Tweederde van werknemers profiteert al van vrije loonvorming Ondertekening cao even opgeschort Franse kikvorsman zwemt Paleis Soekarno beschoten Voor 1 april nog voor miljoen verhoging Welkom voor Sjoukje Fraude notaris Blade! beloopt 80 mille VAASA MARGARET TROUWT ZES MEI Druk overleg Wraak van Indonesische piloot Sergeant door losse patroon ernstig gewond Datum huur verhoging nog in beraad OPERATIE-LOURMAIS-NUL-GRADEN KOFFIE Segni gaat het nu proberen Heeft Adenauer vetorecht Schip zinkt, rouw en kind verdronken Stevig appeltje voor de dorst DAGBLAD VOOR ZEELAND I V bespiedt valsspelers Minder wind j schenkt u meer voldoening Uit Mig van Russisch maaksel krokantbrood 100e JAARGANG No. 23313 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. •t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 1«. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. DONDERDAG 10 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. no. 35) Prinses Margaret en Anthony Armstrong-Jones zullen vrijdag 6 mei in de Westminster Abdij te Londen in de echt worden verbonden. De plechtigheid be gint om half één Nederlandse tijd. De dienst zal worden geleid door de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher. Prins Philip zal de bruid „weg geven". Het nieuws werd bekend gemaakt in een verklaring van Clarence House de Londense woning van prinses Mar garet en haar moeder. Op zes mei zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat de overgrootvader van de prinses, koning Edward de Zeven de, stierf. Gisteren is tijdens een militaire pe lotonsoefening in de buurt van Annen (bij Assen) de 21-jarige dienstplich tige sergeant Ch. van Duyn uit De Bilt door een losse patroon in de zü geraakt en ernstig gewond. Zijn patrouille was bij de oefening van dt B-compagnie van het 43e ba taljon infanterie uit Assen gevangen genomen. Bij een ontvluchtingspoging geraakte de sergeant in gevecht met een soldaat, die de vinger aan de trekker van zijn geweer had. Tijdens de worsteling moet het schot zijn afgegaan. (Van onze parlementaire verslaggever) De staatssecretaris Roolvink heeft gisteren in de Tweede Ka mer zeer uitvoerige mededelingen gedaan over de resultaten van de vrijere loonvorming tot nu toe. Op 8 februari waren er reeds 850.000 werknemers die van deze loonsverbeteringen hebben ge profiteerd. Daarna zijn er nog 213.000 bijgekomen met verhogin gen die variëren tussen 3.4 en 7.3 procent. Niet in dit getal be grepen zijn de circa 500.000 ambtenaren met een verhoging van 6.2 procent. DE VARKENSPEST in ons land doet per jaar een schade ontstaan van 2,6 miljoen gulden. Dit is te Gouda mee gedeeld door de directeur van de gezondheidszorg voor dieren, dokter K. Joling. DE KOPENHAAGSE arbeidersorga nisatie heeft aangekondigd, dat zij dit jaar geen 1-mei-optocht zal orga niseren, hoofdzakelijk omdat het op een zondag valt. De communisten houden wel een optocht. HET BESTUUR van het Produkt- schap voor Zuivel heeft een verzoek om een bijdrage in het Hulpfonds Droogteschade Landbouw afgewezen. IN MILAAN en Genua sneeuwde het gisterenochtend vroeg, een bijzonder verschijnsel om deze tijd van het jaar. DE ROTTERDAMSE politie heeft vijf Rotterdammers (van 20 tot 30 jaar) aangehouden, van wie wordt verm-oed, dat zij de laatste tijd en- Keie tientallen inbraken hebben ge pleegd. De staatssecretaris verwees in zijn rede nog even naar de vroegere N.V. V.-eisen voor een algemene loonron- de van 4 pet. Voorstellen waarbij nog een 773.000 werknemers een loonsver betering zullen krijgen zijn bij het College van Rijksbemiddelaars of de Stichting van de Arbeid in behan deling. Verwacht mag worden dat voor hen allen de verbetering vóór 1 april een feit zal zijn, meende de staatssecretaris. Dat geldt ook voor de bouw vakkers die een loonsverbetering reeds door een College van Rijks- bemiddelaars hebben zien goed gekeurd, al zijn er nog moeilijk heden voor de aannemers. Al met al komt men op een totaal van circa 2,2 miljoen van de 3,3 mil joen werknemers in Nederland. Van het restant zijn er 800.000 die niet onder een of andere c.a.o. of andere loonregeling vallen. De socia listen hadden de regering verweten dat er voor deze groep niets bekend is over eventuele loonsverbeteringen. De staatssecretaris zei in zijn ant woord dat deze groep ook bij de vroegere geleide loonpolitiek on grijpbaar" is geweest. Onder hen zijn er velen die beho ren tot het hogere personeel of tot de middelbare beambten in de tex tielindustrie. De staatssecretaris had ook nog uitvoerige cijfers over de compensatie voor de huurverhoging voor A.O.W.