Protestantse patroons tekenen REGERING AANVAARDDE COMPROMIS AANNEMERS VAN NIET Fotograaf uit VS. slecht behandeld GESLAAGD ALS GEVELTOERIST, MAAR ALS INBREKER TOCH NIET Ju Zeeland duizend, in Tilburg 1200 stakenden Peruviaanse president in ons land Slechte beurt voor Cuba Moeder naar zieke dochter in Sydney Kardinaal nodigt stands- en vakorganisaties uit HOLL YWOOD STAAKT Auto op vervalst lot DAGBLAD VOOR ZEELAND Rustig verloop KOFFIEPRIJS OMLAAG Verhoging AOW en AWW wegens huurverhoging Oostelijke wind Uitspraak over structuur Parlement Indonesië Wegzending is onrechtmatig Epidemiegevaar in Agadir bezworen 100e JAARGANG No. 23311 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Rrader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr A. J. J. M. Mes. mr. H M L de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnenPostgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 8 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post. 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Op het ministerie van Economische Zaken is gisteren urenlang geconfereerd over het conflict in de bouwwereld. Gisteravond maakte de Raad van Bestuur Bouwbedrijf bekend, dat daarbij opnieuw voorsteilen van werkgeverszijde naar voren zijn ge bracht. „Tot zijn leedwezen moet de Raad meedelen dat deze voorstellen ook ditmaal door de regering zijn afgewezen" aldus het communiqué. Daarmee was dus de kans op een vergelijk voor dit ogenblik weer verkeken. stuur zijn dat er slechts „enkele". De protestants-christelijke werk gevers in het bouwbedrijf zijn door het Convent der Christelijk-sociale Organisaties verzocht eraan mee te werken dat het conflict zo spoedig mogelijk wordt beëindigd. De voorzitter van de Kon. Nederl. Middenstandsbond, de heer P. G. v. d. Weele, heeft aangeboden in de sta kingskwestie te bemiddelen. Overal is het stakingsparool op waardige wijze opgevolgd. In Zeeland namen meer dan duizend bouwvakar beiders deel aan de staking. Vrijwel zonder uitzondering zijn de besmet verklaarde werken in Vlissingen, Middelburg, Goes en ook in Domburg verlaten. Overal stonden borden: Hier wordt gestaakt. Sporadisch was er enige tegenstand, hetgeen met de uitkeringskwestie verband hield. De staking in Zeeland werd geleid vanuit het kantoor Vlissingen van de De staking, die gisteren overal met waardigheid is ingezet, zit vele aan nemers kennelijk helemaal niet ple zierig. Er zijn ,er onder hen die be reid zijn op de eisen der vakbonden in te gaan. Volgens de Raad van Be- De koffieprijzen worden als gevolg van de daling op de wereldmarkt met ingang van vandaag 8 maart verlaagd. Deze verlaging zal over het algemeen bedragen 8, C en 2 cent per pakje van 250 gram. Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond. Onder de besmette werken waren hotel Britannia te Vlissingen (uitgevoerd door Dura), woningbouw projecten, het nieuwe zusterhuis St.- Joseph, nieuwbouw aan de St.-Ja- cobskerk, de nieuwe kazerne te Mid delburg, in Goes o.a. een technische school en in Domburg o.m. hotel- bouw. In Bergen op Zoom hebben vele Zeeuwse leden de districtsvergade ring van de kath. bouwvakarbeiders bond St.-Joseph bijgewoond, waar districtsbestuurder N. van Kaam een uiteenzetting gaf. (De Zeeuwen val len onder het district Bergen op Zoom). In Tilburg lag het werk op de nieuwbouwprojecten geheel stil. Bij de staking in deze stad waren 1200 arbeiders betrokken. In Eindhoven waren het er ca. 4000. O.a. het werk aan het nieuwe gebouw van de G.G. D. lag er geheel stil. Ook elders in het land was de sta kingsactie rustig, zodat de bevolking er weinig van heeft gemerkt. Hier en daar wisten de arbeiders nog niet precies of het werk waar zij aan stonden ook op de lijst stond en in Limburg kwamen de stakingen zelfs even wat traag op gang. Overal staakten duizenden arbei ders. In de hoofdstad 4000. Geen incidenten Het grote probleem van de sta king is, volgens een Amsterdamse vakbondsleider, of de ongeorgani seerden, die meestaken, voor uit kering in aanmerking komen. De betrokkenen menen dat zij daar recht op hebben. De EVC heeft dit recht onderstreept in een telegram aan de stakingsleiding in Utrecht. Dc regering heeft aan de S.E.R. advies gevraagd over de voorgeno men verhoging van A.O.W.