WIM VRIENS DOOK 3 MAANDEN IN DE CARACASBAAI Legendevorming haar gevaren en Kongo was al eerder onafhankelijke staat Sinds1908 Belgische kolonie MEUBEL TOONZALEN DE BOSWACHTER t DE SCHELDE-RIJN-KWESTIE Groothandel R. van 't HOF Ondernemende Roosendaler werd na diensttijd duiker Lassen FIETSFRAMES HEROPENING HEROPENING Merkwaardige historie van groot swart land Argwanende stem uit Rotterdam MARKTEN Internationale vereniging 15 m VAKOPLEIDING VOOR VOLWASSENEN ZATERDAG 12 MAART A.S. om 4 uur van HOTEL-CAFé-RESTAURANT MASTBOS DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 7 MAART 1960 (Van onze verslaggever) „Ik kan alleen maar zeggen, dat ik een erg prettige job achter de rug heb: dat ik verschillende haaien heb gezien, maar dat ik er verder geen last van heb gehad", vertelde Wim Vriens uit de Roosendaalse Brugstraat. Wim Vriens (22) maakte een uitstapje van drie maanden naar Curacao. Hij voerde in de Caracasbaai als duiker opdrachten uit voor een grote oliemaatschappij. Wim Vriens, een vriendelijke jon geman met blond krulhaar, koos na zijn dienstplicht te hebben vervuld, een wel zeer buitenissig beroep. Als soldaat had hij in de kazernes van Geertruidenberg en Gorkum het dui ken geleerd. Terug in de burgermaat schappij besloot hij van duiken zijn beroep te maken. Het was aanvanke lijk natuurlijk erg moeilijk opdrach ten te krijgen, maar door zich links en rechts te presenteren slaagde Wim toch in zijn opzet. Hij schafte zich een auto aan, waarin hij zijn vele duikerspullen kon meevoeren en hij begon. Verschillende maatschappijen en begon zijn werk. hadden voor hem een karweitje on der water te verrichten en eenmaal gevestigd bewees Vriens ook diensten aan de politie. Zo moest hij het vo rige jaar in verband met de moord, die in Axel plaats greep, in Brussel duiken naar het voorwerp van de misdaad. Ofschoon de duiker een hele rivier afzocht, slaagde hij er niet in het bewuste voorwerp te vinden. Wel haalde hij diverse fietsframes boven water. Waar de duiker wel succes had was in Weert. Daar deed de po litie een beroep op hem in een kanaal te zoeken naar een geldkistje, waar van de dief had gezegd, dat het zici in het kanaal bevond. Na enkele urer haalde de duiker het kistje boven. Veruit de mooiste opdracht vie hem echter van de oliemaatschappij ten deel. Deze maatschappij zat ver legen om een duiker, die onder wa ter laswerkzaamheden zou kunnei verrichten aan een aanlegsteiger, ir aanbouw in de Caracasbaai, waar su pertankers van 65.000 ton kunnen aan leggen. Wim schreef in op het kar wei, dat hem werd gegund. Hij kreeg een vliegtuigretourtje naar Caracas „Het water in de baai was vuil", zegt de duiker nu. „Een doorslag gevende rol voor het werk speelt dit niet, maar het is toch wel lastig! Op verschillende diepten moest ik las werk uitvoeren. Voor een leek lijkt het haast onmogelijk onder water te lassen, maar het is toch een eenvou dige zaak. De apparaten maken ebn vlamboog tussen de elektroden en het materiaal. Die vlamboog haalt een warmte, die dwars door het water heen slaat. Feitelijk is het verschil tussen het boven en onder water las- Wim Vriens ...3 maanden Curasao sen gering. Het is gewoon een kwestie van een hoger ampèrage te gebrui ken". Dat het waarschijnlijk niet de enige keer zal zijn. dat Vriens voor de olie maatschappij werkt, staat