KAMER GEEFT MINISTER w'i saan de kinderen °P20eken VOLLE STEUN IN BOUWCONFLiCT GLORIE VAN HET IN DODENSTAD LEVEN Applaus en n handdruk voor drs. de Pous Huurverhoging nu ook 1 april van kracht Aannemers dagvaarden Staat en bemiddelaars Luchtdoelgeschut rond Soekarno's paleis Vanavond Schrootfilm op LUISTER, OF IK SPRING Piloot voor tribunaal Geen alcohol bij luchtverkeer DAGBLAD VOOR ZEELAND Ook dit jaar Nederlandse „Grand Prix' Dwang niet gewenst met INVENTUM is 't goed leven Dwangsom van miljoen gevraagd INVENTUM TREEDT OBERLANDER AF? Lange scheur in bodem oceanen Plaatselijk regen 100e JAARGANG No. 23314 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M Mes, mr H M L de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnenPostgiro 273841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 11 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35) De Nederlandse Grand Prix 1960 voor racewagens-formule 1, die mee telt voor het wereldkampioenschap der autocoureurs, wordt op 6 juni (tweede pinksterdag) gehouden. Deze datum is door de stichting „Wedstrijdenfonds Circuit van Zand- voort" vastgesteld, nadat men van verschillende kanten zodanige toezeg gingen had gekregen, dat het orga niseren van een Nederlandse Grand Prix dit jaar voor de K.N.A.C. (de organisatrice) geen financiële pro blemen zal opleveren. Voorafgaande aan de Grote Prijs van Nederland worden nationale sportwagenraces gehouden. Vanavond zal over de Nederlandse televisie een documentaire worden uitgezonden, gewijd aan de schroot- affaire. Deze film, samengesteld door Pier Tania en Arie de Ruyter, duurt ca. 1 uur. Dat is vier maal zolang als aanvankelijk was bedoeld. Het slot van het vastgestelde program ma, .Interpol calling", zal daarom vervallen. (Van onze parlementaire verslaggever) De minister van Economische Zaken, drs. De Poüs heeft in de Tweede Kamer een applausje gekregen voor de wijze waarop hij in het stakingsconflict is opgetreden. Dit applaus is een grote bij zonderheid in het Nederlandse parlement. Het werd gegeven na dat de minister zijn laatste repliek had uitgesproken. Aan het slot daarvan zei hij: „Ik ben tien jaar in het maatschappelijk werk geweest. Ik weet wat onderhandelen is. Laat dit nu niet de indruk wekken hier in het openbaar, dat ik met een of andere prijsbe- schikking of een of andere maatregel-force-majeur iets kan door drijven. Laten wij het vertrouwen niet verstoren en zien door on derhandelen verder te komen." De minister heeft daarbij de raad opgevolgd die hem van verschillende zijden in de Kamer werd gegeven. De heer Andriessen (K.V.P.) liet uitkomen dat de regering haar loon- en prijsbeleid niet om wille van de bouwnijverheid moet verzwakken, daarvoor staan er voor ons gehele volk te grote belangen op het spel, maar hij vroeg wel om nog eens te trachten tot overleg te komen. Pro fessor Oud (V.V.D.) vond dat het niet verstandig is nu, vooral gezien het karakter van het huidige rege ringsbeleid, reeds een bindende re geling te gaan opleggen zoals de so cialist Baart had gevraagd. bouwkosten in de. periode van 1953 tot 1957 met 35 pet. zijn gestegen zo als tot dusver is berekend. Van deze stijging komt 16 tot 20 i pet. voor rekening van de kosten v..n het materiaal. Dit materiaal neemt echter slechts een aandeel in 1 va 63 pet. in het geheel, zodoende blijft een stijging van 10 tot 13 pet. die onverklaarbaar is. Op grond van de cijfers over het jaar 1958-1959 zou den volgens de ondernemers de bouwkosten met vier procent zijn verhoogd terwijl maar een geringe daling is opgetreden. De minister trok de conclusie dat de produktiestijging niet in de prijs tot uitdrukking is gebracht. (Van onze parlementaire verslaggever) De minister van Volkhuisvesting, mr. J. v. Aartsen, kon zich gisteren in de Tweede Kamer verheugen in oen ruime meerderheid van 78 tegen 48 stemmen voor zijn ontwerp tot huurverhoging. Alleen de socialisten, communisten en pacifisten warer er tegen. De beide wetsontwerpen tot verhoging van de grondbelasting en de herziening van de personele be lasting, die met het huuroiitwerp sa mengingen, zijn echter blijven ste ken. Er moest tot schorsing van de beraadslagingen worden besloten, OP DE AMSTERDAMSE Effecten beurs is de