkte hemel, afgewis- seld met opklaringen en neer- slagvlagen. Maximumtemperatu- ren van 10 tot 15 graden. Vandaag: Zon onder 18.39 uur. Maan op 17.53 uur. I Morgen: Zon op 7.00 uur. Zon on- der 18.41 uur. Maan op 19.05 uur. J Maan onder 7.00 uur. J Mandag: Zon op 6.58 uur. Maan J onder 7.26 uur. Deze telefoto toont prinses Bea trix en prinses Irene bij aankomst op het Stockholmse Bromma-vlieg- veld. Dinsdag a.s. zal aan de r.-k. Uni versiteit te Nijmegen de 3000e stu dent worden ingeschreven. Het berei ken van deze mijlpaal in de geschie denis van deze katholieke instelling van hoger onderwijs zal worden ge markeerd met een eenvoudige plech tigheid tijdens welke rector magnifi cus, prof. mr. L. G. A. Schlichting, deze inschrijving persoonlijk zal ver richten. (Advertentie) HEBRI wasl en droogt voor U Prinses Beatrix en prinses Irene zijn gistermiddag in Stockholm aangekomen, waar zoals het althans officieel heet koning Gustav Adolf VI en prinses Louise van Zweden een feest geven ter ere van hun kleindochters. Er komen vele huwbare vorstenkinderen naar Stockholm. Daar bestaat dus een royale kans op romances. Onze beide oudste prinsessen waren vergezeld van haar secretaresse mej. M. C. C. Wijnen. Gewoonlijk wordt de dienst naar Stockholm onderhouden met een DC-6B, maar om de prinses sen met het nieuwste materieel kennis te laten maken, had de KLM voor deze vlucht een Lockheed Electra in gezet. die werd gevlogen door gezag voerder M. L. van Oort, chef-vlieger Electra's van de KLM. Maandag zul len de prinsessen met een regerings- Dakota naar ons land terugvliegen. Op het Zweedse vliegveld werden zij begroet door prins Bertil en prin ses Margaretha van Zweden. Voorproefje Gisteravond hadden de gasten, die vandaag in het Zweedse koninklijke paleis een uniek feest zullen meema ken, reeds een klein voorproefje van wat hen te wachten staat. De Zweedse prir es Sibylla gaf na menlij k een diner voor zestig ge nodigden. Van de koninklijke gasten waren alleen kroonprins Harald en prinses Astrid van Noorwegen gister avond nog niet aanwezig. Zij zullen vanmorgen per trein ariveren. In jaren is de drukte op het twee honderd jaar oude „Slottet" niet zo druk geweest. Auto's reden af en aan tussen het paleis en het station en het vliegveld Bromma, om de gasten op te halen. De geruchten over romances tussen prinsessen en prinsen vonden gretig hun weg, doch geen ervan is door het Zweedse hof bevestigd. Verloving.... In het middelpunt van de be langstelling staan de Zweedse prinses Desiree en kroonprins Konstantin van Griekenland. De prinses werd door de kroonprins gekust bij zijn aankomst op het vliegveld, maar overigens besteed de de knappe prins geen bijzon dere aandacht aan haar. En bo vendien kuste Konstantin ook de oudere zuster van prinses Desiree, prinses Margaretha het eerst Inspiratie Het gaat trouwens bijzonder harte lijk toe by de aankomst van de gas ten. Journalisten en persfotografen hebben daaraan werk genoeg. Vanavond moeten zij anders werken. Dan worden zij geweerd. Dubbele in spanning dus om toch iets aan de weet te komen. De rijen foto's van prinsen en prin sessen, die knap zijn als in sprookjes, de versiering van de Vita Havet (wit te zee)-zaal, fraaier vor deze gele genheid gemaakt dan ooit, het dansen dat tot bijna het ochtendgloren door gang zal vinden, dat alles zal de bron van inspiratie moeten vormen voor menig verhaal. En menig loos gerucht, waarschijn lijk. Op een persconferentie werd mee gedeeld dat de snelheid is berekend op ongeveer 39.680 km per uur. De door mensenhanden gemaakte planeet genaamd Pionier Vijf, zal een weg tussen de banen van de aarde en Venus om de zon volgen. De baan om de zon zou in 311 dagen worden afgelegd. De kortste afstand tot de zon zou 119.520 km zijn en dit punt zou in ongeveer 151 dagen bereikt worden. Pionier Vijf werd om 14.00 uur (Ned. tijd) in Cape Canaveral gelanceerd. Alle drie de trappen van de 27 meter lange Thor-Able-raket werkten goed. De radiotelescoop van Jordell Bank en posten in de V.S. vingen krachtige radiosignalen op. Dr. Silverstein, een leidende figuur bij de Nasa, zei dat de huidige baan neigt naar die van de planeet Venus. Pionier Vijf zou 29 miljoen km dich ter bij de zon komen dan de baan van de aarde. Men hoopt dat via Jodrell Bank vier maanden contact met de pio nier kan worden onderhouden. Daarna zou de „planeet" haar reis rond de zon buiten bereik van de luisterposten op aarde voortzetten en het is nog niet be kend wanneer zij dicht genoeg bij de aarde zal komen om weer gehoord te kunnen worden. Zij zal tientallen jaren lang gege vens naar de aarde kunnen sei nen, vanaf afstanden tot tachtig miljoen km. Met lichtsnelheid De nieuwe Amerikaanse satelliet is o.m. uitgerust met een instrument dat nieuwe gegevens moet verstrek ken over de magnetisehe velden in de ruimte, die bij geen enkel hemel lichaam behoren en dus ook niet daarvan kunnen afhangen en die, als zeestromingen in de oceanen, in de ruimte schijnen te ..stromen". De Amerikanen hopen dat de mens eens, dank zij de energie, ge leverd door deze onafhankelijke" magnetische velden, met de snelheid van het licht zal kunnen reizen. De tweede Russische Loenik heeft de eerste gegevens verstrekt over de ze magnetische velden. Het is echter nog niet mogelijk het energievermo gen en de uitgestrektheid van de vel den te bepalen. I'aus Johannes heeft in Rome de traditionele autozegening ge houden. De Romeinse brandweer, die een beetje achteraan stond, vond een uitnemende methode om toch de aandacht van de H. Vader te trekken. Hij zal de be- helmde spuitgasten beslist niet over het hoofd gezien hebben. (Advertentie) Het echtpaar Combs in Dallas (V.S.), dat zelf kinderloos was, had een meisje aangenomen. Het kind is nu vier jaar en vader en moeder Combs beschouwen het «eheel als hun eigen kind. Maar nu hebben de autoritei ten uitgemaakt dat het meisje „te intelligent is voor het gezin Combs" en dat het daar niet de opvoeding zou kunnen ontvangen waarop het recht heeft. Een metaalarbeider heeft de familie Combs spontaan geld ge boden om een advocaat te helpen betalen. „Liefde is heel wat be langrijker dan cultuur en intel ligentie", zei hij.

de Stem | 1960 | | pagina 1