bij hem vast. „Er zit nog een tweede reisje naar Curasao in", gelooft de jongeman. Nu België met eenzelfde probleem te kampen heeft als wij na 1945 met Indonesië, wordt veelal verondersteld, dat de Kongo ook eeuwenlang met België als kolonie verbonden is geweest en dat het voor België even moeilijk als voor Nederland moet zijn om afstand van deze kolonie te doen. Misschien is dit voor België moeilijk maar België kan niet terugzien op een 300-jarige re latie. De oudere generatie van thans kan zelfs nog weten dat in 1885 de onafhankelijkheid van de Kongo geproclameerd werd en zeer zeker dat nog maar 51 jaar geleden dit gebied een Belgische kolonie is geworden. De eerste onafhankelijke Kongo-staat was overigens een merk waardig lichaam, dat op een even merkwaardige wijze in het le ven werd geroepen. Ook het feit dat België belangen had bij dit gebied vloeide min of meer voort uit de toevalligheid, dat twee mensen uitermate geïnteresseerd waren in midden-Afrika, n.l. de Belgische koning Leopold II en zijn minister van buitenlandse zaken Emil Banning. Zonder hen zou de Kongo Portugees, Engels, Frans of misschien zelfs een onafhankelijk gebied gebleven zijn. (Van een bijzondere medewerker) Een nieuw verhaal over de Schelde-Rijnkwestie doet de ronde. Na de indiening van het rapport-Van Cauwelaert- Steenberghe zou de Belgische socialistisch-liberale regering zijn teruggevallen op het „rechtsstandpunt", dat Neder land alle kosten voor de nieu we verbinding zou moeten dra gen. De regering-Eyskens ech ter zou zijn weergekeerd naar het voorstel-Van Cauwelaert- Steenberghe, dat België 80 procent van de kosten laat dragen. Vandaar dan de vol doening der Nederlandse mi nisters over de jongste ontwik keling van het vraagstuk. Wat is hiervan waar? Laten we dat eens bekijken. Inderdaad heeft indertijd de rege ring-Van Acker geen beslissing over het Moerdijkkanaal willen nemen en dit „in de ijskast" geplaatst. Maar dat was omdat zij de mogelijkheid onder het oog wilde zien van een verbetering van de Antwerpse Rijn- vaartweg dank zij de Deltawerken, zoals die o.m. kon worden aange toond als gevolg van bochtafsnijding en uitschakeling der getijden in de Tussenwateren. Minister Spaak, toen het Belgische departement van Bui tenlandse Zaken beherend, geloofde in deze verbetering. Er kwamen ech ter nog andere motieven bij. 1. De Belgische schatkist werd al zo zwaar beproefd, dat de gelden voor het dure Moerdijkkanaal niet te vinden waren. 2. Antwerpen was in zichzelf ver deeld en wist niet uit te maken, of het nu liever een nieuwe Scheide- Rijn-verbinding dan wel behoud van de Rijnvaartpremies wilde. 3. Van Antwerpse zijde werd ern stig aandacht geschonken aan de vraag, of een verbinding in de rich ting west-oost langs Eindhoven en Venlo naar het Ruhrgebied geen grotere voordelen zou bieden. Het Antwerps eenheidsfront ten gunste van een nieuwe Schelde-Rijn- verbinding richting zuid-noord is feitelijk pas het vorig jaar hersteld. Herinnering Dat de Belgische regering zich in tussen niet liet leiden door oude, steeds van Nederlandse zijde vinnig bestreden rechtsopvattingen, bleek ook bij het belangwekkend Senaats debat, waarin een reeks senatoren onder leiding van de Antwerpenaar mr. de Beeck. op grond van Belgische „rechten" tegen het Deltaplan in het krijt meenden te moeten treden. Mi