- en A.W. W.-pensioenen i.v.m. de huurverho ging. In deze adviesaanvrage is uit gegaan van de volgende verhogin gen: Het ongehuwdenpensioen voor be jaarden van f 972.- tot f 1.086.- per jaar; het gehuwdenpensioen voor be jaarden van f 1 584.- tot f 1.740.- per jaar; het pensioen voor weduwen zon der kinderen, alsmede de tijdelijke weduwenuitkering van f 1.326.- tot f 1.458.- per jaar; het pensioen voor I weduwen met kinderen van f 1.968.- tot f 2.148.- per jaar; het pensioen voor wezen tot 10 jaar van f 438.- tot f 480.- per jaar; het pensioen voor j wezen van 10 tot 16 jaar van f 660.- tot f 720.- per jaar; en het pensioen voor wezen van 16 tot 27 jaar van j f 864.- tot f 948.- per jaar. Vanaf april worden hierop al voor schotten verleend. ANTONY ARMSTRONG Jones, de verloofde van prinses Margaret, heeft gisteren zijn 30e verjaardag ge vierd. Hij woont op Buckingham Pa lace, waar een intiem dineetje gege ven is en waar tal van gelukwensen binnenkwamen. DE TENOR Agostino Lazzari is, tij dens een galavoorstelling van Hoff- mans Erzahlungen te Napels in el kaar gezakt. Hij wordt momenteel in een kliniek aldaar verpleegd. TE HARDERWIJK heeft een dei- leerlingen van het Christelijk Lyceum zich kaal laten knippen. Opbrengst aan entrees en aan verkoop haar 280 gulden. Dat was voor het Anne Frankdorp. BEN GOERION premier van Israël, vertrekt vandaag naar de V.S., waar hij met Hammarskjoeld een onder houd heeft. Ook gaat hij naar Londen om MacMillan te ontmoeten. TE LONDEN is gisteren een confe rentie begonnen over de politieke toe komst van Brits Guyana, dat onaf hankelijkheid wenst. Verwachting van het K.N.M.I. 2 geldig tot vanavond, opgemaakt 2 gisterenavond 23.15 uur: Droog, koud en schraal weer met enkele overdrijvende wolkenvel- den. J Verwachting van het Belgisch l weerkundig instituut: 2 I Bewolkt met opklaringen. Tem- 2 I Peratuur van 0 tot vijf graden. 2 Vandaag: Zon onder 18.31 uur. 2 Maan op 13.33 uur. Morgen: Zon op 7.08 uur. Maan onder 5.01 uur. I De centrale leiding toonde zich zeer tevreden over het verloop van de ac tie. Er waren nergens incidenten. Naar men in Utrecht verklaarde, zou 's avonds opnieuw overleg tus sen de drie hoofdbesturen der be trokken bonden worden gehouden. De voorzitter van de Nederlandse katholieke aannemers- en patroons bond. de heer J. Nelissen, heeft na overleg met mr. F. van Thiel, de voorzitter van het Katholiek Ver bond van Werkgevers, op een spoed vergadering van de Raad van Be stuur aangedrongen. In die vergade ring zou van de zijde der katholieke werkgevers een voorstel gedaan wor den. Het hoofdbestuur van de N.C.A.B. heeft gisterenavond het volgende medegedeeld: ,,Het hoofdbestuur van de Neder landse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond is gebleken, dat alle mogelijkheden om de rege ring tot aanvaarding van het beken de standpunt der aannemersorganisa ties te bewegen, en aldus tot een voor alle betrokkenen aanvaardbare oplossing van de onderhavige moei lijkheden te geraken, zijn uitgeput. Overwegende, dat voortzetting van het conflict in de bouwnijverheid het algemeen belang in het bijzonder in sociaal en economisch opzicht in zeer ernstige mate zou schaden, en over wegende dat over de inhoud der ont worpen C.A.O. op zichzelf tussen alle betrokken organisaties overeenstem ming bestond, heeft het bestuur van de Nederlandse Christelijke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond zij het onder handhaving van zijn standpunt besloten de laatstelijk door de minister van Economische Zaken gedane toezeggingen te aan vaarden en zijn vertegenwoordigers in het overleg derhalve opgedragen te bevorderen, dat dit conflict thans zo spoedig mogelijk wordt beëindigd. De vertegenwoordigers van de Ne derlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond hebben nog dezelfde avond een ernstige poging gedaan dit standpunt ook bij de be sturen der andere werkgeversorga nisaties in het bouwbedrijf ingang te doen vinden. Nu dit, aldus het hoofd bestuur, helaas niet mogelijk is ge bleken, hebben de vertegenwoordi gers van de N.C.A.B. overeenkomstig de* beslissing van het hoofdbestuur aan de voorzitters der werknemers organisaties in het bouwbedrijf doen weten, dat het bestuur van de N.C. A.B. tot bekrachtiging van de C.A.O. bereid is. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft meegedeeld dat het besluit van de N.C.A.B. in de houding en het standpunt van de overige bij hem aangesloten organisaties ,,niet de minste wijziging zal brengen en de kracht van deze organisaties in geen enkel opzicht zal ondermijnen". Na de beschuldiging van de Cubaanse premier Fidel Castro, dat Amerika verantwoordelijk is voor een explosie van het mu nitieschip te Havana en na de daaropvolgende ontkenning van de Verenigde Staten, dat men niets te maken heeft met de ontploffing aan boord van „La Coubre" waarover wij giste ren reeds uitvoerig hebben ge meld is de toestand nog meer verslechterd. Het Nederlandse Episcopaat heeft tegen maandag a.s. de landelijke be sturen van alle katholieke standsorganisaties, van alle bij de KAB aangeslo- ten vakbonden en andere katholieke organisaties, waaronder de Kath. Ver- man, een free-lance fotograaf „ook In Amerikaanse regeringskringen vreest men n.l., dat Washington thans onder zware druk gezet zal worden van die Amerikanen, die zich reeds lang verzet hebben tegen de zeer ge matigde houding van ditzelfde Wash ington tegenover dc verhitte anti- Amerikaanse stemming op Cuba. Een goede troefkaart voor deze voorstanders van krachtig Ameri kaans optreden en desnoods ver breking van de diplomatieke be trekkingen is nu bovendien de ar restatie en behandeling van een 26-jarige Amerikaanse passagier op het Franse munitieschip, Do nald Chapman. Hij werd door de Cubanen gearres teerd toen hij na de ontploffing bezig was, foto's te maken van de aange richte ravage, en vervolgens gevan gen gehouden en ondervraagd zonder dat de Amerikaanse ambassade verlof kreeg zich met hem in verbinding te stellen of gelfs te horen kreeg waar hij zich bevond. Er werd geen formele beschuldiging tegen hem ingediend, maar de Cubaanse pers wees hem, da delijk aan als een mogelijke spion en saboteur. Eerst zondagavond kreeg de ambassade eindelijk contact met hem en kort daarna werd hij vrijgelaten. Eindeloze verhoren" vertelde Chap eniging van Hoger Personeel, de ARKA, bet KOV, de Politiebond St. Michael de Kath. Vereniging van Mijnbeambten enz. uitgenodigd een boodschap van dc bisschoppen over de kwestie van de bedrijfsbonden en de verhouding tus sen de vak- en standsorganisaties aan te horen. Een plaatje dat de sfeer op tal rijke bouwwerken in ons land ka rakteriseert: hamer, troffel en schop liggen werkeloos op de grond en de bouwvakkers staan niet op de steiger, maar kijken naar het verlaten bouwwerk. De letterlijke tekst van de brief van kardinaal Alfrink aan de katho lieke sociale organisaties luidt als volgt: Sedert vele jaren reeds heeft de kwestie van de bedrijfsbonden en in verband daarmee ook het vraag stuk van één of meer vakcentrales uw volle belangstelling gehad. Ook de verhouding stands- en vakorganisaties is daarbij aan de orde gesteld, terwijl, aan de Neder landse bisschoppen meermalen ge vraagd is, in deze controverse een uitspraak te willen doen. Na een langdurige studie en rijp beraad hebben de bisschoppen besloten hun mening terzake te formuleren en aan U kenbaar te maken. Wij stellen het op prijs deze boodschap aan het gehele episcopaat persoon lijk mee te delen, aan de besturen van de katholieke sociale organi saties die bij deze kwestie direct betrokken zijn of die hun wensen en inzichten ter zake in de afge lopen jaren aan het episcopaat hebben kenbaar gemaakt. Wij no digen daarom Uw bestuur uit met een a twee vertegenwoordigers aanwezig te willen zijn in Esplana