- en A.W.W.-gepensio neerden, voor invaliditeits-rentetrek- kers e.d. Hij toonde aan dat de com pensatie ook voor deze groep al ruim is en in vele gevallen zelfs ruimer dan bij de huurverhoging van 1957 onder het kabinet-Drees. De cijfers, vond de staatssecreta ris, waren nog wel het interessantste deel van het antwoord van de rege ring tijdens het debat rond de huur verhoging. Minister van Aartsen had uit de Kamer weinig kritiek gekre gen die ook al tijdens de schrifte lijke voorbereiding naar voren was gebracht en was beantwoord. De mi nister zei o.a. dat de onderhouds- termen bij deze nieuwe huurverho ging verscherpt zijn en dat de rege ring besloten heeft de bedragen voor onderhoud en algemene onkosten voor woningwetwoningen te verhogen (waarover de heer van Helvoirt (K. V.P.) vragen had gesteld). Met de liberalisatie van het huur beleid zal de regering zeer voorzich tig zijn, verklaarde de minister. Hij was bereid om alvorens de beper kingen op de woninghuren op te hef fen overleg te plegen met de vaste Kamercommissie. Over de huurblok- kering herhaalde de bewindsman dat deze nauwelijks effect had gehad voor de verbetering van het onder houd. De minister beraadt zich nog over de datum van ingang van de huurverhoging omdat het nog niet zeker is of ook de Eerste Kamer in de enkele nog resterende weken het wetsontwerp zal kunnen (en willen) behandelen. Tijdens de replieken diende de heer van Vliet (K.V.P.) een amendement in om alle woningen beneden de huurgrenzen van 9 gulden in gemeen- te'ilasse I tot 5 gulden in gemeente klasse V vrij te stellen van huur verhoging tenzij de eigenaar voor de huuradviescommissie aantoont dat het huis goed onderhouden is en vol doende woongerief bevat. De regering wilde een grens stel len bij de woningen die voor 1918 zijn gebouwd. Voor woningen van een latere datum kan de huurder dan wel aan de adviescommissie vragen om een verbod tot huurverhoging op grond van gebreken. Maar volgens het voorstel van de heer van Vliet ligt het bewijs pas bij de verhuurder. Een motie van de heer Bommer (P. v.d.A.), die de onlangs door de Ka mer aanvaarde wijziging in de wo ningsubsidiëring op losse schroeven wil stellen, zal wel door de Kamer worden verworpen. Morgen stemming Ook voor het amendement van de heer v. Vliet voelde de minister niet veel. Met de regeling die in het wetsontwerp wordt voorgesteld, is een doelmatige voorselectie mogelijk tussen huizen die waarschijnlijk wel en huizen die waarschijnlijk niet voor een huurverhoging in aanmerking komen. Een amendement van Hel voirt (K.V.P.) dat aansloot bij de eerdere toezegging van de minister over de liberalisatie werd door de bewindsman overgenomen. De stemming over de amendemen ten en het wetsontwerp zelf zal don derdag worden gehouden. De casino's van België krijgen televisie ter bestrijding van be- J driegers die de casino's miljoe- J nen francs per jaar kosten. Elk t t van de speeltafels wordt voorzien J J ciaal het spel van hen die als valsspelers bekend staan beke- J ken zal worden. De camera's ko- men in de plaats van detectives, die te gauw bij de spelers bekend t raken en daardoor hun doeltref- t fendheid verliezen. Iedereen kan J J de camera's zien. Hun werking t f zal in de eerste plaats psycholo- J J gisch zijn, daar de spelers niet t t weten wanneer de camera's geJ bruikt worden. De camera's zul- t len worden bediend door een man t in een geheime controlekamer. J J