nister V. Larock, die begin 1958 Henri Spaak was opgevolgd, en de minister van Openbare Werken O. Vanaudenhove zagen toen onbewogen aan hoe senator J. van Buggenhout genoemde interpellanten van hun stuk bracht door de honende vraag, wat zij eigenlijk wilden doen met hun „papieren rechten" tegenover Neder land. dat volkomen terecht na de stormramp, die bijna tweeduizend mensen het leven kostte, maatregelen' voor zijn beveiliging nam. „Dat is nu vijf jaar geleden", aldus senator Van Buggenhout met donderende stem, „en wat hebben wij in al die tijd ge daan om Nederland te helpen?" Dat Is nu twee jaar geleden ei. sindsdien zijn de Belgische aanval len op het Deltaplan ineenge schrompeld tot overigens gerecht vaardigde, reserves ten aanzien van mogelijke nadelen voor België In stede van aan oude rechts- pretenties de voorkeur te geven neigde de Belgische regering trou wens reecis eerder naar een zakelijke oplossing van het waterwegen- vraagstuk en zij heeft daarvan ook in haar nota van 23 juli vorig jaar blijk gegeven. Stemt dit tot voldoening, het is geen reden om, zoals nu weer is ge schied, een nieuwe juridische fictie ten tonele te voeren, alsof het losma ken van het Schelde-Rijn-vraagstuk en het Deltaplan een Belgische con cessie is, waartegenover België aan Nederland hoge eisen kan stellen „Kopen' Hoe gevaarlijk het ten tonele voe ren van een dergelijke fictie is. blijkt nu al uit een wantrouwende en be zorgde reactie van de Rotterdamse Handels- en Transportcourant op de informele besprekingen over dc Schelde-Rijn-verbinding te Brussel en de verheugdheid daarover van verschillende ministers. Het blad stelt, dat België het lan ger uitblijven van een oplossing te wijten heeft aan eigen overvragen. Als Nederland in een Moerdijkkanaal heeft toegestemd in eerste aanleg aldus deze Rotterdamse stem ge beurde dit door „de invloed van ex terne (politieke) factoren" „die niets met de Schelde-Rijn-kwestie als zo danig te maken hadden". Het Rotterdams orgaan vreest nu, dat thans iets dergelijks te geschie den staat vanwege een uitwisseling van het zuiver Belgisch-Nederlandse waterwegprobleem tegen het Bene- lux-landbouwprobleem. „Als Nederland deze naar ons ge voelen zeer bescheiden Belgische concessie zou moeten „kopen" met de bereidheid een Moerdijkkanaal toe te staan", zo schrijft de H. en T. Crt, en wat van Belgische zijde is gesuggereerd als oplossing van de kwestie van het Schelde-Rijn-kanaal is eenvoudig een Moerdijkkanaal dan wordt naar onze mening een uitzonderlijk hoge prijs betaald en dan zou Nederland een bijzonder slechte zaak hebben gedaan". Het blad merkt dan op minstens te verwachten, dat Nederland als on aantastbare voorwaarde voor be reidheid tot verregaande medewer king aan het tot stand komen van een nieuwe Schelde-Rijnverbinding zal stellen, dat België volledig moet afzien van de Rijnvaartpremies. De H. T. Crt. is echter niet ge rust. juist vanwege de koppeling van de Schelde-Rijnkwestie aan het land bouwvraagstuk. en verzucht, dat er aanleiding is om te stellen, dat de Nederlandse havens het gelag moeten betalen. Evenwel wil het blad dit nog zien gebeuren, getwijfeld meer op eigen merite! worden beoordeeld. En een beoorde ling van het Schelde-Rjjn-probleem. op eigen merites zal ongetwijfeld tot heel andere resultaten leiden dan een beoordeling