handel gisteren een paar minuten stopgezet. Dat was voor een korte huldiging van de 78-jarige H. F. Petersen jr., commissionair in effecten, die op 10 maart 1900 voor het eerst op de beurs was gekomen. Een zeldzaam 60-jarig jubileum dus. om de regering gelegenheid te geven j tot intern beraad. Dit als gevolg van pogingen van dr. Lucas (K.V.P.) om een motie in te dienen tegen het ontwerp grond belasting. De heer Andriessen (K.V.P.) heeft bij aparte hoofdelijke stemming over één artikel van de wet zijn stem ge mengd in hetzelfde rode koor dat te gen de gehele wet was. In dat arti kel wordt de regering de mogelijk heid gegeven om het woning- en huurbeleid vrij te maken in streken waar de woningnood reeds is over wonnen. Het is een vervolg op de reeds aangekondigde opheffing van de woonruimteverdeling. De minister was de K.V.P. al tegemoet gekomen door op het laatste moment de wet te wijzigen in die zin, dat eerst de gemeenteraden nog zouden worden gehoord en dat bovendien een even tuele maatregel van de regering dan nog twee maanden zou blijven lig gen, alvorens van kracht te worden. Maar de heer Andriessen sprak zijn grote bezorgdheid uit over een te licht opvatten van de hui dige nog steeds bestaande wo ningnood, en stemde als eenling met links mee tegen het artikel. Het opheffen van het grootboek woningverbetering is met onge veer dezelfde stemverhouding aangenomen (79 tegen 46). Daar door komt dus een eind aan de DE POLITIE te Rotterdam heeft veel bekritiseerde blokkering van gisteren procesverbaal opgemaakt de huuropbrengst. 38-ja"ge zich noemde psy- Voor de minister van Volkshuis- -genezei J, S. uit Amsterdam, vesting is het echter nu nog niet geneeskunde onbevoegd zou geheel zeker of zijn opzet zal slagen uitgeoefend. om op j apl-j] de huurverhoging in- PBrcrec Y„ i derdaad te doen ingaan. L t 7* DRIE jaar geleden werd; Het is de vraag of de Eerste Ka mer het standpunt van haar zuster instelling zal overnemen, vooral na die de hebben in Long Beach dt kiel gelegd voor de romp van de eerste DC-8. Giste ren is men begonnen aan het ..schip" h<Ttgeen°gebe\jrd Ts"mêt~ de beide be- verkeersvi?egUhg. 4-motorlg straal" lastingontwerpen. EEN AARDBEVING in het zuiden van Peru heeft één mensenleven ge- eist. Dertig mensen liepen verwon dingen op. DE 25E BOEKENWEEK (26 maart- 2 april) zal op 25 maart geopend worden in het Concertgebouw te Am sterdam met een galaconcert door het Concertgebouworkest, met een op dc letterkunde van vroeger en later tijden afgestemd programma. HET HOOFDPRODUKTSCHAP voor akkerbouwprodukten zal geen bijdra ge geven aan de Stichting Hulpfonds Droogteschade Landbouw. Ook niet al beschikt de regering over de bevoegdheid daartoe hetgeen professor Oud zeker veronderstelde, en welke bevoegdheid hij zeker aan wezig zag. Het is echter de bedoe ling dat zoveel mogelijk de verant woordelijkheid bij het bedrijfsleven blijft berusten, aldus de liberale spreker. Misschien worden wij er echter wel eens ooit toe gedwongen, zo liet hij uitkomen. Ook minister de Pous heeft dit laatste in zijn rede laten door schemeren. Wij hebben in het kabinet al over verdere maat regelen beraad gehad, zo zei hij. De interpellant, de heer van Mas- trigt (C.H.) ging iets verder in zijn conclusies. Hij vroeg de minister of er niet reeds inbreuk is gemaakt op het loon- en prijsbeleid en welke maatregelen nu moeten worden ge nomen. Tenslotte heeft hij echter ook de voorkeur gegeven aan over leg met alle betrokken organisaties tezamen. Geen motie Algemeen heeft de Kamer er van willen afzien om met een motie de goedkeuring van het beleid der regering in het sta kingsconflict tot uiting te bren gen. Een motie van vertrouwen is in ons parlement ongebruike lijk, aldus de heer Andriessen. Wanneer men daarmede begint dan weet men niet precies wat vertrouwen is en waar precies de grens moet liggen tussen niet meer vertrouwen. Minister de Pous heeft op verzoek van de interpellant een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de om standigheden die geleid hebben tot het conflict in het bouwbedrijf. Hij liet daarbij uitkomen dat de ondernemers zich sterk hadden ge maakt om geen prijzen door te be rekenen, maar uit de cijfers en de gegevens is gebleken dat er