de te Utrecht op maandag 14 maart om 10.30 uur". In kringen van de Indonesische parlementsleden werd het decreet van president Soekarno, waarbij het parlement naar huis werd gezonden, ongerechtvaardigd" genoemd. De voorzitter van het parlement, mr. Sartono verklaarde, dat het parle ment het presidentieel decreet niet beschouwt als een ontbinding van het vertegenwoordigende lichaam. Alhoe wel de leden ervan wellicht geen toe stemming voor vergaderingen zullen krijgen, beschouwen zij zichzelf nog steeds als leden van het parlement, aldus Sartono, op een persconferen tie, die hij had belegd,» nadat het parlement gedurende drie uren het decreet van Soekarno had besproken. ,,Het oude parlement blijft bestaan gedurende de samenstelling van een nieuw parlement. Het betreft hier een tijdelijke opheffing, waarin de leden ontheven zijn van de uitoefe ning van hun werkzaamheden", al dus Sartono. Een of meer inbrekers heb- I ben het ontzag van vriend en I Ze konden niet m vijand gewekt door de wijze, u m waarop zij volgens een recon- fcj fa JUWcleJl 1 structie van de recherche het m J J monumentale pand aan het aan Rokin 88-90 te Amsterdam hebben verlaten. Op de vierde etage openden zij aan de voor zijde een raam en stapten van het smalle kozijn langs de geen enkel houvast biedende steile gevel over op een ander al even smal kozijntje. Vandaar moeten zij zfch via de daken van belendende percelen of wellicht zelfs binnendoor naar de begane grond hebben bege ven. Als geveltoeristen toonden zij ech- ter meer kunde dan als inbrekers, want de buit was naar verhouding gering. In het pand is op de begane grond de juwelierszaak van Bone bakker gevestigd, op de eerste ver- iiiiiiiiiiiiiiiii dieping de commissionairs in effec ten Van der Werff en Hubracht en op de vierde de firma M. Gosschalk, confectie-agentuur. Volgens de re cherche hebben de daders zich ver moedelijk zaterdagmiddag laten in sluiten op een der gangen. Om 4 uur gingen die middag de ijzeren hek ken, die het pand aan het Rokin af sluiten, dicht. Die konden eenvoudig niet geforceerd zijn. Vervolgens installeerden de inbre kers zich op de vierde etage in het confectie-agentuur, waar ze binnen drongen, nadat ze een ruitje in de toegangsdeur verbrijzeld hadden. Tijdens het weekeinde braken ze een plint weg van de toegangsdeuren van het effectenkantoor op de eerste etage en konden de gesloten deuren toen gewoon opendrukken. In de directiekamer boorden zij een aantal ronde gaten in de dikke parketvloer kennelijk in de hoop op die wjjze te kunnen doordringen in de juwelierszaak van Bonebakker. Dit bleek echter onbegonnen werk te zijn, want ruim een halve meter onder de vloer stootten zij op een tweede scheiding tussen de verdie pingen. Ze namen alleen wat dozen sigaretten mee. Geld, dat in een en veloppe op een bureau lag, bleef on aangeroerd. De firma Gosschalk op de vierde etage miste en aantal pullovers en vesten en bovendien alle doosjes En gelse importsigaretten. Van een leeg doosje zijn vingerafdrukken geno men. Het waren hele smalle vingers. Daarom nam de recherche tevens een vingerafdruk van de secretares se, want men kon zich nauwelijks voorstellen, dat de gevonden afdruk ken van de daders afkomstig zijn. De confectie-agentuur is het zwaarst gedupeerd door het verdwij nen van een afgesloten geldkistje. Daarin bevonden zich niet alleen en kele honderden guldens, waarvan de diefstal door verzekering gedekt is, maar bovendien ettelijke douanefor mulieren voor de invoer van goede ren. De firma doet een dringend beroep op de sportiviteit van de daders ten minste deze douanepapieren op de een of andere wijze terug te bezor gen, omdat deze onvervangbaar zijn en het verlies ervan een grote scha depost betekent. door premier Castro zelf". Na zijn vrijlating bleken zijn paspoort en zijn geld verdwenen te zijn. Inj Washington willen Congresleden dien-1 aangaande stappen ondernemen. Een verhaal Een Amerikaanse cowboy heeft aan de Miami Herald in een copy right verhaal verteld, dat een