van dit probleem in sa menhang met bepaalde agrarisch» verlangens." Gevaarlijk Met dat al laat deze Rotterdamse reactie op het overleg te Brussel over de Schelde-Rijn-kwestie duide lijk zien, hoe gevaarlijk verwarring terzake kan zenn voor een uiteinde lijke bevredigende oplossing van het probleem. Die verwarring is door de berichtgeving over het memorandum van minister Segers in de hand ge werkt: zij wordt nog vergroot door suggesties van noodzakelke of van zelfsprekende Nederlandse conces sies tegenover het laten vallen van Belgische rechtsaanspraken of tegen over Belgische toegevingen op land bouwgebied. De ongerustheid van de „H. en T. Crt" kan intussen zijn weggenomen door een verklaring van minister Korthals, dat bij het informeel over leg te Brussel nog geen overeen komst inzake de Schelde-Rijn-ver binding is getroffen. Men is nu ge lukkig wel aan het besluit tot nieuwe onderhandelingen toe en verwacht het rapport daarover binnen dit jaar. Daarbij zal men zich stellig willen laten leiden door een realistische visie, Het vasthouden aan oude of het scheppen van nieuwe ficties zou de zaak alleen maar weer eens in het slop werken en dat zal men nu toch ook in België voor goed willen ontgaan. Want Antwerpen, geprest door Franse en Duitse klanten, kan niet langer wachten op een voor d u w - vaart geschikte verbinding met de Rijn en daarom moet er een vaarweg komen naar de Oosterscbcl- de, zodat de bochtige Westerschelde en het ontoereikende kanaal Hans- weerWeineldinge kunnen worden vermeden. MIDDELBURG, 4 maart Fruit: gold, delicious hl en 2 75-80 92, 70-75 87—103. 65-70 82, 60-65 72, 3 grof 66— 74; goudreinette hl en 2 65-75 63; st. remy hl en 2 75 en op 3538. Groen ten: veldsla 123-206, and. 78-93, spinazie 89-119, sla C 6-8, rabarber 82-95, snijsla en dunsel 74-103, witlof 46-62, prei 46- 70, uien 9-19, sav.kool 31-50, r.kool 41- 49, boerenkool 46-54, spruiten ongesch. 20-66, gesch. 71-83, radijs 41, br.peen 20-37. Heden werd de eerste rabarber aangevoerd door de heer J. Kestelo, Middelb.straat 13, Koudekerke en de heer W. J. de Schipper, Groeneweg 3, Koudekerke. De eerste radijs werd aangevoerd door de heer A. Joziasse, ,,In het nadere over- Grijpskerkseweg 3, Oostkapelle. leg zullen de diverse problemen on- ?5 >5 De geschiedenis van de Kongo be gint wanneer in 1482 de Portugese ontdekkingsreiziger Diego Car de trending van de Kongo-stroom ont dekt. In de zestiende en zeventiende eeuw probeerden de Portugezen in de Kon go het christendom te brengen, maar hun missie-arbeid beperkte zich mee^ monding van de rivier gola Van ^et nabijgeleSe" ^n" Veel interesse hadden de Portuge zen niet bij de Kongo-rivier en hun nederzettingen waren tenslotte alleen nog belangrijk voor de slavenhandel De bevolking van de Kongo is hier niet aan ontkomen en talloze neger gezinnen werden ook in dit gebied geroofd om dwangarbeid in het Por tugese Brazilië te verrichten of ver kocht te worden aan de Engelsen Het binnenland bleef echter on- verkend en de negerbevolking daar mag van geluk spreken dat nimmer Portugezen of Engelsen zover kon den doordringen. In 1816 probeer den de Engelsen in de binnenlanden van de Kongo door te dringen, maar verder dan het punt waar ook Diego Cao in 1485 geweest was, kwam men niet. Het scheen vanuit het westen onmogelijk om de bin nenlanden