Daar zal men verscheidene tafels t 1 tegelijk in het oog kunnen hou- J 2 den. t w Gisteren heeft de officier van jus- zover de situatie thans duidelijk titre bij de rechtbank te 's-Hertogen- meent de officier van justitie, DE PRESIDENT van Peru en me vrouw Prado zijn gisteren om tien minuten over half elf met een Da kota van de Kon. Luchtmacht van het vliegveld Ypenburg vertrokken, waarmee een einde kwam aan het driedaags staatsbezoek. Zij gaan nu enkele dagen naar Parijs en vandaar naar Lima. KRONBORG, het „Kasteel van Ham- Iet te Elseneur in Denemarken, dat bijna vier eeuwen oud is en danig in verval begon te raken, wordt thans gerestaureerd. IN HET Italiaanse Collebrincioni is de vloer van de kerk bezweken on- A gewicht van een begrafenis stoet. De kist en de rouwenden kwa men terecht in een grafkelder. Acht Personen raakten licht gewond. Verwachting van het K.N.M.I. i geldig tot vanavond, opgemaakt J gisterenavond 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke Z tot matige wind tussen oost en Z zuid. Dezelfde of iets hogere Z temperaturen. j Verwachting van het Belgisch j weerkundig instituut: Stijging van de temperatuur met J overdag maximumtemperaturen 2 van vijf tot elf graden. Zwaar 5 bewolkte hemel, afgewisseld met °Pkl?rin.gen. Neerslagvlagen, die 2 Plaatselijk onweersachtig kunnen 2 zlJn. Automobilisten worden ge- waarschuwd voor harde windsto- 2 ten. Zon ""der 18.35 uur. 2 Maan op 15.36 uur. i 2 Morgen; Zon op 7.04 uur. Maan 5 2 onder 6.05 uur. 2 bosch, mr. A. baron van Imhoff, na dere mededelingen verstrekt over de fraudes die gepleegd zijn door nota- ri i CH. van M. uit Bladel. Het onder zoek, dat nog lang niet is afgesloten, heeft tot nu toe 23 gevallen van frau- i de aan het licht gebracht, met welke I een totaal bedrag van plus minus f 80.000 gemoeid is. De bedragen variëren van f 2.000 tot f 10.000 per geval. Zo zijn er afschriften van akten afgegeven, waarvan geen origineel bestond. I Soms ook las de notaris andere be- j dragen voor dan die welke in de ak ten vermeld stonden en in sommige gevallen werden in het geheel geen afschriften afgegeven. Door een nalatigheid van de nota ris is de eerste zaak aan het licht gekomen. Een driemaandelijks rou tine-onderzoek van een accountants kantoor had iot enig wantrouwen aanleiding gegeven. Bij het daarop door de justitie ingestelde onderzoek kreeg men een afschrift van een akte in handen, dat gedateerd was 15 augustus. Op deze feestdag worden in deze streek nooit akten gepas seerd. Toen men dit geval verder on derzocht, bleek van de onderhavige akte geen origineel te bestaan. Voor (Advertentie) dat ook in geval van een faillissement de baten nog voldoende zullen zijn om de gedupeerden schadeloos te kunnen stellen. Tussen de vele enthousiasten die gistermiddag op Schiphol waren om de Nederlandse kunstrijdstertjes Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel bij hun terugkeer uit de Verenigde Staten te verwelkomen, was ook de Nederlandse hardrijder Jan Pesman. Hij beloont hier Sjoukje Dijkstra voor haar kranige prestatie op de Olympische Winterspelen en op de wereldkampioenschappen met een ferme zoen. De Nederl. Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond en de drie werknemersorganisaties in het bouw bedrijf hebben gisteren besloten de uitvoering van het besluit om de C.A.O. te ondertekenen, enkele da gen op te schorten. De reden daarvan is dat er nog steeds pogingen in het werk gesteld worden om spoedig tot een oplossing van het bouwconflict te komen. Gisterenmorgen zijn hoofdbestuur ders van de drie vakbonden in aller ijl naar Den Haag gereisd, waar zij met „een belangrijke persoon" be sprekingen zouden voeren. Ook op ander niveau was gisteren overal druk overleg. Het landelijk bestuur van de N.C. A.B. heeft in de loop van woensdag nog heel wat meer reacties op zijn besluit gekregen. De afdelingen Drente en Overijssel hebben zich ge schaard achter de al eerder genoem de afdelingen die protesteerden tegen het besluit de C.A.O. te onderteke nen. Ook de Gelderse afdeling toon de zich zeer verontrust. Al deze af delingen willen een algemene leden vergadering, voordat de handtekenin gen inderdaad gezet worden. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft zijn ernstige afkeuring uitge sproken over de dissidente houding van de N.C.A.B. De raad heeft ver dere samenwerking met de christe lijke bouwvakpatroons verbroken. 'De Nederlandse Christelijke Aan- nemersbond zal daartegen op juridi sche en formele gronden protest aan tekenen. De secretaris van de N.C.A.B., dr. G. J. Stapelkamp, heeft het protest reeds mondeling aan het secretariaat van de Raad van Bestuur Bouwbe drijf overgebracht. ISieuwe stappen De staking zelf bood een stabiel beeld. Hier en daar hervatten som migen het werk en elders legden en kele anderen het werk neer. Er wer den pogingen in het werk gesteld om de dijkwerkers en draglinemachinis ten die aan Europoort werken, ook tot staking te bewegen. Ook bouw vakkers die op Schiphol werken, kre gen dat verzoek. In Amsterdam is voor een afde lingskantoor van de Alg. Nederlandse Bedrijfsbond een oploop ontstaan waaraan de politie te pas moest ko men, maar er kwamen geen moei lijkheden van. In Den Haag kregen de ongeorga niseerde stakers toestemming met steunlijsten rond te gaan. Het presidium van het Katho liek Verbond van Werkgevers vakverenigingen heeft gisteren een bespreking gehad met het bestuur van de Katholieke Aan nemers- en Patroonsbond. Als vervolg daarop worden nu ,,door anderen" stappen ondernomen, daarbij uitgaande van een voor stel van de katholieke aanne mers. hug COFFEINEVRIJ President Gron hi van Italië heeft de demissionaire premier, prof. An tonio Segni. verzocht een nieuwe re gering te vormen. De oude regering trad veertien dagen geleden af. Seg ni (christendemocraat) heeft de op dracht aanvaard. Louis Lourmais is een Franse kikvorsman van 1.78 m lang en 100 kilo zwaar, wat heel fors is voor een Fransman. Hij is momenteel bezig de Rijn van Schaffhausen naar Rotterdam af te zwemmen, een afstand van meer dan duizend kilome ter. Veertien dagen wil hij over deze tocht doen, maar na de eerste twee dagen hij is dinsdagochtend van start ge- Lourmais: vlak na een zwempartijtje gaan ziet het er niet naar uit dat hij zich aan zijn tijdsche ma zal kunnen houden. Op het eerste traject tot Egli- sau, zo'n 35 km had hij veel pech, omdat het water trager stroomt doordat ten behoeve van de elektriciteitsvoorziening stuwen zijn gesloten. Uren raakte hij ach ter op zijn schema en hij moest zelfs, hoewel hij drie rubberpakken aan had, door de koude het water af en toe verlaten. In Eglisau, waar hij was opge wacht door de hele bevolking, die de in grote vlokken neerdalende sneeuw trotseerde, bleek zijn ge zicht ernstig gezwollen. Door de ijzige kou waren zijn lippen zelfs tweemaal zo dik als normaal. Ook in het traject na dit vrien delijke plaatsje waren er veel stu wen, zodat Lormais ook daar wei nig hulp had van de stroming. Hij is, spijts de achterstand van vele uren op zijn voorgenomen schema, gisterenavond toch nog aangeko men in Bazel. En dat in water van om en nabij nul graden, hooguit twee graden Celsius Er zullen er maar weinig zijn, die uit beide foto's bij dit stuk één en dezelfde man herkennen. Toch is het op beide plaatjes Louis Lor- In een Mig-straaljager van Russisch maaksel heeft een jonge Indonesische vlieger gisteren vanuit de lucht het vuur geopend op het paleis van president Soekarno. De Indonesische president was op dat oenblik niet in zijn paleis. Een arbeider en een schildwacht werden bij deze aanval gewond. De vader van de amokmakende vlieger was onlangs in hechtenis genomen wegens onwettig wapen bezit De rebellerende Indonesische piloot was in een formatie van vier Mig-17 straaljagers van het vliegveld bij Djakarta opgeste gen. Zeven minuten na de op stijging gierde het toestel, vol gens officiële verklaringen, bij na met supersonische snelheid boven het presidentspaleis en gaf een regen van kogels af. De