anti-communistische Cubaanse ha venarbeider j.l. vrijdag de explo sie op „La Coubre" heeft veroor zaakt. Het verhaal is afkomstig van Jack Lee Evans, 25 jaar, die in de Koreaan se oorlog bij de Amerikaanse marine heeft gediend, op 5 januari naar Cuba ging en kort na de explosie naar de V.S. is gevlucht. Evans zeide, dat een Cubaanse ha venarbeider, wiens naam hij niet kon noemen, een pak met zes staven dy namiet aan boord van het Franse schip had gebracht. De ontploffing was tegen 5 uur 's middags bepaald, maar kwam 81 minuten eerder. Evans zei, dat hij woensdagmiddag, twee da gen voor de ontploffing, lucht van de zaak kreeg, toen hij in Havana een huis bezocht. Hij zag daar de havenar beider een lont beproeven en zag het pak dynamiet. „Ik zou u de brandplek op de vloer kunnen tonen, waar de tijdsduur van de lont werd bepaald, maar ik doe het niet. Ik ga nooit meer naar Cuba tervfg". Volgens Evans was het Franse schip geladen met in Tsjecho-Slowakije ge fabriceerde geweren en machinegewe ren en met handgranaten, munitie, vlammenwerpers en napalm, welk oorlogstuig het stempel „Made in USA" droeg, doch uit Europa geïm- poteerd was. Gisteren is de president van Peru Manuel Prado met zijn echtgenote in ons land aangekomen voor een bezoek van enkele dagen. Zij reis den met de koninklijke trein en in Den Haag werden zij verwelkomd door ons koninklijk paar. Ze werden daar ook opgewacht door hun drie kleindochtertjes, die in Londen wor den opgevoed en die ter gelegenheid van het bezoek van oma en opa naar Nederland waren overgekomen om hen te zien. De heer en mevrouw Prado bezoch ten gisteren Den Haag en Amster dam. Op deze foto ziet men hoe de pas aangekomen gasten de erewacht op het Haagse Staatsspoorstation inspecteren. Hoewel in de afgelopen 48 uur geen enkele overlevende meer is gevonden in de ruïnes van Agadir, gaat het zoeken nog steeds door. Reusachtige hoeveelheden DDT zijn uitgestrooid in de hoop zo het uitbreken v^n epi demics te vermijden. Men neemt aan dat dit gevaar thans wel bezworen is. In de stad wordt een strikte qua rantaine gehandhaafd. De reddings ploegen mogen de stad niet verlaten. Aan het eind van hun verdrietige dagtaak, komen zij samen in een ten tendorp, waar zij medisch gecontro leerd worden. De stad wordt dag en nacht bewaakt door vijfduizend Ma rokkaanse militairen. De Amerikaanse luchtmacht is gis teren begonnen met het overbrengen van 250 Marokkaanse weeskinderen naar Rabat. Mevrouw A. Moreels uit Den Haag die dezer dagen dank zij het noodfonds ,,Wij komen" per KLM naar Sydney kon reizen om daar haar ernstig zieke dochter te be zoeken, heeft nu bericht gezonden dat zij haar kind gelukkig nog le vend heeft aangetroffen. Onmid dellijk na aankomst van het KLM- toestel te Sydney kreeg zij van alle kanten hulp. De toestand van de dochter was ernstig doch ze herkende haar moeder onmiddellijk. Beiden wa ren bijzonder dankbaar dat deze hereniging mogelijk is gemaakt. Zondag om middernacht is de eer ste grote acteursstaking tegen de grotie flimstudio's van Hollywood be gonnen. Er wordt aan deelgenomen door 14.000 acteurs en actrices, on der wie wereldberoemde. De staking dient om kracht bij te zetten aan de eis van de vakvereniging van film acteurs dat de acteurs een deel van de opbrengst zullen ontvangen van films van na 1948 die aan de tele visie worden verkocht. Met enkele kleine filmproducenten is wat dat be treft verleden week een akkoord be reikt. Maar de grote maatschappijen weigeren. Conform de eis van de officier van justitie is de 30-jarige Alk- maarse isoleerder G. van S. gis teren door de politierechter te Alkmaar veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens valsheid in geschrifte. Van S. had een lot vervalst van de door de Alkmaarse winkeliers ten bate van het Koningin Wilhel- minafonds georganiseerde gra tis loterij. Na van.het lot enkele cijfers te hebben veranderd, ontving hij de hoofdprijs in deze verloting: een auto. Een uur later kwam de vervalsing aan het licht.

de Stem | 1960 | | pagina 1