te verkennen. Dit ge beurde dan ook vanuit het oosten door Livingstone (1840-1873) en Stanley (1876) Stanley vertrok in 1876 van het Tanganjikameer en kwam in 1877 te Boma op de west kust aan. Het jaar 1876 was in meer opzich ten belangrijk voor de Kongo- Het ge- oied, dat eeuwenlang nog nimmei door een blanke betreden was, kwam eensklaps in het middelpunt van de oelangsteling. In september van dat n Hrussel een Internatio m r'kaanse Vereniging opgericht, met de schijnbaar mooie doelstelling: centraal Afrika op humanitaire wijze te beschaven en de slavenhandel uit te -oeien Voorzitter van deze vereniging werd koning Leopold II van België. ~r werden nationale afdelingen opge richt, maar de Belgische afdeling was oelangrijker dan alle andere bij el- ijaar Tussen 1877 en 1882 organiseer de de Belgische afdeling vijf expedi ties die alle mislukten, want van het oosten uit kwamen ze niet verder dan het Tanganjika meer. vanwege de vijandige houding der Arabieren en Arabische vorsten, die alles in het werk stelden om tegen te werken, daar zij voorstanders van de slavernij waren. Stanley's reis was dus van veel be tekenis geweest voor de Kongo en de koning der Belgen zag maar al te goed in, dat dit gebied grote voorde len kon opleveren. Om nu Engeland en Amerika de ogen niet te openen was het doel der organisatie geen agressie en kolonisatie, maar be scherming van de negerbevolking. Dit had succes, want Engeland en Amerika bleven volkomen onverschil lig voor 's konings politiek. Alleen Frankrijk en Portugal vreesder. de oogmerken van de vereniging. Reeds in 1878 werd in het geheim een studiecomité opgericht, met het doel het verkrijgen van de soevereini teit over de Kongo. Toch was en bleef Stanley de grote man voor de Belgen en hun plannen, want in 1879 baande hy zich een weg door het Kristal-gebergte en kwam tot het latere Stanleypool en bereikte in 1881 op de linkeroever van de Kon go de plaats waar Leopoldstad ge sticht werd. In 1882 werd de vereniging ontbon den en het Internationaal Verbond van Kongo gesticht. Deze organisatie (en niet België wilde de soeverei niteit over de Kongo verkrijgen. Het streven was om met een expeditie er bezit van te nemen en Portugal te dwingen afstand te doen van de histo rische rechten, welke door Engeland werden ondersteund. Ook Frankrijk stond aan de zijde van Portugal. Het internationale verbond voerde dezelf de vlag als de vereniging, nl. het blauw met de gele vijfpuntige ster. Deze vlag werd tot grote verbazing van Portugal, Engeland en Frankrijk op 22 april 1884 door Amerika erkend als de vlag van een bevriende mo gendheid. nl. die van het Int. Ver bond van Kongo Daarmee verkreeg het verbond een zekere staatsvorm, die nog hechter werd. doordat op 8 november 1884 de Duitse keizer even eens overging tot het erkennen van de mogendheid Int. Verbond van Kongo Het verbond was nu een soe vereine macht geworden De keizer en Bismarck voorzagen echter moeilijkheden en op initia tief van de laatste werd een inter nationale conferentie bijeen geroe pen. Op 5 februari 1885 kwam er een regeling tot stand tussen Frankrijk en het Verbond en op 14 februari d.a.v. werd met Portugal zen overeenkomst gesloten. Vast staat echter wel, dat Leo- iolds plan kans van slagen kreeg ioor het feit, dat Duitsland doo. de iverwinning op Frankrijk in 1871 