wel de gelijk een produktiestijging is ge weest die zij niet in lonen willen omzetten. Zij eisen doorberekening in de prij zen hetgeen de regering onmogelijk kan toestaan. De minister zei dat de (Advertentie) Warm water van ca 85 °C. voor minder dan J/j cent per I liter bij nacht- stroom, met een boiler vah Het conflict in dc bouwwereld stond niet alleen in de Kamer, waarover elders meer, in de belangstelling. Op die andere fron ten sprongen drie belangrijke punten in het oog: de bemiddelingspoging-Andriessen is mislukt. de aannemers hebben een kort geding aanhangig gemaakt te gen de Staat en tegen het College van Rijksbemiddelaars; de staking heeft zich uitgebreid o.m. tot een groot werk Den Bosch. m Dat de heer W. J. Andriessen zou bemiddelen hebben wij gisteren reeds gemeld. Op verzoek van de Katholie ke Werkgeversvereniging heeft hij een gesprek gehad met zowel de mi nister van Economische Zaken als met de drie hoofdbesturen van de werk nemersvakbonden. De bemiddelaar zocht de oplossing in de sfeer van de vorstverletpremie. De vakbonden had den zich bereid verklaard aan een ge sprek met de regering deel te nemen, wanneer de regering in het voorstel van de heer Andriessen mogelijkheden zag die haar prijspolitiek niet zouden aantasten en de vakbonden tot een gesprek zou uitnodigen. De ministerraad beeft over dit voor stel gisterochtend vtrgaderd. In het kader van zijn politiek is het onaan vaardbaar, aidus de conclusie van de ministerraad. Morgen voor „Wij gaan in het offensief". Dat was de verklaring, die de heer Dura, voor zitter van de Raad van Bestuur Bouw bedrijf, had afgelegd. Wat hij daar mee bedoelde, is gisteren duidelijk ge worden. Namens verschillende aanne mersorganisaties is namelijk een dagvaarding uitgebracht aan de »Staat der Nederlanden, aan het College van Rijksbemiddelaars en aan de leden van dit College per soonlijk. Gevorderd wordt, dat deze gedaag den niet langer aan de goedkeuring van de c.a.o. de voorwaarde verbin den waartegen de aannemers opko men, namelijk het niet verrekenen van de loonsverhoging in de uiteindelijke prijs op basis van het tussen de aan nemers en opdrachtgevers overeenge komen contract. Er wordt een dwangsom gevraagd van een miljoen gulden per dag. Mor genvroeg om tien uur zal de president van de rechtbank in Den Haag dit in kort geding behandelen. De Nederlandse Christelijke Aanne mers en Bouwvakpatroonsbond (NC AB) heeft gisteren per aangetekende brief bericht ontvangen van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, dat hij ge royeerd is als lid van deze raad. Voorts houdt deze bond mede op ver zoek van enkele afdelingen, zaterdag te Utrecht een buitengewone algemene vergadering over dit conflict. Uitbreiding staking Zoals hierboven reeds gememoreerd heeft de staking zich uitgebreid. Gistermorgen is aan dc bouw van de traverse-tunnel in Den Bosch het arbeiders. Deze uitbreiding van de werk neergelegd door een dertigtal staking is veroorzaakt door het feit. dat enkele arbeiders van de in Eind hoven platgelegde werken in Den Bosch aan dc tunnel waren komen werken. De landelijke stakingsleiding acht het niet onmogelijk, dat de staking zich ook nog zal uitbreiden tot Hel mond, Boxtel en Apeldoorn. De financiering van de uitkeringen aan de duizenden stakende bouwvak kers in ons land, waarmee morgen een begin zal worden gemaakt, levert de vakbonden geen enkele moeilijkheid op. I Met de „Koningin Wilhelmina" zijn gisteren uit Hoek van Holland 65 ouders, afkomstig uit het gehele land, vertrokken, die hun kinderen in Australië zullen bezoeken. In En geland zullen zij aan boord gaan van de „Arcadia", die hen naar het nieu we vaderland van hun geëmigreer de kroost zal brengen. Een 15-jarige jongen heeft de beken de filmproducer Charles Brackett op een weinig alledaagse manier gedwongen een afspraak niet hem te maken om zijn werk te bekijken. Filmproducer Charles Brackett, die Oscars heeft gewonnen met ,,Thc lost weekend" en „Sunset Boule vard", logeerde in een hotel in de binnenstad van Los Angeles. Daar liet zich ook de 15-jarige Charles Ammons inschrijven. Later belde hij vanuit zijn kamer de receptie op en kondigde aan dat hij om 6 uur van de elfde etage zou sprin gen, tenzij hij iets van