kinderen van de president ver bleven in het paleis, terwijl ko gels door de gangen en door de eetkamer vlogen. Het vliegtuig veranderde van koers en beschoot dertig mijl verder het zo merpaleis van begin tot eind. Daar werd niemand gewond. Tenslotte deed de piloot zijn derde aanval en wel op het kustdorp Tjilintjing, waar veertien mensen gewond bleven liggen. Toestel en piloot verdwenen na de ze beschieting. De Indonesische lucht macht heeft ze als „vermist" opge geven. De drie andere toestellen keerden op hun basis terug. Onmiddellijk na de aanval werden de telegraafverbindingen vanuit Dja karta afgesloten. vonden, die splinters uit stenen muren weren en automatische pistolen heb ben in cordon een onderzoek inge steld in het beschoten paleis in Dja karta. Drie kogels werden terugge vonden, die splinters uit stenen muren en marmeren pilaren hadden gesla gen en zware kandelaars hadden be schadigd. De schutter gebruikte mi trailleurkogels van zwaar kaliber. Hij opende het vuur in een frontaanval aldus de perssecretaresse van pfesi- Lourmais, de fitte. mais, die op 1 september 1920 te Brest geboren werd. Met behulp van een speciale uitrusting wil hij aantonen, voordat hij de barkoude Poolzee gaat onderzoeken, dat het mogelijk is gedurende lange tijd in ijskoud water te zwemmen. Hij werd van alle lycea wegge stuurd, maar kon toch op de Aca demie voor Beeldende Kunsten te Montpellier komen. Zwemmen is van zijn tiende jaar af zijn hobby. In 1939 nam hij dienst bij de lucht macht en werd vlieger. In 1940 de serteerde hij naar de troepen van De Gaulle en werd kapitein van de Commando's. Van de training daar heeft hij veel profijt gehad. En thans dus in een paar rubber- pakken en met zwemvliezen naar Rotterdam. Op de persconferentie van Herter vroeg men de minister of Adenauer het vetorecht heeft op besluiten van de Westelijke mogendheden over Ber lijn en Duitsland. Herter gaf hierop geen recht streeks antwoord. Hij bepaalde zich ertoe te verklaren dat de kwestie Berlijn en het Duitse vraagstuk ir zijn geheel zak' i zijn waarover voort durend overleg wordt gepleegd tus sen de V.S., Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. dent Soekarno, jatti. mej. Seul Rochmul- Volgens plan Een Indonesiër in Hongkong, die zich woordvoerder noemde van een opstandige beweging, heeft in com mentaar op het bericht over de be schieting verklaard, dat het gebruik te toestel behoort tot de Indonesische luchtmacht en bestuurd werd door een. vlieger, die sympathiseert met de op standige beweging. „Dit incident was voorzien in onze plannen" verklaarde hij. „Wij hebben medestanders in de gelederen van de luchtmacht". Een hoge officier heeft meege deeld, dat de vermiste Mig-17 straal jager vanuit de lucht is waargeno men. Hij weigerde echter te zeggen of het vliegtuig gewoon geland was of neergestort. Op de Weser in Duitsland is het binnenschip „Roelfien" uit Mussel- kanaal aangevaren en gezonken. Hierbij zijn de 4^-jarige vrouw van de schipper R. Zuiderhoek-Drenth en zijn 5-jarig dochtertje Hennie ver dronken. (Advertentie) VAASA is Uwidealedagelijks brood, voedzaam en licht verteerbaar. Verrukkelijk met ieder beleg op elk uur van de dag. uit Finland Imp. Fa. E. van Vliet Ezn, Amsterdam In oktober van het vorig jaar vond een groep jongens van tussen de 11 en 18 jaar in Syd ney een groot geldbedrag, dat verborgen was op een terrein dat door een circus werd ge bruikt als opslagplaats. De jon gens besloten zich telkens een klein deel van het geld toe te eigenen voor een extra zak centje. Maar eergisteren kon een der jongens de verleiding om méér te nemen niet weerstaan en nam hij 600 Australische ponden (ruim vijfduizend gul den) voor zichzelf en spoedig was de politie de bende op het spoor. De „schat" die de jongens vonden was waarschijnlijk 40.000 Australische ponden (ongeveer 370.000 gulden) groot. De poli tie veronderstelt dat het geld de buit is van een serie bank- diefstallen. Er was nog 20.000 pond van over.

de Stem | 1960 | | pagina 1