veel te vertellen had en de Ameri kaanse steun eveneens begon mee te tellen. Op de conferentie van Berlijn werden ook de grenzen vast gesteld en bepaald, dat er in het gebied volledige vrijheid van han del zou zijn. De Kongo-staat was hiermee een feit geworden, want ook de andere mogendheden gingen nu tot erken ning over. Leopold II soeverein Op 1 april 1885 machtigde het Bel gische parlement koning Leopold de titel aan te nemen van Soeverein van de Kongo-staat. Op 29 mei 1885 daar op nam de koning het besluit de nieuwe staat de „Onafhankelijke Kon go-staat" te noemen, met als soeve rein en in feite alleenheerser: Leo pold II. Het was overigens een onaf hankelijk Kongo, waarin de Kongole zen niets te vertellen hadden. Er werd eenvoudig niet aan gedacht de bewoners van het land zelfbestuur te verlenen en het humanitaire doel was nu duidelijk alleen een economisch doel geworden Belgische soldaten trokken de Kon go binnen en na zeven jaren strijd was het land eindelijk veroverd. Hard werd er vooral gevochten in het noord-oosten, in de streken waar de Arabieren de baas waren. Hier werd inderdaad de bevolking bevrijd van de slavenhandel. Leopold wilde ech ter nog verder Hij wilde een haven aan de Nijl, maar hier riepen Frank rijk en Engeland hem een halt toe. Voor het oog van de wereld waren de nieuwe staat en België streng van elkaar gescheiden, alleen hadden bei de dezelfde koning. Hoe het echter mogelijk was deze schijn op te hou den, terwijl de Belgische soldaten het gebied gingen bezetten, is volgens onze begrippen een raadsel, maar rondom de eeuwwisseling had men daarover andere opvattingen- Ook de Engelsen gingen uit om de Zuidafri- kaanse boeren wat „beschaving" bij te brengen en de Duitsers namen hier en daar ook stukken Afrika in bezit uit „menslievende" overwegin gen. Na de verovering begon Leopold direct met de exploitatie. Daartoe stond het parlement van België in 1890 de koning en zijn Kongo een le ning toe, met het recht dat, wanneer deze niet op tijd werd afbetaald, Bel gië het recht had de Kongo in bezit te nemen Intussen had Leopold II een jaar tevoren al bij testament be paald dat de Kongo na zijn dood Bel gisch grondgebied zou worden Langzaam werden heel diplomatiek de touwtjes aangetrokken om de hals van de onafhankelijke Kongo, waarbij wel opgepast werd dat men niet En geland en Portugal al te plotseling liet schrikken en tot vijand maakte. Maar op 15 november 1908 was het dan eindelijk zover, dat er alle reden was om de Kongo bij België te voe gen. De koning was een oude man en zijn testament zou toch spoedig moe ten worden uitgevoerd; de lening was niet afgelost en het internationale element in de staat was al lang ver dwenen De inlijving vond plaats na een lan ge lastercampagne rondom de koning en zijn staat. De inkomsten van de Kongo kwamen nl. niet dc Kongolese bevolking ten goede en ook niet de Belgische staat, maar het kroondo mein. En vanuit dit kroondomein gin gen de gelden door toedoen van de koning naar winstgevende onderne mingen en werken in België. De ko ning wilde er niet van weten het kroondomein af te staan bij de inlij ving van de Kongo, maar na eindelo ze onderhandelingen werd eindelijk de overname er van door het parle ment goedgekeurd, waarmee de Bel gische regering rechtstreeks kon pro fiteren van de nieuwe aanwinst. Het