Brackett zou hebben gehoord. De politie werd gewaarschuwd en men ontdekte de jongen op een smalle richel buiten het raam van zijn kamer. De politie reikte de jongen een telefoon aan en Brackett kwam aan de andere kant van de lijn. „Morgen wil ik graag eens met je praten", beloofde Brackett aan de jongen. Charles klom toen zijn kamer weer binnen en de politie nam hem mee voor een onderzoek. De jongen had een scenario ingezonden dat door Brackett was afgewezen. Van- j daar. De vlieger van de Mig-jager van de Indonesische luchtmacht die bij Bandoeng een noodlan ding maakte, is voor een verhoor overgebracht naar Djakarta. Het is de 28-jarige tweede luitenant Daniel Maukar, afkomstig van Menado. Hij zal voor een lucht machttribunaal verschijnen. Maukar was een van de eerste zes Indonesische vliegers, die hun opleiding voor het vliegen van Mig-jagers in Egypte heb ben gekregen. Tot nu toe zijn er 17 gewonden door de beschietingen te Djakarta en Tand jong Priok. Volgens de politie te Dja karta was het doelwit van de piloot bij zijn aanval op Tjilintjing een aan tal tanks van een oliemaatschappij. Onder de gewonden waren daar een vrouw, die in verwachting was en een klein kind. Rond Soekarno's paleis is nu een hechte bewaking ingesteld. In de voortuin staat een mitrailleur en in een wijde ring is luchtgeschut op gesteld. De president zelf heeft nog geen commentaar gegeven op de aanval. In Bonn gaan hardnekkige geruch ten dat Theodor Oberlander, de West- duitse minister van vluchtelingenza ken, nog deze week zal aftreden. Hij zou zijn ontslag aanbieden voordat Adenauer naar de conferentie der Westelijke mogendheden vertrekt, waar vooroverleg zal worden ge pleegd i.v.m. de komende topconfe rentie. Geleerden aan boord van het on- derzoekschip „Vcraa" van de Ame rikaanse Columbia-universiteit, die opmetingen van de oceaanbodem maken, hebben vastgesteld dat de diepe breuklijnen in de bodem van de Atlantische Oceaan en de Indi sche Oceaan één formatie vormen die ten zuiden van Afrika doorloopt. Deze kloof sluit aan op een zich over de gehele aarde uitstrekkende aardbevingszone. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt giste- renavond 23.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen oost en zuid. Weinig verandering in tempera- tuur. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Bewolkt met opklaringen, 's Mor- gons plaatselijk mist. Overdag zacht weer. 2 Vandaag: Zon onder 18.37 uur. J Maan op 16.43 uur. J Morgen: Zon op 7.02 uur. Maan onder 6.23 uur. "J| 60 Zwitserse kaas-recepten in uniek, geïllustreerd recepten- boekje gratis bij 2 dozen Üer- berkaas - fijnste kaas uit Zwit serland! Imp. Fa. E. van Vliet Ein., Amsterdam «fcfc- .vx-x» Onder de twaalfduizend mensen die in de Marokkaanse stad Agadir ge troffen door een aardbeving onder het puin werden bedolven, bevond zich ook een Arabische vrouw, die ieder ogen blik kon bevallen. Na twee dagen werd de aanstaande moeder door de reddingsploegen onder het puin vandaan gehaald. Zij werd ogenblikkelijk naar de Franse marine- luchtbasis overgebracht. In een als hospitaal ingerichte hangar schonk zij het leven aan een zoon. Moeder en kind (zie foto) maken het goed. Ze zijn nu liefderijk opgenomen in het ziekenhuis op de Amerikaanse basis Nouasseur. In de geteisterde dodenstad zijn gis teren opnieuw mensen gevonden, die de aardbeving en de verschrikking van acht-dagen-onder-het-puin hebben over- leefd. In het Mohammedaanse district van de stad, in de wijk Talborj, hoorden redders zwakke kreten. Vijf mensen, on- der wie vier kinderen, werden onder het puin uitgegraven. Ze zijn zeer zwak. Elders werden nog drie mensen gered, j In de afgelopen drie dagen zijn nu in totaal dertien mensen levend onder het puin vandaan gehaald. I Het federale bureau voor de luchtvaart in de V.S. heeft be paald, dat de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen voort aan geen alcoholische dranken meer mogen serveren aan dron ken passagiers. De reizigers mo gen voortaan zelf ook geen fles sen met drank meer meenemen aan boord. Een maatschappij of passagier kan bij overtreding met duizend dollar worden be boet. De maatregel geldt ook voor vluchten in het buitenland.

de Stem | 1960 | | pagina 1