heeft God behaagd tot Zich te roepen de ziel van zijn trouwe Dienares, onze lieve en zorg zame Moeder en Grootmoeder Mevrouw ROZALIA MARIA SERRARENS Weduwe van de Heer Petrus Jacobus Spelier gesterkt door de H.H. Sacramenten der Sterven den in de gezegende ouderdom van 90 jaar. Wij bevelen de ziel van de overledene in Uwe ge beden aan. Wijk bij Duurstede: J. F. M. Spelier M. Spelierde Reuver, kinderen en kleinkinderen 's-Heerenhoek: E. J. M. Spelier M. SpelierHuige, kinderen en kleinkinderen Nijmegen: L. J. Spelier C. SpelierVreeke, kinderen en Goeskleinkinderen E. A. Spelier C. SpelierHuige en kinderen Breda Th. W. Spelier C. SpelierHuige en kinderen Familie Serrarens Familie Spelier Goes, „Huize Westdorp". De plechtige uitvaart zal plaats hebben op woensdag 9 maart in de parochiekerk van de H. Willibrordus te 's-Heerenhoek om 10 uur, waar na begrafenis op het r.-k. kerkhof, aldaar. Nieuwe autobaiiken te koop voor V.W. en alle andere soor ten busjes 300 compleet. L. Reyntjes, Bredaseweg 86, Oos- terhout, tel. 01620-3382. 14180 Van particulier te koop een Austin Somerset. In uitsteken de staat, geen olieverbruik, ziet er uit als nieuw. Garage v.d. Burg, Markt 2, Standdaarbui- ten. 42656 Goggomobil van part. te k. aang. met luchtkoeling, roldak en verwarming, verbruik 1:20, wagen verkeert in prima staat en mag desk. onderz. worden. De Rover, ark „Vasco da Ga- ma", Nijverheidssingel. Indien afw. Spoorstr. 62, Breda. 42608 Prima betrouwbare wagen te koop, merk Standard Vanguard Te bevragen Nieuwe Prinsen kade 8 Breda. 42687 FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Geboren: Marion, dochter van de heer en mevrouw v. d. Dungen-v. Mulbregt, Den Bosch. Overleden B. E. I. Klijberg, 74 jaar, Tilburg. F. v. d. Ven, 72 jaar, Boxtel. mj «ocmutwfarinc l Np\ Voor direct ervaren zetter en ervaren steenwerker gevr. Ko ninklijke Drukkerij De Unie N. V., Vijverhofstraat 155a en 106- 110, Rotterdam, tel. 47117. Neem geen risico met het aanschaffen van een rijwiel, de kwaliteit en prijs moet voor u van groot belang zijn. De Ben zo rijwielfabriek brengt u de grootste verrassing in maart L960. Dames en heren Benzo rijwielen met terugtrapremnaaf en lamp geheel compleet min de korting 119,- netto. Dames en heren sport super de luxe met 3 versnellingsnaaf en hand remmen, met lamp, geheel com pleet min de korting 149,- netto: ook leverbaar in de nieuwste 2 kleur combinatie. Dit kost 4,- extra. Het lie velingsrijwiel van de jeugd. Te bezichtigen in ons eigen ver koopfiliaal: Mgr. Nolensplein 15, Heuvelkwartier te Breda, tel. 40526. Vraagt gratis prijs courant U kunt ook recht streeks aan de fabriek bestel len, Benzo Rijwielfabriek, Hoogstraat 169, Vlaardingen. Waarom zal u meer betalen, als u aan de fabriek véél en véél goedkoper bent. Tel.01898- 2474 - 4244 - 5686 Vlaardingen. Prima Danmark zaaimachine te koop 2 m compleet geschikt voor paarden en tractortractie. Voor vlas en alle andere gewas sen. Gebr. Baecke, tel. 383 Hoofdplaat Wilhelmpolder post Biervliet. 20606 Bruidsjapon te koop met bijbe- horen. Hoge Steenweg 35 Breda, Kinderwagen z.g.a.n. te koop, half hoog model. Kalverdijk 5, Walsoorden. 16479 Pracht compl. goth. huiskamer 4 stoelen, 2 armstoelen v.a. 36 dressoirs vanaf 20, 1-pers. ledi kant met bed, schuiftafels v.a. 20, losse fauteuils en stoelen v.a. f 2.50, 2 p. gasstel 10.-, pracht buffet 45.-. Nachtkast jes, wastafel, kinderledikant en wagen enz. enz. A. Dieckmann, Zonnebloemstr. 9 Hoek Ranon kelstraat Breda. 42415 Autobanden. Nieuw, gebruikt, gecoverd, zeer laag in prijs en alle maten. Nieuwe accu's 6 volt, 90 amp. met 18 mnd. ga rantie 34 met inlevering. J. M. Tijs, Talmastraat 61, Breda tel. 37670. 42491 Ik heb te koop: nieuwe koffer schrijfmachine. Te betalen met 3.- p.w. Goedkoper dan huren Gratis 1 week op proef. Brie ven onder no. 42660 bureau van dit blad. Waterdichte kampeertenten met 15 pet. korting. Gloednieuw. Al leen iets smoezelig, (showmate riaal). Volle schriftelijke garan tie. Tentenfabriek The Indiana, hoofdkantoor voor Nederland - Haarlem, Zijlweg 111. Telefoon 17877 (8 lijnen). Ge'ill. catalogus gratis op aanvrage. Heer zoekt zit-slaapkamer, ge meubileerd, met pension, op goede stand te Terneuzen. Br. no. 21870 De Stem Terneuzen. Te huur üAngo Winkelhuis te huur Keizersdijk Raamsdonksveer. Br. ond. no. 42647. Ter overname gevraagd (huur of koop) kleine ouderwetse winkel in dorp, met woonruim te voor 2 mensen. Kleine omzet geen bezwaar. Brieven aan J. L. Gongalves, Paviljoensgracht 131 Den Haag, tel. 111721. Ter overname op prima stand in Breda groente- en fruitzaak annex kruidenierswaren met woonhuis. Goede omzet. Hypo theek beschikbaar. Br. onder no. 42689. Toerisme 3 en 2 pers slaapgel. str w. in W.-Z.-Vl. met ontbijt no. 20604 „De Stem" Oostburg. smetten van granen, zaden en peulvruchten. E. Fassaert, Lamswaarde. Tel. 01142-278. Onlangs is in Terneuzen voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen een Regionale Werkplaats voor Vakopleiding van volwas senen opgericht. In deze werkplaats kunnen mannen van 18 tot pl.m. 45 jaar worden opgeleid tot een vak in de me taalsector. (De opleiding in de bouwvakken geschiedt aan de Regionale Werkplaats voor Vakopleiding van Volwas senen te Middelburg). e de opleiding kan op elk gewenst moment beginnen. s de duur van de opleiding hangt af van de aanleg van de cursist en het vak waarvoor wordt opgeleid. voor het gemis aan inkomsten tijdens de opleiding is een regeling getroffen, a eventuele reiskosten naar en van Terneuzen worden vergoed. a aanmelding bij de arbeidsbureaus. Om aan bovenbedoelde opleidingsmogelijkheid meerder» bekendheid te geven zullen op: dinsdag 8 maart a.s. Zaal Hotel de Stadsherberg, Westerstraat, Axel; woensdag 9 maart a.s. Regionale Werkplaats voor Vakopleiding voor Volwassenen, Industrieweg 20, Ter neuzen, voorlichtingsavond wordt belegd waarbij lichtbeelden zul len worden vertoond. Aanvang: 19.30 uur. Toegang gratis Echtgenoten en verloofden zijn eveneens welkom. Showroom Slaapkamers en Kantoor Huübergsestraat 8 Telefoon 01610 - 5500 naast Hollandse Tuin Showroom Meubelen en Magazijnen Moeregrebstraat 2a - 4 - 6 Telefoon 01640 - 5600 bjj het Markiezenhof - 6a BERGEN OP ZOOM EETKAMERS BANKSTELLEN STALEN en HOUTEN SLAAPKAMERS BEDDEN en DEKENS VRIJ ENTREE CREDIET SERVICE Aflevering via de handel Bjj aankoop van f 500.reiskostenvergoeding van twee dagretours Dit oude vertrouwde beeld is U allen bekend. Het is totaal gemoderniseerd en biedt thans plaats aan 125 personen. Het is thans hotel en heeft een prima keuken KOMT U OOK EENS KIJKEN Beleefd aanbevelend, A. de Leeuto-v. Aider en.

de Stem | 1960 | | pagina 7